Čapí hnízdo - zpět na článek

komentářů 19

 1. Výborné. Díky.
  Každej kdo obhajuje a schvaluje dotace by si měl v rychlém sledu opakovat jsem čapíčapíčapíča..

  1. Podle mého názoru to Urza vzal za ten správný konec. EU se tváří, že když se potápí loď, je nejlepší začít rozebírat obšívku trupu pod čarou ponoru a získané železo použít na opravu zábradlí, bezpečnost nadevše (to je paralela na systém zdanění nejchudších a systém dotací na blbosti). Celá generace finančníků, politiků, voličů atd. žije v přesvědčení, že dotace jsou samospasitelné, že se jen tak líhnou z ničeho. Například vám budou tvrdit, že elektromobily jsou plně konkurenceschopné, jenom je jim třeba dát dostatečné dotace a o něco více zdanit ropáky. Už jim unikne, že na jeden předražený elektromobil se bude muset složit tisíc nafťáků a že logicky jeden nový elektromobil v ekonomice nenahradí fakt, že to tisíc autodopravců – provozovatelů nafťáků – kvůli daní raději zabalí a raději půjdou do neziskovek, anebo na pracák. Další rozměr je Babišova logika – když mohou všichni, můžu také. Je smutná pravda, že drtivá většina podniků bere dotace na blbosti jen z toho důvodu, že ty peníze jsou tady a teď a jinak by propadly. Proto silničáři rozkopou v listopadu silnici a nechají ji do března tak, protože jinak by jim vypršela dotace. Tím mílovými kroky směřujeme do Řecka, které také nacpalo neuvěřitelné prachy do státních zaměstnanců a do jejich bonusů a odměn a v konečném důsledku tam žijí v defaultu a 50% nezaměstnanost mezi mladými do 25 let. K tomu lze říct jen jedno. Zatím do rozpočtu EU dáváme méně, než do něho vracíme. Ale odchod GB znamená odchod druhého nejsilnějšího přispěvatele po Německu, které se podle mě letos položí krovkama dolů a bude vymalováno.

 2. Výstižný článek, díky za něj. Vaše (i jiných autorů) texty mě učí na věci nahlížet „o krok dál“, díky za to.
  O škodlivosti dotací napsal kdysi pěkný článek David Grudl – viz https://www.latrine.cz/jaky-trest-hrozi-za-snadne-prachy
  A co se týče Babiše, ve světle kauzy Čapí hnízdo působí až neuvěřitelně jeho výrok k EET ze Senátu: „… Případná výjimka pro malé podnikatele by se okamžitě stala útočištěm těch, kteří se za malé pouze vydávají v účetních výkazech a daňovém přiznání.“ Ten chlap má v hubě koblihu, že si do ní nevidí?!

  1. http://blog.aktualne.cz/blogy/lukas-wagenknecht.php?itemid=27084
   schválně – půjde sedět? Kdopak zná odpověď?

 3. Osobně si však myslím, že otázky, které se v souvislosti s touto dotací řeší, jsou celkem irelevantní; proč?

  Článek jsem nečetl, jen abych mohl poctivě hádat odpověď – protože dotace a stát jsou špatné. Trefil jsem to? :o)

  1. Do černého ;-)
   Tentokrát ale stojí základní myšlenky článku víc nohama na zemi, než obvykle a nebýt nadbytečného textu, troufl bych si jeho přečtení i doporučit. Žel, jak je Urzovým zvykem, opět jde o nastavovanou kaši.

  2. Argumenty by nebyly?

   1. Argumenty k tomu, jak si mohl Sandstorm dovolit hádat vyznění článku, aniž by ho četl?

    1. Správně bych si o tom měl nejdřív něco přečíst, protože při nesprávných termitech hrozí risoto … Podle mne to jsou boti.

   2. K hádání odpovědi netřeba argumentů; a on se navíc trefil.
    Kdybych měl zase já hádat, tipnul bych si, že to Sandstorm uhodl podle toho, že jsem ten článek napsal já xD

 4. Presne tak, hnizdo je vyborny pokus, jak se zbavit Burese, ale asi to neklapne.

  Co je skutecny problem, je cely system dotaci a nejen dotaci, ale obecne pravomoci statni spravy a samospravy utracet penize danovych poplatniku na zrizovani sluzeb a veci, ktere jsou nezadouci.

  Priklady z meho blizkeho okoli:

  Golfove hriste v Pyselich financovane EU
  Dotace 8 mega z EU na „zelen“ v Čerčanech s 15letou udržitelností

  Pohřební služba provozovaná městem Písek
  Stavba bazénu v Písku
  Financování provozu zimního stadionu v Písku
  TCP (Technologicke centrum Písek) – financovane EU – moderni IT fabrika, zející prazdnotou za penize danovych poplatníku …
  a jeden z dusledku predchoziho – proti odporu verejnosti zavadeni Smart Cities projektu v Pisku

  Vemte si treba bazen … klasicti vohnouti tvrdi, ze mesto preci musi postavit novy bazen, kdyz se stary rozpada a musi to jit z verejnych penez. Pouziji modelovou diskuzi:

  Proc?
  No protoze to by preci zadny soukromik neudelal a my bychom v Pisku nemeli bazen
  A proc by to nikdo soukrome neudelal?
  No protoze by se mu to nevyplatilo, je to velky naklad a za vstupne 42 Kc za hodinu dospely a 26 dite by se mu to nevyplatilo.

