Projektové review Dr. Zebuba - zpět na článek

Počet komentářů: 72

  1. Dóóst slušný :D

    1. Jo. Představil jsem si tohohle pána:
      https://www.youtube.com/watch?v=UkOPJmbHy6U

  2. Smutný na tom je, že USB-C řeší většinu těhle problémů a dá se koupit, dneska…umí napájet 5-20V při 100W, neřeší jak je otočenej, energie může téct oběma směrama, přenosová rychlost nějakou chvíli vydrží…
    Teď jen někdo Eurofašistům musí vysvětlit, že 5W nabíječka pro telefon je pro laptop jaksi málo a že zákazník nebude ochotnej si kvůli mobilu koupit 100W cihlu jenom protože je skutečně univerzální.

    1. Jo, určitě, po těch eště menších drátečkách a plíškách přenese několikanásobně větší proudy a všechno a vydrží to deset let i při hrubších zacházení a je to jenom několikanásobně dražší. Co bereš za matroš? Prej nějak není slušná tráva, tak mi toho přistav kamion, jo?

      1. 100 W je sice hodně teoretická hodnota, ale pokud dnes nabíječka s micro USB dává 2 A při 5V, tak při úplně stejném proudu je to na 20 Voltech hned 40 W. V USB-C je navíc pro přenos napájecího napětí 4x víc kontaktů než u micro-USB. Takže v principu je to trochu na hraně, ale ne totální nesmysl.

        Jako obvykle bude záležet na tom, jak kvalitně to Číňan vyrobí. Drátem z Aliexpresu za dolar pade bych těch 5 A nehonil. Jenže takové šunty jsou na nic i při nižších proudech a pokusy o rychlonabíjení přes micro USB jsou ještě větší debilita.

      2. v práci jich maj plnou kancelář, přes dock (za 3k5kč bez DPH…) vesele nabíjí a napájí laptop, pouští USB na obě strany, komunikuje přes 1Gb ethernet a ven krmí 2 FHD monitory…pochopitelně kabel samotnej neni tak tenkej jak u nabíječky pro mobil. Byl delláckej e-port dock lepší? Rozhodně.
        Ale bohužel fungoval jen pro Dell a to ještě jen některý. Ten USB-C dock skutečně umí nabíjet mobil i fungovat s cizim počítačem – úkol splněn, univerzální konektor. Ale nic neni zadarmo, nejen finančně. Deal with it.

        btw nevim kdes přišel k tenčim drátečkům. Ani USB 2.0 neni ofiko na víc než 1A a tomu odpovídá tlouška plíšků kontaktů a použitejch drátků v kabelu (který původně byly navržený pro 150mA).
        Dál pak „C“ má pro napájení 4 piny pro + a 4 pro zem. Vůbec bych se nedivil kdyby průřez vodiče i kontaktní plocha byly dohromady větší než pro konektor typu A.
        Nemůžeš soudit konektor podle jeho napodobenin od Číňana, ty značkový fungujou a držej.

    2. Těch 100W je iluzorních a ještě to nikdo nezkusil.
      Nedostatečnou přestupovou plochu je možno nahradit brutálním tlakem, což se ale zde nemůže dít.
      Ano, jeden z pinů, blokovací je kratší. Má zařídit přerušení ss cesty před jejím fyzickým rozpojením.
      Při rychlém vytržení to příslušný fet nestíhá a výsledkem je klasická nudle oblouku, která poničí piny konektoru tak, že po opakovaném zapojení vyhoří. Do kabelových koncovek není fyzicky možné připojit větší průřezy, než asi 0,2mm2. Při proudu 5A /výkon 100W na 20V/ by samotné piny i ty přívodní vodiče musely být z čistého zlata a to nikdy nebudou. Pár málo mikronů odpadního Au, které je na pinech a které je po desátém zasunutí odřené, to nezachrání.
      Při pověstné čínské kvalitě výroby a chronickému ojebávání všeho a všech to dopadá tak, že serióznější výrobce raději zvolí svůj konektor, který příslušné zatížení snese.
      Jednotný konektor a jednotná nabíječka je v praxi pičovina.
      Teoreticky by to možné bylo, ale jen potud, pokud by byl jako jednotný zvolen robustní typ konektoru, což USB-C rozhodně není.
      Už prastaré áčko mělo problém s přenosem většího proudu a při zašpinění..

