Pokuty patří do státního rozpočtu - zpět na článek

Počet komentářů: 138

  1. Nejvtipnější by bylo kdyby se toho elektrikář fakt chytil, to bych se smál…
    Bohužel se to nestane. Cílem je zvýšit odrbáváni lidí o prachy x-krát zdaněné, nikoli přerozdělit již vyrvané peníze.
    Nicméně námět je to dobrý, alespoň by se ukázalo jak moc ta bezpečnost leží obcím na srdci, vždycky se jí tak zaklínají když vyrábí nové pasti… samozřejmě že první jsou prachy, na druhém místě prachy a na posledním…. prachy ;)

  2. Souhlas. Ale měl bych ještě jeden nápad, co s pokutami: o vybraný obnos by se snížila peněžní zásoba. Prostě by e ty prachy stáhly z oběhu. Vím, pomyslné rotačky by to nijak znatelně nezpomalilo, ale ekonom amatér by se radoval :)

  3. Má pravdu, předseda.

  4. d-fens: omyl na třetí, tzv pokuty , by mněly být příjmem ouředníka, který na zločin přestupku přišel,

  5. Tvrdit, že úřednicto nepřispělo ke stavbě nemovitosti „nijak“, je hodně optimistické, skoro až devótní vůči tomu stádu parazitů házejícímu klacky pod nohy.

    1. Nechci se tech urednickejch smejdu zastavat, ale treba zasitovani, minimalne aspon kanalizaci, coz casto (ale casto taky ne) provozuje mestska firma, obec dost casto zatahne. Ale jestli pan ma zumpu… ;)

      1. bohužel znám místa, kde město do zbudování takovéto základní infrastruktury spíše hází vidle a to je připravený ji soukromý investor vyřešit za své …
        Nepopírám, že jsou i obce kde se naopak velice snaží, ale od určité velikosti je nemalé riziko, že se to celé zvrhne v chovnou stanici pro chudé a vybírání pokut na živení zbytných úředních vší.

      2. kibic 2.4.2023 v 22:51

        Vodovod a kanalizaci provozuje obec buď prostřednictvím vlastní firmy, nebo prostřednictvím firmy najaté.
        Těmto firmám platí občané a firmy poplatek za dodávku vody, odvedení a čištění splašků. Z tohoto poplatku odvádí předmětné firmy smluvní odvod obci.
        Obec pak prostředky za provoz sítí použije na jejich rozvoj, nebo na rozvoj něčeho úplně jiného.

        1. @LD i ygorek: Ale tak samozřejmě, že je třeba to brát kus od kusu.

      3. Navic k memu domu vede silnice a na rozdil od vodovodu a kanalizace, ktere platim, za silnici tak nejak neplatim nic. A pritom ji nekdo sype v zime a uklizi jindy. Jsou to chlapi najati obci. Obec si ted koupila traktor a tak se nemusi na zimni casy pronajimat a spolehat na to, ze traktor bude k dispozici.

        Dal si nejsem jisty kdo plati autobus do vesnice. Asi kraj za prispeni obci? A ten fakt nejezdi prazdnej.

        Ale to je moje bublina. To ze dan z nemovitosti neni uplne koser, s tim souhlasim. Ale stejne tak neni spravne: DPH, spotrebka z paliv (kde se myslim cena navysena o spotrebku bere jako zaklad DPH?)… celkove vsechno co je vicekrat zdaneno je svinarna.

        1. Acada 3.4.2023 v 9:10

          Silnice udržuje kraj nebo stát, místní komunikace obec.
          Na provoz autobusů obce připlácejí, alespoň před lety jsme s tím v rozpočtu obce počítali.
          Z hlediska správy místních komunikací a veřejné hromadné dopravy tedy daň z nemovitostí jakýsi smysl má.

          1. Nu, jestliže je v naší obci asi 300 domů (v podstatě reálný údaj) v průměrné ceně 3 mega, jde o 300 mega zdanitelného vlastnictví. Jedno procento je 3 mega. To je pro obec nezanedbatelná částka. za kterou se sakra již něco v obci postaví či zadotuje krám či autobusy. Na druhou stranu, platit ročně 30 000 z vlastnictví baráku, tedy 2.500,-/měsíčně, jen tak, to není pro každého.

