Zažil jsem město jinak - zpět na článek

Počet komentářů: 29

  1. Tak ono se není čemu divit. Takhle to vypadá, když rozum je donucen ustoupit aktivismu, je to takový model aktivistické společnosti v malém. To by jeden blil…

  2. Prvne jsem se otřásl hnusem, když jsem viděl gril nad kanálem. Ale pak jsem si uvědomil, ze je to praktické. Gril pak uhasí chcankama, které odtecou přímo do kanálu, geniální. A za týden ho vystaví zase nad kanálem jiným.

    Super akce, to nemohu říct.

  3. Tak ono uz je uz pomerne extremni, kdyz nekdo cyklodilnu pozada o blatniky, nebo, nedej boze, odrazky. Ziju ted ve meste, ktere se skoro cele nachazi na rovine a mam k dispozici odkladaci prostor, tak jsem se rozhodl, ze bych si koupil kolo. Jen neco obycejneho, pouziteho, cenove tak do vyse denni mzdy, abych si zkratil cestu na nakupy. No, prosel jsem nejake ty bazary a zhrozil jsem se. Jednak to ma vsechno slozitejsi perovani, nez muj fichtl, druhak jen jedno kolo melo blatniky. Odrazky byly pritomny na dvou exemplarich, funkcni osvetelni jsem nevidel. Tak jsem se rozhodl, ze radsi zustanu pesakem.

    Znal jsem cloveka, co na kole zavodil. Blatniky pouzival. Rikal, ze neni debil, aby se zaprasil pokazde, kdyz projede louzi. Napada mae, jestli za modou sundavani blatniku stoji stejna hlava, ktera prisla s timhle http://www.tuning-car.cz/vw-passat-3bg-spoiler-pod-zadni-naraznik.html

    1. Navštivte Poděbrady nebo Nymburk a oslovte se svými požadavky náhodně vybraného povaleče nebo roma. Ve většině přípdů bude mít pákové nůžky už u sebe a požadované Vám hladce, levně a obratem sežene.

      1. A jeste nabidne, ze stejnym zpusobem muze sehnat nejaky ten sperk pro manzelku…

    2. Blatníky na kole nemám i když tam původně byly. Ale byly to takové krátké plastové, do deště se stejně moc nehodily. Jezdím jen za sucha a kalužím se vyhýbám. (Když mě na cestě chytne déšť, tak mám smůlu a jsem stejně mokrej, jedno jesli shora nebo zdola.) Odrazky na kole mám, už od té doby, co jsem ho koupil. Osvětlení stojí pár korun a dá se namontovat na každé kolo, někdy i bez použití nástroje. Ostatně ty odrazky se dají koupit taky, není to žádné zakázané zboží.

      Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Osobně bych si kolo koupil radši nové (tak do 10 tisíc), protože starší by pravděpodobně potřebovalo nějaký servis, zvlášť pokud by to byla plečka „cenově tak do výše denní mzdy“. Očekával bych vytahanej řetěz, ráfky do osmičky, zpuchřelé gumy… ovšem pokud to někoho baví a je manuálně zručný, tak si to opraví doma.

      Když na bicyklu nejsou blatníky, má jednu podstatnou výhodu – dá se lehce sundat přední kolo a bicykl je pak mnohem skladnější, tzn. se dá hodit i do auta. A dají se tak do auta naložit i dva bicykly na sebe. (Asi i víc, ale to jsem nepotřeboval.)

      Nedávno jsem znovu zprovoznil i svoje staré kolo, což je letitý favorit. Vyměnil jsem pneumatiky a duše a při té příležitosti vyhodil blatníky. Nějak tam překážely, částečně proto, že jsem tam dal o něco silnější gumy a částečně proto, že to kolo je nějaké zkurvené už z výroby.

      Samozřejmě, pokud bych používal kolo denně jako dopravní prostředek, zřejmě bych potřeboval i blatníky, protože bych potřeboval jezdit za každého počasí. Ale dokud mám kolo jen pro zábavu, bez blatníků se obejdu.

