Buduj vlast, dělej dluhy! - zpět na článek

Počet komentářů: 536

  1. Všechno má své výhody i nevýhody:
    ———————————
    1. Hypotéka – výhoda že směřuji k vlastnictví, kdežto nájemce akorát cpe do cizí kapsy…
    2. Nájem – ale ta svoboda kdykoliv odejít kdy se mi zamane!!!!!

    1. Jo! Někdo si za peníze koupí barák, někdo svobodu. Když tě nasere práce, tak s tím sekneš a jdeš si hledat něco jiného nebo si uděláš prázdniny. Když tě nasere přítelkyně, tak se odstěhuješ (nebo ona) a neváže vás k sobě společný majetek. A když se v bytě / domě něco posere, tak to není tvoje starost, ale starost majitele.

      1. Moje svagrova takhle svobodne zila doposud. Je ji skoro ctyricet, velmi dobre zajistena, bezdetna, sama a premysli, jestli nekde neudelala chybu.

        1. Jo, to jistě udělala. Je svobodná, nezávislá a je sama, protože žádnej chlap s ní nevydržel. V padesáti bude říkat, že jí to tak vlastně vyhovuje.

          1. Znám jednu, která je tý švagrový podobná jako přes kopírák. Úspěšná a chytrá ženská, pracovitá, takže si vybudovala kariéru, vzala krásnej byt na hypo, má několikanásobek platu, spoustu kamarádů… ->
            Najednou ti kamarádi mizí, respektive si s nimi přestává mít co říct, protože kamarádi mají děti a najednou mají kamarádi odrostlý děti, to to ale uteklo. Buch, čtyřicet let na krku, bio hodiny, pořád žádnej chlap, protože ti šukatelé který si vydržuje mají svoje vlastní rodiny a životy a jsou to vlastně parchanti, kteří s ní podvádějí svoje manželky.
            Takže nastupuje hysterie, bere se první chlap, kterej je ochoten s ní pracovat na potomkovi – ale ouha, ono to nejde. Bio hodinám upadla ručička a už je nikdo nespraví. Chlap trubec ale z bytu nechce, ostatně pro by chtěl, když ho ta náhradní máma živí, šatí, bere ho na dovolenou a ještě prosí o šukání.
            A tady příběh prozatím končí…

            1. Jo, jedna ženská si nechala zmrazit vajíčka, jako na pozdějc, až se rozhodne mít děti, tak aby ty bio hodiny ošálila. IMHO k tomu nikdy nedojde, protože je už příliš pohodlná a na ten záhul bejt matka si prostě netroufne – už na to bude stará. Takže zatímco jiný ženský maj kolem sebe děti a pozdějc vnoučata, ona bude mít v mrazáku krabičku vajíček.

            2. Bych rek, ze ty pribehy jsou hodne, hodne podobny. A je otazka, kolik takovych ‚modernich‘ zenskych dnes je. Ale muzou si za to jen a pouze samy.

              Na druhou stranu, driv zenska drzela hubu a krok, rodice ji drzeli zkratka, v osmnacti prvni dite, pak doma mela na krku sest deti a brecela, jak je zivot nahovno.

            3. Je to volba. Pokud chci být vrcholový sportovec a začnu trénovat až někdy ve 30ti, taky mám smolíka. Pak jsou tady ještě 2 aspekty:
              – úspěšná ženská si umí jít za svým, vybojovat si své místo pod sluncem. Pak ale často bojuje i ve vztahu s partnerem, prostě má v nátuře vyhrávat, už jen pro to samotné vítězství.
              – jestli je 10 let sama, zvykla si dělat věci po svém, neohlížet se na druhého. Pak přijde partner a najednou se musí omezovat, měnit to, na co je zvyklá, ustupovat ze svých svobod, i když jsou to někdy blbosti (prkýnko, nákupy, volný čas, apod.) a pak začnou úvahy typu „proč bych se měla omezovat já?“.

      2. mjfox: Nájemní bydlení = problém v důchodu. Valná většina lidí z důchodu neutáhne standardní nájem bytu a šetřílky, co si 30 let dávali bokem rozdíl mezi hypotékou a nájmem, spolehlivě okrade několikeré kvantitativní uvolňování a jiné tisknutí peněz. Třeba v ČR nájemní bydlení za posledních 20 let zdražilo přibližně o 275 %.

        1. Pamatuju v Brne, v centru, kolik tam bydlelo doochodcu ve ctrypokojovych megabytech, dvere snad trimetrovy, v obyvaku se dalo jezdit na kole. A breceli, jak je to drahy a kdy uz stat prida na doochodech.

          1. …Praha dtto.

      3. mjfox: a což teprve ta svoboda, když je hypo doplacená.

        Když Vás totiž nasere práce, ale platíte 15k nájem (nebo 20, máte-li rodinu a větší slušný byt), tak moc nevím, v čem ta svoboda je. V tom, že můžu děti narvat do garsonky za 10 nebo odstěhovat do paneláku do Havířova za 8? A pak jako co? Žiju z toho, co jsem ušetřil na hypo, tedy nemám ani korunu?

        Pokud mám přítelkyni a platím s ní napůl hypo, jsem idiot. Pokud mám přítelkyni a hypo platím sám, tak se odstěhuje a fertig, žádný společný majetek nás neváže. Pravda, když se v bytě něco pokaká, je to můj problém, ale zatím těch problémů bylo za 10 let asi za 3k CZK (opravovalo se WC).

        Takže já tvrdím opak, hypo je cesta ke svobodě, nájem cesta k doživotnímu otroctví. Nikomu to ale nenutím, každý ať dělá, jak uzná za vhodné.


        1. tak moc nevím, v čem ta svoboda je. V tom, že můžu děti narvat do garsonky za 10 nebo odstěhovat do paneláku do Havířova za 8? A pak jako co? Žiju z toho, co jsem ušetřil na hypo, tedy nemám ani korunu?

          Třeba v mém oboru je ta svoboda v tom, že tady při velmi podobných cenách nemáš ani minimální německou mzdu a tam na stejném místě bereš 3 až 4 kEuro. Vše uváděno v hrubém.

          1. Což se ovšem dá dělat i s hypoškou. Začně tě to srát v ČR, sebereš se a jdeš pracovat do Reichu za éčka. Byt/dům v ČR pronajmeš za kačáky a nájem ti platí hypotéku. Makáš a žiješ v Německu (nebo digitálně nomádíš po světě), zestárneš a jdeš do penze. Německý penze v poměru k platům nic moc, německý nájmy taky žádná sláva, doktoři a podobný důchodcovský legrácky raketa. Tak vykopneš nájemníky a jdeš žít zpátky do Čech. Pohoda. Doktoři a léky laciný, bydlení zaplacení, platíš jen energie. S německou penzí seš král. Léto v ČR, zima v Thajsku, žádná křeč :)

            1. Toto vyzerá až príliš utopicky. Hlavný zádrhel je, že to predpokladá istú statickosť súčasných pomerov v spoločnosti tu i tam. To pri pohľade do dôchodku desaťročia v budúcnosti vyžaduje prílišného optimistu…

            2. „Makáš a žiješ v Německu“

              A v tom je ten problém.

              1. Přesně…dělat správce nemovitosti na 1000 km to se fakt vypalatí.

          2. Marty: v podstatě nechápu, co se snažíš říct. Máš-li hypo, v uvedeném případě není problém ji splácet dál a byt pronajmout (a nebo ani ne). Nechceš-li tady tu nemovitost mít, tak ji můžeš prodat. Pokud tě totiž práce „nasere“ po 10 letech třeba letos, tak nemovitost, kterou splácíš nejspíš prodáš se slušným ziskem, ten se do začátku v DE hodí víc než nula na kontě daná nájmem. I kdyby tě práce naštvala v době a la krize (třeba 2010) nebo prostě práce nebyla, tak byt, který jsi koupil v roce 2000 bude pořád cenově úplně někde jinde.

            Jistě chápu, že ne každý chce žít s dluhem, navíc spousta lidí co fňukají si nabrala hypo za nesmyslných podmínek (špatná lokalita, vysoký poměr splátek ku příjmům apod.) a většina těch, co tvrdí, že je to svoboda si hned představí právě takové případy. Ale když mám 50k čistého, není povinnost koupit barák za 5 mega a splácet 20 měsíčně. Stačí se spokojit s něčím, co se zdá být „pod poměry“, splácet 10 a po pár letech to postupně doplatit v mimořádkách. Tím se dostáváme k oblíbenému tématu finanční gramotnosti, kterou spousta lidí nevládne.

            Jak říkám, já hypo nikomu nenutím, ať si každý žije jak chce. Nicméně mám kde bydlet, je to moje a kdyby se něco stalo, tak mám víc možností jak to řešit než když jsem placením nájmu pomohl k bytu jinému.

            1. v podstatě nechápu, co se snažíš říct.
              V zásadě to, že se z hlediska finanční situace vyplatí razatně lépe investice do přesunu směr západ než investice do bytu.

              1. Domnívám se, že zcela obecně to neplatí — nepochybně najdete konkrétní lidi s konkrétními byty atd., kde je tomu naopak.

                A kromě toho, čistě finanční hledisko je obvykle* poměrně málo závažné oproti řadě hledisek jiných.
                ___
                * původně jsem zde měl „z principu nutně vždy“; ale ona se nějaká krajně nešťastná výjimka asi najde i zde.

                1. A kromě toho, čistě finanční hledisko je obvykle* poměrně málo závažné oproti řadě hledisek jiných.
                  fatdwi právě na tuhle finanční stránku nárážel a na tu jsem reagoval.

              2. Marty: takže nejdřív přijdeš s tím, že nemít hypo je svoboda a pak s tím, že je lepší jet na západ než kupovat barák. Tak hlavně, že mluvíš k věci:-) Na tom západě mimochodem investice do bydlení nutná nebude a z těch 3-4k Eur tam člověk při celoživotním bydlení v pohodě po zaplacení nájmu atd. ušetří na důchod? Tak to jo. Já jsem jen neználek, co na „západě“ nějakou dobu pracoval a tyhle kecy teoretiků, kteří mají nulové zkušenosti ale plnou hubu mouder, ty mě baví.

                1. takže nejdřív přijdeš s tím, že nemít hypo je svoboda
                  Sboboda nájmu je prostě v tom, že můžeš v pohodě přesunout za lepší finanční nabídkou.

                  Já jsem jen neználek, co na „západě“ nějakou dobu pracoval a tyhle kecy teoretiků, kteří mají nulové zkušenosti ale plnou hubu mouder, ty mě baví.
                  Podívej se pracuji na mezinárodních projektech. Pravidlně po Evropě cestuju a mohl jsme si porovnat náklady/ceny v různých zemích a co za ně dostanu

                  člověk při celoživotním bydlení v pohodě po zaplacení nájmu atd. ušetří na důchod?
                  Mohu tě naprosto uklidnit, že při velmi podobných cenách za služby ve STEJNÉ kvalitě se z německé mzdy šetří na důchod daleko lépe než z české…

                  1. Marty: jak jsem ti napsal, oproti hypo to žádná výhoda není. Nevím, co na tom nechápeš.

                    Až z cestování uděláš žití, přijď, podebatujem.

                    Vážně? Kolik v tom DE stojí nájem? Budeš s rodinou bydlet v nájmu, platit vše co s tím souvisí a po 30 letech budeš mít našetřeno na důchod? Že si to myslíš, o tom nepochybuji, ale spíš si myslím, že to jen nemáš spočítané.

                    PS: rozhodně i v takové situaci je lepší šetřit tak, že v ČR koupíš byt a ten více-méně zaplatíš z nájmu. Pak se do něj buď nastěhuješ a budeš s DE penzí v pohodě, nebo to prodáš a třeba 150k ojro přijde k duhu. Tohle v DE jen tak bokem s rodinou v nájmu při 3-4k měsíčně nedáš. Teda pokud nemáš představu bydlení v nějaké špeluňce v prdelákově.

                    1. jak jsem ti napsal, oproti hypo to žádná výhoda není. Nevím, co na tom nechápeš.
                      Chápu, že proto tebe to výhoda není, ale pro mě výhoda je, že se pružně mohu přizpůsobit pracovnímu trhu, protože z toho mají zaměstnavalé největší strach.

                      Vážně? Kolik v tom DE stojí nájem? Budeš s rodinou bydlet v nájmu, platit vše co s tím souvisí a po 30 letech budeš mít našetřeno na důchod? Že si to myslíš, o tom nepochybuji, ale spíš si myslím, že to jen nemáš spočítané.
                      V zásadě jsem se různě vyptával kolegů, kteří v západní části DE žijí. Šlo většinou o statisícová města. Částka na m2 vycházela mírně vyšší v DE, ale oproti tady předměstí Prahy tam byl třeba výtah nebo garážové stání, případně lepší lokalita. Takže záleží, jak si to zakalkuluješ.

                      rozhodně i v takové situaci je lepší šetřit tak, že v ČR koupíš byt a ten více-méně zaplatíš z nájmu
                      Jako myslíš, že v DE si budu dělat R&D a dojíždět sem dělat správce nemovitostí? To je teda kauf..A to už úplně odhlížím od toho, že pokud si mě tady tak znechutíte, že naberu směr západ, tak vám tady fakt HDP zvedat nebudu.

                    2. Marty: já už nevím, jak to říct. Hypo jsem měl, v práci v zahraničí mě to nijak neomezilo, tak o jaké svobodě pořád meleš?

                      Náklady napiš, až tam budeš s rodinou normálně žít a z těch 3-4k Euro budeš mít stabilní přebytky, o kterých stojí za to mluvit. Poptej se třeba na takové drobnosti jako je školka (nevím, kolik stojí v DE, ale kamarád v Belgii platí 1000 ojro měsíčně, tedy skoro stejně, jako za nájem ve slušném bytě – lidi, kteří vydělávají 3-4k si tam fakt nepískají, on je trochu jinde).

                      Pronajímat vzdálený byt není problém, odkaz jsem dával i sem do diskuse (první z guglu). Nicméně chápu, že se ti do toho nechce. V tom případě jsem fakt zvědav na ty našetřené peníze na důchod. Ale klidně do toho jdi, však co bys poslouchal někoho na netu, lepší zažít než číst.

                    3. +1
                      Tez me dostavaji predstavy o ziti na zapade na zaklade zkusenosti typu nakupu v nemeckem lidlu za hranicemi. A to je jen financni hledisko.
                      Samozrejme, kdyz tam clovek jezdi pracovne tak jsou vsichni velci kamaradi, pokud se tam clovek usadi tak je najednou otherwhite ex-zelezna opona aka stredovek. Promluvit si se starsimi rocniky bylo poucne, jak tam fungovala propaganda o vychodu tricet let zpatky.

