Quotenfrau (speciál napsaný na em dé žet) - zpět na článek

Počet komentářů: 123

  1. Prostě kvotny

  2. Ale stejně je ten kapitalismus úžasný, co všechno dokáže utáhnout…

  3. Lidé si bohužel na každé zmrdství najdou kompenzační mechanismus. Říkám bohužel, protože kdyby zavedení kvót (dotací, EET, …) znamenalo okamžitý a tvrdý pokles či bankrot, tak by autoři těchto opatření byli vždy rychle odstraněni a i velice hloupí lidé by celkem chápali, že se kvalita života nedá zlepšit úředním nařízením. Jenže dopravní zpoždění v téhle zpětnovazební smyčce dosahuje řádu desítek let, takže můžeme čekat další a další podobně geniální výmysly…

  4. Já bych ještě doplnil nový trend: happiness manažery, zatím jsem narazil výhradně na ženy.

    A mezi Quotenfrauen patří bezpochyby šéfka BMW (značky, ne koncernu) Hidegard Wortmann.
    Narozdíl od Mary Barra je jejím snem „konečně pustit volant z rukou a věnovat se během jízdy jiným činnostem“, jak prozradila v AMS.
    Ale je to ještě dobrý, až budou i kvóty na homosexuály, trasgendery, zoofily a kanibaly, pak bude teprve prdel.

    1. A co teprve kvóty na mentálně postižené ve vrcholném managementu?!

      1. Snižování stavů by ovšem byl velmi nepopulární krok…

        1. Dobře ty!

      2. Zapomněl jsem na černochy a muslimy, to ale přijde na 100%

        1. „Na stoprocentně“?

          Hm, kvóty pro typografy asi nebudou, hádám.

    2. Zapoměls ještě na transablovaný!

    3. Po krátké konzultaci s LinkedIn a jedním článkem na iHned.cz mi vypadli za ČR čtyři happiness manažeři v mužským jménem, ženy však vskutku drtivě převažují.

      Tahle pozice zní už jenom podle názvu hrozně zlověstně. Hádám, že hlavní náplní práce bude reportovat managementu nálady podřízených, monitorovat potížisty, pomáhat jim s lepším pochopením aktuálních firemních hodnot a obecně vhodnými nástroji realizovat setrvalé štěstí zaměstnanců, i kdyby kvůli tomu měli někteří špatně dopadnouti.

      1. Tak to asi budou už gaykvóty v předstihu. Ale ženská, nebo chlap, náplní jejich práce je podle zmrdospeaku „i ve vypjatých situacích udržet ve firmě dobrou náladu“, dále „Přenáší hodnoty z neziskovek do korporátu“ a starají se o „větší zapojení lidí do společných aktivit v práci i mimo ni, což vytváří prostor pro neformální komunikaci i ventilování stresu.

        Já nevím, ale narazit na happiness manažera, tak ho asi zabiju. A bylo by to v souladu s §28trestního zákona o krajní nouzi.

        1. Takhle se připravit o společné radosti s kolegy při zaopatřování nebohých bojovníků ISIS někde v utečeneckém táboře. :)

          Navíc si jen představuji ty krásné TPS reporty, které by se pak musely vyplňovat:

          „O kolik jsi odhadem šťastnější, než v minulém měsíci (můžeš zaškrtnout více odpovědí)? – 10 %, 14 %, 23 %, 55 %, 65,5 %, 70 %, 89 %, 1000 %“
          „Máš pocit, že některý z Tvých kolegů je nedostatečně šťastný? Uveď minimálně jedno jméno.“
          „Sepiš tři důvody, proč by firma neměla zavádět homeoffice.“
          „Při vstupním pohovoru jsi se za 5 let viděl na pozici …… Proč myslíš, že na ní ještě nejsi (bude číst přímý nadřízený)?“
          „Co se Ti vybaví jako první při slově ‚sáňky‘?“

          :)

  5. Kvóty na ženy jsou protiústavní diskriminace lidí na základě pohlaví, již z definice. Další diskuze je zbytečná.

    Případný oponent vysvětlí, kde jsou ty fabriky plné žen od řadových zaměstnanců až po management, které válcují trh díky tomu že ženy vykonávají stejnou práci za nižší mzdy a kde jsou díky tomu ty davy nezaměstnaných drahých mužů na dlažbě.

    1. Tomu nerozumite. Plne fabriky zen nejsou kvuli predsudkum ve spolecnosti, genderovym stereotypum, tomu, ze zeny to maji velmi obtizne v muzskem kolektivu, nesmyslne se od nich ocekava pece o potomstvo, a to se ted prave radostne meni pomoci kvo-kvot.

      1. Jak nerozumím? :-) Fabrika skládající se ze 100% žen (běžní zaměstnanci i management) nemá mužské předsudky, mužské genderové stereotypy, ani mužské kolektivy. Tudíž se zde potenciál žen může projevit naplno, bez nějakých omezení ze strany mužů, jenže ono se to neprojevuje :-)

      2. Ještě upřesňuji, že v ČR si může každý, nezávisle na pohlaví, založit živnost, s.r.o., a.s. a podobně, není to tak že továrník musí být ze zákona muž a ten by pak snad nějak bránil ženám prosadit se.

        1. No, nerozumite :-) Proste ty predsudky zacinaji uz ve skolce kde si holcicky hraji s panenkama a nosi culiky, ve skole se od nich neocekava, ze se budou prat na zachodech, na VS se nehlasi na technicke obory (nebo jen malo), kdyz zena podnika, okoli se na ni diva jako na „divnou“, chlapa si nenajde, protoze ti nesnesou vedle sebe uspesnou zenskou. Sehnat zenske do fabriky nejde, protoze vlastne nejsou, cely ten zaklad je strasne zpredsudkovany a genderove nevyvazeny a muzou za to chlapi a zlatokopky. kvo-kvoty jsou potreba a hotovo. Mimochodem nedavno jsem opet delal povinne skoleni BOZP a furt to tam je ta diskriminacni nerovnovaha v hmotnosti bremene pro zeny a muze. Taky by me zajimalo, kolik muze prenaset tenta, co se jeste nerozmyslelo (soucet, nic, vetsi z obou, mensi z obou?)

          1. Žádné předsudky ani stereotypy v tomto směru v realitě již neexistují (kdysi ano), oběma pohlavím rovnoměrně se vtlouká do hlavy Musíte se dobře učit, atd. atd. a dokonce u žen je to vtloukání úspěšnější, neb skupina žen disponuje větším počtem VŠ titulů na hlavu.

            Ženy se na VŠ technického směru nehlásí z jednoho prostého důvodu, je vyžadováno abstraktní myšlení, které příroda diskriminačně nadělila více mužům než ženám. Doufám, že nás nebudete obšťastňovat myšlenkou, že mozek ženy je stejný jako mozek muže ;-)

            Nerovnováha v hmotnosti břemene pro muže a ženy se samozřejmě s případnými kvótami ruší, na ženy se bude aplikovat ustanovení na muže.

            1. Nejde o to, co se jim vtlouka do hlav, ale o to, co vidi kolem sebe. A tam je to jeden predsudek vedle druheho nekteri chlapi jeste porad treba podrzi zene dvere, nebo ji pusti sednout v MHD, proste hnus.
              Vidite s tim abstraktnim myslenim jste se odkopal, chteji ho, aby diskriminovali zeny, beztak tam uci samej chlap.
              Samozrejme ze mozky jsou minimalne stejne u muzu i zen, nebo je ten zensky lepsi vzdyt maji lepsi propojeni obou hemisfer. … coz mi pripomina vtip …. onehda mi zena tvrdila, ze zeny jsou mnohem lepsi v multitaskingu nez muzi, tak jsem ji rekl, at si sedne a mlci a co myslite? Nezvladla udelat ani jedno!

              Pozdravujte Wintermute.

              1. Upřímnou soustrast, u Johna Mmenonica jste evidentně navždy skončil v paměťovém sektoru vyhrazeném pro SWJs. :) Zbytek ironie použijte raději na okna. ;)

                1. Dekuji za nakopnuti, ja vedel, ze si od Gibsona chci neco docist.

              2. ? Vy jste evidentně provokatér (nebo debil – případně libovolná kombinace obojího)

                Zrovna s abstraktním myšlením mám spousty příkladů a to z oboru IT/programování.

