Pozor, jede zvíře - zpět na článek

Počet komentářů: 54

  1. Dobrá věc se podařila. A kdo je připraven na novou bezemisní budoucnost EU, nebude zaskočen.

    1. Bezemisní? Ani omylem; jak už dávno víme, emise koně jsou plynné, kapalné i tuhé.

      1. Ale tak jasně, nechal jsem se unést představou gentlemanů prohánějících se krajinou jako v románech Jane Austenové.

        1. Nic proti (představa je to velmi příjemná). Já stejně jen využil příležitosti k šíření odkazu na ten článek, který osobně považuji za skvělý :)

  2. No, popravdě… Vozit koně opravdu není raketová věda. Což říkám jako hobíčkář, který se (svými a jen svými) koňmi ročně odjede mezi 5-10 tisíci km.
    Asi nemá smysl rozebírat článek bod po bodu, ale:

    – Mondeo, Offce či Sup nejsou vhodná auta na tahání, ale libovolné SUV či raději M1G/N1G bohatě dostačí. Náš LR D2 má maxku kolem 2800kg a přinejhorším utáhne i 4000kg vleku (zde se ovšem nebavíme o dvoukoňáku, ale čtyřkoňáku). O lehké dvoukoňce (cca 1800-2000kg) na háku nevím, ani při prudkém větru či míjení kamionů. K čemu by mi bylo Iveco nevím.

    – Na dálnici není problém 100km/h, na okreskách jistě méně (i 60 je někdy moc)

    – Trámky na rozjezd? Nikdy jsme nic takového nepotřebovali, WDčko ani stříbrnou pásku taky nevozíme. Ale zato vlek prochází pravidelnou údržbou a jednou za deset let je dobré třeba vyměnit podlahu.

    Debata pro znalé by se spíše měla ubírat například směrem

    – jak důležitá je kamera ve vleku (z vlastní zkušenosti = naprostá nezbytnost)

    – je vhodné preferovat profesionální přepravce (z vlastní zkušenosti = nikdo mi neodveze koně tak dobře jako já sám)

    – jak naučit nastupovat koně na první dobrou a rychle (dle nás = chce to zkoušet, zkoušet, zkoušet a hlavně se neuchýlit k Parelliho lopatě).

    Ale možná, když jsem před cca sedmnácti lety vezl koně poprvé, taky jsem z toho byl asi celý poprděný. Leč, nepsal jsem o tom duchaplný článek.

    1. To mi připomnělo — ještě pořád u nás platí to neuvěřitelné svinstvo, že mám-li papíry B, zcela absurdně a dokonale kontraproduktivně mám právo vlek na horní hranici povolené hmotnosti táhnout za lehounkou a pro daný účel naprosto nevhodnou Fóbií, ale zvolím-li si za tažné vozidlo nekonečně vhodnější Disko či jiný Range, rázem se stávám v očích zákona vrahem malých dětí?

      1. Ano, je to tak. B při vleku >750kg jen do hmotnosti soupravy 3500kg, B s rozšířením 96 do hmotnosti soupravy 4250 kg a BE vlek do 3500kg s autem do 3500kg, tedy celkem teoreticky 7t souprava. My co máme BE před rokem 2013 pak můžeme tahat i vlek těžší než 3500kg, v praxi to ale není využitelné ( protože dle EU legislativy nestačí u vleku nad 3500 nájezdová brzda).

      2. Ano, to bohužel stále platí a je to okořeněno ještě dobytčím ustanovením o připojitelnosti a 1,5 násobku OKAMŽITÉ hmotnosti tažného vozidla a přípojného vozidla, kterou nemám moc šancí bez váhy zjistit. Na druhou stranu je příjemné, že pokud na to mám papíry, lze i za tu Fóbii připojit přívěs o celkové hmotnosti 3,5 t, za předpokladu, že okamžitá hmotnost nepřesáhne hodnotu uvedenou v techničáku. Není třeba alespoň „ponižovat“ max. váhu přívěsu, když na to zrovna nemám auto. Bohužel, jedním z důsledků nekonzistentní legislativy je ale i maximální povolená rychlost prakticky bez ohledu na hmotnost, proto lze běžně potkat potenciální (sebe)vrahy s přívěsem poskakujícím střídavě na jednom a na druhém kole, hlavně že to valím 130, vole.