      1. Iluzorních asi těžko. Třeba můj macbook 16″ má 96W USB-C (PD) nabíječku, 20V/~5A.
        Samozřejmě ten kabel k tomu je o něco bytelnější než co dostaneš k iphonu, ale to dá snad rozum.. a co se konektorů týče, i když vezmu těch tvejch 0.2mm2, který nevím, kde se vzaly, tak USB-C konektor má 4 napěťový vodiče, to celkem dává ~8A proudu (4x ekvivalent 24awg, kde zpravidla udávají 2A).

        1. Apple má sice USB-C kompatibilní koncovku i protokol, ale úplně stejný port s většinou zařízení to není, protože sdružuje víc protokolů, takže i vlastní provedení může být trochu rozdílné (to jsem nezkoumal, jen hádám). Pravdou je, že i ty dokovačky pro MacBooky mají vyšší proudy.
          Ale velmi „příjemné“ je, že ten kabel k nabíječce, co se tváří jako USB-C, je jen napájecí a datový přenos odmítá. U booka v celkové ceně přes 100 000 Kč skutečně adekvátní…

          1. Možná máš na mysli že jde o Thunderbolt port? Nicméně i tak podporuje fallback na standardní USB-C. Ta 96W nabíječka by jinak mela být standardní, je na ní i výslevně napsáno, že jde o USB-PD compliant nabíječku a jsou tam vypsaný všechny podporovaný úrovně podle USB-PD 3.0 specifikace (https://img.expreview.com/review/2019/12/Apple-96W/DSC_9524.jpg).

            Je ale úplně klidně možné, že originální kabel nepodporuje přenos dat. Nikdy jsem to nezkoušel, byla by to opičárna, ale ani bych se snad nedivil. Apple ušetří dolar. :-)

            1. Podle mě ten dolar naopak musí zaplatit, aby jim vyrobili speciální kabel bez přenosu dat.
              Jinak on u Applu právě ten USB-C konektor je sdružený pro vícero protokolů, např. Thunderbolt či FW, akorát k tomu všemu je nutná fyzická redukce protože konetor je USB-C kompatibilní. Na základě toho spekuluji, že jím může protéci i víc proudu, než mají běžné USB-C konetory. Ty se také liší výrobce od výrobce, někdy obsahují jen část protokolů atd.
              Prostě jsme si zase v ničem nepomohli, i patnáctý pokus o tvorbu všesvětového univerzálního standardu skončil jako vždy šestnáctým druhem připojení…

              1. Tak si tu specifikaci k USB-C nastudujte, stačí na aglické wifi. 20V 5A je standardem v Power Delivery. Můj pracovní notebook Dell, když má Dell nabíječku dokonce protlačí 130W. Ale samozřejmě funguje i s jakoukoliv jinou USB-C PD nabíječkou.
                Navíc, v tomto případě a podle mě je to chytré, byl oddělen konektor od protokolu. Takže mnohem lepší zpětná kompatibilita.

                Za mě je USB-C vymyšleno dobře a nevím co by mu kdo mohl vytýkat. To, že přes tento konektor běží více protokolů je plus a ne mínus.

                1. Trochu doufam, ze v tech protokolech udela poradek USB 4. Dneska USB-C funguje vetsinou alespon jako USB, tedy zachovava funkcnost USB, jak jsme zvykli. Kdyz je u toho D, umi to i displayport a podobne, ale to je bonus.