                Ženy i muži mají +/- stejné vstupní vědomosti, ale ženy jedou podle definovaných pravidel a kolejí. Výhodou je, že to dělají obvykle pečlivěji a pořádněji než muži, ale jakmile se vyskytne nějaký nestandardní problém… Tak kluci mají lepší schopnost improvizace, umí zkombinovat a přizpůsobit i zdánlivě nelogické věci do sebe tak, že to ve finále funguje.

                Ideálně genderově-funkční kolektiv si pak představuji takto:
                – Programátor a designér = můž
                – Kodér a debug = žena
                – Dokumentace = spíše žena
                – Prodej = otázka talentu
                – Zákaznická podpora = žena (standardní problémy), muž (nestandardní problémy)

                Jak píše autor článku – je to něco co může fungovat naprosto přirozeně a bez regulací, ale to by si občan mohl pak říct, k čemu že ten stát vlastně platí ?

                1. Vidite mam zkusenosti, ze stejneho oboru. Vidam kolem sebe velmi chytre zeny a nemam pocit, ze by mely problem s abstraktnim myslenim. Ale k nejakemu zobecnovani mi jich prijde malo. Podobne jako autor clanku nesouhlasim s kvo-kvotama uz kvuli tem, ktere si to misto na slunci a respekt panskych kolegu opravdu zaslouzily.

                  Stran deleni provokater/debil, jsem rozhodne kombinace (a myslim, ze ta AI to vi).

                2. Adam: Žena se v procesu IT obecně uplatní nejvýše jako manažerka, testerka, grafička a HR, lety prověřeno. To není nic proti ženám, holt každému příroda nadělila jinak.

                  1. Ano, každému bylo naděleno jinak. A to vcelku bez ohledu na pohlaví. Proto je takové zobecňování pitomost – ať už jsou ty přiznané role jakékoli. Třeba moje drahá polovička je na návrhy, algoritmisaci a kódování pro docela dost platforem velmi dobrá, ale k otestování bych jí nesvěřil ani Hello World.

                    Ano, statisticky se tam mohou vyskytovat nějaké trendy, posice s větším zastoupením žen či mužů apod. jenže já najímám jednoho konkrétního člověka a ne trend. Navíc člověka na kvalifikovanou práci, kde si mohu dovolit věnovat přijímacímu procesu trochu času a úsilí (tj. nemusím se rozhodovat na základě proxy znaků jako když potkám někoho večer v temném průjezdu.)

                    1. JJ: Mýlíte se, „nadělování“ silně koreluje s pohlavím, důvodem jsou genetické predispozice a hormonální a jiné působení během vývoje mozku.
                      Jistěže existují vzdělané a chytré ženy s abstraktním myšlením, o tom není sporu, jenže jejich statistické zastoupení ve skupině žen je diametrálně odlišné od skupiny mužů.

                    2. Jestli „nadělování“ neni spise nasledek zapadniho socialniho stereotypu, kdy zeny celi pokuseni jit cestou „dej boze lehko“, kdy mohou vydelat prachy jako modelka , pripadne si „jen“ nabrnknout prachateho chlapa nasledne ho podojit jako trochu lepsi slapka, coz da pravdepodobne jen zlomecek prace a usili, nez na sobe makat a studovat a probijet se karieru odspoda, vlastnimi silami a bez „cheatovani“, coz naopak musi delat chlapi, protoze jim nic jineho nezbyva.
                      IMHO tak trochu zamenovani priciny a dusledku. Staci zmenit socialni podminky, jako treba v nize zminenem Rusku, kde se se zenskyma nikdo moc nepara, co si samy nezaridi, to nemaji a prorazit nahoru vlastnimi silami neni zadna sranda, kdyz miliony dalsich konkurentek se snazi uplne o to same.

                    3. Jo, proto se už na střední a k maturitě oblíkají jako pouliční štětky, aby si hned “jen” nabrnknout prachateho chlapa nasledne ho podojit jako trochu lepsi slapka a spousta z nich ani na nic jinýho necílí, tak jo…

                      Helejte, nemaj voni nějakou jinou mapu s jiným Ruskem?

                    4. zrg1: „Nadělování“ se dá s jistou mírou úspěšnosti změřit v testu.
                      Vliv společnosti je samozřejmě nesporný, nicméně zmíněná lenost a pohodlnost nelegitimizuje oprávněnost kvót.

                    5. Ano, však jsem psal, že statisticky to tak být může. Jenže při typickém přijímacím pohovoru v IT mám dost času a prostředků na to, abych tuhle statistiku hodil za hlavu a zkoumal schopnosti konkrétního jedince, kterého mám před sebou.

                      Jak jsem psal, je to jiná situace, než když někoho potkám v temném průjezdu – v takové situaci samozřejmě nemám čas detailně zjišťovat, zda přičmoudlý chlapík s flaškou v jedné ruce a nožem v druhé není náhodou student matfyzu, který se vrací z maškarního bálu, kde byl za drobného pouličního kriminálníka.

                    6. JJ: Proti zkoumání schopnosti konkrétního jedince na pohovoru nikdo nic nemá a je záhodno aby to tak zůstalo.

                  2. neuromancer

                    Adam: Žena se v procesu IT obecně uplatní nejvýše jako manažerka, testerka, grafička a HR, lety prověřeno. To není nic proti ženám, holt každému příroda nadělila jinak.
                    *****
                    Tak teorie to je jiste zajimava, ale v tom pripadne veskere procesy jedne okresni nemocnice, cele IT oddeleni jedne vyznamne strojirenske firmy, vyznamnou cast on-line burzy s plynem a elektrinou a nevim kolik dalsich vyznamnych projektu zanalyzovala, nadesignovala, odkonzultovala a zrealizovala asi mimozemstanka…

                    Tahle teorie skripe…., realita ukazuje presny opak, totiz ze prirozene se nejlepe dari firmam, kde rozhoduji schopnosti, nikoliv tabulky a je uplne burt, jestli je napriklad na pozici SW architekta nebo konzultanta muz nebo zena.

                    A to u nas jsou uplne jine pomery, nez treba v Rusku, kde na postech manazerek nejsou pipiny, tvorici reprezentativni obal na vaginu, ale fakt technicky vzdelane a kompetentni mlade zeny se vzhledem modelek, ktere casto dostanou jejich zapadni muzske protejsky do uzkych, prave kvuli stereotypu, ze pekne vypadajici zenska musi byt blba jak tago. V Evrope mozna, v Rusku ani omylem. Kdo na tohle neni pripraven, tak stoprocentne vyhori.

                    1. zrg1: O tom není sporu, rozhodují schopnosti nikoliv kvóty a mělo by to tak zůstat.

                      O ohýbání reality ve smyslu „Po dvou měsících detektivní práce jsme v oboru našli jednu solidní ženu, takže ženy v tomto oboru jsou stejné jako muži“ se nebavím :-)

                    2. zalezi, v jake rovine hledas. Prumernych techniku bude asi drtiva prevaha chlapu, nikoliv prirozenymi predpoklady, ale spise proto, ze zenske se hure srovnavaji se sluzebkami, prescasy, narocnymi provozy a tezko budou tahat kabely nebo litat s autogenem, jako svarecka Wendy. Podivej se na top IT odborniky a pomer bude v realu tak 4:1 . Prave proto, ze top predpoklady pro ty nejnarocnejsi funkce nejsou prirozene rozvrstvene 1000:1 ani 100:1 ale spise tak 2:1, zbytek dela jen socialni halo a take materstvi…

                    3. zrg1: 4:1 :-) A teďka tu o Budulínkovi :-D :-D

                    4. no tak se podivej treba na sachisty, kolik tam hraje chlapu a kolik zanskych, mozna 1000:1, jenze prvni zena je nekde kolem padesateho mista… a presne o tom to je.