      3. Udělat si C + plné E snad není nepřekonatelný trabl a je pak doživotní klid …
        Čapli nás před pár lety v D kdy jsme na podvalu táhli veterána od Mnichova a zrovna řídil kolega jen s B a bylo to dost drahý :-(
        Víceméně tolik, kolik by ho ten C+E řidičák stál.

        1. Ona je tam ještě jiná sranda. Nevím, jestli lobby nebo debilita zákonodárce, ale dnes již nelze udělat najednou C+E. Takže C, doktor, platba autoškole, poplatek za zkoušky, vyzvednout ŘP a následně opět autoškola na E, doktor, poplatek, zkoušky, nový ŘP. Druhá vychytávka: ŘP se skupinou C má pouze 5 let platnost na rozdíl od 10 let u B. Pokud pro tažení využiju osobák, pořád zbývá ohlídat vše popsané nahoře. Pokud pojedu náklaďákem, jedu na kartu v tachografu, musím dělat přestávky, max. 80 kmh, v DE např. povinně větší rozestupy od vozidel přede mnou. Není bez důvodu, že Poláci, Rumuni a Bulhaři tahají dlouhý přívěs na dvě menší auta ještě za odtahovkou typu Sprinter, Ducato apod. (aby se vešli do nějakých 16 m délky soupravy) a odvezli ideálně až 3 auta.

          1. Pokud se tím neživíš / nejsi zaměstnancem špedice je platnost pro soukromníka všech skupin stejná, tedy 10 let.
            Já si dělal C+E v r.2012 a tehdy šly udělat max. 2 skupiny najednou. Dnes je to možná jiný, nevím ..

            1. 361/2000 Sb., par. 110,odst. 3.
              Vsechny kombinace C a D mají platnost ŘP omezenou na 5 let. Nevím, že kdy je to novela, já vyměňoval řidičák vloni a už ho mám zkrácenej.

              1. Co znamena platnost RO obmedzena? Musite robit nejaku skusku alebo je to ako u nas len dalsi sposob ako z nas tahat peniaze? Tym u nas myslim kanadsku provinciu Ontario.

                1. U C/D nevím, ale u B je to určitě bez zkoušek a mám dojem, že je to dokonce „zdarma“ (tedy náklady se platí z daní, nikoli z peněženky daného řidiče). Přesto se obnovovat musí, stejně jako třeba ZP nebo občanský průkaz.

                  Je to naprosto ryzí a dokonale zbytečná buzerace, jejímž vůbec jediným smyslem a účelem je to, aby poddaný nezapomínal, kdo je tady pánem :(

                  1. Nas to stoji 90 CAD. A ano, je to kompletne zbytocna buzeracia kazdych par rokov. Aspon jednu vec ale mame lepsiu. Zakladny vodicak umoznuje jazdit a vozidlom do 11 ton v akejkolvek kombinacii tazneho vozidla a privesu. Takze zapriahnut za RAM2500 7 tonovy prives nie je problem.

                    1. Ohledně toho bych ocenil radu. Ontarijský řidičák mě stál nemalé úsilí, je možné získat prodloužení na dálku, když už se na adrese v něm nezdržuji? Díky

                    2. Nemaly usili? To se asi veci musely zmenit. Ja si pamatuju ze kdyz jsem byl kluk na to aby clovek dostal provisional license stacilo odpovedet na par otazek, asi 10. Meli na to takovej legracni pristroj do kteryho clovek koukal a vybiral z multiple choice questions. Priznam se ze prvni test jsem neudelal, protoze inspector asi potreboval nekoho vyhodit. Protoze na dalsi appointment se muselo dlouho cekat, tak jsem jel k tomu testovacimu facility, uz si presne nepamatuju kde to bylo, nekde na severu Toronta. Vecer jsem se vozral a brzo rano tam dojel. Lidi co tam stali u vrat behem dne brali. Objel jsem to tam parkrat dokola a dostal ridicak.

