Ochranáři, ekologie a zemědělství - zpět na článek

Počet komentářů: 137

  1. Hladu a polských vší vám třeba!
    To bylo hezký, to si budu pamatovat. Hned jsem si vzpomněl na https://www.youtube.com/watch?v=GxCsdYyGHjA

    Doporučuji se těchto „srdcí krvácejících“ zeptat na potraty.

    1. Proti rozkuchání nedonošeného miminka zaživa většina outlocitných moderních eko bio veganek nic memá. Protože to je henta svoboda ženy přece. A na tu jsou jiné měřítka.

      1. Viď? Potraty nevadí, uříznutí prsů a kulí a chemická kastrace nevadí. Ale kvůli čoklovi na řetězu, to můžeš přijít před soud.

          1. Kruté halal a košer porážky nikomu z těch neziskovkářů kupodivu nevadily za celé ty desetiletí existence jejich NGO. Že by to souviselo s tím odkud dotyční čerpají prachy?

            Kapr, to jsou předevší křesťanské vánoce. Očekávám že se časem objeví kampaň proti utrpení vánočních stromků které jsou v lese sadisticky podříznuty a odsouzeny k pomalému usychání v bytech.
            Pozoruhodné jak lautr všechny neziskovky bojují proti všem aspektům naší tradiční společnosti a kultury, i kdyby to byl jen vánoční kapr v sekularizované ČR.

            Ale zřejmě to nemá žádnou souvislost s tím že strejda Soros a jemu podobní velkosponzoři neziskovek jsou ži… živnostníci :-D

              1. Jestli vás zajímá toxická maskulinita, tak vřele doporučuju reklamu na Gillette od jedné mladé feministické lesby, která vyvolala na netu docela poprask:

                https://kechlibar.net/2019/01/15/prevychova-gillettem/

                https://www.henrymakow.com/2019/01/is-director-of-toxic-masculini.html

                ps: Levant & Rabinowitz zní skoro jako Kohn & Roubíček :)
                holt nomen-omen platí v některých případech až doslovně

  2. Ochránci zvířat vůbec nejdou po ochraně zvířat, je zajímá jediné a to konečné řešení zvířecí otázky ve smyslu:
    – Absolutní zákaz jakéhokoliv lidského využití zvířat, včetně masné a mléčné a vaječné výroby, včetně animální trakce, prostě sakum prask.
    – Absolutní zákaz jakéhokoliv usmrcování zvířat, nejenom myslivecká činnost, ale i deratizace, nebo likvidace zvířat s nakažlivou nemocí.
    – Postavení zvířat z hlediska práva na identickou úroveň jakou mají lidé, jmenovitě děti.
    Prostě něco jako krávy v Indii, ale komplet pro všechny zvířata.

    1. Pri konfrontaci techto takyochrancu s otazkou „cili vam vadi, ze prijde na svet fura zvirat chovanych v chovech, ktera by jinak na svet vubec neprisla a zadny zivot neprozila?“ jsou obvykle v rozpacich.

      1. Sysop: To jste poznal nějaké začátečníky, hardcore jádru vadí i tohle a neváhají srovnávat kravín s holokaustem.

        1. Pravda, hardcore techto yntelygentu jsem nepoznal. Militantni travozrout by mi asi spravil naladu.

          Jeste kdyz jsem zil v Brne, parkrat jsem byl zavitan (holt…nejaka slecna mne tam obcas vtahla v ramci rande) do vegetarianske restaurace. Poprve to byla zvedavost, v dalsich pripadech uz jen utrpeni. Dokazu pochopit, ze nekomu proste hrabne a zacne se ladovat necim, cim by drive lidi nekrmili ani prasata. Proc ne. Mame prece hen tu svobodu, at si zerou treba hrebiky. Ale ze se nektera ta jidla hrde jmenovala treba ‚hamburger‘ a ja tam zcela marne hledal sunku, a podobne, nad tim mi zustaval rozum stat. Takze jeho hlava potrebuje vedet, ze zere poradne mastnej hambac, zatimco jazyk se snazime oblbnout nejakou smesi cehosi, co ma, diky absenci srovnani, simulovat kyzenou potravinu. Lhani si do huby. Kua, tak si to nazvu jakkoli jinak a na nic si nehraju, ne?

