Dacia Sandero I: Dachna zpestřuje trh - zpět na článek

komentářů 117

 1. V zásadě s autorem souhlasím a racionálně si pořídit auto, který odpovídá nárokům, aniž se nechá vtáhnout do marketingových žvástů o emocích, budoucnosti a das autech, je obdivuhodné. Ale ten závěr mi trochu nesedí. Protože „rozumný motor“ a odhlučnění za 15 klacků posouvá cenu už možná i mezi jiný značky a Dacia třeba vlastně ani není to „pravý auto“ pro autora?

 2. No vono jestli to je ta bublina, co si myslím, že je (pže zase někdo zapomněl přiložit fotky, žejo?) tak čemu se divit, že to na vyšší rychlosti musí točit tolik? Je to motorek ze sekačky, takže se nepředpokládá, že naloženej vůbec větší rychlosti na dálnici s ohledem na aerodynamiku dá, ale přitom furt atmosféra, takže točit.

  Jinak todle je právě blbý, že tam nedávaj kloudný motory. Spoustě lidí ty Dacie technicky úplně stačej, nebo by tím chtěli i něco tahat, ale ten motorek je tak na táhnutí se za náklaďákem, o bezpečným předjíždění (nebo normálních cestovních rychlostech s nákladem na dálnici) nemůže být řeč. Voni si asi myslej, že by jim to ukrojilo prodeje pičí, ale to je samozřejmě blbost, protože ten bordel málokdo chce a volba je tak buď mezi Dacií, nebo ojetinou (klidně starším autem vyšší třídy, který bude pravděpodobně dost bytelný, jednoduchý a přitom pojede).

  1. Ale to víte, že tam jsou kloudné motory, ale pokud chce někdo opravdu ušetřit, tak vezme základ. To je dnes v případě Sandera atmosférický 1.0 s 54kW, to nebude oproti fabii 1.2HTP podstatný rozdíl. Dá se ale pořídit i 1.5dCi s nebo 0.9 TCe, oba s 66kW a to už je na takové auto docela fičák v dnešním provozu (kde slovy D-F beztak určuje tempo pan klobouk).
   A třeba takový Duster ani nemá slabší motor než 80kW. Jasně někdo řekne že i tak je to nic moc, ale stačí se reálně podívat na vozový park v ČR a zjistíte, že dobrá polovina aut bude výkonem za Vámi (všechny ty staré fábie, octávie, focusy …)

   1. Ani jedno mi teda nepříde jako rozumnej motor. S dehtem ste se asi posral a tam to druhý, to je z nějkýho zahradního traktůrku či? Tak nějaká atmosféra 1,6-1,8 a aspoň 100-120 koní. O tom už se dá mluvit.

    1. Tak se laskavě podívejte na jejich web. Samozřejmě i ta atmosféra 1.6 tam je.

     BTW: Zrovna ta 1.5 vůbec není špatný motor ani netrpí nějakou závratnou nespolehlivostí, ale je fakt, že je to zlý diesel co požírá děti a ještě nenarozená slůňata v Ugandě

     1. Laskavě sem se díval někdy loni, mimo nějaký obludy, kde je ten motor asi pokus o vtip, už to nenabízeli, ve prospěch těch motorečků, maximálně tak přeturbenejch. A 100 koní to taky nemá, tak neumíte číst nebo máte jinej problém?

      Každopádně platí že objem nenahradíš.

      Co se týče dehtu, eště to strpím v dodáfkopopelnici a to furt náklaďákovej skoro třílitr (nijak moc hnanej na krev, asi proto to je jeden z nejspolehlivějších motorů v historii). pracovní stroj. I když to musím točit, jinak z toho padaj v náloži v nízkých otáčkách brikety (což nebejvá snadný, zkuste si s tím furt kvedlat vměstě, ti čuráci tu furt zastavují i na skoro rovinkách na zelené, to je fakt něco, tady už se na zelené stojí a na červené jezdí). Tady do toho vašeho poskakování jak o něm píše dóle kolega Lukas B., ste prase nebo co, že tam strkáte dehťák? Jo dyž s tím někdo dělá obchodního cestujícího a nalítá po dálnicích 30+ ročně, tam se to eště dá strpět. Na tahání něčeho těžšího to stejně není dimenzovaný a na ježdění do města si to berou fakt jen hovada.

      1. Máte problém s čísly a chápáním textu?
       84kW = 114 koní
       Doporučuji návštěvu základní školy a nebo psychologa, případně obojí. Více nemám k tomu co dodat…

        1. Výše jsem psal: „…A třeba takový Duster ani nemá slabší motor než 80kW…“
         https://www.dacia.cz/content/dam/Dacia/CZ/pdf/pricelists/new-duster-price.pdf

         1. Bavili jsme se, pokud vím, vo té nafouklé fóbii, kde je výběr naprosto k pláči. Vy jste dolít s ještě větší a těžší obludou, což je hodně vypovídající, dyž ta věc potřebuje výkonu eště mnohem víc. Ten dvoulitr je tak-tak naprostej základ, jak už sem psal, se zavřenejma voběma vočima, akorát že tam nabídka končí, že.

          Hele támdle T-90ky už maj tisícokoňový motory. Relevance je tak stejná, co?

          1. Sám jste napsal: „Spoustě lidí ty Dacie technicky úplně stačej, nebo by tím chtěli i něco tahat, ale ten motorek je tak na táhnutí se za náklaďákem, o bezpečným předjíždění (nebo normálních cestovních rychlostech s nákladem na dálnici) nemůže být řeč“

           Zobecnil jste motorový problém na celou značku a já Vám to akorát vyvrátil. Souhlasím že zrovna Sandero nemá to co požadujete, ale bavíme se o malém lehkém autě a to co vy si do něj přejete existuje jenom v paralelním vesmíru (bytelná atmosféra s výkonem X koní). Něco „lepšího“ najdete až ve větších modelech

          2. Ani tam ne, dyť je tam na výběr šestnáctistovka a…šestnáctistovka. V obludě která je větší, težší a tím pádem potřebuje i toho výkonu víc. To je prostě výsměch.

          3. A co by tam tak mělo být? Šestiválec? Dvoulitr? Nebo jak jsi napsal: „Tak nějaká atmosféra 1,6-1,8 a aspoň 100-120 koní.“?