                    5. zrg1: Přesně o tomto ohýbání reality to je :-) Našli jsme jednu schopnou šachistku tudíž všechny ženy jsou ve hraní šachů stejné jako muži, akorát je tady šovinismus, diskriminace, stereotypy, předsudky, které brání většímu uplatnění žen v oblasti šachu.

                    6. Nevím, jaké máte osobní pracovní zkušenosti s Ruskem a odkud konkrétně. Já jsem okolo IT řešil dost věci v Moskvě a Petěrburgu a na Vámi zmiňované geniální modelky jsem opravdu nenarazil. Naopak bych řekl, že typický patriarchální model je tam ještě výraznější než ve střední Evropě (byť ne tak silný, jako ve výše zmiňovaném Švýcarsku).

                      Ta jak v Rusku rozhodují schopnosti a ne to, kdo s kým seděl v jedné buňce Komsomolu či kdo co na koho ví, ta je taky pěkná.

                    7. :) Tak hlavne si na to vzpomen, az ti na pracovni schuzku prijde neco jako prokuratorka Poklonskaya na Krymu…

              3. prcek: Podržení dveří se na ženy aplikuje až od vyššího věku, kdy už má svůj vlastní rozum, míra ovlivnění nebo snad indoktrinace je blízká nule.
                Abstraktní myšlení vyžaduje pracovní proces, nikoliv škola jen tak z plezíru, škola je příprava na budoucí povolání.
                Po pokusu tvrdit že ženský a mužský mozek je stejný je další diskuze marná.

                1. asi to nechapes, ale co se tyce abstraktniho mysleni, nebo mozku, jak rikas, predpoklady jsou u obou pohlavi uplne stejne. Jelikoz jsem roky delal ve skolstvi, tak vim uplne presne, ze do puberty jsou kluci proti holkam spise tupi jak lopaty , coz se plus minus ve 14ti zlomi a holky preswitchnou priority uplne jinam. Coz jeste absolutne neznamena, ze nemaji schopnost abstraktniho mysleni, spise nemaji motivaci , pripadne agresivitu, prosazovat se v technickych oborech, cemuz napomahaji i socialni stereotypy, jako napriklad ty o tupych blondynach…
                  Vsechny ty kvoty na zenske a ostatni blbiny to jenom zhorsuji, absolutne nechapu, proc by v technickych oborech mel byt na zeny nejaky jiny ohled, neni to vzpirani ani box.
                  Neni to tak davno, co treba koncertni pianiste byli take skoro vyhradne chlapi a najednou to je uz skoro presne fifty fifty. V technickych oborech to smeruje uplne k tomu samemu, ruku v ruce s tim, jak tam porostou naroky a uz nebude potreba hledat milionovou kvantitu, ale tisicovou kvalitu a ta tisicova kvalita bude zcela logicky rozhazena mezi muze a zeny, jde jenom najit ty spravne a talentovane a dat jim moznost se prosadit. Coz je presne to, co jakekoliv kvoty dusi uz v zarodku.

                  1. zrg1: Předpoklady nejsou stejné, kolikrát to sem budu muset ještě napsat? :-) Myšlenka, že předpoklady mužů a žen jsou stejné, liší se jenom vnější tlaky/stereotypy/předsudky na ně, je od základu pomýlená.
                    Ohledně abstraktního myšlení ženy ztrácejí i ve zcela genderově neutrálních oblastech jako je práce s mapou, což je dlouhodobě známý fakt http://www.express.co.uk/news/uk/380468/Why-women-can-t-read-maps

                    S poklesem nároků v určitých technických oblastech se v nich může zvyšovat zastoupení žen, o tom není pochyb.

                    1. neuromancer 14.3.2017 v 16:28

                      To je šovinismus nejhrubšího zrna. Ženy jsou schopny abstrakce úplně stejně jako muži.
                      Váš příklad s mapou je pak klasickej argumentační klam.

                    2. CNN: Celou dobu se tady o tom bavíme že nejsou a že tento rozdíl není způsobeno šovinismem :-)
                      Příklad s mapou není klam, ale holá skutečnost.

                    3. neuromancer 14.3.2017 v 17:48

                      To, že ženský netankuje programování neznamená, že neuměj myslet abstraktně.
                      To je totiž stejný, že když chlapy netankuje žehlení tak nejsou manuálně zručný.

                      Je to klasickej straw man v debatě o abstraktním myšlení.

                    4. FYI, „tankovat“ znamená „doplňovat palivem“; to jste patrně na mysli neměl. Ono dotýkání se, jež jste na mysli patrně měl, úzce souvisí s tangentou čili tečnou, a proto se také nutně píše s -g-.

                    5. For your information: Když Vás chlupatej sere tak to neznamená, že Vás (třeba) mončičák tlačí z řiti.

                    6. CNN: Jasně, umějí to, ale zapírají jako partyzánky :-) V rámci utajení si pak přednostně vybírají humanitní obory, že? :-)

                    7. Jenže to, kolik % žen neumí používat mapu vůbec nic neříká o tom, zda ji umí používat jedna konkrétní. Takže, jak už jsem psal, pro zábavu se v těch statistikách klidně patlejte, ale řešit je v kontextu nějakého přijímání lidí je stejná pitomost, jako zavádět kvóty.

                    8. Stran (ne)přijímání žen do zaměstnání není vůbec problém ve čtení mapy (a podobně), nýbrž v tomto a spoustě dalších podobných.

                    9. JJ: Už jsem psal výše, proti zkoumání schopností konkrétního jedince na pohovoru nikdo nic nemá.

                    10. tak chlapi jsou v oblikani a problematice sladeni barev taky v loji, dokonce bych rekl vice, nez zeny, v orientaci s mapou a buzolou, protoze od doby, co se pouzivaji GPS udelatka, to u chlapu taky neni zadna hitparada.

                      Jako priklad jsme meli v jedne me byvale firme dress code, kde chlapi meli striktne predepsano, co je business wear, co business casual a co friday, div ne do velikosti vzorku na kravate a barvy ponozek,
                      zatimco u zen to bylo odbyte jednou vetou, ze maji byt obleceny primerene a vyvarovat se modnich vystrelku.

                      Kdyz jsem se na to vyslovne ptal, proc to nemaji take deklarativne vyjmenovane, tak mi mistni HRka vysvetlila, ze zeny jsou v teto oblasti SAMOSTATNEJSI a tudiz se PREDPOKLADA, ze si v takto elementarni zalezitosti poradi (cimz to nebylo vyslovne receno, lec to jasne vyznelo, ze chlapi z IT jsou beznadejny pripad a po letech katastrofalnich zkusenosti nam to radeji rozepsali jako pro debily).
                      Opet zalezitost socialni potreby a vnejsich podminek… s inteligenci to nema nic spolecneho, protoze top modni navrhari jsou … svete div se … opet zeny i muzi vicemene rovnocennou merou.

                    11. „protoze top modni navrhari jsou … svete div se … opet zeny i muzi vicemene rovnocennou merou“

                      Ak teda povazujeme teplych za biologicky muzov, tak formalne mas pravdu. Ale neznamena to vobec nic.

                    12. zrg1: Oblékání a sladění barev je zase oblast která nejde mužům, to je známá věc. Nepřekvapivě každé pohlaví má svoje přednosti a slabiny.
                      Na sociální potřeby a vnější podmínky to hodit opravdu nejde, mužové objektivně vidí barvy rozdílně než ženy.