          V patek jsem jel autem a v radiu tam nejaka ekobio travozroutka delala PR na vegetarianskou zabijacku. Rikam si – jasan, nazrali se tech svych sracek, agresivita sla hore, dali si do rypaku tak, ze i Zlute vesty by zavidely. A ono ne, neslo o zpravodajstvi z nejake vesnicke sekerove veselice, to jen ta zenska se snazila napriklad prdelacku simulovat jakymsi vyvarem z nejakych murich noh.

          Lidi se pak divi, ze pod pojmem ‚auto‘ maji v garazi elektrohracku. Vzdyt si lzeme na kazdym kroku.

          1. Sysop: To je proto, že veganské jídlo je obvykle fádní neustále se opakující variace na stejné téma (nemůžete použít ani mléko, smetanu, vejce) a aby se ve veganských provozech vytvořily vůbec nějaké zisky, tak bezmasé jídlo tvarují do roztodivných tvarů, včetně hamburgerů a zabijaček, pro podporu prodeje.

            1. Neni pravda, vegani dokazi uvarit velice prijemna a zajimava jidla. Ale chce to umet vic nez 3 recepty od Babicy(je to vzor predseda, doufam? :D). Jenze vetsina kvalitnich kucharu veganstvi dela neco jinyho a je jich jak safranu. Kdyz clovek narazi na vegana, kterej neni vegan, protoze okoli, ale treba proto, ze to resi jeho zazivaci problemy nebo prsote proto, ze mu to vyhovuje, tak zjisti, ze i tito na tyhle restaurace nadavaji, protoze tam vari sracky.

              BTW mi se libila agitace, kterou jsem zazil tak 10 let zpatky o tom, ze „vareni je hlavne o koreni a ze maso bez koreni malokdo ji a ze vegan se dobre naji, protoze to dobre ochutime prave tim korenim a ve finale masozroutovi muze veganske jidlo chutnat prave diky kvalitnimu koreni“(je mozne, ze slo o vegetariany, je mi to burt). Ja na to tehdy reagoval tim, ze doma psovi varime kureci nohy s mrkvi, trochou cibule a rejzi.(bez jakehokoliv koreni krome te zeleniny) A kdyz je varim ja, tak si k tomu prihodim i nohu pro sebe a rejzi taky. A pak to sezeru a jsem spokojenej. Zadna sul, pepr, nic. Na coz dotycny nezvladl argumentovat =)

              1. Tak stým korením to bude asi individuálne – sused s rodinou dokážu zjesť hrniec neochutených varených zemiakov (prisahám Satanovi, že ani len tá voda nebola posolená) k obedu. A sú exoti čo nezjedia nič čo není pálivej takým spôsobom, že tam ani iná chuť nieje cítiť.
                Proste tá čistá chuť, ktorú ma človek po narodení sa časom skurví nejakým smerom a človek vyžaduje v tom jedle svoju dávku korenia a ak to nedodajú ingredience samé o sebe tak sa solí, korení či pridáva niečo pálivé. Ja osobne nemám problém jesť surovú zeleninu bez osolenia či korenia, ale v slepačom vývare musím pridať soľ a korenie inak by mi to tak nechutilo. Ale posledne keď som robil kapustnicu tak som nepridal ani soľ a ani žiadne korenie – ingrediencie to už mali v sebe a chutilo to výborne.

                1. Tak hlavne je potreba si to uzit, nez clovek treba po 40ce zjisti, ze ma fprdeli zlucnik. To pak jediny koreni, ktery bude zrat, je pelynek.

                2. Jo, prave! Kazdej to mame jinak a kazdej je naucenej jinak. Takze kolem jidla delat univerzalni pravdy je tak nejak na hovno :) jedina univerzalni pravda je, ze laska prochazi zaludkem :)

                  1. No a u vegetariánov či vegánov hubou pri orálnom sexe.

                    1. Kdyz obcas vidim ty rachiticke figury nekterych z nich, tak nabyvam presvedceni, ze jediny oralni sex, ktery znaji, je prave ta konzumace jejich jidel. Prece tvrdi, ze zadne maso do huby, ne?

