Turbobenzínové motory – mýty vs. realita, díl 2. - zpět na článek

Počet komentářů: 124

  1. Zrovna s tou spotřebou si nemyslím, že je to taková výhra. Když si vezmete, že koupíte nový vůz za 350 000 Kč, po 5ti letech a 100 000km jej prodáte za cca. 150 000 Kč, to máme jenom amortizace 350k-150k=200k za 100000km čiliže 1km za 2 kč. Spotřeba 1.6MPI je 7,55l/100km při ceně 31kč/l máme náklady na 100000km za 234050Kč, čili 2,34kč/km. Spotřeba 1.2TSI je 6,68l/100km při ceně 31kč/l máme náklady na 100000km za 207080, čili 2,07kč/km. Celkově s atmosférou zaplatím za km 2+2,34 = 4,34kč/km a u TB za km 2+2,07=4,07kč/km a to nám vychází rozdíl už ne 11,5% (ve spotřebě), ale jen 6,22% při započítání amortizace.
    Gumy, povinné ručení, dálníční známku, STK jsem zanedbal. Cenu servisu lze jen obtížně odhadnout, ale můžeme se domnívat, že pro prvního majitele, který se k tomu torchu chová to bude +/- stejně v obou případech. Karta se začne obracet až později, kdy se dá předpokládat vyšší náchylnost TB k poruchám.
    Takže argument nižší spotřeby bych nebral až tak vážně a zrovna „mýstus 6 a částečně i 3“ bych za mýstusy uplně neoznačoval.

    1. Ano, 100% souhlasím a třeba tak ke koupi a provozu auta přistupuji (spotřebu neřeším). Jenže osobně znám spoustu lidí, kteří na auta koukají výrazně přes spotřebu a tyto jiné a často fixní náklady nepočítají. A pro ně je často nepochopitelné a neakceptovatelné, že by auto místo 6 litrů žralo 8, což je pak v TCO 0,55 Kč/km. Tady to nebude, ale v původní nezkrácené verzi jsem se o tom trochu víc rozepsal.

    2. Ještě bych si dovolil zkritizovat tabulku, která má demonstrovat nadřazenost TB nad atmosférami ve spotřebě. Neporovnáváme tam motory stejné generace a dovolím si tvrdit, že kdyby se nové výrobní a technologické postupy aplikovaly do vývoje atmosfér, tak by jejich spotřeba byla také výrazně nižší, než těch přechozích – ten rozdíl obsahuje jak změnu koncepce, tak i technologický pokrok!

      1. V tom máš pravdu, ale tam to to „kdyby“, které moc nenastalo, takže reálně není co srovnat. Už takhle není moc aut nebo motorizací, které se na Spritmonitoru dají dohledat ve vypovídajících počtech kusů tak, aby se tam obě konstrukce překrývaly a daly se rozumně vyselektovat (třeba tam, kde v daném období bylo třeba několik motorů stejného výkonu, ale uživatel neuvede řadu, typ nebo objem). Porovnání přes generace už jen kvůli rozdílné hmotnosti, cx apod. je naprd, stejně tak srovnání úplně rozdílných jiných typů. Asi by se daly vytipovat nějaké atmosféry, kde by byl vidět, jak se ta spotřeba vyvíjela v jednotlivých generacích.

        1. Tak možno by stálo za to porovnať napríklad TSI a Sky-G od Mazdy, čo je moderná atmosféra.
          Mazda 3, 2014, Sky-G 88kW – 6,68 l/100km
          Golf 1.4 TSI, 90 kW – 6,27
          rozdiel 6,5%

  2. Velmi pekne clanky. Ako clovek bez zasadneho technickeho vzdelania, teda s vedomostami nadsenca pre techniku, nemam problem s uchopenim a prijatim obsahu.

    Ale: nedavno som kupoval auto. Pomaly som zvazoval aj kupu turbobenzinu, hoci ani neviem preco (asi kvoli malemu vyberu…). Autor sam clanku pisal v zmysle nie tom, ze by mali nejaku super vyhodu, ale ze proti atmobenzinom nemaju nevyhody. Potom som nasiel toto http://www.autoforum.cz/technika/motory-tsi-od-vw-trapi-spotreba-oleje-pojistovna-uz-je-nepojisti/ a kupil som motor Kia/Hyundai G4FD. Na okraj, som s nim velmi spokojny v tom najdolezitejsom, teda jazdnom prejave. Spotreba ma nezaujima (nemam TDI syndrom), ale aj ta je na velmi dobrej urovni.

    Zaujimalo by ma, co si autor mysli o tomto motore, ale hlavne o tej sprave s poistovnami.

    1. Sorry, ujelo mi to o kousek níže …

    2. Ja koupil Ceed s tim G4FD (1.6 GDI), motor sam o sobe by me nedovezl z A do B. ;-)
      Taky me moc nezajima spotreba, ale spotreba 6.2 L/100 km neni spatna.

  3. Díky za zajímavý článek.

    Sám pravidelně střídám dvě auta s ‚podobnými‘ motory.
    1) téměr 20let stará atmosféra 1,6 81kW od Toyoty
    2) pár let starý TB 1,6 118kW od Fordu

    Jezdím s oběma s velmi podobnou spotřebou mezi 7-8 l/100km. Ford je malinko žravější, ale ze cenu neskutečně příjemnějšího jízdního projevu.
    Např. nemá problém dlouhodobě držet rychlost kolem 180kmh i do dálničních kopců, kdy točí cca 3800ot/min. Na zatáčkovitých okreskách je potřeba ho držet v otáčkách, ale můj typ auta na tohle závodění moc není, takže velká zábava se nekoná.

    I tak osobně na maloobjemové TB nedám dopustit :-)

  4. Tak osobní zkušenost s tímto motorem nemám, ale dle různých testů a recenzí je hodnocen velmi kladně a i parametry má na 1.6-ku velmi pěkné. A pokud bych z nějakého důvodu vybíral v této kategorii, kde se výběr objektivně čím dál víc zužuje, tak spolu s 1.8i-VTEC si myslím, že mají nejlepší value for money. M3 G165 je špička, ale nabízená jen ve vrcholných výbavách, takže cenově jinde.