                  A ze USB bylo puvodne mineno jinak? No jeje. Tak se holt ukazalo, ze lidi to pouzivaji po svem, a pro jednou se, hura, vyvoj prizpusobil uzivatelum. USB 3 je s USB-C uz urcene i na to, na co drivejsi verze nebyly, ale presto se tak pouzivaly.

    3. He he, zkuste to vysvětlit lidem, kteří měli u MacBooku napájení na magnet, takže si zvykli tahat nabíječku kdekoli, protože když někdo zakopl o drát, nabíječka se odpojila od magnetu a MacBook zůstal na stole.
      A pak jim do těch MacBooků dali místo MagSafe nabíječky na USB-C… a pobyt v pekle mají na věky věků zajištěný!

      A zdaleka nejn to: novější MacBooky jsou neuvěřitelně tenké a lehké. Trochu problém ale je v tom, že k nim je nezbytně nutné nosit velký a těžký batoh plný kabelů a redukcí: redukci pro ethernet, redukci pro dvi, redukci pro DisplayPort, redukci pro HDMI, redukci pro klávesnici, redukci pro USB2, redukci pro Thunderbolt, redukci pro nabíječku MagSafe…

      Autor USB-C v Cupertinu musel od Belzebuba dostat nějakou doživotní megafunkci!

      1. Magsafe byl zlatý. Sice se dělají i magnetické konektory pro usb-c, ale nevím, jestli bych takové čínské aftermarketové řešení riskoval u počítače za minimálně 2000€.

        S těma redukcema je to pravda, nicméně já mám v brašně zhruba tohle (https://bit.ly/2IycYSl) a můžu to fakt doporučit. A je to skladný. Několikrát skladnější než presenter nebo síťovej adaptér, například :)

        1. Já jsem ty MagSafe adaptéry zkoušel celkem 3. Jeden nefungoval prakticky vůbec, druhý občas a třetí funguje naprosto dokonale na všechny nabíječky Magsafe (I a II) od 45 W po 85 W. Napsáno je na tom ELECJET a jmenuje se to ANYWATT. Stálo to nějak podobně jako ty dysfunkční. Po 8-9 hodinách práce je to slušně rozžhavený. Ale cca 2 roky téměř denního používání a zatím bez nejmenšího problému.

          Těch doků jsou hromady, záleží na tom, co člověk potřebuje. Já většinou narazil na absenci ethernetu a FW (což je i tento případ).
          Používám nejčastěji věci od OWC, protože většinou dokáží uhodnout, co potřebuju (třeba nejsem tak úplně sám).

    4. Opravdu smutný na tom je, že lidé ve stejném opojení jak první matlači displejů netuší, jak dokonalý belzebubský výjeb USB-C je. Jak vlastně to původní USB bylo, sic zákeřné tvarem, dokonalé jednoduchostí – napětí, data sem, data tam a zem. Jeden standard pro čtyři dráty. A co se týče tvaru, ani zdaleka nebylo využito potenciálu mini/micro typu A, natož typu AB. Většina lidí zná jen protěžované micro B. Skrytý problém USB-C je, že (narozdíl od předchozích) je to standard pouze fyzického konektoru a nikoliv toho, skrz něj půjde. Tedy to, že máte na zařízení USB-C, ještě neznamená, že ho jím můžete napájet, že z něj pasivní redukcí dostanete obraz či zvuk. Právě proto třeba mnoho výrobců, kteří místo jacku na mobilním telefonu, udělali redukci z USB-C k tomuto přistoupili natolik svobodně, že redukce funguje samozřejmě pouze s jejich strojem. Tedy, USB-C sice zapojíte napoprvé, jen není vždy zcela jisté, zda bude plně plnit to, co od něj chcete. Stejně tak displejové redukce na noteboocích, to je hotová alchymie. Jedna funguje s jedním, druhá s druhým a na třetím běží obě dvě.

