Renovace Slovenské strely – 1967 Tatran Manet 125 - zpět na článek

Počet komentářů: 47

  1. Tady je další důkaz, že když jde o hobby, nehrajou peníze roli. Za 60 klacků by se dalo koupit třeba auto nebo 4000 piv. :-D

    Ale skvělá práce, i kdyby ta motorka měla stát jen v obýváku vedle krbu, teď je to klenot.

    1. Tak ona se prakticky žádná komplet renovace ekonomicky nevyplatí, pokud se nejedná o něco velmi ceněného. U auta by taková akce byla rozhodně přes milion a za takové peníze prodáte máloco. Proto Olds i Guzzi jsou tak nějak původní stav a řeším jen mechaniku, ale Tatran byl v takovém stavu, že bylo nutné udělat prostě všechno.

      1. Nevyplatí se to teď, ale za 10-20 let to hodnotu mít bude. Nebo ještě za víc. Bez renovace by to byla hromada šrotu i za 20 let, ale takhle to bude sběratelský kousek.

      2. no nevím. Já jsem debil, který prodal Jawu 250/353 po GO motoru a přední vidlice s papírama a STK v roce 2007 za 6 litrů, teď se nedají sehnat pod 60, za A1 stav si ty hovada troufnou říct i kilo.

        Staré motorky z ČSSR mají jeden jediný a hlavní problém, a to jsou papíry. Opravit se to dá doma, díly jsou k sehnání celkem v pohodě, akorát 98 % strojů, a že jich jsou mezi lidma ještě furt desetitisíce, nemá doklady a tím to hasne a končí. Jako ta moje čezeta 175/450, kterou bych strašně chtěl dostat zpátky na cestu, ale bez dokladů je to v piči, a na veteránské bych musel provést renovaci ala vy za nějakých 60 tyčí, což nebudu nikdy v životě na hračku na hovno mít. Navíc já ani leštěnku z muzea nechci, chtěl bych na tom běžně jezdit třeba i do práce a patinový vzhled se mi líbí, mám ho rád.

        Jinak koukám, že jste asi neměl jako mladý fichtla? Protože cokoliv z povážských strojáren je plné popisovaných pastí a je to veskrze na hovno, špatně dimenzované, špatně zkonstruované a ještě na hovno vyrobené. Fichtl měl jednu hlavní výhodu, a to byla dostupnost motorového vozidla širokým masám, stálo to pokud vím +- jednu výplatu, manet netuším.

        1. Táta byl bohužel proaktivní a kvůli placení pojistky nechal před 20 lety Tatrana nevratně vyřadit z registru, takže veteránské značky byly jediná možnost. Ale originál papíry k tomu pořád mám.

        2. Jo a fichtla jsem neměl, jen Babettu a ta mi nepřišla špatná.

          1. to buďte rád, fichtl to jsou kopce problémů právě ala tatran

            moje 555 aktuálně vzpříčený kroužek ve válci protože ???? nikdo neví

            sral mě jednu dobu nízký výkon motoru, i zakoupil jsem za litr motor skládaný z nových a repasovaných dílů, typ 21, krásný. Po x hodinách montáže a nadávání ala Luboš Lakatoš motor chytl na první hic a jel fakt fajně. asi 10 km. pak. už. nenastartoval. nikdy. Jiskra OK, kompres OK, karburátor čistý a OK, předstih OK, kroužky OK … nejede a nepojede. Nikdy jsem nezjistil proč, vyzkoušel jsem všecko, měnit cívky, magneta, karburátory, hlavy motoru, těsnění, nakonec jsem to vyjebal pryč a dal tam zpátky tu 555

  2. Gratuluji k hezkému netuctovému stroji, byť, jak sám píšete, čistě technicky vzato je to hroznej sráč (měl ho i můj děda). Renovace dle mě celkem zdařilá, jen bych za sebe volil nějakou barvenou kombinaci, ve které se tyto stroje skutečně vyráběly. Leč samozřejmě je na každém, jak se svým strojem naloží – někdo se ho rád zbaví, někdo pomocí flexy a svářečky vyrobí z kývačky po dědovi homecross, jiný trvá na renovaci do posledního šroubku přesně dle originálu, další zas dělá něco lepšího než originál – co nejblýskavější akrylátový lak (což originál u těchto strojů zrovna nebyl), čím víc chromů tím víc veterán a veškeré hliníkové odlitky vyleštěné do kulervoucího lesku. Všemi těmito fázemi jsem si už prošel, tedy vím o tom svoje :-)

    Existuje ovšem ještě jedna, resp. dvě další možnosti, jak naložit se starým strojem nalezeným ve stodole: první je pouze ho očistit, provést nezbytné mechanické/elektrické opravy, odstranit případné zásahy kutila domácího (tedy odstranit nepůvodní části, nahradit je původními, či alespoň dobovými) a stávající stav jen zakonzervovat – pak máme stroj opravdu v originálním stavu, jak se dochoval.

