Autonomní řízení 5: Velký provar - zpět na článek

komentářů 574

 1. Mozna je to divnej pozadavek, ale kdyz mam nekoho v ignore(napr. ex.lex), ocenil bych, kdybych jeho prispevky nevidel ani na hlavni strance. Ted jsem tam videl, ze na me reaguje a to jsem rozhodne neocenil :(

  1. deacon: No, někteří diencefaloni a lobotomici si mě dávají do ignoru, to je normální, nejste jedinej.

  2. Takže vlastně potvrzujete, že Vás vysírání baví, mám pravdu?

   1. servisdok: Jestli Vás vysírá to, že Váš intelekt nestačí mému, tak to samozřejmě chápu, to nasere.

  3. No hel, ale potom by si nevidel jeho skvele argumenty. Napriklad reklamne videa…

   1. Wildcat: No, tomu reklamnímu šotu se musí hlavně rozumět, skvělý argument to je, protože ta reklama naprosto jasně poukazuje na to, že autonomní řízení nepodléhá emocím, tudíž nedělá chyby jako člověk, jenomže to byste musel chápat inovační reklamy. Jsou tzv. chytré reklamy a konzumní reklamy, chytrá reklama zviditelňuje inovace toho výrobku nebo té technologie, konzumní reklama se zaměřuje už přímo na zákazníka s tím hotovým výrobkem a na trh.

 2. Zatím nemá autonomní řízení ani metro nebo vlak, kde je asi tak 1000x méně proměnných než v automobilovém provozu. To asi hovoří za vše… :)

  1. Spazik: To nemění nic na tom, že autonomní řízení bude. Bude báječný už nepotkávat na silnicích diencefalony, dát si v autě drink a bavit se s robotem Pepperem o environtologii nebo o hokeji.

  2. Nedavno probihalo testovani reakce vlaku metra na penetraci tubusu stavebnim vrtakem a myslim, ze data se stale jeste analyzuji.

   1. No nic, prostě se „nahoře“ stavělo.
    Jak je to v tý písničce o tesařích a lešení: „Vrtali stavaři, vrtali piloty“…až se provrtali do metra, no.
    Vůbec jim nepřišlo divný, že už jsou nějak moc hluboko, nebo že to vrtání do betonu jde naráz víc ztuha :-)
    Krom toho, že jim tam 30cm dírou v tubusu navalilo trošku vody a že vrtákem poškrábali i střechu jednoho článku soupravy, se jinak nic vážného nestalo :-):-)

   2. Ale v zájmu spravedlivosti uveďme, že vrtáci údajně neměli o existenci metra pod sebou ani tušení. Bohužel prý nebylo zaneseno ani na výkresech, patrně hodně starých, neaktualizovaných. Možná, že kdyby to metro tam zaneseno bylo, tak by jim na daném místě ani vrtat nedovolili.
    Tak stane se :-) Ale neumím si ani málo představit, co by se asi dělo, kdyby se korunka toho vrtáku hryzla do střechy či boku vagónu kapánek víc a za plné jízdy párala. To nemuselo skončit dobře.

  3. Tak třeba taková horská dráha určitou verzi autonomního řízení má…:-) Akorát ještě nemá autonomní zastavování.

  4. Spazik: Má to smysl takhle tady lhát? Autonomní řízení metra a vlaků je hotovo a v provozu nejméně 40 let. Už to dorazilo i do ČR např. v Elephantu a v Metru ve voze M1 sedí strojvůdce jenom proto, aby dával pozor na motající se cestující a jako operativní záloha když dojde k mimořádnosti, jinak vlak jede naprosto sám. Dokonce už je autonomní řízení vlaků tak daleko, že si dokáže cestující vážit a používat je jako setrvačník pro úsporu elektřiny.

   1. jak:
    Ne, opravdu NEMÁ smysl tu lhát – žádné autonomní řízení ani metra, ani vlaků v ČR není.
    Pleteš si pojmy s dojmy. City Elefant je stejnosměrná jednotka řady 471, má AVV (automatické vedení vlaku). To není žádné autonomní řízení, ale jen ARR + cílové brzdění s možností tzv. optimalizace jízdy vlaku.
    A automatické metro sice cca 35 let existuje, ale jde např. o minimetro v Lille, které jezdí ve speciálních koridorech, nikoliv u nás.

  5. spazik 20.11.2018 v 22:45
   Autonomní metro už snad někde mají – a daleko častější je praxe, kdy to vlastně jezdí autonomně, ale vpředu je jeden pasažér navíc…

   1. Jo, v playlandu na dvore restaurace Na ty louce zeleny v Praze. Das tam dite, hodis dvacku a asi dve minuty to s nim jezdi samo kolem dokola a cinka :) nevim teda jaka je navratnost. Patrne to dotujou fotri co mezitim lejou pivsony.