           Atmosféry jsou mrtvé. Poslední atmosféry dělá Mazda, všichni ostatní přešli na malé turbobenzíny, protože spotřeba = emise CO2. Pokud mají atmosféru v nabídce, tak nějakou základní. Přesně tak to je i u Renaultu/Dacie; (u Dacie navíc atmosféra přežívá pravděpodobně kvůli zaměření na nějaké zaostalé země, kvůli nižší kvalitě / nižšímu OČ benzínu, případně jednoduššímu servisu…)

    2. ten motůrek do sekačky (devět deci) má paní v tom svém novém (dvouletém) autě na občasné poskakování, kombíku logan, které nahradilo obludu s benzínovým třílitrem (která utrpěla totální ztrátu důvěry). 66 kw a objem kufru přesně odpovídá, a místo pro nohy vzadu dramaticky překonává etalon přelomu tisíciletí, a to naftožravou jedničkovou oktávku.
     v motorovém prostoru je jaksi prázdno, volnoběh zní srandovně, ale za jízdy to ztichne, chová se to docela kulturně, táhne furt stejně od 1500 do 4500 otáček, žere to přiměřeně a žádné vrtochy to nemá a dělá to co má, takže zadání splněno a spokojenost. jasně, pro nějaké to machrování to moc není, radost z jízdy taky nic moc, ale pro radost z jízdy jsou přece kajak, lyže a kolo (pochopil bych pro radost motorku, surf, kánoj a koloběžku, ale půldruhatunovou plechovou obludu? notabene na přeplněných veřejných pozemních komunikacích, sešněrovaných omezeníma?)

     1. To jste mi připomněl jednu věc o těch obludách sešněrovaných regulacemi. Nedávno nám po ulici projeli dva týpci na jízdních kolech s pomocnými motory. Rychlost tipnul bych tak 50 km/h. Řev jak kráva, dým a „smrad“ typický pro dvoutakty. Borci vysmátí, bez helem, když budou chtít, tak projedou zákazy, po chodníku, i to pivko by se sneslo a policejní hlídka tč. drtící dědka za nesvítící světlo u auta jim ještě zasalutuje.

      1. no, to je hodně smutný. motokolo je fajn věc, když se soustružník nebo vrátnej chce lacino dopravit pět kilometrů do práce a má to do kopce. nebo třeba takové elektrokolo je fajn kompenzační pomůcka pro dědka, co mu hapruje pumpa (ta na krev), aby mohl s ostatníma strejcema na výlet a nemuseli na něj furt čekat. zmocnili se toho ovšem mladí a zdraví a jezdí na tom jako idioti, a výsledek je nasnadě, lze očekávat, že pro elektrokolo bude řidičák a bude muset na estékáčko. jak jsme byli jistě již tuhle diskutovali (s Vámi?).

      2. Už se to tu onehdá řešilo, někde u Ovy dodávaj ten čínskej že jako chopper za 15k, papírově je to přídavnej motůreček, reálně 80 kubíků :D

     2. Lukas B.: napadlo Vás někdy, že i cesta může být cíl a že řízení může člověka bavit? Chápu, že dojíždí-li někdo do centra stylem 2 km na hlavní, pak 5 km stojící kolona a pak nájezd na parkoviště u korporátu, z radostí zbývá tak akorát audio. Ale tak to zaprvé nemá každý a zadruhé v celkovém čase stráveném za volantem to nemusí být ta nejhorší položka. Mě třeba baví jezdit do práce, baví mě jezdit do hyper-super nakoupit a baví mě se jen tak projet (každou z těch věcí typicky s jiným autem, ale v létě se všechny činnosti často slévají, protože kabrioletem jezdím i do práce nebo na nákup).

      Současně mám občas možnost si vyzkoušet, jaké to je být frustrovaný s nějakou nebetyčnou popelnicí a chápu, že pak člověk říká, že to „má na ježdění a ne na machrování“ a podobné řeči, které mají frustraci zakrýt.

      Sám bych samozřejmě mohl vozový park upravit na zcela „funless“, ale proč si kazit nemalou část života, kterou v tom člověk stráví? A pokud někdo „musí“ jezdit, ale nebaví ho to a je mu jedno čím, je to samozřejmě jeho volba, ale zatím neznám ani jednoho takového, který by byl se svým životem když ne šťastný, tak alespoň spokojený. Takový člověk totiž buď kecá a vnitřně mu to jedno není nebo sice nekecá, ale dělá práci, jejíž součástí je neoblíbená činnost a kecá zase v tom, že tu práci dělat „musí“ nebo že je v ní spokojený.

      1. „A pokud někdo „musí“ jezdit, ale nebaví ho to a je mu jedno čím, je to samozřejmě jeho volba, ale zatím neznám ani jednoho takového, který by byl se svým životem když ne šťastný, tak alespoň spokojený. Takový člověk totiž buď kecá a vnitřně mu to jedno není nebo sice nekecá, ale dělá práci, jejíž součástí je neoblíbená činnost a kecá zase v tom, že tu práci dělat „musí“ nebo že je v ní spokojený.“

       Víte že život není jen práce a sezení v autě ?

       1. Adam: Vaši otázku jsem nepochopil. Do práce (na nákup, dovolenou, za sportem, za příbuznými…) můžu jezdit autem, které mě bude bavit a autem, které mě bavit nebude. Pro mě je lepší první volba. Má to dle Vás nějaký negativní vliv na ostatní části života? Nebo proč se tak nesmyslně ptáte?

        1. Píšete (tak jsem to pochopil – možná špatně), že prakticky nikdo není se svým životem spokojen a šťastnějším ho může udělat, pokud bude jezdit v autě, které ho bude bavit, když v něm tráví tolik času.

         já na to reaguji, že se mi to úplně nepozdává – měl jsem auta co mě bavila i auta co mě nebavila a že by mi to ovlivňovalo spokojenost s životem se říct nedá…

         Ale možná jsem Vás jenom špatně pochopil – nechci tady zbytečně zabřednout do off topic debaty, nebo za chvíli skončíme u Sorose :-)

         1. Adam: úplně se nechápeme. S tím, co píšete nicméně souhlasím (za ceteris paribus určitě může má celková spokojenost vzrůst, budu-li řídit auto, které mě baví než takové, které mě nebaví). Navíc to platí obecně, zlepšení v jedné oblasti má za ceteris paribus pozitivní vliv na sumu.