    Často ale desítky let odstavený stroj vypadá tak, že původní pokovení nelakovaných dílů je z velké části pryč, často i lakované části utrpěly nejeden šrám a na odhaleném kovu si začala pochutnávat koroze.
    Pak lze buď provést úplnou renovaci, anebo z historického hlediska podstatně šetrnější přístup – odstranit korozi a takto ošetřené díly pasivovat a následně konzervovat. Samozřejmě k tomu provést nezbytné mechanické/elektrické opravy, aby stroj byl plně provozuschopný a bezpečný. Cílem zkrátka je zachovat co nejvíce z původního – zejména povrchové úpravy – lakování, zinkování, chromované a niklované povrchy.
    Touto cestou lze i z zdánlivého vraku získat opticky hezký stroj, jehož historická podstata je zachována. Je s tím sice snad ještě více práce než s renovací „od A do Z“, obnáší to patlání se s odmašťovadly, odrezovači, utěsňovacími a krycími laky, ovšem výsledek dle mého soudu skutečně stojí za to.

    Zájemcům o „nerenovační“ metody doporučuji stránky pana Nováka https://www.motorestaurovani.cz/, kde najdete podrobnější popis a nějaké návody a tipy. Sám jsem tyto postupy aplikoval na tuctový moped Jawetta Standard a výsledek mě nadchnul – stroj vypadá k světu, přičemž na němž jsou pouze čtyři replikové díly, vše ostatní je původní, malá část spojovacího materiálu nepůvodní, leč dobová a originálu odpovídající.
    Další, podstatně vzácnější provedení tohoto mopedu už netrpělivě čeká v mém depozitu na „někdy“ :-)

    Ovšem ještě jednou opakuji – každý, ať si se svým strojem dělá, co se mu zlíbí. Leč dodávám – ne vždy je renovace nutná a z hlediska zachování historické hodnoty je dokonce nežádoucí – zbytek originálu je pod novým lakem, tmelem a chromy schovaný tam někde uvnitř..

    1. vida že jste odborník, mám dotaz. Mám jednu stodolovku ČZ 175/450 1961, pojízdná, ale jinak šrot no a klasika, bez papírů.

      Existuje nějaká možnost dostat to na silnici, BEZ renovace do posledního šroubku za 60 litrů?

      Doklady sehnat nikde nelze, koukám na internet už 10 let a viděl jsem jedny a stály víc než hotová motorka i s doklady.

      V ideálním světě bych si představoval, že udělám výbrus (hodně vyběhaný válec), přetěsním (chčije z převodovky) , dám tam VAPE (dobíjí ale málo), předělám elektriku na halogeny 12 V, zrepasuju tlumiče a uložení vidlice a jinak to nechám pěkně matné a odřené, ráfky a výfuky natřu barvou na kamna a vůbec by se mi líbil trochu „postapo look“, motocykl má i doma dělaný dobový nosič, na který se vejde bečka 30 L piva, který bych si chtěl na stroji taky ponechat. Muzejní leštěnky jsou totiž okoukané a nebaví mě.

      Máte nějaký tip?

      1. Tohle vrtá hlavou spoustě ostatním… :-)
        Tak jak to vidíš Ty, tak to nejde.

        Způsoby jsou pořád dva a nic se na nich nezměnilo:

        1) sehnat si živý papíry
        2) přesvědčit komisi na veteránským klubu

        Pravda, někdy je benevolence u bodu 2 až dechberoucí, někde se trvá až na nesmyslných detailech. Pravidlo není a vždy záleží na názoru konkrétních strejců.

        Další způsob je penetrace systému, ale tu možnost asi nemáš, jináč bys jí už využil.

