Sedm smrtelných statistických hříchů - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. „…zda dostanete práci rozhodují algoritmy hodnotící zda je váš úsměv statisticky stejný jako úsměvy stávajících zaměstnanců firmy.“

    Tohle je spatny priklad, protoze treba v Jizni Koreji je tohle tvrda realita uz minimalne poslednich 10 let. Zatim to rozhodovani nedelaji algoritmy, ale zamestnavatele se tam skutecne rozhoduji podle fyzickeho vzhledu, a to i kdyz nabiraji kancelarske krysy, u kterych je ksicht irelevantni. Korea se kvuli tomu stala „velmoci“ v plasticke chirurgii mladych lidi:

    https://worldcrunch.com/culture-society/in-south-korea-plastic-surgery-as-path-to-career-advancement

    Vitejte v prekrasnem novem svete.

    1. Kludne mozes skludnit hormon. Ten svet vobec nie je novy. Necelych 30 rokov dozadu moj vtedajsi zamestanavatel vybavil niekolko oftalmologickych centier YAG lasermi. Nas dodavatel samozrejme zdielal info o tom ze kolko maju instalacii po svete. Najviac ich mali v Juznej Korei. Udajne, kto je kratkozraky, je povazovany za menejcenneho. A sikmaci maju sklon k myopii. Takze laserove centra tam mali boom. Slovensky povedane, sikmaci boli jebnuti 30 rokov dozadu a su jebnuti aj dnes.
      Ale netreba to hadzat len na sikmakov, ze? Zoznam povolani kde sa vyberalo podla fyzickych atributov viac-menej nesuvisiacich s povolanim je dlhy. Jeden priklad za vsetky – letusky.

      1. Ty letušky zrovna dobrý příklad nejsou. Letadlo má nějaké vzletové limity a místa tam taky není nekonečné množství :-)

        1. To áno, ale napr. 40 ročná štíhla letuška má viac skúseností ako 25 ročná štíhla letuška.

          1. U 25 leté štíhlé letušky nehrozí klimakterické výkyvy, změny nálad a návaly, které v souvislosti s překračováním časových pásem a změnami tlaku jsou velice pravděpodobné a mohou tak ohrožovat bezpečnost letového provozu :-D

            1. A keby sme opustili politickú korektnosť, tak by sa dalo povedať, že pre takmer 50 % zákazníkov je služba poskytovaná 25-ročnou letuškou považovaná (ceteris paribus) za aspoň pocitovo „lepšiu“ než tá poskytovaná 40-ročnou. A potichu k tomu aj pošepkať dôvod.

              1. … a zabudol som tam dodať najpodstatnejšiu pointu, že teda v skutočnosti tie fyzické atribúty s povolaním dosť priamo súvisia. Len sa všetci musíme tváriť „ale niéé“.

              2. Tých 50% zákazníkov sú amatéri. Vzhľad je naozaj ta posledná vec v prípade letušky. Keď sa neposerie v nudzovej situácii, môže pokojne vyzerať ako striga.

                1. Tak nejako.

                2. Je statisticky dokázáno (když už jsme u té statistiky), že k nouzovým situacím dochází zcela výjimečně. A pokud k ní dojde, je jedno jestli je v hořícím letadle zachváceném panikou striga, Miss Fly nebo sám Bůh.

                  1. To teda celkom urcite nie. Priklad: AF358 na YYZ, 2.8.2005

                3. Iste, viem, že ty si veľký fanúšik letectva a tak to berieš z úplne iného pohľadu.

                  Lenže takíto minoritní zákazníci nie sú tými, ktorí určujú smer. Trebárs prečo asi je prevažná väčšina telefónov v tvare prakticky navzájom neodlíšiteľných veľkých matlacích pádiel? Ja by som napríklad chcel nejaký nie veľmi drahý a zároveň funkčný QWERTY telefón, niečo ako Nokia E63, ktorú som mal pred 10-timi rokmi. Ale nie je si veľmi z čoho vyberať.

                  1. Hovor mi o minoritnych zakaznikoch, kurna. Preco si asi neviem kupit ziadne auto?

                    1. Protoze beres auto jako modlu, a ne jako dopravni prostredek?

                    2. zrusavpt:
                      U mě třeba proto, že už se nově skoro žádný pořádně udělaný auto nevyrábí. Do čehokoli novýho vlezu, vidím tam haldu nepotřebných sraček na úkor kvality.

                    3. No ja nevim. Mam Focuse 2014 a nejak mi to neprijde jako precpane srackama. Vsechno, co tam je, mi prijde celkem ucelne a v rozumne kvalite. Nikde nic nevrze, neodpadava… jedine, co je tam navic, je CD prehravac :)
                      To jsem tak malo narocnej, nebo se situace za tech par let tak vyrazne zmenila?