          Pointa však byla jinde – nespokojenost s autem, často maskovaná řečmi o tom, že „to nemám na machrování“ souvisí s nespokojeností celkovou, zvlášť tam, kde je člověk nucen v tom trávit netriviální část dne. Soused jezdí 5 km do práce služební oktávkou a je mu to fuk, jestli v tom denně jede 10 minut, tak je to moc a nemám problém mu věřit, že je to lepší než MHD. Pak ale občas na auta přijde řeč a zjistím, že on by si i něco lepšího koupil, ale neudělá to, protože má přece služební. Tyhle řeči vždycky přijdou ve chvíli, kdy s tím jede někam dál a najednou už to není o tom, že je lepší jet 5 minut plečkou než běžet kilák na MHD, ale o tom, že dvě hoďky na víkend jsou totálně zabitý čas, kdy cestu bere jako nutné zlo, protože ho řízení nebaví.

          A takových znám víc, kteří ale nemají auto na těch 5 minut do práce, ale jezdí denně třeba 2-3 hodiny. Nebaví je to, protože koho by bavilo řídit dýzlovou oktávku v kombíku, ale nic lepšího jim v práci nekoupí. A tihle lidé se řadí do těch dvou kategorií, co jsem napsal:
          – Jedni bagatelizují nutnost řízení plečky (je to super, protože je to služební a stejně se v autě nudí každej, taky v tom dnešním provozu, hrůza, víc než 100 koní je zbytečnost, bla bla)
          – Druzí říkají, jak je to nebaví, ale „musí“ – protože práce, protože peníze, protože bla bla

          Ani jedni nejsou happy. Ale třeba znáte jiné, co se v práci otravují 2-3 hoďky denně (jedno čím, to není jen o autech) a jsou na pomezí nirvány (jak být v nirváně a současně se otravovat, to je ovšem záhada).

          Nicméně to neznamená, že když budu mít Ferrari a rodinu v troskách, tak na tom budu líp. Je potřeba to vnímat v kontextu a ne převracet naruby:-)

         2. řidič autobusu.
          čili každý mladý muž si chce vyzkoušet, jaké to je, řídit auto, autobus, bagr, náklaďák, tank. nebo sportovní auto v běžném veřejném a regulovaném provozu. je to fajn to zkusit, první dva dny bomba, ale začne to nudit. nejlepší řidiči autobusů (ve smyslu nejméně nehod a cestující si nestěžují) se rekrutují z pásma mírného podprůměru inteligence, protože je řízení v běžném provozu baví, intelektuálně uspokojuje a dostatečně zaměstnává. blbec, ten to nezvládne a průměr (a nadprůměr) se nudí a blbne a hyne v příkopech ve zmačkaném plechu.

          řízení v běžném provozu je totálně ztracenej čas. ano, může být méně ztracenej, když jedete hezkou a neokoukanou krajinou, když posloucháte hudbu či mluvené slovo, když sedíte vedle člověka, se kterým si máte co říci. ale je to ztracenej čas kterým si koupíte to, že se někam dostanete. podobně, jako když sedíte na míse a tlačíte.

          1. Lukas B.: chápu tedy, že pro Vás něco jako „cesta je cíl“ neexistuje. To ale neznamená, že to tak má každý. A pokud hodně řídíte, tak se zamyslete nad důvody, proč věnujete tolik času jeho ztrácení. Já naštěstí dělám většinu času to, co mě baví, včetně toho řízení.

          2. ale jistě, cesta může být cílem. ale rozhodně ne cesta kterou jsem jel mockrát, po rovné dálnici nebo po státovce či okresce v koloně, notabene už ne hrkání po ucpaném městě. jo můžeme se bavit o nějakém dolomitském průsmyku, kde se vyskytuju jednou ročně ale tam je to zase mnohem zábavnější na něčem dvoustopém. jo, přiznávám, moje priorita není jízda autem pro radost, a za ty peníze mi udělá víc a intenzivnější radosti bicykl či běžky. nebo něco úplně jiného.

          3. Lukas B.: však to píšu – jestli jezdíte a přitom Vás to nebaví, zamyslete se nad tím, proč to děláte a co byste mohl dělat místo toho. Bydlím na místě, kde je silnice zhruba 1 km od baráku zábavná. Jistě, potkám tam bus a potkám tam kamion, ale od toho jsou koně, aby se to dalo předjet a když to kvůli provozu nejde, nezblázním se. Nicméně téměř každá jízda mě baví a nevidím to jako „totální ztrátu času“. Věci, které za ni považuju se obecně snažím minimalizovat.

           Současně prapůvodním impulsem pro mou reakci bylo Vaše tvrzení o tom, že přece nemůže být zábavné jezdit s „půldruhatunovou obludou“ a už vůbec ne v provozu. To byste se přitom divil, jakou zábavu dokáže v tom provozu vykouzlit 440 koní i když to má dokonce tuny dvě (ne, není to moje auto). Ale stejně tak to dokáže i 130 koní a necelá jedna tuna.

           No a nebo to lze absolvovat s Dacií, pak s Vámi souhlasím, že jde o totálně ztracený čas. Chtěl jsem Vám jen přiblížit, že právě ta Dacie může být dost velkým faktorem v hodnocení. Vlastně když si představím, že jedu Sanderem, tak i chápu, proč k tomu máte příměr o sezení na WC. A tak jen nadhazuji, proč vlastně to dělat tak, jak to děláte a nezkusit to dělat jinak. Nicméně z Vašich reakcí cítím neochotu něco takového vůbec připustit. Však je to Váš život a Váš čas a kdo jsem já, abych Vám vykládal, že ho nemáte ztrácet s dáčkou :-)

          4. To je prostě nezralost, neznalost a nezkušenost :-) . A navíc ani není třeba stovek koní. V dávných dobách býval v Brně nejrychlejší poštovní trabant, co se s ním jezdilo vybírat schránky.