                    2. Patrně pro vaši mastnou hubu a pytel odpadu, co si nosíte s sebou, se s vámi nesdružují, soudím.

              2. deacon: Ano, asi tak 5. Zkuste někdy nahlédnout do běžné kuchařské knihy a vyfiltrujte jídla bez masa, mléka, smetany a vajec, kolik Vám jich zbude.

                1. Protoze hledas na spatnym miste :) To je jako hledat bezlepkove recepty v kucharce tradicnich ceskych jidel. Ne, ze by tam nebyly, ale jestli jich tam bude tech zminenych 5… My cpeme mouku vsude(A rozhodne neplati, ze kdyz tam funguje noumalni mouka, bude tam fungovat bezlepkova, tak to fakt nefunguje(testovano na lidech)). Kdyz hledam veci na spatnych mistech, tak je nenajdu ;)

                  Ja nejsem vegan, ale jedna pritulkyne kamarada byla(aktualne ma jinou pritulkyni) a byla vegankou kvuli spatnemu zazivani masnych vyrobku(vc. vajec a mleka). A normalne mu, masozravci, varila porce taky. On si obcas odskocil na steak a jinak v pohode spolu zili roky. A stezoval si na kde co, ale na vareni nikdy. Parkrat jsem byl pohosten a musim rict, ze kdybych nevedel, co zeru, tak bych tomu neveril.

                  Ale to se chce zajimat, chce to experimentovat a chce to mit predstavivost. Neni to jednoduchy, neni, coz rikala i dana pritulkyne. Ja nebudu tvrdit, ze maji stejne rozmanite recepty, jako vsezravci. Predne to nevim a hlavne o tom dost pochybuju, ale vic nez 5 tech receptu bude, tim si jsem jistej :o)

                  1. deacon: Drtivá většina veganských receptů se v normální gastronomii považuje za toliko přílohu nebo předkrm nebo polévku nebo dezert. Standardní jídla zvládnete asi tak těch 5. Tím netvrdím že maso je grunt, jen že není pravda, že veganská kuchyně je nějaký zázrak. Ne není. A nechci nic slyšet o tak nechutných věcech jako tofu, seitan, šmakoun.

                    1. Nevím čemu říkáte „normální gastronomie“, ale když jsem byl v Indii, tak jsem tam třeba celý týden (ó hrůzo) nezavadil o jediný masový pokrm, a naprostá většina jídla kterou jsem konzumoval, byla veganská. Překvapivě – hrozně mi to chutnalo. Byl to orchestr chutí a vůní, bylo to opravdu velmi dobré.
                      Vono je zapotřebí občas pojíst tam, kde to umí. Ani jsem v tom hicu na maso neměl moc chuť, když jsem si představil, jak to tam asi vypadá v řeznictví.

                      PS: kupodivu jsem se tam neposral

                    2. To bude tím karí, všechno cestou vypálí a vydezinfikuje :-)

                    3. Childeater: To souhlasí, Týden = 7 dnů ~ 5 receptů. Zkuste mluvit takhle po dvou měsících.

                    4. Hele dá se to. Jak pravil Pavlíček („Člověk v drsné přírodě“), chuť na určité jídlo je projevem změkčilosti. To jenom my si tady v tom blahobytu udělali z jídla zážitek, samejma roupama nevíme coby. Roli hraje i klima: Teď jsem například k obědu stlačil uzený koleno, zelíčko, v tý kose to sedlo perfektně, v tropech by mě ani nenapadlo se tím cpát. V těch hicech ani není takovej hlad.

                    5. Takže tofu som v Európe kedysi nedokázal zjesť – zlá skúsenosť z internátnej jedálne na strednej škole kde to tofu boli biele nechutné kocky v UHO (univerzálna hnedá omáčka) a k tomu zemiaková kaša. To sotva kto zjedol a to sme na intráku zožrali aj klince. Zmena nastala počas mojej prvej pracovnej cesty v Číne – tam to vedeli pripraviť tak, že som si to tofu už objednával cielene. A nemám problém si tofu pripraviť aj sám doma.
                      Ono zase tá rastlinná strava ťa nezasýti na tak dlho ako flák mäsa takže preto to môže niekomu pripadať ako príloha či dezert. Treba toho zjesť trochu viacej, resp. viacej chodov za deň.