      1. Zlatej napájecí koaxiál ty kokso…

  3. Proboha proc micro-USB? Zastarala technologie, kdyz tu mame USB-C(zbytek viz vyse). DOPICE, kdyz uz tomu ty kokoti nerozumi, mohli by pouzit alespon aktualni technologii a ne konektor starej jak metuzalem? Nebylo by lepsi, kdyby se to napajelo pres seriak?

    1. Čím novější verze, tím víc je to na piču a ty vaše vyjebaný céčka nebo který zetka jsou tudíž aktuálně na piču ze všech nejvíc. Zkus si nastudovat naprostý základy elektrotechniky a strojařiny a pak přiď dělat chytráka, would you kindly?

      1. Mrdat te tucnakem do ucha buzerante.

        1) USB-C je user-friendly, protoze lze zasunout obema smery a je jedno, jak ho zasunes.
        2) USB-C vic vydrzi

        Zjisti si o tom neco a pak delej chytryho, kundo z ryby.

        Mimochodem je to 6 let stara zprava, ktera ocividne neni platna.

        1. USB-C je sice hezká věc, ale opět nutí uživatele všechna zařízení, která používala starší připojení (Thunderbolt nebo ještě FireWire) zahodit a za statisíce nakoupit zařízení nová, aby zíkali přesně to, co již měli. To není úplně snová věc a speciálně USB-C myslím Belze Bub pořádně pochválil.

          USB (universal Serial Bus) mělo původně sloužit jen k připojení nízkorychlostních zařízení k počítači, typicky klávesnice a myši. Ač se jednalo o produkt společností Intel, HP/Compaq-Nec-Philips-Microsoft, jeho rozšířením je vinna společnost Apple Computer, která jej použila u iMaců a PowerMaců G3 jako náhradu za starší rozhraní ADB (Apple Desktop Bus), které však nešlo (tedy prakticky občas ano, ale toreticky vždycky ne) zapojovat a odpojovat za chodu a mělo sice 500 mA napájecího proudu, ale pro jedno zařízení bylo přidělitelných max. 100 mA.
          K datovým přenosům měly tehdy sloužit „inteligentní“ sběrnice iLink IEEE 1394, které ve stejných zařízeních Apple nazýval FireWire (později IEEE 1394b coby FW800).
          Skutečnost, že nějací idioti začali užívat USB pro záležitosti, které vůbec neodpovídaly jeho určení (a vyřešili to až ve čtvrté generaci USB-C tím, že vlastně IEEE13xx nazvali USB-C) pak zkomplikovala život celému světu na spoustu let.
          USB-C je sice konektor a protokol univerzální a dnes jej mají stajný různé platformy (on tedy úplně stejný není, ale je částečně kompatibilní), na druhé straně je zdůvodů licencí a řadiče úplně stejně drahý jako všichni jeho předchůdci, z čehož plyne i jeho slabá podpora u levnějších zařízení (kolik periferních zařízení je vybaveno USB-C versus USB2/3?).
          Výhody i nevýhody USB-C jsou tedy úplně identické s předchozími připojeními, pouze je nezbytně nutné všechna dosavadní zařízení vyhodit nebo k nim pořídit redukci, aby výsledek byl týž. Fakt super věc, vždycky jsem chtěl vyhodit hromadu peněz, abych mohl mít zítra přesně to, co jsem měl už včera!

        2. Z myho pohledu je nejlepsi soucasny konektor pro drobnou spotrebni elektroniku lightning, bohuzel si ho apple zarlive strezi. Orientace je u nej taky jedno, ale mechanicky je jeste o dost odolnejsi nez usb-c a pritom je mensi. Uz jsem videl nekolik usb-c, kde byla zlomena ta prostredni ploska ve female konektoru, to se ti s lightningem nestane.

          Abych byl objektivni, tak nevyhody lightningu jsou, ze ten aretacni maechanismus je ve female konektoru a ne na kabelu, takze kdyz se vychodi, tak smula (nicmene i na nejstarsich iphonech s lightningem zpravidla s konektorem nebyva problem), a pak problemy s kabely, kde oblouk pri odpojovani nici piny – na to vetsinou dojedou moje kabely (to stejne ale plati i pro usb-c, jako psal servisdok nekde nahore).