    Tu zprávu pojišťovny jsem tehdy zaznamenal a asi těžko se k ní můžu objektivně vyjádřit, protože údaje o spolehlivosti těch kterých aut a motorů, když se někde vyskytnou, jsou často problematické co do vypovídací schopnosti. A to ve smyslu, že často nelze odlišit, zda je to problém motoru nebo zbytku auta. Proto ani nikde spolehlivost motorů neřeším, protože objektivní by to bylo právě na základě příslušných statistik.

    BTW, co do spolehlivosti považuji za největší zvěrstvo long life oleje, kdy dělat první výměnu po 30tkm je maso. Pro srovnání, doma mám 2 auta se stejným motorem, kdy to jedno má původ v USA. To evropské má předepsaný interval 20tkm, to americké dle způsobu užití 8 – 16tkm.

    1. Traduje se, že američani používají horší oleje. Můžete se prosím podívat, jaké oleje oba manuály předepisují?

      1. Americké 5W30, to jsem si jistý. Evropské (se domnívám) 0W20.

        1. To je viskozita, nemáte tam v manuálu předepsanou nějakou výkonostní kategorii oleje, třeba podle norem API nebo ACEA? Nebo aspoň firemní předpis (něco jako VW 501.00)?

          1. Takže doplnění, ten interval výměny je dokonce už od pouhých 4.000 km po 16.000 km.

            A předepsané oleje:

            US: 5W30 dle WSS-M2C946-A nebo SAE 5W30

            Evropa: 5W20 nebo 5W30 dle WSS-M2C948-B nebo WSS-M2C913-C a nebo SAE 5W30 dle ACEA A5/B5

            1. Díky, pokud jsem se správně zorientoval, tak ty oleje jsou obdobné, jen ty evropské mají sníženou HTHS viskozitu, asi kvůli spotřebě paliva a tedy emisím.

      2. No, hlavně vám tam olej udělají za pár dolarů na každé druhé benzínce zatímco si dáte oběd. Tady zaplatíte majlant, netušíte, co tam lejí za sračku nebo jestli to opravdu vůbec udělali…a u benzínky si můžete tak maximálně koupit olej s 50% přirážkou.

        1. Jo, jo..a tráva je tam zelenější:-)

          https://www.youtube.com/watch?v=-avpx8UTakI

          1. Ta je tak zelena….ze to ani popsat nelze: https://www.youtube.com/watch?v=Pf6KY6rrqYU
            ;-)
            Vsivaci jsou vsude.https://www.youtube.com/watch?v=Pf6KY6rrqYU
            Jenze tam se da vznikla skoda vysoudit, viz VW „dieselgate“.

            1. +1

              USA je obrovsky trh. Kazdej, slovy k a z d e j jim poleze do prdele. A opacne, kazdy koncern si rozmysli, nez nasere zakaznika.

    2. Lehkobezny olej (typu 5W-30 ACEA A5/B5) zverstvo neni.
      Zverstvo je … nechavat jej v motoru 30 tisic km.
      O tom uz bylo napsano drive dost, treba tady: http://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti-motorovych-oleju—HTHS-viskozita-a-lehkobezne-oleje
      Americane (obecne) byli zvykli menit olej v motoru kazdych 3,000 mil.
      Vetsinou to byly mineralni oleje 10W-30.http://www.oleje.cz/clanek/Posledni-clanek-ze-serie-mazivarske-myty–Mytus-trinacty—evropske-versus-americke-oleje

      Na tema 1.2 TSI a 30,000 km olejovy interval:
      Pre úplnosť ešte dodám, že Jettu sme servisovali výhradne v autorizovaných servisoch VW,
      olej sme menili v predpísaných 30 tisícových intervaloch…
      : http://200000kmjetta.blog.auto.cz/2015/09/200-000-km-s-12-tsi/
      No comment.

      1. Podobně, kolega v práci přes důrazná a opakovaná doporučení několika kolegů vyměnit olej v novém autě (taktéž 1.2TSi) po pár tisících tak učinil po těch 30tkm a možná 2 letech. A pak přišel s očima navrch hlavy, jak po výměně jede.

        1. Vsak jo – kdo maze ten jede – to jeste plati, ne?
          ;-)

          1. Platí. Ovšem smutné je, že i v autorizáku jsou mj. schopní tam nalít kde co. Bohužel osobní zkušenost, kdy při určitých problémech krátce po koupi mi můj mechanik sotva otevřel víčko řekl, že to rozhodně není olej, který tam patří a který je napsaný na příslušné visačce. A ten se tam dostal při pravidelném servise za prvního majitele (kde dostal razítko).

            A třeba kolega už v servise chce být při výmeně osobně, a to z vlastnoručně donesených jednolitrovek, protože jednou mu tam taky vrazili nějaké svinstvo.

            1. Jo. Chapu.
              Welcome in the jungle. Servisy v Cesku je kapitola sama pro sebe.

      2. Zverstvo je … nechavat jej v motoru 30 tisic km.
        Hlavní zvěrstvo je, když je tam 30 000 km a v servisu vymění jenom půlku náplně….

        1. A to tomu vsivakovi co to tak udelal neupadla ruka, pripadne penis? ;-)

          1. Prý takto běžně mění oleje soudruzi v endéer.. Vemou odsávačku, odsajou co jde cca. 1/2 až 2/3 obsahu a dolejou nový olej. Napíšou výměnu oleje buď bez toho že by „rozmazávali“ detaily jako kolik že ho vyměnili, nebo napíšou že měnili přesně podle příručky…
            Takže zákazník zaplatí za víc oleje než dostal a ještě jede vlastně na starý olej.
            Tohle mi tvrdil jeden volvista co ta auta vozí a servisuje.. prý není u aut z Němec vyjímkou že výpušťák na motoru je naposledy dotažený origo z fabriky.