                      Pochybuju ze to jde na dalku. V Montrealu jsem musel kazdy dva roku osobne.

                      Cesky ridicsky prukaz je mnohem lepsi nez z kterykoli province protoze je mezinarodni.

                    3. Hmmm … :-( … Tak kdyz jsem delal ridicsky prukaz ja, tak zadny tablety nebyly … ha ha … Maximalne pocitace. MS-DOS. Ja jsem v nikdy z CR nemusel nic dohadovat. Od mladi jsem zil v Kanade.

                      Jediny co vim je ze v CR se license z Kanady neuznavaji. Nejsou mezinarodni.

                    4. Tak v případě, že bych si chtěl někdy zopakovat pobyt v Kanadě (což by rodina uvítala), tak vlastnictví řidičáku situaci dost zjednodušuje, takže bych nerad, aby mi propadl. Jestli jsem správně pochopil, tak po 5 letech prostě pošlou nový na adresu v něm uvedenou? Což znamená nějak nechat změnit tu adresu třeba k ségře do Toronta, jestli je to možné.

                    5. Ono je tu prave problem so zmenou adresy. Toto je z webu:

                      Online renewal eligibility
                      You can renew online if you:

                      have a full licence (G, M class) that isn’t cancelled or suspended
                      have a combination class of G1M, G2M, GM1, GM2, M1 or M2 (only the full portion will be renewed online)
                      haven’t updated your address within the last 90 days
                      don’t need tests (vision, written, or road)
                      are not removing a vision condition
                      have no new medical conditions that may prevent you from driving
                      don’t have outstanding fines or penalties

                      Cize keby ten vodicak mali poslat na staru adresu, problem by nebol.

                    6. Tak to jsem si pamatoval dobře. Dokonce si pamatuju, že mi v tom dopise spolu s řidičákem poslali i nějaký formulář na případnou změnu adresy, ale to už samozřejmě nenajdu.

                      Teď ale koukám, že ideálně by měla jít změnit adresa online a novej řidičák zdarma přijde do 6 týdnů na novou adresu?
                      https://www.ontario.ca/page/change-address-drivers-licence-vehicle-permit-and-health-card

                    7. Takze je to jasne. Treba to urobit v dvoch krokoch. Najprv zmenit adresu a nechat si poslat vodicak k segre do Toronta. V druhom kroku obnovit vodicak.
                      Aj tu je ale hacik. Pokial by ste chcel jasdit so segrinym autom pocas navstevy, musite byt na to auto poisteny, nakolko „byvate“ na tej istej adrese.

                    8. Situaci kolem povinného ručení v Kanadě asi nejsem schopen nikdy pochopit, to je něco jako nekonečnost vesmíru :D ale díky za varování. To zní jako dobrý plán, mám ještě 2 roky a to se snad situace uklidní natolik, že tam zase budu moci zajet i osobně.

                  2. Počkať, počkať.
                    Vodičák na A, B a BE ma obmedzenú dobu spotreby až u ľudí na 60 rokov (alebo nad 65). Dovtedy ho máš bez obmedzenia platnosti.

                    1. Blbost. Ja jsem RP delal v zivote 4x a nevim, jak tehdy, ale posledni verzi mam z roku 2013 a plati mi do 2023. A to mi 60 jeste nebude.

                    2. udzi + sysop Nepleťte si platnost průkazu a platnost skupin, které máte v registru řidičů. 10 resp 5 let je platnost té průkazky, když skončí, jdeš si ji jen vyměnit. Neznamená to, že vám končí oprávnění na skupiny kurva už.

                    3. edit: § 110

                      (1) Řidičský průkaz vydá držiteli řidičského oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

                      (2) Jsou-li splněny podmínky pro vydání řidičského průkazu, vydá příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností řidičský průkaz nejpozději do 20 dnů ode dne podání žádosti o vydání řidičského průkazu.