            1. Kua, ty moje počty, jde o 900 mega a 9 mega do rozpočtu. Jsem pro max. daň asi tak podpoloviční – litr měsíčně – za údržbu veřejného prostoru, cest, dopravu a provoz krámu a pošty.

              1. Obec o 300 domech dostane ročně 15litrů na hlavu a rok za podíl na lupu, litr za hektar území a pokud má školu, tak dvacku na jedno dítko tam usazené.
                Kraj dostane dalších cca 9 klacků za osobu a rok.
                Kdybych vzal opravdu zjednodušený model ze starých časů táta a máma a dvě děti, příspěvek jednoho domu do obce činí 70 talířů/rok obci, 36klacků kraji + litr za hektar rozlohy.
                Plus aktuální daň z nemovitosti, která, ano, činí obvykle nižší tisícikoruny, ale získání těchto podléhalo zdanění někde mezi 40 a 70ti procenty.
                Využití sítí vlastněných obcí včetně servisu si občan platí extra, platy zaměstnanců (školy, hasiči , policajti, dochtoři, částečně úřednící v přenesené působnosti) jdou přímo ze státního rozpočtu.

                Dotazy?

                1. A to sem ještě vynechal, že pokud zastupitelé rozpočet přímo neprožerou a rozhodnou se „investovat“, protože každá zpíčená prdel potřebuje komplet vybavení od oblastního skateparku po 50tku bazén, asfalt jak na letišti a lampy z nerezu, tak státní cecek dotlačí 30-90 procent investice.
                  Pokud se pak taková investice vhodně privatizuje, třeba tak, že se ze státního zaplatí zimák, jeho provoz se každoročně dotuje a pro veřejnost je volná jedna hodina denně, protože zbytek jedou „sportovní kroužky“, kde nešťastný rodiče platěj rašpli jak za pronájem paláce v Bhútánu plus ještě různý příspěvky „na nákup vybavení“, tak mě jímá amok. Ale lidi to chtěj, tak co.

        2. mnohem častější je model, že investor zaplatí za zbudování silnic i chodníků a obecním/městskejm darmožroutům to dá „do správy“, aby nedělali peklo, a pak máš tak 50:50 šanci, esli to někdo příde (po 1-2 dnech, kdy je to buď už rozpuštěný, nebo navopak je z toho zledovatělá, životu nebezpečná krusta) jako-že zamést/posypat, nebo tam dají rovnou cedulu „chodní se neudržuje“ (a místo toho si zřídí pojí-štěnic), jak je teď zvykem

          silnice mezi barákama totéž, možná to někdo prohne druhej den, nebo taky ne…nepopírám, že existují i obce, kde na to dbají, ale ty jsou v tomdle fyjalistánu spíš výjimka, než pravidlo

          1. U nás je to tak, že obec má zájem, aby se lidi dohodli, pustili chlup ze svých pozemků, metřík, pruh, vyměřila a udělala se cesta, s tím, že to obec převezme, nikoliv vykoupí. Obec pak cestu udržuje (v zimě se protahuje dle potřeby, někdy i dvakrát denně, leckdy od čtyř od rána. Chodníky do krámu jsou v šest protažené také, vždy). Nejprve dá obec trochu makadamu a asfaltové drtě, té má hromady ze skrývky okolních silnic, při krajských rekonstrukcích. Po pár letech to obec na své náklady asfaltuje.

        3. Za silnici neplatíš? A co DPH a spotřební daň z paliv a co dálniční známky? Já si tedy myslím, že jim platíme na silnice daleko víc, než ti za ty tankodromy zaslouží!!!

          1. těžko se vybírá, kerej tankodrom je zrovna nejhorší, konkurence je opravdu zdatná

            teď navíc co končí zima, tak i jinak jako-tako silnice umí překvapit, že z ničeho nic pyčo 20cm kráter, div že tam nenecháš podvozek…na posrání

      4. Skutečný stav je takový, že zastupitelstva stavebníky doslova vydirají, aby veškeré přípojky vybudovali na své náklady a pak je bezplatně převedli na obec.

        1. Ko-za 3.4.2023 v 16:45

          Zajímavé. Přípojky vody a kanalizace jsou po připojovací bod majetkem stavebníka. Žádná obec nemá zájem přípojky vlastnit, protože by to znamenalo je udržovat.
          Jen v loňském roce firma postavila jedno sto pět přípojek kanalizačních a dvacet vodovodních, takže se v problematice zhruba orientuji.