   2. Nechci Vám brát Vaši víru, svobodně se samozřejmě rozhodněte v čem budete jezdit a za co utratíte svoje peníze. ALE. I ten ojetý Focus má normální podvozek, normální řízení a normální brzdy, má nějak přijatelnou tuhost karoserie vyrobenou z nějaký normální oceli. Motor auto nedělá. Když pojedu s Focusem a spadne mi pod kola v zatáčce cyklista, je dokonce i možný, že se mu vyhnu a nepřejedu ho. U Sandera to možný není. Tam není ani přijatelná tuhost kastle, ani přijatelný řízení a podvozek tam nedali vůbec. Brzdy jsou mizérie, ale je pravda, že to se dá celkem snadno změnit (i když pak mi cena Sandera s normálními brzdami a tlumiči s pružinami vyběhne na úroveň serioznějšího povozu).
    Jestliže většina automobilek, které jsou na trhu v konkurenčním postavení vůči automobilkám jiným s odpovídajícími modely, prodávají tyto své povozy za XY peněz (a ceny se nijak dramaticky neliší), tak je pravděpodobné, že za XY/2 peněz to nikdo nevyrobí, protože i tak jsou grosmarže u malých aut sedřené až na kost (Fiat např. dokonce odmítá udělat nástupce Punta právě z důvodu nulových marží na prodeji těchto aut). Jestliže tedy někdo nabídne výrazně nižší cenu, tak buď je to nějaký způsob zlodějiny a la Tesla, nebo musel něco zásadním způsobem ojebat. A to je případ Dacie.
    Podle mých měřítek už je u Dacie katování kostů na takové úrovni, že je pro mne přijatelnější zrecyklovat nějakou seriozní ojetinu. Onen Vámi jmenovaný ojetý Focus mne vyjde na cca 120 000 Kč, když do něj narvu nová ramena, čepy, tyčky stabiláku, kola, kotouče, destičky, lana ruční brzdy, výfuk a světla, udělám rozvody a vyměním všechny filtry a náplně, mám za cenu Sandera recyklovanou naprosto seriozní ojetinu, jejíž životnost nebude určitě kratší než nového Sandera, zato funkčně bude o dvě třídy lepší.
    Nechci Vám brát Vaši víru, je dobře, že si každý může vybrat, ale já s Vámi rozhodně nemohu souhlasit.

    1. jasně, ale to uděláte Vy a možná pár dalších exotů (neberte to jako urážku, Váš přístup opravdu není úplně běžný). drtivá většina populace (a troufám si tvrdit, že i většina zde diskutujících) si ten ojetý fokus v lepším případě vyleští, přismrká upadlý vejfuk, zalepí chladič a vymění nefunkční termostat, a nějaké ty tlumiče, ramena a tyčky nejen nevymění, ale na autě ani nedokáže identifikovat. většinově tedy nesrovnáváme perfektně opravenou ojetinu za 120 tisíc nákup + 120 tisíc repase (počítáme-li práci jako peníze) a nové sandero (které je trošku technicky níže), ale vrak, který kdysi býval autem a nové laciné auto.

     1. presne, vetsina lidi si kupuje ojete auto s tim, ze bude okamzite jezdit bez dalsich investic, dokud to nezdechne, pak to zacnou resit a na forech rvat jak se to sere …

     2. +1

      Nehledě na to, že typický kupec ojetiny za 120k nebývá v situaci, kdy by dalších 120k mohl do auta dát (neřešíme, zda by chtěl ani jak moc velký ekonomický nesmysl to je). Za tu cenu si dovedu podobnou akci představit u auta jako je MX-5 NA nebo NB, ale to taky není zrovna repre vzorek.

     3. To, co jsem psal, vyjde v materiálu na cca 50 000 Kč. Kdyby to vyšlo na 120 000 Kč, tak by to moc s tím Sanderem srovnatelné nebylo.
      A co se práce týká, za dva-tři dny práce těžko někdo bude požadovat desítky tisíc Korun.

      1. Nesmíte to vidět z tak striktního pohledu automobilovýho nadšence. Pro naprostou většinu lidí v provozu je boční přetížení v autě sprostý slovo – ti ten víceprvek rozhodně neocení.

       A nehoda s pumpičkářem? Každá taková událost má tolik proměnných, že se nedá takhle od stolu říct, kolik cyklistů se bídně rozpleskne pod kolama Dacií a kolik pod kolama Fordů. Mohl bych spekulovat, že kupř. dobrej řidič v Sanderu bude mít větší šanci než neschopnej v hypermoderním autě nacpaným asistentama na kdeco. Ale to by bylo na delší debatu, která by stejně nikam nevedla ;)

 3. V pozitivním smyslu se lze o Dacii bavit bohužel jen v minulosti, první nejvýš druhé generaci. Dnes, díky jejím úžasným sekačkovým EURO5 motorům je to defacto jízda na mrtvém koni.
  Cpát takový motůrek do nákupních tašek se kterými se jede 10 km do práce nebo 15 km na nákup, to ještě jde. Ale když tyhle modelářské motůrky začaly cpát i do kombíků a MPV, tak se tím značka definitivně pohřbila. Teď jde jenom o to, jak dlouho bude zákazníkům trvat než přijdou na to, že jezdí na mrtvém koni a Dacia to může zabalit.

  Vyjímkou jsou jen ty 1,6 atmosféry, které ale už dnes musí být elektronicky natolik vykastrovány aby plnily nejnovější limit, že to raději nechci vidět. A pak snad Duster, který ale žere jak tank a ve verzi vyšší než holobyt 2×4 podle mě ztrácí smysl, protože to mu už šlapou na paty jiné značky.

  1. Dacia dela i Duster coz je nejprodavanejsi nove SUV u nas (a motory co neurazi )

   mimochodem Renault a Dacia v souctu (srovnej mezirocni narust ve srovnani s dvojkou vw) jsou uz skoro dvojkou na nasem trhu (srovnej velmi slusny mezirocni narust Dacie Duster na konci nize uvedenho linku)

   http://www.auto.cz/ceske-prodeje-aut-roce-2017-rekordni-nejprodavanejsi-modely-112373

   1. Mě ty motory teda uráží. Jako jo, von je to zas papír, takže ta nafouklá fóbie má jen něco přes tunu, na druhé straně jak píše CD bych se už teda bál co to je kurva za papír a jestli jako u hnůjdaje banální střet s pořádným autem neujede půl Dacie do nicoty. Ale furt 75 koní žádná sláva pže to zas nemá aerodynamiku.

    No ten dvoulitr u toho Dustera budiž, na 1,2 tuny. I když teda můj konstrukčně 30 let starej atmosférickej motor 2,3 dává 150 koní, proti 130 koním tady, žádnej pokrok teda. Ale tak dyž zavřem vobě voči i nad tou aerodynamikou, OK. Uvidíme, esli se ten dvoulitr teda dožije teďko Dustera 2, resp. esli to tady vůbec bude dostupný a za kolik.

    1. Stejne by me zajimalo, na co ty lidi ty uzasne vykonne motory v tom aute maj, kdyz 99,99% lidi ten vykon vyuzije opravdu VELMI sporadicky.
     To ma kazdej stovky koni a nakonec na dalnici stejne jedu nejrychleji ja se svejma asi 50 nebo kolik to tam mam. To same okresky.
     Fakt se nad tim dlouhodobe zamyslim a nic me jeste nenapadlo.

