Připravte si peněženku, stát zajímá váš filtr. - zpět na článek

Počet komentářů: 111

  1. Jo jo – urban stories o defloraci výfuku prstem rakouského policisty, který si za účelem uspokojení navlékl na zmiňovanou koncovou část těla bílou rukavici, je k přečtení a k poslechu po kokot.
    Historky mají stejnou vypovídající hodnotu, jako příběhy o syrských engeneerech, toužících v Evropě pracovat – vypráví se o tom, ale nikdo nic takového nikdy neviděl a nezažil.

    Pohánět auta naftovým motorem – navzdory hysterii – není zas až tak blbej nápad. Naftovej agregát má (ne že ne!!!) svoje opodstatnění u ne zrovna úzké skupiny vozidel a asi se ho jentak nezbavíme, bo nabídka/poptávka…nejsme v Americe (střední, nebo severní části – to je jedno) a například pracovní auto do terénu s benzínovým motorem o objemu 4 litry a více, nabízející krouťák a výkon stejného auta se sazometem, které jezdí daleko za míň, si v Evropě koupí jen málokdo.
    To je prostě fakt. U nemalé části vozů (dodávky, polykači dálničních kilometrů a tak) dýzl smysl má.
    Samozřejmě nafťák 1.0 u křápu pro ježdění po městě píčovina je.
    Stejná píčovina je i vyškubat DPF z vehiklu, který byl defaulně na používání tohoto zmrdivynálezu nastaven.

    Ale proč tomu tak je? Proč se v Evropě prodává tolik vozů s diesel agregátem?
    Byznys. A ne malej.
    Pokud by státy z toho neměly, vůbec by dieselová auta do provozu nepouštěly.
    Je to stejné, jako s cigárama – furt se tvrdí, jak to zabíjí a kolik stojí léčba – ale státy jsou si moc dobře vědomy, že bez daně za cíga by byly v prdeli.
    Takže proč si nepřivydělat ještě na byznysu okolo DPF a STK a tak, žejo…
    No a až to zakážem za pár let (Paříž, Atény, Madrid) – to bude něco! To bude daní za nákup nových aut!!!

    Už teď probíhá palebná příprava – v článku odkazy jsou
    (ale o tom, že naši „novináři“ napíšou cokoliv, za co dostanou do kapsy, se asi bavit nemusíme).

    tak – a co se týče těch jedů z nafťáků – bůhví, jak to vlastně s těmahle emisema vůbec je…
    ….když se zamyslíme nad tím, jak a jaké emise vůbec v motoru vznikají:

    – Benzín i nafta jsou uhlovodíková paliva. Pro jednoduchost budeme uvažovat, že se skutečně skládají pouze z uhlíku C a vodíku H. Pro spálení je potřeba palivovou směs okysličit a kyslík do motoru přivádíme z atmosféry. Kromě kyslíku O2 se nám do motoru dostává také dusík N a vodní pára H2O. Další plyny jsou ve vzduchu ve výrazné menšině a dále je nebudeme brát v úvahu. Ideálně nám po spálení z výfuku odejde kysličník uhličitý CO2, vodní pára H2O a dusík N. Tedy neškodné a nejedovaté plyny. Ovšem svět ideální není a díky nedokonalému spalování se ve výfuku objevují též kysličník uhelnatý CO, nespálené uhlovodíky CHx a saze. Naopak příliš dokonalé spalování za vysokých teplot vede k produkci škodlivých oxidů dusíku NOx.

    V případě nespálených uhlovodíků, kysličníku uhelnatého a oxidů dusíku máme jasno, jsou to jedy a jejich dýchání nám neprospívá ani trošku. Co se týče sazí, dlouho se o škodlivosti spekulovalo. Dnes je již jasné, že saze jsou vysoce karcinogenní a navíc na sebe nabalují další škodliviny a dopravují je při vdechnutí přímo do plic. Takže saze nebrat…

    jenže co teď, když stejné částice produkují i „moderní“ miniaturní benzínové motory s přeplňováním, které žádný filtr (zatím) nepotřebují?
    Odpověď je zřejmá už dnes – filtr bude. Tudíž další byznys pro stát – stejný, jako „varovné“ obrázky na krabičkách s již zmíněnými cigaretami…ne ne ne – my vám to zakazovat nebudeme – my vás jen pěkně podojíme!

    Máme v rodině čtyři přibližovadla s oběma typy motorů v poměru 1:1 a osobně bych se za dýzlomila nepovažoval.
    Jen si myslím, že se nám v rámci obchodu (to za á) a v rámci buzerace (za bééé) vnucuje názor, hodící se zas jen někomu.

    Radím ke klidu a a k tomu, nevěřit všemu, co se v oblasti auomobilové techniky nabízí k přečtení. Koneckonců – zažili jste během života někdy situaci, kdy šlo establismentu o vaše dobro?

    1. No dízlovým motorom v osobných autách sa darí hlavne preto lebo sa dozvie v bazáre, na nete a dokonca aj na predajni nových vozov, že:
      – TDIčko to je držák, stím dáte 500 000km bez servisu
      – je to super ekonomické, veď to jazdí za 5,56 litra na stofku
      – technika išla dopredu a je to vymakané a spoľahlivé
      – samozrejme, že ešte je akcia na dízlové modely za cenu benzínových
      – tento model sa u nás predáva len s dízlom – veď benzín by sa vám aj tak neoplatil
      a tak podobne. A keďže 80% ľudí kupujúcivh auto (nové či jazdené) sú blbci, ktorí sa rozhodujú podľa veľkosti kufra, farby exteriéru a interiéru či spotreby a o technike nemajú ani páru tak to dopadne tak, že na trh príde dízlove Polo či BMW X5M 50d.

      1. Ono, čo som tak nejak vysledoval v rámci širšieho okruhu mojej sociálnej siete, tak dôvody pre kúpu naftového auta sú nasledovné:
        -SPOTREBA, SPOTREBA a ešte raz SPOTREBA
        -„Viem si zohnať naftu, oplatí sa mi to“
        -ŤAH!!! Benzín v kopci neťahá, treba podraďovať, diesel TLAČÍ neustále
        -Stále hlboko zakorenená predstava, že benzínový motor má životnosť 180 000km, zato diesel je poctivejší a vydrží viac…

        Čo sú teda totálne pičoviny. Diesel má opodstatnenie v „pracovných“ autách, dodávkach, dajme tomu od veľkosti VW Multivan/MB Vito a v terénnych autách/SUV. Tým myslím auta typu Navara a Pajero, nie rôzne „lifestyle“ záležitosti typu Q7.
        V autách, patriacich do segmentov „Golf/Focus/Cee’d/Mégane“ považujem diesel za totálnu pičovinu, pre také auto je ideálny kompromis medzi spotrebou, komfortom, výkonom, hlučnosťou a spoľahlivosťou 2 litrový benzínový motor so 6 stupňovou prevodovkou. Také auto dlhodobo zvládne aj diaľničné jazdy cestovnou 140-150km/h, pričom nebude žrať 8l.
        Koniec koncov, čo tak kukám, taký 2 litrový Mégane má priemernú spotrebu do 7l, ja som mal Astru F 2.0i, s tým autom sa dlhodobo dalo jazdiť do 6.5l/100km. Lenže prečo by niekto jazdil za 7l, keď môže jazdiť za 5.Vlastne… V poslednej dobe sa dosť často stretávam s ľuďmi, ktorí mi tvrdia, že trebárs Octavia 2 1.9TDi 77kW dokáže dlhodobo jazdiť so spotrebou trebárs 3.8 alebo 4.2l/100km. Takéto prípady by som preventívne rovno posielal do blázinca, pretože takéto tvrdenie je asi tak dôveryhodné, ako ochlpenie Justina Biebera…

        1. Vlastne som ešte chcel doplniť, že v dnešnej dobe je v spomínanom segmente vynikajúca alternatíva k 2.0 benzínu 1.2-1.4 preplňovaný benzínový motor… Dokonca mu nechýba ani ten „ťah odspodku“, aj spotreba tam nebude 7l, ale kľudne 5-5.5l. Len tam holt stále človek nemôže naliať tú nakradnutú naftu.
          Osobne si myslím, že s masívnym nástupom oturbených priamovstrekových benzínových motorov už dávno nemá dieselový motor v osobnom aute čo hľadať.

