Zapište mi body, nebo vám ten vlak rozbiju! - zpět na článek

Počet komentářů: 151

  1. Ano, to je známý fakt, že pokud chci odstranit závadu v procesu, musím se zabývat příčinou, nikoli důsledkem. Trestači, pokutovači a bodovači ukazují, jací jsou debilové. Ale co byste chtěli od byrokratů, ti jsou prostě mimo běžnou realitu.

  2. A kdopak zlikvidoval na SPŠD studijní obor „Elektrická trakce a kolejová vozidla“, „Zabezpečovací technika v železniční dopravě“ a další…?
    Politická strana, kterou značná část a nejspíš většina místních debatérů notoricky volila…

    1. Cetl jste clanek? Nerekl bych.

      1. jenyk:
        Jistěže četl.
        Co se ti nezdá?

        1. Nezdá se nám vaše inteligence. Proto stručné shrnutí: Místo osvěty a řešení chyb v systému chce MD zavést represi, která ovšem například na silnici vůbec nefunguje.
          A s tou stranou je to taky veselé. To jako zavolal ústřední tajemník, aby zrušili učební obor? Nebylo to náhodou tak, že o tyhle obory není zájem?

          1. cyklista:
            Váženej „my“:

            1.
            Nemel o inteligenci, už jsem toho na tebe našel povícero, kdes mlel nesmysly.

            2.
            MD jakožto orgán zatím nic zavést nechce, ta myšlenka vypadla jen z hloupé hlavy Ťoka. Byť je t.č. v čele orgánu, ještě to neprosadil. On ani dlouho v čele nejspíš nebude, na záda se mu tlačí kádrová rezerva z Pardubic.

            3.
            S tou stranou je to jasné, stačí mít stále v živé paměti křik jejích špiček o potřebě služeb a právě i tu následnou likvidaci „nepotřebných“ oborů středních škol. Zájem byl, obory už ne.

            1. Zájem byl o obory na vejškách, na střední všichni srali a i dneska eště furt do učení mimo výjimky, který to fakt baví a naivně očekávají, že se tam něco naučí, chodí většinou hlavně odpad.

              1. Behemot:
                Jenže tehdy šla 90. léta a zájem ještě byl.
                Poměrně nový obor „Údržba a rekonstrukce tratí“ šel taky do háje, pak zavedli nově „Dopravní zasilatelství“ a jakýsi „Management v dopravě“.

                1. Tratě šly rušit a z ČSD bylo odejito mnoho tisíc lidí, protože to bylo zoufale přezaměstnaný, a nastala tak dlouho odkládaná modernizace, kdy už věci jako zvedání závor nedělal dědek co bydlel v tom závorním domku, ale spolehlivější automat. Určitě se tam všichni hrnuli, jasně :D

                  Jo, sem tam byl odejit i někdo, kdo tam měl smysl. No tak holt když bude zase potřeba, tak ho bude muset dopravce zaplatit a vyškolit, nevidím problém. Vylezte ze své zkostnatělé bolševické doktríny do reálnýho světa, jo?

                  1. Behemot:
                    Modernizace začala až poté, co zmizely zmíněné obory ze škol. Postupovala ve všech směrech velmi pomalu. V tý době jsi možná chodil do školky.
                    A jasně, nevidíš problém, protože nevidíš do těch oborů…

                    :OD

                    1. Bodejť by ne, přetím na to nikdo desetiletí skoro nešáhl.

                      Nevidím problém, protože nejsem posedlej viděním problému. Zákon přitažlivosti.

            2. Troll detected

              1. cyklista:
                No jasně, k tématu už nic, povědomí o věci = 0.
                Seš typickej namistrovanej puberťáček…

  3. Komplet podepisuju.
    Stejně tak se kohorta zmrdů na jakémsi „Drážním úřadu“ prostě rozhodla, že za nehody může „únava“ strojvedoucích pracujících (nelegálně) u jiné firmy (dnes to tak je, že jich po kolejích jezdí víc). A to přesto, že závěry z vyšetřování to nepotvrzují, drtivá většina nehod jsou chyby z nepozornosti typu čumím z vokna nebo telefonuju se starou, nedbalost nebo jednoduše omyl člověka. Přesto hodlají vytvořit obrovský byrokratický aparát zvaný „Monitoring licence strojvedoucího“, který jim podle unikátního čísla té licence má ukázat, jak ten strojvedoucí moc jezdí a tak se unavuje (nedodržuje přestávky podobně jako kamioňáci). Počet nehod to samozřejmě nesníží, protože to je výstřel zcela mimo jakékoli předpokládané příčiny nehod, ale zmrdům z Úřadu to holt vysvětlí až reálná zkušenost se statistikou za pár let…