                      (3) Řidičský průkaz vydaný podle odstavce 2 platí pro řízení motorových vozidel po dobu

                      a) 5 let ode dne jeho vydání, pokud osvědčuje i řidičské oprávnění udělené pro skupinu C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E,

                      b) 10 let ode dne jeho vydání v ostatních případech.

                      (4) Výměna řidičského průkazu v případě uplynutí jeho platnosti se provádí bezplatně. …

                    4. Proto všude důsledně uvádím ŘP, nikoli oprávnění. Jasně, novou kartičku mi vydají zdarma na kterémkoli úřadě obce s rozšířenou působností, ale i tak je to vopruz, žádost, vyzvednutí, prozatím tedy minimálně 2x na úřad, kvůli kusů plastu, aniž by to mělo jakýkoli dopad na schopnost točit volantem. Nemluvě o tom, že pár dní propadlej plast je pro frustrovaný policajty skvělá záminka k výběru dodatečné daně. 5 let uteče jako voda…

                    5. Kukal som na môj vodičák a v kolónke 4b (dátum platnosti) nemám uvedený žiadny dátum. Mám len v kolónke 4a uvedený dátum vydania vodičáku. No a samozrejme vzadu dátumy k príslušným kategóriám.

                    6. Sem myslel že máš tak 70. Nakonec zjistíme že jsem spolu chodili na Koněvku.

                    7. Re: Panelákovej Pičus16.9.2021 v 17:25

                      A nyni kontrolni otazka, soudruhu :-) Kdo byl reditel na Konevce, kdyz jsi ten ustav navstevoval?

          2. Jistě, pokud pojedu náklaďákem jsem v režimu buzerace karty a d. Ale o tom tahle diskus není.

            Mně vždy šlo o to, aby mne neprudili co za sebou vleču za osobákem a tím C+E se jim bezpečně zavře huba ..
            Mmch. zrovna Němci nějaké BE nemusí nutně uznávat neb je to takové trochu české špecifikum a dohaduj se pak nad ránem s nějakým aktivním Simírem v Bavořích.. :-(

            1. Nevím, jezdím zejména po Bavorsku a Sasku vcelku pravidelně prakticky vším, kolegové jakbysmet. Zatímco s ‚osobákem‘ a prakticky největším přívěsem, co lze, jsem s policajty neměl co do činění už mnoho let, náklaďák i bez přívěsu řešili už vícekrát za poslední dobu. Nemluvě o požadavku na úhradu určené částky právě za malý odstup od před-jedoucího zaslané asi po 14 dnech od cesty…
              Možná mám jenom štěstí, možná jezdím obvykle v rámci tolerance…

            2. BE jesto aj na Slovensku a aj v Rakúsku. Pokiaľ viem tak je to všeobecne uznávané min. v EU. O čom viem, že je uznávané len v krajine kde si robil vodičák (bolo to v dobe keď sa táto novinka zjavila na svete) je jazda na jedno stopom vozidle s variátorom do objemu motora 125ccm3.
              Inak niekde som sa dočítal, že súkromná jazda s vozidlom do 7,5t je bez tachografu. Či sa to vzťahuje aj na náklaďaky by som neodprisahal, ale minimálne na osobák s prívesom to tak je.

            3. BE je, stejně jako ostatní skupiny, jednoznačně celoevropská záležitost. Naopak rozdíly byly v otázce spřahovatelnosti (povolená hmotnost vleku ve vztahu k tažnému autu).