      2. S dovolenim si troufam tvrdit, ze at uz je USB-C jakekoli, je o kotel lepsi nez microUSB. A to jak v te mensi, tak v trojkove verzi.
        Ouboustranne, vyssi proudy, vyssi mechanicka vydrz, oboustranna kompatibilita USB2 – USB3 (micro ma jen jednostrannou, trojkovej do dvojkovy diry jaksi nenarves), vyssi rychlosti, bambilion protokolu.
        USB-C ma spoustu much, ale sorry, oproto microUSB je to nebe a dudy.

        1. Ano, ale to je tím, že porovnáváte neporovnetlné, protože USB-C nemá nic společného s USB, ale spíš jej můžete srovnávat s FW nebo Thunderboltem a proti nim nepřináší jedinou výhodu, pouze je prostě další v řadě a vytváří novou konektorovou dekompatibilitu.
          Jak píšu nahoře, USB až do verze 3.0, včetně všech mini- a mikro- konetorů je něco jiného a bylo stvořeno a později (blbě) přebastelno bandou ychtylů k něčemu úplně jinému. Něco jako vidlička na krájení chleba.

          1. Vubec neporovnavam neporovnatelne.
            Driv jsem mel na mobilu micro, ted mam C. Na elektronicke cigarete jsem mel micro, ted mam C. Na Raspberry Pi bylo micro, ted je C. Na notebooku, pokud to jde, pouzivam C.
            Jo, je tam bordel, protoze lidi nevnimaji rozdil mezi protokolem a konektorem. Sorry, ale i v microUSB se tahalo HDMI a pouzivalo se k reverznimu napajeni. USB-C to holt dotahlo k totalni agonii, ono i v tech USB 3 protokolech udelali radny bordel.

          2. Drzim se jen srovnani s microUSB, na probirani vsech konektoru, protokolu a historie vesmiru, ci co bylo jak mineno, je muj zivot prilis kratky. Ale to jsem uvedl hned na zacatku.

        2. Jo a taky řádově náročnější výroba, tím větší cena a jistota že všechny ty levný šmejdy, co sou všude, budou horší a zařízení si vodpálíš.

          Optimální byl starej dobrej Mini USB, jak bylo zmíněno, jenže to se Motorole protlačit nepodařilo, takže teď je to v piči.

          Nejlepší ze všeho je ovšem napájení napájením po souosým konektoru a data ať už každej vyřeší, třeba nějakým tím Mini USB nebo čímkoli jiným, stejně se do toho 90 % času sere hlavně energie, jenom vobčas ňáký data po kabelu.

  4. No, rozciluju se pekne, ale vypada to, ze jsme trosku zaspali :D
    autor Matěj Čuchna | Novinky | 14.03.2014

    Ehm, no nic, no. Muj i7 nemel zadny lightning -> u-USB(fakt nevim z hlavy kod pro mikro), takze to asi nejak nedopadlo :D

  5. Cece pobavilo (hlavne to otaceni USB), ale prijde mi, ze to je jeste alfa verze vysledneho clanku.

  6. Micro, mini a C je problém? Konektor, který obráceně skutečně zastrčit nejde je problém? Tak já bych řekl, že spíš https://www.gme.cz/napajeci-konektory-pro-mala-napeti?page=1#products jsou správný chaos. 100+1 rozměr, kombinace vnější průměr, vnitřní průměr a délka a každá jednotlivost rozhoduje. Ve více než jednom případě jde zastrčit káča do máni a akorát to nenabíjí a to už ani neřeším polaritu.
    My už zapomněli, že co před lety mobil, to konektor pro nabíjení, datový kabel co mobil to originál a když už byly náhodou stejné, tak zase proprietální? :-)
    Z tohohle pohledu je USB výhra v loterii…