    1. Já si nemyslím, že je to výstřel úplně mimo. Kamioňáci také často nedodržují přestávky ze své vlastní vůle, ale na tvrdý nátlak majitele firmy. U strojvedoucích to bude podobné – tlak přepravce (turnus) je nutí málo odpočívat a především nepravidelně spát. Řada z nich má potom zdravotní problémy – nespavost, trávení… Já kategorie 50+ musím mezi prací 14 hod. odpočívat, aby ta má docela nezodpovědná práce u PC k něčemu vůbec byla. 6 hod odpočinek mezi směnami je mi úplně k smíchu/pláči – do 1/2 roku bych byl hotový. Podle mého se také musí změnit předpisy – snížit vytížení strojvedoucích. Dopravci dobrovolně na pilu tlačit nepřestanou.

      1. Je to samozřejmě úplně mimo. Monitoring třeba ukáže, že strojvedoucí měl mezi směnami přestávku šest hodin. Podle zákoníku práce zcela v pořádku. Že strávil půl hodiny cestou někam na nocleh, kde je vedro a provoz pod okny – to nikoho nezajímá, i když je to častější důvod pro únavu z nevyspání, než práce pro jinou firmu (a to se řeší jen strojvůdcování, s tramvají nebo náklaďákem jezdit může).

  4. Ad. vlak ujel strojvedoucímu:
    – u vlakové brzdy se někdy stane kdy při natlakovaném hlavním potrubí (stav odbržděno) některý vagón trvale brzdí
    – pak musí někdo zvenku zatáhnout za odbržďovač a vagón odbrzdit, normálně to dělá ten koloťuk
    – pokud je v motorovém voze pouze strojvedoucí, nemůže tam poslat cestujícího – porušil by předpisy
    – netuším jak konkrétně je řešena brzda u toho motorového vozu, u el. lokomotivy Škoda bych si zatáhl přímočinnou brzdu lokomotivy a šel to odbrzdit – porušil bych předpisy – možná to tam mají nějak blbě provázané a nejde to udělat
    – ruční brzda bývá někdy tak zatuhlá, že je k ničemu
    – asi tam měl zůstat stát a čekat na záchranu, aby neporušil žádný předpis
    – základ události leží v sekání kostí ČD – kdyby tam byl průvodčí, tak by se to nestalo
    – další možností by byl motorový vůz navržený pro skutečně jednomužnou obsluhu – ale to by se muselo něco vymyslet, vyzkoušet a také potom protlačit schvalovacím procesem – to nikdo dnes nezaplatí
    – nebyl jsem strojvedoucí jen zkušebák ve Škodovce, takže to neznám zas tak přesně

    1. Sela:
      Byl to Stadler, je tam střadačová brzda.

    2. a to nestačí mít vedle stupaček do kabiny zajišťovací klíny? Vyjdu z kabiny ven, nasunu klíny před i za kolo a pak teprve jdu něco řešit s brzdami. Každej trošku větší náklaďák je má.

      1. SkReT:
        Na hnacích vozidlech jsou.
        Proč a jak to s nima bylo, ukáže zpráva, až vyjde…

      2. Použití střadačové brzdy by zřejmě vše řešilo, ale nevíme co se přesně dělo. Možná jen zapomněl si to správně zabrzdit, možná zrovna to nešlo, možností je celá řada. Prakticky vždy je třeba sousled řady chyb, aby se něco stalo. Strčit klíny kolem kola vagonu je pro jednoho člověka velmi nepříjemné – nebezpečné.

        1. Sela:
          Střadačovka drží vozidlo po zastavení.
          Lze ji uvolnit i zvenčí (odstřádat) táhlem.

          Klíny se běžně používají u lokomotiv při odstavení – zabrzdit přídavnou, utáhnout ruční, pak vložit klín(y).