          1. Pitopmci s přímostřikama si můžou pogratulovat, jestli se řadíte do klubu, přidejte se. Za chvíli budou mít tydle sračkoškatule povinně i benzínový motory.

                1. ‚Pitopmci s přímostřikama si můžou pogratulovat, jestli se řadíte do klubu, přidejte se.‘
                  Nejde mi (az tak) o preklep; unika mi smysl vety, jednotlivym slovum v ni rozumim.

        2. Inak taká „lifestile“ záležitosť ako Q7 má vyššiu pohotovostnú váhu ako Navara. U mňa je 2litrový benzínový motor minimálny objem. Manželka má 2,4VVT v Grand Vitare (dlodobá spotreba asi 9 litrov na 100km) a ak by vyrábali aj 3,2liter V6-tku s manuálom tak by som šiel po ňom – žiaľ bol dostupný len so 4-stupňovým automatom.
          Inak ak si chcel tak tie 1,9TDI v octovkách vedeli urobiť spotrebu okolo 4,2 litra na 100 km (podľa palubáku), ale to už si brzdil aj plne naložené kamióny – zažil som to raz, ale nebol som šofér (boli sme traja chlapi v aute a po diaľnici zo ZA do NR ukazoval palubák okolo 4,1 na sto – rýchlosť 105-110km/h podľa tacháča, vypnutá klíma v lete a vietor v chrbte).

        3. jaký je rozdíl mezi Pajerem a Q7? Obojí je křáp o velikosti a hmotnosti menší dodávky, který je potřeba rozpohybovat. A protože v SUV nikdo nehledá jízdní zážitky, dává nafta smysl. Simple as that :)

          1. Nafta smysl dává u zemědělských strojů a expedičních automobilů.

            Jinde nikoli, a to zcela bez ohledu na jízdní zážitky — čistě jen z praobyčejné jednoduché ohleduplnosti vůči ostatním. Protože saze.

            1. Tak. Nafta patri na pole. Lidi se honi za spotrebou, ale ze „spotrebuji“ kurva drahy motor s HDI, to jim dojde, az cumi na uctenku ze servisu. Dehtak je tezkej, smradlavej, hulivej a linej. Pokud ho chci kopnout do prdele, aby linej nebyl, tak voturbenej je primo rajskou hudbou pro prodejce nahradnich dilu.

              Je to cesta do raje pro vyrobce, do pekel pro uzivatele.

              1. Ale no tak šéfe, od tebe bych čekal větší nadhled.
                Jezdím na naftu, 50-60kkm ročně. Rozhodně ne jenom v delších vzdálenostech, cca 1/3 nájezdu tvoří Praha. Klidně do tý nafty sednu a dojedu si 300 metrů po vesnici do trafiky pro cigára, pak se vrátím domu a chcípnu.
                A co se neděje? Měním auto jenom kvůli morálnímu stáří. Vstřiky, turbo, nic se mi nesere. Jak já to jen dělám?

        4. Pane, tančíte v hovně a to velmi zdatně…
          Vámi vyjmenované důvody pro držení té odporné dieselove zbraně nejsou „totalné pičoviny“ , ale naprostý fakt.

          Spotřeba? paráda…polykám kilometry, najezdím hodně, nevidím důvod pro používání dražšího paliva…
          Viem zohnať naftu….ano, u každé čerpací stanice se takový stojan nachází, neměl by být problém takový stojan najít pro nikoho, kdo vychodil základku…i na Slovensku..
          Ťah!!!….zaklínadlo….ano, naftový motor ve srovnatelném objemu má vyšší tah(kroutící moment)…s tím nic neuděláte…je to dáno principem, technologií a dalšími atributy naftových motorů..
          Víte, s tím hysterickým prosazováním benzínových motorů, dosahujete opačného efektu….kdybych si koupil benzínový strojek, tak bych si ve všech(i mnoha dalších) „Vašich zmiňovaných důvodech“ pohoršil….může mi někdo sdělit opravdu třeba jedinou rozhodující výhodu benzínového motoru, která bude smysluplná a realizovatelná? která mně přichýlí k benzínu? osobně nemám nic proti benzínovým autům, jen nechápu ten generální pardon pro benzín a generální fuckoff pro naftu….copak benzínovým motorům nehynou katalizátory ve srovnatelném nájezdu jako u DPF? copak benzíny nedokážou za studena zamořit smradem celou ulici, než majitel oškrábe zmrzlý okna?
          Nechápu to zdejší prdelolezení autorovi článku a zároveň majiteli stránky, má rád benzíny, ok, jeho věc…třeba je spokojenej, tak to má být….ale že na webu, kde se prosazuje individualita a svobodné myšlení bude tak hromadně zatracována jedna možnost před druhou, to docela čumim…..mám takovou svojí metodiku přijímání cizích stanovisek…“je ti do toho něco? platíš mi to? dal jsi mi na to? doplácíš na to? Ne? tak se starej o sebe a neser se do věcí, do kterých ti nic není“…

          1. kdyz te prestane bavit benzin, prejdes na plyn. Co nacpes ty do kamen?

            1. Mam 152 kW benzin hozeny do LPG, takze jezdim za bratru 12 L/100 km pri dnesni cene 11 Kc/L (holt ted sla cena hore, jeste v lete byl za 10). Takze jezdim v eqivalentu 4,7 l nafty na 100 km pri vykonu cca 200 koni a kroutakem az az (4L V6 motor). Nadrz pod podlahou 65 L plus 85 na benzin => dojezd jako krava a o kufr jsem neprisel. K cemu dehet?

              1. Přřřřřesně! S V8 o 340 koních umim se spotřebou 17l plynu (měřený systémem plná-plná na 1000km, žádný data z kecajícího palubního počítače, 70% dálnice, 25% okresky, 5% města) jet dálnici ve dvou lidech tempomatových 160-180 a okresky 120 při permanentně zapnutým rádiu, klimě, el. vyhřívání dvou sedaček a fm transmitteru a stylu jízdy „zašlápnu to klidně naplno kdykoliv potřebuju/se mi zachce“, takže šetrná jízda se tomu nedá říct ani omylem. Za takových provozních podmínek se mi 17l LPG nezdá vůbec moc, pod pravou nohou mám granát, co ještě ve 160 umí ukázat slušnou akceleraci, komfort a rychlost cestování je úplně někde jinde a kdybych jó chtěl, tak i ty 2l/100km někde uspořim, přičemž bych zas o tolik pomaleji nejel. Dieselisti jedoucí sice za 5.652185, ale celou dobu za kamionem a s vypnutou klímou na tohle prostě nemaj nic. A kdybych náhodou chtěl tolik řešit náklady na km, tak vymyslim nějakou slabší, přitom pohodlnou atmosféru a nacpu tam ten plyn taky. Řešit všechny ty nesmysly spojený s provozem nafty? Proč?!?

                1. 340, V8. Zeby snad 300C?

                  1. To neni špatnej tip, tematicky sem zapadá skvěle, ale vedle. Já jsem jeden z těch čů..ků za volantem Audiny, na který se ve společnosti tak všeobecně pořád nadává :-). 2003 S6 Avant, takže je to ke všemu permanentí čtyřkolka v kombiku.

            2. v kamnech? no budu topit kretenama páchnoucíma propanem, je jich evidentně zbytečně moc….ujasněte si prosím, koho a co přestane bavit a kdo se jak zachová..Vašemu dotazu nerozumím.