          1. asi fak je zhruba

          2. Otázka zní, jak od přípojky dál. V naší obci, pokud nejsi v ulici, kde vodovod je, musíš se dohodnout se sousedy, na vlastní náklady nechat položit vodovodní a kanalizační řad (který projektuje, realizuje a připojuje výhradně servisní firma obce) a tento poté bezplatně převedeš obci. Pokud je řad v ulici, kde pozemky vlastní soukromé osoby, jsi povinen je vykoupit a darovat obci s řadem. Pokud je vlastníkem pozemků obec, platíš pěkně mastnou služebnost + za každé připojené místo „daruješ“ obci poplatek v řádu vyšších desítek tisíc za … co vlastně?. Nechceš? Nos si vodu v kýbli a ser tamtéž. Pokud už nemáš žumpu, novou nepovolíme.
            Za úvahu stojí, že připojení k jiným sítím (plyn, elektřina, internet) se obejde bez povinně nepovinného poplatku, přípojku leckdy realizuje poskytovatel služby. Přitom je o sítě postaráno, rozvíjejí se a generují zisk. Obce brečí, že mají málo. Kde se stala chyba?

            1. q 3.4.2023 v 20:33

              V praxi jsem zažil hlavně realizace pro developery, kteří samozřejmě předají sítě obci, aby je nemuseli provozovat, případně pro obce, vždy na základě vyhodnocení nabídky (v obou případech). S praxí „projektuje, realizuje a připojuje servisní firma obce“ jsem se nesetkal. Naše firma připojuje, má kvalifikovaného technika, připojení si vždy přijede převzít pracovník provozovatele vodovodu a kanalizace, tedy skutečně servisní firma obce, ta ale neprojektuje ani nestaví. (S projektováním a provozováním stejnou firmou jsem se setkal před lety v Kolíně.)
              Pokud vím z praxe, tak třeba plynovody vlastní soukromé firmy, ovšem obce je za dotace postavily (nechaly postavit). Tam se asi stala chyba, o které píšete.
              Žumpy se občas povolují, nicméně vyvážení zásadně podražilo. Provozovatelé čistíren odpadních vod mají pro příjem splašků z žump vyhrazené přijímací šachty a předpisy, jak taková šachta má vypadat.
              U přípojek stavěných loni byl poplatek připojovaného obci 700 Kč.

              Hrůzostrašné historky jsem četl, tuším i zde, hlavně o nějakých Říčanech. Naštěstí bydlím a pracuji od obou mně známých Říčan dostatečně daleko.
              Sestra připojovala před lety k samostatně stojícímu domu vodovod a loni kanalizaci (Frýdek-Místek) a její zkušenosti jsou s mými v souladu.

              1. -> Jen pro upřesnění – „servisní firma obce“ v mém případě není myšlena firma vlastněná obcí, ale firma soukromá, obcí najatá ke správě a provozu sítě.
                -> možná plynovody před lety nechaly postavit obce, ale to vodovody také. Rozvoj plynofikační sítě zajišťuje soukromá firma a platí výše zmíněné. Pokud považuji výchozí podmínky za stejné, proč je rozdíl ve výsledku?
                -> Asi žijete v rozumné obci. Poplatek za připojeného například ve Staré Boleslavi je, tuším, aktuálně 300.000 cash. Prosadili Piráti, aby pomohli rozvoji bydlení. Gratulujeme jejich voličům. V obcích okolo Prahy, Říčany nevyjímaje, jsou statisícové částky za připojení k obecní síti normou, desetitisícové spíše již levnou raritou. Jak souvisí šachta pro příjem splašků v čistírně s obsahem výše ale netuším.

                1. q 3.4.2023 v 22:22

                  –> tak jsem to pochopil a tak jsme napsal i svou reakci
                  –> obce nechaly plynovody postavit, ale již je nevlastní, naproti tomu vodovody a kanalizace vlastní
                  –> přípojky, o kterých jsem psal, nejsou v obci, kde bydlím. Na základě diskuse s vámi jsem našel https://www.modrastrecha.cz/forum/pripojky-a-site/pripojovaci-poplatek-za-vodovodni-pripojku-2/
                  a nevěřil svým očím. Zmínka o šachtě se týká povolování a provozování žump, je marginální.

