Cykloaktivistická malá do*mů

Featured Image

Kdyby měl někdo dojem, že cyklistická sdružení jsou takoví hodní kytičkoví lidé, jen roztomile šikanují, vesele udávají a nenápadně ovlivňují vaše životy negativním směrem, ale nekradou, tak mám pro něj překvapivou zprávu.

Začneme z jiného konce. Je třeba zvyšovat daně, protože šetřit nestačí. Úředníkům z pražského magistrátu také šetřit nestačilo, protože se rozhodli si nakoupit elektrokola a to navíc nejen tak nějaká elektrokola. Když se přeneseme přes použitelnost takového dopravního prostředku, se kterým počasí umožňuje jezdit v podstatě jen v létě, a jsme schopni se přenést přes skutečnost, že úředníci MHMP mají evidentně tolik času, aby se v pracovní době někde projížděli na kole, určitě se nepřeneseme přes to, jaká kola si vybrali.

Běžné skládací elektrokolo aktuálně seženete v cenovém rozpětí od 10.990 Kč (model EB10) přes kola v ceně kolem 20.000 Kč (což je patrně střed této kategorie) až po cenu kolem 70.000 Kč. Například model Hanscraft Easygo za necelých 23.000 Kč by mohl požadavky úředníka uspojit, protože má všechno, co potřebuje úředník k tomu, aby se mohl prohánět na kole, zatímco my vyděláváme na jeho plat. Model s názvem Simplex by se díky příhodnému pojmenování pro úředníka MHMP velice hodil, ale stojí jen 21.990 Kč, což je málo. Například pražská záchranná služba, která by mohla s ohledem na své poslání mít vysoké nároky, si vystačila s českým kolem AGOGS za ubohých 30 litrů. Úředníci z odboru magistrátu provokativně pojmenovaného Rozvoj veřejného prostoru (RVP) však nechtěli ani Simplex, ani kolo, které vyhovuje záchranářům, potřebují něco extra. Nestačilo jim ani kolo TERN JOE 24 (u kterého cenově končí Heuréka, protože je nejdražším kolem v nabídce za necelých 56.000 Kč) a zatoužili po stylovém výrobku GoCycle G2R. Podařilo se mi najít pouze jedinou firmu, která prodává tento bicykl na českém trhu, a tou je firma Citybikes.

Z webu firmy:

„Máme tu čest vám představit skutečný High End v oblasti individuální dopravy – Gocycle – elektrokolo, které předběhlo dobu (…) Richard Thorpe designer a zakladatel Gocycle opustil prestižní postavení ve společnosti McLaren Limited, aby se nesmazatelným písmem zapsal do dějin cyklistiky. Vzal v úvahu veškeré své zkušenosti z každodenní jízdy na kole po Londýně a bohaté znalosti kompozitních materiálů z prostředí závodních monopostů a vytvořil skutečný skvost.“

Jak to udělat, abyste si mohli za peníze daňových poplatníků pořídit „skvost“ a snobskou hračku v ceně asi třínásobku průměrného výrobku na trhu? No prostě sestavíte specifikaci pro objednávku tak, aby to vyšlo. Posuďte sami:
 
 

 Výzva k předložení nabídky S-MHMP/894094/RVP/2012 Web firmy Citybikes
váha do 15 kg hmotnost 14,9 kg
dojezd na jedno nabití min. 60 km dojezd 64 km
kotoučové brzdy s hydraulickým ovládáním Integrované hydraulické kotoučové – Gocycle
odpružení zadního kola Odpružení zadní kyvné vidlice
akumulátory na bázi Lithia (LiON) NiMH baterie jsou nahrazeny moderní baterií LiION 11 Ah
Ergonomické nastavení sedla a řidítek ve 2 osách Ergonomické nastavení sedla a řidítek ve 2 osách – Vgonomic®
Integrovaný zámek kola s kódem zámek zadního odpružení
Maximální cena za pět elektrokol 350.000 Kč. Maloobchodní cena za jeden bicykl 72.332 Kč s DPH

 
Myslím, že další komentář není zapotřebí.

Firma Citybikes je asi mezi radnicemi oblíbeným dodavatelem. V Brně, kde začíná cyklofasišmus taky vystrkovat růžky, si pohledné úřednice magistrátu pochvalují bicykly Citybikes Messenger.

Na webu firmy Citybikes najdete hromadu odkazů na sdružení Auto*Mat. Například si můžete nakoupit různé cykloaktivistické items, jako například Boty proti autům nebo nápadité tričko s kombajnem, který požírá řidiče, předělává je na cyklisty a poněkud připomíná protižidovské plakáty z dob třetí říše.

Hoši z Citybikes jsou nejen obchodně zdatní, ale také uvědomělí. Neprodávají jen kola, ale také ideologii. Sekce vize je doslova těhotná cykloaktivistickými žvásty. Na jejich webu se třeba dočteme:

Pokud by všichni Evropané jezdili na kole stejně často jako Dáni, Evropská unie by se o více než čtvrtinu přiblížila cíli snížit emise skleníkových plynů z dopravy o 60 %. Udává to studie Evropské cyklistické federace (ECF).

Studii takové organizace je třeba nepochybně brát vážně. Kdyby prase mělo křídla, křídla jako pták, vyletěl bych na praseti…

Rovněž v sekci Město to vypadá, že angažovaný provozovatel webu má s Auto*Matem hodně společného. Každá cyklojízda je pečlivě ohlášena. Hned nahoře tomu vévodí sdělení Už sedmým rokem se v září potkáváme v ulicích Prahy během sousedské slavnosti Zažít město jinak a Velké podzimní cyklojízdy.

 

Podle výroční zprávy Auto*Matu z roku 2010 je firma Citybikes také partnerem tohoto spolku, strana 38.

Po mediální kritice magistrátu, kterou iniciovali pravděpodobně prodejci elektrokol disponující kratšími prsty, magistrát zakázku stáhl. Učinil tak zajímavým způsobem, výzva k předložení nabídky z webu zcela zmizela (nebyla pouze označena jako zrušená), asi aby se na to nikdo nekoukal a něco ho u toho nenapadlo. Jestli by to třeba nebylo dobrý téma pro iniciativu Bezkorupce, co je pobočka Oživení, co je v personální unii s Auto*Matem.

Takhle se praktikuje fundraising ve světě organizované cyklistiky. Halt zažít město jinak!
 


02.09.2012 D-FENS

12345 (2x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
396x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017