        1. jinými slovy srát a shánět jinou motorku na papírech a tohle nechat ve stodole dětem doufaje, že jednou bude svět lepším místem :(

          protože známýho na veteránským klubu nemám, nerad se sdružuju v jakýchkoliv organizacích kromě zaměstnání, což je nutnost

          je to škoda a je to debilní, protože zrovna tyhle motorky na rozdíl od manetů a fichtlů fungovaly a dalo by se na tom jezdit denně ještě dneska

      2. Přihlásit na Ukrajině a s UK TP provést individuální dovoz s tím, že mi tu vystaví čistopis českého TP?

        1. Sorry! Litva bude lepší.

        2. slyšel jsem cosi o polsku, do litvy by stálo za to kdyby to byla nějaká velká akce, takhle nevím nevím, daleko jak cyp

        3. Myslim, ze toto je cesta. A to aj pre ludi, ktorym vrchnost odmieta zapisat do TP nejake vyrazne zlepsenie bezpecnosti, ako napr upravene zavesenie kolies a vacsie brzdy, alebo pre mna za mna iny motor. Prehnat to cez inu krajinu (a za mna, kludne to v tej inej krajine nechat prihlasene – podla vzoru „lokalnym vypalnikom ani korunu“).

          Ak spravne chapem, ak je to raz zapisane a legalne v krajine EU, tak to musi byt legalne zapisatelne aj v CR, nie?

          Komu sa s tym ale chce srat, ze jo.

          1. Přesně. Třeba Holandsko. Jak je možné, že tam je plno veteránů (zejména ameriky), které jsou certifikované dle FIVA, ale přitom jsou předělané na LPG.

            1. No NL a (inak strasne prefizlovana, ale auta maju radi) GB su dve krajiny, ktore davam za priklad ked ide o upravy aut. Bezpecnostne vylepsenia na veteranoch su v pohode. Rozne upravy, aj extremne drasticke (opat davam na znamost Project Binky na YT) v UK prejdu schvalovanim po individualnej prestavbe tak, ze to technik prelezie, pozrie, ci su zvary a pod kvalitne, ci z toho nesmrdi nejaky pruser, clovek zaplati uplne zanedbatelny obnos a odchadza na znackach.

              Skusit v CR/SR povedzme prerobit predny nahon na stvorkolku odhadujem na 1:1 co sa tyka pomeru financii za diely a statne vypalne, a co sa tyka pomeru casu na prestavbu a papierovanie.

          2. Skús si pozrieť čo stojí taká ročná sadzba pre auto v rakúsku (povinná poistka + výpalné z motora) a si rozmyslíš to tvoje „lokalnym vypalnikom ani korunu“: https://www.oeamtc.at/thema/steuern-abgaben/motorbezogene-versicherungssteuer-18178410

            1. Tak zas zrovna v Rakusku by ma zapisovat auto na dlhsie obdobie ani nenapadlo. Resp. v celej zapadnej EU.

              1. Tak v Rakúsku sa ti to neoplatí ani na krátke obdobie – pri registrácii cvakáš NoVA Steuer a to je tiež riadne labúžo….
                A to stým “ ak je to raz zapisane a legalne v krajine EU, tak to musi byt legalne zapisatelne aj v CR, nie?“ by si si mal vytlačiť, zalaminovať a mlátiť tým po hlave buď seba (aký že si naivný), alebo mlátiť úradníkov a zákonodarcov (aké, že sú to kurvy).

                1. SatanOkkY nemam s tymto osobnu skusenost ale tuto na sidlisku pred par rokmi jazdil Oranzovy Fiat500, ten povodny na upravenom podvozku Daewo Tico. No asi si vies predstavit co to bola za prerabka ale vysledok velmi dobre vyzeral a bolo to aj v nejakom tunerskom casaku. Podstatne je ze to jazdilo zo zaciatku na tusim nemeckych znackach a po nejakom case som s prekvapenim zistil ze to ma znacky slovenske. Netusim ako to dokazal ale mal som za to, ze mu tato stavba presla nejako cez Helmuta v Nemecku a potom to prehlasil k nam. Uz som ten skvost velmi dlho nevidel ale bolo to pekne.

                  1. Ono ide aj custom motorku (poskladanú z rôznych homologovaných dielov od známych výrobcov) prihlásiť na slovenské či české papiere, ale je to riadna jebačka.

      3. S tím odborníkem to poněkud přeháníte, mám to jako hobby, na které mám stále méně času, ale když myslíte..
        Krom možnosti sehnat živé papíry viz níže a veteránské registrace (což bych kvůli různým omezením volil až jako poslední možnost) je ještě tato možnost: zjistit, zda je konkrétní motorka stále v registru. Pokud ne, je to předpoklad úspěchu. Další krok je motorku registrovat v nějaké normální okolní zemi (Německo, Rakousko, Polsko), což je možné, jen to chce mít spřáteleného Helmuta, či Zbyška a samozřejmě to něco stojí. Před registrací musí být stroj pochopitelně ve stavu, aby absolvoval tamní STK či individuální přihlášení (Eizelgenehmigung) bez problémů. Tím stroj získá techničák v zemi EU, pak už stačí v dočasné domovině stroj odhlásit (což opět musí provést Helmut či Zbyšek) a následně jej u nás přihlásit jako individuální dovoz – jednoduché jak facka, že? Nemám osobní zkušenost, nicméně na fóru jawamania.info je několik jedinců, kteří toto kolečko úspěšně absolvovali. Ale pochopitelně je to celkem onanie a je na zvážení, zda to za to vůbec stojí.