                    6. Dost záleží. Maso se obecně stravuje dýl, i dyž třeba kuře nebo ryba taky ne. Na druhé straně kapusta je zabiják. Je ale fakt, že jsou bezmasý pokrmy míň výživný (pro lidskej organismus, kterej na to není uzpůsobenej) a musí toho být víc. A hlavně bejvá problém to namíchat tak, aby to bylo živinově vyvážený. Dřív to bylo neřešitelný, proto ti co měli problém stravovat živočisný věci docela chřadli, dneska už se to dá.

                    7. Behemot: Syrové maso se stravuje déle, proto ho lidé už 2 000 000 let prokazatelně a možná ještě déle, tepelně zpracovávají.
                      Výživová strana veganské strany je na několikadenní diskuzi. Můžeme to zkrátit, nikdo na světě v současné době nedokáže plně nahradit běžnou stravu s masem výhradně jen rostlinnými zdroji, ačkoliv se o opaku na internetu napindaly desítky MB.

                    8. pozoruhodné, jak tu míchate vegany a vegetariány :)
                      střední, osvědčenou a civilizovanou je vegetariánská výživa.
                      Masožraní a veganství jsou okrajové extrémy …

                    9. princdrson: Není to pravda, vegetariánská výživa je minimálně neslučitelná s výživou dětí a osob do 18 let.

                    10. zaznamenal jste už existenci civilizovaných kultur, čítajích dnes miliardy duší, které mají historii o řád větší než anglosaská? a ano, jsou vegetariánské

                    11. je hezké, že jste přistoupil k problému i z druhé strany, jen se obávám, aby se téma příliš nerozplyzlo.
                      Přesto, opravdu si myslíte, že původní návrh, dřepnout si při „sraní“ byl horší, než si sednout na židli s dírou. Proč myslíte, že existuje krásné české slovo bobek, udělat bobek, sednout si na bobek :)) Že by žák byl moudřejší mistra?

                    12. princdrson: Zase to není pravda, žádná civilizace v celé historii lidstva nebyla dlouhodobě vegetariánská nebo veganská. Pokud narážíte na miliardy, tak do toho se napasuje asi jenom Čína a Indie, v Číně konzumují cokoliv i psy a krysy, v Indii nekonzumují hovězí, nahrazují ho masem vodních buvolů.

                    13. přeji vám více liberálního myšlení ve významu velkodušné

                    14. jak: vegetariánská výživa – s tím že se konzumují vejce a mléčné výrobky – je plnohodnotná výživa i pro děti.

                    15. JASAN: To je sprostá lež, jednoduše s Vámi někdo vy*ebal. Zkuste se poinformovat se pediatrů, proč se důrazně doporučují masité příkrmy již od dokončeného šestého měsíce věku.

                    16. jak
                      22.1.2019 v 9:44

                      To jsou ti samí lidi, co do dítěte už ve třech měsících narvou drsnej koktejl očkovaček? A náhodou trochu pošahanej nejste taky?

                    17. Behemot: Očkuje se na základě zákona, ne na libovůli lékaře, vůle pediatra byla nahrazena rozhodnutím Parlamentu ČR.

                    18. Jasně, padlament nařídil očkovat přesně nejpozději den následující po dovršení tří měsíců věku, určitě! Jako obvykle dochází k obhajobě kretenismu felčarů odváděním viny jinam, ale s tím tady teda moc nepochodíte, co máte dál?

                    19. Behemot 9:46
                      Máš děti, nebo jsi lékař?

                    20. jak: Ještě než se pustíme do debaty doporučuji Vám si něco nastudovat o esenciálních aminokyselinách a biologické hodnotě bílkovin. Mimochodem vejce a syrovátka jsou 2 potraviny které mají biologicky nejhodnotnější složení bílkovin.

                    21. JASAN: Tak Vy jste skončil studium už u esenciálních aminokyselin? :-) Tak to vysvětluje mnohé, zde pramení Vaše mylné závěry :-) Je třeba si dostudovat polonenasycené mastné kyseliny, vitamíny ze skupiny B a D, dále nedostatečné vstřebávání mnoha minerálů z rostlinných zdrojů. Pak zásadně změníte názor. Volně můžete pokračovat vlivem masité stravy na imunitní systém.