                2. q 3.4.2023 v 22:22

                  Našel jsem k tomu toto:
                  https://www.epravo.cz/top/clanky/mistni-poplatek-za-zhodnoceni-pozemku-jeho-pripojenim-na-vodovod-nebo-kanalizaci-105912.html

                  Zdá se, že výše poplatku je skutečně pouze v rukou zastupitelstva a co si občané zvolili, to mají.

                  1. Poplatek se realizuje formou „plánovací smlouvy“, což je chůze po hraně ústavnosti, respektive daleko za ní. Ale pokud chce majitel pozemku, který chce stavět, aby mohl bydlet, protože splácí hypotéku, stavět, tak obvykle sklopí uši a klopí. Nemá žádný prostor na to se 5 let soudit s obcí.
                    Už chápete, proč jsou obce a jejich pravomoci terčem mého absolutního znechucení?
                    S tím, že co si občané zvolí, to mají, bohužel souhlasím. Zde ale platí to, že „kdo bydlí, nepotřebuje nové sousedy“.
                    Hledal jste ještě málo. Případ, o kterém mluvím je zde: https://www.brandysko.cz/assets/File.ashx?id_org=904&id_dokumenty=59302

                    1. Na druhou stranu, pokud sečtu alternativní řešení – studnu, čerpadlo, vodovod od studny, elektriku ke studně, kanalizaci k čističce, elektřinu k čistěce, čističku samotnou a vsakovací krechty, tak se dostanu na dost podobná čísla, takže je tam jistá tržní rovnováha.

                    2. Ano i ne. 300 litrů je cash za to, že se můžeš připojit, který se složí obci v hotovosti před zahájením stavby, aby vypada SÚ svůj souhlas. Samotnou přípojku pochopitelně zaplatíš navíc i s poplatkem od města za připojení, takže podle mě to bude šul nul.
                      A ano, pokud nepouštím hovna „zpátky do přírody“, tak je žumpa provozně dražší, než městský vodovod.
                      Což ale není omluva. Porovnávám sítě se sítěma. jiné sítě mimo správu obcí jsou náročnější na údržbu a provozně výnosné. U obcí to, kupodivu, neplatí.
                      Budování „ostrova“ je jiná disciplína. Navíc, pokud je v obci vodovod a kanalizace, tak je připojení pro novou jednotku zákonná povinnost.

                    3. Jestli jsem našeho starostu pochopil správně, tak je povinnost se připojit k existující splaškové* kanalizaci, ale jen když ústí do ČOV, jinak je to zakázané. Pokud má vesnice splaškovou kanalizaci bez čističky, tak v nové ulici zbuduje kanalizaci se zaslepenými přípojkami. Stavebníci si pořídí domácí čističky s přepadem do dešťové kanalizace nebo do půdy. Až VAK zbuduje ČOV, tak se všechny domy povinně připojí ke splaškové kanalizaci.

                      *Do dešťové kanalizace je naopak zakázané svádět vodu ze střechy, ledaže by hydrologický průzkum určil, že nelze vsakovat vodu na pozemku s domem.

                    4. Obec má povinnost zajistit spoustu věcí. Asi největší investiční náklady jsou na povinnost připojit k vodovodu a kanalizaci a zajištění předškolního a školního vzdělávání. ČOV stojí asi 20 000 Kč na obyvatele, vodojem 12 500 Kč na obyvatele. Sítě ve vlastnictví obce (typicky vodovod, kanalizace, plyn) jsou moc různý, aby se to dalo říct obecně, u nás to vyšlo asi 100 000 na obyvatele. Škola stojí asi 1,1 milionu na dítě. Na všechno třeba dostanete, ale třeba taky nedostanete dotaci. Třeba u školy počítejte klidně 400 000 Kč na dítě z „vlastního“ obecního.

                      Všechny výše uvedené věci jsou povinnost obce ze zákona a nemůžete se stavebníkem domluvit, že si udělá svůj ostrov a že nic nechce a nic nebude platit. Kdykoli může přijít a říct „mám ze zákona nárok“ a obec v rámci možností musí poskytnout.