    1. Tak jest. V telefonu táhne USB-C na třetí rok a drží v pohodě. Opačně se tam strčit nedá, člověk se trefí i v noci poslepu a pokud člověk není dobytek, tak nevidím důvod, proč by se mělo něco lámat nebo ochodit. Což se nedá říct o takových výplodech minulosti, jako byly pop-port u Sony Ericssonů nebo Nokií, ale obzvlášť u těch SE, kde se velmi rychle vychodily kotvičky a člověk to musel podkládat papírkama a různě štelovat, aby to milostivě nabíjelo nebo přenášelo data. Hlavně nedýchat, nekýchat. Nebo ten úchylnej pindíček na klíček, co se v pozdější době strkal do Nokií, jako byla E71 apod. Dokud tam člověk zasouval pořádnej kolík, bylo to cajk. Ale ty malý zmrdy jsem zlomil minimálně dva, co si pamatuju.

  7. Po dlouhé době jsem se parádně zasmál. Super

    Nicméně, pamatujete normu konektorů Sony-Ericsson z doby kolem 2005-2008? Ten vykurv nefungoval pořádně ani nový a do půl roku bylo po něm, a ještě byl obrovský a mega hnusný. Jack na sluchátka abys mohl použít ty Aiwy co ti zbyly z walkmana? Zapomeň, kup si za 3 kila náš special vykurv kabel, který se po třetím odpojení dojebe.

    Takže za mě to dneska není až tak zlé, USB C mi zatím přijde celkem v pohodě, zdá se mi to bytelnější než ten micromrd, ten byl vážně mega na kokot

    1. Přesně tak, u tidlifonů bylo už i hůř a Belze Bub určitě vyznamnával, když u Ericssonů přišli s tím, že sice budou vyrábět telefony takřka na věky (dodnes jich mám plnej šuplík, protože mi to je líto vyházet a všechny fungují), ale nabíječky a datové kabely k nim bude nutno kupovat co půlrok a pravidelně měsíčně čistit lihem kontakty na telefonu.
      Bylo to sice nepraktické, ale zato velké a hnusné.

      1. taky jsem ze sportu zkusil nedávno nahodit svou K550i a baterka furt ok a šlape jak hodinky po 14 letech

        1. Nojo, tak K550i je u mě novinka, to já měl na mysli třeba GA628 nebo T10… ale krom vystavování v muzeu je to dneska úplně k ničemu.

          1. ty úplně staré už jo, i když to byly legendy, ve své době nejlepší mašiny za rozumný peníz, na té „nové“ 550 nebo verzi 700 se dá fungovat i dneska v pohodě, MP3, rádio a foťák to má, je to maličké a baterka vydrží kýbl času, jako dumbphone na telefonování super, znám pár lidí, co je ještě používají

            1. Tak som si normálne vygooglil tie Sony Ericsson-y, lebo v tej dobe keď tieto mašiny frčali som žiaden mobil nemal a teda som sa dobre pobavil na tých fotkách. Parádne retro….

              1. Ja som v tom čase mobil mal, aj GA628, ale žiadne vrúcne spomienky vo mne nebudú. Vypadaval to signál, cukor all to veľkú a ťažkú baterku raz-dva. Keď mám na nejaký bežný mobil dobré spomienky, tak to je RAZR. No a teraz vykecavam na firemnom smatlafone z letiska

                1. Tie slovníky musí mať Ing. Zebub rád

                  1. Chvíľu som si myslel, že neviem čítať, ale potom som si to nejak už dal dokopy :)

                    1. No ano, nevypol som slovnik a takto to dopadlo. Toto uz pisem na laptope.

                2. Já měl Nokiu 2110, byl to hrozný krám hlavně kvůli baterii, která nevydržela ani den, proti ten GA628 byl boží protože vydržel i několik dní.