                    13. Muj mladej, kdyz jde do tanecnich, tak poskakuje pred zrcadlem hodinu a dalsi pul hodiny je v koupelne a doladuje uces a o jeho spoluzacich si myslim, ze to maji uplne stejne.
                      Taky bych mohl, kdybych chtel, ale to ze se mi nechce neznamena, ze jsem na to blbej jak tago :p Otazka motivace a priorit.
                      A mimochodem. V Mense to taky neni tak, ze by tam byli chlapi v buhvijake presile. Skoro bych rek, ze to tam je taky tezce 50 na 50 :)

                    14. Muži bez poruchy barvocitu a ženy bez poruchy barvocitu vidí barvy stejně…
                      Akorát mužů s poruchou barvocitu je řádově víc než žen…
                      A navíc i muž s normálním barvocitem si klidně vezme na sebe kombinaci barev, která u průměrné ženy vyvolá epileptický záchvat…

                    15. Na to existuje jedno řešení, nosit jen černou.
                      Poněkud mě uráží to, že člověk který mě nezná, vysloví předpoklad, že neumím číst v mapě, protože ženská. Třeba takové opravdu jsou, nevím – ale protože jsem dokázala vystudovat urbanismus, tenhle nedostatek u sebe nepředpokládám. A při studiu tohodle oboru (u nás asi dvoutřetinově ženskýho) jsem každý den viděla studenty geodezie a kartografie (asi polovina holky), jak s trasírkama a přístrojema běhají kolem školy na terénních cvičeních. Kdo neumí číst v mapě, těžko by se vůbec dostal na obor, kde se mapy vytvářejí.

                    16. Ano, to je ošklivý předpoklad a navíc dost překroucený. Někde jsem četl, jak ten názor vznikl, šlo o to, že žena si [statisticky významně častěji než muž] mapu zorientuje podle terénu, muži to [statisticky významně častěji než ženě] nestojí za námahu. Ale lidi rádi zjednodušují a rádi zobecňují, proto se to říká takhle.

                      Ale nějaké mršky rozdíly tam přeci jenom budou. Lze mít myslím za prokázané, že muže častěji než ženy baví programování, elektrotechnika nebo strojařina, že muži častěji než ženy spáchají násilný trestný čin a podobně. A lidi ve své tuposti zase zobecňují a zjednodušují a pořád dokola vynechávají ono „statisticky významně častěji než“.

                    17. Ziriath: Statistika nemá nic společného s urážkou, opak je hluboké nepochopení principu statistiky.

                    18. Argument statistikou. Stačí říct, že nějaká statistika tohle, statistika tamto, konec diskuze. Ale ta nemusí být postavena na relevantním množství vzorků, odpovědi mohou být nepravdivé (jen velmi málo mužů by přiznalo, že v mapě číst vlastně neumí, kdežto ženských to možná přizná víc). Je možné, že podle nějaké statistiky opravdu více žen než mužů neumí s mapou, to nepopírám – ale na základě toho říci, že ženy neumějí s mapama mi přijde generalizující až urážlivé – a to nemám na hlavě nic vyholenýho, ani žádnou divnou barvu. Odkaz výše vede na nějaký bulvární plátek, kde ‚britští vědci zjistili‘ a autor k tomu přidal generalizující titulek. To není statistika.

                    19. Ziriath: No tak to Vám připadá špatně. Já osobně nemám žádný problém s tvrzením „Mužové se neumějí oblékat do společnosti“, přestože Vím že existuje několik málo mužů, kteří to umějí :-)

                      O kvalitě předložených statistik spekulovat můžeme, to bezesporu.

                    20. To že se neumějí oblékat do společnosti, je taky nesmysl. Aby se to dalo o někom říct, musí existovat muži, kteří se do společnosti oblékat umí, protože společnost tvoří lidé, a musí být možnost s někým nebo něčím srovnávat a někdo musí pro tu společenskou normu udávat standard. Nakolik se množina mužů, kteří se umí oblékat, překrývá s těmi muži, kterým radí nějaká žena, ale nevím.

                    21. Navíc, nemáme to tak nějak jednodušší? Na oblecích toho moc není, snad ještě správný střih, zbytek už jsou v podstatě doplňky. Jó u žen všechny ty šaty a boty a účesy, a doplňky ještě k tomu, to je peklo…

                    22. I pokud zanedbáme možnost, že to střihal slepý Číňan* a šil hloupý Ind, stejně toho zůstane docela hodně.

                      Především vůbec správný oblek pro danou příležitost — zdaleka ne vše se hodí všude; s oblekem z pracovního jednání budete za burana na plese**; něco jiného se hodí na odpoledne a něco jiného na večer, atd.

                      Ty doplňky jsou také poměrně podstatné; např. na zmíněném plese nemá co dělat kravata (ano, já vím, 99 % lidí ji tam nosí, ale to je fakt špatně). Zcela na odstřel jak výrobce, tak i uživatele pak jsou takové ty děsivé sady kravata+kapesníček z téže látky. Vhodné boty i ponožky k danému obleku a k dané příležitosti — jak co do barvy, tak u těch bot co do typu —, to je také trochu umění; co vídám na plesech na některých kopytech, škoda slov…

                      Právě naopak bych osobně řekl, že to dámy mají mnohem jednodušší, protože pro ně nejsou ta pravidla tak striktní, není jich tolik, a celkově mají větší volnost; a dokonce i pokud se mírně odchýlí od něčeho podstatného (délka sukně na plese, třeba), nevypadají většinou ani zdaleka tak idiotsky a buransky jako gentleman, oblečený podle tradic JZD v jeho rodné vísce.
                      ___
                      * Nutno zdůraznit, že ačkoli jsem si dovolil užít Číňana co personifikace odfláknuté laciné práce, podle referencí mají být např. obleky z Hongkongu excelentní. A zároveň (oproti např. Saville Row relativně) laciné.
                      ** Vyjma, bohužel, plesů maturitních především a českých mnohdy i v těch ostatních případech.

                    23. Typ jsem tak nějak právě pro stručnost zahrnul do toho střihu.

                      Ne že bych to osobně na plesy nějak hrotil, ale kravatu opravdu asi tak od tanečních nenosím, boty na parket zásadně taneční a košile je samozřejmostí. Tak myslím, že v pohodě. Ostatní příležitosti, kam chodím, jsou zase o tolik méně formální, že tam už kravatu nenosím vůbec, tak vlastně tuto věc nepoužívám vůbec. Možná proto mi to přijde relativně jednoduché ;-)

                      No a na plesech zpravidla následuji jako druhý s odhozením saka i motýlka, vyznávám názor, že je lepší pohled na tanečníka na parketě bez saka, ale když to k něčemu je, než sice formálně správně, ale pak ten tanec ve svěrací kazajce je spíš k pláči. Ale to je samozřejmě dáno hlavně tím, že mám poněkud jiný vztah k tanci než mají běžní občané k jejich povětšinou (polo)důchodcovskému provedení ;-)

                      Jistě, až se naskytne dostatečná příležitost, např. Ples v Opeře či něco podobného, tak pořídím i smoking, případně na podobně významné události tam vhodný šat, leč zatím to nebylo potřeba. Kdo potřebu účastnit se takových událostí má často, tak toho lituji, to pak skutečně samsotatná disciplína. Obzvlášť když jak sám říkáte, mnozí mají problém i s tím obyčejným plesem…

                    24. Není náhodou Ples v Opeře (bohužel jeden z vůbec posledních) white-tie?

                    25. Jo to netuším, ostatně jak jsem naznačil výše, nebyla příležitost, tak jsem tak nějak ani neměl důvod zjišťovat dresscode ;-)

                    26. Jsem obohacený buran. Co si mám vzít na oblek za ples, kdybych na nějaký šel (tak za devět, deset let bude mít dcera věneček, tam se asi objevím)? Proč ne ta kravata? – ne, že by mi to vadilo.

                    27. Tradice a historické konvence praví, že na ples patří výhradně motýlek. Vázací, prosím pěkně, nikoli na gumičce (ale v nouzi je i ta strašnost na gumičce asi poněkud méně špatná, než kravátle).

                      Jinak to záleží na konkrétním plese, a taky kdo ví, co se stane s touto společností během deseti let; nicméně obecně
                      – na výjimečné hoch nobl plesy, kde je na pozvánce napsáno “white tie”, výhradně frak. To Tě asi spíše nikdy nepotká, tak jen tak pro úplnost;
                      – na všechny ostatní plesy by měl správně být smoking, ale to už je taky skoro dost zapomenuté umění…

                      … takže aspoň oblek tmavý (v žádném případě ne světlý, světlešedý apod.), může být s jemným proužkem, nikoli však kostkovaný nebo puntíčkovaný nebo tak něco. Musí to být oblek (nikoli kalhoty a sako z práce, dokonce ani kdyby se k sobě hodily), optimálně trojdílný i s vestičkou, máš-li, v nouzi aspoň tedy dvojdílný, ale šitý dohromady.