                    4. …asi jak kde.
                      Ale třeba v Bavorsku bych žít hodně nechtěl. Ve zbytku Německa bych žít jenom nechtěl.

                    5. Procpak? Zrovna Bavorsko mi prijde byt fpohode, pokud si odmyslim imigranty.

    2. Co je na nájmu za svobodu? Bydlet prostě musíš, takže platit nájem musíš stále úplně stejně jako hypotéku.. :-D
      Jediný rozdíl je v tom, že je jednodušší se odstěhovat třeba do jiného města/státu.

      Taky není pravda že nájem je levnější, to záleží asi od lokality a konkrétního případu, ale většinou je to srovnatelné, já mám třeba hypo tak o 30% levnější než by byl nájem stejného bytu ve stejné lokalitě (30% ceny nemovitosti jsem platil cash).

      1. A i kdyby se snad náhodou člověk musel stěhovat z nějakého důvodu po pár letech jinam, byt se dá vždy pronajmout platit tím tu hypo.

        1. Záleží na tom, v jakém oboru pracuješ a jak moc se přesouváš za prací. Krom ČR je třeba naprosto běžné, že se lidi hodně stěhují za prací a v tom případě dává nájemní byt velmi dobrý smysl. Když víš, že na jednom místě budeš možná rok, možná tři, tak přece nebudeš kupovat nehnutelnost.

          Také můžeš být volnomyšlenkář jako můj bratr, který půl roku pracuje jak ďas a pak se půl roku toulá s batohem po Asii nebo jižní Americe.

          Je to určitě svobodnější než se starat o majetek z cihel a betonu.

          1. Já souhlasím, na starý kolena sice bude mít hovno, ale zase ty zážitky :)
            A stejně – potomci pracně nahromaděný majetek sotva málokdy ocení…

        2. Ne každý byt se dá rozumně pronajmout tak, aby nájem splácel hypotéku. Ony s tím pronajímáním jsou spojené i nějaké služby nájemníkovi jako běžná údržba a tak. A ty musí člověk buď zařídit, nebo nechat zařídit – v každém případě ale zaplatit. V některých situacích to fungovat může, v jiných ne.

          1. Přesně tak. Nějaký čas jsme takhle pronajímali byt partnerky a jako už nikdy více. Sice se nic vážného nestalo (ještě aby to), ale telefonáty typu „vyhodila se elektřina a nevím, kde je hlavní jistič – neumím ho otevřít“ nebo ve dvě ráno „ztratil jsem klíč a nemám se jak dostat do bytu“ znamenaly jet přes celou Prahu.

            1. To lze řešit vhodnou službou, která toto dělá za Vás. Ne samozřejmě zadara, ale vše je otázkou priorit. První odkaz z guglu:
              https://idealninajemce.cz/cenik

              1. Tak jasně, i o tom jsme uvažovali, ale nakonec to bylo po známostech a jen na dva roky. Spíš jsem jen chtěl potvrdit to, že už roky oblíbená knížecí rada kup na hypo byt a z nájmu ji splácej jako easy job je hezké, ale není to celý příběh. Je to něco jak si sportovci svého času pořizovali restaurace:)
                Pro mě už je v tomto směru lepší než kupovat byt tak za toho půl míče koupit akcie třeba ČEZu, bez další hypo a bez bytu.

                1. starter25: kamarádka takto byt má, splácí ho čistě z nájmu. Na nájemníky si nestěžuje, má už od koupě (cca 2 roky) stále ty stejné. Takže je to hodně o konkrétních podmínkách (cena, splátka, výše nájmu, starost s nájemníky) a osobních zkušenostech. Já bych třeba spíš koupil ten byt než akcie, každej jsme nějakej:-) Špatné zkušenosti z okolí mám právě s nimi, kamarád pěkně zešedivěl, když potřeboval cash v nevhodnou dobu. Ne, že by se to s bytem stát nemohlo, ale volatilita nemovitostí je obvykle jinde. A to měl taky nějaké blue chips, žádné spekulativní experimenty, původně chtěl „bufetit“ (investovat jako Warren Buffet, dnes koupit, za 50 let se těšit z balíku).

      2. Svoboda je v tom, že když se ti cokoliv nelíbí, odstěhuješ se jinam. Když máš barák za tři mega, kterej sis postavil a ještě deset let ho musíš splácet, tak je to kotva, která tě nepustí. Navíc, splácet hypotéku je úvazek jako kráva, představa, že dlužíš dvě mega bance, opozdit se splátkou se nemůžeš a přestat splácet taky ne, protože bys o ten barák přišel… když jsi v nájmu, tak v případě krize jdeš do levnějšího, za prací jinam a v nejhorším případě třeba na ubytovnu nebo do nějakého krcálku se dvěma spolubydlícími. Když máš barák, jsi v něm na doživotí a když třeba v regionu není práce, tak remcáš, jak nemůžeš žádnou sehnat, ale baráku se vzdát nechceš…

        1. mjfox: Představa, že v důchodu budeš platit nájem vyšší než tvůj důchod, je přímo sebevražedná.

          Osoba která se vyzná a potřebuje se nevázat, má slušný byt na hypotéku s nájemníkem a doplácí rozdíl mezi nájmem a hypotékou, jakožto investici do budoucna.

        2. mjfox: tyhle teorie jsou naprd. Co říkáte není nutně blbě, jen to nemusí být (a často není) relevantní pro konkrétní případy.

          Hypo je jistě úvazek, ale nájem je nutné platit také. Je-li výše nájmu prakticky shodná s výší splátky a současně to není nic extrémního, je případné šetření přesunem do levnějšího jen teoretickou alternativou. Ubytovna nebo krcálek se spolubydlícími je pěkná myšlenka, jen pro rodiny jaksi mimo mísu. Region je relevantní argument v případě, že se bavíme o regionu, kde toto hrozí. Osobní závislost na konkrétní stavbě může být relevantní (zvlášť, je-li stavěno svépomocí), ale opět, týká se to jen někoho.

          Současně v případě problému lze s bankou proaktivně jednat a věci řešit dříve než na dveře zaklepe exekutor.

        3. Dokud člověk nemá rodinu, tak je to relativně jednoduchý. jakmile máš ženu a děti, tak je spousta věcí jinak. Člocvěk pak má větší tendenci zapustit někde kořeny

  2. Co je lepší na to jsem nepřišel:
    Když je člověk singl, asi stačí ten nájem naco hypotéka,
    a kdo plánuje rodinu asi bude chtít vyhodit kotvu.

    Jenže jak to počítám, tak mně ta hypotéka pořád vychází nějak jako katastrofa, prostě příliš drahá kotva…
    Kámoš má spolehlivou babu, pozemek dostali od rodičů, tak tam za 3 mega postavil haciendu a nějak to splácí,
    baba nevysírá, člověk mladý a zdravý = zatím to funguje… (1 mega z toho spolkly jen terénní úpravy!!!).

    Jenže co když baba začne vysírat, zdraví taky není na furt, hákovat denně dvě práce bo plat malý,
    nevím jak dlouho vydrží, a koneckonců není ani známo že vydrží to zaměstanání = jediný zdroj příjmů.

    Taky bych rád z bytu na barák, jenže tak nějak mám z hypotéky furt osypky…

    1. Většina lidí si prostě musí uvědomit, že ne každý prostě má na to, aby si bydlel ve vlastním domě, ale musí se spokojit v 3+kk v paneláku.
      Osobně třeba bydlím v bytě a po domu nějak netoužím ani kdybych na něj měl. Krom toho, že by byl tak 3x dražší než byt, musíš se o něj starat – sekání trávy, topení, drobné opravy, revize komínu atd. Taky ten dům bude nejspíš někde daleko od civilizace (pokud nejsi milionář a nekoupíš vilu ve městě) a musíš všude jezdit složitě autem – do práce, s dětma do školy, na koníčky, za zábavou…
      V bytě tohle vůbec neřešíš, přijdeš z práce domů a máš klid, všechny občanské služby máš v docházkové vzdálenosti 10-15min.
      Je pravda, že moji rodiče mají dům se zahradou, takže když se mi zasteskne po sekání trávy nebo koukná na trávu jak roste, můžu vypadnou na víkend k nim :-D

      1. Bydlel jsem pul zivota v kralikarne a pul zivota v baraku. Ona ta pravda jetak nekde mezi. Muzes mit barak bez travniku. Mam kamarada, co si vyzamkoval skoro celou parcelu okolo baraku, takze sict uz neni co a kdyz se pes chce vysrat na travu, ma kurva problem. Opacne zase jsem bydlel v byte, kde byly rozvody ze 70. let, takze imrvere se srala nekde elektrika, pak zacala komusi kapat stoupacka, do toho vecne dohady kdo ze vymeni tu uz zase ruplou zarovku na chodbe a kdyz se partaje v ramci uspor zbavili prispevku na uklid domu (jedna pani to delala jako pidivedlejsak), tak pak vecne dohady, kdo ze ma vlastne sluzbu a proc zrovna von vyzral to destovy obdobi, nebo sypani chodniku.

        Co se obcanskych sluzeb treba tady fprdeli na Sumave tyce, tak do COOPu si sejdu do vesnice a mam to presne 3 minuty. Pro deti jezdi skolni autobusek a pokud potrebuju dochtora, nebo vetsi nakup, mm to do udoli do strediskove obce 6 minut. Do okresniho spitalu minut 16 (vcetne veskereho supportu okresniho mesta) a do Plzne to mam minut asi 50, coz mne trapi tak jednou za qartal.

        Nemusim resit, ze kunda nade mnou ma plovoucku a parchanti si na tom hraji s kostkama, zebo ze debil pode mnou pri smazeni nezapne osavani, ci snad, ze na balkone kdesi venku huli tri chlapi doutniky, nebo ze vecer nemam kde zaparkovat a kdyz chci vencit psa, taxnim musim na psi placek 300 metru daleko.

        Co se revizi komina tyce, tak tu jsem delal snad pred 10 lety? 12i? Hmmm…? Nevim, neresim, nezajima mne. Trida kotle? Nevim, neresim, nezajima mne. Nehulim, nesmrdim, nikoho neobtezuju, nikdo ani nevidi, ze topim. Vodne, stocne? Vodu mam ze studny a zumpu mi resi Lojza, co ma moje louky. Dal mne to nezajima a nic nestoji. Obytna plocha? Cca 300 m2, pudu nepocitam, stodolu a chlivy taky ne. Mista, kolik si zamanu. Auta dam, kde mne napadne, nezamykam je. Barak se zamyka jen, pokud jdeme vsichni pryc a daleko. Vychazka par set metru od baraku neni duvod k zamykani. Nezmizlo mi doposud nic, zato kdyz jsem bydlel ve meste, tak jsem prisel o auto, motorku a kolikrat jsem mel auto vykradeny, to bych musel hodne pocitat.

        Ano, bydleni v byte ma samozrejme vyhody, pokud mas kliku na sousedy a pokud te nektere veci neserou a nebo domu chodis tak akorat prespat. Taky jsem to zazil, vim, jaky to je. Cloveku to dokonce ani neprijde divny. Vsak co doma? Vyrazim do podzemky, na biliard, na pivo, za buchtou,… byt je parada. No stress, no sweat.

        Pak treba prijdou deti a veci zacinaji mit jiny rozmer. A nebo deti neprijdou tobe, alebrz sousedum. A pak clovek zjisti, ze proste souziti v kralikarne neni az takova prdel.

        1. Záleží na tom, z jakýho prostředí jsi vzešel. Já jsem vyrostl v zapadlé vísce na Novohradsku. Žena zase ve vesnici kousek od ČB. Oba jsme strávili věk mezi 20-30 lety v ČB v různých bytech, nakonec jsme spolu skončili v paneláku a mazali jsme odtud pryč, zase do vsi. Ve vesnici je školka i vietnamskej konzum, ráno když vylezu z baráku tak se dívám do lesa, mám svoje pozemky, svojí garáž, dílnu…když si vzpomenu, jak ty kurvy zrušily parkoviště za Družbou a slibovaly, že vznikne nový…lepší…taky že jo, ale nepokrylo ani potřebu toho bytovýho domu, co na místě toho parkoviště vykvetl.
          A kdybych v tom městě vyrostl, asi by mi to ani nepřišlo a vnímal bych jako arcivomrd kupovat a udržovat min dvě auta a jezdit 15km denně do práce. Mně to baví, já jsem na vsi šťastnej – mám na zahradě chatičku, jsou tam kamna, každý úterý si tam dáme se sousedy pár piv a probereme ryby…a smí se tam i kouřit, považ…

        2. Bydlel jsem v králíkárně ve vlastním bytě, později v jiné králíkárně v družstevním. Většinu času jsem o sousedech nevěděl, zvuky od nich byly tlumené přes zdi a když si na to zvykneš, tak to prostě nevnímáš. (Lidi bydlí i u dráhy nebo u hlavní silnice, mozek to prostě odfiltruje.) Excesy byly asi dva, jednou se sousedi nad náma v noci hlasitě hádali a jednou se soused pod náma ožral jako prase a dělal tam bordel a to v jedenáct dopoledne. Přijeli si pro něj benga, on je poslal do prdele, že to není rušení nočního klidu, tak odjeli a přijeli si pro něj s posilama. Pak si ho odvezli a nechali si ho do odpoledne vychladnout a částečně vystřízlivět. Od té doby se to neopakovalo.

          Pak jsem se rozvedl a přestěhoval.

          Teď jsem v nájmu, ale v domě (bydlíme v patře, v přízemí je druhý soused a většinu času o něm nevíme). Není to nějaký vidlákov, ale kraj Prahy, je tam klid. Do krámu dojdu pěšky, naproti mám pekárnu (skoro bych tam mohl chodit v pantoflích a v pyžamu), pět minut nádraží.

          Když to srovnám s nějakým barákem na vesnici, kde každý víkend jedou sekačky, křoviňáky, motorový pily a cirkulárky… a v případě, že někdo v okolí staví, tak i sbíječky a bagry… nebo si tam soused pustí na plný koule rádio s dechovkou… jo, na vesnici je klid. Přes týden, kdy jsou všichni v práci. Ale všude je něco a každá liška chválí svůj ocas. Když si na to zvykneš, tak už to ani nevnímáš. Ovšem tvrdit, že králíkárna je naprd, protože tam slyšíš sousedy, zatímco v baráku ne, to je lhaní si do kapsy. Možná pokud jsi v baráku zavřenej, tak ty sousedy neslyšíš, ale k čemu ti je pak zahrada kolem něj…

          Nakonec, jsem toho názoru, že není ani tak důležité, kde bydlíš, ale s kým tam bydlíš. Než bydlet s nějakou krávou ve zlatém paláci, tak je snad lepší bydlet ve stanu, ale s někým přijatelným.

