Sám sobě finančním poradcem - zpět na článek

Počet komentářů: 27

  1. To je recese, nebo metodicky text pro pomocne skoly?

    1. Každý tu má pocit nadprůměrného samce, který může rozdávat moudra. V reálu toho je schopen málokdo. U většiny to pak vypadá jako tenhle výplod (článek).

      1. Dojimaji me moudre rady do zivota, jak usetrit na kupovane kave, misici se s predstavou televize (velky!) s vozem BMW coby zakladnich zivotnich potreb.

  2. Herdek, omylem jsem dal za jedna. Osobně nechápu, proč se autor vůbec zabývá nějakým hromaděním cashe na spořících účtech nebo penzijním připojištěním. Penzijní připojištění hodlám v nejbližších dnech zrušit, protože až budu v důchodu, tak si s tím nepůjde ani vytřít prdel, protože to bude mince. Rezervu v hotovosti mám +- 50 tis., což rozhodně není šestinásobek mé měsíční spotřeby, tak doufám, že z toho autorovi nepraskne žilka. S tím šestinásobkem nevím, kdo si to vymyslel, ale podle mne to je strašná konina.

    1. S tím šestinásobkem nevím, kdo si to vymyslel, ale podle mne to je strašná konina.
      Záleží na sociální bublině, kde se pohybujete. V některých je nalezení jiného zaměstnání velmi rychlé.

      1. Hledání nové práce není jediný problém se kterým se člověk může potkat, ta rezerva má fungovat i na situace typu zaměstnavatel přestane platit (a i když najdete jinou práci, stejně máte třeba 2 měsíce výpadek příjmu), nebo se někde vysekáte, měsíc ležíte v nemocnici a pak už nemůžete dělat tu původní práci.

    2. 6 měsíců osobních výdajů má nějaký racionální základ. Polovina rodin stejně žije od výplaty k výplatě, protože neumí šetřit a je negramotná. Takže tu poučku ignoruje. Pokud máte nastaveno penzijko na agresivní variantu a přispívá vám zaměstnavatel, je blbost to rušit. Pokud si přispíváte jen sám a máte nějaký dluhopisový nesmysly, rozhodnutí chápu.

      1. Penzijko snad ani jinak smysl nema, nez s prispevkem od zamestnavatele. Nejaka dynamicka varianta snad pokryje inflaci a tech par stovek od statu a pripadne zamestnavatele pujde do plusu. A kdyz tam rvete relativne hodne, tak vlastne jeste drobna uleva na danich. Akorat to jsou investice se sakra dlouhou likviditou. A kdyz clovek vidi, kam to v EU smeruje, tak kdovi, co z tech penez jednou vubec poridim…

    3. Ona je to taková univerzální poučka – k ničemu. Tohle je ještě lepší varianta, než lidi kteří vás přesvědčují, že musíte mít 6tinásobek příjmu. Ti kteří vydělávají dost a jsou zodpovědní mají obvykle rezervu daleko víc, ti co vydělávají málo + mají velké výdaje tohle často ani nenašetří.

      A hlavně záleží na tom, co na vás může „padnout“. Často se píše o tom, že pro lidi je problém, když jim odejde lednička, že na to nemají. To už je extrém. Jenže když bydlíte v baráku, může se vám taky vysrat kotel, a když nemáte na nový… máte problém. Pokud je pro vás auto „existenční nutnost“, pak výpadek může být taky nepříjemný – taková blbá bouračka/ťukanec, často skončíte s tím, že je lepší opravu zatáhnout ze svého, a mít auto, než mít auto o dva dny později, než to pojišťovna vypapíruje.

      U mě byla třeba největší blbost, že auto bylo psané na rodiče, přestože reálně jsem s ním už deset let jezdil já. Ono to principielně nevadilo – ale když jsem si posléze koupil vlastní a nové, zjistil jsem, že pojistka bez bonusu je dost drahá. U toho starého a ojetého by ten bonus byl pár kaček, tak jsem to neřešil. Jenže u auta za třičtvrtě mega ten bonus u kompletní pojistky nemít se docela prodraží. Co už, no.

      1. Pojistnik nemusi byt vlastnikem, ani provozovatelem. Celkem bezne mam vsechna pojisteni na sebe, ackoli auta maji nejruznejsi provozovatele. Jednim z duvodu je kumulace bonusu a druhym to, ze bydlim v megaprdeli, takze platim mensi pojistny zaklad.