     1. Mě zase připadá divná jiná věc. Dříve mělo každé druhé favo s 43kW tažné a tahalo to vozíky, karavany a kdoví co ještě. Dnes auta normálně výkon 2x větší a tažné (včetně odnímatelného) aby pohledal. To mi přijde trochu škoda ty koně nezapřáhnout, když už do nich investuji…

      1. to jo, ale ve stodvacítce (35 kW, jestli si správně pamatuji) jsem prázdnej a rozjetej na plnej knedlík musel řadit ve třetině Paceřáku a Jeřmaničáku (Turnov-Liberec) trojku a nahoře to stěží překonávalo sedmdesátku. dneska naloženej čímkoli ve velké bílé krabici trojnásobného výkonu nemusím dolů ze šestky a ručička ukazuje na stodvacet.

     2. Lojza: Vy jste byl vždycky bystrej… Výkon se hodí na předjíždění a (u auta, kde to dává smysl) na užívání si jízdy tam, kde to jde. Těch situací, kdy jsem dojel slabé plečky za kamionem a vcelku rychle se přes ně probil, místo abych jezdil ve vláčku, těch už bylo nepočítaně. A když jedu po cestě, kde se dá pěkně svézt, tak u toho většinou žádný Lojza není, aby to viděl.

      Na dálnici cvaknu tempomat na 140 tacho a jestli mě Lojza s Thalií předjede neřeším (zatím jsme se nepotkali, i když třeba jste rovnýma nohama skočil do Fabie 3, ta mě nějaká sem-tam předjede, stejně jako supersportovní octavie v ropě sponzorované různými ikonami typu Eurovia nebo Strabag).

      Zkráceně se dá říct, že ten výkon tam mám na to, co Vy nevíte, že existuje.

      1. ja posledni dobou zjistuju ze vlastne neustale jedu v souvisle se pohybujici kolone 90 km/h tacho, to ze predjedu jeden dva kamiony nic neresi hned prede mnou ceka treti ctvrty, na to abych si jizdu uzil bych musel jezdit bud v noci nebo bydlet v nejake uplne prdeli (ano mam 200k)

       1. Záleží kde jezdíte, bohužel tempo výstavby/rekonstrukce dálnic je u nebudelíp makáme a zařídímepyčowoe tak na papíře, takže na jedničkách mezi většími okresními městy to skutečně tuto tragédii často připomíná. Třeba cesta na Kolín je přesně taková.

       2. trevor12: taky znám místa, kde je to ve špičce stejné. Naštěstí něčím takovým toho najezdím relativně málo. A když už jedu, tak holt „užívání si“ přejde na vcelku kvalitní audio. Ani v té zácpě bych thalií jezdit nechtěl (sdílená služební ochtla, kterou jsem svého času sem-tam jezdil byla utrpení v jakémkoliv režimu, radio Symphony dalo vzpomenout na hrůzy vietnamských rádií s 1000 W P.M.P.O. a bylo většinou vypnuté, což zase neslo nevýhody v podobě příšerného hluku slavné 1.9 TDi, zde ve verzi 77 kW).

        Nicméně netvrdím, že si lze jízdu všude užít, ale že je to věcí každého soudruha a má to nemalý vliv na život (pokud jeho velkou část trávím v kolonách a současně mi to vadí, je dobré se zamyslet nad tím, jak tuhle část nahradit něčím, co mi alespoň nevadí, když už to nelze něčím, co si užívám). Opět to není jen o autech, platí to ve všem.

       3. To si ještě můžete gratulovat, protože na některých dvojkách se složitějším profilem jezdí místní vesničani 65 tacho a to si může člověk hlavu ukroutit. Pokud taková silnice prochází obcí, pravidelně vám někdo z vedlejší vjede do cesty a zdržuje taky. To je pak oser na druhou, protože mám dlouhou dvojku a nerad podtáčím motor, takže kus obce musím projet na dvojku. Naštěstí jezdím jenom, když chci, vyoženě musím málokdy.

     3. Třeba ty stovky koní prostě chtějí ty lidi mít? Nechtějí ždímat na krev 50 koňovou thalii, chtějí kvalitní komfortní drahý vůz, třeba, který prostě ty stovky koní mívá?

     4. Možná právě proto, že ty popelnice nemají na to ty kamióny a jiný šneky na různejch těch okreskách (bezpečně) předjet. To se kolóna čítající desítky kusů vytvoří razdva.

     5. Na co? Třeba na akceleraci při předjíždění dodržovačů, svižné rozjezdy na křižovatkách, abych v nich zbytečně nezacláněl, plynulou jízdu i v kopcovité krajině… kobyl není nikdy dost :).

      1. Jj, poslední dobou se to obrací a začíná se stát na zelenou a jezdit na červenou. Jako OK, s dodáfkopopelnicí nějakej střelec nejsem, je to náklaďákovej motor, krátký převody a přece jen je to řazení chatrný, tak to tam nemůžu sekat jak baťa cvičky. Ale aspoň nechrápu a tak sem furt v průměru.

       Se sobem, a ten má blbejch 150k, sem na semtamfórech v 5 % svižnějších řidičů, obvykle zatímco eště hledaj jedničku (maximálně dvojku), tak už sem skoro na druhé křižovatce…jako jo, dyž člověk nechrápe a dokáže se rozjet, tak i se slabejma motorkama se asi dá trochu rozumně jet, ale neustále v horní třetině potenciálu toho motoru, tzn. skoro na doraz. Mimo Lojzy takhle nejezdí skoro nikdo :D

       To ale lidem, co jezděj vždy a všude na klobouka a ostatní ať se třeba poserou, prostě nevysvětlíte.

       1. Rozumne rozjazdy naozaj nezavisia od vykonu co je k dispozicii. Tunajsie auta maju k dispozicii dost vysoke vykony, jednotku nikto nehlada lebo 90% aut je automatickych a predsa sa vsetci rozbiehaju ako posrati. Najlepsi su ti co pred cloveka vylezu a za toho boha nesliapnu na plyn.