          1. jo, na vesnici klid neni. To by si měl opakovat každej kdo chce jít z města na vesnici. Ale zase jak který, takový ty příměstský vesnice typu Jesenice nebo Jirčany, to už jsdou dneska spíš vilový čtvrti než vesnice. Pak máš RD na okraji malých měst, to už taky neni klasická vesnice s cirkulárkama. Pravda je, že když máš dům, tak se otravný sousedi snášej líp než v paneláku. V nejhorším si postavíš okolo pozemku zeď. Když máš debila za zdí a máš s ním společný prostory, tak to je mnohem horší.
            S malejma dětma je ten barák taky lepší – prostě je vyženeš na zahradu, žádný složitý vypravování. Spaní v kočárku na zahradě je taky snazší.
            Ale každej model má něco do sebe.

            1. Každý si musí najít model, který vyhovuje osobně jemu, spektrum mezi pražskou králikárnou a samotou na Šumavě je skutečně pestré a spojité. Já osobně jsem zvolil před osmi lety dočasně řadový domek na maloměstě a v horizontu tří let novostavbu RD na momentálně zakoupeném pozemku. Předpokládám že jsem spojil výhody maloměsta (služby, lidské rozměry na pěší pochůzky) a bydlení v RD (dost místa na všemožné aktivity, výběh pro děti). Echt vesnici bych nedal. Byť pracuji z domova a logistika s dětma není tak dramatická, byť jsem petrolhead, jsemť tomu rád že auto potřebuji tak dvakrát do týdne. Navíc působím na okolí jak mimoň (a nechci na tom nic měnit) a na klasickou vesnici bych fakt nezapadl. Nedokážu se s někým v hospodě zištně u piva poplácávat po ramenou a juchat nad Ortelem nebo Kabátama jen proto, že potřebuju od Pepika čas od času vyvýzt žumpu nebo že Franta mi půjčuje míchačku.

          2. Ano, bydlel jsem na vesnici v době, kdy nejstarší bylo okolo roku a špatně se uspávala (často došlo i na kočárek). Pracovitost sousedů jsem proklínal do nebe.

    2. OMG, mega za terénky? To trhal nějaký velký skalní masiv nebo stavě opěrné zdi, řešil spraše, močál, nebo co vlastně?

      Jinak barák za dva velmi slušný výkon. Neumím.

      1. Myslím, že dnes už bys se dvěma miliony dal dohromady slušný dům i bez větších problémů.

        Na tom prvním se to člověk holt musí naučit metodou pokus-omyl.

        1. Velka polozka je parcela, pokud ji clovek kupuje a pritom ma byt o necem. Deska a hrubka bungose s prihradovym krovem se da sfouknout za tri ctvrti mice, za dalsi tri ctvrti dodelat a pul mega na vybaveni, to si celkem umim predstavit.

          1. to jistě. ovšem musíte být sám sobě obchodníkem, přípravářem a stavbyvedoucím. projektanta a technického dozora můžete delegovat.

            1. No pochopitelně !

              Tak to platilo odjakživa. Jak vždycky říká můj otec: Pro naši sociální skupinu (takový ti trochu lepší (kvalifikovaní) dělníci) je jediná cesta k vlastímu domu: „Tvrdá práce a odříkání“. To platilo před 100 lety, stejně jako v 80. zrovna tak jako dnes.

              Dnes jsou ale lidi mimořádně zpovýkaní a líní jak vši (přeci nebudu trávit život na stavbě…) ano to samozřejmě nemusí, ale taky si to zaplatí. Krásný příklad jsou omítky (klasické ruční vs. strojní). V prvém případě se dost najebete (spousta času), ale stojí vás to pouze kopaný písek, vápno a trochu cementu. Cena za 1m2 ? Pro klasickou omítku 2cm tlustou tipuju tak cca. 30 až 40 Kč. S fajnovou jsme někde na 50 Kč/m2. Strojní omítku pod 200Kč/m2 nepořídíte – teď si vemte, jedna cimra 4,5*4,5*2,5 s jedním oknem a jedněma dveřma to je nějakých 40m2 a rázem máte na jediné místnosti úsporu 6000 Kč * celý dům…. ale je pravda, že strojně to udělá dvojice chlapů za necelý týden, kdežto vy to budete ručně dělat minimálně 2 měsíce každý den.

              Další příklad: Od té doby co mi řekl instalatér, že za 3m PPR potrubí chce 3000 Kč, tak jsem se to raději naučil sám. Už mám po domě roztahaných přes 50m trubek a ještě budou další…

              Je to sice blbé trávit život na stavbě, ale nic netrvá věčně a i dům stavěný svépomocí je jednou hotov. Netrvá to sice rok a půl jak development, ale třeba roků 5, ale najednou zjistite, že oproti sousedovi, který developoval, ušetříte třeba mega – a to asi za 4 roky těžko dnes někdo ušetří.

              1. pozor, musíte být obchodníkem, přípravářem a stavbyvedoucím. dělníkem být nemusíte – ale je zatraceně výhodné se jím občas stát. a navíc jako stavbyvedoucí musíte mít přehled o řemeslu.

                1. To je k nezaplacení.

                  Podobně jako u aut. Dříve (za svobodna, bezdětný = fůra času) jsem si kompletní servis (až do výměny/generálky motoru a vyvařování kastle) dělal celý sám. Dnes už na to nemám ani čas, ani chuť a svěřuji to servisu, ale z nabytých znalostí žiju dodnes a zatím jsem neměl pocit, že by mě oškubali.

              2. Taky zjistíte, že jste se 4 roky jebal na stavbě, s hypotékou jste nehnul ani o píď, jenom jste splácel úroky z částečného čerpání a navěky se budete dívat na křivej strop.
                Nic ve zlým, jsou lidi, který stavět baví a čas neřeší, hypotéku nemají a pleskají to po výplatách. Mně by to asi nevyhovovalo, ale proti gustu…

                Pokud je možnost to zaplatit (pokud mě ta práce nebaví a ještě jí neumím, zaplatím to. Pokud není jiné cesty než to spleskat svépomocí, holt to jinak nejde. Ale ideální to mnohdy není…

                1. Mel jsem kamaradku, jejiz tatik stavel dum svepomoci 15 let. To je pak tezky. Ve finale umrel na kraba a nedodelanej dum kamoska strelila s brachou nejakymu fandovi, co v te stafete pokracoval dal.

                  Na druhou stranu, ja bych nezatracoval, ze co si clovek udela sam, musi byt nutne spatne. Myslim, ze zkusenosti s remeslniky asi ma kazdej a tak, jako se da narazit na slusnyho a sikovnyho, da se narazit na lempla, jehoz praci udela lepe i kazdy laik. Fakt zalezi, co clovek umi a taky jaky remeslniky pripadne ma.

                  Dneska jsem cekal na potomka ve skole, taxem koukal, jak maji rovny zdi. Skola je ted cerstve po rekonstrukci. Zed na chodbe u nastenky je sama boule, nelenil jsem, sundal nastenku a pouzil ji jako lat. Na 2 metrech hrb 4 cm (!). Delala firma. Odbornici. Podotykam, ze tu zed jsem videl pred rekonstrukci a problem ve zdivu neni. Proste nekdo byl linej si poradne nahazet omitniky, kdyz uz byl zgrd a nekoupil si vyndavaci hlinikovy.

              3. To ano, ale hodně záleží, zda jste opravdu šikovný (já třeba ne, baj dyzajn) a jaké máte jiné časové možnosti (třeba zda čekáte třetí dítě, zatím co ty dvě se batolí či pobíhají kolem a čekají, až se po 9+ hodinách přiženete z práce). Pět let je ještě hezký výsledek, ve vesnici máme dvojku, která to oddřela vlastníma silama, žádný kolos to není a do úplnného dokončení necelých sedm let.

                1. Tak abych to úplně upřesnil. Ani já nedělám úplně všechno – to je na zbláznění. Spíš jsem se pokusil najít takový kompromis typu:
                  – Výkopy udělá bagr, armování, rozvody kanalizace, uzemnění, přívod vody dělám já
                  – Betonuje domíchávač s pumpou
                  – Hydroizolaci dělám já
                  – Hrubé stavění, stropy, věnec dělají zedníci + já
                  – Vazbu a pokrývání krovu dělají tesaři
                  – Rozvody elektřiny, vody dělám já
                  – Plyn instalatér
                  – Okna dveře osazuje výrobce
                  – Omítky já
                  – …
                  Takže to samosebou není 100% svépomoc, ale podle mě je to ideální průsečík mezi náklady a stráveným časem/dřinou.

                  Ta (ne)šikovnost příjde tak nějak sama – čím více toho zkoušíte, tím víc toho zmrvíte, ale také se naučíte + já měl teda obrovské štěstí na lidi, kteří mě to řemeslo ukázali.

                  1. Delal jsem to podobne. Projekt jsem si udelal sam, veskere rozvody taky, spalety taky, izolace taky, vytapeni komplet sam. Jednou, pri hadce se zedniky na tema „jaky objem zdiva se ma stihnout za den“ jsme dokonce ja a moje zena demonstrativne postavili slusny kus obvodoveho zdiva, pricemz vcetne namichani malty jsme byli my dva amateri o tretinu rychlejsi, nez tri profici a vysledna zed byla i rovnejsi.

                    Ja uz mam neco odstaveno a u veci, ktere neznam, je velkou vyhodou Internet. Hodne jsem cerpal z nej. V podstate jsem sam delal to, co sam delat muzu. Krov je pro jednoho prace nahovno a u nekterych vazniku i na posrani. Ale treba na chalupe jsem polozil 320 m2 krytiny sam, vcetne oplechovani a okapu. A vim, ze jsem to neojebal. Na minulem baraku jsem mel firmu, za praci si vzali kilo a chcalo jak u vikyru, tak okolo komina. A to mi na ten barak chodili s velkejma prestavkama, protoze takto multiplexovali ctyri strechy soucasne.

            2. Vyprdnout si barak na klic je drahy hned ze dvou duvodu:

              1) platis uplne vsechno, vcetne saska, co tam dela stavebni dozor a pritom kouka, co by mu zustalo za nehtem

              2) stejne je to vojebany, takze po trech ctyrech letech, az je po zaruce, budes cvakat ruzne opravy typu „tohle ruplo, bo kokoti blbe udelali desku ve svahu“, „tady zatejka, protoze pri terennich upravach bagr rozjezdil drenaz“, „ta pruchodka kominu strechou je zprasena, takze to chcije“, „parozabrana nad sadrosem neni prilepena ke zdi, takze…“, apod.

              Podle mne nutnou podminkou pro zivot v dome pro cloveka, ktery nebere fakt ranec mesicne je, ze si furu veci pohlida sam a nebo i neco malo udela, pripadne ma rodinu/kamarady, kteri toto udelaji za nej.

      2. třeba to byl původně rybník :)

        1. Nebo presun hrbitova, ci snad, nedej boze nejakeho pamatneho prasecaku? ;-)

      3. „terénní úpravy“ můžou bejt cokoli. jestli je to v intravilánu, tak jenom při pažení pro stavební jámu (aby do ní neskočila sousední nemovitost nebo cesta) tečou desetitisíce a statisíce proudem. obyčejné bargování a přemisťování zeminy o pár (desítek) metrů po pozemku je téměř za hubičku – tedy pokud se na pozemek dostane přiměřená technika. jak se něco takového provádí minibagrem a multikárou, tak to stojí na den víc než traktorbagr s klapačkou, a výkon je desetinový. no a jak dojde na kopání ručně (nějaké drenáže ve stísněných podmínkách), tak za půldruhého kubíku denně je nutno zaplatit chlapa na deset hodin a ještě ho hlídat s bičem, a to jsou potom, pane, nějaké peníze.
        já jsem teda prováděl na víkendhausu terénní úpravy zdánlivě levně, traktorbagr se celý den nezastavil za zhruba osmičku. ale k tomu tři lidi po dva dny (přidávání bagru lopatou, rovnání vykopaných šutrů do suché zídky a dorovnání ornice hrabičkama), a takových úhrnem patnáct člověkodnů následně na štětování cesty, roztahávání štěrku po cestě, zalévání pro zatravnění, k tomu dovézt čtyři fury štěrku, sám sobě projektantem, vyjednávačem územního souhlasu, stavbvedoucím a dozorem, a hele, ona to nebyla osmička za bagr, ale řádově něco přes stovku (kdybych to někomu zadal sakumprásk).

      4. Založení terasy ve strmém svahu + cesta k tomu…

  3. Státem garantovaný vymáhání dluhu má účinky na společnost srovnatelný s atomovou bombou. Až nás jednou muslimové převálcujou bude to mj i díky tomu.

    1. Tomu nerozumím, exekutoři – jako státní orgán – výrazně zvýšili efektivitu vymáhání dluhů a třeba v případě mých klientů jako oprávněných pro ně udělali značný rozsah práce. Nevymáhám žádné splátkové společnosti (i když nevím, co proti nim kdo má, pokud fér napsali podmínky na papír), ale většinou pronajímatele, zhotovitele, atd. Také jsem xkrát viděl úvahu – s jakou šancí to na nás vysoudí a utečeme potom exekuci? Pokud toto vychází špatně, tak raději zaplatíme, jinak je oberem.

      Co to má společného s islámem? Kostel se u nás prodal tuším jeden.

      Dluhy se mají platit bez ohledu na víru. A to, jak jsem již psal, jsem hluboce zadlužen, ale na druhou stranu, nešel jsem do toho s vědomím, že pokud to neustojíme, tak to všichni šeredně odskáčem, což je podle mého jasné víceméně každému, kdo se nad zadlužováním zamyslí. Dluhy jsem vymáhal, s řadou vykonavatelů mluvil a velká část dlužníků je velmi vynalézavá, vymáhání nemůže bý jen zdvořilý dotaz, ale také vědomí, že pokud to nepůjde jinak, půjde se (obrazně) na krev. Konec konců nejúčinější jsou ti nestátní, u nichž se chůze na krev předpokládá doslova (ať je dluh oprávněný nebo ne).

      1. A mimochodem, ať jsou exekutoři jací jsou, tak oproti době, kdy výkony rozhodnutí prováděla exekuční oddělení okresních soudů to funguje a je to pro věřitele levnější.