                      Obcí, které nasekaly do územních plánů rozvojové plochy, nic za to nechtěly (ti, kdo to tehdy schvalovali, teda možná něco chtěli, ale obce nechtěly) a teď jsou úplně v prdeli vidím kolem sebe spoustu.

            2. Odpověděl jste si v podstatě sám. Jestli to třeba není tím, že položit kabel pro internet víceméně kudykoli 30 cm pod zámkovou dlažbu (jak se to tak dělává) je poněkud jednodušší než vybudovat vodovod a zejména kanalizaci. O tom, jak pitnou vodu do obce vůbec dostat a vyčistit odpadní vody ani nemluvě.

            3. Přesně toto vydírání těch starostenských čůráků jsem měl na mysli.

      5. Úřad Frýdlant vydal stavební povolení na domovní Čovku za neuvěřitelných 15 měsíců.
        Během toho čovky zdražily o 50%. Děkujeme vám vy svině. Úplatek nevyspekulovali.
        Žumpa má taky své výhody, když máte ponorné čerpadlo. Kdo by furt platil hovnocuc, když se to zaseklo na zmrdech.

  6. Tohle jsem poprvé napsal do diskusí na D-F někdy před patnácti lety. Nic se od té doby sice nezměnilo, ale platné je to pořád.

  7. Jen pár poznámek – inflace nesnižuje deficit, minimálně ta, která je tažená na straně poptávky. Ale usnadňuje financování dluhu, pokud má vhodně fixovaný úrok.
    Vláda má opravdu většinu výdajů mandatorních a z toho je největší položka důchodový účet, bohužel. A právě ano, pokusili se využít své většiny k tomu, aby výdaje snížily.
    Ve zdanění položky k výstavbě nemovitosti jsi pozapomněl na položku „spravedlivý příspěvek developera“, který tvoří 20-30% ceny nemovitosti ve velkých městech ať už přímo v kešeni, nebo v podobě protiplnění – musí zafinancovat silnice, tělocvičny, parčíky, před kterejma se pak buzeranti z obcí fotografujou a který se pochopitelně promítnou do koncové ceny bytu pro kaštany. Děje se tak proto, že imbecilní zastupitelé s IQ leklého vorvaně rozházeli prachy, které dostali jako podíl z kořisti na daních, které jsou jedny z nejvyšších na světě, za sračky. Například za designový, ale jinak nepoužitelný most, nesmyslné cyklostezky, nebo třeba intergalakticky předražený projekt na městskou operu.
    A jestli si někdo myslí, že zvednutím daně z nemovitosti toto zmizí, tak ani náhodou. Zastupitelé za STAN a Zelený jsou schopni za sračky a kámoše rozházet jakékoliv množství peněz. Dle mého názoru každej, kdo ty mrdky volil, nebo nedejbože podporuje by se měl okamžitě zastřelit, protože spolu s Piráty jsou zdrojem tohoto zlodějského svinstva.
    Podobné to je s úrokama – když se celeé stavební řízení od úuemka po stavebko táhne 10let, tak je jasné, že si takové bydlení nemůže dovolit hypotékář, ale jen „silný investor“ s vazbama na radnici, který cenu peněz pochopitelně také započte do ceny.
    S tím, že pokuty by měly být příjmem státu jednoznačně souhlas. A ať obce nedržkujou, tak ji MVČR zaplatí plat úředníka, který to zpracovává, což stejně dělá, tak je to fér, tím se zajistí, že pokud bude radar na potřebném místě, zajistí se výběr pokut a patřičná represe. Přece by něchtěli starostové vydělávat na bezpečnosti, ne?!?

    1. Jak jste přišel na těch 20-30 procent příspěvku developera? Ve všech „sazebnících“, co jsem kdy viděl, to bývá tak 1 procento. I Praha chce o řád méně, vychází to asi 2% u projektů, které vyžadují změnu ÚP.