                    22. @jak & JASAN:
                      proč se nemůžete shnodnout na tom, že ideální stravou je strava vyvážená?

                    23. Childeater: To se samozřejmě shodneme, proti pestrému a vyváženému poměru zdrojů z flóry a fauny nelze nic namítat.

                    24. jak: nevím jestli se oba bavíme o tom samém, za prvé co se týče bílkovin – tak tam zcela vejce a mléčné výrobky dostačují – a proč? protože mimo jiné obsahují vyvážený poměr esenciálních mastných kyselin. Navíc obsahují i další množství bezva látek jako třeba cholesterol atd. Nevím proč sem do debaty taháte nějaké tuky – polonenasycenými mast. kyselinami jste asi myslel polynenasycené mastné kyseliny – těch je v rostlinných olejích co hrdlo ráčí – tak nevím proč o tom mluvíme. Vitaminy skupiny B jsou obsaženy i v rostlinách, vitamin D si tělo umí syntetizovat a navíc se nachází i v mléce a vejcích. Nedostatečné vstřebávání minerálů je problémem spíše u makrobiotiků a to sice vlivem konzumace velkého množství balastu. Vliv masité stravy na imunitní systém si tedy ještě nastuduji. Názor asi nezměním. Jinak samozřejmě vítám argumentační souboje s Velikány na poli lidské výživy.

                    25. …protože mimo jiné obsahují vyvážený poměr esenciálních AMINOkyselin…. pardon

                    26. JASAN: Se lhářem se nebavím, žádný rostlinný zdroj neobsahuje kyanokobalamin. Neztrácejte čas pindáním na internetu a běžte se vzdělávat!

                    27. jak: no já původně reagoval na to že laktoovovegetariánství je nedostatečné pro výživu dětí – což je nesmysl – a ani jste nevyargumentoval opak. Napsal jste jenom spoustu cizích a zajímavých slov. To že některé vitamíny jsou jenom živočišného původu to je fakt, ale právě proto se žerou ty vejce a mléko. Vzdělávám se průběžně.

                    28. JASAN: Asi se nevzděláváte dost. Ve zkratce kojenec nezkonzumuje potřebný objem rostlinné stravy, tak abyste pokryl všechny jeho potřeby z hlediska bílkovin. Polopaticky nemá dosud tak vyvinutou trávicí soustavu. Laicky nespapá Vám to. Otázku dalších látek teď vynechávám.

                      Z vegetariánské stravy rozhodně nelze pokrýt vše, ani kdybyste pil několik litrů mléka denně.

                    29. jak: Když vezmete kojence a namísto mateřského mléka mu dáte metrák mrkve tak ano – souhlasím že asi umře. Já se od začátku bavím o laktoovovegetariánství, Vy se bavíte o veganství. Co se týče toho mléka tak právě proto se dělají mléčné výrobky abyste nemusel pít několik litrů mléka denně.

                    30. Mne sa zda ze z vznikom mliecnych vyrobkov su snahy o predlzenie trvanlivosti a rozsirenia vyuzitelnosi. A nie, ludia nemusia pit litre mlieka denne. Jediny kto to naozaj musi robit su telata.

                    31. Nedostatečné vstřebávání minerálů z rostlinné stravy, jistě. Některé minerály se obecně vstřebávají velice blbě. A v mase nejsou skoro vůbec, takže to vám zrovna nevyšlo, trolol.

                      Jak už jsem uvedl, u rostlinné stravy to vyžaduje jistou námahu k dosažení vyváženého příjmu, ale že to nejde jsou zrovna tak zaslepený kecy jako ty z druhé strany.

                    32. Behemot: Opak je pravdou, v mase, zejména v játrech, je minerálů dostatek a hlavně jsou vázány organicky, tedy lidský organismus je dokáže dobře zpracovat. Naproti tomu v rostlinných zdrojích je minerálů percentuálně více, ale lidský organismus je odsud nedokáže dobře zpracovat. Typický příklad je železo, mangan, selen.
                      Dospělý jedinec z může rostlinné stravy přijímat dostatek aminokyselin, ale nikoliv všechny látky nezbytné pro lidský metabolismus.