      2. „Dluhy se mají platit bez ohledu na víru.“

        Byvaly namestek Restauraci&Jidelen by ti oponoval,ze pokud veris vsemocne CSSD,taxe dluhy neplati…

      3. LWG: Pise se o tom v clanku. V telce bezi reklama s kozatou zenskou a vohnout jde a pujci si, i kdyz si to nemuze dovolit. Vysledky je mozne videt treba na hypotecni krizi v USA, kdy nasledky pocitili dost i ti, kteri se chovali zodpovedne a s celym tim kolotocem nemeli nic spolecneho. Takze pokud nejaka firma podnika zpusobem, ktery pak muzu pocitit i ja tak mi to pomerne dost vadi. Nejsem priznivcem hesla zisky soukrome, dluhy verejne.

        1. Tlak na US banky, aby půjčili každému byl politický.

          Máte pravdu, toto odnesli i ti zodpovědní. Poslal jsem známému bankéři odkaz na nástupní plat 28 tis. v Lidlu s konstatováním, že bude inflace jako prase, s pár dalšími poznámkami o zvyšování mezd. Odpověděl briskně, cituji: „Centrální bankéři… zmrdi…“

          1. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Fight_Between_Carnival_and_Lent

            Porad to samy, uz v 16 stoleti to bylo prokazatelne uplne to same…

  4. Rodinný dům, toť samá výhoda. Pokud člověk není lempl nebo totalně levej.
    Zásadní problém je, jak ho získat v rozumné lokalitě. Protože v rozumné lokalitě ho dnes mají jen velkozloději a děti keťasů co po válce předstírali že se dali k partyzánům a nejpozději v březnu 1948 vstoupili do strany. Vážně, ty rodiny které znám, co mají barák ve městě, jsou takového typu, že je lepší se od nich držet dál.
    Taky stojí za pozornost, že vedlejší vilková čtvrť kde bydleli bolševičtí prominenti, se po 89. zázračně proměnila ve čtvrť demokraticko-kapitalistických prominentů. Aniž by nějak výrazně změnila svoje obyvatele.

    Takže ve městě je dost problematicé získat barák (o nějakém větším pozemku okolo ani nemluvě).
    A pokud jde o domy v zapadákovach, tak tam musíte mít nějaké dálkové zaměstnání, protože tam není práce. Viz ti zoufalci, pracující v poslední nezkrachovalé fabrice v okrese, třeba i za slušnou mzdu, kteří si v naivní víře nabrali 20leté hypotéky na baráky. A pak ta poslední fabrika v okrese krachla a oni zjistili že v okruhu 50 km neseženou slušně placenou práci která by utáhla tu jejich hypotéku.

    1. kaBrnak: „Rodinný dům, toť samá výhoda“ Pijete už od osmi od rána? :-)

      Denní provoz dvou automobilů, hodiny a hodiny v zácpě, taxikaření pro děti, pro každý rohlík se musí jet do města, dům se opouští v 7 ráno a příjezd v 18 hod večer protože všechno se vyřizuje ve městě, v Sobotu se seká tráva nebo jinak šolíchá na baráku, v Neděli se dospává a děcka při jakékoliv příležitosti zdrhají za kámarády do města.

      1. Jenze toto plati v pripade, ze bydlis daleko od prace. To taky muzu rict, ze bydlim v panelaku v Reckovicich, praci mam v Herspicich a jak to cely stoji za hovno. A o vikendu jeste ze musim na chatu do Medlanek a tam kmitam na zahradce…

        Nezapomen, ze taky fura lidi doma podnika, zejmena ruzni remeslnici, coz v byte 2+kk byva problem.

        1. Sysop: Většina domkářů pracuje někde ve městě. Živnost doma v baráku má nevýznamná část obce, tak jeden z dvaceti domů.

          1. Asi jak kde. Treba tady v Prdelakove je to tak, ze ve meste (Klatovy, Susice) pracuje sotva petina lidi. Zbytek ma dilny, nebo jine podniky ruzne po okolnich prdelich, nebo doma. Ale je pravda, ze prave proto jsem sel zrovna sem, protoze to az tak uplne normalni neni. Kdyz jsem mel barak 20 kilcu za Brnem, tak rano to u vlaku vypadalo spis na hromadny exodus.

            1. Za Brnem Tišnov-Kuřim prej je teď nějaký populační i stavební boom?
              Je to pravda, že se to tam nějak zvedá ?
              Okolní krajina je taky pěkná.

      2. …pokud decka maji kamarady jen ve meste, pak je ale neco hodne spatne. To chce nebydlet na samote.

        1. Máte to špatně, chce to bydlet na samotě. Samotu jsem hledal, ale nebyla, jednu jsem těsně minul. Kromě této nevýhody už to moc dalších nemá.

          1. Samotu chtela zena, kdyz jsme se poznali. Nojo, ale postupne to zacala videt jinak. V zime aby si clovek sam protahoval cestu (i kdyz je snehu cim dal tim min), kdyz se neco posere, clovek se nikoho bez tydlifonu nedohulaka, cim dal od civilisace tim vetsi risiko ze obcas nepujde elektrika, zver si vice troufa probrat domaci zvirectvo a zahradu (sousedovi liska prokousala pletivo kralikarny a vyplenila spodni kotce ajn zvaj a to jsme kraj obce),… ono se to nastrada. Je to romanticke, ale neprakticke. Okolo nas je hodne samot a ti, co tam bydli, jsou opravdu hodne houzevnati.

            Nakonec jsme zvolili kompromis – kraj horske pidiobce. A jevi se to jako idealni.

      3. neuromancer: to jsou zase kecy, no jak od Vás:-) Tak to má samozřejmě každej, kdo má barák, to je jasný. A každej s bytem to má 5 minut do práce pěšky, s dětmi nikam autem nejezdí a kamarádi jsou vo patro vejš, jak jinak v paneláku, že jo? :-D Chlastáte koukám s kaBrnakem spolu.

        1. fatdwi: Bohužel je to krutá a nepříjemná pravda, kterou domkář řekne až po nátlaku. Pokud jste nedědil, nebo nemáte vysoce nadstandardní příjmy, pak sen o rodinném domku dopadá jak jsem uvedl. Samozřejmě ten kdo nějakým způsobem získal slušně umístěnou stavební parcelu, tak je za vodou, ale kolik takových je.

          1. Za tři dny v bytě se zjebama s třemi čokly nad Vámi, byste ten domeček hladil a líbal i s děravou střechou 50 km od města…

            1. Atomcraft: A když se zjebaný majitel s těmi třemi zjebanými čokly přestěhuje do domečku vedle, tak uděláte co? :-)

              1. To ho mám alespoň dál od těla, jak říká kolega, než v bytě nad sebou…
                to je fakt peklo, a dle platných zákonů těch čoklů tam může (v bytě ) mít i 30…

              2. A to ještě nepočítám tu hrůzu co mám já – „nájemní“ byt nad sebou – 10 let stavební úpravy v kuse
                a pravidelné stěhování a odstěhovavání růzých socek co půl roku…
                No, pravda, u domečku taky záleží na lokalitě v Chánově bych ho nechtěl..

                1. Atomcraft: To byste musel započítat i cirkulárku v 7 ráno, nedělní siestu provázenou mnohahodinovým řevem sekaček, smrad od pálení odpadu na dvoře protože popelnice jsou drahé. Taková diskuze ale nemá smysl.

                  1. V 7 rano nikdo cirkuli nepusti. Oni zas tak extremne ti vesnicani pracoviti nejsou. Ted se dela drevo, ja do lesa jedu az v 9 a prvni cirkuli ve vesnici slysim tak v 10 a to jede stejne jen chvili, protoze metry si kazdej pritahne z lesa, na polinka je to rychle a stipani je skoro potichu.

                    Mistni sekacky temer nepouzivaji a kdyz, tak se obvykle v hospode domluvi, kdy se tak na to asi vlitne, protoze ono to ve finale sere uplne kazdyho. Tady u nas s tim problemy nejsou.

                    Paleni listi je samozrejme priserny zlozvyk, osmdesatiletou sousedku uz jsem ho odnaucil. Ale kazdopadne je to obdobi tak ctrnact dni napodzim. Proti grilum, ktery jsem cuchal z ruznejch balkonu v panelaku cely leto, je to cajicek.

                    1. Stačí jeden debilní soused, kterej klidně začne rachodit s křoviňákem v půl sedmý ráno, z komína se mu hulí, protože buď neumí zatápět v kamnech nebo tam topí kdečím a jeho kluk si drandí na nějakým uřvaným fichtlovi po zahradě… true story. Domluva s ním není, protože je to debil a navrch alkoholik. Občas tam v nějakém deliriu řve.

                      Jo a jinej soused zas má ten americkej fukar na listí, takže místo aby to shrabal hráběma, tak chodí sem a tam a dělá „vrrr, vrrr…“.

                      Ale jinak je na vesnici krásně.

                      (Ne, nebydlím tam. Ale rodiče bydlej.)

                    2. Jo, neco podobnyho zaziva jeden muj kamarad v Budejcich v radovce. Az toho ma plne kecky, jde na letiste, vezme ero a jde se prolitnout.

                    3. Víte, když jsem šel do vilidž, čekal jsem to horší. První noc jsem nemohl usnout, protože jsem neslyšel tramvaje, trvalo to asi týden, jak to mozku chybělo.
                      Po odeznění jsem neustále něco slyšel, ale že by to bylo tak šílený – méně lidí, více vnímání a tím pádem domluvy. Prostě běžná „kakofonie“ života vesnice. Pokud to není úplný debil, každýmu tady přijde eklhaft dělat o víkendu či brzy ráno kravál. A debilů tady je menší výskyt, než jsem zaznamenal na sídlišti, kde ty zdi anonymizují, ne vždy lze přesně poznat, odkud to jde.
                      Představa „absolutního“ ticha, rušeného jen cvrlikáním ptáků je blbost a kdo to čeká kvůli tomu, že je na vesnici, je bláhový. Osobně by mne to spíš znervózňovalo.
                      A podotýkám, že bydlím vedle řemeslníka a hospody. U tý hospody pohoda, možná po tom zkurveným zákazu kouření zhoršení – ale zase proti řvaní sparťanů naproti paneláku z výčepu je to štěbetání. Přece nebudou srát souseda.

                    4. Zasadni rozdil, ktery jsem videl hned prvni vecer, kdyz jsem prisel na Sumavu byl, ze v noci, pokud nesviti mesic, je fakt tma. Proste… paradni TMA. A mozek vypne. Necumim na strop, po lterym behaji nejaky svetla aut, do okna mi nesviti lampa na ulici a naproti nestoji vecne rozsvicenej spital.

                      Proste tma.

                      Co se ticha tyce, tak z uplneho ticha po nejake dobe cloveku hrabe. Ale rozhodne mam radeji poslouchani dohadovani ptaku na krmitku (za tyden sezerou 4 kg zrni), nez treba provoz v Brne na Jihlavske. Mesto tak nejak kontinualne huci. Tady v prdelakove slysim v lete i kobylky cvrkat.

                      Stalo se, ze jeden soused dole si poridil vlcaka, ale pres den byl porad v praci. A psovi bylo smutno. Takze rval celej den. Po asi mesici utrpeni jsme za sousedem zasli, vysvetlili mu, ze „a to sa neda“, psovi poridil druheho a pres den ho zavira v baraku. A je klid.

                      V panelaku se zna vetsinou tak pulka partaji, pokud vubec, takze nejlepe jeden debil zacne delat bordel, k tomu se triskanim na topeni pridaji dalsi a ve finale se clovek nevyspi a stezovat si nema kam jit, protoze je i tezke lokalizovat zdroj hluku.

                      Byt uplne separe bych asi nedal, ale kdyz je mezi mnou a nejblizsim sousedem 100 metru, pak je to idealni pro vsechny.

          2. neuromancer: odpověď vizte pro Sysopa níže. Co píšete se sice může stát, ale týká se to drtivé menšiny lidí. Aspoň z lidí, které znám jsou na tom dojížděči zdaleka obvykle stejně jako dojížděči MHD „zblízka“. Sem-tam někdo bydlí úplně mimo (ať už na MHD nebo autem), sem-tam někdo bydlí za rohem.

            Stejně tak děti – nejvíc taxikaří měštáci, vesničani mají obvykle vše v docházkové vzdálenosti. Jistě ne každý, ale to je tak se vším.

            Pro rohlík se na samotě u lesa sice do města musí, ale většina domů co jsem kdy viděl na samotě u lesa nestojí, ale stojí v nějaké dědině, kde je sámoška (i když je tam jen 500 obyvatel). Samotné rozložení obyvatelstva pak říká, že není možné, aby v menších dědinách nebo v dědinách bez sámošky žila většina.

            Prostě žvaníte ty Vaše negativní hovadiny pořád dokola, ať je to jakékoliv téma. Nejste náhodou brácha zrg1?

            1. fatdwi: Jaké zase negativní hovadiny? Kde přesně prodávají stavební parcely na obecní návsi, tak aby platily Vaše tvrzení? Valná část stavebníků rodinných domků se nezmůže na nic lepšího než bývalé pole, kde před třemi roky byla pouze kukuřice.

              1. neuromancer: nevím, kde je prodávají na návsi a ani netuším, jakou to má relevanci. Kamarád bydlí na té kukuřici, od návsi zhruba 300 metrů. Na té návsi je hospoda, sámoška a zasávka busu. Do města je to asi 20 km, z toho část po dálnici, tedy do velké části se dostane za chvíli (kdyby tam ovšem dělal). Škola, školka jsou pěšky. Kroužky taktéž. Není jich takový výběr jako ve městě, ale kupodivu je toho celkem dost.

                Kolega bydlí v tom městě. Bohužel pro něj bydlí na špatné straně, takže do práce to má sockou zhruba 45 minut, jeden přestup. To je téměř 2x tak dlouho, jak by tam jel ten kamarád autem. Současně je to necelých 10 km, ale autem je to 30-45 minut dle provozu.

                Když ten kolega potřebuje rozvézt děti, šolichá se samozřejmě autem, protože jak jinak by to všechno stihl. Ani ve městě není vše 5 minut od baráku, třeba sportoviště. To naopak na vesnici bývá pěšky pár minut prakticky vždy. Navíc na té vesnici nebývá problém to dítě nechat jít tam samo, oproti tomu měšťáci se bojí dítě někam poslat dokud mu není pomalu 15 (znám takové, dítě ve 12 vozí autem na sport).

                Takže to, co píšu platí pro většinu lidí, které znám. Nemá to nic společného s návsí, ale s konkrétními podmínkami. Jistě bych mohl psát o kolegovi, který bydlí 1 zastávku MHD a do práce to má 5 minut, ale co bych tím dokázal? To co píšu výše je více-méně reprezentativní vzorek toho, co mám kolem sebe (měšťáci a vesničani). To neznamená, že ten kolega co to má 5 minut neexistuje, jen že je jeden a pro 100 lidí to moc relevantní vzorek není.

                1. fatdwi: Tak to asi znáte nějaké jiné lidi než já, jinak si to nedokážu vysvětlit, nicméně věřím Vám.