        Vlastně ještě je čtvrtá možnost – pokud motorka byla vyřazena z registru v letech 2001-2004 a máte k ní velký TP s ustřiženým rohem, lze ji opětovně přihlásit, neb vyřazením v uvedených letech nějakou dírou v zákoně nedošlo ke ztrátě technické způsobilosti vozidla a lze jej oživit.

        Vítejte v Kocourkově – všude okolo starou motorku přihlásit lze, jen u nás ne, neb rozkaz zněl jasně – vše staré musí zmizet ze silnic..

        1. jo tak to jsem právě někde zaslechl taky, takže není vlastně vše ztraceno

          jde o to , zda vůbec zahajovat opravu, ale takhle by to jít mohlo, díky

          1. Vážení, koukám se tu řeší papíry na staré vergly, to si dovolím trošku OT dotaz, třeba někdo něco ví… Mám asi od roku 2007 v garáži rozebraného Spartaka (jojo, je to ostuda, ale život nějak šel cestou klikatou a renovace zatuhla v dost ranné fázi, snad už se blýská na lepší). A teď ale ta potíž – s úřady jsem jakoby nic speciálního nedělal, povinné ručení jsem zrušil a nic víc neřešil.
            Po pár letech se ozvala ČKP s nějakou astronautickou sumou, což ale pořešil dopis s fotkami aktuálního stavu. Pak se totéž opakovalo za dalších pár let, to už bylo třeba čestné prohlášení, že vozidlo není provozováno na veřejných komunikacích, nicméně taky bez ztráty kytičky.
            Mno a teď je už strašně moc let zlověstné ticho. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se zatím změnil zákon a žádný „vejmluvy“, že nějak úplně necítím potřebu platit pojištění na auto rozebrané v krabicích už nikoho nedojmou… Já bych to jakoby strašně rád nějak pořešil, klidně bych i to ručení třeba zase začal platit, ale popravdě se bojím na sebe upozornit :) Mrzí mě, jestli bílé značky nějako zanikly, ale sralo by mě to o dost míň, než řešit složenku na X let po 80,- / den :S

            1. no nevím, tak buď to papíry má a musí se platit pojištění a nebo to papíry nemá a pak je to egál, z pohledu eráru to už prostě neexistuje

              pokud si pamatuju tak stav vozu mohl vždy být
              1) má papíry a placené pojištění
              2) má papíry v depozitu a pojištění se neplatí (kdysi neomezeně, teď tuším na 1 rok, pak vytáhnout, pojistit a znova do depozitu?)
              3) je odhlášeno z evidence buď na základě potvrzení o ekologické likvidaci nebo čestné prohlášení, že vozidlo bylo zlikvidováno už dávno a neexistuje – bez pojištění

              snad jiný stav by neměl ani existovat

              1. Díky za odpověď! Ono je to jinak – ten depozit je bohužel kurvárna kurevská, protože na vytažení z depozitu musí auto absolvovat technickou. A nějako po roce nebo dvou nevyzvednutí z depozitu registrace zanikne, ještě je za to nějaká pokuta. Takže depozit pro projekty nad dva roky bohužel e-e.

                No a zbytek prááávěže jakoby… Techničák mám, značky mám, pojištění nemám. Což bylo nějak do 2017 legální, protože pojištěné muselo být vozidlo, které je porovozováno na pozemních komunikacích. (Že to NEprovozování horko těžko dokazoval majitel a ČKP dělala hódně velký bubu [„No, pane, ono už je to ale na právním, víte, jó, takže já bych vám radila to co nejdřív zaplatit“] je fakt, ale v takhle jednoznančných případech jako je padesát let stará kára s fotodokumentací to šlo).

                Já jsem se o tom, že se nějak tyhle věci změnily a ČKP už zase úřaduje, dozvěděl asi před měsícem, protože jsem nějak před ekolikvidací jiného auta prošvihl asi pět dnů povinného ručení, takže přišla složenka.