      1. Ano, mohl bych koupit navic blatniky, odrazky, osvetleni a dalsi veci. A to uz pak je skutecne lepsi koupit si nove kolo. Ja ho ale nepotrebuju, byla by to jen vec, ktera by mi usetrila nejake hodiny rocne, fun factor relativne maly, deset tisic, za ty penize bych mohl mit Leicu II, coz je pro me mnohem zajimavejsi, navic si drzi hodnotu. Kolo jsem chtel mit pouze na jednom miste, autem bych ho nevozil (ono by se tam tezko vlezlo, v soucasnosti mam priblizovadlo Polo a jezdim skoro vsude s manzelkou) a nechci neco, o co se musim starat. Tedy co se kol tyce, rad se vrtam v ruznych vecech, v kolech ale ne. Horske kolo, ktere jsem mel v devadesatych letech, vyzadovalo minimum udrzby a slouzilo dobre. Dodnes moji rodine dobre slouzi, bohuzel, a to je duvod, proc bych skutecne chtel blatniky, ziju na destivem pobrezi Atlantiku a prepravit sem takovy naklad by vyslo moc draho. Pneumatiky u vetsiny kol, co jsem videl, byly malo sjete a zpuchreni jsem skoto raky nezaznamenal.

      2. lze taktně naznačit, že není denní mzda jako denní mzda :-)

        1. Na to jsou tu jini. Ale ne, nemam na mysli nejakou extremni mzdu.

    3. odrazky na kole bejt nemusej. Za předpokladu že má jezdec reflexní prvky na botách nebo hadrech. Blatníky nejsou povinná výbava už hodně dlouho, pokud kdy byly. Nicméně není problém blatníky sobě zakoupit a namontovat.

      1. Blatniky byly soucasti povinne vybavy.
        Dneska mozna neni problem dokoupit blatniky, ale je problem koupit funkcni blatniky. Natoz aby sly bez problemu na kolo namontovat.

        1. byly, ale nejsou. A zjevně po nich není zas tak poptávka, jinak by se na kola montovaly

          1. No, z toho bych moc nevychazel. Na kolo se montuje jen to, co tam musi byt, aby to lidi kupovali. Cim je tam toho min, tim lepe pro prodejce, pokud to prodava jak housky na krame. A lidi jsou blbi, ze to chce blatniky zjisti az po prvnim desti.

            Minuly tyden jsem resil slapku. Bohuzel, na kole. Slapatko. Ditko seklo s kolem o zem, slapatko se rozpoltilo ve svoji osobnosti. Plast – slast. Jel jsem do mesta, koukam cyklopotreby, vlezu tam, popisuju problem a vida – problem trva, protoze jednak vsechna ta mala slapatka jsou plastova a druhak jeste ve trech velikostech zavitu, pricemz s sebou jsem to nemel. Kdyz jsem tak koukal, jakej vixlos se tam prodava, tak mi sly oci sejdrem. Zlaty moje dvacet let stary kolo, ktery ma jeste vsechno aspon kovovy.

            1. kol je vice kategorií, stejně tak jako třeba – automobilů. od módních doplňků přes cestovní, stroje pro volný čas po sportovní. sportovní bicykl potřebuje blatníky zhruba stejně jako sportovní auto potřebuje třeba rezervu v kufru nebo přihrádky na odkládání flašky a ladění rádia páčkami pod volantem. samozřejmě je trošku matoucí, kdy 98% bicyklů u nás prodaných a provozovaných je kol sportovních a volnočasových (v dospělé kategorii, v dětské kategorii se segment dělí na kola a hračky), a nejsou primárně dopravními prostředky. dají se samozřejmě koupit kola cestovní (v některých zemích mají podstatný podíl v prodejích), a to dvou kategorií, „městská“ a „treková“. taková kola mají skutečné blatníky (a skutečné stojany a kryty řetězů třeba). blatník na sportovním kole je nouzovka, stejně jako třeba když si rallyovým speciálem pojedete na nákup, tak si hodíte rezervu a trojúhelník na místo, kde normálně bývá zadní sedadlo.

