Chceme zavést objektivní odpovědnost meteorologů za počasí!

Featured Image

Dělníci, rolníci a především úředníci dnes těžko skrývali své znechucení při pohledu z okna a na teploměr, který ukazoval neuvěřitelné hodnoty. Dost je prostě dost. Nadešel čas zavést objektivní odpovědnost meteorologů za počasí.

Zatímco ještě před týdnem slibovali meteorologové bílé vánoce, dnes ukazoval teploměr provokativních +12°C, ačkoli v předpovědi bylo totéž s opačným znaménkem.

Týden: Počasí na vánoce (…) silný mráz určitě
Aktuálně.cz: Poslední zpráva o počasí na Vánoce: Sníh přijde všude

Meteorologické šarlatánství útočí i na naše děti, které se chystaly stavět sněhuláka a nyní si mohou maximálně hrát na Jožina z bažin. Až 60% rodin muselo nechat sáňky doma, někteří otcové vytáhli místo lyží motocykly. Tradiční vnímání vánoc je narušeno. Trpí i ekonomika: plánování vytápění je nepřesné. Průmyslové podniky výrábějici lopaty na sníh, sněžnice, grog, kamna, kulichy a posypovou sůl hlásí kritickou situaci a oznamují propouštění. Zvířata jsou zmatená, v očekávání jara začala souložit.

Lidé žádají udělat v tom konečně pořádek a zatnout rosničkářům tipec.

Jak se k tomu staví rosničkáři? Sváději to na tlakové níže, tlakové výše, okluzní fronty, že počasí není nikdy zcela předvídatelné a další výmluvy. Zatímco společnost investovala do jejich vzdělání, do superpočítačů a plastik televizních rosniček miliardy, poťouchle se posmívají občanům, kteří ještě před týdnem montovali na své fabie střešní rakve, a hledají další výmluvy, místo aby řekli prostému lidu pravdu. A co muž, který věští počasí pitvou kachny a sliboval bílé vánoce? Jak ten se k tomu postaví? Byla kachna rozbitá? Nebyla řádně zkalibrovaná? Byla to kachna osoby blízké?

S těmito výmluvami je třeba skoncovat jednou provždy.

Jako nová priorita naší strany KRADEM věci veřejné (KVV) nyní nastupuje objektivní odpovědnost meteorologů za počasí. Meteorolog, který předpoví nesprávně počasí, se dopustí správního deliktu, který je v novém zákoně o informování o počasí popsán takto:

§ 1  Meteorolog je fyzická osoba, která veřejně hovoří o počasí v budoucím čase.
§ 2  Meteorolog je povinen zajistit, aby počasí odpovídalo jeho předpovědi a naopak.
§ 3  Správní delikt meteorologa
(1) Meteorolog se dopustí správního deliktu, pokud nezajistí, aby počasí odpovídalo předpovědi nebo naopak.
(2) Za správní delikt podle odst. (1) se uloží pokuta.
a) Pokud rozdíl teplot v pracovní den je menší než 5°C a v den pracovního klidu nebo svátek menší než 3°C činí pokuta 500.000 Kč
b) Pokud rozdíl teplot v pracovní den je roven nebo vyšší než 5°C a v den pracovního klidu nebo svátek roven nebo vyšší než 3°C činí pokuta 5.000.000 Kč
c) Pokud se jedná o postih podle pís. b) a meteorolog se u toho ještě blbě tlemí, 10.000.000 Kč.

Správní delikt jako specifický druh veřejnoprávního deliktu je vybrán proto, že se při něm nemusí zkoumat zavinění. K odpovědnosti za jiný správní delikt postačí, že se to stalo, tedy že se předpověď neshodovala s počasím. Není třeba zkoumat, zda rosničkář přednesl špatnou předpověď úmyslně, z nedbalosti vědomé či nevědomé, či zda to vůbec rosničkář udělal. To je výhodné pro státní správu, která si teď na rosničkáře došlápne. Pověřený úředník si prostě poslechne záznam předpovědi a pošle rosničkáři platební příkaz, aby ho přešly roupy.

Byly slyšet určité ohlasy z komunity meteorologů, že se zde zavádí drakonický trest za něco, co nemohou dost dobře ovlivnit. Předpovídat přesně počasí je nemožné, stejně jako nelze žádným známým prostředkem zajistit, aby například vaše auto používala úplně jiná osoba v souladu se zákonem, protože i kdybyste nakrásně chtěli, neexistují prostředky k tomu to zajistit. Takovou argumentaci je třeba odmítnout z následujících důvodů:

1. Je to třeba. Počet nepřesných předpovědí dávno překročil únosnou mez a způsobuje ekonomické škody a úbytek pracovních míst. Právní norma jistě není perfektní, bude třeba ji trochu doladit, nejspíš celou znova přepsat, ale hlavní je, že zatočíme s rosničkářema, kteří vykládají lidem pitomosti.

2. Lid si to explicitně žádá, jak naznačují průzkumy, které si vymyslely a pak publikovaly agentuty Vopruz pactum. K facebookové iniciativě „Chceme, aby na vánoce sněžilo“ se připojilo 5.867 občanů, což je 73,33 krát více než má KRADEM věci veřejné členů.

3. Rosničkáře nikdo nenutí dělat rosničkáře. Pokud se rozhodne v oboru setrvat, pak tak činí s vědomím, že existuje tato regulace a že mu hrozí taková sankce.

Lidové veselice spojené s haněním a drobným šikanováním rosničkářů jsou plně v kompetenci místních samospráv. Propagační předměty s logem EU, kamení a španělské boty jsou k zapůjčení na ministerstvu obrany u skladníka gen. Picka.

Za KRADEM věci veřejné, Karolína Píče, odbornice na management všeho.


24.12.2012 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
296x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!