Captain Euro siegt an allen Fronten für Europa!

Featured Image

Kdo může pozvednout upadající Sovětský svaz Západu? Nikdo? Všichni svatý? Ani omylem. Je to Captain Euro! Připravte si blicí pytlík, protože tohle bude vážně jízda.

Kdo je kapitán Euro? Kapitán Euro je jediný muž, který zachrání Evropu. To je každopádně dobrá zpráva, protože pak můžeme bruselské politbyro poslat k vodě. Kapitán je superhrdina občanským jménem Adam Andros, který se rozhodl zasvětit svůj život sjednocené Evropě postavené na principech globálně trvale udržitelného rozvoje.

S tím pytlíkem jsem to myslel vážně.

Ještě než se Adam rozhodl stát Captainem Euro, byl investigativním novinářem a objevil v sobě spalující touhu po evropské integraci a míru. Vědom si tohoto poslání, rozhodl se vyzvat na životní souboj svého protivníka jménem Dr. D. Vider, který je odpůrcem integrace, jak ostatně z jeho jména lze vyčíst. Kromě toho, že chce Dr. D. Vider rozdělit Evropu, také zastřelil Adamova otce, bohatého průmyslníka a majitele společnosti Sustania, se kterým se utkal v bitvě o dvanáct hvězd.

V Evropě třeba zakázat palné zbraně, protože by se jich mohl zmocnit Dr. D. Vider. Je vám to jako zdůvodnění snad málo?

Adam sestavil tým špičkových profesionálů na trvale udržitelný rozvoj a integraci, kteří za pomocí hi-tech gadgetů a sofistikovaných nástrojů řeší palčivé globální problémy. Kromě Adama tam figurují dvě ženy, jeden Afroevropan, cyborg a vlk. Tým tedy není genderově ani LGBT zcela vyvážený, chybí tam preferované menšiny. Například transsexuální rómský cyklista na vozíku by byl pro team velkou posilou. V tomto směru by to chtělo na složení týmu ještě zapracovat.

Co ten pytlík? Už se něco urodilo?

Z teamu na vás udělá asi největší dojem Helen Morin, která se rozhodla zasvětit svůj život různým lidským právům, například právu na zdraví, právu na ochranu, právu na vzdělání a ještě předtím, než se stala členkou týmu, provozovala svoji vlastní NGO. Má dvě děti, z toho jedno adoptované z Angoly, kde ho přizabila mina. Udělala si při tom všem čas i na výcvik specialistů SAS. Má prý jizvu po šrapnelu, ale my spíše oceníme její pevné trojky dmoucí se na obrázku s  afroafrickými dětmi, jejichž šťastný výraz se jeví za těchto okolností celkem pochopitelný.

Nemohu se zbavit dojmu, že i do některých jiných postav projektoval autor grafiky svoje sexuální představy, přičemž zřejmě vlivem dlouhodobé práce pro NGO a vládní sektor trpí sexuální abstinencí a nedostatkem jiných vhodných podnětů.

Team vyvinul rozsáhlý soubor inovativní technologie. Například brýle Eurovizor, kterými lze koukat skrz zeď a najít skryté zbraně (ano, ty vaše). Dále zbraň Eurostunner, která dočasně paralyzuje odpůrce, pardon, nepřátele. Mám dojem, že výkresy této zbraně unikly na veřejnost a začala se běžně používat. Team má speciální kombinézy připomínající cyklistická homokaťata, které odolávají radioaktivitě a k tomu glamour gumovky. Nicméně z pohledu na tento impresivní soubor moderních technologií se nemohu ubránit dojmu, že team má jisté mezery v kreativitě. Eurostunner tak vypadá jako klasická samonabíjecí pistole, Eurocar, který jinak produkuje nulové emise, vypadá jako obyčejné auto a euromotocykl vypadá furt jako motocykl. Podobně jako v případě personálního složení týmu, i zde musím zdvihnout varovný prst nebo spíše celou pravici. Očekával bych něco jako jízdní kolo ovládané přes Windows phone, autobus na bio-bioplyn vyrobený z konopí nebo elektrické rogalo s dvojicí vrtulí, z nichž jedna se používá k pohonu a druhá rekuperuje proudění větru od pohonné vrtule zpět na elektřinu.