      3. Ono co sa tyka tych mazivarskych mytov, nemaju to tam uplne presne. Spominaju ze americke motory maju vacsi objem oleja. Maju teraz – nebyvalo to vzdy tak. Synov 86′ Chevy G20 s 303 CID V8 berie 4.7 litra oleja. Motor C1.6NZ co som volakedy mal v ’89 Kadette mal rovnaku napln. Dnes je to naozaj ine, 5.3l V8 v Silverade si dnes pyta 8 litrov (podobne zrovnatelne motory Ford a RAM). Dieselovy Duramax dokonca chce 10 litrov plne syntetickeho 15W40. Inak dnes leju do vacsiny benzinovych aut semisynteticky Dexos (syn pracuje ako mechanik v GM Chevy/Buick/GMC dealershipe). Diesle dostavaju synteticky Dexos II.

        1. V Americe (obecne) je auto vec denni spotreby. V Evrope je to prostredek k naplneni statnich a soukromych pokladen. To je obrovsky rozdil. Tim padem udrzba auta v Americe vyjde mnohem levneji, nez v Evrope. Zatimco v Evrope vypada americe auto exoticky, tak v Americe ukazuje evropske auto, ze majitel „na to ma“, protoze je na to vsechno kurevsky drahy.

          Ja si nechavam ze Statu posilat olej a dextron. Olej je vetsinou $1.15-$20 podle typu a kde se koupi. Dextron uz z hlavy nevim, kupoval jsem ho furu pred 10 lety a definitivne dosel mi az ted o vikendu. Kdyz jsem se podival, co za tu sragoru chteji tady, neveril jsem. V prevodovce ho mam snad 10 litru, takze plna napln je okolo 2500 CZK.

          To je pak tezky.

          1. Ono to ze udrzba auta je vyrazne lacnesia v USA a Kanade nie je nahoda a ani prirodzeny vyvoj trhu. Ono aj tuto si vyrobcovia davali podmienku servisovania auta v znackovych servisoch na udrzanie zaruky. Spotrebitelia sa vsak sudili a vyhrali. Takze na udrzanie zaruky stacila pravidelna vymena oleja. Ale v znackovom servise…takze zasa sud. Dnes si mozete menit olej aj doma a zaruka Vam plati. Len si treba odlozit blocky.
            Olej je lacnejsi mimo ine aj kvoli nizsej spotrebnej dani. Nahradne diely su za babku. Co je ale drahe je praca. Bez ohladu na to ci ste v znackovom alebo neznackovom servise.

            1. Jenze kazdej fanda si rad auto dela sam. Vzdyt je to radost. Radost to ale kurva prestava bejt, kdyz blby lozisko do predniho kola na Xtrailu stoji 7000 CZK, kdezto cely naboj na Explorera $80!

              1. Hlavne na to treba mat miesto. A cas. Takze robim skor veci okolo domu ktore nemam rad, pretoze aj tam je praca kurevsky draha a navyse to casto sfusuju. Takze udrzbu aut robi syn ktory pracu okolo domu viac-menej odmieta.

                1. Re: Wildcat
                  26.4.2016 v 17:32

                  Pred 20 lety jsem stavel nejake baraky u Lake Ozark, mistni cenosi delali za $8, ale podle toho to taky vypadalo… Nicmene porad delali efektivneji, nez parta Cechu. Kdyz Cesi davali na strop sadros, tak jeden drzel stafle, druhy desku, treti taky desku a srouboval. Do toho si chodil pro kazdy nasroj na zem do bedny.

                  Cernoch si dal desku na hlavu, sroubky do huby, vlezl na stafle a pridelal to sam.

              2. Este k tomu lozisku: Ked si objednavate material na auta z USA, preco to neobjednate aj na X-trail? Predne kolesove loziko ma Rockauto medzi 8 az 50 USD.

                1. Mmmm… Nenapadlo mne podivat se na RockAuto, ackoli tam obcas beru dily na ameriky. Maji drahy shipment, ale poslu to vzdy ke kamaradovi do Aiowy a on mi to preposila. Podivam se na Xtraila, dobry tip. Diky.

                  1. Na RockAutu jsem nakupoval servopohon řízení a nějaké drobnější věci, zatím jsem byl spokojený. I s poštovným, zlodějským clem a kreténským DPH to vyšlo na polovinu toho, co bych za to dal tady.

                    1. Ale jo, RockAuto ma slusny ceny dilu, ale ten shipment je nekdy brutalni a to i casto proto, ze to svazeji z vice skladu. Uz se mi i stalo, ze jednu objednavku mi lifrovali ze dvou mist ve dvou balicich pres more, takze jsem se prohnul jako savle.

                      Od te doby to posilam kamaradovi v U.S. a on mi to pak soupne FedExem za uplne jine ceny. Tezsi dily si nechavam posilat sbernou sluzbou. Trva, ale je to za babku.

                      Nektere veci jdou koupit i tady, dily na prevodovky prodava kluk v Ostrave, spotrebak vozi Impexta, da se. Pokud jde o prkotiny, je lepsi to vzit od nich a vyjde to levneji, jak shipment z U.S.

                      Nezkousel jsem shipito, jestli to ma nejaky smysl.

                      Obracene do U.S. jsou obrovske rozdily. Zatim nejlip mi vychazi GLS, ktera predava FedExu, ale plati se GLS. Stoji 1/3 az 1/2 DHL.

            2. Jen tak naokraj… jsou lepsi USA, nebo Kanada? Delam si takovou soukromou hitparadu s nazvem „az to bude neunosny…“.

              Diky.

              1. Tazko povedat. Priznakov nanny-statizmu najdete v Kanade dost. Aj nablblych zakonov. Zas na druhej strane tak vsemocny stat so vsetkymi silovymizlozkami ako v USA v Kanade nenajdete. Osobne by som navrhoval juhozapadnu Albertu.