                      Kapesníček do náprsní kapsy lepší žádný než blbý. Správný je takový, co se hodí k motýlku a k případným dalším doplňkům (včetně dámy), ale rozhodně nikoli z téže látky jako motýl.

                      Boty i ponožky nutně, vždy a výhradně černé (tedy, ponožky mohou být v barvě kalhot, ale černé lepší). Boty nutně, vždy a výhradně hladké oxfordky, nikoli derby, nikoli brogue*. Taneční boty lze vřele doporučit, avšak nemáš-li je, aspoň nějaké slušné společenské polobotky s hladkou a tenkou podrážkou, nikoli něco už od pohledu dělaného na horskou túru, případně na překonávání pražských výkopů a kočičích hlav.

                      Rukavice nejsou podle současných pravidel nutné dokonce ani k fraku, pokud se Ti ovšem nepotí ruce, v takovém případě neuškodí.

                      Snad jsem na nic podstatného nezapomněl. Stejně je to fuk, těch deset let si to pamatovat nebudeš, a kdoví, zda nebude všechno jinak, a nebude-li na plesy nutná džalábíja… :D
                      ___
                      * Pozor, ve filmu Kingsman (který je jinak moc hezký) ty boty popisují blbě, Firthovi nevěřit!

                    28. Jo, zapomněl. Hodinky na plese nemají co dělat. Vůbec, ani kdyby to byly ty nejhochnoblejší IWC.

                    29. Odkud cerpate info o tech hodinkach? Vzhledem k tomu ze v minulosti (100+let) se nosily hodinky* i k formalnimu fraku, tak mam jiste pochybnosti o jejich nenoseni k poloformalnimu smokingu. Jina vec je samozrejme typ hodinek. Ctvrtkilove sportovni chronopotapky se k obleku opravdu nenosi, k tomu jsou jednoduche elegantni oblekovky.

                      *dokonce k tomu vznikl specificky typ privesku, tzv. Šatlén, ktery visel zpod predni casti fraku a ktery slouzil jako ozdoba a zaroven k vyndavani hodinek. Viditelny retizek se nenosil, maximalne skryte jako pojistka proti ukradeni.

                    30. Ziriath: To všechno máme, máme standardy, srovnání, výjimečné případy a mnoho milionů mužů co se oblékají nemožně. Nevím kde je problém.

                    31. A pak taky mnoho milionů žen v nevkusných ‚kurvích krojích‘, viz články o plesech na módním pekle. Podivná to konvence, že ženský by měly vypadat originálně a každá jinak, kdežto chlapi mají vypadat každý stejně – to se drží od Velké francouzské revoluce, předtím to bylo jinak (viz. Mozart ve filmu Amadeus, litující že nemá 3 hlavy, aby mohl nosit víc různých paruk zaráz). Asi je to založené právě na tom předpokladu, že když se jim neřekne přesně co si mají vzít, tak to poserou – nebo se originalita považuje za nežádoucí marnivost.

                    32. Přehánět se to nemusí, třeba na zvyklosti o sandálech seru z prdele, chodím tak, aby to bylo pohodlný…stejně je každejch pár let v móde něco jinýho, a vůbec, proč se řídit podle kohosi kdo kdesi něco vymyslel a ostatní se opičí? Nejsem ostatní a tak nějak myslím, že spousta místních návštěvníků to bude mít podobně…

                    33. Ona většina konvencí má smysl a rozumný důvod — kupříkladu takové frakové sako je střiženo tak, že v něm tanečník vypadá i ve figuře např. s rukou nahoře při podtáčce nějaké velmi hezky a nikoli jako podivný asymetricky pokrčený hastroš; pro většinu sak běžných obleků platí pravý opak.

                      Kromě toho samozřejmě smysl řady konvencí s dobou vymizel či zanikl. Já osobně považuji za smysluplné dodržovat — pokud to nepřináší nějaké zásadnější obtíže — i takovéto konvence, čistě jen pro kontinuitu (jež obecně patří mezi enormně důležité věci a jež nám v současnosti hořce chybí); nikomu to ovšem samozřejmě nevnucuji (nijak jinak, než že se případně od některých lidí, jejichž radikálnost stran konvencí je na můj vkus přehnaná, zhnuseně odvrátím).

                    34. Pro standard zcela jistě, potíž je, že typicky se to střídá i s latinou a občas ještě bůhvíčím…

                    35. Co se týká frakového saka, uvedenou vlastnost má i fleecová mikina. Takže asi bude důležitější ta složka konvence, kterou člověk dává najevo svoji příslušnost ke společnosti nebo nějaké její vrstvě. Jiný smysl v tom nevidím, protože je mi například dost jedno, zda lidem připomínám elegána či hastroše :-) Ale ten smysl konvence uznávám, takže to, že je mi nošení jakéhokoliv formálního obleku extrémně nepříjemné, řeším tak, že nechodím na plesy ani nepracuji ve společnosti honosící se drees codem :-)

                    36. Jiste, ale vznika tim vic problemu. Napriklad, ze frak se dnes pro tanecni ucely pouziva jen nekdy a uz jsem se setkal i s tim, ze clovek v cemkoli jinem, nez v obycejnem oblekovem saku byl na plese ostrakisovan. Sam jsem si nechal obycejny oblek usit tak, aby se v nem dalo dobre tancit, abych se vyhnul podobnym problemum. Pak taky s dnesnim pokrokem si spousta lidi muze dovolit mit jen kosoli (nebo k tomu vesticku, pokud chce), preci jen, driv to s temi koupelemi, deodoranty a kvalitnimi latkami tak zhave nebylo a mezi slecnu a gentlemana se opravdu vyplatilo dat o par vrstev latky navic. Dneska je to nevuhoda, nebot tanecni saly jsou vetsinou temperovane tak, aby se sedici necitili nepohodlne, coz zpusobuje tropicke teploty pro tancici.

                      Ne kazda tanecni udalost se totiz porada jako nobl ples, vetsina je lokalni tanecni zabava. Pro zaverecny ples tanecnich to platit nebude, pro vetsinu akci s tancemim ano.

                      Jinak pokud chodil do tanecnich, tak tam mnohdy kravaty vyzaduji a nejeden lektor nuti lidi s motylkem na gumicce, aby to sundali a vzali si kravatu.

                      A to vubec nezminuji fakt, ze vetsina lektoru, co maji vytancena acka, jako prvni vec pri prichodu na lekci odlozi sako. Pokud je konvence zazitym zvykem a opakovanim toho, co delaji lide, od kterych se ucim, pak je sako vec prekonana a vhodna jen pro specialni prilezitosti, kde je vyzadovan historicky kostym (coz je treba zminka o white tie na pozvance, to ano).

  6. Quotenfrau je vlastně jen důsledek plíživého rozkladu naší civilizace. De iure oproti ženě nemá chlap skoro žádná práva, ačkoliv si v rámci udržení posledních zbytků sebevědomí nalhává opak. V manželství to žena bere tak, že co je moje, to je moje, a co je tvoje, to je naše (a nakonec taky moje). Po rozvodu žena získá většinu majetku, na kterém se nadřel muž, zatímco ona dělal nějakou důležitou kancelářskou práci spočívající v přenášení dvou listů papíru z jedné kanceláře do druhé.

    Takže až je chlap zcela uštvaný z náročné práce a budování luxusu pro manželku (vždyť to děláme pro naše děti, můj drahý!), fyzicky i psychicky zcela na dně, a manželka sezná, že z tohoto vyždímaného citrónu už nic nevymáčkne, tak za žádá o rozvod (80% žádostí o rozvod dnes podávají ženy).
    Výsledkem soudního jednání které vede buďto nepříčetně frustrovaná klimakterická soudkyně nebo naopak mladá emancipovana (neukojená) ošklivka s patřičnou genderovou výchovou, je jen jedno. Většina majetku připadne ženě (někteří troubové jim přenechají celou nemovitost „kvůli dětem“) a chlapovi se ještě napaří alimenty často převyšující příjem muže (údajně taky „kvůli dětem“ což je ale v praxi výživné pro manželku a její milence, které chlap bude platit dalších 10-20 let). A to je údajně ta genderová vyrovnanost.