              Moc nechápu princip nákupu auta, kde je nutná další nemalá investice do alternativního palivového systemu, který s sebou nese ještě druhotné náklady a restrikce…“ nechci slevu zadarmo “ ale budiž…
              Je úsměvné potkat u LPG stojanu milionová auta, jejichž majitelé škudlí koruny na palivu….Prostě něco o opicích a banánech…

              1. LPG se nedává do auta pro absolutní úsporu peněz, na tu kašle canis lupus familiaris; LPG se dává do auta pro relativní snížení peněz, jež dostane Babiš. Není to navěky, ale zatím ještě pořád je ten rozdíl v odvedené dani poměrně znatelný.

                1. Inu, proč ne, je-li to Váš jediný důvod pro takový zásah do auta….ovšem, jste zatím jediný, o kom jsem slyšel…v houfu LPGéčkačů byste asi byl se svým postojem velmi osamocený…ne-li jediný…

                  1. Dokonce jsem před časem — než mne kolega JJ přesvědčil podrobnou analýzou těch daní — z jednoho Range Rovera, jenž jsem kupoval, plyn nechával vyndat, protože tak nějak to auto bylo dělané na benzin, že :)

                    A přinejmenším zmíněný pán to má stran důvodů pro LPG, aspoň pokud tedy vím, přesně stejně.

                  2. ano presne jak vam napsal ocs.
                    LPG se zatim nabizi jako legalni cesta jak usetrit svoje vydaje na ukor statu. Je to vyborna forma jak optimalizovat dane. A to potesi dvakrat.

                    Stejne dotovana FVE.
                    CEZ, potazmo stat mel tendenci se mnou vyjebat, tak jsem take optimalizoval. Stalo me to pul roku papirovani, ale dnes vim, ze kdyz mi stat z jedne kapsy veme prachy na podporu zelene energie, tak mi je obratem vrati zpet do druhe kapsy. A to potesi.

                    Lepsi nez nekde brecet v koute…

                    1. Penize maji jednu vynikajici vlastnost – kumulativnost. Kazda koruna, ktera se nemusi zaplatit statu, se doma pocita. A je fuk, kolik dalsich doma je.

                    2. No, ono to také může být tak, že člověk zaplatí v absolutní částce víc, ale těm kurvám z toho jde méně. Není tak málo situací, kdy mám na vybranou třeba zaplatit 800 Kč (z čehož jsou 200 Kč daň) nebo 900 Kč (z čehož agent Bureš neuvidí ani haléř) — a v takovém případě samozřejmě a bez váhání volím tu druhou variantu (a myslím, že by přesně totéž měl dělat každý, vyjma, samozřejmě těch, pro něž ta stovka je významný rozdíl mezi „nakrmím děti“ nebo „budou řvát hlady“).

                      Samozřejmě, závislost na velikosti toho rozdílu je subjektivní — jen málokdo si může dovolit dodržovat princip, kdyby jej to mělo stát hodně těžké peníze. Nicméně podle mého názoru je to zcela jistě a bez nejmenší diskuse správné a má smysl tak činit, je-li onen rozdíl (relativně vůči prostředkům, jimiž ten který člověk disponuje) poměrně malý. Což třeba výše zmíněná stovka je pro naprostou většinu lidí (ačkoli samozřejmě ne úplně pro všechny).

                2. Nu, my jsme nachali zabudovat LPG do auta již při koupi nového. Jen a jen kvůlivá úspoře peněz. Auto už má 250 000 km a „skoro bych řekl“, že je úspora „sakra“ znát.

              2. – nechapete, protoze bud nejste milionar, nebo jste k bohatstvo prisel omylem. Opravdovy milionar se drzi hesla „halire delaji talire“ a zatimco skudli na picovinach, tak jinde pak pusti ranec. PHM jsou picoviny. Ty nejsou nikde videt, temi se neda chlubit, nikdo neoceni, jestli jezdite na vodik, nebo naftu z bagru. Takze tam se musi setrit. Ale autak? Na tom se nesetri, to musi byt pohodlne, musi to byt repre, musi to mit nejakou uzitnou hodnotu.

                – v zadnem pripade neni nutna investice do perestrojky na LPG. Nemusite ji mit. Ale u dehtaku ji mit nemuzete. Je to o te moznosti volby. Investice do LPG se zaplati max do dvou let. Takze jsou to easy money. Jeste se mi nestalo, abych za vstrik do benzinaku musel zaplatit vice, jak $30. Ale vstrik u dehtaku jsem platil vice, jak 10x tolik! Vymena vstriku na 4hrnku (cekala mne po 105 tKm) stala vice, jak vestavba nejnovejsiho LPG se vstrikem do 6hrnku! A to se nebavim o vymene palivoveho cerpadla, ktere na benzinaku koupim pomalu na vahu, zatimco u Berlinga na konci leasingu ten for stal 60 tKc! Kde je efekt dehtaku? No fprdeli.

                – a ze nafta smrdi jak bolava pata, zatimco benzin se da bez problemu cichat, o tom uz se vubec nebavim. Kdyz se hrabu v benzinu, tak pak vyprcha a je vsude cisto. Motor zasranej o nafty je fakt chutka. No proste… nafta patri na pole.

                1. Ano, nechapu…za mych 410.000 jsem si do sve odporne naftove sracky nekoupil ani jeden vstrik…ani jedno turbo…vlastne za celou dobu odesel jen starter, egr a spojka a menil se dpf……..jojo…ty dyzly jsou mrdky…sice to s timhle vyctem zavad objelo desetkrat planetu, ale je to kraxna, protoze proto a vubec je to dyzl…
                  boooze muj….ze si koupite lacinnou dodavku je vase chyba, ale tvorit si z toho omylu nazor na diesely? To pardon….

                2. do nafty v poho nainstalujete CNG, nesmíte být tak hloupej. Akorát mě serviskách mlátí tyčkó do hlavy že mi LPG/CNG servisovat nebude, že to zamlátí ventily do hlavy. Což u Subara je celkem problém.

          2. Viem zohnat naftu znamená, že máš známýho v JZD nebo kamioňáka, kterej ji krade a přeprodává ti jí za cca 00hovno…

          3. Inu, to máte tak: individualita a svobodné myšlení úzce souvisí s odpovědností a slušností.

            Nefoukat všem lidem kolem pod nos saze spadá do obou dvou zmíněných kategorií.

            1. Díky za smysluplnou odpověď….s její první částí souhlasím. S druhou nikoliv, výfukový systém mého auta je v kondici, DPF filtr mám druhý a jeho vlastnosti jsou prozatím naprosto vyhovující. Je mi jasné, na co narážíte, z pricipu funkce dpf se uvolňují mikrosaze a blabla…vím a souhlasím…ovšem, ve svém okolí jsem nezaznamenal snad nikoho, kdo by řešil výměnu katalyzátoru benzínového auta…a běžte si někdy přičichnout, jak provoní ulici/sídliště/vnitroblok ráno pár benzínových aut s dávno vyšlehanými katatalyzátory, které jejich majitelé „ohřívají“…to je smrad jak v chemičce…věřím, že víte o čem píšu…

              1. No, podle mně dostupných informací (jež mohou být zčásti nebo zcela mylné; není to můj obor, a tedy je to šmahem z druhé ruky) svinstva, jež jdou z normálního civilisovaného (=atmosférického, velkoobjemového, bez zhovadilostí jako přímá stříkačka) motoru jsou (a) relativně zanedbatelná i bez katalyzátoru, (b) se účinně rozptýlí a škodí zcela zanedbatelně. Na rozdíl od toho, jak je vše kolem frekventovanějších silnic černé od usazených sazí :(

                Samozřejmě, že za několika hypotetických předpokladů by nejslušnější vůči okolí bylo nepoužívat vůbec spalovací motor, nýbrž elektromotor — pokud by ovšem elektřina byla vyráběna rozumně, tedy kupříkladu takto. To se ovšem žel z politických důvodů neděje (a navíc k tomu jsou nějaké další problémy s akčním radiem apod. už se tu probíraly tisíckrát a jednou, tak je zbytečné je opakovat), a tedy je (opět týž disclaimer jako v prvé závorce) to nejmenší reálně dosažitelné zlo asi nějaký ten klasický benzin, no.