                2. Znam lidi take docela dost a kdyz to setresu, vypadne mi z toho: „vemeste je vic penez za praci, decka maji vic a lepsich krouzku, jsou tam lepsi skoly“. A tim vycet vyhod mesta tak nejak konci. Takze kdo chce vynosne zamestnani, skoly a nebo fajn krouzky, je pro nej mesto jasna volba. Kdo chce kvalitni a zdravejsi zivot, jde pryc. Ostatne tady na Sumavu utika fura doochodcu, prevazne Plzen a Praha a pokud zde nezustavaji celorocne, pak jen proto, ze maji svoje dochtory prave v onom meste.

                  Tak nebo tak, kazdy ma moznost, pokud je nespokojeny, s tim neco delat. Kdo chce z prdele do mesta, necht jde. Kdo opacne, dtto. Neberu, ze „neco nejde“. Vzdy to jde.

            2. Sorry jako, ale vubec nevim, o cem je rec. Obhajujes zivot ve meste, nebo na dedine? Ja jsem psal, ze pul zivota ve meste, pul po prdelich a jsem rad, ze nejsem ve meste, protoze je tu mene nevyhod.

              1. Sysop: dnes 9:05 níže, reagoval jsem na to, že jezdit 20 km do kanclu je blbost a při té příležitosti to trochu rozepsal.

                Primárně neobhajuji nic, ale vyvracel jsem neuromancerův blud který napsal 8:40, kde v podstatě bydlení mimo město vypodobnil jako hromadu nevýhod. Realita je přitom jinde a dle vkusu každého soudruha může být tam i tam. Neuromancerovsky černobílé není nic.

                1. Ach tak, tak to ano.

          3. A teď si představte, že jsou na světě i lidé, kteří nemají obě ruce levé a nevidí smysl života ve válení se a celkem s chutí si vezmou sekačku, posekají zahradu, okopou záhony, jdou natřít plot, spravit okap, posekat dřevo atd…

      4. Bydlím ve vesnici. Jak to funguje:

        1) kamarádi pro děti:
        – ve vesnici je školka, permanentně je v ní min 20 dětí. Všechno místní. V naší horní části vsi je cca 6 rodin s dětmi podobného věku, děti už ani moc neřeší návštěvy, prostě běhají ve skupině mezi jednotlivými domy/rodinami si pohrát, najíst..spolu chodí sáňkovat, máme vlastní sportovní klub. Pak spolu pokračují do školy, která je ve vedlejší obci. Ideální stav.

        2) provoz dvou automobilů
        – jo, to je svatá pravda. Dvě auta jsou nutnost. Optimálně jedno z toho dodávka, druhý SUV/offroad

        3) hodiny v zácpě
        – nepozoruju. Mám to do práce přesně 15km a jedu z vesnice do ČB pak přes celý ČB (a z blbýho směru). ČB jsou dopravně snad nejzkurvenější město hned po Praze a ani tak cesta netrvá déle než 30min.

        4) pro každý rohlík do města
        – v obci je Vietnamec, nadto jsem denně ve městě, mohu pokoupit co chci kdy chci.

        5) odjezd v 7 příjezd v 18
        – příjezd kolem páté, jinak to sedí. Ve městě to ale nebylo jinak.

        6) v neděli se dospává
        – to je snad jasný, panebože. Dospáváme i v sobotu, pokud ráno nejdu na ryby.

        7) práce v sobotu
        – okolo baráku se maká pořád, nejenom v sobotu. Je to zábava a tvořivá činnost. Je to lepší než lézt do smradlavýho fitka.

        Závěr:
        jak si to kdo udělá, tak to má. To co říkáš, platí pro samotu, nebo chalupu. Při šikovným výběru se dá těžit to dobrý z života na vesnici a negativa téměř úplně potlačit. U města ty negativa (parkování, výhled do šedivý hmoty, pozorovat ksindl u poopelnic, poslouchat ožraly z náleven, čuchat smrad z provozu, soukromí…) jdou potlačit taky, ale je to obtížnější a dražší.

        1. Childeater: Můžete si gratulovat, zdaleka to takhle nemá každý.

          1. Já vím, bylo v tom i kus štěstí. Ale šel jsem tomu štěstí naproti, co mi síly stačily… ;-)

            1. Presne. Chce to zvednout prdel a ne jen brecet. Dve tretiny veci se ovlivnit daji.

          2. ono je především důležité neházet do jednoho pytle vesnici a sídliště naležato na periférii města nad 100 tisíc (nebo do třiceti kilometrů od opravdového města). to jsou úplně jiné světy. na jedné straně zasíťovaná blátivá díra v polích za jednotky tisíc za čtverec po rozbité asfaltce bez krajnic kilometr na autobus co jezdí jednou za půl hodiny (variantně si ráno a odpoledne potrčet půlhodinku v zácpě na křižovatce dva kilometry od baráku), na prospektech inzerovaný „lesopark“ plný psích hoven a použitých prezervativů, lidi se neznají a nezdraví a každý má na těch svých 600 metrech sekačku, bazén a gril, a návštěva nemá kde zaparkovat. na druhé straně fungující vesnice, okrašlovací spolek a chlastačky u táboráku na hřišti a hlavně prostor, pole, lesy (a hnůj mouchy a bláto na silnicích).

            1. Lukas B.: To nikdo nehází, ten kdo nějakým způsobem obstará parcelu v obci, tak je jistě za vodou. Takových je ale minimum, většina stavebníků jsou právě ty „lesoparky“.

            2. Taky je dost rozdil mezi „funkcni vesnici“ ktera ma vsechny zakladni sluzby v miste a prdeli nekde v lesich kde neni ani hospoda a vekovej prumer je 60 let vcetne prvnacka Petricka co prijel k babicce na prazdniny.

            3. V JC jsem vystrelil dum prave v takovym satelitu, ja vul. Puvodne pole u jedne vesnice, 5 km od okresniho mesta. Ve finale panelak nalezato, se vsemi nevyhodami. I ta blba skolka byla ve vedlejsi dire a decka aby clovek vozil. Sousedi se neznali, vztahy nulovy, dvoumetrovy zdi. Unifikovany baraky, jen ja dvoupodlazni a jeste se sklepem, no to jsem si kurva dovolil.

              Nene, pryc od toho. Lituju toho casu a prachu v tom utopenych.

          3. Sice bydlím na zapadlé osadě v lesích, ale mám to podobné jako kolega Childeater. A takových nás bude víc.
            1) Děti zatím nemám, jejich vyžití by tu bylo asi dost nudné (chatová osada, až donedávna trvale obydlená jen nerudnými geronty – ale už se to pomalu mění)
            2) Dvě auta jsou nutnost, bohužel. Jedno je klasický břichoplaz, druhé SUV pro situace, které břichoplaz už nedává (sníh, těžká kára) nebo když břichoplazem jede někam spolubydla.
            3) Firma, kde pracuji, je na samém okraji ČB, takže to do práce mám při cestě. Autem je to cca deset minut (asi jezdím ze stejného směru jako Ch.), pokud není na kruháči v Litvínovicích zácpa, pak se to protáhne na minut 20.
            4) Při cestě domů mám supermarket, případně se dá zajet hlouběji do downtownu do hypráčů. Na víkend se nakupuje už v pátek. Stejně ale jezdíme o víkendech alespoň do sauny nebo na akce, takže to vyjde nastejno.
            5) Jako Ch., podobné časy
            6) Kdo nedospává, tak to dělá doteď :)
            7) Jo, pořád je co dělat. Mám ale zásadu, že v neděli se hluk nedělá, takže pokud musím něco dělat, pak buď doma dole v dílně, nebo jen práce, které negenerují pachové nebo hlukové emise. Výjimkou jsou práce typu nasekat dřevo nebo prohrabat cestu od sněhu.
            Se závěrem naprosto souhlasím. Není nad to, když je práce hotová, si pak sednout a užívat si ten odpočinek, nebo dát nějakou dobrou whisky a knížku při relaxu před krbem, nebo se natáhnout na lehátko na zahradě a koukat do večerního nebe (v noci na hvězdy, které jsou fakt krásně vidět, pokud je jasno; až bude hotová terasa v patře, její součástí bude nějaký menší hvězdářský dalekohled). Zkrátka, ten relax po takové práci chutná jaksi lépe :).

      5. Nesmysl, vyse popsane nema nic spolecneho s rozdilem byt/dum ale jen a pouze s lokalitou.

        Ja osobne jsem si postavil barak v malomeste (radove desetitisice obyvatel) kousek za Prahou, MHD mi od baraku jede na metro 12 minut. Podstatna cast periferni Prahy je na tom dopravne hur, treba Bohnice, Pisnice. Kamosi to udelali stejne, Ricany, Uvaly, Celakovice, Brandys, Rudna.

        Osobne stravim v zacpe denne 10 minut, rano jedu do haku 35 minut (objizdim polovinu Prahy) zpatky 25 minut, coz je dojezdova doba bez zacpy. Kdyz jsem bydlel v Hajich a delal v Dablicich, byly dojezdove casy MNOHEM horsi.

        Provozuju dve auta, lec vicemene proto, ze mam jedno nove drahe velke rodinne a jeden maly stary laciny hrkac, kterym jezdim do prace. V realu zena pouzije auto parkrat do roka.
        Detem se netaxikari, tech 600 metru do skolky/zakladky vilovou ctvrti chodi samy, pozdeji – gympl je ca 1200 metru daleko.
        Pro kazdy rohlik se chodi do supermarketu cca 500 metru.
        Vsechno se opravdu vyrizuje ve meste, na namesti kde jsou vsechny urady je to asi kilometr pesky.
        V sobotu se seka trava, proto ted chci kupovat robotickou sekacku – pokud nekdo provozuje, uvitam jakekoliv hinty, co koupit a proc. Predstavuju si neco v cenove relaci 40 klacku.

        Rozdil oproti baraku na poli je v cene parcely. Proste namisto parcely a mega a baraku za 4 se poridi parcela za 2 a barak za 3. I kdyz ted ta parcela bude drazsi, kupoval jsem 2010.

        1. vasek: Věřím Vám, ale jste jeden z mála kdo to takhle má, můžete si gratulovat.

          1. ale houby, takhle to ma kde kdo. Venkov opravdu neni uhor kde bys musel kvuli kazdymu prdu jezdit do krajskeho mesta. Vetsina venkova normalne zije a funguje. Mizerny lokality jsou, ale vetsinou jde o zapadly prdele nebo rychle zflikovany satelity bez obsluznosti.

            1. Asi tak. Přijde mi, že se tady balancuje mezi totální samotou a centrem Prahy. Osobně jsem si to vyřešil tak, že jsem si stanovil věci, které musí být dostupné (škola, školka, krám, doktor, pošta). To všechno máme docházkou a jsme v obci do 2,5k obyvatel. 15 minut na metro a přitom jsi na venkově, k tomu přibyl předloni bankomat.
              Výhodou je taky to, že to není uměle vytvořenej satelit, čili kvůli územnímu plánu nehrozí masivní zástavba. Když pozoruju, jaký plivátka si pořizují v satelitech do 5 kilometrů okolo, tak žasnu. Není problém 5-6 mega za barák 3+1 a proužkem zahrádky 150m – a do školy, školky a krámu musí jezdit k nám, protože u nich je kulový.
              A to hlavní, abych rodinu dostal z panelu, bylo splněno.

            2. shane: Jen ve Vašich představách :-) Konkrétní situace v obci 350 obyvatel 180 domů, 20 km od krajského města: MHD 5x denně pracovní dny o víkendu nic, školka nic, škola nic, doktor nic, pošta nic, hospodu zavřeli kvůli zákazu kouření, potraviny důchodce v garáži v pracovní dny dopoledne. Nejbližší větší civilizace 5 km (4 km pěšky po louce), obec s 2000 obyvateli.

              1. zase trolíš, co? Nebo čemu si nerozuměl na větě „Mizerny lokality jsou, ale vetsinou jde o zapadly prdele nebo rychle zflikovany satelity bez obsluznosti“?

                1. shane: Evidentně nerozumíte významu slova „venkov“, zřejmě to pro Vás jsou sídla s 10 000 obyvatel a víc.

                  Zapadlá prdel vypadá takto, poučte se: https://en.mapy.cz/zakladni?x=18.6368385&y=49.5290675&z=13&source=muni&id=4551&q=horni%20lomna

                  1. To neuromancer 21.2. 12:16
                    Tak v Horní Lomné je obchod, slušně zásobený otevřený 7 dní v týdnu.
                    První bus přijíždí 4:35 z 6000 Apple city (Drahošov) první odjíždí 4:20 do Werku (TŽ a.s.)
                    Poslední odjíždí 20:30 a posledni dorazí z Werku 23:15.
                    Dále je v obci kostel (farář má černý pás v jiu-jitsu), 3 hřiště, 5 hospod, pár rekreačních středisek, 4 hotely, i hotel s pivovarem.
                    Školu zavreli pro nedostatek dětí.
                    Sjezdovky pro nedostatek snehu a penez.
                    Horní Lomna je můj plán do doochodu, takže jste mě nasral!

                2. Bohužel netrolí. Vesnic s obslužností typu město je poměrně málo. A 10km do města není zapadlá prdel. Že to tam taky nějak funguje a lidi tam žijou nikdo nezpochybňuje, ale v režimu jak píše neuromancer. Diskuze je položená mírně jinak, a to tak, že si měšťák našel vhodnou vesnici. V devadesátkách by to byl satelitář. Dokonce si domnívám tvrdit, že tyto „vhodné“ vesnice se staly vhodnými proto, že je tam dost právě měšťáku s dostatečnou kupní silou a jsou jen do určitých vzdáleností od velkých aglomerací. Taky v té vsi, kterou znám já byl obchůdek, stánek s čerstvým pečivem a dvě hospody…dneska tam přežívá hospoda jedna, pro všechno do města. Jediné co tam je MŠ a malotřídní ZŠ do 4.třídy.

                  1. Re: starter25
                    21.2.2018 v 12:24

                    Tak asi lidem vic vyhovuje, ze tahaji tasky z mesta. Tady je 200 obyvatel, spadame pod obec 1200 obyvatel a prodavacka v COOPu v te nasi pidiprdeli to ma na polovicni uvazek, dotovana je ze strediskove obce. Bezny potraviny tu koupis. Kdyby to lidi nechteli, xeftik se zavre.

                    1. Obávám se, že to není o chtění či nechtění. Nikdo nechce tahat tašky z města, ale komerčně se tam nic neuživí a na coop tam není ani vhodný objekt. Nemluvě o tom, že coop je ztrátová záležitost, kterou platíme my všichni z daní.