    Ikdyž chlap nakonec na kolenou uprosí manželku a zůstanou ve společném svazku, tak ho stejně čaká jen pokračování role trubce, soukromého taxikáře pro manželku, tchýni a jejich známé, chodícího bankomatu, nosiče těžkých břemen, negra pro všechnu špinavou a obtížnou práci, a v neposlední řadě role vrby pro její nekonečné slovní průjmy. Kojení naštěstí zůstává stále na ženách, ikdyž další péče o děti v rámci genderové vyrovnanosti je rovněž přenechána chlapovi. Že právě přišel z náročné a obtížné práce k smrti unavený ji samozřejmě nezajímá, protože ona si celé dny v práci lakuje nehty a tak předpokládá, že jeho práce je podobně vyčerpávající.

    Jestliže se naprosté ztrubcovaténí chlapů stalo ve společnosti všeobecně rozšířeným, tak je jen otázkou času, než se toto promítne i do pracovních vztahů a do legislativy. Když je možné, že ve pokročile multikulturním a feminizovaném Švédsku postihují uživatele místo místo dýlerů, tedy k soudu nejde prostitutka co se nabízí, ale její zákazník, a ještě mají k tomu účelu speciální policejní provokatérky, tak se nelze divit ani quotenfrau v okolních zemích, což je první předzvěst, že za nějakou dobu to bude u nás jako ve Švédsku.

    1. Tak se podíváme na realitu:
      a) Žena nezíská většinu majetku, nebo jen ve velmi specifických situacích, nebo pokud jí je muž nechá. Někdy to udělá „kvůli dětem“, ať je to míněno upřímně, nebo kvůli vydírání stykem s dětmi. Ovšem manžel bojující na tom může být docela dobře. Většina sporů o majetek, keteré jsem měl, se vybojovala mimosoudně, jít do znalečáků se nikomu moc nechce. Výsledek většinou plus mínus odpovídal důkazní situaci a vůli stran bojovat.

      b) Ženy podávají většinu návrhů na rozvod (osobně však pociťuji pomalý obrat, ale může se týkat jen mé praxe), ale velmi často je to proto, že muž souhlasí, ale nechce být navrhovatelem, nebo s rozvodem v podstatě počítá, ale nechce se k tomu rozhoupat. Podle mě muži hůře opouštějí status manžela bez ohledu na to, jak je to třeba s dětmi nebo majetkem (tedy i tam, kde je dohoda rozumná).

      c) Výše alimetů přesahující příjmy, tak to jsem nezažil, počítám s tím, že by mělo jít o příjmovou fikci. Nedávno manžel odešel do rodiny za novou ženou, oznámil manželce, že od něj nic neuvidí a přerušil živnost, aby v době rozhodování o výživném byl na pracáku (což sám prezentoval). Paní mu to spolkla, ale po soudu mě přišla říci, že jsem s tou příjmovou fikcí měl pravdu – a já s tím v tomto případě nemám ani právní, ani morální problém. Ani tady nebyly alimetny nad úrovní příjmů, ale pán musle jít do práce, aby nějak vyžil. Což pro něj nebyl problém, přerušení byla jen fligna.

      d) Ohledně dělení péče o děti – no, když má ona štěstí na práci, ve které nemusí pracovat, tak má na dnešní dobu neskutečné štěstí. My třeba teď děláme oba a společně padáme na ústa, při tom samozřejmě musíme tu smečku nějak obstarat. Chápu, že je to o nervy, ale dneska mám neplánovaně rodičovskou já (tzn. že do kanclu jdu až na odpolední a večerní), takže si „lakuji nehty“ – smečka je v klidu, část jídla už jsem měl navařenou a v pátek jsem si domů nebral žádnou práci. Zase mám známou, jejíž chlap dělá mimo rozumně dojezdnou vzdálenost a ona v pokročilém těhotenství obstarává čtyři děti od batelete po školu. Světe div se, ten její chlap shání přijatelné místo pro návrat domů, kde bude muset tu jejich smečku krotit. Jaký si to kdo udělá, takový to má. Že je to občas peklo a člověk se v tom procesu drží silou disciplíny je pochopitelné.

      e) Role muže – tak muž je lovec, přirozeně v reprodukčním a postreprodukčním věku produkoval více, než spotřebovával (nebo je to ten rozšířenější model). Vámi popsané činnosti jsou víceméně obvyklé a peorativnost vychází spíše z přístupu.

      Především si myslím, že chybí disciplína. Pokud jednou slíbím lásku, úctu a věrnost a nesení všecho dobrého i zlého až do smrti, no tož občas je to hrozně fajn a občas dřina z povinnosti. Při troše snahy si navzájem vyjít vstříc se většinou daří ty čistě povinné fáze redukovat, což ovšem chce udržovat rodinu pořád a ne až když začne projevovat porucha. Jo, to jsem chytrý, abych nebyl překvapený jak říká jedna kolegyně „hlavní je přijít domů a zjistit, že ještě dnes to funguje“.

  7. Chybi tam vladkyne FEDu Yellen, hlava IMF Lagarde, CEO Lockheed (viz neletajici F35) Hewson, sefka Yahoo Marissa Mayer ….
    a samozrejme tam chybi „I’m a woman, we came, we saw , he died“ slavna Hittlary Clinton a jeji rodinny klan nedotknutelnych, ktere nesrazi vaz ani pedofilni skandaly a (ritualni) vrazdy.
    https://www.youtube.com/watch?v=vqYJRc0TJkQ

    1. Hejty na F-35 jsou ještě furt v módě?

      1. Delat si srandu z F35 je IN cim dal vice, po Syrii ta jejich slavna „neviditelnist“ dosahla uplne noveho rozmeru.

        1. Co já vím, tak je to naopak skvělé letadlo. O jaké události v Sýrii mluvíte?

        2. USA F-35 v Sýrii nenasadily. Spekulace o israelském použití F-35 jsou velmi nedůvěryhodné. IAF jich momentálně má pět kusů, z toho dva v Israeli, takže jejich použití k bojovým akcím je opravdu málo pravděpodobné. Zvlášť když na to, co Israeli ze Sýrie reálně hrozí, vcelku pohodlně stačí jeho současný arsenál.

          Možná tak nějaké testovací lety k ověření schopností S300 a S400, ale ani to se mi nejeví jako příliš pravděpodobné. Mj. proto, že Israelci v současné době nemají s Rusy zásadních sporů a přinejmenším exportní verse těch systémů by jim Rusové nejspíš klidně prodali (a to stačí, protože ty nejmodernější nedodají ručníkářům v okolí).

          1. Pokud jde o F35, tak celosvetove mineni odborniku (spekulace bulvaru pominu) se shoduje, ze letadlo ma radove stovky zavaznych problemu, letos na jare jich bylo 276, jenze jak pokracuji testy a probihaji opravy, tak se objevuji nove a nove, tempem cca 20 denne. Jinymi slovy,jednu vec fixnou a dalsi dva problemy vyplavou na povrch. Ani v nejoptimistejsich scenarich se nemluvi o tom, ze by se to podarilo vyresit do roku 2020, to uz ale bude F35 beznadejne zastarala.
            V souvislosti s tim je evidentni, ze Pentagon LZE ohledne nasaditelnosti F35 v boji, protoze ve skutecnosti to letadlo neumi nic jineho, nez vzletnout, pristat a mozna odhodit hloupou bombu, vse ostatni je krajne nespolehlive a v boji nepouzitelne. Je to tedy ve stavu pokrocileho technologickeho demonstratoru, bohuzel, ve stejnem stadiu je i F22 Raptor, ktery sice nema problemy s letem, ale kteremu taktez nefunguji optimalne zbranove systemy a navic je jeho avionika zastarala a NATO nekompatibilni a kvuli zastavene vyrobe nejsou dostupne ani nahradni dily .