                1. Dobrá, jetliže jde o střet dojmů, nemá smysl se dále přít. Pracuji v chemicko-technologickém oboru, zkusím požádat kolegu chemika o podrobnější rozbor a srovnání těchto „svinstev“ ….za sebe bych to zhodnotil asi takto: z dieselů se uvolňují pevné prvoplánově netoxické látky – saze, z benzínových motorů s vadným systémem katalyzátoru zase plynné, prvoplánově silně toxické látky – Oxid dusný(ničí plíce), s vodou vytváří kyselinu dusičnou, Oxid uhelnatý – silně toxický, Uhlovodíky – parafíny, olefíny, acetyleny, aldehydy, ketony (dráždí oči, oční a nosní sliznice)….

                  To je takové minimum, co si pamatuju z praxe…

                  1. Co je to ten vyšlehanej katalyzátor? Nějak se mi nezdá, že by někdy někdo na emisích pozoroval nějaký zhoršení…

                    1. Mně na emisích, v době, kdy jsem tam ještě jezdíval osobně, několikrát říkali, že u mé atmosférické pětilitrové V8 je katalyzátor naprosto zbytečný a je tam jen protože předpis, jinak že by všechny normy plnila s reservou a pohodlně i bez něj.

                      Zda to bylo technicky přesné, nebo zda to byly jen takové řeči co se vedou zatímco voda teče, to osobně posoudit nedokáži (a na to, abych studoval ještě toto, je skutečně ars longa, vita brevis). Každopádně na informaci, že u normálních rozumných motorů (=velkoobjemových atmosférických bez přímých stříkaček apod.) je katalyzátor zbytečný a nebýt stupidních regulací, ušetřilo by se na všem včetně čistoty ovzduší kdyby se tam nesmyslně necpal, už jsem narazil z více stran; nemohu ale vyloučit, že je to jen rozšířená a kolující UL.

                    2. Ja mam V6 atmoseru s katem, ale na motoru je LEV (low emission vehicle) a na emisich vzdy nameri nula nula hovno. Jestli v tom ma prsty kat, to nevim, ale uz je starej jak Metuzalem, takze mozna uz ma jen fci trubky. Zato tam mam 4 lambdy, kazdy paroh ma dve.

    2. Jo litry prej. Co ty šestilitry V12 co s tím jezděj po městě, to má jakej konkrétně smysl?

      1. prostě to chtěj a sou ochotný to platit. Co tě na tom sere?

  2. Téměř se mi zdá, jako by to byl problém jenom v tom našem státě o 10 mega obyvatelích. Ale ono to tak není. TO, že je to tak jak to je, je vinnou toho, že právě naše legislativa umožňuje sem do našeho státu ty ojetiny s leasingových flotil vozit. Já, když je vždy ve sdělovacích prostředcích dusno řeknu: chtěli (chtěl) jsi do EU, využíváš možnosti Schengenského prostou, pláčeš proč ještě nemáme Euro, tak prostě musíš trpět. A nebo odejdi dále na východ, kde se tě ještě náký čas tyto věci nebudou týkat. A řekl bych, že to není jenom problém těch dýzlů a bude i u benziňáků. Vždyť přece se podívejte na další nejrozšířenější výrobek, kterým je televizor. A ten přihlouplý tanec kolem frekvencí. To si člověk říká, a to jste nevěděli od začátku?

    1. To je nápad, co takhle ten dovoz zakázat nebo aspoň výrazně omezit? Stejně to jsou šunky, ne? Teď vážně – on je problém aut z leasingových flotil, že si je pak koupí někdo, komu se zdá 20 litrů za součástku moc, zvlášť, když bez ní to pojede taky?

    2. No myslím, že problém to nieje len vo Vašom štáte. Všade v rámci EU sa dá prihlásiť používané vozidlo, ktoré bolo prihlásené v inom členskom štáte EU a dokonca sa niekedy dajú prihlásiť aj autá z krajín mimo EU ak spĺňajú všetky predpisy. Ide tu skôr o to, že každý (a ja nie som výnimkou) kto chce kúpiť auto (je jedno či nové či jazdené) chce to najlepšie za najnižšiu cenu. Ďalšia vec je tá, že mnoho pre mnoho ľudí je automobil stále luxus, ale ego človeka proste nestrpí aby si kúpil „nové“ auto do rodiny, ktoré by bolo horšie ako susedove. A tu začína ten začarovaný kruh – nedostatok financií na vysnívané nové auto (nevileasingujú ti ho), nedostatok financií na veľmi zachovalé vysnívané auto (nevileasingujú ti ho) a tak ostáva jediná možnosť ako sa dostať k vysnívanému autu a tou je dovoz (niekedy aj lokálna kúpa) napr. z DE. No a tu sa buď dovezie nejaký kus z firemnej flotily, alebo jazdenka od súkromníka (často predávaná cez tureckého sprostredkovateľa), ktorá sa dostala do fázy, že náklady na servis sa rovnajú či prevyšujú leasing nového auta. Obidve typy týchto „dovozov“ majú spoločnú jednú vlastnosť – začína ich prevádzka byť nerentabilnou. Preto sa predajú (či dajú ako protihodnota) a pôvodný majiteľ ide do leasingu nového auta (lebo si to zrejme môže dovoliť). Tieto vozidla prejdú na 95% omladzovacou kúrou nejakého turka a k nám / Vám sa dovezú ako takmer nejazdené vozidlo. A ak nový majiteľ nieje čarodejník v oblasti servisu vozidiel a má vybavenie tak náklady rastú – turbá, dvojhmoty, vstreky, DPFka, prevodovky, nápravy, hrdza, úplatky na STK atď.
      Ako príklad – bol som vybrať malú benzínovú Toyotu v DE (auto ostalo v DE – nepýtajte sa prečo). Jednalo sa o 7 ročné auto s asi 98 000km po jednej pani ktorá sa rozhodla kúpiť si novú Toyotu a túto dala ako protihodnotu. Auto OK, servisované v Toyote, zdola jemne chytené hrdzou. Ale aj na ňom trebalo po čase niečo urobiť – brzdové kotúče a obloženia, žiarovky vymeniť a teraz sa prihlásil hrdzou chytený výfuk (nový diel stoji asi 120E).
      Druhý príklad – kamoš môjho kamoša si nechal doviezť dechtové Mondeo (asi 7,5 roka stará s cca. 170 000km). Auto mu doviezol priekupník zo Slovenska (kupec auto našiel na mobile.de a viac sa nestaral) a malo sa jednať o kúpu od súkromníka (pôvodného majiteľa). Ja som mal u pôvodného majiteľa overiť – či boli robené rozvody, aké malo rezervné koleso, či boli zimné gumy k tomu a čo to stálo. Z pôvodného majiteľ sa vykľul turek a z rozhovoru som sa uistil, že on to auto len ošéfoval (pôvodný majiteľ bol boh vie kto). Samozrejme, že auto tie rozvody nemalo menené pretože interval je od 160 do 200 tisíc.
      Ale mám pocit, že tá situácia sa trošku zlepšila – ak to porovnám so situáciu po otvorení hraníc kedy sa tu vozilo všetko čo malo 2, 3, 4 či viac kolies…..No a teraz to robia cigoši z rumunska a bulharska.

    3. Problém je v tom, že socanštní pitomci chtěj všechno řídit a každýho halíře si ukrást trochu. Tak možná dyby bylo spotřební výpalný z benzínu stejně vysoký jako z nafty, ideálně tak 0 %, tak by každej kolenovrťák neměl tendence jezdit třeba na brikety. A nebylo by třeba strkat si do motoru nějaký bomby na plyn, protože by benzín stál taky 12 korun.

      Ste taky socanskej pitomec? No docela to tak vypadá.

