Černá huba – holé neštěstí

Featured Image

Cikáni ze Severní Moravy mají super nápad. Za 22 mio CZK. A zaplatit jim ho za chápavého přikyvování levičáků máme my.

Na serveru hospodářek vyšla následující zpráva: Sdružení Romů severní Moravy chce vytvořit svou vlastní Romskou pracovní agenturu, jejíž vybudování by mělo stát přibližně 22 milionů korun. Polovinu z této sumy by mohla dotovat Evropská unie v rámci europrojektu a druhou část česká ministerstva. Romská pracovní agentura bude evidovat Romy, kteří mají zájem o práci, a současně jim pracovní příležitosti zajišťovat. Měla by začít fungovat v Karviné nejpozději začátkem příštího roku, jak řekl ředitel Romského kulturního a společenského centra Lubomír Kuznik.

Tak se na to pojďme podívat. Na trhu práce existují dva typy poskytovatelů služeb spojených s recruitmentem – náborem zaměstnanců. 

První jsou Úřady práce, které mají tuto činnost vykonávat nativně (oddělení zprostředkování a trhu práce). Teorie je následující – každé pracovní místo, které zaměstnavatel obsazuje je nahlášeno Úřadu práce, pod jehož působnost zaměstnavatel místně spadá. ÚP pak pracovní pozici nabídne uchazečům z řad nezaměstnaných evidovaných v jeho databázi. A v případě, že požadavky zaměstnavatele a schopnosti kandidáta jedno jsou, nebrání nic v sepsání pracovní smlouvy. Ale šedá je teorie a věčně zelený strom života – takže – s tím, aby nahlašoval volná místa ÚP se nikdo nesere. Jednak proto, že erár nemusí vědět všechno, jednak proto, že kvalita pracovníků přicházejících z ráje sociální sítě je – mírně řečeno – katastrofální. Třetí důvod je ten, že Úřady práce jsou všechno možné, jen ne flexibilní a pokud potřebujete zaměstnance, tak ho potřebujete teď a ne za půl roku. Traduje se historka, že firma – víceméně z recese – zadala ÚP požadavek na hardwarového specialistu. Jednoho dne dorazil na doporučení příslušného Úřadu práce upocený mužíček, který neměl použitelnou praxi, zkušenosti a jeho jedinou kvalifikací bylo, že měl doma dosluhující počítač. Proto na trhu existuje řešení číslo 2.

Tím  jsou „Komerční zprostředkovatelny práce“ ( tzv. personální agentury) – ty fungují (jak už oficiální název používaný českou státní správou naznačuje) na komerčním základě a usadily se tam, kde nechal tesař (nebo MPSV – Ministerstvo Pro Socialistické Výdobytky) díru – také vyhledávají vhodné zaměstnance na volné pracovní pozice a jelikož si za to dávají zaplatit (odměna je buď fixní, nebo se vypočítává z násobku nástupního platu obsazeného kandidáta), bývají zpravidla profesionálnější, flexibilnější a kandidáti se pro otevíraná pracovní místa také hodí o něco víc než experti posílaní ÚP. Další rozdíl je ten, že personální agentura se zaměřuje na obsazování pozic od středního managementu výš. Na low-end pozice zvysoka sere.

Není nutno dodávat, že oddělení trhu práce a zprostředkování platíme všichni z daní, provize personální agentury pak platí konkrétní zaměstnavatel pro kterého je pozice obsazována.

Na drsném severu vzniká zajímavý hybrid – komerční firma, která chce suplovat roli Úřadu práce a komerčního zprostředkovatele práce. Nebo nechce. To je totiž tak – jednotlivé úřady práce jsou financovány z prostředků MPSV podle komunistického hesla Čím hůř, tím líp – nejvyšší příjmy mají tedy úřady na severu Čech a Moravy. Nejméně naopak Pražáci. Jelikož je Ostravsko dosti v prdeli, lze předpokládat, že ÚP bude silným a (v porovnání s ostatními „bratříčky“) profesionálním hráčem, který se bude snažit i těm lepenkám v regionu pomoct. A pokud to ÚP nezvládá, znamená to, že tam někde asi bude error. To že ještě neexistuje žádná komerční firma, která by na pologramotných cikánech vystavěla svůj byznysplán taky něco indikuje. Takže – potvrzeno sečteno – vychází nám, že jak soukromý, tak státní sektor situaci cikánů neřeší.

Proč? Zřejmě proto, že v regionu je tak vysoká nezaměstnanost, že ani pro gramotné a relativně vzdělané lidi práce prostě není.

Co se změní, pokud nastoupí cikánská firma? Zhola nic. Kromě toho, že se proinvestuje 22 mega, po kterých za rok neštěkne ani pes. Za těch 20 mega může firma žít docela dlouho – 5 referentů (plat 15.000 brutto, což je ca 20.000 mzdových nákladů za měsíc) a jeden šéf (25.000 brutto – ca 34.000/ měsíc), kancelář – 10.000/měsíc (spíš míň, ceny v regionu neznám), telefony (10.000/měsíc), internet 5.000/měsíc, leasing na 6 počítačů pro referenty a 10 pro „klienty“ (ty pak s kovovou klávesnicí, myší na řetězu a preventivně blokovanýma pornositama) max 80.000. Jsme na čtvrmilionu nákladů měsíčně. Rezerva mi vychází na 88 měsíců života firmy za předpokladu, že ta nevydělá ani floka. Verneovi hrdinové prožili 2 roky prázdnin, na Ostravsku jich mají sedm. Bravo!

A ještě jeden postřeh – firma, která (a to cituji) …„bude evidovat Romy, kteří mají zájem o práci, a současně jim pracovní příležitosti zajišťovat“ … je nepokrytě rasistická. Zkuste si zažádat o korunu a zdůvodnit to tak, že chcete udělat něco pro Čechy – ten bordel, co  se strhne, bych si nepřál vidět.


28.06.2005 Dr.Doom

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
109x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017