              2. neuromancer: a jsme u toho – kolik procent obyvatel zije v obci o 350 dusich? Logicky jsou tedy v menšině a není nic divného, že většina to má jinak.

                1. fatdwi: Překvapivě mnoho. Připadá mi, že si myslíte, že venkov je všechno co není Praha a krajská a okresní města.

                  1. neuromancer: připadá mi, že víte úplné hovno, ale to Vám nebrání plácat totální kraviny. Takže pane neuromancere, v obcích do 1000 obyvatel žije v ČR 17% obyvatel. Vy mluvíte o obcích méně než polovičních, řekněme, že v nich žije víc než půlka této kategorie, tedy z celku zhruba 10%.

                    Jste schopen pobrat alespoň tu základní myšlenku, že týká-li se něco 90% obyvatel (tedy těch, co v takových prdelích nebydlí), tak že je to výrazná většina? Pokud ne, napište, kolik procent z celku to musí být, abyste to uznal (matematicky to ale doufám zpochybňovat nebudete).

                    1. fatdwi: Na venkově, tedy v obcích do 2000 obyvatel bydlí 2847384 osob, obce do 500 obyvatel tvoří 832568 osob, tedy přesně 29 % venkovanů.

                      Proč jste do diskuze o venkovanech zatáhl počet obyvatel ČR mě zůstává záhadou.

                    2. neuromancer: a jéje, už chápu, proč si s vaskem tak notujete, jste totiž jeden větší srab než druhej:-)

                      neuromancer: situace v obci o 350 obyvatelích
                      fatdwi: v těch žije menšina
                      neuromancer: není to pravda
                      fatdwi: je to 10%
                      neuromancer: v obcích do 2000 žije 50%, proč o těch lidech vůbec mluvíte?

                      :-D LOL, došlo Vám vůbec, že ty Vaše „argumenty“ o nedostupnosti dle čeho jsou u obcí nad 1000 obyvatel prakticky neexistující? Tedy že jste ve snaze nepřiznat, že jste napsal kravinu přiznal, že jste napsal kravinu jinou (tedy jak se musí pro rohlík do města, bla bla)? Vy jste fakt komik.

                    3. fatdwi: Menšinou se rozumí do 10 % i když uznávám že to není nikde definováno, 29 % je spíše třetina.

                      O neexistujících problémech s dostupností běžte povídat do České Bělé 1005 obyvatel.

                    4. neuromancer: situaci v obci o 350 obyvatelích jste sem zatáhl Vy a v těch žije oněch 10%, možná míň.

                      Co mají za problémy v České Bělé neřeším, protože existují menší obce, které jsou na tom zase jinak. Že někde „typicky“ není s něčím problém neznamená, že není nikde. Vy jste dal příklad obce 0.5% nad 1000, která problémy má, mohu kontrovat dvěma obcemi velikostně 15% a 25% pod limitem, které mají obchod, školku a školu do 4. třídy.

                    5. Na základě čeho je to uváděno, pokud na základě hlášeného TP, pak bych to zpochybnil.

                    6. misaka: ČSÚ

        2. To sekání trávy je vopruz, kterej by mě na baráku fakt sral. (Beru, že někoho to asi baví.) Užil jsem si to, dokud jsem bydlel u rodičů. Ta dřina, ztráta času, ten smrad spálenýho benzínu a posekaný trávy, to zelený svinstvo, co se z tý sekačky pak musí umejt…

          1. Si zaplat sousedovic kluka, at to poseka :-) tuhle jsem cely leto na sekani travy sral a mel jsem na zahrade krasnou alpskou louku. Bych neveril co mi vsechno na zahrade vykvete. Posekal jsem akorat tu jarni dlouhou travu a pak pred zimou.

            1. Krásnou alpskou louku jsem na zahradě měl tak dlouho, dokud jsem od vchodu cestou k sušáku na prádlo (nějakých 7 metrů) nechytil hned tři klíšťata. Jsme tu u lesa, vysoká a vlhká tráva, ty potvory krvežíznivé to milovaly. Takže s alpskou loukou je utrum. Ale jinak to bylo fajn, hromada kytek, v noci světlušky, přes den včely a čmeláci, bylo hezké se na to koukat.

              1. Co klistata. Loni mne vyhnaly z lesa ty ludry klosi jeleni. Uz dva roky posloucham, ze se zrovna ten rok vyjimecne premnozili. Jsem zvedav, co letos. Nejsem hystera, ale kdyz uz jsem se ani nemohl nadechnout, aniz bych je mel v hube, zacalo mne to srat cu moc.

          2. Smrad spalenyho benzinu? Existuje jeden fajny nastroj, setri nos, usi, udrzuje fyzicku, doporucuju: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosa

            1. OMG, kosou se dá sekat louka, ale trávník okolo baráku dost blbě. Nehledě na to, že to musíš umět a trvá to dýl než sekačkou a je to větší dřina.

              BTW ty si sekáš trávu kolem baráku kosou?

              1. Tak si kup elektrickou, když jsi hajsavej na ruce a na nos.

                1. Jojo, jedna lepší rada než druhá.

                  1. Když máš mizernej vercajk (zlupanou kosu) a neumíš to, tak se dřeš a trvá ti to dlouho. Tak to prostě je a to v tom přípěvku bije do očí.

                    Je moc fajn vyrazit za rosy na trávu, když se všechno probouzí, kosa sviští a tráva se pokládá. Alespoň dokud nezačne pálit mozol nevylezou ty žravý svině. BTW je to asi rychlejší než sekačka (čímž nemyslim rotačku za traktorem). A krom toho to nekurví trávu, jako (vždy) tupá sekačka.

                    Kolem baráku si musíš udělat vhodnou kosu (asi kratší, ne na louku), naučit se to sklepat a co je hlavní – zahodit ten zasranej karborundovej brousek.

              2. Jo, nizkou travu pro karliky secu kosou. Neni z toho smelc. A tahat Terru s bubnem na pet metru ctverecnich? Kosa neni veda a kdyz to umis, ani se nenadres. Nesmis bejt kopyto.

                1. Králík je kurva.
                  Jak může, tak chcípne.

                  1. Tak je to hlodavec, ten je citlivej na vsechno. Ale zase se adeqatne mnozi, pokud ma samice klid a podminky.

                  2. Oproti koze má králík 9 životů…

                    1. Kozu bych chovat nemohl.
                      Sprovodím ze světa cokoli, ale ekluje se mi zabít kůzle.

                    2. Rve to jak maly dite, to chapu. To jediny strilim, zbytek podrezavam.

              3. sekám kosou půl hektaru a jakékoliv kosačce dám fleka co se týče rychlosti (kromě kombajnu)
                sekačkou máš mrtvý trávník, sterilní hnus

                1. hlavní výhoda kosy je, že se popadne a je to, žádné stěhování pětasedmdesátikilové mrchy bubnovky, startování a pak pucování, a kosí se kdykoli se zachce, nikoho to neotravuje, protože to nedělá žádné hlasité vrrrrr! ale tichounké pšššš, pšššš, a tak se může kosit kdy si jeden umane, třeba pět-deset minut v šest ráno místo rozcvičky. a k broukům a havěti je to šetrné, že není problém nechat kus louky pro motýly.
                  samozřejmě to platí u louky u baráku kde jeden žije furt. u víkenhausu nebo u staroušků, kteří už na sekání nemají sílu, kam se jezdí na víkend, normálnímu nezbyde než rozzuřit bubnovku a dát si půl hektaru za den. upřímně, nikoho kde za den položí kosou půl hektaru neznám, ale připouštím, že může takový existovat.

                  1. Pokud tu louku zjara vezmes smykem a nenechas to moc prerust, tak seno se takhle zvladnout da. S otavou uz to muze bejt horsi, pokud je v lete dost vody a naroste. Ja bych to nedal, ale dovedu si to predstavit.

                    1. Otava je vždycky slabší, tak třicetiprocentní. Tráva nejvíc táhne duben-květen-červen. Ještě jsem nezažil otavu vydatnější než sena.

                    2. Re: Arnold J Rimmer
                      21.2.2018 v 13:39

                      Nemyslim vydatnost, ale slozeni. V otave mam vzdy vic tuhejch stonku, nevim co je to za bordel, nezkoumal jsem to. Letos jsem navic zjistil, ze na spodnich castech luk je hodne mechu, takze celkem vazne uvazuju o podmitce a oseti novou smesi. Vapneni asi nepomuze. Tim padem bych si pohlidal slozeni smesi.

                    3. @Sysop To je tim, že přes léto je větší sucho a v tý trávě je míň vody. Takže je to takový houževnatější a jak je to řidší, tak se s tim hůř dělá. Poslední roky je to prakticky uschlý nastojato a neslyšel jsem už hodně dlouho, že by měl někdo druhou otavu. Je málo vody.

                      Proškrábnout to a vyvápnit bych zkusil jako první. Možná je to taky vlhký (zanesený odvodňovací strouhy? meliorace?) Osivo je drahý, nafta taky, podle mýho až druhá volba a bez odstranění primární příčiny to bude za pár let to samý.

                    4. já mám ten hlavní logistickej problem ten, že sekání jde rychle a vlastně je za odměnu, problém je to zelený svisnstvo následně zpracovat. a jelikož to je na víkendhausu a nesekám když je předpověď na tejden bez deště (aby se to dalo usušit), ale když tam jsem a mám čas, takže zazelena pohrabat a na vidlích (na trakaři) odtahat na kompostovací hromadu. velitelka a plody naší lásky sice chvíli pomůžou, ale rychle je to všechny omrzí a takticky odjedou na kole někam se koupat, a tak na to zpravidla zůstanu sám.

                    5. Re: Lukas B.
                      21.2.2018 v 13:40

                      Pro tenhle rezim udrzby travniku to sousede vyresili tak, ze si na hasicarnu koupili zahradni trachturek, s travnima kolama a paradni trojlistovou sekackou. Hasici prece potrebuji sekacku, to je jasny. A ta stoji v hasicarne, kdo potrebuje, osedla, posece a vrati. Vyhoda je velkej sbernej kos a on ten posmelcovanej bordel, kdyz se sype na jednu hromadu, tak postupne zetli. jen to smrdi jak bolava noha a pri trose stesti z toho i tece solidni mocuvka. Holt to chce dat nekam dal.

                    6. na šumavě to jde, tam jsou kopce mírný. ale tady je krakonošovo, já mám průměrnej sklon pozemku 22% a lokálně okolo 40%. tam by se mi traktůrek rychle rozkutálel. I tu bubnovku udržet po vrstevnici není úplně ajnfach.

                    7. Videl jsem na vlastni oci horskou sekajdu v Rakousku v Alpach a to bylo neco. Ten svah mel snad 45°, borec sedel na takovym rameni, spis skoro lezel, vypadal jako spolujezdec na sajdkare, kdyz vyvazuje brutalni zatacku. Jel po vrstevnici a vylozene si to uzival. Hotovo.

                    8. to jo. ale tolik mi pečený holubi nelétají (200 a vice). a taková věc seká, ale nesbírá. umí mulčovat, to jo.

                  2. Dá se to, ale chce to fortel. Dá se to i spočítat (šířka záběru kosy). Problém je spíš se šutrákama, zahradu člověk snáz udrží vysbíranou.

                    Hlavní výhoda kosy je, že je to čistej řez, ne otřepaný/vpodstatě utržený, jako u sekačky. To spousta trav a hlavně bylin nesnáší a chcípnou. Takže po sekačce vznikají monukultury tý nejodolnější a nejhnusnější trávy. Mateřídouška chcípne, nic tam vonět nebude.

                    1. lištovka, ta to dělá pěkně. ale je to netýkavka na šutry a je potřeba pomocník na pohrabávání. bubnovka, jakkoli se nože brousí, to otrhá, ale zase jede krtina- nekrtina, šutr-nešutr, dvouletej jasan-nejasan.

                    2. Nejvypečenější nápad, co znam, je umlátit trávu strunovkou. :)

                      Když to nesušim ani nekrmím, asi bych to nehrabal. Naházel bych to vidlema na vlečku a nazdar, zbytek je zelený hnojení. Ale nevim jistě, zkušenost s tím nemám, muselo by se to vyzkoušet.

                    3. Posekat džungli okolo baráku strunovkou jde, ale je to strašná práce. Tohle jsem udělal poprvé a naposledy potom, co jsem se do domku nastěhoval. Celý pozemek zarostlý tak půlmetrovou travní džunglí a já neměl sekačku, s kosou to zatím neumím a dostal jsem do začátku strunovku. OK, ono to šlo, ale trvalo mi to tři dny a týden jsem pak od vibrací toho krámu necítil ruce.
                      Teď mám elektrickou sekačku se samosběrem a to, co jsem strunovkou dal za tři dny, teď stíhám za tři hodiny. O kose uvažuju také, i z toho důvodu, že bych to měl jako rozcvičku, ale neumím ji naklepat. Ale třeba někdy :).

          3. Ještě existuje top-organic řešení sekání trávy – a sice pomocí ovcí. Na jaře koupit 2 beránky každého za 1k a na podzim vypasené porazit.

            1. Jo to jo… ale ony jsou pak spaseny i rybizy, angresty, mrkev, dolni vetve jabloni… krome toho ovce je transformator, takze zase se pak ruzne po zahrade povaluji kulicky… clovek musi zvazit, jestli chce mit okrasnou zahradu, nebo ne.

              1. No tak se sadem je samozřejmě nekompatibilní, teda nejsou-li tam vysokokmeny, kde stačí ochránit kmen pletivem. Na okrasnou zahradu samozřejmě nejsou vhodné, ale ty co brečí jak moc je s trávou práce asi ani nechtějí okrasnou zahradu. Kuličky trávník náležitě pohnojí. Když mám u baráku 3000m2 trávníku tak a bydlím tam trvale, tak ovce jsou zvažovatelná alternatíva.

                1. Jo, tricet aru uzivi ctyri ovce do podzima celkem v pohode, pokud to clovek rozdeli napul a nenecha je kurvit cely travnik, aby vubec stihal obrustat. Pokud by to clovek chtel pres zimu, tak uz je to jina story (uspora za koupi jehnete zjara = vlastni chov). Tady ma ovce hodne lidi, sousedovi se to mnozi jako mysi.

                  A kdo zase resi, co se smelcem ze sekacky, tak na to jsou kupodivu celkem dobry cinsky prasata a tim padem se travnik pasiruje na veprovy. Je to sice vsechno pidi, ale na ulici nenajdes.

                2. Jo, sralo by mě sekat trávu, tak bych se místo toho staral o ovce…

                  1. Ovce je neskutecne tupej a nenarocnej tvor. Pokud v baraku bydlis kontinualne, je to lalac. Nota bene, pokud je napodzim prestehujes do mrazaku.