    1. 1+ shane
     U nás v Rybím domě to je dvojmístné a když tam hodím pade, tak mám nižší náklady na osobometr…
     Akorát mi z toho jednou mladej autonomně vylezl, tak těch piv by nemělo být množství větší než malé…

 3. Jinak tehle český startup chce dělat autonomní letadla…
  https://zuri.com/cs/

  Už vidím milionáře jak sedá do letadla bez pilota… :)

  1. Poziciam si hlasku od Keitha Moona: This will fly like a lead balloon.
   Moon sa sice vo svojej predpovedi zmylil, no mam za to ze na tento napad to plati plne.

   1. Predpokladam, ze pubescenti okolo letist by konecne zahodili lasery a pro svoji zabavu by si poridili nejaky homemade drone catcher. Prdel musi byt, ne?

  2. Spazik: Bez problémů.

  3. To je skvělý nápad. Určitě skvělá příležitost na podojení dotačního průmyslu.

   Ještě bych e-Harrier doplnil několika fíčurami. Nemám na mysli Facebook konektivitu a indukční nabíjení mobilního zařízení, ale zcela praktické věci.

   První by byla rekuperační vrtule. V zadní části trupu by byla umístěna ještě jedna vrtule, která by se otáčela proudem vzduchu od vrtule přední, a ta by otáčela alternátorem. Ten by dobíjel baterii pohánějící přední motor.

   Druhá by byl range extender. Zuri by za sebou táhnul větroň, jen místo lanem by byli spojeni prodlužovákem (viděl jsem takovej zelenej v Globusu z nějakýho lepšího plastu). Ve větroni by byl stacionární spalovací motor, který by skrz prodlužovák během letu nabíjel Zuri.

   1. Ten spalovak smrdi. Pruserem. To spis, ze by na tom prodluzovaku byl smykan nejaky deltaplan sestavajici z FV panelu a jako Military look by se na Zuri davaly podvesy s akupacky. S moznosti odhozu po vybiti. Mozna by se do toho zapojil i nejaky saudskooarabsky sponzor.

    1. A co vodík?
     Z vodní páry ve vzduchu, což?

     1. Herr Dachmeister: vodík se dá vyrobit lecjak, i třeba z biomasy (z methanu a spol).

      Ale tady je to popsané líp: http://www.h2bus.cz/index.php/cz/technologie/10-vyroba-vodiku

      1. Já myslel, že by to letadlo nasávalo tu vodu ze vzduchu.
       Kde vzít ve vzduchu tu biomasu se zeptám Kateřiny Jacques Bursíkové… ;-)

   2. D-FENS, tento systém již uplatnil kamarád, který přišel o papíry a pozbyl tedy možnosti řídit automobil se spalovacím či elektrickým pohonem, nikoliv však možnosti cyklobuznit. Zakoupil tedy elektrokolo v plné palbě (jde o úspěšného podnikatele) a aby to všem natřel, že pojede na obchodní schůzku do Belgie na bicyklu. Problém dobíjení asi tří baterek, které měl, vyřešil za sebou taženým přívesným vozíkem, ve kterém byla elektrocentrála a kanystr a dvě dobíjené baterie. U benzínové pumpy vždy řádně dotankoval a mohl klidně vyrazit na další cestu zaručeně čistým elektrickým, ekologickým, vozítkem. Soustava to byla impozantní.

    1. Jestli je to fakt, tak to nemá chybu… :-D

  4. Spazik:
   Startupér Míša I. není tak úplně hloupý hoch, ale do letadel opravdu nevidí. A naivní vizionářské představy jsou jeho generaci víc než vlastní.
   Těch 8 vrtulek by v zablokované poloze při dopředném letu natolik poškodilo aerodynamickou čistotu éra, že by spotřeba paliva byla katastrofální, nehledě na snížení vztlaku atd.
   Úlet, nic víc…

 4. Ve výčtu mi chybí Cadillac a jeho Super-cruise, který funguje pouze na dálnicích v USA a je údajně o malinko lepší, než Tesla. Jasně, je to takové ochcánkové řešení, když to má nějakou mapu těch dálnic přímo od Cadillacu a díky tomu to tam je schopné jezdit, ale funguje jim to :-)