                    4. A co ti různí asistenti (asistent pro jízdu v pruhu, asistent pro brždění, asistent pro čtení značek a dodržování rychlosti, asistent pro hlídání únavy…)?

                      Tyhle systémy do řízení zasahují čím dál tím více, člověk chce předjíždět, začne zrychlovat a když už dohání auto před sebou a chystá se v rámci předjíždění vyjet do protisměru, tak mu to brzdový asistent zahamtne, „protože hrozící kolize“. Nebo to zahamtne v ostré zatáčce, protože vidí před sebou zeď (do které to auto ale nemíří). Asistent pro jízdu v pruhu zase škube volantem pokud se člověk řídí dočasnými žlutými pruhy a ne těmi bílými co vedou třeba do zaparkovaného bagru.

                      Někde se musí vypínat po každém startu, někde možná nejdou vypnout vůbec.

  2. Obavam se, ze tam vypadl jediny zasadni „hrich“. Statistika je jen metoda hromadneho zpracovani dat. Nic vic, nic min.
    Interpretovat vysledek statistickeho pruzkumu je vzdy osemetne. Dost spatne se lidem rika, ze s padesatiprocentni pravdepodobnosti bude neco tak, pricemz s padesatiporcentni pravdepodobnosti to bude presne naopak. Takovy vysledek nikdo neprijme, takze tu je pokuseni prekrucovat, fabulovat a vymyslet kraviny.

    Na zname worldometer maji malo znamou sekci „projections“
    https://covid19.healthdata.org/czechia

    V dobe, kdy takdy kokoti z banik klubu hykali neco, ze zrg se zblaznil, protoze predikuje kulminaci COVID19 v polovine rijna jsem si udelal screeny prave z worldometers, ktere povazuji za mnohem, mnohem lepsi, nez cokoliv dokazalo vyprodukovat nase debilni MZCR.
    Ktere zrejme vasnive sleduje Prymula, protoze predikovaly strasny doom.

    Staci vynechat jen jednu drobnou drbmost, totiz fakt, ze ve vychodnim bloku je uplne jiny prubeh COVID19 nez ve svete a aplikovat modely podle sveta na CR a zacnou vychazet strasna hausnumera.
    Cili statistika jako takova je v tom zcela nevinne.
    Pokud to ma byt k necemu pouzitelne, je zapotrebi hlavne big picture guye, ktery celou problematiku chape do vsech detailu a je schopen z tech par nejdulezitejsich parametru poskladat zjednoduseny model a ten prohnat statistickymi metodami. A to neumi 999,99 lidi z tisice.
    Ale to neni chyba statistiky, Mrcasi.
    To je chyba banikovskeho mysleni.

    1. Tak blbe..
      Ted jeste kvalifikovany vypocet a je to skoro komplet.. ;)

    2. Při současném postupu vlády, bude opravdu v lednu vymalováno.
      Lidi utratí zbytek úspor za Vánoce a další příjmy nebudou, protože do obchodů a do podniků nebudou chodit zákazníci. Všechno ostatní je zakázáno – veškerá kultura, turismus a vše na to navázané.
      Nevím, jestli to přímo bude domino efekt, ale nějak podobně, s malými přestávkami, se to postupně bude bořit.
      Jsem zvědav, kdy to zaregistruje MF, že další daně už nepřitékají.

      1. Na podzim Home Office, na Vánoce Home Credit a na jare Homeless.

      2. Tak si Česká či Slovenská republika holt niekde požičia – šak ECB už tie bezcenné papiere vytlačí.

  3. Autor: „Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID-19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí“

    Na začátku jsem udělal stejnou chybu, věřil jsem JPP. Ale pak jsem si to pro jistotu ověřil:

    „Nejsou zde zahrnuty osoby, u nichž nebyl původce COVID-19 potvrzen laboratorně a osoby,
    u nichž úmrtí s COVID-19 vůbec nesouviselo (dopravní nehoda u COVID-19 pozitivní osoby)
    nebo u vyléčeného pacienta na obtíže, které s COVID-19 vůbec nesouvisí.“

    Akorát teď nevím, kterého statistického hříchu se autor dopustil :)

    1. Goro: to není „JPP“ nýbrž copypaste ze stránek Ministerstva zdravotnictví, tzn. nejoficiálnějšího možného zdroje.

      Plus na jaře Dušek údajně říkal, že 60% z těch smrtí není způsobeno COVID – ale to už je JPP.

      Kde jste vyčetl to, co teď copypastujete vy?