  3. Filtr pevných částic nemění často ani lidé co mají auto přes milion a platili ho cash. Buď se to vyřízne, nebo zamaskuje a pošle do bazaru. V okolí znám mnoho podobných případů.

  4. Koncern VW nasadí už v r. 2017 DPF i do benzinových motorů. Čímžto se stane jen průkopníkem, brzy všude a brzy povinně.

    1. A ja myslel, ze drive to bude povinne v sekackach…

  5. Bude to čtvrtá možnost, která nezazněla. Příprava pro elektrické auta. Nevyplatí se automobilkám bojovat na dvou frontách současně (myslím tím spalovací motory a zároveň elektromobily).
    Co mě k tomu vede:
    – nárůst solárních elektráren, které přes den vyřazují zaběhnuté elektrárny z provozu.
    – výstavba dobíjecích stanic
    – dost změn zákonů a novelizace ČSN norem masivně kolem roku 2019-2020.
    – země vyvážející ropu se dohodli na snížení těžby a tím k donucení růstu cen za ropu.
    – spousta elektroniky v nových autech (sama si volají o pomoc, gps, apod…)

    na všech frontách se utahuje šroub a špónují ceny, aby spalovací auta byla dražší a na provoz náročná než elektrická, pak přijde ten boom: „kupte si elektrické auto, je ekologičtější a šetrnější a lepší než spalovací motor, nebudete platit za DPF, emise, apod…“ automobilky přejdou na elektrickou energii a přestanou vyrábět auta se spalovacím motorem, tím pádem klesne i počet součástek pro přípravu a zpracování pohonných hmot a budou se měnit max. celé kusy…ušetří za výrobky oem navázaných výrobců a ulehčí skladům. Elektromotor za elektromotor, řídící jednotka za řídící jednotku a tím to končí, ty auta obecně budou jednodušší než dneska, hadička podtlaku, váha vzduchu apod…

    1. Dokiaľ bude ropa budú spaľováky. Ropná loby už možno nieje taká silná ako pred 15-timi rokmi, ale stále je dosť silná. A neviem si predstaviť zmenu pohonu automobilov zo spaľováku na baterkový pohon ani vo výhľade 20 rokov nieto ešte 2019-2020 – čo všetky rafinérie, sub-výrobcovia komponentov pre spaľováky, všetky patenty automobiliek na spaľováky, výrobné linky na spaľováky, sieť čerpacích staníc, výroba a ROZVOD energie kvôli domovým auto-nabíjačkam, nedostatok surovín na výrobu bateriek a elektromotorov atď……
      Napríklad taká Tesla (baterko-vehikel) má najslabšiu domovú nabíjačku s príkonom 10kW (cca. 14,5A pri troch fázach 400V a 50Hz) – si pozri koľko domov (áut) je u Vás v dedine a vynásob to tým príkonom – aj u dediny s 200 domami (autami) sa bavíme o teoretickom max. odbere (napr. v noci keď všetci nabíjajú auto aby boli pojazdný na druhý deň) 2000 kW (alias 2GW) len na nabíjanie. Jasné, že taká situácia by asi nikdy nenastala, ale je možná a treba na to nadimenzovať vedenia VN-ky, trafá VN/NN, rozvody NN v dedine. Pre určitý malý okruh ľudí je to „rito jak blázen“ a pre zbytok katastrofa. Videl som dokument pred asi 4-mi rokmi o stavbe 120 metrov vysokej veternej elektrárne – jej cena bola cca. 12 000 000 Eur. A vďaka dotáciam vlády bol v tej dobe v DE „ekoteroristický príspevok“ vo výške 7 centov na 1kwh. To jest platí to každý kto odoberá elektrickú energiu – či je alebo nieje zelený eko-teroristo-mozog.

      1. http://www.ielektrocentraly.cz/proc-lpg-a-ng-204891
        Třeba budeme mít každej doma pidi elektrárnu na dobíjení aut.

        1. No, takovej nápad…proč to nezabudovat rovnou do auta? Aha, ono už to tam je…

          1. Většina aut najede do 100km/den respektive do 20kkm/rok, proč to tahat s sebou?

            1. Protože akumulátory jsou ještě těžší než malej duralovej atmosférickej motor s nádrží a tak aspoň dvakrát dražší?

              1. Jenže všechno to další vokolo je levnější (spojka, převodovka, klikovka, brzdy, čerpadla, turba, filtry, vstřikování, náplně atd), a hlavně pokud by si to každý dobíjel doma, škodil by si emisema právě doma.

                1. Prevodovku, brzdy a náplne musíš mať aj v baterko-sračko-káre. Plus navyše peknú porciu výkonovej elektroniky aby to z tých bateriek nejak to napätie nacvakalo do tých motorov a uriadilo to dve nápravy.
                  No a terajšie ceny baterko-sračko-kár jednoznačne vyvracajú tvoje tvrdenie a všetkom lacnejšom okolo.

                  1. Elektromobil může být konstrukčně jednodušší než auto se spalovacím motorem. Že u dnešních produkčních vozidel to tak není, to je jiná věc.

                    Například převodovka za určitých okolností potřeba být nemusí vůbec a pokud je, tak může být výrazně jednodušší, než běžná manuální v autě se spalovacím motorem. O těch současných srágorách o deseti stupních a třech spojkách nemluvě.

                    Výkonová elektronika je dnes uspokojivě vyřešena i pro lokomotivy s výkonem o několik řádů vyšším, takže pro auto o pár desítkách kW to problém není.

                    Jediným praktickým problémem elektromobilů je (už pěkně dlouho) vhodný zdroj elektřiny a věci s tím související (dojezd, cena).

                    1. Jistě, elektromobil bez akumulátorů je celkem levná sranda. Akorát že s tím můžeš jezdit tak s prodlužovačkou kolem baráku.

                      K těm kolomotivám se sluší dodat, že taky stojí větší desítky milionů korun kus…

                    2. Zdrojem elektřiny nemusí být nutně jen kravský akumulátor – mně by se pro tyhle účely docela líbila malá spalovací turbínka s menším akumulátorem jako bufferem. Bohužel různí ekopošuci, co do toho dnes nejvíc kafrají, by nejspíš nerozdýchali to, že se přímo v autě něco spaluje…

                      Větší desítky milionů stojí i lokomotivy čistě dieselové, to s výkonovou elektronikou vůbec nesouvisí.

                    3. Uprimne… auto,kde si nemuzu zaqedlat a kde neslysim motor… neni auto pro mne. Uz jako dite mne nebavily u kolotocu ta trolejova auticka, protoze to proste nema drajf.

                      Kdyz nekdo ma rad elektriku, at jezdi tramvaji.

                    4. Pokud se nepletu, tak třeba Prius nemá převodovku, ale v podstatě opačně zapojený diferenciál. Hnací hřídel zrychlují buď oba motory, nebo jen jeden, přičemž ten druhý se může točit stabilními otáčkami nebo stát.

                    5. Je to trochu složitější a Prius bych jako příklad jednoduché převodovky asi raději neuváděl. Tam je něco na způsob nedávno zde propíraného Sousedíkova pohonu, jen se sofistikovanějším řízením. Kromě motorů je tam připojený ještě separátní generátor, takže ve výsledku powertrain zase tak jednoduchý není.

                      Elegantněji řešený pohon má třeba Chevrolet Volt, i když ani tam se úplně nezbavili té mechanické vazby mezi spalovacím motorem a koly.

                    6. Nejsem expert, ale prius nemá spojku, jen planetové soukolí, a ať koukám, jak koukám, tak by to mělo fungovat stejně, jako by spalovací motor točil jedním „výstupem“ z diferenciálu, hlavní elektromotor druhým a „vstup“ by poháněl hnací hřídel ke kolům.