  Cize, mesto za verejne penize postavi bazen, dotuje jeho provoz a pousti tam lidi temer zadarmo.

  Soukromik by samozrejme plavecky bazen take postavil, ale vstupne by bylo normalne komercni, jak se slusi a patri. Hodina by stala treba 600,- … ale tim, ze mesto pouzije penize danovych poplatniku, tak vytvari chorou konkurenci komukoli, kdo by chtel takove sluzby provozovat … proste socialismus v praxi. Mit v 30 tisicovem meste bazen proste neni verejny zajem, ani omylem, ani v kreci.

  O pohrebni sluzbe ani nemluvim … a takto by se dalo pokracovat vice mene do nekonecna … rozdil mezi komunstickym socialismem a soucasnym socialismem je jenom ten, ze soudruzi prisli na to, ze kdyz daji lidem iluzi soukrome si vydelat a podnikat, tak je radne zdani a najednou maji za co ten vysneny socik budovat.

  Jsem presvedcen, ze nebyl problem mit v CR zivotni uroven oblibeneho Svycarska, stacilo by amputovat 90% statu a z nej se zivici rakoviny.

  1. Ačkoli tomu taky nedávám moc velkou šanci, tak si myslím, že pokud něco Burešovi zlomí vaz, bude to spíš nějaká pitomost typu Čapí hnízdo, než ty daleko závažnější věci jako masivní přerozdělování apod.

   Ad dotace, přerozdělování apod. – demokracie, no… :-(

  2. Dalo by se o TCP a Smart Cities v Pisku napsat neco vic?

   1. Dalo, ale skodi to zdravi … Smart City prosazuje temer silou jako velmi vlastni decko zastupitel za TOP9 spolu s „partery“ TCP.

    TCP: [url]http://tcpisek.cz[/url] – tuto nadheru si koupili za nase penize …

    navzdory opacnym proklamacim potentatu, TCP nema praci, dochazi prachy a zaplnenost je slabych 30% … a ted tu mate tu udrzitelnost ze? Takze se TCP intenzivne zabyva podporou Smart City, protoze bude zpracovat ty tzv. big (brother) data … a to tak intenzivne, ze reditel TCP osobne diskutuje v ruznych internetovych forech a obhajuje projekt …

    tzv. modro-zluta kniha … ideovy dokument [url]http://www.piseckysvet.cz/docs/kauzy/modrozluta-kniha-smart-pisek.pdf[/url]

    hledejte dale data treba na piseckysvet.cz

    z mych prispevku na toto tema:

    [url]http://www.piseckysvet.cz/vase-nazory/jak-zviratkum-v-lese-hrozil-smart-wood[/url]

    a jenom z doby nedavne, tato silena drzost:

    [url]http://www.piseckysvet.cz/veci-verejne/pisek-se-stava-vzorem-mimo-jine-pro-dubaj[/url]

    jinak primo v miste do toho tepou vicemene jenom Svobodni.

    [url]http://www.piseckysvet.cz/pisecky-hydepark/nase-radostna-budoucnost[/url]

    Pirat v zastupitelstvu byl nejdriv proti, pak dostal liznout dotacniho lizatka, tak zacal byt pro, ted pochopil, ze byl jenom v roli uzitecneho idiota, tak zase obraci :)

 5. Konečně jeden mašinfíra měl malér kvůli bytu, což na výčtu jeho hříchů pokládám za bagatelní položku.

  1. A tak pane kolego LWG, o mrtvych jen dobre…
   Dokonce jsem zaznamenal v poslednim stadiu nemoci chaby pokus o pokani…

  2. Jemu zlomil vaz milion, Sobotka už celkem v klidu ustál byt za kolik, za čtyři miliony?, z poslaneckých náhrad, nevěřím tomu, že teď potopí Babiše, to by se musel někdo chytit třeba toho Wagenknechtova rozboru. Sice bych si přál, aby šel Babiš tam, kam patří, ale obávám se, že je tu pořád dost těch, co ho považují za spasitele.

 6. Naprostý souhlas. Ale právě tyto otázky si nikdo nepoloží, lid se totiž domnívá, že dotace jsou tady od toho, aby se stavěly silnice či opravovaly školy nebo památky.
  Příklad z mého okolí: ČB – blízko Pražské třídy se staví, na ceduli: Domov pro seniory, financováno EU. No, a je z toho hotel Vita, kam jezdí autobusy s čínskými turisty. Tankuje to někoho?

 7. S dotacemi stopro souhlas. Mám ale trochu problém s popisem BÝVALÝ estábák. Při pohledu na kariéru AB, kdy se obklopoval právě takovými osobnostmi, tak bych to slovo vynechal.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!