            Tohle by opet nemusel byt zasadni problem, kdyby:
            a, mela armada USA prachy to vyresit – coz nema
            b, umela bojovat bez drtive podpory ze vzduchu, coz neumi
            c, mela backup plan, cim nahradit F35 a F22 v pripade totalniho pruseru, coz nema, protoze na ne vsadili uplne vsecko, pricemz F35 totalne vyhorela a F22 nesplnila ocekavani.

            A zatim Rusum jejich par kusu Su34 a Su35 spolus s jammery a komplety S300 bez problemu vyhraly valku v Syrii, kde NATO proti Assadovi a Rusku neuhralo ani cestnou remizu, kdyz uz ne vitezstvi.

            Spise to vypada na debakl, kdy si USA proste ani nelajzly nasadit F35, protoze by jim je Rusove mohli „omylem“ sundat na prvni misi a bylo by po „neviditelnosti“.

            Pokud chcete presne datum, kdy USSA/NATO dostalo od Rusu definitivne napresdrzku, tak to bylo v cervenci 2016

            http://www.fort-russ.com/2016/07/massive-russians-bomb-us-base-in-syria.html

            Various news outlets have confirmed reports that last month, Russian air-forces destroyed a US and UK military base in Syria. Within moments of the first bombing run, US liaison offices contacted their Russian counterparts, warning them that in fact they had hit a US run installation. Russian air-forces responded by flying a second sortie and hitting the same facility again.

            1. Dobrá demagogie. Slušelo by se zmínit. že ruská a americká strategie je diametrálně odlišná. Zatímco Američané se starají o to, aby měli co nejméně civilních ztrát, protože to škodí PR, Rusům je to úplně u prdele a bombardují hloupými bombami co se jim zamane. To se to pak samozřejmě jinak bojuje.

              A 20 nových problémů denně u F-35, která je navíc už podle vás zastaralá, no to ehm…Odkud čerpáte? Něco v azbuce hádám?

              1. F35 je uplne v prdeli projekt… kdyz pominu, ze jim ten kockopes premanevrovala 40 let stara F16 i s podvesenymi droptanky, kdyz pominu, ze se jim v nepravidelnych intervalech sekne pocitac ovladajici komplet radar a strelbu, kdyz pominu trable s nespolehlivym a prehrivajicim motorem, ktery nezvladne letat v horku, desti, snehu a vyzaduje laboratorni podminky a sofistikovanou udrzbu, kdyz pominu fakt, ze kazde letadlo je stealth jen do te miry, pokud leti v pasivnim modu, tj. musi mit AWACSY za prdeli (v pripade valky s Ruskem nebo Cinou je zivotnost AWACSU do 20 minut) tak je tu porad fakt, ze behem vyvoje F35 Cinani cca 7x ukradli komplet projektovou dokumentaci, tudiz znaji naprosto presne veskere technicke parametry vcetne klicoveho STEALTH, takze presne vedi, na jakych frekvencich ma odrazy a tim padem to letadlo mohou relativne bez problemu trackovat.

                Takze tu mame nedokoncene, pomale, spatne manevrujici, prehrivajici se, nespolehlive, nesamostatne F35, co ma vybudovat vzdusnou prevahu, pricemz Rusko vede v rychlosti, doletu, stoupavosti, manevrovatelnosti, palebne sile, dosahu senzoru a jako bonus PRESNE VEDI, s jakou taktikou nepritele musi pocitat, jak zlikvidovat AWACSy, jak najit „neviditelne“ F35, jak je rusit a jak oslepit navadeni vyzbroje. Kdyz to tak po sobe ctu, tak jedina sance F35 je, ze by se Rusi nechali nacapat na hruskach jako pri vpadu Hitlera. Co se tak divam na Putina, tak nehrozi.

                Navic v Syrii jasne a realne demonstrovano v praxi, kdy si Rusko bez problemu udrzelo proti NATO de facto bezletovou zonu s kontingentem citajicim maximalne desitky letadel.

                1. NATO se v Sýrii pokoušelo prorazit do nějaké bezletové zóny? Nebo naopak, Rusové nějakou bezletovou zónu vyhlásili a vůči NATO vymáhali?

                  Izraelci mají F-35 ve stavu konkrétně proč? (Podotýkám, že tento stát nemá armádu na ozdobu).

                  1. Izraelci maji tech par kusu jen jako technologicky demonstrator, k nicemu jinemu ten krap neni, aspon ne do doby,nez se jim podari vyresit motor a software a take katapultaz lehcich pilotu a zmensit helmu anebo zvetsit prekryt kokpitu, aby pilot mohl take otacet hlavou… a dalsi stovky vicemene srandovnich problemu …

                2. Už zase ta pohádka o F-16, která porazila F-35? http://www.armadninoviny.cz/f-35-vs-f-16-oficialni-stanovisko.html Když chcete hodnotit nějaké letadlo, tak musíte především vědět, pro co je navrženo a jaký bude jeho systém nasazení. Prostě jako byste říkal, že dvouplošníky jsou nejlepší, protože se otočí pomalu na místě a kovové jednoplošníky jsou k prdu, protože se otáčejí dvakrát déle – měl byste sice pravdu, ale byla by to demagogie, protože dogfight se u obou typů letadel výrazně lišil a dvouplošníky se nakonec ukázaly jako zastaralé, kus historie, který už neobstojí. No a pak ty řeči o tom, jak F-35 nemůže do deště a tak…To nebudu ani komentovat. V čem je síla F-35 si přečtěte třeba tady: http://www.armadninoviny.cz/f-35-zvitezi-diky-kognitivnim-systemum-elektronickeho-boje.html

                  Samozřejmě vím, že na obdobných strojích létali Rusové už v 19. století, ale jen kvůli carské byrokracii se o tom svět nedozvěděl.

                  1. F35 je bohuzel jako univerazlni standard NATO na vybojovani vzdusne prevahy a USSA jich che nakoupit 17 tisic. Tak nejak mi unika, jak tech 17 tisic letadel bude vsech bojovat ve stealth modu na vzdalenost 80-300 kilometru, aniz by jerdnou jedinkrat spatrily nepritele na dohled.
                    Armadni noviny si sedi na vedeni, ale to letadlo neni special na stealth prepadove mise seek and destroy, jak tu naivne prezentujes. Je to do budoucna prakticky jedina stihacka, kterou bude mit NATO k dispozici po dobu cca 30 let.

                    Sice Americani jsou kokoti prvotridni, ale snad si nemysli, ze pri rychlostech hrube pres 2000 km/h sestreli jejich F35 vsechny Rusaky co se jim pripletou do cesty, a to hned prvni ranou, behem cca tri minut od prvniho zamereni, nez se jim Rusaci dostanou na dohled. Behem tech tri minut jich sestreli mozna desetinu a mozna ani to ne, protoze rusky system Khibiny a nasledne kazdy Rusak v manevrovem souboji sejme 4-6 totalne bezbrannych F35, nez mu dojde veskera munice…. To se Americani zase posrali v kine, protoze pochybuju, ze by ten svuj stealth zazrak stihali vyrabet a zaskolovat piloty rychleji, nez Rusaci svoje SU35, na ktere maji navic mrte vycvicenych pilotu, protoze existuje modernizacni program pro Su27….

                    Ale vis jak, politicky korektni Armadni noviny tomu rozumi nejlip.

                    1. 1700, ne 17000.

                    2. nikoliv, 17.000 F35 planuji vyrobit, vice, nez vyrobili F16tek vsech variant dohromady.
                      Je to i logicke, protoze veskere modernizacni projekty i vyroba F22 byla stopnuta kvuli F35.
                      A jak pisu vyse, do roku 2020 se jim je nepodari nasadit, takze je uplne zcestne je porovnavat s SU35, ktera Rusum uz spolehlive slouzi ted, spise se budou potkavat s budoucimi verzemi F35 a Pak-Fa a to uz si to muze NATO uplne klidne hodit, protoze proti Pak-Fa prijdou o posledni vyhodu a tou je stealth….