              2. „Jen tak naokraj… jsou lepsi USA, nebo Kanada?“
                Tirana nebo Kabul?
                ;-)

                1. No to neni uplne stejne dilema. Kanadane jsou otevrenejsi, ale neznam drobne niance legislativy. Rozhodne oboji je na mile daleko od muslimu a to doslova.

        2. Dotaz – kdy je v US běžné měnit olej v automatu? Zde se mi totiž údaj 240tkm zdá přeci jen příliš moc.

          1. Co vim, tak se doporucuje 100 tkm komplet olej (+filtr) a 180 tkm generalka. Aspon tak to ma Ford.

            1. Díky, o ten zrovna jde. A těch dlouhých 150.000 mil mi nějak nesedělo s jejich krátkými intervaly výměny oleje.

              Podobně u nás běžně měněný vzduchový filtr při každém servise tam mají na 30.000 mil, kde původní majitel kašlal zřejmě i na to, takže když jsem ho při 80tkm vyměnil zas… jak jetel, tak auto jede jak po dalším SW upgradu a s o 5% menší spotřebou.

              1. Vzduchac zalezi hodne na tom, kde a jak se s tim jezdi, samozrejme. Ty mileages jsou vicemene doporucujici.

                Pokud clovek nejezdi s automatem jako dobytek, tak o nem v podstate nevi a olej se meni, aby se nereklo.

                Ja jsem mel v zivote automaty tri a doufam, ze priste uz sezenu qedlacku. Puvodne jsem chtel Explorera Eddie Bauer, ale nesehnal jsem ho tehdy a Mercury byl v automatu.

                Do mesta je to sice pohodlny, ale pri oprave je to jak orloj. Krome toho – co servisak, to nazor. U qedlacky sice musim menit spojkovy oblozeni, ale na prevodovce se nema co posrat.

                Kdybych zil v U.S., kde celou fabricky repasovanou prevodovku sezenu za $1.3k, tak to neresim. Ale tady v CR je to proste onanie a jak rikam – zrovna ted resim problem na prevodovce a ve finale ji budu muset udelat sam, protoze minulej kokot, kterej delal generalku, zrejme neco dojebal na hydraulickym rozvadeci a kdyz jsem zkousel volat na tri ruzny vyhlaseny opravare s popisem symptomu, tak jsem si vyslechl tri diametralne rozdilny zaruceny zavady.

                Kurva, dalsi vec, kterou musim udelat sam, protoze jinak ji zase nekdo zkurvi. To si to radeji zkurvim za svoje penize sam.

                A nedelam si iluze, ze s neamerickou znackou je to jiny. Zena mela LR Fritaka a ve znackovym servisu dojebali nejprve svody a v pristim kole stabilizator. Takze pak jsem to taky delal sam. Bych se tim mohl pomalu zivit.

                1. No, pokial chcete zasa Explorera, s kvedlackou bude problem. Nerobi sa od roku 2005. Vobec, kvedlackove SUV su na tejto strane Atlantiku zriedkave a vlastne ako nove nedostupne. Takze aj dobre jazdene budu coraz zriedkavejsie.

                  1. Re: Wildcat
                    26.4.2016 v 19:09

                    Mercury zkrachoval a Explorer bych bral jedine s kvedlackou. Vcera jsem nad tim chvili sedel a byl jsem dost bezradnej. Cadillac uz je zbytecne konfortni a drahej, 7 sedadel (co mam ted) uz nepotrebuju, tak nevim. GMC? Chci najit neco prostorove srovnatelnyho. 4WD nebo AWD. Kdyby bylo 4×2 manualne raditelne na 4×4, mel bych orgasmus. Obavam se ale, ze to u SUV nenajdu a cisty offroad nechci. Mozna budu muset quli tomu vzit pickup truck… nevim.

                    1. Otazka ze ake to chcete stare. 4×4 s transfer case bez difu uz dnes najdete len v Jeepe Wrangler. A ten je cisty off road. Normalne SUV s ramom v podstate vymreli. Explorer je dnes nafuknuty kombik, Pathfinder detto. Xterra zmizla bez nahrady. GM ma sice Tahoe/Suburban pod znackou Chevrolet a Yukon/Yukon XL pod znackou GMC, ale tie sa z pracovnych aut zmenili na luxusne kombi. Cosi podobne sa stalo aj s pickupmi – z pracantov su drahe hobby auta. A kvedlacka? V SUV nie, vo full size pickupe nie (teda, pokial nechcete 6.7 litovy diesel za 70k CAD). A V6 pickup s kvedlackou jedine od Toyoty (Tacoma). Crew cab detto.

                    2. Re: Wildcat
                      26.4.2016 v 19:46

                      To je v rici tak povedane… Mne je stari celkem jedno, najeto okolo 100tkm je optimalni pro rozumny stav kontra cena. Vetsinou ta auta jdou za tretinu kupni ceny a pritom jsou v dobrem stavu.

                      Ten automat je neprakticky pri tahani tezsich privesu. 4litr ma slusny vykon i kroutak, ale prevodovka trpi, o tom zadna. Kdyz za auto povesim dve tuny, tak je kurva rozdil kvedlacka se spojkou, nebo automat. To je jeden z duvodu, proc automat radeji ne.

                      Sakra prace, myslel jsem, ze proste poridim neco novejsiho a ve finale to vypada, ze radeji dam do pucu to, co mam a budu na tom lip :-/. To auto je drzak, dily levne, nemuzu si stezovat. Ale proste uz je to stary, zacina odchazet kuze na potazich, drobnost tamhle, drobnost tady… ale nehodlam ustoupit v „idiotensicher und bombenfest“ za to, ze ziskam nove plasty. To opravdu ne.

                      Pathfindera jsem videl zespodu a slza ukapla. To mate pravdu. Celkove se dnes SUV rika kdejake plecce, co vypada spise jako prifouknuty kombik a dokonce to davaji na nizkoprofilove pneu. Hotovo.

