Antiradar po pěti letech

Featured Image


Chtěl bych tímto článkem zhodnotit účelnost investice cca 13.000,-Kč do tzv. antiradaru.

Před cca 5 lety, jsem po zaplacení pokuty za rychlou jízdu (500,-Kč), začal uvažovat o zakoupení nějakého eliminátoru takovýchto výdajů. Nejsem nějaký výjimečný porušovatel rychlostních limitů, ale jezdím velmi často a dost často v noci a nad ránem. Tudíž mě občas rozčílil radar ve dvě hodiny ráno, v úplně mrtvé vesnici jakou je třeba Dlouhopolsko, nebo Vyškov pod Oškobrhem na staré hradecké (dnes již vyřešeno dálnicí) s partičkou nymburských policistů, co v noci neměli co dělat a co potřebují dát jasně najevo, že i když jsou dvě ráno, je třeba tvrdě ztrestat řidiče, co jede šedesátkou, a pokud je to možné tak bez lístku do kapsičky. Co kdyby v té vesnici někdo ve dvě ráno přecházel (jediná hospoda ve Vyškově má do 23:00 a nic jiného ve vesnici není). No nic, prostě jsem ty kačáky měl, tak jsem si antiradar koupil.

Měl jsem reference na antiradarovou firmu, zajel jsem na provozovnu, optal se na právní aspekty a servis a odjel jsem domů se zařízením Beltronics VECTOR 940.

V malé krabičce se nacházel samotný detektor (říkám detektor, zní to o moc lépe než antiradar :-). Spona na připevnění pomocí přísavek na okno, na sluneční clonu, napájecí kabel do zdířky zapalovače, kabel s konektorem na vyvedení napájení ze stropního světla a pojistka. Dále pěkný návod. Detektor byl dodávající firmou nastaven na režim v ČR.

Takže šup do auta, připnout na sklo a jedeme hledat nějaký funkční radar v Praze. Bohužel ten den jsem nenašel jediný. Až asi během týdne jsem objevil první policejní hlídku. Hlídka stála na Černokostelecké směrem z města před benzínovou pumpou. Měřili po směru jízdy a o měření jsem se dozvěděl cca 300 metrů před měřením. Kolem hlídky jsem projel několikrát s obrovským nadšením. Když jsem jel v protisměru, detektor zachytil měření cca u servisu Ford Charouz, tedy kolem 500 metrů před měřením. Mé nadšení bylo bezmezné.

Během několika prvních měsíců mé nadšení trošku polevilo. Tím že jezdím stále po stejných trasách, na kterých jsou radary na stejných místech, dlouhou dobu mě detektor nepřekvapil. Až pár cest mimo obvyklé trasy mi připomnělo, že detektor mám, a že se hodí. Radary v malých vesnicích, nepravidelně na D1 a pár nových míst v Praze mi opět vrátilo víru v dobrou investici.

Když se mi podařilo ubrzdit na D11, abych ani nebyl zastavován, když jsem se nad ránem trošku zaposlouchal do hudby a na obvyklém místě nezpomalil, bylo rozhodnuto. Detektor se stal nedílnou součástí vybavení mého vozu.

Bylo samozřejmě třeba se s ním naučit jezdit. Není možné po varování okamžitě šlápnout na brzdu, je třeba neustále hlídat jak daleko je někdo za vámi aby vám nehupsnul do kuférku. Také falešné poplachy, které jsou občas indikovány, ale většinou na stále stejných místech, si postupem času člověk zafixuje. Z počátku jsem ho také před hlídkami policie sundával, což jsem asi po třech konfrontacích s policií a po konzultaci s právníky přestal dělat.

Takže několik rad závěrem:

1/ s antiradarem nemusíte jezdit jako prase, berte ho jako doplněk k vašim řidičským schopnostem.

2/ kupujte pouze detektory upravené pro provoz v ČR

3/ pokud na dálnici pojedete 200km/h a bude se měřit po směru jízdy, tak na zareagování máte tak málo času, že s tím stejně nic neuděláte, takže pro takového jezdce je to pouze informační zařízení o tom, že byl změřen. V 160, což beru jako pro mne optimální cestovní rychlost po dobré dálnici, se mi podařilo zatím vždy zpomalit tak, že jsem nebyl zastavován.