    2. Jen doplním, že nejezdím s koníky tisíce ročně, ale zase poprvé to taky nebylo.
      Trámky, WD a podobné věci jsou šikovné ve chvíli, kdy si člověk musí půjčit vlek i auto – když mám obojí svoje, není problém to udržovat v top stavu, abych tyhle věci nepotřeboval. Ale třeba jsem si půjčoval plaťák na vožení sena a najednou v zrcátku vidím, že mi levý zadní „tykadlo“ s obrysovými světly visí jen na drátku. Stříbrná páska to vyřešila, než jsem to doma napevno heftnul dvěma stahovacími páskami.
      Netvrdím, že by SUV nestačilo, nebo, že by se s tím dvoukoňka nedala relativně bezpečně tahat, jenže jednak pro mě bylo snazží si půjčit dodávku, než SUV a druhak jak jsem psal, mám rád slušnou bezpečnostní rezervu. A nevadí mi si za to trochu připlatit.
      Kamera ve vleku je fajn věc, to nepopírám. Na druhou stranu, když se mi začnou koníci nějak hemžit, tak to je hned snadno k poznání podle změn pohybu celé soupravy. A tady se sakra hodí mít těžký auto, který ten vlek udrží a dokáže s ním rozumně rychle zastavit. Nemám nic proti profi přepravcům, jak jsem říkal, mám hned dva, jenže prostě neměli čas a já nechtěl riskovat, že by si to prodejce koně třeba ještě rozmyslel. Ta kobylka za to stála a je den ode dne dokonalejší.
      S nakládáním je obecně problém, i když se koně bojí jen dvou věcí – těch, co se hýbou a těch, co se nehýbou. Měl jsem valacha, který neměl problém vlézt kamkoliv, do přívěsů i auta typu Paragan. Někdy si ale postavil hlavu, že ne a najednou se nakládalo třeba i hodinu a přes lonžku. Prostě jsou to zvířata, ne stroje. Proto si na přepravu pokaždé vyhradím nejlépe celý den, jelikož jeden nikdy neví, co se kde sešmoulí a cesty koňských myšlenek jsou nevyzpytatelné.
      Parelliho lopata je k ničemu úplně kdekoliv, to souhlasím. Mám místo toho kouzelnou vestičku, jejíž magie spočívá ve velkých kapsách plných dobrot, zvládnutém jazyku equus a nekonečné trpělivosti.
      Článek měl být takový malý výtah zkušeností pro někoho, kdo by to chtěl odjet sám a poprvé. Je mi jasný, že profíci, nebo skoroprofíci, se nad tím jen útrpně usmějí.

      1. Ne vždy je možné zastavit ihned. Kamera je úžasná v tom, že přesně vidíte co se mám ve vleku děje, co tomu koní vadí, případně který z těch koní zlobí. My jsme takhle odhalili, že jeden z našich koní má problém pouze v pravotočivé zatáčce. Od té doby ji s ním jezdíme krokem. A to vůbec nemluvím o katastrofických problémech typu propadlá podlaha. Takže bez kamery už ani ránu.
        Co se týče nastupování, třeba jsou takoví kon, kteří si nezvyknou. Ale všichni naši jezdí cirka 80x – 100x ročně a průměrná doba nástupu je asi 15 sekund. Dokonce mají vypěstovaný takový vzorec, že nástup v terénu = cesta domů. A velmi důsledně učíme nakládat bez lonži a čehokoliv dalšího, protože normálně v terénu jsme než my dva a naši dva koně.

  3. Takhle jo, věřím že i mezi koňáky se může najít jedinec, který umí řídit vozidla, baví ho to a myslí u toho. A chápu potřebu o tom psát, protože běžně to vypadá krapátek jináč. Čerstvě plnoletá Minda Čurifinda libující si v zálibě mít mezi nohama něco velkého, živého a horkého, sedí v nějakém SUV a vleče za sebou přívěs se salámem v živém stavu. Nejede ani rychle, ani pomalu. Tedy jede příliš rychle na to, aby dokázala jízdní soupravu udržet na své straně silnice, pročež výlety do protisměru znemožňuje předjetí a ohrožuje vozidla v protisměru. Zatáčky zásadně řeže, i když do nich nevidí. Zároveň ale jede příliš pomalu na to, aby otravně nezdržovala kohokoliv za sebou a nevytvářela kilometrové kolony. Nedávno si poblíž našeho sídla zřídili podobné nezralé vulvičky hnízdo a čas od času se tam sjíždějí do tlupy a provádějí se salámy jakousi sportovní soutěž. Takže k velkému množství obtížných pumpiček se přidají samičky řídící jízdní soupravy, které řídit nezvládají (jak je to s řízením salámů netuším). Na jednu stranu se těším, že by to do sebe mohlo celé nějak zapadnout, neboť pizdy mají celkem dobré předpoklady sem tam nějakou pumpičku eliminovat a sebe tím tak také na pár let odstranit ze silnice. Na druhou stranu na mě už párkrát tato tupá stvoření v nějaké zatáčce svojí soupravou dost zběsile zaútočila a když se sjíždějí, nebo rozjíždějí, jde zkrátka vo kejhák.