                      Ja si pod pojmem „luxus“ predstavim limo, ktera proste jede jako kocarek, ale po silnicich. Zadny SUV nema stejny komfort jizdy a vzhledem k tezisti ani nikdy mit nebude. Jenze snaha o vecpani se lidem do garazi je silnejsi, nez rozum.

                      Fakt mne to sere. Normalni, poctivej ram, kvedlacka, pripinatelnej predek,… blbuvzdorny reseni – a ono neni. Wrangler je maly auto. Pro dva tak nekam na skakani po lese, nebo po plazi. Na takovyhle blbnuti mam UAZe. Min komfortu, ale stejna prostupnost terenem.

                    3. Plne s vami suhlasim. Akurat by som podotkol, ze dlhy Wrangler sice nebude mat tolko miesta ako vas Mountaineer, ale Unlimited v pohode zoberie styroch a na sirku mi to pripadalo sirsie ako Frontier (Navara v EU). Navyse, posed v tom je velmi vyrazne lepsi nez vo Frontieri.

                    4. Re: Wildcat
                      26.4.2016 v 20:55

                      V sobotu jsem sedel v Budejcich v KFC a vedle mne si zaparkoval nejaky slovak s bilym Jeepem, pravdepodobne (nevidel jsem zadek a ven se mi nechtelo) prodlouzeny Wrangler. Byl kratsi, nizsi, dost jsem si ho prohlizel, ale byl jsem liny se jit majitele zeptat, navic to byl nejaky typek se zlatymi retezy a kikinou, coz byla dalsi moje mentalni brzda. U Jeepu mi trosku vadi, ze platim za Jeep. Po zkusenosti, kterou mam s LR, kde vsechno je drahy, ale sere se to uplne stejne, jako jina auta, uz neverim na to, ze se znackou kupuju i kvalitu.

                      Ale mrknu se na nej.

                    5. prd… byl to Grand Cherokee… ted jsem se koukal na fotky. Starsi model jsem tahal z U.S. nekdy koncem 90. let a dost se to sralo.

                    6. Myslel som toto: http://media.wheels.ca/vehicles/2145/2000182/2016-Jeep-Wrangler-Unlimited-2000182-1-sm.jpg

                      Mal som to toho roku pozicane dva razy a pacilo sa mi. Teda, az na idiotsku prevodovku v tom, ale tu by som si aj tak nekupil

                2. Tak u mne jde o Escape (Kugu), kde doufám, že u jako „globálního modelu“ tu snad nebude moc věcí, které budou čistě americké. Tím je snad jen „papírově“ v Evropě neprodávaná motorizace 2.0EB, samozřejmě v automatu.

                  1. Re: TesnaV
                    26.4.2016 v 19:15

                    Moje mati mela Geo Metro, litr trihrnek, automat, klima, petidver. Pritom je to Swift jak vysitej. Proc se ale nedela s kombinaci automat+klima v Evrope, to netusim. Paradni auticko pro zenskou za par babek.

                    1. Podle mne je to dáno historicky, kdy automaty tady v Evropě šly od drahých aut směrem dolů. Tzn. byl to luxus, který je třeba pořádně zaplatit. Já jsem třeba chtěl koupit automat manželce už někdy před 15 lety, ale v nižší střední to tehdy byla vcelku rarita , kdy pokud se dobře pamatuji, tak tehdy to znamenalo třeba v Oktávce příplatek 60t.

                      Ještě dneska je to 50 a třeba v tom současném Swiftu 40, což je 15% ceny. A to to prostě prodejně zabije. Být to 15 tisíc, tak je tu v automatu každé třetí auto, jenže za tu cenu to dělá jen Dacia.

                    2. Dacia má v nabídce auto s automatem? Wow, jaké?

                    3. Nemá klasický automat, je to robotizovaná mechanická převodovka, spojka a řazení ovládané nějakými elektromotorky nebo kýho šlaka.

                    4. Re: cyklista
                      26.4.2016 v 20:50

                      Elektromotorky v prevodovce Dacie? No potes koste. Stryc mel kdysi Dacii a pri velkem brzeni mu dala papa predni naprava, protoze byla pridelana mosaznymi srouby. Zrejme nejaky antirust tunning made by Romania.

                    5. Jen co si pamatuji z obrázku, rozdělané jsem to neviděl, klasická mechanická převodovka, všechno přidané je vně převodovky, je tam jasně vidět nějaký motorek a pak možná cívky, prostě tam co normálně taháte za spojku nebo za řazení je připevněná elektrika, která to dělá za vás.

                    6. Re: cyklista
                      27.4.2016 v 8:37

                      To budou spise solenoidy, tipuju. Ale i tak, cim min elektroniky v prevodovce, tim lip. Po neustalem opravovani neceho moderniho a pokurveneho zacinam bejt neskutecna konzerva. A to se pritom mimo jine elektronikou zivim. Jenze kdyz vidim, jaci fuseri jsou v oboru, je mi zle.

                      Ono to ale jinde neni lepsi. Moji tchyni (kupodivu vyborna zenska) pohrbil doktor, kterej ji dva roky lecil na zanet slinivky, az zemrela na rakovinu slinivky. Opravare mych aut bych mohl rovnou strilet, jeden curak vetsi, nez druhej.

                      Zednici na barakach, co jsem stavel – neskutecna verbez. Tesar zkurvil kus krovu, jeste ze jsem si toho vsiml. Sadrokartonari udelali spatne parozabranu, obkladac blbe dlazbu pres dilatacni spary. Topeni jsem si udelal cele pro jistotu sam, jen kotel zapojoval „odbornik“, protoze to bylo na Zelenou usporam. A co myslite? No zkurvil to, spatne svod do komina a blbe naprogramovany horak. A takhle to muzu brat vec po veci, kdyz se okolo sebe podivam.

                      Nedelam si iluze, ze ve fabrice na auta je to nejaka univerzita. Debil, blbecek. Debil, blbecek. Jen tamhle je vyjimka: dva blbecci vedle sebe (c)Cimrman.