                      Uz dnesni dvoumistne ruske stihaci bombardery SU34 jsou rychlejsi, nez budouci jednomistna univerzalni stihacka NATO = neco je hodne spatne.
                      No ale Armadni noviny tomu proste rozumi…

                      http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3430571/From-ejector-seats-kill-computer-pilots-t-log-Pentagon-F-35-fighter-jet-report-reveals-massive-problems-facing-expensive-weapon-history.html

                    3. Ještě před začátkem problémů a za původní ceny se potenciální trh odhadoval na 5-6 tisíc kusů, z toho ca polovina USA, třetina partnerské státy a zbytek další zákazníci. 17000 je naprostý nesmysl.

                      Stejný nesmysl je zastavení ostatních programů. Omezení se popřít nedá, ale například dodávka nových křídel a upgrady avioniky u A-10 nakonec zrušeny nebyly.

                      Su 35 Rusové vyrobili méně než Američané zatím F-35. Těžko říct, kolik létá a kolik je uzemněných třeba proto, že někdo zapomněl objednat součástku za sto rublů. Poměr mezi celkovými počty nějaké techniky a počty techniky reálně nasaditelné byly a jsou v Rusku dlouhodobě tragické (pro Rusy), což SSSR neblahé paměti doháněI množstvím. To si už dnešní Rusko dovolit nemůže a na západní standardy se ve většině oborů ještě nedostalo.

                      Mimochodem, i to, co jste tu psal o taktice, závislosti na AWACS letadlech apod. je pitomost. Ale nemám čas to vysvětlovat.

                    4. Ano, zrg1 naneštěstí často pracuje s alternativními fakty alternativních médií.

                      USA prý plánují 2400 kusů, něco se prodá v zahraničí. Wiki: The nine major partner nations, including the U.S., plan to acquire over 3,100 F-35s through 2035, which, if delivered will make the F-35 one of the most numerous jet fighters.

                      Tedy, ne že by 3 000 kusů takovéhleho drahého komplikátoru bylo málo :-)

                    5. a ja bych se zrovna o taktice nasazeni F35 strasne rad poucil. Letadlo je to pomale, nemanevrovatelne, s pumovnici na 4 rakety a 2 bomby a gatlingem, ktery si klidne mohli nechat od cesty, protoze na dohledovou vzdalenost je F35 sedici kachna. Ten gatling je vubec zajimavy, protoze ac letadlo je uz nejaky ten rok schvaleno pro vojenske nasazeni, tak teprve ted nedavno s velkou pompou vystrelili 60 naboju a software neni jeste zdaleka hotov.
                      Ale battle ready to je, takze jak vidno, gatling je tam jen pro paradu a jako balast.
                      Taky me pobavilo, ze kryt se otevira az pri strelbe, pry aby se zachoval stealth, coz pri strelbe na dohledovou vzdalenost je hodne dobry for, ale budiz. Treba to budou mit stealth i na 10 kilometru, co ja vim.
                      Tak nejak mi unika, jak tenhle paskvil muze plnit funkci stihaciho bombarderu, kdyz se do jeho pumovnice nic nevejde a pokud se neco da na podvesniky, tak uz neni stealth a navic ma zminene letove vlastnosti sedici kachny, takze jasna mrtvola.
                      Leda by pocitali, ze ho poslou na suicide one way misi, kazdy s jednou jadernou bombou, to by tak odpovidalo.
                      Vybojovani vzdusne prevahy je taky komedie, protoze pokud se nahodou nepodari protivnika zaskocit a znicit na prvni pokus, tak druhy pokus uz pravdepodobne nebude.
                      K tomu jen tolik, ze ten jeden motor je tak intenzivni zaric tepla, ze i kdyby nahodou byl F35 stealth, jakoze proti vykonnym pripadne pasivnim radarum neni, no tak ho zameri infracervene a ma po ptakach.
                      Pak ma jeste ambice delat bitevnika, coz je pro nej role jako stvorena, superkomplikovana pocitacem rizena predrazena masina, pomala, nemanevrovatelna, pravdepodobne nepancerovana, vecne se prehrivajici a s choulostivym motorem, ktery je nespolehlivy uz tak, natoz po nejakem tom zasahu. To ze zabiji pilota pri katapultazi uz je jen drobny nepodstatny detail.

                      No hlavne, ze je stealth a s vertikalnim startem pro pouziti na letadlovych lodich, kde to stealth fakt vyuzije, kdyz kazda letadlova lod je neustale pozorovana z druzic a vedi, kdyz si na ni nekdo uprdne, natoz, kdyz z ni neco odstartuje.

                      Uprimne… krom role prepadnout nejakou zemi, nahazet na ni jaderne bomby a padnout za vlast je to letadlo IMHO naprosto k nicemu. A to se ma stat pateri stihaciho letectva NATO.

                    6. A je jich teda 1700 nebo 17000? Když tomu tak rozumíte, experte?

              2. Lžete. Rusové samozřejmě dbají i na civiliní ztráty, kill ratio mají dokonce i podele SOHR celkem příznivé, pokud tedy berete čísla, ne komentáře.

            2. No já nadšení nad F-35 nesdílím a některé s ním spojené představy považuju za fantasmagorie (např. F-35 coby náhrada A-10). Nicméně na rozdíl od Vás mám i jiné zdroje než je ruská propaganda a tak vím, že podobně problematický vývoj měla v minulosti i jiná letadla – z nichž některá opravdu skončila na smetišti dějit a některá byla naopak velmi úspěšná. Nejen v USA, ale i v SSSR/Rusku. Takže s nějakým definitivním odsudkem ještě počkám.

              Nevím, kolik problémů se objevuje denně, ale nějakou spojitost mezi F-35 a Sýrií, kterou jste tady vyhlašoval, považuju za nesmysl. V současné době je F-35 ve stavu, kdy by ho nad Sýrii neposlal asi nikdo se zbytky soudnosti, i kdyby to jinak byl sebevětší příznivec. Takže po Sýrii mohla neviditelnost F-35 jen těžko dosahovat nějakého nového rozměru.

              btw: jen co vytáhnou první reálně fungující stealth letadlo Rusové, to bude zase řevu, jak Rusko konečně dohnalo a předehnalo..

            3. „Celosvětové mínění odborníků“
              To je boží :-D

    2. Marissa Mayer mi připadá, podle toho co vím, nejfunkčnější a asi i nejšťastnější jako VŠ pedagog. Otázka zní, jestli bylo Yahoo vůbec ještě pomoci. Představenstvo zkusilo něco nového, v nejhorším alespoň vyvolalo pořádný hype, což vyvolalo růst akcií, které se ve vhodný čas daly rychle střelit (zajímalo by mě, jestli u Yahoo došlo k nějakým větším vlastnickým změnám).

      Její příběh je hezkou ukázkou, jak to v životě funguje. Ještě před pár lety byla „celým světem“ zbožňovaná, teď jí pro změnu zase „všichni“ nenávidí a pomalu aby kanálama chodila. Dřív to byla úspěšná manažerka v Google, tvář společnosti, která pak odešla zachraňovat Yahoo a zavedla tam obědy zdarma. Teď se najednou zjišťuje, že v Google byla skoro na vyhazov, její odchod kolegové pomalu oslavovali a zvolení za CEO u konkurence byl nejspíše jen konspirační krok, jak Yahoo konečně definitivně poslat ke dnu. :o

  8. A nedaly by se tyhle kvóty obejít tím, že část manažerstva náhle prozří a shledá, že se identifikují jako ženy? Přece nemůžeme tvrdit chlapovi, co se identifikuje jako žena, že je muž. To by bylo netolerantní a nenávistné.

    1. Tak to by asi nešlo. Jako samozřejmě to JE cesta jak se dostat do privilegovane vrstvy. Ta ovšem, jak je znamo nepracuje. Tedy ne ve smyslu toho co je historicky považováno za práci. Tvým ukolem by pak bylo naopak hlavně zaměstnávat aparát goodshitmakers, kteří by se starali o tvé blaho a tak bys k Dobru prispival pouhou svoji existencí. Ale transgender kominík, lékař, instalatér, nebo i efektivní manager, to by fakt asi nešlo IMHO.

  9. Asi zajdu na oční, protože toho chlapa v levém rohu jsem našel až po důkladném prohlížení obrázku. :-D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017