      2. Ehm….
       Na krizovatkach v beznem provozu jsem z 99,9999999999% ten, kdo odjizdi rychleji, nez ostatni.
       Pokud to maji na predjizdeni dodrzovacu, tak bych je vsechny moc rad poprosil, at to teda kurva pouzivaj a predjizdej svizne, protoze to co sleduju na silnicich, tomu vubec neodpovida :-(
       To same dalsi bod – velmi zridka narazim na nekoho, kdy by mi v kopcovite krajine ujizdel, spise je to naopak :-(
       Ja se tim nechci nijak vytahovat, ale proste lidi VUBEC nejezdej tak, jako ze „maj dost vykonu“. Proste ne.
       Nejaci jiste existuji, velmi pravdepodobne dost lidi zde takovych bude, ale to je fakt mizive procento celkoveho mnozstvi.
       A ja to fakt znam z praxe, protoze ja proste jezdim rychle a svizne (hahaha, ano, v Thalii, a ano, jde to uplne s prehledem, akorat se clovek nesmi bat toho pole na otackomeru, ktere zacina za hranici 4 000 otacek)

       Ja fakt chapu, na co vsechno je ten vykon dobry teoreticky, ale v praxi to fakt nikde moc nepozoruju :-((

       1. O té Thalii už to tady píšete tolik let, že nemůžu uvěřit, že to je pořád jedno a to samé auto. Měnil jste už aspoň motor? Teoreticky můžete vyměnit i celou Thaliu, ale nevěřím, že by si tohle auto někdo koupil ještě podruhé.

        1. Aktualne to ma najeto cca 310k a menil jsem tam zatim olejovou vanu (jo a jednou rozvody, pravda)

       2. Jeden člověk v Evropě? Ale NOTAK.

       3. Holt musíš Lojzo pochopit, že ne každej kdo má 200 koní a víc potřebuje zrovna někam spěchat a honit se. Představa, jak honíš Thalii všude na krev, když vezmu že podvozkově to je asi tak o třídu horší než moje felicie, protože ta je aspoň lehká a dost jasně čitelná na limitu, mi není zrovna příjemná a radši potkávám lidi v přemotorovaných autech, co jedou na klid, než mentály co honěj slabý nebrzdící střepy bez podvozku.

        1. Ja to chapu. Proste ti lide potrebuji vykon 200 koni k tomu….aby ho meli. Nikdy to nepouzijou, ale MAJI TO. Priznam se, ze ja osobne nemam veci proto, abych je mel, ale proto, abych je pouzival, kdyz uz je mam. Asi jsem divnej.

         1. Kdysi někdo řekl „640kB RAM musí stačit každému“, splet se jen trochu ;-) A teď nějaký Lojza prohlašuje, že 50kW musí stačit každému :-D

          Když si někdo kupuje třeba Porsche, měl by si ho koupit s 1.6kou? A i to by byl podle tebe overkill, protože to má tak 100 koní. A do nějaké dvoutunové krávy typu cherokee, měla by stačit 1.9 TDI?

          Většina lidí si to silné auto kupuje, protože výkon využije i když třeba jen občas. (Podobně si lidi kupujou kombíky, protože občas toho potřebují hodně uvézt – a je jedno, že většinou s tím jezdí jeden řidič do práce a vozí vzduch. Na víkend nebo na dovolenou tam nastrká svou pětičlenou rodinu a uvažuje o tom, že by se mu hodila ještě rakev na střechu…)

          1. Jenze, ono tech 640 kB RAM obsahovalo zhruba tak stejne mnozstvi informaci, jako dneska nekolik GB. Ja jsem delal celou diplomku na jedne 5.25″ diskete i s obrazkama. Dneska? Nehrozi. A to pritom tam o nic vic informaci, kdyz se to vytiskne, neni.

           Obrovska redundance zejmena diky picovinkam, hracickam, zvukum, videu… Je to hezci, je to zajimavejsi, ale zasadni informace jsou vetsinou (opravdu vetsinou, protoze video samozrejme s textem srovnavat nelze) stejne.

           Jenze u motoru to neni stejne. 20 kW mi neodveze prdel uplne stejne, jako 200 kW. Zejmena ta rychlost a pohodli, jsou nekde jinde. O je rozdil jet 3000 km ve S100 a nebo S-Klasse. Zatimco z toho prvniho vypadnu a budu si tejden lecit zada, tak u druheho si dam kafe a jedu z5.

          2. Mícháš trochu hrušky s jabkama. 640kB RAM stačilo na DOS a opravdu jednoduché programy. Velice brzo to ale přestalo stačit, proto se objevily ty různé memory extendery, aby se dala využít paměť nad 1MB RAM. A dneska pro nějaký moderní CAD žádná paměť není dost velká.

           A k obsahu datových souborů, holý text žere málo paměti, jeden znak = jeden bajt, jenže máš omezenou znakovou sadu atd. Přidej nějaké formátování, nějaké obrázky, unicode plus lenost programátorů, protože disky jsou dneska velké a levné a z dřívějších kB jsou dneska MB. A to jsme jenom u blbých wordovských dokumentů. Výkres v nějakém CADu, např. nějaká složitá sestava ve 3D, a jsme u desítek až stovek MB.

           Jinak, takové srovnání, twitter pomalu ale jistě ztrácí, zatímco instagram se stává hrozně populární. Pár znaků textu už nikoho neohromí, frčí obrázky a videa. Na youtube najdeš i různé videonávody na kdeco, třeba na výměnu brzd. Za starých časů bys to dělal podle knížky „jak na to“.

          3. mimochodem vsechny ty CADy, jako napr. Autocad, 3D Studio a dalsi, jako matlab, mathworks, mathematica, Oracle .. byly i pro DOS, tenkrat to stacilo, predpokladam ze i tehdy se na tom delala profesionalni prace

          4. A před Autocadem bylo rýsovací prkno a taky se na tom dělala profesionální práce… všechno to prošlo nějakým vývojem.

         2. Já myslím že je to hlavně věc těch jinejch lidí, co maj a proč. Ty tvoje socialismem smrdící povzdechy moc nechápu…

       4. Já bych možná měl dodat ještě jedno plus pro silný motor – a to je kultivovanost projevu. Ty musíš vytáčet motor, abys byl svižnější, já ne, protože motor má síly nazbyt a tudíž není nutné ho ve většině případů vytáčet nad tři tisíce (Jeep). Pravda, v tomhle případě v tom značnou roli hraje automatická převodovka, která udržuje relativně nízké otáčky, přesto jeep akceleruje podstatně svižněji než většina aut okolo. Lepší bude srovnat stokoňovou oktávku s pětašedesátikoňovou feldou – feldu jsem prostě vytáčet musel, abych s ní trochu svižněji jel, zatímco oktávce stačí k dosažení téhož podstatně menší otáčky a méně plynu. Rozdíl je sice „jen“ 24 kW výkonu, ale kultivovanost projevu obou motorů a projev jejich výkonu je velice, velice rozdílný ve prospěch oktávky. Čili ano, silnější motor umožňuje dosáhnout téhož podstatně kultivovaněji a řekl bych i s menší námahou, takže se i méně opotřebovává. Pak už je jen na řidiči, jak toho využívá :).