  4. Jednou jsem si chtěl koupit koně v Polsku, ale protože jsem neměl přívěs, vzal jsem si ho jen asi 1/2 kg. Logistika naprosto bez problémů.

  5. Miluju koňaře, kterým jde havně o bezpečnost a proto dokážou jet klidně 20 km v kuse s půlkilometrovou kolonou v zádech. Jsou to s prominutím píči s kokotama. Občas vozím na vleku něco velkýho, třeba 2 balíky slámy a když vidim, že se za mnou někdo přiřítí a proti je volno, tak prostě zpomalim z těch 70 na 50, hodim pravej blinkr a přiblížim se trochu ke krajnici a hotovo. Ať mi zdejší koňácí vysvětlí, co je na tom jako tak těžkýho.

    1. No jestli je to na mě, tak já jel velmi pomalu jen asi půl míle (800 metrů) a ne, že bych to neuměl jinak, ale povrch silnice byl v tak strašným stavu, že to prostě rychleji nešlo. To není výtka na koňáky, ale na silničáře. No a pak jezdit moc ke kraji na úzkých okreskách má ještě jedno úskalí, a to, že člověk riskuje, že ho nějaký magor začne předjíždět, nezvládne to (málo místa + široké auto, mizerné zrychlení + krátký úsek viditelnosti, protijedoucí…) a pak člověka sejme do škarpy i s koněm. Takže takhle ne, to raději budu několik kilometrů úzké okresky nasírat.
      Není vina koňáků ani řidičů, že většina silnic II. a nižší kategorie jsou vlastně rakousko-uherské cesty pro formanské povozy pokryté asfaltem – nikdo je nikdy nerozšířil, nenapřímil, nepřizpůsobil současným autům a dopravním nárokům. Století se na to kašlalo, no a my s tím teď musíme nějak vyžít a je jasné, že to nebude pokaždé sluncem zalitá pohodička.

      1. Já netuším jestli je to na Vás, ale asi před dvěma roky se mi to stalo dvakrát rychle za sebou a jednou to byla mezinárodní silnice. Mezi Varama a Bečovem nasbírala pani v dodávce s koněm asi 100 aut. Cestou je několik míst kde se dá bezpečně zastavit nebo zpomalit mimo jízdní pruh, třeba na autobusových zastávkách a krajnice je dostatečně široká aby se na delších úsecích dalo uhnout ke kraji bez ztráty rychlosti. Bohužel pani nevyužila téhle příležitosti a nechala se pěkně předjet až v předjížděcím pruhu ve stoupaní nad Bečovem. Ty kdo jí ně těch pár set metrech nestihli předjet měli smůlu. Nemluvím o klasické triku, kdy to na rovině rozjdedete na 100 aby vás nikdo nepedjel a v zatáčce přibrzdíte na 30 protože máte přece koně… No a za 14 dní se mi na jiném místě stalo úplně to samé. Potom jsem se na to ptal jedné koňařky a ona mi odpověděla, že jediné co jí zajímá v provozu, je její kůň. Jestli to děláte jinak tak vám pouze čest.

        1. Ono to má více aspektů. Já třeba pouštím, ať už blinkrem nebo tím že zastavím.
          Na rovné silnici jedu klidně stovkou, pokud se mi někdo nenacpe před čumák, mám totiž dlouhou brzdnou dráhu. Což řidiči tak nějak nechápu a předjíždějí mě nadoraz i v této rychlosti.
          Ale zase na druhou stranu, když mám třeba na kruháku zabočovat, tak opravdu skoro zastavím. A neudělám s tím nic, zvířata by popadala. A není to z mé strany schválnost jen provozní nutnost.
          A co si týče ostatních – když mám z velké silnice odbočit doleva, tak včas dám blinkr, zařadím se k čáře, začnu zpomalovat a poměrně často mě někdo má potřebu ještě předjíždět. Už bych měl spoustu úlovku, pokud bych se vždy nekoukal do zrcátka velmi pečlivě.
          Netvrdím že zkušenosti s řidiči přívěsů nemohou být špatné. Letckdo je nevyježděný, o svá zvířata se bojí, atd. A popravdě, pro spoustu lidí je kůň dobrý důvod k závisti, Tak jestli to necítí stejně, když vidí soupravu na koně na silnici.