                1. hm, tak to bylo asi nějaké meziobdobí, protože jinak vždycky prudili ve smyslu papíry=pojištění a jinak je to nezajímalo

                  proto 90 % veteránů nemá papíry, protože to nikdo nechtěl platit, což u motorek s pojištěním za 2-3 kila je fakt škoda, když se dneska stré jawy prodávají běžně za 100 tisíc

                2. S tím depositem se to má trochu jinak: po roce uložení musíte úřadu nahlásit účel využití vozidla (stačí třeba „probíhá oprava“) a jeho stanoviště; pokud tak neučiníte, jsou možné nějaké sankce a po nějaké době snad i trvalý výmaz vozidla z registru. Více k tématu třeba zde http://www.jawamania.info/poradna/detail.aspx?questionid=66599 nebo zde http://www.jawamania.info/poradna/detail.aspx?questionid=59373; po nahlášení účelu využití a stanoviště by měl být deposit už natrvalo. Tedy doufám, že to tak je – mám takto uloženy značky k jednomu z mých (dočasně) „zašlapaných projektů“ :-)

                  1. nezbývá než se modlit že s tím, jak společnost bohatne a veteránský koníček se dostává trochu do módy, snad jednou se ta zkurvená naše legislativa hne směrem k západu, kde má každý vesničan stodolu plnou projektů, které pak prostě normálně přihlásí a jezdí a nikdo s tím nemá sebemenší problém

                  2. Hu, to ovšem vypadá zajímavě, je-li to opravdu tak. Děkuji!

    2. Jo, vím o čem mluvíte, momentálně sleduju průběh renovace pickupu na kanálu Hagerty a je to přesně ten poslední styl. Komplet GO motoru, převodovky, nová elektrika, brzdy, odpružení, atd. Ale na tom všem původní orezlá karoserie. Taky se mi popravdě tenhle styl naoko „mám v piči“ líbí čím dál víc, ale na to musí být dobrý základ. Pokud 90% dílů přijde nových, jako v tomto případě, tak by umělé staření stálo ještě víc peněz a času, než to udělat takhle jako z fabriky.

  3. V té bílé je to elegán.

  4. Som jediny komu pri precitani nazvu clanku napadlo ze Redguy sa dal na vlaciky a renovuje M290.0?
    https://en.wikipedia.org/wiki/%C4%8CSD_Class_M_290.0

    1. Wildcat:
      ne ne, mě to napadlo taky… :-D

      1. To byl trik jak nalákat víc čtenářů, protože motorky tu moc nejedou:) Článek o Guzzi četla jen třetina lidí co opravu její převodovky:)

        1. no povedlo se :-D

      2. Mě taky. ;-)
        Mimochodem koho to zajímá, tak odkaz zde
        http://slovenska-strela.cz/
        rozpočet je trošku větší… :-D
        Jak to bude s papíry na drážním úřadu netuším. :-)

    2. Taky mě to napadlo :) mimochodem na ten vlak se těším, doufám, že to půjde se projet :)

  5. Trubka co k motorce vůbec nepatřila rulez!

  6. Trochu se mi zamlžily oči, protože Manet S100 měl kdysi otec a najezdil s ním spoustu kilometrů mezi domovem a 20 km vzdálenou prací. Za slunce i za deště (ten štít fakt fungoval), v létě, na jaře i na podzim. A když pak zlenivěl a přesedlal do Dacie 1300, což byla rumunská kopie Renaultu 12, nejen na zimu, ale po celý rok, věnoval mi ho na moje pubertální ježdění. A výlety s děvčaty. Takže pak i já jsem na něm najezdil mezi svými 17 a 19 lety dost tisíc – plná nadrž za 10 Kčs, holka na zadní sedadlo a vyrazilo se maximální šedesátkou na výlet……
    Skončil chudák někdy kolem roku 1973, kdy byl prodán na náhradní díly, to už ovsem se na něm ty tisíce kilometrů projevily tím, že mu kopce začaly být velkou překážkou. A i benzín už v té době nebyl za 2,10 litr
    Ale vzpomínám na něj moc rád……

  7. K čemu teda byla ta trubka?

    1. To já nevím, šla do sběru :)

  8. Hlaváčku pište si. Zásada renovátora číslo jedna. Vozidlo kompletně nasucho skládáme před lakem, abychom se vyvarovali nepříjemných překvapení.

  9. nový Tatran stál 7200,- Kčs.
    1965 mírně jetý (1300 km) jsem koupil od pana Čecháka za 6000,-
    /dost peněz mě následně stály ty plexi štíty; ochotně se lámaly při provádění „skluzů“ v zatáčkách.

    1. Jak autor uvedl, ta plexiskla byla spíš na obtíž, tudíž vyhozené prachy…a ještě to hnusilo celkový pohled.

    2. Takže asi 5 tehdejších hrubých mezd, na dnešní ceny cca 170 000, to je darda, ale čekal jsem to ještě horší.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017