4/ pasivní detektory jsou v ČR legální, tudíž se nemusíte bát žádné represe našich policií. Zjistěte si, jak to je v jiných zemích. Např. v Rakousku je i jen převoz detektoru ve voze (nezapojený, třeba ještě nerozbalený v krabici) přestupek dosti přísně trestaný.

5/ učte se s detektorem jezdit! Hned na poprvé co zabliká a dupnete na brzdu vás to může stát zadní část vašeho vozidla.

6/ detektory jsou nejpřesnější v zastavěných oblastech, na volném prostranství nejsou tak spolehlivé.

7/ nejlepší umístění je na sluneční clonu spolujezdce, tím máte zajištěný „dobrý výhled“ zadního čidla detektoru na případně měření za jízdy, kdy vás měřící auto dojíždí.

8/ detektor nemusí být určen pro piráty silnic, ale třeba pro řidiče, kteří místo toho, aby hlídali na tachometru, zda nejedou o několik km nad limit, raději sledují provoz na silnic.
 

Je toho asi víc, včetně popisu zážitků s policií a s detektorem, ale to by článek měl 5 stránek a nikdo by ho nečetl. Můžeme vše vyřešit v krásné externí diskusi.

Když to shrnu, s detektorem jsem velmi spokojený. Od jeho zakoupení jsem zaplatil za rychlost jen 10EUR do kapsy chorvatského policisty, když jsem neměl detektor omylem zapnutý. Tím že jsem do zakoupení detektoru zaplatil za rychlost přesně 1.500,-Kč na pokutách za 6 let řízení motorového vozidla, je možné, že se mi vynaložená investice nevrátila, ale v každém případě nejsem nucen hlídat, zda jedu ve městě, nebo ve vesnici o 4 km/h rychleji, než povoluje zákon, a mohu se plně věnovat situaci na silnici. S policií jsem měl za 5 let debatu o detektoru 3krát. Dvakrát mi policista s úsměvem tvrdil, že mě i s „tímhle změřej“, když jsem se s ním chtěl vsadit tak už nic neříkal. A jednou se mnou policista diskutoval o tom, co to vlastně mám za zařízení a zda je to schváleno a jak to funguje. Po menší přednášce zasalutoval a odjel.

Za celou dobu provozu byl detektor jednou v servisu a to na výměnu zapínacího mikrospínače, a teď půjde na další kvůli uvolněnému konektoru napájení. Oboje vyjde tak na 400,-Kč.

Tento článek nemá vyvolat diskusi o morálních otázkách použití antiradaru, nebo o lidech, kteří ho používají, ale čistě o praktických zkušenostech s tímto zařízením. Takže pokud vás něco zajímá. Rád odpovím.

Technické parametry a způsoby měření v článku neuvádím, neboť jsou velmi přesně uvedeny v odkazech pod článkem.

Odkazy:

Je to takový pelmel odkazů na danou tématiku. Ale najdete zde o antiradarech a měření rychlosti dost zajímavých informací.

Manuál k mé verzi detektoru
http://www.beltronics.com/manuals/v960940manual.pdf

O detektorech obecně
http://www.antiradar.com/read/main.php3?sel_id=4?sel_id=4

Měření rychlost
http://www.antiradar.com/radary/main.php3?sel_id=6

Legální v ČR
http://www.antiradar.com/legalni/main.php3?sel_id=7

Vyhraný spor
http://www.antiradar.com/novinky/main.php3?text=tiskzprv.htm&sel_id=1

Základní typy detektorů
http://www.antiradar.com/cenik/main.php3?text=zaklpar.htm&sel_id=4

O antiradarech
http://www.inauta.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=27

Jak to mají strážníci
http://www.novinky.cz/domaci/poslanci-zapomneli-na-radary-strazniku_90899_jeh5l.html

Jiný prodejce, podobné informace
http://antiradary.cz/informace.php

Jak se o legálnosti antiradaru lže na oficiálních místech
http://www.novapravidla.cz/hlavni_zmeny_v_pravidlech/zakaz_pouzivani_antiradaru/

Měření radarem je také šíření informace
http://www.otevrete.cz/index.php?akce=clanek&id=641

Zajímavé kauzy s měřením rychlosti
http://www.e-law.cz/


29.10.2007 virus007
 

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
419x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017