      1. V Praze je poplatek prý 2300 Kč/m2 hrubé podlažní plochy (plocha asi i s chodbami?). Při 100m2 na byt za 6 milionů Kč tvoří poplatek necelá 4 procenta z celkové ceny.
        Kdyby měl developer zisk čtvrtinu z ceny bytu, tak ten poplatek dělá necelých 16 procent ze zisku. Kdyby byl zisk menší, poplatek by rostl klidně k těm 30 procentům. Proto rozumný developer spíš zdraží byt o 230 tisíc Kč.

        https://forbes.cz/nova-pravidla-pro-prispevky-do-prazske-kasy-developeri-vitaji-vadi-zpusob-prerozdelovani/

        1. Stometrový byt v novostavbě (protože sazba 2300 Kč za m2 HPP je pro projekty se změnou ÚP) v Praze za 6 mlionů? Minimálně za dvojnásobek.

          1. tak, za šestku je dneska holobyt 2kk nejakejch 60 metrů

            nicméně jak to tady kdosi tenkrát názorně příkladmo počítal, se všema průtahama atd., který samozřejmě nehodlá developer dotovat ze svýho, výsledná cena bytu je pak o stovky procent vyšší…takže to, že se poplateček tady, poplateček tam, nakonec promítne v desítkách procent, není vůbec nerealistický

            skutečně to je masox, tady je situaca že 15+ let všichni včetně nájemců starejch baráků (kdejakejch těch garáží, dílen a co všecko tam je) počítají, že to pude k zemi a bude se tam stavět, po 15 letech developer teda konečně všeckou vykoupí, dalších pět let eště furt vede další papírovou válku, pak to zbourá, eště můžou klidně 2-3 roky běžet další vodvolačky, soudy, bankrotek…tpč v Mariupolu vystřelili za rok už skoro desítky celejch sídlišť (včetně demolic a odklizení demolišť) s bytama včetně základního vybavení – jenom tak jako pro srovnání, co je možný…tvl…

            1. Ano, ten Mariupol je zajímavý, nesmírně. Když vezmeš v úvahu, že podle pověstí si údajně Rus bez bumážky ani neuprdne, tak je to zvláštní kontrast teda.

              1. bumážko, co kurva s tema pitomejma zesíkama a dalším bordelem, musim to tady v průběhu roku co nejvíc zkrámovat, až se toho chytne další nejakej developerskej šmelinář, taky to vezme rychlej konec

                1. Behe nenachází se v tom bordelu náhodou starej Solton chorus 50?Ale ten hnědej a s původním reprákem Craaft.

                  1. ee mám tady Transiwatta Junior, pak eště cosi ČSL, pak neco japonskýho snad či co (možná to je kus hifi věže) a k tomu šuple plný jednotlivejch repráků…a eště nejakej VF generátor a podobný kraviny

                    1. Děkuju.

            2. Jo, pamatuju jak jsem kupoval někdy ve 2003 byt 2+1, rozhraní Žižkova a Vinohrad, stará zástavba po kompletní rekonstrukci, klenbový stropy, parkety, všechno nový, 75m čtverečních za 3,3 mega a zdálo se mi to drahý ;-))

          2. No tvl. Už jsem o těch cifrách slyšel několikrát – a teď to vidím černé na bílém.
            Kdo a ze které sociální skupiny, si může takový byt v Praze (kde?) dovolit? Nebo jak dlouho potom vězí v chomoutu banky?

            1. tvl kdy ses probudil? někdy loni/předloni končený výstavby v Sokolnicách, byty v horních patrech se zelenó střechó, abych nekecal, nevim úplně přesně velikost, ale tak kolem 150 metrů, chceli za to podle bilborda 15+ míčů, co mi utkvělo v palici – už je to dávno pryč, očividně

              teď tam ty baráky, nově stavený na donedávna eště ornici (co by kamenem dohodil od tratě, to bude časem ryku, že tam vlak musí jezdit 30, nebo SŽDC má postavit štyry metry vysoký hlukový zábrany :D) s o půlku větší „zahradou“, než obvykle mívají ty kutě vod ekonomickéch stavéb, kolem 13,5-14 míčů, na webu mají ai hypošky 40k měsíčně na 30 let (akorát že podle jaksi úroku co žádnej bílej místní ovčan samozřejmě už rok a půl nedostane, takže dneska můžeš počítat >40k na 40+ let :D)

              pro normální pracující bílý to tady samozřejmě dávno není, buď se upíchneš jako nějakej zloděj do stádního, případně managor nějakýho tunelára co rozkrádá stádní, nebo pak na to už mají jenom všecky ty náplavy z celýho světa (kde buď mají 2× větší kupní sílu, nebo to jsou mafyjání co rozkrádají všecku tu „zahraniční pomoc“, nejlepší grády to má dyž to sou přímo ty bambiliardy, vo který holí tady místní, aby jim to tam poslali, a voni sem ty prachy hned dovezli a zvýšili tady zas drahotu); dyk to je veřejný tajemství, jak tady všecky ty východohatmatilkovský a jiný středovýchodní ména skupujou byty po desítkách, se koukni do katastru na jakoukoli bytofku mladší 20 let, kolik jich tam neska je