                  Ty pionýrské doby taky nevzpomínám moc rád, stálo to za hovno, první obrovský zlom byl, když začal Pegas rozdávat Siemens C35 za korunu k tarifu, vyfasoval jsem to tehdy od rodičů, první cenově dostupný telefon, který byl malinký, prakticky nezničitelný, baterka vydržela 5 dní a měl hry, hodiny a budík. Měl jsem ho jen rok, pak mi ho ukradli (na kolejích v noci z pokoje ze stolu), pak jsem měl ještě další M35, totéž v jiné škatulce s trochu lepší výbavou. Na tyhle telefony vzpomínám rád, hlavně jak byly skladné a nezničitelné, Nokie měla pověst nezničitelnosti, ale ve skutečnosti mi 2 chcíply na různé interní elektronické závady sotva po 2 letech

    2. Ale zase tam bylo nemožné zničit konektor v mobilu, který vydržel tak dlouho jako celý telefon. O čemž se nám dnes může jen zdát. Mě se u mobilu pokazil microUSB půl roku po záruce. Naštěstí ten telefon stál „jen“ 6 000.
      V servisu u Sam Sunga mi nabídly opravu výměnou desky za 3 000.

      Nicméně svatý petr asi zasáhl, protože se zavádí bezdrátové dobíjení, kde tohle odpadá a je to velmi komfortní.

      1. nám to zdechlo na tabletu a oprava stála pětikilo, borec tam naletoval prostě nový

        potíž je v tom, že tahle technika je ok, ale vyžaduje prostě zacházení jak s „malovaným vajcem“, což např. pro mě není problém, já v životě neměl ani prasklý display, ani vyviklaný konektor, protože su člověk od povahy šetrný a jemný a elektronické výrobky mi vydrží dávno po tom, co zastarají morálně. (náš C64 s kazeťákem je stále funkční) Avšak např. moje žena a mnoho mých kamarádů dojebou všechno hned, protože neumí ten kábl zasunout/vysunout opatrně, nosí to v kapse z které jim to věčně padá někam na beton, nechávají to ležet na nabíječce s kablem v cestě, kde o to pak zakopnou a vyrvou to, dávají to dětem na hraní atd. Což je samozřejmě chyba designu, protože musí počítat s průměrným uživatelem a ne s citlivkou jako jsem já.

        Bezdrát má bohužel mnoho omezení, kvůli kterým to podle mě úplně masové hned tak nebude

        1. Tu je prave ten problem. Mne sa tiez este nepodarilo dokurvit ziadny USB.

      2. Na mem hnujveji je to Qi nabijeni takove nic moc, mozna je to tou nabijeckou z Alzy za tri kila.
        – Musim telefon umistit presne, jinak se nenabiji
        – Nabiji se velmi pomalu (350mA)
        – Telefon se pri tom dost zahriva (vic nez pri nabijeni originalni 40W nabijeckou, kdy je navic do hodiny nabito)

        Ale cesta je to dobra. Pro zarizeni s vodotesnosti i dost zajimava.

        1. Z mojich skusenosti odporucam nasledovne – vysielac/stojan AVACOM HomeRAY S10 / M620, zdroj v podobe lubovolnej nabijacky splnajucej QC 3.0 18W. Jo a kvalitny kabel je esencialny.

          Nabijacka z Alzy za tri kila kludne moze byt spravna (Alzapower Q100), ale ak je nabijacia podlozka / stojan cinsky smejd, alebo neakceptuje QC, smola. Do auta som si vstaval cievku z eBay, co tvrdi, ze je 5V 2A, no na rozdiel od toho Avacom stojanu, nedokaze to prepalit cez velmi hruby kryt na telefone, takze pri zapnutej navigacii a plnom podsvieteni ide skor o udrziavacie dobijanie.