                    7. Tou cívkou jsem myslel elektromagnet. Ale spojku by zrovna mohl ovládat nějaký krokový motorek.

                    8. Re: Sysop, 27.4.2016 v 9:17

                      Já teď řeším topení do svého domku, chci konečně přejít od kamen na ústřední topení, zpočátku poháněné elektrokotlem… nebo vlastně už nastálo, pokud by platby za elektřinu byly rozumné. Chtěl jsem projekt a jeho realisaci, ale už mi dvě firmy odřekly, že prý nestíhají. Takže si to nakonec asi fakt budu muset udělat sám. No co, táta je bývalý topenář, když tak poradí nebo pomůže.

          2. Převodovka Aisin Warner u Jeepu XJ Cherokee – doporučený interval je 40 000 km. Ale tam se olej z převodovky dá krásně vypustit (i když ne celá náplň) vypouštěcím šroubem v olejové vaně, nalít se dá trubkou měrky hladiny oleje. Jedna z posledních automatických převodovek, kde se olej dá měnit bez zbytečného opruzu.

  5. Hned první bod, Citlivost spotřeby na styl jízdy

    Cituji:
    „Atmosférický zážehový motor má obvykle velmi plochý průběh točivého momentu v širokém pásmu otáček (2.000 – 6.000)“

    Průběh výkonu a točivého momentu u mého atmosferickeho sestivalce 2,5i
    http://image.superstreetonline.com/f/8932800+w+h+q80+re0+cr1/0012_06zoom%2B2000_porsche_boxster%2Bdyno_graph.gif

    Připadá vám to jako plochá křivka točivéo momentu ? Nebo někomu zde přítomnému ?

    P.S: plochá křivka točivého momentu je u sportovních aut naprosto k ničemu, potřebujete naopak aby křivka výkonu a točivého momentu harmonicky stoupala s otáčkama, při běžné jízdě je žádoucí, aby vrchol točivého momentu byl o něco dříve než max výkon, takže při přeřazení nahoru jdete rychleji do otáček a při dalším vytáčení dosáhnete max výkon a stále pendlujete mezi těmito dvěma body.
    Pokud máte plochou křivku točivého momentu, tak při každém přeřazení nahoru riskujete . že protočíte akorát kola – viz turbené downsizované F1 na mokru, které zabily jízdní styl závodních equilibristů typu S. Vettela.

    Dál nečtu a nereaguju, protože na blbosti opravdu nemám čas…

    1. P.S: u toho Boxstera, pokud jste na okruhu, tak pořád cvakáte rychlosti v rozmezí 5000-7000 otáček, pokud jste v provozu někde na okresce, tak 3000-6000 ale principiálně je to pořád to samé…, nepotřebujete smečku ABS, ESP , ASR a dalších elektronických psů, protože prokluz zadních kol ukočírujete jen řazením a dávkováním plynu a i po přeřazení to auto jede s přesností skalpelu… právě proto, že NEMÁ plochou křivku točivého momentu, protože to je ATMOSFÉRA a ne downsizovaný čtyřhrnek, který „TÁHNE VOCPODA“ , uprostřed nic a nahoře už vůbec nic.

    2. Heh, mít moje Almera takhle plochej průběh, tak nevyjedu žádnej kopec(potřebuje 3k otáček a vejš, no, nízký objem atmosféry :D)

    3. Tak nevím, má to naprosto běžný průběh atmosférického motoru, tzn. 85% maxima v širokém rozmezí, zde mezi cca. 2.200 – 6.700 ot.

      Skutečně nemůžu za to, že je zde použita velmi oblíbená manipulace s grafem, kdy průběh momentová křivky proti výkonové je více než 2x zkreslená, protože osa x nezačíná na nule, ale na 160Nm.

      Průběh výkonu a točivého momentu u mého atmosferickeho pětiválce 2,4i
      http://rototest-research.eu/popup/performancegraphs.php?ChartsID=549

      1. error … myšlena osa y grafu

      2. Vono to bude tím, že ta křivka prostě není plochá. I ten Boxster nahoře má těch 85 %(od voka) mezi 3 000 a 6 200. Ale i tak to není kurva plochý. Tydlencty zjednodušování jsou na vyližprdel. To nepomáhá bořit mýty…

        1. Dle přiloženého grafu je max. 305Nm. 85% je 259Nm. Tzn. nemusím se dívat by oko, ale je to tam vcelku přesně. A asi nemá smysl diskutovat na pojmem „vcelku plochá“.

          1. to opravdu nemá, protože ta křivka není vůbec plochá, protože osciluje mezi 230 a 305 Nm a optimální zatížení je v rozmezí 4500-6250 rpm, kdy ten motor odevzdává maximum. A i v rámci těchto poměrně úzkých otáček kolísá točivý moment mezi 305 a 270 Nm , což je všecko možné, jen ne plochá křivka. Respektive, ona to plochá křivka je, ale až u točivého momentu na zadních kolech, po přeřazení na vyšší rychlostní stupeň, kdy třeba konkrétně v Boxsteru řadíte z dvojky na trojku při 6300 rpm, což je tak zhruba v 80ce a trojka shodí otáčky na 4200 – VOILÁ – z 270 Nm na 305 Nm ale vyděleno koeficientem převodových poměrů pošlete na zadní kola přesně 210 Nm, což je tak akorát, aby vám po puštění spojky neustřelila prdel….

  6. Ad mýtus dochlazování: jedu po dálnici plnej kotel, když kde se vzala, tu se vzala, kolona. Dupnu na brzdu, s vypoulenýma očima zastavím za pomocí všech asistentů i svatých 4cm za nárazníkem auta přede mnou a ekologický ochránce start/stop vypne motor. Nebo si SS systém hlídá nějak situace, kdy není vhodné motor vypínat?
    Jsem velký nepřítel SS (nejen v oblasti automobilismu), takže doufám, že to tak bude.