  5. Mám z toho takový dojem, že až absurdních regulací rozličného typu, je nejvíc snad právě v přepravě osob a zboží. A přitom v současném ekonomickém modelu je právě DOPRAVA to nejdůležitější. Kdekdo něco vyrábí, kdekdo něco dokáže prodat, a každý někam chce, ale kolik úsilí se věnuje kapitalizaci omylů a dušení pohybu zboží a osob, to úplně splňuje to rčení o „tureckém hospodářství“. Alespoň se můžeme utěšoat tím, že současný model je funkční teprve pár desítek let a nemusí v současné podobě trvat nějak déle.

    1. To je to samý všude. Třeba v silnoproudé elektrikařně. Čím větší píčoviny ta banda akademiků sere do norem, tím hůř se to – tam, kde to jde – ojebává. V každým případě ať tak nebo tak, jako obvykle to zaplatí spotřebitel – pro koncáka to je a ještě bude stále dražší a všechno trvá a bude trvat dýl.

      Tak třeba podle posledních norem, od letoška jsou povinný jednotlivý chrániče už téměř na všechny obvody včetně světelnejch okruhů (!). Tak asi zase dojde rychle k redukci (a tím snížení komfortu) počtu okruhů v běžných instalacích, protože jak bylo poslední dobou zvykem dávat zvláštní okruhy na různý spotřebiče (zvlášť mimo většího počtu zásuvkovejch okruhů tak extra pro lednici/mrazák, mikrovlnku, pračku, myčku, sušičku…), to by dneska vyšlo tak na pade snad jen na materiálu.

      Hlavně ale že chránič je stejně jenom DOPLŇKOVÁ ochrana, nesmí se na něj spolíhat při ochraně živé síly a podobný sračky – no tak ho radši dáme povinně VŠUDE, to dává smysl, žejo. Teda výrobcům a prodejcům a dalším členům cechu určitě, že?

      1. Koukam, ze tu propadlou padesatku uz ani obnovovat nebudu, neudelalo by mi to dobre na traveni.

      2. to by dneska vyšlo tak na pade snad jen na materiálu.
        Jestli to spíše nebude o tom, že se západní standardy z východních mezd blbě platí.

        1. Esli je todle ten západní standard, tak ať s ním jdou do prdele. V naprosté většině případů se nic moc nestalo (pokud se nesralo na údržbu hliníku) za padesát let používání bakelitovejch jističů. Pak přišly chrániče, napřed stačil jeden společnej, což dávalo tak největší smysl, pak musely bejt podružný na vybraný obvody (OK, někde to eště má smysl taky), pak skoro na všechno a teď úplně všude, což je principiálně naprosto zbytečná píčovina. Nikde sem neviděl opravdu věrohodný průzkumy kolik požárů vypuklo kde by chránič pomohl, je to klasickej výmrd typu i kdyby to mělo zachránit jedinej život, protože je to tak správně, a výrobci z té slavné západní Evropy co si mnou ruce s tím samozřejmě nemají ale vůůůůbec nic společnýho, žejo!

          Než doma průběžně dojdu v rámci pokračující rekonstrukce až k rozvaděču, tak nasbírám přes 20 obvodů a podle norem co v té době řijdou zas budu půl baráku předělávat, ne? Vyseru se na to, abych tam dával na všechno chrániče, to ta škatule bude jak celej stávající rozvaděč. Esli to do té doby dojde do stavu jak na STK (aktuálně čestný prohlášení revizáka, že tam opravdu byl a opravdu to měřil, očekávám, že napříště budou povinný fotky odesílaný do cechu), tak se prostě udělá jedna oficiální verze, co se nafotí, a pak se to uvede do provozu v normální podobě. Něco jak putovní požární čidla v domácnostech a kolaudace…

          1. Mimochodem kaskadovani ficek je docela prdel, pokud se ti sejdou od ruznych vyrobcu. To taky muzes ladit pul dne, nez to prestane bezduvodne litat (nekolikera osobni zkusenost).

          2. Esli je todle ten západní standard, tak ať s ním jdou do prdele. V naprosté většině případů se nic moc nestalo (pokud se nesralo na údržbu hliníku) za padesát let používání bakelitovejch jističů.
            To je jako vysvětlovat voliči Andreje,že DPF má v autě smysl a nějakou funkci.

            výrobci z té slavné západní Evropy co si mnou ruce s tím samozřejmě nemají ale vůůůůbec nic společnýho, žejo!
            Co vám brání společně s Urzou se sebrat a přemístit se do svobodného ráje jménem Somálsko?