                    7. Je tam ještě ten generátor, který je možno připojovat buď k nápravě nebo k motoru – a to včetně plynulé regulace. Tj. pokud auto jede po dálnici pohodovým tempem, je možno posílat třeba 1/3 výkonu na kola a 2/3 do generátoru, který dobíjí baterii. Elektronika pak ještě umí posílat výkon napřímo z generátoru do elektromotoru při zpátečce. A na výstupu je samozřejmě ještě reduktor s pevným poměrem.

                      Docela dlouho jim trvalo, než to celé odladili. První Priusy například dost plýtvaly kapacitou baterií pro zlepšení dynamiky na dálnici a dobíjely pouze rekuperačně. Pak člověk dojel do města a bum, baterie prázdná.

                    8. Nieje náhodou v Prius-e hybridný pohon???????

        2. Plnite emise?
          Nerusite sousedy??
          Mate v poradku komin???
          Mate to na schvalenem miste proti uniku ropnych produktu????

        1. Máte pravdu – sú to 2MW (iba dva megawatty :))) :))) ). Keď som to písal som bol v takom švungu, že mi tam tie dva GigaWaty nejak lepšie asi pasovali – moja chyba.
          Pri tých 2MW by to čiste teoreticky pokryla lokálne jedna veterná elektráreň – teoreticky preto, lebo vietor just nefúka vtedy keď ho človek najviac potrebuje. No a samozrejme je ešte otázka kto by takú obludu v dedine s 200 domami zaplatil. A ďalšia vec je tá, že ja veternú elektráreň v mojom okolí (20km rádius) nechcem ani vidieť.

          1. I ty teoretické 2MW potřebného rezervovaného nočního příkonu k nabíjení bude tak drahá záležitost, že si to zatím neumíme ani představit. Znamenalo by to kompletně přestavět vvn, vn i nn linky, trafačky, domovní přípojky.
            Větrná elektrárna bez akumulace stejného výkonu je pitomost, sluneční elektrárna s akumulací takové ampérhodinové kapacity, aby byla schopna dodat v noci výkon, potřebný k nabití aut by byla tak superdrahou záležitostí, že do toho nepůjdou ani číňani, co umí panely a opajcované měniče udělat skoro zadara.
            Celé to elektro-auto-šílenství ještě nejméně 30 let nehrozí.
            A jestli bude ubývat práceschopného obyvatelstva tolik, jako teď a naopak přibývat naprosto nezaměstnatelných a nepoužitelných absolventů pseudooborů z různých soukromých pseudoškol, tak na to ani nebude mít kdo vydělat.
            Já sám mám ve svém blízkém okolí /v ulici/ minimálně deset lidí, tedy deset právě dostudovaných lidí, co už asi tak 3-4 roky hledají nějaké uplatnění a nenacházejí. Mezitím /na nátlak rodičů, co už je nechtějí živit/ se poflakují po všelijakých brigádách u různých pochybných firem, co zásadně vyplácí keš peníze a neplatí zásadně zdravotku, sociálku ani úrazové pojištění. Ti mladí lidé jsou do jednoho registrováni na ÚP a ještě pro tento stát a svým rodičům do sociálního systému nevrátili ani korunu – a to jsou už minimálně ty 3-4 roky vystudovaní, je jim kolem 27-29let a ještě neudělali ani hovno. Takže lidé téměř ke třicítce a ještě si nevydělali ani na to, co spotřebovali při svých rýmičkách a chřipečkách u obvoďáka, zatím jen stát vysávají.
            A takových lidí bude podle mne přibývat. Nenašel jsem v okolí 20-25km jediného použitelného absolventa SPŠE.

            1. Musis se na to podivat v sirsich souvislostech. CEZ bude mit orgasmus, cela ta akce s jistici dostane novou dimenzi. Na mista pracantu se nahrnou elektrikari z Ukrajiny, kteri si holt jen dodelaji padesatku a predpokladam, ze na to bude reqalifikacni statni kurz podporeny CEZem.

              Hele, jeste se budou dit veci.

            2. A za to můžou ti absolventi, že za ně pochybné firmy neplatí zdravotní a sociální a nedají jim žádný dlouhodobý úvazek ale jed DPP, DPPČ případně je na konci zkušebky vždy vyhodí aby jim nemuseli přidat?
              Nemají na tom spíš podíl ti, co ještě v důchodu smrdí v práci, nebo ti co mají vedle zaměstnání ve státní správě ještě podnikání, místo toho aby uvolnili místo mladším?

              Je třeba si uvědomit, že kdo něco opravdu umí, ten zná svoji cenu a za mzdu průměrného ukrajince k vám dělat nepůjde. Spousta „podnikatelů“ skuhrá, že nemůžou nikoho sehnat, poté co jim odešli s úlevou do důchodu ti staří dříči co makali za 3 lidi za plat 15 000. Mladí už nejsou tak pitomí, aby makali za částku která nestačí ani na slušné bydlení a jídlo a nakonci měsíce se museli krmit jen suchými rohlíky. To už raději budou bydlet u rodičů, kterým přispějí na jídlo z občasných brigád a budou si raději užívat volného času.

              Pokud chcete dnes založit rodinu, mít hypotéku a uživit ženu na mateřské, tak potřebujete nejmíň 30 000 čistého.

              1. Ted se zveda minimalni mzda, tak to zase bude o neco lepci, zejo Mano. At ti „potencialni zamestnanci“ take nesedi na prdeli, zalozi firmu a zamestnaji ty ostatni. Vzdyt je to prece vsechno tak jednoduche. A hlavne – hend budou v baliku, protoze to je prece kazdej ten podnikavec Mano.

                Dneska se lidi maji lip, nez se meli za prvni republiky. Holt ale museji makat.

              2. Co to sakra melete?
                Zaměstnávám důchodce na DPP. Měl by chodit v 7:00 stejně jako já. Chodí na 9:00. Měl by končit ve 12:00, končí když má hotovo. Když ho po konci jeho pracovní doby načapu jak montuje rozvadeč, vyháním ho, neb je mi to blbé. Někdy se vyhnat nechá, někdy mě se slovy:“Hele, já to chci mít hotový“ odpálkuje a jde domů když má hotovo. Takže třeba ve 20:00 (stejně jako já). Na konci měsíce má přivyděláno neco k důchodu (kterej asi nebude žádná hitparáda) a má nějakou životní náplň. Počítám, že když tu dělá, má pro to nějaký důvod. Asi je to pro něj lepší, než kdyby seděl doma. Já jsem rád, že mám člověka, na kterého je spoleh a má nějakou stavovskou hrdost. Podtrženo sečteno vidím dva spokojené lidi.
                Když mi ve zkušebce příjde v prostřed týdne mlaďas s kocovinou a do oběda je k ničemu, je nasranej, že ho sjedu. Podtrženo sečteno vidím dva nespokojené lidi. Je to chyba moje nebo toho důchodce?
                Je mi jasné, že mladej kluk bude chtít víc, než důchodce co to má jako přyvýdělek. Ale nedám 30K čistýho (tzn. celkem cca 60K) někomu, kdo má za úkol tu vyměnit startér v zářivce, tu předělat vypínač nebo zásuvku. To jsou věci, které si doma udělá každej alespoň poloschopnej. V práci halt musí bejt někdo, kdo na to má degret, protože kdyby něco podělal, odnesl bych to já.
                Jen tak z hlavy mě napadají dvě rodiny kde živitel vydělává 17-20k čistého. Bydlej, maj auto, jezděj na dovolenou. Děti jsou čisté, vychované, dobře živené. Asi se nemaj kdo ví jak dobře, ale přijdou mi spokojení.

              3. To nezjistíme, Sysop důsledně tají své účetní závěrky a na výzvy rejstříkového soudu nereaguje.

                1. …a proc bych to mel nekomu verejne vytrubovat?? Jedinej, kdo to potrebuje vedet, je FU, ostatnim je do toho uplny hovno.

                  1. Především státu je do toho to, co říkáte, ne? Jediný, koho takové věci skutečně mají co zajímat, je vlastník a případně výkonný ředitel Vaší firmy.