  6. Mám OT poznámku k výše zmíněnému problému skupin řidičských oprávnění:
    Před nějakou dobou probíhala živá veřejná debata k otázce řízení větších mikrobusů…
    Nabyl jsem dojmu, že podstatou problému byla skutečnost, že dnes je v souladu s legislativou EU možné získat ŘO skupiny D bez C – tím došlo k paradoxu, že vozidla nad 3500 kg do 8+1 sedadel včetně nelze legálně řídit s autobusovým řidičákem, páč ten je určen pro vozidla s VÍCE NEŽ 8 sedadly pro pasažéry…
    Tuším, že ani MD a jiní dopravní experti se k tomu nedokázali jasně vyjádřit…
    Stejně jako konsumace skupiny C skupinou D zmizela i konsumace skupiny T skupinou C, takže tatraktor s libovolně těžkým přívěsem lze řídit od 17 let, zatímco C na něj nestačí…

    1. Ano, se svými papíry na traktor mohu klidně řídit Tatru s návěsem otypovanou jako traktor (to to lze v tomto státě), ale Avii řídit nesmím, neboť nemám C…

    2. Klasická prasárna ve stylu buzerovat, kontrolovat, ovládat. Je to bohužel tak. Kdysi jsem mohl s C řídit prázdnej autobus, rozhodovalo až to, jestli vezu lidi nebo ne. Prázdnej autobus byl prostě náklaďák. To už je taky passé. On se občas nějakej dobrej nápad objeví, ale vzápětí ho zmrdi zmrvěj k nepoužití. Jako to chvilku vypadalo dobře, když prodloužili platnost TK na motorky, přičemž bržděné přívěsy musej na technickou stejně jako auta bez ohledu na užití, stáří a celkovou váhu, obdobně prasárna s povinným ručením na přívěs, který fakt sám nehodu nezpůsobí…

      1. Teď mě čeká evidenčka až koupim vozik, přičemž dodnes je i na papírech řada samo-domo přívěsnejch vozíků na pár set kilo. Co na té evidenčce chcou kurva kontrolovat na samodomorobo svařencu? Dyť to tenkrát stopro ani žádný posraný výrobní čísla mít nemuselo. Stupidní kokotina, nic víc.

    3. No ten mikrobus na 8+1 totiž není autobus, ale náklaďák se sedačkama. Tak jak dodáfka se třema řadama sedaček. Ona to vlastně obvykle je dodáfka se třema řadama sedaček :D

      U těch samojízdnejch pracovních strojů je to tak. Nejedná se jenom o tatrofky, ale právě všechny pracovní stroje, takže i některý jeřáby o klidně desítkách tun a podobný mašiny. I dyž pochybuju, že to někdo 17letýmu týpkovi svěří, stroj za pár desítek míčů…

      1. „…Nejedná se jenom o tatrofky, ale právě všechny pracovní stroje, takže i některý jeřáby o klidně desítkách tun a podobný mašiny…“
        – – –
        Pan behehé, co mě má v ignoré, už tu raz povídal, že klidně můžeš frčet s T-815 s autojeřábovou nástovbou po dálnici, klidně bez STK i SPZ, bo stačí to přihlásit coby traktor/samojízdpracstroj.

        Beheháč tomu prostě rozumí, no…

        :O)))

  7. Schazi me informace, ktere zde byvaji v clanku bezne.

    Jakou to ma vybavu, technicke udaje jako kolik to ma koni atd…

    1. To vole není recenze na přívěsnej vozík, nečetls něco jinýho?

    2. A hlavně kolik to žere.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017