            1. Marty… 10.3.2019 v 11:12

              „Co vám brání společně s Urzou se sebrat a přemístit se do svobodného ráje jménem Somálsko?“
              To pry uz neni anarchie (jestli vubec byla), ale failed-state.
              A to se nepocita. :-) Furt je to STAT.

              1. Stačí, když půjdou na Ukrajinu. Tam je anarchie, stát tam naprosto selhal. Je tam naprostá svoboda pro každého, kterou omezuje toliko výše konta.

                1. S par Ukry se vidam a o svobode tedy zcela urcite nemluvili. Utekli pred (tusim) ctvrtou vlnou mobilisace a naopak rikali neco o bonbonech a fasismu.

                  1. Ja poznam jedneho Java kodera z UA, ktory sa nevedel rozhodnut, ci za cca 6k co mu dava Oracle ostane v NL, CR, kde by si zil velmi dobre, no nema ziadnych znamych, alebo spat do UA, kde za 6k moze zit ako kral v obrovskom mezonete priamo v centre, topit sa v kurvach chlaste a drogach a este mu z toho polka ostane. Ani neviem, ako sa nakoniec rozhodol, ale myslim, ze domovina to nevyhrala.

            2. Milej zlatej pane chytrej, kvalifikaci mám a právě tím spíš tvrdím, že to je vyjebaná sračka, ze které tyje jenom výrobce a následně cech, ale i v něm z toho řada nemá radost, protože jsou s tím jenom problémy.

              Ne až tak dávnej stav kodifikovanýho minima s doporučením je celkem rozumná varianta. Spěje to do podoby jak to vypadá na severu, jedinej chytrák co má papíry široko daleko neumí reálně zapojit ani přívod do rozvaděče, takže blbci co tomu nerozumí to všechno udělají a von příde utáhnout 4 šroubky a vorazit razítka. Vy ten socanismus jednou určitě vybudujete, žejo?

              1. Vy ten socanismus jednou určitě vybudujete, žejo?
                Jak jsem napsal výše. Co vám brání nás tady nechat v těch socialistických sračkách shnít? Pokud vyrazíte opačným směrem než afričtí ekonomiční migranti, tak cestu možná budete mít zdarma, protože vytížíte vracející se prázdné lodě a vozidla zpět po migrantech.

                1. Pokud takto, pak bych viděl daleko lepší řešení. Vy socani byste se mohli v pětistupech s vyhrnutými rukávy a za zpěvu písně „Kupředu levá“ odebrat na Kubu, případně do Severní Koreje, to už podle individuálního vkusu jednoho každého soudruha; a nás normální tady nechat zakoušet děsivé hrůzy kapitalismu.

                  1. Pokud takto, pak bych viděl daleko lepší řešení. Vy socani byste se mohli v pětistupech s vyhrnutými rukávy a za zpěvu písně „Kupředu levá“ odebrat na Kubu,
                    K socanům mě netahejte, nijak se s touto skupinou neprotínám. Behemont použil pro označaní místní situace jako socialismus…

                2. Nemám jinej glóbus, zřejmě.

        2. No, čím dál tím víc si myslím, že spousta lidí věnuje svoje tvůrčí činnosti jen tomu, jak bezpracně přijít k penězům, využívajíc řečí o bezpečnosti, ekologii, rovnosti a solidaritě. Celý ten systém je prostě špatně. Pro samou bezpečnost děláme chyby a havárie kvůli tomu, abychom nepřekročili nějaké pravidlo, jehož překročení je drakonickým způsobem sankcionováno. Ve jménu ekologie plýtváme a znehodnocujeme funkční a osvědčená řešení, což vede k obludně se zvyšující spotřebě zdrojů a jejich neefektivnímu rozdělování. V rámci rovnosti degradujeme většinu na bezprávnou a proskribovanou masu bez možnosti volby, s neustálým damoklovým mečem nad hlavou. V rámci solidarity, jsme solidární s nekompatibilními a nevděčnými lupiči, zatímco naši vlastní bližní jsou odsouzeni k bědnému živoření, protože si za to mohou sami. Zatím nám není ještě tak zle a navíc, v porovnání s ostatními, jsou lidé klidnější, odevzadanější, trpní, zkrátka ovečky. Třeba se jednou v budoucnu podaří vykřesat nějakou jiskru která by nás pomohla dostat zpět, ale nic pěkného to nebude.