Měli bychom věnovat pozornost i kapitánovým nepřátelům. Dr. D. Vider je vyobrazován jako bezohledný jednooký obchodník, který preferuje peněžní zisk z investic před jejich sociálním přínosem. Jeho přítelem je skřet s králičím chrupem, který má na hlavě buřinku, známý symbol buržoazie, obchodníků s hadím olejem a pana Tau. Vider používá jako zbraň toxické jojo a je počítačový hacker, na něho si došlápnem zavedením povinného souhlasu s používáním cookies. Nepřátelský team se dopravuje automobilem na naftu a motocyklem s podezřelým spalovacím motorem. Samozřejmě nepřátelský team není genderově ani multikulturně vůbec v pořádku, protože všichni jeho členové jsou bílí heterosexuálové, tedy kromě papouška, který alespoň pochází z teplých krajin.

Všichni jedinci v teamu Captaina Euro představují výběr ze všech nejkladnějších lidských vlastností, své předchozí životy strávili prací pro ekologické a humanitární organizace a bojem proti světovému zlořádu, jsou milí, vzdělaní, talentovaní a koncentrace modrookých blonďáků by zcela okouzlila i vedení Ústavu pro rasovou hygienu. Všichni jedinci k konkurečním teamu doktora Dělitele jsou nějakým způsobem defektní a věnují se opovrženíhodným činnostem, jako například investování, instalace loutkových vlád, hacking nebo se alespoň hezky oblékají. Je to v podstatě buržoazie a je třeba s nimi zatočit.

Nejhodnotnější součástí website, samozřejmě kromě kreseb Helen laskající vyvinuté choboty, jsou komiksy. V nich řeší kapitán Euro nejrůznější problémy. Řeší je většinou tak, že zavolá nějakého otravného lokálního představitele a řekne mu, že má něco hned udělat, protože to Evropa potřebuje. Ten se tomu samozřejmě podvolí, vždyť to Evropa potřebuje. Vzpomínám si na jiného kapitána, on to byl vlastně jen svobodník, co to dělal podobně. Jmenoval se Adolf Hitler nebo tak nějak, ale ty jeho gadgety jako třeba střemhlavé bombardéry nebo koncentrační tábory nebyly ve srovnání s takovou opakovaně použitelnou bombou nic moc.

V tomto komiksu kapitán Euro reformuje během 48 hodin Itálii, poručí předsedovi vlády změnu volebního systému a ústavy a zatočí s politickou reprezentací žijící v minulosti. Zde se vypořádá s euroskeptickým mýtem, že volný obchod v Evropě je možný i bez EU, jako to provádí Norsko. Členka týmu jménem Europa (původní povolání: expert na trvalou udržitelnost a aktivistka)  přednese argument, že pokud chtějí Norové obchodovat s EU, tak stejně musejí přijmout většinou regulací EU a tak je to vlastně jedno, zda jsi v protektorátu nebo mimo něj, stejně budeš skákat, jak my budem pískat, takže to kapitán Euro zase vyřešil.

Pokud byste zatoužili po kapitánu Ojrovi v perzistentní podobě, lze si pomocí shopu objednat například hrníček na biokávu (pouhých 12 EUR), notýsek na zapisování informací za účelem pozdější přípravy udání a stížností na euroskeptické projevy (11 EUR), a pozor, bílé tričko pro ženy je o 1 EUR dražší než totéž tričko pro muže, což je zjevná diskriminace na základě pohlaví.

To by bylo zhruba všechno. Tohle není silvestrovský vtip, tohle je zcela real. Musím projevit hluboký respekt k tomu, kdo tohle vymyslel, protože to není jen tak. Určitě bere prima matroš. Vy ten pytlík už tedy můžete vyhodit a hlavně vězte, jedině Captain Euro přinutí mrtvého dinosaura vyhrát Velkou pardubickou! A hlavně, mezi řádky zaznamenejte, že EU připustila existenci názorové opozice, což dosud vůbec nepadalo v úvahu. V logice Gándhího výroku „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš“ došlo k posunu z prvního levelu hned někam mezi druhý a třetí.
 


31.12.2014 D-FENS
 
 
 
 
 

12345 (4x hodnoceno, průměr: 2,00 z 5)
782x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!