                    1. Měli jsme ovce, tak trochu vím, že s tím nějaký starosti jsou. A ovčí maso mi nechutná.

                    2. To chapu, u nas ja jsem jedinej, kdo skopovy nezere. Ani teply.

                    3. Ovce měl dlouhý čas kamarád na svém ranči. Ta zvířata mě neskutečně fascinovala – něco tak tupého, co si sere do vlastního jídla (trávy) se jen tak nevidí. Každé sebeblbější zvíře se dokáže nějak s člověkem zkomunikovat, ale ovce ne. Ty jen žerou, serou a smrdí. To i ty srny, které také považuju za etalon tuposti, jsou chytřejší než ty ovce…
                      Skopové mi chutná, ale musí být dobře udělané.

        3. No, do maloměsta kousek za Prahou by mě nikdo nedostal ani párem volů, nicméně tvrdím, že nic není černobílé tak, jak se snaží předestřít řada předchozích přispěvatelů. Volba nestojí jen mezi králikárnou na Jižáku a domkem v kukuřičném poli. Teď zrovna dotahuji koupi pozemku na kterém chci do cca 3 let stavět. bydlím v řadovém domku na maloměstě a neuspokojuje mě to. Nicméně po pár letech vím co chci a nechci, takže jsem skočil po pozemku cca 800 metrů od stávajícího bydliště. Vím do čeho jdu, veškeré služby odpovídající 10k maloměstu v pohodlné vzdálenosti dojít si pěšky, cesta do/ze školy/tréninků/kroužků bez problémů, zastávka MHD 300 metrů. Proti lánu kukuřičného pole někde na kraji Prdelsku jsem propálil tak půl míče, ale když si rozpočítám ušetřené přískoky autem, není to zas takový balík jak to na první pohled vypadá. V podstatě se jedná o přílepek cca 10-15 baráků (v závislosti na tom jak se ostatní budou chtít lepit na sebe, já a sousedé máme mezi 1000 a 1500 m) do stávající výstavby a nic dalšího už tam nikdy nevyroste. Panorámata zaručena, dostatečná ochrana soukromí vhodnou dispozicí terénu též, v okolí domy s osazenstvem, které nemá rozhodně potřebu samotěžby a přípravy dříví nebo pálení ostravských torpéd. Myslím že paní zubařka, pan soudce nebo tajemník ministra nemají takové kratochível zapotřebí.
          Myslím si že kombinuji výhody města a vesnice, doufám že jsem někde něco neopomněl. :-)

          1. Bez ohledu na lokalitu bych do řadovky nešel nikdy. To už v tom paneláku má člověk větší soukromí.

            1. Nebylo to tak úplně svobodné rozhodnutí, expřítelkyně trpěla dost velkým přizdisráčstvím (bez urážky, nenapadá mne přiléhavější termín) a kvůli usmolenému čtvrt nebo půl míči jsem musel oželet samostatně stojící barák co byl tenkrát též k mání a vzít tohle. Ale pořád jsem přesvědčený, že o parník lepší než panelák. Nu což, dva tři roky a tradá.

          2. kdo by měl zájem, mám na prodej ztavební pozemek (3 parcely + 3 zahrady) dohromady tak 2900 m2 v Klobukách (u Slanýho). Plyn, voda, elektřina, 2 studny. Zbytky původních baráků (na zplanýrování) – takové ty typické místní opukové srandy.
            Mega a půl, ale až za rok, nechci platit daň z obratu.

            1. Kdyby to tak byla samota někde v lesích/na okraji lesa od Klobuk směrem na JZ ke Kroučové, zájem bych měl (mailem na ocs zavinutec ocs tady u nás) — ale ono to spíše bude přímo ve vsi, že? V tem připadku nic.

        4. kup si kosu, sekačku používají jen buzny
          pokuď chceš, naučím Tě naklepávat i kosit

    2. Tak ono odjakziva stalo za hovno mit praci ve meste a bydlet v nejake prdeli treba 20 kilaku daleko. Driv lidi pres tyden byli ve meste, treba chlap sam a domu jezdil na vikend. Vyklopil penize, v nedeli bylo i maso a zase zmizel.

      Vesnican musi umet tezit z toho, co mu vesnice nabizi, tedy zemedelstvi, chovatelstvi, ruzna malovyroba, apod. Kancelar cestovni agentury v Horni Dolni je dost nahovno. Ale treba dneska jsou moderni ruzne ‚esopy‘ a po dedinach se skladovaci prostory sezenou lepe, nez ve meste, krome toho casto dostupnost pro TIR muze byt lepsi. A parcel service ma dneska u prdele, jestli balicek veze na Vaclavak, nebo do Vyssiho Brodu.

      Ja mam sidlo firem v Brne, jezdim tam jen vyjimecne. Vetsinu veci resim tady ze Sumavy a neni v tom zasadni problem. Neidim duvod, proc sekat travu jen v sobotu. Zrovna vcera v noci se pes poblil na chodbe na koberec, protoze zase sousedovym slepicim sezral srot. Furt mu to dela zle a furt tam na to leze. Ted jsem vzal masinu a sel to vytepovat. Je 8:50 a sedam k praci. Nemam s tim problem. Holt pak budu delat dyl.

      1. Sysop: no nevím, je lepší 20 minut v autě nebo 30 minut v šalině? Případně 10 minut v busu, pak buď dobíhačka nebo čekačka (případně obojí, když dobíhačka neklapne) a dalších 15-20 minut v šalině, případně ještě dalších 10-15 v jiné? Když se podíváš do Brna, tak lidí, kteří to mají právě takto je docela dost (dojíždí z „města“ typu Líše, Slatina nebo Bystrc – ideálně z nějaké novostavby, odkud je daleko na MHD, někde cestou je bus vykopne a přestoupí na šalinu, pak jedou směr centrum a z něj směr office park na jihu jako jsou ty kolem Hornbachu a u hřbitova).

        Končí to tak, že jezdí tím autem, tráví ty hodiny v zácpách (nemají-li možnost jet mimo špičku) a parkují kde se dá, případně už neparkují a nadávají na MHD, protože autem už to zašlo za únosnou mez (platit v Hornabachu každý den několik set není pro každého a ten, pro koho je to OK to většinou nepotřebuje, protože parkovací místo má
        od firmy). Oproti tomu člověk, který bydlí prakticky kdekoliv na jihovýchod-jih-jihozápad to může mít klidně i 30 km a v práci je za půlku času a v pohodě, přinejhorším nechá auto někde na příjezdu a dojede tou šalinou.

        Pochopitelně, když bydlím na severu a dojíždím na jih, je to špatný, což ale opět platí s tím MHD úplně stejně. Výhodnost „město vs. dědina“ s ohledem na dostupnost práce je vždy potřeba hodnotit s ohledem na konkrétní podmínky.

        Takže bych to tak jednoznačně neviděl.

        1. Kdyz jsem byl malej panchart, taxme bydleli v prdeli 20 kmod Brna. Rodice dojizdeli vlakem 30 minut na rolu a pak dalsich 10 minut salinou, delali ve stejny fabice. Autem to bylo drahy, i kdyz jeli oba, vlak stal prd. Auto se bralo v nouzi nejvyssi, obcas tatik jezdil na fichtlovi a v ramci uspor do toho „shanel“ v hokne technickej benzin, takze pak vikend travil odstranovanim karbonu z motoru.

          I prislo rozhodnuti, ze je to nahovno a ze by se dal sehnat pres podnik druzstevni byt na novem sidlisti na kraji Brna. No bomba, super, vsechno zality sluncem. A taxme se prestehovali. Rodice do prace jeli 10 minut tykadlem do centra a pak salinou 20 minut. No, uspora oproti vlaku 10 minut… hmm… aspon neco. Brno melo vzdy debilne centralisovany system dopravy.

          Pak prisla zlata devadesata, jezdilo se autem o 106. Vecne zamrdana Zvonarka, Koliste, jo panecku, parada. Takze zase MHD, protoze proste bylo rychlejsi. Postupne u baraku nebylo kde zaparkovat, protoze za minuleho totace bylo aut poskrovnu a soudruzi urbaniste meli jina data. Atd., atp.

          Byl jsem na tom sidlisti po 12 letech se podivat. Principialne se nezmenilo vubec nic. Misto socialisticke samosky je tam nonstopac, parkovat porad neni kde (jo, postavily se garaze a rozprodaly, ale pul kilaku daleko. Namisto puvodne klidne zahradkarske kolonie za panelaky vyrostlo dalsi betonove sidliste. Ale, pravda, domy jsou ruznobarevne natrene, takze je to vsechno ekofriendly. Zli jazykove tvrdi ze je to proto, aby i clovek vylitej jak vaza nasel svuj barak.

          Clovek si asi musi zkusit oboje. Nekomu sedne to, nekomu ono. Nerikam, ze zivot ve meste je nahovno. Rikam, ze zivot ve meste je nahovno pro mne. Druhej tam klidne muze bejt stastnej.

          Ted mi volala zena, sla se projit ven, protoze je tam pekne a pry nam nejaci sulini jezdi po loukach na ctyrkolkach a kurvi travu. Pravda, to by se ve meste stat nemohlo. No nic, navecer asi pojedu zase nekam zapomenout brany…

          1. Sysop: to jsou právě ty konkrétní podmínky, o kterých jsem mluvil. A které se navíc v čase mění, mimo jiné v závislosti na tom, kde se maká, jak se tam jede a kde se tam parkuje.
            Žádný ideál neexistuje, je vždy nutné udělat nějaký kompromis a ten záleží kus od kusu. Nejdůležitější je, aby člověk ten kompromis správně zvolil a v případě, že ho volí špatně (nebo se vlivem času změní parametry vhodného kompromisu) s tím něco udělal, místo aby sepisoval kraviny o tom, jak je vše mimo jeho špluňku na houby (neuromancer) nebo sváděl vinu na okolí (vasek). Osobně jsem městské dítě, toho času v prdelákově s méně než 1000 obyvateli. Zatím bych neměnil.

  5. Budu zase OT, protoze posledni dobou se tu resi kdejaka picovina.
    Podstatne je totiz treba tohle :
    http://www.ceska-justice.cz/2018/02/pres-sto-tisic-drzitelu-zbrani-pise-vlade-rozhorceni-pelikanem-sokovani-babisem/

    To jen tak abych vyvazil ten neskutecne srackoidni link z uvodu techto stranek :
    Tuhle bitvu nemůžete vyhrát. (Skvělý komentář k současným poměrům v ČR.)
    https://echo24.cz/a/SV6Pq/tuhle-bitvu-nemuzete-vyhrat-pratelsky-dopis-liberalnim-intelektualum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
    Ne, ten komentar z echo24 neni skvely. Je to kokotina odtrzena od reality.
    Protoze na smysleni nikoho uz vubec nezalezi.
    Asi tak, jako bych tvrdil, ze Ukrajinci den pred Majdanem byli hnusna totalita predurcena k zaniku a den po Majdanu se stali slunickovou a ekonomicky prosperujici demokracii a ze „zmenili“ smysleni.
    Takhle to fakt nefunguje. Je to jako nejaky sileny kod o 10.000 radcich, ktrery akorat dela tanecky a nakonec se natvrdo nasetuje ta jedina rozhodujici promenna natvrdo a cela aplikacni logika na 10.000 radcich predtim nehraje roli.
    Stejne jakoze vyhral Zeman nehraje roli.

    Valka nakonec stejne bude, stejne jako ekonomicka krize bude, stejne jako migranti budou, stejne jako legalni zbrane nebudou a nejaky nazor a petice s tim nic neudelaji.
    Ani kdybychom se vsichni dali na ozbrojeny odpor ala Donbas nebo Afghanistan, nic to nezmeni, pro globalisty to je za kazdych okolnosti win-win scenar.

    Dokonce i kdybychom si nejakym zazrakem opatrili balisticke rakety a nuklearni naloze, stejne se nic nezmeni, akorat vezmeme sebou jine kokoty, kteri busou mozna tupejsi nez my, ale stejne v tom budou tak jako tak nevinne.
    Na Rothschilda a spol. ty rakety tak jako tak nedoleti.

    Pokud to odpurcum globalizace nedoslo , reknu vam to polopaticky.
    Mili pratele, jsme v totalni pici a je uplne jedno, co umite, co jste v zivote vybudovali, kolik berete a jak zijete. Stejne jako tyo bylo jedno v roce 1914 a 1939.
    Finito.

    1. Zdrastvuj Sergeji, ty chlapče ušatá. Vůbec jsi tu nechyběl, nu vot.. Není v tom příspěvku Rothschildovi bez Sorose smutno?

      1. Padajici dolar a zlaty rubl taky nikde. :( Asi by si mel jit dat za okno ocet, pravdepodobne na nej zacinaji pusobit chemtrails…

        1. Vcera mi zakaznik poslal penize pres WU a kdyz jsem hledel na kurz 19,20 USD/CZK, taxem rozjasanej zrovna nebyl.

          1. Ale tak zadny drama se nekona. V ramci petilety historie se USD furt houpe +- mezi temi samymi hranicemi. Je slabsi nez pred rokem, ale silnejsi nez napr. ve 2014 (vuci EUR i CZK). V podstate anomalie spis byla USD nad 21/21.5 CZK co byla poslednich par let (diky CNB!). Navrat na ~19-20 je korekce odpovidajici predintervencnimu obdobi.

            1. Jo, zadny doom to neni. Ja jen jsem utrel slzu, ze na vetsim baliku uz to poznas.

          2. Střed nešel pod 20 dlouho. Že tě nějakej Eastern Union money transfer obere o kalhoty je věc druhá – proto i radši furt ten pajpal, ani tam to není tak strašný.

            1. Hele, ja jsem do Pajpalu ukecal uz i Rusaky, protoze nez zase vajr do Ruska, to si priste radsi hodim masli.

              Tohle bylo z arabske zeme, arabovi je prdel, kolik zaplati a stejne to byla jen zaloha. Ale mel jsem v hlave kurz CNB, takze jsem se jen zhnusil, jak tahle firma vari, jaxe da. Jedna vec je poplatek a druha vec je brutalni kurz. Moje volba to nebyla. Nicmene mam dojem, ze dolar takhle dole uz nejakej patek nebyl, ale moc to nesleduju. Naposledy jsem kupoval nekdy pred sesti nebo sedmi lety a to byl za 18.

        2. Ale houbec, není jedno jak žijeme. Třeba není 1914 ale třeba 1908, ne 1939, ale 1932, atd. Pokud tedy zítra Vás nepotáhnou do lágru, tak je třeba zkusit ten zítřek (a další zítřky) nějak užít. Krom toho, nerad Vám kazím smutek, je možné, že se to pokazí a v dohledné době žádný doom nebude. Je to vůči Vám možná bezcitné, ale co když to všechno má ještě na pár let smysl?