 5. Ja myslim ,ze to dopadne jinak. Rekneme, ze v nejake zemi, kde maji uplne na haku nejaka autorska prava si koupi tu nejlepsi Teslu, GoogleAuto nebo cokoliv, zkopirujou, trochu to treba vylepsi, ale hlavne pak prijde neco jineho. Pokud v te zemi maji na haku autorska prava tak to tam s temi pravy urcite bude zajimave i jinak. Treba nekdo rekne, ze k navyseni, nebo nesnizeni vaseho „socialniho skore“ vam bude „doporuceno“ nechat si nainstalovat chip. No a pak uz neni co resit. V one nejmenovane zemi budou mit autonomni dopravu do pul roku, zatimco my budeme resit jeste nekolik dekad prava, svobodu, atd, do te doby, nez nas ti z te nejmenovane zeme umlati cepicema

  1. NV, to s tím „sociálním skóre“ či sociálním kreditem už nějakou dobu v Číně běží. Mnohdy se o tom lidi dovědí až v situacích, kdy jim o něco důležitého jde.
   Evropský registry dlužníků například, jsou proti tomu jako papírový kartotéky..Dost zajímavý článek právě o této „vymoženosti“ byl na Technetu.

 6. Jo když projektoví manažeři alchymistů slibovali investorovi Rudolfovi II. ty krátké deadliny na zlato a kámen mudrců, tak se alespoň mohli vymluvit na objektivní potíže, například na špatnou konjunkci planet a tak, když už neměli ten Power Point.

  1. sice nevyrobili kamen mudrcu ale stejne se Rudolfova vyjimecna podpora vedy vyplatila – Kopernik zde vymyslel jeden ze svych zakonu, Tycho de Brahe delal pozorovani co slouzila Kpernikovi k vypoctum, mihnul se zde i Giordano Bruno, probihala korespondence s Galielo Galieli – doba ktera prinesla velmi vyznamne poznatky i kdyz nakonec na kamen mudrcu ani elixir zivota nedoslo

   1. Tak určitě, akorát si nejsem jist, jestli investorovi přinesly tyto poznatky to za co platil. Pokud bude místo automobilu, co jezdí bez volantu, někomu udělena státní vyznamenání za mimořádný přínos vědě a průmyslu, tak na tom investor bude stejně jako ten Rudla.
    V zásadě byly Keplerovy závěry vedlejším produktem. To jenom ukazuje, kudy se cesty pokroku ubírají…jinudy než přes Twitter a burzu.

    1. ok, oprava Kopernik -> Kepler

     1. V pohodě, já to pochopil, že jste se přepsal. I to co jste chtěl říci…v zásadě souhlasím, že to bylo mimořádné období a tomu Rudolfovi II mohou být tito velikáni vděčni za azyl. Kepler to mimochodem doma neměl jednoduché( jeho matka byla obžalována z čarodějnictví a Kepler sám ji v procesu hájil a uhájil) a Rudolfinská Praha byla tolerantním rájem. Stačí si přečíst Keplerovu Rozvahu o pobytu v Čechách, Ale pointa byla, že Rudolf investoval ze své pokladny za účelem zisku a šarlatáni ho úspěšně tahali za nos. Pamatuji si, asi před 10-15ti lety byla výstava někde na Hradě o tomto mimořádném mecenáši. Ukazovali tam jeho osobní křišťálovou kouli v průměru asi 8cm. Takže byl ve vleku těch věšáků na nos…časy se mění ale lidé zůstávají stejní.

 7. A jako nápravné řešení po kontrolním dnu alchymistovi odlehčili hlavu o uši..:-)

 8. Zrušit soukromé držení automobilů se úspěšně povedlo v Sev. koreji, a z větší části v Číně kde je to vyhrazeno jen vyvoleným. EU a USA jsou přesně tímhle směrem. Jen zhýčkané obyvatelstvo nemůžou ze dne na den nahnat na rozvrzané bicykly jak ve východní asii, tak to řeší salámovou metodou, znepříjemňování automobilové dopravy kde je to možné, parkovacími „kebabovými“ zónami v centrech, kde tak přežívají jen muslimové na dávkách a bezdětní hipsteři v půvabných orientálních kavárničkách s vodními dýmkami a kebabem.

  1. Neviem síce prečo reagujem na tvoj príspevok, ale už keď som začal tak to dorazím.
   Ty si isto nebol v Číne, lebo inak by si tú kokotinu o autách nenapísal. Bol som v roku 2011 v Shenzhene (či jak sa to píše) a tam bolo kurva toľko áut, že som sa z toho skoro posral. A jazdili tam európske autá, japonce a aj domáca výroba.

   1. Průměr celé Číny je stále na úrovni rozvojové země. Já byl zase v Monaku, ale nenapadlo by mě usuzovat, že to takhle vypadá v celé Evropě.