    1. Bullshit SS se už snad do aut ani nedává, případně je vypnut. Nebo se mýlím ? (že se o tom už cca. poslední roky nějak nemluví, tak jak před cca. 6 – 8 lety…)

      1. Možná proto, že je to už v podstatě standard…?

        Velmi záleží na konkrétních autech/motorech. U některých je to pakárna (turbomotory obecně) a v podání koncernu, jako obvykle, totálně na hovno, protože to startuje půl dne. U malých atmosfér není problém, motor nastartuje než člověk nahodí kvalt.

        Hodně zajímavě vypadají ale ty pažouty bez startéru, s reverzním alternátorem a velkým kondenzátorem…

      2. Ale dava, a dokonce i nevypinatelny (treba SEAT Leon 5F), ale u nej se to da o*ebat (za 30 „ecek“):
        https://www.kufatec.de/shop/cz/diagnostick-nstroje/kufatec-diagnostika/audi/vypnut-start-stop-funkce-diag-adaptr?info=8904

    2. Co jsem měl auta z půjčovny, tak dokud je zařazeno, tak motor nevypínaly. A taky psaly na palubce, že SS není k dispozici, než se zahřál motor, nebo co. Takže nějaká logika tam nejspíš bude. Jinak SS je jedna z nejzbytečnějších věcí v autě, ne-li přímo škodlivá.

  7. thud: po dálnici plnej kotel vlastně ve skutečnosti nejedete. Ledaže máte plně naložený auto a neustále naplno zrychlujete a ihned zpomalíte téměř na nulu a tak byste to opakoval stále dokola.
    Při jízdě na dálnici pouze překonáváte odpor vzduchu, valivé odpory a pár zanedbatelných ztrát. Asi i akcelerujete, ale zřejmě ne stále a ne z klidu a ne nějak extra razantně, protože nepřekonáváte velké odpory (moment setrvačnosti). Takže vlastně overboost aktivujete výjimečně, pokud vůbec a přetlak v sání nebude nijak velký. Tzn. turbína se neohřívá nějak výrazně. Samozřejmě Start&Stop je nutno VŽDY vyřadit z činnosti, ale pokud dojedete kolonu, nenalepíte se na předchozí auto a není 45 °C ve stínu, tak se motor obvykle uchladí pomocí sahary a pokud má chladič oleje, tak nemívá zásadní problém. V problémech jste spíš u motorů, které mají turbo chlazené pouze olejem (což u větších turbobenzin nebývá).
    Daleko horší by to bylo, kdybyste vypnul motor po zběsilé jízdě do kopce plné serpentin a terénních nerovností, kdy ženete auto skutečně naplno a overboost maká v 80 % celkového času jízdy (často stačí jen několik minut). Pak dnes nejčatěji používaná příruba turbodmychadla KKK03 praskne mezi klapkou WateGate a turbínou, a tato prasklina pak způsobí, že klapka již nemůže uzavřít WateGate kanál, čímž se snižuje tlak v turbíně a motor prudce ztrácí výkon (kompresor pak už nenapumpuje víc, než nějakých 0,7 baru). U motorů VW 2.0 TSI naprosto běžné i do 50 000 km, pokud majitel skočí automobilce na špek s prodlouženým intervalem výměny oleje. Takové turbo pak není ani normálně repasovatelné a musí se vyměnit za nové (existují sice možnosti zavaření, ale jsou složité a tím pádem i drahé).
    Systém Start&Stop je určený do města právě do situace, kdy auto stojí. Pak je z hlediska ekologie skutečně nežádoucí, aby motor běžel naprázdno. Mimo toto určení by měl být vypnutý (a předpokládám, že po městě normálně overboost nevyužiju ani jednou).

    1. Dík za info.
      Nicméně bych si dovolil oponovat s tím, že po dálnici nejedu „plnej kotel“. Pro mě je „dálnice“ hlavně D1 (v mém případě nejpoužívanější) a tam rychlá jízda je rovna režimům „plnej kotel + plná brzda“. Že by se dalo jet třeba 160km/h dýl než 10km jsem za poslední roky nezapsal snad ani jednou. O vyšších rychlostech ani nemluvě.

      1. Přesně.
        Po D1, která je mém případě také nejpoužívanější, jezdím stylem „plnej kotel + plná brzda“ a že by se dalo jet 160 km/h déle než 10 km jsem ještě nikdy nezažil.
        Tedy s automobilem s nepřeplňovaným motorem 1200 ccm 8V 44 kW v pátek odpoledne.
        Jinak ne.

      2. Re: thud
        27.4.2016 v 0:05

        Kup si dalnicni znamku a dalnice bude perfektni. Od toho jsou.

  8. Citlivost na styl jízdy: ano, již z principu je zážehový turbomotor citlivější na styl jízdy, což považuji za jeho OBROVSKOU VÝHODU.
    Pokud motor nepřekonává velké odpory, turbo se točí „na prázdno“ a generuje minimální přetlak v sání. Pouze až v okamžiku, kdy prudkým pohybem škrticí klapky informuje řidič ŘJ, že chce akcelerovat, ŘJ zvýší dávkování paliva do válců, tím se zvýší tlak plynů ve výfuku a turbína roztočí kompresor, který zvýší přetlak v sání. Pokud je požadavek nárůstu skokový (motor překonává velké odpory), aktivuje se krátkodobé zvýšení plnicího tlaku turbodmychadla (overboost ventil odpouští konstantní část vzduchu WasteGate ventilu, takže WG kanál zůstane déle uzavřen a více výfukových plynů proudí turbínou). Okamžitá spotřeba paliva vyletí nahoru, ale motor překoná moment setrvačnosti, udělí vozu zrychlení a poté obvykle přichází fáze rovnoměrného pohybu (pokud nejedeme rally nebo závody do vrchu), kdy se turbína zase ochlazuje a spotřeba opět klesá na minimum.
    To je výhoda proti atmosférickým motorům s vysokým kompresním poměrem, které potřebují vyšší minimální dávku paliva na to, aby se vůbec udržely v chodu (důsledek vyššího kompr. poměru). Pak samozřejmě můžeme mít atm. motory s nízkým kompr. poměrem, ale ty zase neposktují vysoký měrný výkon a tak jej musí dohánět zdvihovým objemem (např. americké motory 4,0 l V8, které mají třeba jen 200 koní).