          1. Cele lidske souziti je odjakziva postavene na tom, ze jedni chteji, aby na ne makali druzi.

            Zbytek je uz jen o volbe prostredku.

            1. přesné

      3. Zanedlouho budete ještě rád za stávající chrániče na každé žárofce. Nebude totiž dlouho trvat a do norem protlačí obloukovou ochranu AFDD, která je momentálně cenou na několikanásobku ceny chrániče. (OEZ už zahájil palebnou přípravu)

        1. Jen do těch nemovitostí co jsou napájeny z venkovního vedení ne? Však to je dobře, těch lidí co jsem naprosil s podpisem smlouvy. To by pak kabelizaci posraný dědiny schválili a nedělali pupínky. Ještě že už je to za mnou a podobný píčoviny neřeším.

          1. Oblouková ochrana nemá s venkovností vedení nic společného. Viz například zde: http://www.oez.cz/aktuality/obloukove-ochrany-afdd

        2. Ha, prave som to pisal – hned, ako sa pretlaci AFCI/AFDD, desattisice budu len tak lietat. A nasledne budu lietat spotrebice starsie ako *insert random year here*, kedze AFCI ma daleko od stopercentnej uspesnosti co sa tyka rozlisovania medzi oblukom pri vypnuti reletka/vypinaca a nechcenym oblukom, hlavne ak niekto nahodi novu rozvodnu skrinku na staru instalaciu.

        3. Jsem někdy předloni četl nějakou svodku odborného setkání pracovníků v elektrotechnice a byl tam článek o obloukovkách, jako jsou hrozně super a byl tam vyfabulovaný naprosto extrémní případ myši, co překouše kabel (+ ještě nějaké další podmínky navíc) a to mělo jako dokázat, že díky této ochraně budou všichni v suchu a v bezpečí – s kolegy revizáky jsme si řekli že je to ta největší píčovina pod sluncem (v občanské zástavbě) a uvidíme jak to dopadne.

          Novinku o povinném RCD na „všech“ světlech jsem ještě nečetl, tak nevím jak to tam přesně stojí – jakože všechna světla musí mít teď povinně RCD 30mA ?
          Můj názor: Pokud mám zapuštěná svítidla tř. ochrany II, nedejbože III, tak jsem přesvědčen o tom, že se jedná o lepší řešení, než RCDčko 30, respektive jeho použití už nijak nezvyšuje úroveň bezpečnosti. Pokud bych chtěl navíc být papežštější než papež, tak na celý barák hodím 300stovku a ať mi někdo zkusí toto řešení vyvrátit jako nevyhovující.

          1. Tuším, že požadavek na RCD o nejvyšším reziduálním proudu 30mA na každý světelný obvod vyplývá z ČSN 33 2130 ed. 3/Z1 čl. 5.2.9. Moc to ale nesleduju, dělá se mi z těch elektrikářských organizací nevolno.
            Jinak ale se nedá říct, že by AFDD bylo k ničemu, sériový oblouk s proudem menším, než vybaví jistič, jinak nedetekujete. Děsivá je spíš ta samozřejmost, se kterou zavádějí kdejakou vymoženost jako povinnou, bez ohledu na náklady a pravděpodobnosti, že se vůbec něco takového stane.

  6. Dobry clanek.

    Jen k tem vzduchovym bzdam:
    1) Taky jsem mel po nejake praxi na kamionu pocit, ze brzdy bez vzduchu by mely byt z principu zabrzdene. Pak jsem se kratce dostal na mensi nakladacek, myslim Iveco do 7,5t, kde jsem se podivil, ze se muzu rozjet i kdyz brzy nemaji tlak…ale nebrzdilo to. Navic to melo kompresor nejaky slaby a tak to nekdy brzdilo min i v provozu…
    2) Ted se pohybuji v prumyslovem prostredi s velkymi tocivymi stroji, kde je stejna logika – neni vzduch – nouzove zastaveni vzduchem nefunguje.

    Nebezpecna konstrukce, ktera nejde v krizi zastavit je stale mezi nami. Je nutne byt na pozoru.