                    1. Nojo, ale kdyz uz henty zakony mame a vypalne platime, tak chapu, ze existuje nejaka instituce, ktera tvori prostrednika mezi vladnouci juntou a nevolnikem.

                      Ale proc by kdokoli z ulice mel mit moznost cumet na moje firemni vykazy a nasledne zvazoval, jestli treba nejake pistolkovani by nebylo dobem pomeru prinos/trest, to fakt nevim. Ptal jsem se na to na Ouradu pro kondom osobnich udaju a tam mne vyfakovali s odkazem na nejaky zakon. Takze je jasne, ze nic jineho, nez obcanska neposlusnost nepomuze.

            3. No veď presne o tom to celé je. Niekto si zmyslí, že baterkové vozítko či svetielkové elektrárne je riešenie na všetky problémy sveta a bude tým trestať všetkých nezúčastnených a nevinných. Môj prvý kontakt s eko-teroristami od GreenPíč bol asi v roku 1997 a študoval som na SPŠE v Prešove odbor elektroenergetiku. Už vtedy ma vytočili tou ich anti-atómovou propagandou. Vraj čo nevidieť pôjdu všetky zlé elektrárne doprdele a budú už len tie dobré zelené neškodné obnoviteľné. A vida – prešlo 19 rockov a my furt používame dominantne jadro, uhlie, plyn a vodu na výrobu elektriky. A toť asi minulý týždeň abo dva týždne dozadu bolo vo Švajčiarsku referendum a 54,2% voličov odpovedalo, že ÁNO chceme ďalej používať tu starú jadrovú elektráreň zo 70-tych rokov na výrobu energie. Zjavne si porátali čo by to stálo odpojiť a zlikvidovať takýto pomerne lacný zdroj elektriny a kúpiť niečo alternatívne zelené. Rakúšania tu (momentálne som vo Vorarlbergu) z toho výsledku majú bobky u prdele a penu u papule. Keď ma minulý pondelok pri raňajkách oslovila rakúska majiteľka penziónu a po chvíli mi oznámila s hrôzou v hlase čo ty Švajčiari spáchali v tom referende tak som mal od radosti chuť streliť šampus. Odpovedal som jej, že ja s nimi plne súhlasím a že sa rozhodli správne. Odvtedy si nájde na rannú diskusiu niekoho iného v jedálni a ja mám pokoj.
              Ale ten problém s nezamestnanosťou mladých majú napr. aj v Španielsku a mal som kontakt aj tu v Rakúsku s dvomi osobami medzi 27 a 32 rokov, ktorý proste nepochopili ako to funguje v súkromnom sektore – na jednu stranu chceli zarábať milióny a na druhej strane chceli robotu pod nosom a najlepšie nič nerobiť. Najlepší riešením by bolo ak by sa mzdy riešili tak ako v Amerike – dostaneš to celé SUPER-BRUTTO na ruku a sám si z toho zacvakáš všetky dane a odvody aby si videl koľko zožerie ten vydrbaný štát. Potom by už asi sotva niekto s čistým svedomím povedal, že každý podnikateľ je kurva nenažraná (áno sú aj taký, ale je ich menšina).

              1. Jenze pro EUfasismus je jednodussi dojit dane ze zamestnavatelu, nez ze zametnancu. Vzhledem k tomu, ze vymahaci nastroje vuci fyzickym osobam nejsou dostatecne ucinne, dale pak ze pripadne pokuty jsou casto nevymahatelne a ve finale fura kamaradsoftfirem by tim padem nemohla tvorit financni rezervy v neodvedenych danich z mezd zamestnancu, tak toto tady neprojde.

                1. No šak práve to – štátu je jednoduchšie kontrolovať a pod krkom držať napr. malú firmu s povedzme 25 zamestnancami ako to isté vykonať na 25 samostatne platiacich zamestnancoch.
                  Ono by aj stačilo každý kvartál posadiť zamestnancov s ich výplatnými páskami do zasadačky a pekne krásne im celú tu pásku vysvetliť odhora až dole a zosumarizovať im koľko % a sumárne koľko EUR či CZK odvedú mesačne / kvartálne / ročne tomuto štátu. Asi by sa nestačili diviť koľko im štát vezme a koľko stoja zamestnanci firmu. Plus zamestnancom ešte zosumarizovať aké vysoké náklady na ich prácu za ten kvartál boli pomimo odvodov a daní – t.j. veci na výkon ich povolania, hygienické náležitosti, kúrenie / chladenie, voda, plyn , elektrika atď. Jasne, že by to asi nepadlo tak celkom na úrodnú pôdu, ale možno by sa pri voľbách niektorý ľudia trochu aj zamysleli nad tým čo im tie politické prasce sľubujú.

                  1. Tohle by mohly delat odbory, beztak na tech svych seancich jinak delaji hovno.

                    1. Odbory sú tak nepotrebné ako aj politici. Aby odborár urobil niečo prospešné som ešte nepočul teda – a ani nevidel. Oni chcú poberať len výhody, ale robotu aby za nich urobili druhý.

                    2. To nelze rict, ze nedelaji nic prospesneho, to neni pravda.

                      Obcas nejaky zemre.

                  2. To nefunguje, my to u nás v práci udělali, všem jsme ukázali kolik si bere stát, a ve finále, jeden dal výpoveď a druhej to řešil tak že přešel na osvč. Ostatní zatím drží, ale problem je když vidí kolik odvádí OSVČ a kolik jako zaměstnanci, tak se jim moc pracovat nedá. Kor když hlavní chlebodárce šroubuje slevy dolů seč mu síly stačí.

                    1. No ešte aj to je možnosť – aby všetci prešli na OSVČ. To by sa hneď ukázalo kto čo vie, ako sa mu chce a ako je jeho robota ohodnotená. A ako OSVČ by si mohol riešiť dane a odvody v rámci minima a viac by mu ostalo a ak by nebol blbý tak by si aj na dôchodok odkladal, lebo moja generácia (som modelový rok 1981) sa už dôchodku z priebežného systému nedočká a budeme mať len to čo sme si našetrili či nakradli.

                    2. Když všichni přejdou na osvč, stát si na ně a na chlebodárce došlápne v rámci potírání švarcsystému.

                    3. Aký čierny systém? Ja mám fabriku, ktorá niečo vyrába a na to potrebujem ľudí. Oni ako OSVČ vykonajú prácu podľa zmluvy, ja skontrolujem, oni vyfaktúrujú ja zaplatím (lebo ak sú dobrý tak si ich chem udržať) a všetky veci okolo odvodov si riešia OSVČ sami.

                    4. Vaše naivita mi připomíná nejmenovaného přítomného, který se čas od času snaží hledat logiku v zákonech, včetně daňových…

                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Švarc_systém

                    5. vyjebává s tebou stát? vyjebává, proč bys nevyjebával ty se státem? Není snad tahle stránka o vyjebávání se systémem?
                      Já vím co je švarc, ale pokud nedělá ona osvč jen pro jednu firmu tak už to švarc není…

    2. Zrovna u této možnosti by bylo dobré zmínit, že s elektrickými auty se to má tak, že je chce každý pronajímat. Cena takového auta se prostě od začátku vyšroubuje vysoko, aby každý skončil v nějakém pronájmu a své vlastní auto neměl.
      O samo řídících variantách nemluvě, to se prostě přímo nabízí.

      A to je pro závislost na systému to nejlepší.

  6. Dnes po ránu při cestě pro čerstvé rohlíky jsem zažil kontrolu. Profesionální. Zastavili mě 2 policisté a 1 policistka. Pokud umím správně počítat, pak jsou to celkově 3 kusy policistů. Což celkově demonstruje nadstav u policie.