    2. https://www.dacia.cz/content/dam/Dacia/CZ/pdf/pricelists/new-duster-price.pdf

     zejm. ten zakladni (nema ani manual klima) ma fakt na SUV docela zajimavou cenovku

     1. Aha, tak začínáme a končíme na šestnáctistovce. Tak to je teda pěkný. Žádnej dvoulitr, no tak to sem se pamatoval dobře, že to stálo za hovno…

      Mimochodem, ty ceny jsou nějakej pojeb dyž to vemete na splátky. Naúčtují tam i hajzlák dyž si u nich odskočíte a se všema srágorama na tom zaplatíte vo kilo víc, šak je tam na tu holobyt edition tím malinkatým písmem rozepsáno. Dyž to chcete zaplatit na dřevo, tak to stojí o pár desítek tisíc víc. Klasická lapačka na vohnouty: ale to auto nás stálo jenom 260 tisíc, mámo!

      1. V minulé generaci se dvoulitr benzín s pohonem všech kol prodával v Rusku. S logem Renault. V Evropě bez šance.

      2. ja myslim ze minimalne u nekterych prodejcu pujde uhadat  260.000 Kc cash mozna i nize s poukazem na „klamavou“ reklamu a ze uver nechci (pro nekoho tech 5 let za tu sjednaou vysi pov + havar ktera je nizka mozna stoji tezko se jinde i s bonusy dostane nize). Otazka je jestli se vyplati prodlouzeni zaruky na 5 let/100.000 km, ja myslim spis jo 5.990 resp. 14.990 (v te vyssi castce je nejspis ze se neplati nic pri navsteve autorizaku a standardnich ukonech ktere budou nekde vyjmenovany) kdo nalita za tech 5 let kolem 100.000), ale porad je to nove SUV pres 110 koni, imho zajimava varianta k uvaze pro nekoho kdo proste nechce ani 1-2 lety vozy

       1. Kdo si neska koupí kchár bez rádia a klímy? Dyť to je fakt hrozný. Na tu cenu tam není blbej motor, to jo, ale zbytek auta? :D Dvacetiletá vyšší třída za 50 nákup+50 servis hned bude jinej vesmír.

        1. ja jsem stejneho nazoru ale respektuji ze nekdo jiny muze mit alespon v tomto ohledu svuj hodnotovy system jiny .. proste to nepotrebuje

        2. Myslím, že jako pracovní auto 4×4 do lesa na otřískání mezi kmeny to svou roli může hrát, lesák nemá co poslouchat rádio nebo si chladit hlavu, ale dopravit partu dřevorubců po poli a mezi stromy na místo výkonu práce. Tam, kde kdysi měla místo Niva, dneska je ten levný Duster, stojí to stejně, ale Duster nabízí víc výkonu, větší vnitřní prostor a větší variabilitu.
         Já bych do New Dustera ve versi Comfort a motorem 1.6 MPi i šel, za třista klacků to nabízí vysoký podvozek, jednoduchý motor, celkem solidní výbavu a k nám na Chajdu a občas dojet do Ostravy by to stačilo.

         1. V té verzi 4×4 je to ideální včelařské auto. Jedničku má tak krátkou že není potřeba redukce. Protáhne se leckde atd. Spousta lidí nepotřebuje vypadat ani nepotřebuje předjíždět motorky na okreskách, ale potřebuje prostě novou lacnou čtyřkolku, která je nenechá ve štychu s kterou jednou ve čtvrtek zajedou s mámou do kaufíku a celou sezónu jezdí s vlekem do lesa.

          1. Asi tak před 10 lety jsem narazil v Německu (kousek od Hamburku) na autosalon Lada. Poptávka po levných 4-kolkách je i tam.

          2. jako dacia byla muj zalozni plan,kdyby bylo rychle potreba auto, duster s 1,6 mi prisel jediny rozumny v nabidce, ono i sandero stepway nevypada spatne, je vyssi a na nase silnice asi ok, ale tam neni motor dle mych predstav. novy duster se mi ale nelibi a tak jsem okukoval levne auto s atmosferou jinde. alternativa je P301/C-elyse s taky s 1,6 – jsou to repase starych proverenych reseni, jen motory jsou bohuzel stara konstrukce omezena tema euronesmyslama,ale furt by to mohl byt levny drzak na nase hnusne cesty. no a nakonec jsem se uchylne zamiloval do stroje co ale u nas z nejakeho duvodu dealer nenabizi a momentalne je to moje top: http://www.lada-auto.sk/cars/vesta/sw%20cross/about.html

          3. Lady se do ČR přestaly dovážet. Individuální dovoz ze zahraničí je sice možný, ale takové auto je pak nechutně drahé.

          4. borec z vyskova to taha k nam a poskytuje servis, zaruka tam je na 100000km nebo 3 roky, coz je dnes bezne u vsech aut. pravda ta cena by mohla byt jeste o kousek niz (podle slovaku to vychazi 330kkc, on chce 347 za zaklad a 370 za full vybavu), pokud to slovek porovna s podobne velkym autem z koncernu, myslim ze to vychazi lip. ale jeste jsem to nevidel nazivo a nejel s tim :D jen se mi to proste fest libi, jak design, tak treba ta atmosfera 1,6. cekam jestli se to zacne na cestach objevovat – pokud bude dacie dale prznit jednoduchy levny auta tema sranda moturkama a hjonde tlacit ceny nejlepsiho ceskeho kombiku nekam do zavratnych vysin, ma to sanci na uspech https://www.autorevue.cz/lada-vesta-sw-cross-cena-v-cesku-2018

           osobne litam v predesle generaci swiste a zatim na nej nedam dopustit, kdyz jsem ho pred par roky porizoval, bylo to asi posledni auto s malou ctyrvalcovou atmosferou a jezdilo jich tu minimum, jizdni projev motoru kterej ma papirove 69kw je bohuzel fest oklesteny vsema tema eurama a PPC zasahy (2.generace s 55kw 1,3 mela uplne jine odezvy na seslapnuti pedalu), ale jako kazdodenni dopravni prostredek do prace je to paradni stroj a jezdi za hubicku. porizovaci cena odpovidala mensim vozum typu P106,citigo. soucasne nabizena generace je sice uz zase montovana v japonsku, ale neoslovuje mne design a navic je to male auto a na ani na kratke jizdy se tam asi pohodlne dva dospeli a dve deti v autosedackach nejak pohodlen nenaskladaji, takze v pripade nahrazeni je vesta jednim z favoritu, sice nebude jezdit za hubicku,ale budu verit ze to bude zase kovarska prace jako ziguli kdysi a na cestach budu za exota jako to mam rad :D (funkci rodinneho priblizovadla ted plni evalia v 1,6 benzinu, kterou jsem kupoval snad posledni dovezenou do CR, od ted uz jen naftove a jelikoz je nas na cestach v tehle krabicich jako safranu, poctive se pri mijeni s jinym podobnym exotem zdravime)

          5. U nás se to nenabízí, protože emisní normy a EU homologace. Lada má navíc stále problémy sama se sebou, natožpak aby dokázala nějak komplexně řešit EU trh. Zatím žije z toho, co prodá doma v Rusku a v Asii.