    1. Jaká musí být někdo piča, aby todle vyráběl?

    2. Kdysi dávno mi svěřená Avia přestala bez vzduchu brzdit na válcích STK. Technik prostě brzdil moc dlouho :-) Zakroutil hlavou, znovu natlakoval, vyzkoušel souměrnost (v rámci možností OK) a poslal dál na silnici. Mi se to nezdálo, tak jsem dal vergl do servisu. Tam zjistili nějakou prasklou membránu v brzdovém válci. Při běžném provozu na to řidič nepřišel ale při dlouhodobém přibržďování by to normálně přestalo brzdit…

      1. Avia má kapalinové brzdy se vzduchovým posilovačem, to je něco jiného.

        1. Nicméně pokud vše funguje jak má, bez vzduchu se neodlepíte od země (parkovací brzda se uvolní jen dostatkem vzduchu)

          1. Mali sme na letisku staru A30 s predlzenou korbou a tam bola parkovacka mechanicka. Vzduch bol iba pre posilnovac brzd, normalne som ju vytahoval z garaze este bez tlaku vzduchu, aby som sa v tom malom priestore neotravil, smrdela neskutocne dokial sa nezohriala, potom sa to dalo vydrzat.

    3. @2 – ja sa pohybujem medzi tlaciarenskymi strojmi, neraz tam bezi hlavny tlacovy valec (4-20 ton, priemer 3-6 m) povrchovou rychlostou 600 m/min. E-stop hodi inverter do plneho brzdenia, co obcas vie spravit posobive efekty s brzdiacimi odpormi a zaroven sa odstreli vzduch z piestu, ktory uvolnuje brzdic na velkej kotucovej brzde. Ak hocikedy padne vzduch pod 5 bar, kotucovka zacne brzdit (a nezavisle od nej zacne brzdit cely stroj, kedze ma asi 8 snimacov tlaku vzduchu).

      Ak je vec vyrobena v Europe, safety first vcelku plati, teda aspon vacsinou.

  7. ad Letecke katastrofy – ona ta pricina nehod (pro mne zajimava) ne vzdy je dusledkem selhani lidskeho faktoru, pokud za nej nebudeme povazovat treba chybu pri konstrukci (napr. havare Comety) kterou neslo predvidat ani radne otestovat na 25 lety provoz letadla, resp. v takovem pripade by (krome pocasi) vsechny nehody byly vlivem selhani lidkseho faktoru protoze letadlo je jaksi produktem lidske cinnosti, problem muze byt ze bezna udrzba se provadi vetsinou v noci (mechanici – lidsky biorytmus) ale mam dojem ze je tam u kazdeho servisniho zasahu jeste supervize dalsil clovekem (princip dojiho jisteni), nevim nakolik v nabidce nahradnich dilu se jiz taky prosadila levnejsi druhovyroba a jak je rizena kontrola kvality nahradnich dilu …

    1. Lidsky faktor se podílí i u toho počasí…
      A neselhává, alébrž funguje…

  8. Před dvěma týdny jsem potřeboval jednosměrně odvézt auto. Naplánoval jsem to tak, že zpět domů přijedu vlakem po lokálce (jezdí tu motoráky). Vlakem jsem jel naposledy z vojny :-) – letos to bude 20 let. Chci si koupit lístek, žertuji s výpravčím, že jsem bílý heterosexuální muž bez úchylek a tudíž beze slevy a ten mne uzemní, že aktuálně má vlak přes 25 minut zpoždění, stále stojí s poruchou ve výchozí stanici. Tak jsem skočil na kafe přišel až na další spoj. Ten už jel v pořádku a já se konečně svezl žralokem. Vzhledem k událostem si ale nakonec říkám, jaké jsem měl štěstí když pouze nepřijela souprava, ale nesrazili jsme se třeba s protijedoucím manipulačním vlakem…

  9. Rozdíl mezi koumoušským managementem ČD z 50. let a současným kapitalistickým managementem je v tom, že ti bolševičtí se obklopili lízači prdelí v přeneseném významu, zatímco ti dnešní v doslovném významu. Jakmile jakýkoliv podnik ovládnou homoklády tak je to jako betonová zeď skrz kterou se nikdo nedostane. Prostě vymalováno.

    Tady musí být něco hodně špatně když bourají vlaky na prázdném nádraží které je v rekonstrukci a když bylo přetížené v plném provozu tak se nic nestalo.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017