      2. Bonus se dá převést. Stačí to doložit.

        1. To fakt to v čechách funguje s tými bonusmi? U nás si dáš vyrátať poistku cez internet, a vždy dostaneš najnižšiu cenu a neriešiš žiadne bonusy a bezškodové priebehy.

        2. A tak to by me docela zajimalo u koho a jak, me uz poslali do haje, kdyz jsem chtel bonus na ctvrty auto, ze na tech trech predtim mam maximalni, tak jakto ze najednou nula, a to pry nejde.

    4. „S tím šestinásobkem nevím, kdo si to vymyslel, ale podle mne to je strašná konina.“

      To je taková poučka, akorát tam není přímo 6 a nejde o peníze v hotovosti.
      Jak jsem to slyšel já, rezerva by měla pokrýt výdaje na 3-6 měsíců. A nemusí to být hotovost, ale prostě snadno dostupné peníze jakmile je budete potřebovat.

      1. Tak tak. Pri podepisovani hypo jsem chtel vysi splatky tak, abych ji byl schopen zplacet i pri nezamestnanosti a soucasne k tomu nejak zit po dobu alespon 12 mesicu. Nikdy nevis, co se muze posrat. Staci nejaky idiot s Excelem a velkym planem.

        1. samozrejme ty prachy nemam v hotovosti :D ale tusim do tydne jsou k dispozici.

  3. Sorry, ale to jsou strašný hovna.

  4. Eh, přihlásil jsem se jenom proto, abych se zeptal co to je za sračku :D
    To autor určitě nemyslí vážně, že ne?

  5. Hele uz soudy zastavily vsechny neopravnene vypsane exekuce? Pred par lety jich bylo docela dost(snad petina vsech exekuci). Prijde mi vtipne argumentovat poctem exekuci a tohle nepripsat, ale mozna uz se to vse napravilo, co ja vim :o)

  6. Tohle je dobrý:
    „Ze statistiky ČSSZ a ČAP, když jsem vzal počet aktivních smluv a získaných invalidit, tak pravděpodobnost je asi 2,2 %. Takže asi 97,8 % lidí ŽP potřebovat nebude, ale tohle žádný finanční poradce říct nemůže, protože by mu klient řekl, že to vlastně nepotřebuje“

    Akorát blbý je, že nevíte, kterých 2,2 % lidí se to bude týkat :-)
    Tak prostě pojištění funguje.
    Pojišťujete se na událost, která nejspíš nenastane, ale chcete být krytí v případě, že by náhodou nastala.

    Jinak samozřejmě pojištění se z principu nevyplatí oproti tomu našetřit si rezervu pro nečekané události.
    (Pojistné musí zaplatit plnění klientům a provoz a zisk pojišťovny. Kdo si šetří sám, je o ten provoz a zisk pojišťovny v plusu.)
    Jenže na některé události dost dobře nejde mít rezervu.
    Třeba když si rodina kupuje barák na hypotéku, těžko mít rezervu na splacení hypotéky v případě smrti živitele, nebo na to, že barák vyhoří, a podobně.

    1. Jak ktere pojisteni se nevyplati. Kdyz vas prejede v petadvaceti autobus a skoncite na kriplkare, tak nevim kolik lidi si je do te doby schopno nasetrit potrebnou sumu. Zase druhy extrem bylo myslim pojisteni lezeni ve spitalu, kde jsem rychlym vypoctem zjistil, ze kdyz si pojistnou castku budu davat bokem, tak bych s tema omezujicima podminkama musel lezet ve spitalu ob rok snad mesic, aby se to vyplatilo. Asi z toho jsou zase lespi provize. :-)

      1. „Kdyz vas prejede v petadvaceti autobus a skoncite na kriplkare, tak nevim kolik lidi si je do te doby schopno nasetrit potrebnou sumu.“

        Četl jste můj komentář do konce? Přesně o tom tam píšu.

        Jinak pojištění doby léčení mi všeobecně přijde, že se platí vysoké pojistné a když už se něco stane, dostanete pár korun.
        (Resp. třeba několik tisíc, ale to není nic, co by člověk nezvládl našetřit sám.)

  7. „Jak už jsem zmínil inflaci, je sice hezké, že na spořícím účtu je 100 000 Kč, ale za pět let má hodnotu asi 85 tisíc, i když REÁLNĚ těch 100 000 Kč tam je.“

    Předpokládám, že místo „reálně“ mělo být „nominálně“…a to asi tak celkově vystihuje úroveň článku.

  8. Asi to tu je jako sonda mimo bublinu

  9. Ten článek tady asi bude pro 99%+ lidí mimo místu :D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017