          6. Podle posledních zpráv mají homologaci pro EU zvládnutou a Vestu kromě Slovenska prodávají prý i v Německu a i jinde (psaly cca v dubnu automobilové weby).

          7. Je to jenom problém českého importéra. Bohužel si to nepamatuju přesně a nevím, kde jsem to četl, ale snad šlo o nějakou dohodu s ruským vedením Lady, kdy Němci a Slováci se dohodli, zatímco Češi zaspali a pak se vyměnilo vedení nebo tak něco a dohoda už nebyla možná.

           Jinak Lady EU emise a homologaci mají, jinak by se přece nemohly prodávat v Německu.

 4. Duster mi připadá čím dál víc jako švindl a ojeb. To že se zákazníci nechávají podvést dobrovolně je věc druhá. Řekl bych že Dacia využívá vohnoutího efektu, kdy vyrobí dvě zcela identická auta, přičemž jedno je 4×4 SUV a to druhé trapný břichoplaz (kterého světlou výškou trumfne i Žigulík) a předohrab který se zasekne i v mírném bahýnku.
  Světlá výška 205mm to je taky docela výsměch.

  O tom že s motorem 80kW bude možné připojit na tažné něco těžšího, si nedělám iluze.
  Vlastně je to nástupce co zaplácl díru na trhu po Fordu Fusion, jen mnohem žravější a objemnější a holobytnější.

  Prostě aby se vohnout mohl před sousedy chlubit, že má nové SUVpyčo.
  Tuhle moji teorii podporuje i ceník nového Dusteru. Ve starém ceníku je 7 variant 4×4 zatímco v novém jen 2 varianty.
  A jako bonus vyřadili z nabídky 1,2 TCe 92 kW se slušným krouťákem (byť skoro za cenu naftového).

  Usoudili že vohnoutům stačí

 5. Na téhle diskusi je zajímavá ta hluboká a nepřekonatelná propast mezi těmi, kteří nějak autum rozumí a jsou schopni něčeho víc, než nastoupit a vystoupit a těmi, kterým stačí vědět, co a do jakých otvorů mají nalít.
  Já jsem ten druhý případ. Auto je pro mě přibližovadlo, řídím nerad, nevyznám se v tom a nechi se v tom vyznat. Pokud do něčeho půjdu (jakože do 1-2 let budu asi muset), tak jedině do nového – něco jako „za 100+ ojetina a za dalších 100+ z toho udělat auto) mě dalece míjí. Zkusím tedy tuhle diskusi zneužít ke konzultaci – jaký nový wagen (dle současného stavu trhu bych měl/mohl pořídit s následujícími parametry (event. proč tohle / ne tohle).
  -motorizace: benzín, minimum nějaký 1.2 / 63 kw, ideálně 1.6
  -nájezd: cca 7-9 tkm/rok, většina město
  -obsazení: 90% 2 osoby
  -výbava: nic speciálního, snad kromě el. předních oken a dálky centrálu (jo, asi i manuální klima, když to musí být)
  -cenový limit: cca 300k, lze mírně překročit
  -pokud nějaké info chybí, doplním

  díky všem za názor

  1. Suzuki Swift….

  2. pridávam fiat panda a trojica Up, mii citigo…myslím že všetky 4 vozy sa dajú kúpiť od výroby na pohon LPG :-)

   1. Díky, pánové a jsem rád, že jsem vás pobavil.

    1. Ten Swift neni zcela mimo misu. Jezdil jsem s litrovym trihrnkem Chevy Geo Metro po mamce, coz je americka kopie Swiftu. Bylo to v automatu s klimou, petidver. Jezdil jsem za usoplenych 6-7 litru po meste, zaparkoval kdekoli, odvezl v ramci objemu auta cokoli, naprosto jednoduchy spolehlivy auticko. Kdyby ho nedokurvili v servisu, jezdi dodnes. A moje mamka akorat vedela, kam se leje benelin.

     1. No, říkal jsem si, jestli někdo nezmíní třeba něco jako i(x)20 apod., případně něco jako „tak si kup tu dachnu, když jsi lama“.
      Pokud z těch parametrů, které jsem popsal, nějak vyplynulo, že chci něco jako tříhrnek, který se musí oblékat, tak to bylo špatně pochopeno. A spotřebu při svém nájezdu neřeším vůbec – s Aveem aktuálně jezdím za 5,8-6,6.
      Aveo už se u nás bohužel neprodává (tedy Chevrolety vůbec), jinak bych zvažoval i tu poslední faceliftovanou verzi, která už je jinde, než staré Aveo i co do pasívní bezpečnosti.

      1. Tak ix20 je skvělá volba! ;-)
       Místa dost, posez vysoký, trochu uskákaný…
       Ale mám jiný tip, co Fiat Tipo?

  3. A co Forda? V akci tam mívají Focuese nebo Focuse Combi kolem 320.000, stejně jako Tourneo Courier; Fiesta od 300.000 (taky teď maj zvýhodněné Mustangy :-) ); výbava je za tu cenu v elektrice, manuální klima, asi žádný start-stop; ta auta jsou min. o 50.000 levnější než podobně vybavené Fabie. Motorizace: nesjpíš TSI 1.0 resp 0.998 l) Ecoboost; 74 kW; netřeba řešit rozvody, spotřeba kolem 6 l.

   (Jsem ve střetu zájmů, mám rok Tourneo, a zatím absolutní spokojenost; akorát jednička se musí hodně vytáčet, zato má velikou sílu, ale třeba +5000 otáček působí naprosto příjemně)

   1. „Starej“ Focus už končí…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017