            2. Rusové.

              1. Dáš si adresu v Prahe, vyješ tuten seznam z mapy.cz a pic:
                Antonetskyy Volodymyr
                MCP Barseghyan Barsegh a Mamyan Anzhik
                Bejan Natalia
                Chuhai Viktoryia
                Chvojová Zdeňka
                MCP Derevjaník Miroslav MUDr. a Derevjaníková Lucie MUDr.
                SJM Dergachev Evgenii a Dergacheva Ekaterina
                Dohányos David
                Doležel Tomáš Ing. Ph.D.
                SJM Efremov Iurii a Efremova Viktoriia
                Garcia Iglesias Pedro Ing.
                Garcia Sevil Lilia
                Gumenyuk Oleg
                Isaeva Liza
                Ivanov Slavcho Ivanov
                Jin Afen
                Karobčic Valerij
                Kašová Lucie
                SJM Kernoha Aliaksandr a Kernoha Natallia
                SJM Kokorev Evgeny a Kokoreva Tatiana
                Kokoreva Evženie

          3. Nikoliv stometrový byt, ale byt, na který připadá 100m2 *hrubé podlažní plochy*. Kdyby se do této plochy započítávala jen chodba a vstupní „hala“, tak má samotný byt 80-90m2. Nejspíš se do ní počítá i plocha garáže, protože „*hrubou podlažní plochou účelu užívání* se rozumí součet hrubých podlažních ploch všech částí budovy pro vybraný účel užívání; nezapočítávají se plochy garáží, sklepů, technických a pomocných prostor a objektů technické infrastruktury.“ Takže samotný byt může mít jen těch 60m2.

            https://stavba.tzb-info.cz/12089-prazske-stavebni-predpisy-rozbor-zakladnich-pozadavku-na-stavby-2-dil

            1. tak se tvl rozmysli s tema garážema :D

              1. Tak jo :-) Garáž započítávám do hrubé podlažní plochy, ze které se platí poplatek. Výsledný byt má poplatek 230 tisíc Kč za 100m2, samotný byt má výměru odhadem 60m2.

                1. já jenom že Nejspíš se do ní počítá i plocha garáže, protože „*hrubou podlažní plochou účelu užívání* se rozumí součet hrubých podlažních ploch všech částí budovy pro vybraný účel užívání; nezapočítávají se plochy garáží,…

                  :D

        2. A pan q navíc říkal 20-30% z ceny nemovitosti, ne ze zisku developera.

          1. Souhlas, jen spekuluji, jak k těm procentům přišel – podle mě jde o omyl. Každopádně je poplatek za malý byt v Praze čtvrt milionu, o který musí developer zvýšit cenu bytu, jinak by se připravil až o desítky procent zisku.

  8. Jak dlouho si tohle vsichni uz rikaji, ale se zmr. Rakusanem ze STANu na vnitru je ta politicka vule asi dost slaba.
    Stalo by za to vyuzit protisystemovejsich nebo dejme tomu aspon konzervativnejsich jedincu v Senatu – Chalupsky, Zwyrtek, Kovarova a dalsi, a obepsat je, treba by se z toho mohlo stat tema.

    Kdyz budu mit chvilku cas, pokusim se clanek pretavit do podoby dopisu a nasdilim zde k pouziti. Pripadne kdyby se toho chtel chopit nekdo s pravni erudici, rad aspon pomuzu.

    Jde prece o bezpecnost na silnicich a blaho statni kasy!

  9. Já bych to upravil, pokuty by se odváděly ministerstvu pod které spadá zákon, takže příjmy například z porušení silničního zákona by spadaly pod ministerstvo dopravy, poškozování přírody pod životního prostředí, porušení stavebního zákona pod ministerstvo pro místní rozvoj …

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017