   2. A byl jsi na středověkkém venkově, případně, zkoušel jsi za jakých podmínek je možné v Číně přihlásit auto?
    To je jako ty oblíbené kecy o přeplněných košících v hypermarketech. Ale že u pokladen z velké části sedí „čerstvé a svěží“ sedmdesátnice které by z důchodu nezaplatily ani byt a stravu a sekuriťáky tam dělají podobně svěží sedmdesátníci s pokročilou artritidou a začínající inkontinencí, toho už si dotyčný frikulín nevšimne.

    Opravdu se koukněte na ten čínský venkov případně někam do Šen-čenu kde mají pod okny sítě jako prevenci sebevražd pracovníků na 36hodinových směnách. Protože přesně tohle je budoucnost kterou nám naše „elity“ chystají.

    Ten zákaz soukromého vlastnictví automobilů si ti retardovaní zelení aktivisté nevycucyli z prstu, to je befel z nejvyšších míst, jen to napřed ohlašují přes různé Pepky Vyskoče z neziskovek než to zavedou o pár let natvrdo zákonem.
    A to je jenom začátek, už se pracuje i na zrušení soukromého vlastnictví nemovitostí, zatím jakože kvůli migráčkům
    http://svobodnenoviny.eu/sokujici-odhaleni-nemecko-konfiskuje-domy-pro-migranty/

    Ale ve své podstatě jde jen o návrat naší sivilizace k feudalizmu a nevolnictví v plném rozsahu. Autama (jakožto symbolu střední třídy, individuality a nedotknutelnosti soukromého majetku) to jen začíná.

    1. Ty máš ovšem kliku v tom, že pro Tebe přiletí sv.Radek na létající huse a odveze Tě na svojí planetu.

  2. To je ale píčovina teda.
   S ohledem na to, co píšu výše – uvedený systém „sociálních kreditů“ ale některým lidem bohužel blokuje např. nákup luxusnějšího auta, třebaže na něj zákazník má hotovost. Podobně u úvěrových karet, ale i nákupu drobností, jako jsou smartphony, nebo dokonce nakupování v některých eshopech.
   V souvislosti s eshopy není také bez zajímavosti, že už jsou pod kontrolou i větší prodejci na Ebay/Ali a při zjištění více, než jednoho negativního hodnocení „letí kredity dolů“, případně úřady toho prodejce samy administrativně zlikvidují. Přičemž to ale nemá žádnou návaznost na „pověst“ Číny jako země či sídla prodejce.
   Těch možností, jak už dnes může čínská vláda čipované ovci znepříjemnit vegetování, už tam mají spousty.
   Hledal jsem ten článek, byl na Technetu či snad iDěsu, ale nenašel jsem jej. Možná bude někdo zručnější hledač.

   A když už jsme u té rejže, tak tady se můžete podívat, jak halíře dělaj talíře. Přeju příjemný blití, nebo aspoň příjemný pocity při osazování nových výrobků :D. Opravdu to stojí za stáhnutí.
   Myslím, že před jistým časem už to zde někdo prezentoval. Nejde o žádný fake. Několik lidí, často služebně létajících do průmyslových i nákupních center /hlavně Shenzhou/ mi ten fakt nezávisle na sobě potvrdili. Přesněji, potvrdili mi skutečnost, že tam lze dostat až dvanáct cenových=kvalitativních úrovní skoro jakékoli součástky. Stejně tak až pět podobných úrovní je u finálních výrobků, nebo assembled desek. Naneštěstí od sebe zvenku nejsou odlišitelné a finální výrobek Vám zásadně nikdo nedovolí otevřít, leda až po zaplacení celé dodávky předem. Platí v té zemi víc, než kde jinde: Nejprv zaplať a pak se možná můžeme pobavit o tom, co Vám vadí…
   https://uloz.to/!SLyhQRbCSwFf/uppermidwest-vendorexpo-smtai-upper-midwest-presentation-06-09-11-pdf

 9. D-Fensi, promiň že se ptám touto formou. Ale co je to prosím za kampaň? Otevřu televizi‘ a tam paní říká, že 70% řidičů má špatný zrak, přepnu a tam zas pán, že 70% potřebuje korekci, v novinách zas, že povinné prohlídky bohužel neprošly…. Od rána už asi posedmý. Připadá mi to nějak řízený. Nemůžeš to prosím rozebrat?

  1. No, nevim, jestli 70, ale v mem okoli to bude okolo 30 %. Treba zena, i pres me neustale apelovani, bryle na rizeni nenosi. Ma pul dioptrie (pry) a vysledek je, ze dodatkove cedule neprecte. Takze nepouziva pruhy vyhrazene jen po urcity cas. Nikdy. Stejne tak s casove omezenou rychlosti. A pokud vyjdu z toho, ze ridic nemuze byt negramot, tak to na tech 70 % rozhodne vychazi. Spis na 90. A to pisu jako ridic bez optiky nejen slepy, ale i barvoslepy.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!