    Oba kluci tak 20 let, tj. teklo jim ještě „mlíko po bradě“. Všechno v pořádku, ale jeden z mladíků si neodpustil poznámku a zeptal se „fakt slušná kára, kolik to stojí?“. Podotýkám, že fakt slušnou károu nejezdím a mám něco, co se na silnicích vyskytuje naprosto běžně. Zarazil mě fakt, že mě vlastně kontrolovalo dítě, které si ještě „hraje s autíčkama“. O deset let později budou mozkovým myšlením kontrolovat gumy. Ale fascinuje mě, jak mladí a nezaměstnatelní nabývají zaměstnání právě u státu. Policisté, neschopné mladé úřednice, armáda je také dobré odbytiště pro většinu budižkničemů…radost na radost. Pracovat nikdo moc nechce.

    1. lidi by pracovali, ale museli by za to mít peníze né almužnu. A to vracíme obloukem k tomu státu. Jak Sobotka pravil: „zaměstnanci tvrdě odvádějí a my ty živnostníky musíme taky donutit aby platili jako ti zaměstnanci.“
      Místo toho aby se někdo zamyslel nad tím, když zaměstnanec vydělá 100.000Kč,kam dopiče jde těch 45,000,-KČ !!! Kurvy jedny cigánské a policejní barák za 3,5miliardy!!! A zkurvené předražené hnusné nekvalitný zpičené dálnice apod… kurva celej státní aparát odříznout dopiče. Klidně budu dělat rozpočet státu tady doma od stolu, když to bude všechno transparentní a kontrolovatelné!!! To by jsme se divili jakej schodek rozpočtu v plusu by najednou byl!!!

  7. 10 000 za DPF? To je naprosto směšná částka na auto co nové stálo nejmíň 350k. Oproti dvouhmotě, tryskám a čerpadlu je to úplné nic. Tyhle 3 věci (u japonce) dají dohromady v klidu 100 000. Proč si český vohnout pořád kupuje tyto „držáky“ je i pro mě záhadou. A proč si dýchavičný CRDi kupují i pracháči v autech a SUV za víc jak 1.5 mega, to už je naprosto mimo moje chápání. Takové lidi pár tisíc měsíčně za benzín nezrujnuje.

    Co teda udělat s diesely? Ten smrad co produkují, obzvlášť po ránu ve městě, je opravdu strašný a vysoce karcinogenní k tomu. Socialistické hutě , slévárny a chemičky dnes zcela nahradily diesely. Takový smrad nebyl v brněnské kotlině ani když byla v lachemě havárka a slévárny plnily plán na 150%. Na ostravsku a v severních čechách je to možná lepší, ale Brno si od krachu těžkého průmyslu výrazně pohoršilo navzdory tomu, že tu všichni přešli na topení plynem.

    Takže co s tím? Zakázat diesely, nebo všude montovat vstřikovač močůvky (AdBlue)? Toxické a vysoce reaktivní uhlíkové nanočástice to stejně nevyřeší.
    Kdybych já byl majitelem dieselu, a bylo by to technologicky možné, tak si klidně na vlastní náklady nechám namontovat vstřikování AdBlue s dobrým pocitem, že nejsem prase, co otravuje ostatním vzduch a zdraví.

    1. přečti si na úvodní stránce odkaz o tom, že v německu už přišli na to, že zákazat diesly nic nevyřeší, že najednou ten karcigentní částice jsou z brzd a z pneumatik. Prostě točíme jak je zrovna potřeba, hlavně je potřeba pořád něco zakazovat a nařizovat a hlavně ždímat prachy.

      1. Koupil sis auto, burzouste? Tak koukej cvakat! A bud rad, ze ti zatim ze 2/3 nepolepime obrazkama z havarek.

        1. Tak mne osobne by vyobrazenie rozsekanej lebky, striekajúcej krvy a tečúceho mozgu na aute nevadil – samozrejme len v tom prípade, že by sa jednalo o kvalitný paintbrush pod vrchným lakom a nie o nejakú posranú nálepku. A kľudne by to mohlo byť aj na kapote. A celý predok vyobrazený ako auto po Carmagedone…..

      2. To si pamatuju!
        (Pravidelné rozbory hospodaření“cechu“ ve VCHZ, n.p., konkrétně OP11 v Rybitví.

        1. Já tvoje Rybi nechcu

          1. To děláte chybu, pane.
            …ani tam to není špatný, tam je to celkem fajn!

      3. Stačí, když se před vjezdem do myčky podívám na disky – prach z obložení a kotoučů stejně jako prach z ojetých pneumatik snad nemizí beze stopy?

        Například nahrazení železniční dopravy automobilou musí zanechat v okolí silnic měřielné stopy.

        1. A ty si myslíš, že tí šulíni čo navrhujú „riešenia“ na úpravu vzduchu v EU v rámci emisií a pevných zložiek vedia čo je disk na automobile, resp. niekedy sa niekedy na disky auta pozreli? NEVERÍMMMMMMMMMMMMMMMM
          Tu je riešenie – motocykle a skútre do miest, lebo menej žerú benzínu to jest menej exhalujú, menej brzdia lebo kto brzdí na motorke je posera :))), menší počet pneumatík, menšia váha na brzdenie. Lenže u nás a aj u Vás je motorkár len „darca orgánov“, niekto kto nevie čo s peniazmi, niekto kto na ceste nemá žiadne práva, nesmie motorku nechať na chodníku odparkovanú, nemá parkovacie miesta atď. A to isté de facto platí aj o cyklistoch, in-line korčuliaroch a kolobežkároch.

          1. Riešenie? To jako že potřebuju něco v Plzni, tak dojedu někam na její okraj, kde budu mít schovanej skůtr, všechno si vyřídim, pak zas pojedu zpátky a pak se díky neexistenci obchvatu potahnu přes půlku Plzně – kde jsem před půl hodinou byl – do Budějc, kde zase budu mít schovanej…. To je vážně excelentní myšlenka, Vy musíte sedět někde na Magistrátu.

            Lidi jsou vážně pitomí. Jak můžou na radnicích nechat sedět mamlase, co věčně plánujou P+R, zákaz nebo aspoň omezení vjezdu do center, nízkoemisní zóny a podobný nesmysly, přičemž nikde mimo Hradec neni postavenej obchvat, abych se přes to město aspoň nemusel táhnout, když vyloženě nepotřebuju.

            1. Moriak, ty keď čítaš tak aj rozmýšľaš? Alebo len peníš a v amoku odpovedáš?
              Je niekde napísané v mojom príspevku, že LEN a LEN jednostopové vozidla do miest????? Južná Európa či Ázia si bez skútrov už pomaly ani nevie predstaviť život vo veľkomeste. To by ale chcelo trošku súčinnosti u nás / u Vás od magistrátu a dať výnimky pre jednostopáky, že môžu napr. kľudne parkovať aj na chodníku ak nechajú dostatočný priestor pre chodcov, alebo namaľovať čiary pre parkovanie na miestach neprístupných pre autá, alebo dať zvýhodnené parkovné, alebo……Ale nie, v Blave zrušili parkovanie na chodníku pre všetky vozidlá, aj keď je chodník široký ako delta Dunaja. Stojany na bicykle som hádam v Blave ani nevidel atď…..
              A na magistráte nepracujem Smajlinka.

  8. Uz vloni (2015) jste napsal „…a nejlepší je vůbec si auta na naftu nekupovat.“
    Lip se vyjadrit ani snad nelze.
    Chytremu napovez, hloupeho kopni….

  9. co je to tkm? napadlo me ze by to mohlo znamenat „tacho km“, jako despekticky vyraz pro falsovanou hodnotu na tachometru, ale ta je prece v jednotkach km a 120km ma nove auto ujete uz v autosalonu.

    1. „co je to tkm? napadlo me ze by to mohlo znamenat “tacho km”,…“
      Ze by tisic km?
      V Polsku je TKM -> termín označující některé jevy po parlamentních volbách v Polsku (Teraz, kurwa, my), ale to bylo TKM a ne tkm.

      1. diky, to me nenapadlo. je pravda ze mezi km a au toho k vyjadreni moc neni :)

        1. KTM je slušná mašina

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017