    3. Audiojack dávali ti inteligentnější výrobci do telefounu už dávno v historii, to je to nejmenší.

  8. Kde jsou ty časy kdy inžinýři dokázali vyprojektovat na ovládání třeba kolečko které se točilo, mačkalo a kývalo k tomu a bylo pomocí něho možné palcem ovládat všechny základní funkce telefonu nebo empétrojky i poslepu a v rukavicích. I ten čtyřsměrný mačkací joystick na telefonech co mě tehdy iritoval byl o řád lepší ovládání.
    Já si kvůli tomu opatruju svoji starou empétrojku jako oko v hlavě. Ne že by se nedělaly nové s tlačítkama, ale ty tlačítka fungují zcela nelogicky a k něčemu se proklikáte tak na 10 kliků.

    Haptika je zřejmě mezi mladými inžinýry sprosté slovo podobně jako nacionalizmus nebo homofobie.

    1. já jsem pojal podezření, že určitá část populace to matlání prostě miluje a strašně je to přitahuje (ženy a puberťáci) a naopak my staří harcovníci rostlí ještě na kazeťácích a věcech co mají pořádný čudl či páku to obvykle nenávidí. Telefon jak telefon, ale ti dementi to jebou dneska i na trouby, mikrovlnky, kávovary, varné desky …. takový ten debilní zasklený čudl co na něm člověk drží 5 sekund prst, nerobí to nic a pak se tosepne hned 3x a udělá to něco úplně jiného než mělo. Nepochopitelné, proč to tam je.

      1. To je psychologie, Pospeci. Ten šmatlafoun byl schválně vyprojektovaný aby tě nutil šmatlat a tím neustále Googlu odesílat hromady údajů o tobě. To je zařízení na těžbu osobních informací, nic jiného. Proč si myslíš že dnes tam máš čtyři foťáky, ale notifikační dioda upozorňující na zmeškané hovory, SMS a maily prostě chybí? Protože ta dioda snižovala frekvenci šmatlání. Dnes prostě musíš vzít telefon do ruky a zašmatlat, když chceš vědět jestli ti někdo na fejsbučku odpověděl.
        Proto si schraňuju svůj starý šmatlafon s notifikační diodou jako oko v hlavě. Nechci být pokusný šmatlací králík Googlu víc než je nutné.

        1. já pro jistotu nešmatlu skoro vůbec, jen předpověď počasí, odjezdy autobusů a ladička na kytaru, jinak to používám jako telefon, někdy messenger či navigaci. dotykové ovládání je u těchto minipočítačů nutnost, to se nedá nic dělat, když člověk chce mít kancl/multimedia/encyklopedii v kapse. Já osobně mám nejradši na počítačové věci normální stolní počítač s pořádnou klávesnicí a monitorem a když u něho nesedím, tak chci být digitálně vypnutý tečka. Už jen proto, že blbě vidím a monitor zvíce dlaně je pro mě prostě málo.

          Mě se u toho nezdají ani ty ceny, podle mě jsou ty telefony dotované, protože na to jak je to sofistikované zařízení mi to přijde při cenách od 2 litrů za použitelný werk strašně levné, když si vezmu kolik stojí blbá nabíječka, paměťová karta nebo jiná drobná elektronika. Podle mě na to rovnou přispívá google a všechny ty shopy, protože si ten telefon na sebe sám vydělává jednak přes prodej zboží a taky přes prodej údajů o kunďácích

          1. Jakmile je to vyladěné, software všude ten samej s drobnýma úpravama a bouchá to robot po tisících, tak je to jen jeden tišťák, displej a kus plastu. Pár tisíc je podle mě zcela tržní cena za takový krám. Není to o nic složitější na výrobu než raspberry nebo arduino, akorát to má výkonější šváby.

        2. Nemusíte nic schraňovat, dal jsem na alze vyhledat šmatlafouny s notifikační diodou a našlo jich to 134 včetně nových Xiaomi za 20 litrů. Nezdá se mi, že by to bylo nějak na ústupu. A z těch, co diodu nemají má část notifikace v nějakém spořiči. Viděl bych za tím spíš katování kostů a diletantismus. Samozřejmě bych s lupou hledal vícebarevnou diodu nastavitelnou podle aplikací a účtů jako na starém Blackberry, ale možná i to někdo dělá.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017