18 let stará Rezoluce Senátu PČR ke vztahu s Čínou

Featured Image
V posledních týdnech se často mluví o vztazích s Čínou, o dění a konání policie při návštěvě čínského prezidenta, kdo a jak může přijmout někoho, kdo není v Číně po vůli. Vzpomněl jsem si, že jsem kdysi v novinách četl, že Senát Parlamentu ČR se usnesl na rezoluci K porušování lidských práv v Číně a Tibetu. Dohledal jsem to a bylo to v březnu 1998 (cca před 18 lety). Myslím, že rezoluce byla velkou zásluhou Petra Pitharta (KDU-ČSL).

Je tam mimo jiné uvedeno, že Senát PČR vyzývá vládu ČR,  aby „při dvojstranných jednáních s představiteli ČLR a při mezinárodních jednáních požadovala propuštění politických vězňů a vězňů svědomí v ČLR a respektování mezinárodně uznávaných zásad, týkajících se lidských práv.“
a mluví o senátu, že
„Senát Parlamentu ČR dále pověřuje všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu.“
Celý text není dlouhý a je uveřejněn zde.
Za těch 18 let se toho asi hodně změnilo, možná že došlo i na zrušení rezoluce (nenašel jsem info o tom), že Zaorálek se Sobotkou konali ve vztazích s Čínou úplně jinak. Dneska je problém, aby se politik oficiálně setkal s Dalajlámou když chce, kdokoli vyvěsil ze svého okna vlajku Tibetu, když přijede čínský prezident na návštěvu. Po politicích vůbec nemůžeme chtít, aby se někdo čínského politika zeptal na skutečnosti ohledně dodržování lidských práv v Číně a v Tibetu.
Tady by mě zajímalo, aby mi někdo, kdo do toho vidí, vysvětlil, jak to vlastně je a na co vůbec ty rezoluce Senátu jsou? My teď možná máme smlouvu s Čínou a rezoluci Senátu a obě asi úplně vyzývají k něčemu jinému.
Otázky se množí:
Jak asi vypadalo Zaorálkovo vyjednávání s Čínou, je-li rezoluce platná a zavazující ?
Není-li zavazující, k čemu teda senátní usnesení jsou? Potřebujeme je?
Co na to naši Senátoři?
Proč se někteří dnešní čeští politici ohýbají před Čínou ?
Není ten možný ekonomický profit z „poklonkování Číně“ krátkozraký v naší republice se zkušeností z dění kolem Mnichova 1938?
Mají nějaké utlačované národy nebo skupiny nějakého zastání ve světě? Měli by mít od nás Čechů?
Nebude nakonec dostavovat Temelín nějaké čínské konsorcium firem (vybrané bez tendru) a zaštiťovat to bude pan Tvrdík?

 06.11.2016 Birch
12345 (137x známkováno, průměr: 2,55 z 5)
7 804x přečteno
Updatováno: 6.11.2016 — 22:55
D-FENS © 2017