      2. Me vcelku nezajima, jestli je to povinne, zachodove prkynko taky neni, ale selsky rozum mi rika, ze je to vec, kterou si clovek proste ma poridit.

    4. Kola, kromě těch městských, se většinou prodávají bez blatníků, nosiče, a zhusta i bez odrazek a světel.
      Nebývá problém si to dokoupit a namontovat, pokud blatník nebo nosič potřebujete.
      Auta se taky neprodávají s namontovanými sněhovými řetězy, i když se občas mohou fest hodit.
      Napadá mě, jaká hlava stojí za modou aut bez řetězů :-)

      U některých kol to ale celkem problém je, třeba závodní silniční kola osadit blatníky tak, aby to fungovalo, je docela vopruz, ale to vás trápit nemusí…

  4. Viděl jsem letos asi čtyři stanoviště. Je to rok od roku stejný, jen těch stanovišť je stále víc. Loni kvůli tomu zavřeli Smetanovo nábřeží, načež se všude v okolí tvořili pekelné kolony. Na chodník postavili dva stánky a do toho mezi lidma pěkně jezdila tramvaj, kterou lidi tak nějak nečekali. Přičemž náplavka pár stovek metrů od toho místa zela prázdnotou. Jde jim podle mě jen o to uzavřít silnice, protože jinak je v Praze spousta míst kde se dá něco podobného uspořádat a nemusíš tím nikoho omezovat.

  5. Zažít město jinak: jeden člověk z Letné vyjádřil dojem takto: zjistil, že chce Letnou zažívat už jen normálně.

    Ta trapnost celé akce byla vidět i z četného TV zpravodajství a komentářů typu „odpoledne se čeká více lidí“.

  6. Já myslím, že tady toto ‚zažít město jinak‘ je jen datadisk ke hře, kterou denně hrajeme.

    Když já jsem, Františku, býval malý jako ty jsi dnes, tak ohňostroj býval ponejvíce na nový rok a ku dni dětí, navíc kdy já jej většinou stejně neviděl. Mizerně jsem se učil, a otec můj, veden hněvem spravedlivým, rozhodl, že *já* tedy rozhodně nikam nepůjdu.

    Dnes máme ohňostroj ‚každou středu‘, při oslavě ‚dnů něčeho‘, pak ještě ku oslavě narozenin pana starosty, a tak dále. Když už to skoro vypadá, že ohňostroj nebude, je přehlídka či soutěž ohňostrojů. A když náhodou není ohňostroj či jiný echt kravál pořádaný městem, tak nás v noci stejně budí opilci vracejícími se porůznu např. oslav založení města, vinobraní, hodů, dne dětí, začátku školy. A pro podporu alkoholismu město pravidelně schvaluje páteční feťácké mimorytmické bubnování hluboko do noci u hospody, kam přijíždí i umělci s rýmovačkami, které zasluhují 800W zesílení jako: „Jů a hele, ukulele“ s refrénem: „Harmassan si doma namotám, sám, Harmassan …“. Následuje sobotní revival kéž by navždy mrtvých kapel do tří do rána, a nedělní rozloučení-tryzna s víkendem prochlastaným u repráku (kde byl smrad klobás nejslabší).

    —> pokud nechlastáte a nežerete nad kanálem, jste již holt jiná generace či alespoň nezajímavá menšina. S vámi se již nepočítá.

    1. Přestěhujte se k nám do paneláku, my tu na sídlišti máme klid. Kdysi se nám podařilo kvůli nové benzince zbořit jediný cihlák, kde bydlelo sociálně vyloučené etnikum. Smažky tu také nemáme, protože jsme všichni zestárli a drogy máme na předpis u obvoďáka. Je nás tu 40 tisíc slušných lidí, žádní hate free zmrdi jako v centru.