    1. Zhruba před rokem se ke mně dostala informace, údajně uniknutá z Boleslavi, že u těch skutečně malých motorů se směs při plném výkonu obohacuje víc než by bylo z hlediska funkce nutné ve snaze udržet teplotu ve spalovacím prostoru. To by tu výhodu trochu stíralo. Nevíte, co je na tom pravdy a co přesně se tam děje?

      (Omlouvám se za laický dotaz, v praxi jsem se s problematikou bohatosti směsi setkal jen u Jawy 350, kde se šroubek na karburátoru nastavuje na kompromis mezi „žere to jak tank“ a „hups, díra v pístu“).

      1. Nevím, jestli tam není ještě něco jiného, ale šlo o chlazení katalyzátoru pomocí bohaté směsi. Katalyzátor je malý, aby se od začátku jízdy rychle ohřál a plnil emise, přičemž by při plném zatížení shořel. Už to není potřeba, výfukové svody jsou u posledních generací motorů chlazené vodou.

  9. Právě kupuji Rapida s 1.2 TSI (věřte, vybíral jsem ve své cenové kategorii poměrně pečlivě a prostě se pro mojí situaci hodí nejvíce – a taky se mi prostě líbí!) a velice bych ocenil v některém z pokračování seriálu howto, jak se o motor dobře starat (ohledně oleje atd.), které v servisním manuálu od Škody nenajdu (nebo najdu blbě, jak zmínil integrale). Možná bych to vylovil po fórech, ale zdá se, že by to byla práce na půl večera… Díky za příjemnou a zajímavou sérii, vedle té politiky je to fajn návrat k technice!

    1. blbá jednoduchá poučka – měňte olej častěji než je předepsáno. nejdříve po prvních 1000-2000 km a pak vždy uprostřed mezi předepsanými výměnami (dokud to bude v záruce, tak pokradmu). ovšem to má smysl pokud si kupujete nové auto jednou za 10-15 let, pokud to půjde za čtyři roku z domu, tak to nechte koňovi.

      1. Souhlas.
        Po prvnich 2-3,000 km, a pak kazdych 8-12,000 km.
        (podle poctu studenych jizd do 15-20 km, cim vice takovych – tim casteji = tech 8,000 km).
        Olej je levny – ve srovnani s GO motoru.

        1. Tak, olej je lacny. Syn meni olej v nasich autach 3 x rocne bez ohladu na najazd.

          1. :-) jasne, ale v U.S. koupim litr oleje za $2, tady za $15 :-))

            1. Tak ono zas ten olej by som tam nedaval. Ale aj Mobil 1 co som volakedy lial do svojho posledneho auta na Slovensku stoji tuto polovicu (prepocitane vtedajsim kurzom).

              1. Ja jezdim zasadne na mineral. Proste proto, ze mi nekurvi gumicky. Nezavodim, takze s tim nemam problem. V U.S. koupim mineral i 5W30 a za par babek. Menim po 8000 km. Kdyz jsem rozdelal motor po 250 tkm, nikde ani naznak spatneho opotrebeni. Hydrostely jako nove, atd.

                Kdyz jsem drive pouzival syntetiky, vecne mi v tom tvrdlo tesneni, po prehrati motoru (praskl radiator) sel olej do haje, atd.

                Je mi jedno, jestli je to spravne, proste ja to tak delam a mam po problemech. Dodrzuju jen API a viskozitu. Motor jsem mel zadreny jen jednou jedinkrat a to pote, co mi do nej nalili v Shell servise syntetiku 10W40 (podotykam, ze to byl novy motor, takze o rozpusteni kcharbonu nelze hovorit).

                1. Zaujimave. Ja pouzivam vyhradne synteticky olej snad 20 rokov a nejak som nikdy nemal problem. Pravda ale je ze Mobil 1 0W40 ktory pouzivam ma dost vysoky obsah esterov, takze tesnenia netvrdnu.

                2. Ono to, co se tady prezentuje jako plná syntetika je taky většinou obyčejný minerál. Třeba mně v servisu dávali Shell 5w30 a hrdě na tom bylo napsáno full syntetic. Reálně je to minerál s přidavkem antioxidantu.

            2. Neviem, čo je to „tady“, ale bežná cena bežného 5W-30 je na SK 5€/liter. Čiže jedna náplň aj s filtrom za 30€. Prijateľné.

              1. Tak to sa veci zmenili. V druhej polovicke 90. rokov chceli za flasu Mobilu 1 0W40 okolo 600 Skk.

      2. Jo.
        To jsem nepostreh – „…jednou za 10-15 let, pokud to půjde za čtyři roku z domu, tak to nechte koňovi.
        Tak jest.
        A za 4 roky se bude kupovat jeste vetsi sracka nez je k mani dneska, hm? ;-)

      3. To mi pripomina, jak jsem tuhle pred par lety nejak pozapomnel…a najednou koukam, ze mam najeto od posledni vymeny oleje pres 40kkm :-D

    2. jak se o motor dobře starat (ohledně oleje atd.), které v servisním manuálu od Škody nenajdu

      V záruce s tím zajet do autorizáku a pohlídat je, aby neukradli nový olej a filtr. Pak jednou za 100 až 150 kkm nebo 5 let vyměnit olej v manuální převodovce a chladící kapalinu v motoru i když budou držkovat.

      1. … aby neukradli nový olej a filtr.
        ROTFL!
        Zazil i to, ze na vsivaka koukal jestli to leje z mych plechovek,
        ale prelil pres max. rysku.
        Co si clovek neudela sam…ale dyk ku*wa to auto je v zaruce, hm?
        :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017