          1. Tak:

            KCC: Only a man who understands he does not see the light, will step away from his chosen path.
            Man: What, then embrace the light?
            KCC: Accept it.
            Man: Well, I think you should accept that this is your last day on earth. You and your son.
            KCC: That is the only way to live every day.

        3. no ja jen, ze kdyz si s Cernym a spol vytrel prdel Senat , tak se Dfens zmohl aspon na maly clanecek.
          Tedka nase vlada-nevlada vice nez naznacuje, ze se tim dal nehodla zabyvat a potichounku polehounku si buduje prostor pro stazeni zaloby na EK a dfensovi je to u prdele.
          Akorat par idiotu se tu vyziva v osobnich utocich.

          P.S> mily noclafe, Vim ze jsi debil. Abych ti to dolozil, kdysi davno jsem jezdival na dovolenou po celem svete. Vicemene v pohode. Posledni dobou jaksi ubyva destinaci, kam se da realne vycestovat, aniz by to byla loteria na one way trip.
          Ted nemluvim o exotickych destinacich jako Ukrajina, Syrie, Libanon atd. kde to nikdy nebyla zadna turisticka hitparada. Mluvim o Egyptu, Turecku, pulce blizkeho vychodu, ale taky o Jizni Americe, pulce Skandinavie, postsovetskych republikach a tak.
          A migracci uz nam stepuji na hranicich, to kdybys chtel tvrdit, ze na dovolene nikam nejezdis, zbrane nevlastnis a ze je ti to sumafuk.
          Drive nebo pozdeji to dojde i do toho tvojeho noclafina.

          1. Jojo. Trava byla driv zelenejsi a pero tvrdsi. Ted se migranti se srocujou na hranicich, blizi se nuklearni valka a cely to plati Soros.

            To chce studenej obklad. Nebo jet do bezpeci do Ruska. :-)

            1. LOL

              „Akorat par idiotu se tu vyziva v osobnich utocich….P.S> mily noclafe, Vim ze jsi debil… “ Tak tohle by nevymyslel ani Cimrman.. :)

            2. Proc do Ruska ? Proc ne na Ukrajinu ? Ukrajina je ten spravny showcase, kam to lidi dotahli s tou slunickovou globalizaci. A jak seukrajinci jeste den po majdanu trepali ne ty platy 2k Ecek a rikali, ze Rusi jsou svine, protoze jim malo plati za tranzit plynu a davaji jim malo „vypalneho“ jen za to, ze nejdou s EU, nasledne po Majdanu jim Rusove plati za tranzit jeste min, zatimco slunickova EU jim nedala ani vindru, krom toho, ze je zadluzili u nadnarodnich instituci a americkych bank, k tomu jim tam lifruji zbrane, aby nahodou neskoncila ta kokotska obcanska valka, kterou zacali mistri Jacenuk s Porosenkem na radu Merkellove a Hollanda a Obamy a ignorovanim referenda na DOnbase a zakazovanim rustiny a jako bonus se s odtrhnutim DOnbasu vozi uhli a plyn 3x predrazeny, ale „lepsi“, z toho demokratickeho Zapadu. Jo, abych nezapomnel, ukrajinsti raketovy inzenyri vyskoleni jeste za SSSR ted pomahaji v Severni Koreji a to docela zdatne.

              Zapomnel jsem na neco ? Nejake nebezpeci z Ruska, treba ? Ty mas kamo tak vymleto, ze trepka velka je vedle tebe hotovej Einstien.

              1. Sergeji, pozor, nepochopils text. Noclaf psal kam by ses měl uchýlit do bezpečí, u tebe bych Ukrajinu nedoporučoval. Tam by tě pověsili na první lampě, jen bys otevřel kušnu. Hele, vlastně, jeď :)
                A chybí ti tam neziskovky, Soros a …. však ty víš. Tak aby bylo na prémie, řídící guma nebude ráda.

          2. OK, bezpečnostní situace se zhoršuje, na druhou stranu, je to fakt loterie. Otázka zní, jak často se vyhrává v loterii. Myslím, že statisticky je menší nebezpečí teror. útoku na turistu v Egyptě, než havárie na silnici v ČR.

            1. Z komplexniho pohledu bych rekl, ze:

              1. cca petina puvodne pohodovych destinaci je nahovno, protoze tam valka

              a, byla, je to tam rozmrdane a neni tam bezpecno
              b, je, , je to tam rozmrdane a ani te tam nepusti
              c, tam velmi brzo bude, pripadne je kousek za hranicema a je velka sance, ze te sice pusti tam, ale bude se ti blbe dostavat zpatky (jako treba tem turistum z Indie, kdyz zrusili cash).

              Tady patri hardcore zeme, jako vyse jmenovane, vcetne Syrie, iraku, Lybie, Jemenu, Ukrajiny, ale klidne si tam muzu pridat Gruzii, Venezuelu, Saudskou Arabii a spol, ale teoreticky i Filipiny, Venezuelu, Mexiko, Kypr, SAE, Izrael …. . Zalezi, jak moc je clovek paranoidni, ze.

              2. Zeme, ktere jsou sice jeste relativne bezpecne, ale uz jsou tak nahovno, ze tam clovek nema chut jezdit.
              Tyka se napriklad Egypta, ktery vam nabidne bezva pomer cena/vykon, pokud se budete cely pobyt rochnit na hotelu a more a pristupove cesty na plaz budou hlidat ozbrojene gorily. V trochu mensim meritku to plati o pulce zapadni Evropy, osobne mne obdobne znechucuje pulka Recka, Italie, Francie, UK a Skandinavie a Nemecko ma tez slusne nakorceno. Popravde receno, nevim , proc jet nekam na dovcu do zahranici, aby z toho vypadl Chanov.

              3. Zeme, ktere jsou bezpecne a prijemne a muzete tam jit bloudit a poflakovat se ad libitum. Tech nam rapidne ubyva a pokud tam neni bezpecnostni ani jiny problem, tak bud to tam je zkomercializovane a hlava na hlave, anebo je to nejaky sileny zapadakov, kam se blbe dostava a nic tam neni. Zlaty stred prakticky neexistuje.

              Loni jsem byl po mnoha letech na dovci u nas a nestezuju si. Nicmene trend je takovy, ze to za chvili bude pekne na hovno i u nas, viz Praha, kde se pres leto v centru neda pres ten turisticky bordel ani existovat, anebo viz vyhlasene turisticke lokality, treba vylet do nejakych zajimavejsich jeskyni aby si clovek zabookoval pul roku dopredu.

              1. k poslednímu bodu: vyhlášené turistické locality jsou samozřejmě bez problem, ale s omezením, že se memůže vstávat v deset a pak půldruhé hodiny pomalu snídat. v osm ráno má kupříkladu jeden celé Božkovské jeskyně i se sličnou průvodkyni sám pro sebe.

                1. jsem si skoro jisty, ze jeste v cervnu 1914 si lidi resili ty svoje „veledulezite“ problemy, aka jestli je lepsi kosa nebo bubnovka a jake vyhody ma hypoteka proti podnajmu a jestli je cajk mit hypoteku na deset mega, nebo tri mega nebo maximum pul mice. A taky bych cekal knizeci rady, jako chodit do jeskyne v osm rano. Taky bych cekal, ze par lidi to „odhadlo“ ve slusnem predstihu a mozna to rikali i tem ostatnim a taky bych odhadl, ze naprosto zbytecne.
                  Dohledavat se mi to ovsem nechce.
                  Pred WW2 uz to je jednodussi, takovy Capek, v&W atd se fakt snazili, fakt zcela zbytecne a taky to pekne odesrali.
                  Ale vite jak. Tentokrat to bude UPLNE JINE…

              2. To zrg1
                SAD to jsou UAE?
                Dubaj, Abu Zabí, nebo mé oblíbené Fuijarah a Al Ain?
                Tam je nebezpečno?
                Nebo co je tam špatně?

                1. SAE zasrané opravy

  6. Sysop:
    „domu jezdil na vikend. Vyklopil penize, v nedeli bylo i maso a zase zmizel“
    To bych radši moc neriskoval, protože pokud nemáte manželku světici, tak většinou jak vám začnou děti odrůstat, zjistíte, že se vám některé moc nepodobají :-P
    Jeden známý tohle zrovna řeší, a to má jinak manželku fajn, nevysírající, pracovitou.

    Fakt je, že na výběru lokality k bydlení opravdu hodně záleží. Jak se socialistická unifikace venkova (vše dostupné v místě) pomalu rozbíjí kapitalizmem a tak někde máte pekelnou díru (není školka, obchod, hospoda, doktoři, rozbité silnice a chodníky), a jinde přívětivé prostředí, kde se ale pěkně prohnete za nákup nemovitosti (malé městečka kde je komplet infrastruktura i služby).
    A to ještě nemluvím o obyvatelích, kteří jsou pořád dost podceňovaní při výběru vesnice k bydlení. Znám vesnici která z venku vypadá výstavně, ale její obyvatelé se div nesežerou závistí mezi sebou, kdo má o půl hromady hnoje víc než soused, tak se cítí jako vyšší třída a nebaví se s tím kdo má hromadu jen jednu. Naproti tomu jsou chudé vesnice kde lidi mají blízko k sobě.
    Nebo třeba zázrakem seženete/zdědíte parcelu na nějakém lukrativním místě, a místní rozmazlené dětičky podnikatelů pak šikanují vaše potomky už od první třídy, protože jsou socky, jejichž rodiče nemají ani na luxusní SUV ani na zimní dovolenou v karibiku (to se stalo jedné mojí známé- typicky „podnikatelská a manažerská“ vesnice typu Útěchov, přilepená na Brno).

    Komu se podařilo neprošvihnout dobu, kdy vohnouti totálně zpitoměí americkými seriály kupovali hrůzy v satelitních vesničkách, a prozřetelně za rozumnou cenu koupil parcelu v nějakém slušném městysu, tak má dnes vyhráno.

    1. Pravda, v Utechove znam osobne tri lidi a vsechno jsou to podnikavci z vyssich vrstev.

      Holt v Prdelakove musi lidi prestat cekat, co pro ne stat udela a vratit se do 60. let, kdy si kazda vesnice musela furu veci resit sama. Ted jsme meli schuzi, kde se resilo, ze mistni prodejna COOPu ma maly obrat a provozovatel by to nejlip rad zavrel. Tak se hledalo reseni a naslo. Skolni autobusek je taky akce mistniho zastupitelstva, pak jsme zase jinde resili, ze zvedneme poplatek za pronajem mistni strelnice, protoze sem jezdi kdekdo a za petikolo na den je to fakt sranda. Strelnice jeste pred peti lety nemela ani na nakup holubu, dneska kupuje pozemky okolo, na ucte konstantne pres 300k a prijmy rostou.

      Proste lidi se musi snazit a musi se domluvit. A to rikam, ze nekdy ty schuze jsou o nervy, protoze hlasovaci pravo ma i uplnej debil. Takze hodinu a pul jsem jednomu dobrakovi vysvetloval urcitou pravni zalezitost, do ktere se musime pustit a potreboval jsem jeho hlas. Ale, povedlo se.

      Socialismus lidi odnaucil myslet. Ale uz je to ctvrt stoleti pryc, tak proc je jeste furt problem?

      1. Socialismus je čtvrt století pryč? Odkud je pryč? Vždyť nikdy neodešel, jen pár let v devadesátkách sbíral síly a bonmot Milouš II. nám zase vrátil jistoty (dodnes pamatuju, jak Milouš kritizoval Klausovu ODS za přílišný růst úřednictva a sliboval snižování stavů – místo toho šlo vše státní raketově nahoru, od počtu státních flákačů po výši státního dluhu, k tomu vaskova oblíbená regulace nájmného a další radosti).

        Zrovna od tebe mě ta věta fakt dostala.

      2. Protože stád se furt postará, ne?

  7. Sysop:
    Jste si jistý, že nebydlíte na německé straně Šumavy? :-)))
    Podle vašeho vyprávění by ta vaše vesnice musela bezpodmínečně vyhrát „obec roku“ nejmíň 5 let za sebou.
    Já znám jednoho „šumaváka“, docela optimistu co si skoro nestěžuje, ale i tak mezi řádky vyplývá, že ta jeho vesnice v srdci šumavy je strašná sudetská díra se vším všudy, včetně lidí co se tam sestěhovali po válce ze všech koutů za vidinou majetku zadarmo, nezaměstnanosti, nepřejícnosti a vzájemné nevraživosti.
    I tady na poměrně blahobytné jižní moravě kde údajně mají být ti srdeční lidé co vám už ve dveřích vítají úsměvem, klobáskou a super vínem, je to docela bída, co tak slyším. POkud jde o lidi, zastupitelstvo tunelující rozpočet ve prospěch svojí rodiny, atd.

    Když vás tak sleduju, tak mám občas pocit že vyprávíte o životě v zemi bájných jednorožců za sedmero horami a ne o rozkradeném Czechbabwe.
    Když se bavím s někým kdo podniká/podnikal tak to je samé: tenhle mi nezaplatil, tamten společním mě okradl, tomuhle jsem musel furt cpát úplatky, daně strašný, lidi podrazáci, atd. Zvlášť po pár panácích se člověk dozvídá věci.
    Já si to nedokážu vysvětlit jinak než že jste si za ty roky vypěstoval v podnikání určitý čuch na ty správné lidi, místa, situace, postupy, řešení.
    Prostě, klobouk dolů. :-)

    1. Možná jen podnikáte ve špatném oboru :-) Mně zákazníci platí, kromě pár vykradených aut mi nic neukradli a s výjimkou stavebního úřadu jsem doteď nemusel ani nikoho uplácet. Jen ty úřady jsou pořád otravnější, toť pravda.

  8. NOVINKA Z CHALIFÁTU GERMANISTAN.
    (Tanzen und singen hier Bayerns CSU Frauen für die Innere Sicherheit?)

    Chcete ochranu hranic? Netoužíte po islamizaci? Nechcete teroristické útoky? Zazpívejte si a zatancujte!
    Ne, to není video z psychiatrické léčebny Bohnice, to je video z Německa, kde lidé tančí proti kriminalitě a za zvýšení bezpečnosti.

    YT VIDEO https://www.youtube.com/watch?v=i2jkagfe80c

  9. GRENZER:
    Jdou na to špatně.
    Když tancovat, tak jedině s Laibachem

    https://www.youtube.com/watch?v=Glu9wA4HjE0

    Kdyby to tak udělala jen desetina němců tak připrchlíci budou rvát duše z kamionů a rukama pádlovat zpátky do Afriky :-D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017