  7. zažít město jinak je taková ušmudlanost pro batikované zoufalce. Moc nerozumím, proč je hitem popírání všeho civilizovaného jako je hygiena, slušné stolování, třeba příbor nebo porcelánový talíř či sklenice. Přesto když jsem psala na úřad, že se mi nelíbí, když u nás zavřou ulice, aby si pár přespolních mohlo udělat opilecko-feťáckou párty, tak mi z úřadu odepsali, že si nikdo jiný kromě mě nestěžoval. Proto by mě zajímalo, jestli se autor o svůj odpor podělil i s radnicí?

    1. Zažít město (obec) jinak byla tradiční potřeba obyvatel.

      To, že je namísto karnevalu provozována předmětná ušmudlanost, je normální postmoderní stav:
      Staré nefunguje, nové nemáme, něco ušmudláme.

      1. No jo, nám tady hrdelní právo nám sebrali už za josefinských reforem… Takže nám zbylo jen symbolické pálení čarodějnic ;-)

        1. Je zřejmá návaznost na stírání rozdílu mezi všedním a svátečním se všemi souvislostmi.
          Předpokládám, že to vidíš ze své strany barikády ještě ostřeji.

          Nedá mi to nepřipomenout nedávnou besedu o problémech a souvislostech zavedení svátečního dne v některých podnicích.
          Problémy byly převedeny na společného socanského jmenovatele, souvislosti zůstaly většinou nepovšimnuty.

    2. Zoufalec se snaží své nedostatky vydávat za přednosti. Obvykle za tím účelem vyhrabe nějaký zvyk necivilizovaného afrického kmene, případně doplní nějakou obskurní „studií“ a pak tím zaútočí na (zatím) většinové okolí. Ideálně se pokusí vyvolat pocit viny. Slabší jedinci pak váhají, zda použít příbor či koupelnu, neboť právě tyto zvrácenosti stojí za likvidací svébytných kultur nebílého muže.

    3. A nepreptala ses soudruhu z radnice kolik lidi se jich o tu zkurvenost prosilo? Tedy kdyz vynechame vsechny zmrdy a jine vohnouty z neziskovek a zamerime se pouze na obyvatelstvo stizene touto lokalni katastrofou.
      Tahle zoufalost je takova akce „aktiviste sobe“. Sami si to zorganizuji, sami tam delaji picoviny a vzajemne si sami delaji obecenstvo a pak tem svym slataninam navzajem zatleskaji.
      Letos se mi kvuli te sracce malem nepodarilo vyjet autem na dovolenou. Loni jsem to mel zasejc zpestrene navic tim, ze nejen, ze jsem musel jit preparkovat auto jinam, ale tam, kam auto normalne preparkovavam, se zaparkovat nesmelo, protoze tam byla uzavirka kvuli nejakemu zkurvenemu pulmaratonu, nebo cemu (techto picovin se ted v Praze porada taky cim dal vic, uz me s tim fakt serou…), takze jsem musel najit uplne jine misto na zaparkovani nekde uplne jinde, procez jsem nasledne zapomnel kam jsem auto zaparkoval, takze jsem za par dni zazival mesto jinak pri hledani auta..

  8. To je klasicky hipster teror. Ale zasahnout musi pouze a jenom obyvatele Karlina. Radnice jen plni objednavku lasky a miru z krndiho velitelstvi. A jak tu nekdo psal, na akci nejsou zadne stiznosti, takze radnice vidi pouze jednu stranu, a to poradatele, kteri to vychvali do nebes. Proto se vlna podobnych akci prohnala uz pres nekolik prazskych obvodu.
    Na druhou stranu se v Karline kazdou sobotu poradaji tradicni trhy a to je uplne neco jineho.

  9. No v Kobylisích se v rámci akce pořádal garážový výprodej, tak jsme pokecali s majiteli garáží, popili piva od sponzorů a koupili pár drobností. Mám ráda bleší trhy,takže z mého pohledu fajn akce. Ale na hlavní produkci jsme nebyli, tak nemohu soudit.

    1. Kolik garáží tam kolik prodávalo?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017