      1. „Plus na jaře Dušek údajně říkal, že 60% z těch smrtí není způsobeno COVID“

        – je možné, (podľa mňa pravdepodobné,) že ŽIADNE úmrtie nie je spôsobené Covidom.
        V ofic. dopise Úradu pre zdrav. inf. je doslova napísané, že oni NESKÚMAJÚ a teda ani neevidujú, či Covid zavinil smrť. Oficialne im je to ľahostajné.
        ====
        “ 3. Můžete vyloučit, že v tomto počtu jsou uvedeni i lidé, kteří zemřeli z důvodu, který nespočívá
        v onemocnění COVID-19 (tj. lidé, kteří by zemřeli v danou dobu i bez onemocnění COVID-19)?
        Ne. Tyto osoby, pokud byly COVID-19 pozitivní, jsou zahrnuty. „

      2. Yaseeq má pravdu, jinak je to dále popsáno např. tady:
        https://www.uzis.cz/res/file/covid/covid-19-pokyny-who-certifikace-klasifikace-pricina-umrti.pdf

        Co jsem slyšel, tak to výše zmíněným způsobem provozovali v New Yorku, aby měli vyšší čísla a dostali vyšší pomoc od vlády USA, takže se tam na jisté období zázračně uzdravili lidé z rakoviny a na silnicích neumřela jediná duše – ale to jsem jen slyšel/četl, takže to klidně může být JPP.

        1. Goro: metodika pěkná, jenže ten samý ÚZIS konstatuje ohledně skutečného stavu toto:

          Aktuálně jsou mezi zemřelé zahrnuty všechny osoby evidované v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) jako pozitivně testované na onemocnění COVID-19, u nichž evidujeme úmrtí.
          (…)
          Metodiku si aktuálně nastavuje každá země sama. Existují doporučení WHO, viz výše, nicméně systém zpracování dat a monitorování počtu nakažených a zemřelých je v každé zemi odlišný.

          Tzn. když MZČR říká že jako „oběti COVID“ vykazuje všechny pozitivně testované bez ohledu na příčinu smrti; a když ÚZIS říká totéž, vskutku nemáte pravdu když říkáte že to nedělají ;-)

  4. Zapomelo se na jeden oblibeny specek, chybovost mereni dvou rozdilne velikych skupin.

    Kdyz na ceste zastavim 1000 lidi a dam jim test na drogy, z toho 2 jsou opravdu vyfetli a test ma false positive 1%, pak je vysledek 10+2=12, sestinasobek reality.

  5. A proto na tenhle web chodím, skvělý článek, díky.

  6. Este bych pridal vlis database defaultu.

    Doneslo se mi par pripadu, ze clovek byl predvolan na test, prisel na misto a kdyz videl, ze je tam fronta X hodin, na nejake testy se vysral a sel domu.
    Pak mu prisla SMS, ze je COVID pozitivni.

    1. No tak to majú tí daní záškodníci za trest – je proste prioritne nastavený systém tak, že kto bol predvolaný na test a sa nedostaví tak dostane rovno pozitívny výsledok aby pekne sedel doma a neotravoval vzduch svojou netrpezlivosťou. Bodka.

      1. No aby ne, to jsou potom statistiky jedna báseň.

    2. Znáte někoho takového osobně? Prý to má být hoax.

      1. Asi bude. Registrace prej probiha krátce před odberem.

        1. To možná budou ti, co viděli dlouhou frontu a buď to otočili domů, nebo čekali a nedostalo se na ně. Večer se zpracují vydané žádanky a kdo ještě nebyl na testu, dostane positive.

      2. Pocita sa aj z druhej ruky? Ale tam to nebola netrpezlivost, iba vysledok prisiel v utorok ked test mal byt vo stvrtok. Potom sa to nejako okecalo a urobil sa realny test.

  7. pan autor : Vďaka za pekný článok.
    Dúfam, že ste ho nepísal osobne pre tento web, pretože by to bola marná námaha –

    1.väčšina ľudí dnes toto nepochopí
    2.veľká časť to NECHCE pochopiť, pretože by im to nabúralo ich názory a tvrdenia
    3. malá časť ľudí toto všetko pozná, a nemusí to znova čítať. Ovšem, neuškodí trochu si to prevetrať pomocou dobre napísaného textu.

    Mne sa moc páči SIEDMY bod – toto otočenie korelace a kauzality je štandartnou demagogiou (alebo omylom) väčšiny ekonomov.

  8. Moc pěkný článek. Myslím, že se vloudila jedna malá chybka, na konci odstavce o pochybných korelacích bych čekal “Kauzalita? Korelace.” (?)

    1. Tam byl znak nerovná se ‚±‘ ale zjevně se ztratil při konverzích kódování.

      1. Chci říct „Korelace≠kauzalita“. Tak to bylo ve zdroji.

  9. Jak to je ze statistikama popsál už dávno klasik:
    Asimov, Isaac: The Machine That Won the War
    česky: Stroj, který vyhrál válku

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017