                    33. Mangan a selen je potřeba v poměrně malým množství, na který rostlinná strava stačí. Na druhé straně na vápník a hořčík je mnohem lepší (a chutnější) mák a podobný zrní. Na železo je maso známý, to jistě, ale jde to z rostlin taky.

                    34. Behemot: To je přesně ono, co vyučují na Google Univerzitě :-) Ano, vápník, hořčík a železo jsou přítomny, ale co Vám neřekli je, že lidský organismus je z rostlinného zdroje neumí dostat, běžně je to 0,5-3 %. Nepřekvapivě když za něj rostlinný zdroj zpracuje živočich uzpůsobený na rostlinnou potravu a lidský organismus dostane tyto minerály navázané na organický materiál, zpracuje z takového zdroje až 50 %.
                      Pokud byste chtěl získávat potřebné minerály z rostlinných zdrojů v potřebném množství, dostáváte se na nezkonzumovatelné objemy potravy v řádu jednotek kilogramů denně.

                    35. Nemluvím o nějaké náhodné zelenině, ale specificky o na minerály (a mastný kyseliny) bohatým zrní (a nejen to, taková podzemnice…).

                    36. SatanOkkY: Tofu je odpad z výroby sojového oleje vysrážený síranem vápenatým, ideální potravina pro založení si na alergie a ledvinové kameny. Racionálně smýšlející člověk tohle nevezme do pusy.

                    37. pre jak 22.1.2019 v 10:43
                      Ak sa budem tým tofu ládovať denno denne, alebo obdeň tak má tvoj argument samozrejme váhu. To by ma šľahlo ale aj keby som v takom množstve jedol len čisto mäso, alebo Vifon, alebo brokolicu, alebo……
                      Ja zožeriem ozaj všetko a snažím sa to kombinovať. Jediné čo chcem obmedziť tak je čokoláda resp. celkovo sladkosti, ale inak som sám so sebou spokojný.

            2. Taky nesouhlasim.
              Da se uvarit mnoho ruznych jidel bez zivocisnych produktu.
              Treba z kus-kusu, polenty, testovin, lustenin, krup, pohanky, ryze…v kombinaci se zeleninou*, ovocem, houbami, bylinkami a jak uz nekdo poznamenal-bez toho hnusu jako je tempeh, seitan, tofu a spol.
              Problem, mimo Prahu a Brno, muze byt dostupnost a cena surovin.
              Veganstvi ve stylu “maso je vrazda, humanizujme zvirata“ nesnasim, ale jidlo mam rad.

              *Proc se vlastne drtva vetsina ovoce nazyva zeleninou? :)

              1. Drtivá většina? Krom paprik a rajčat mne nenapadá už nic dalšího.

                1. Meloun je ovoce, okurka zelenina…proc, na jakem zaklade?
                  Ovocem se ma nazyvat plod(vyroste z nej dalsi), zeleninou pak nerozmnozujici se zbytek.
                  Deleni na sladke(ovoce) a nesladke(zelenina) je nesmysl.

                  1. Na okurku jsem, pravda, zapomněl. Tak to už jsou — spolu s rajčetem a paprikou — tři. Ještě něco přehlížím k té drtivé většině?

                    1. cuketa, dyne, patizon, lilek…

                    2. Pravdu díte, je toho více. Pořád ale ve srovnání se vším tím ovocem, jež se ovocem nazývá, nevidím ani většinu prostou, neřkuli snad drtivou…

                    3. fazolove a hrachove lusky taky nejsou zelenina…
                      ale asi jsme se spatne pochopili, nebo ja spatne vyjadril.
                      Myslel jsem to z pohledu toho, ze se zeleninou nazyva to, co je ve skutecnosti ovocem.
                      Ovoce a jeho mutaci je samozrejme vic druhu nez zeleniny.

                    4. Luštětiny a obiloviny se řadí úplně bokem. Každopádně ani odporníci nemají jasno, tak co chcete po vopchotu, kam leze samej vohnout, že: Mnohé jiné druhy zeleniny jsou pak předmětem sporů, zda jde o ovoce, nebo zeleninu (například melouny, papriky, rajčata). Za zeleninu se obecně považuje rostlina bylinného charakteru, která se převážně dá konzumovat celá nebo z větší části (až na výjimky). Za ovoce se považují většinou plody víceletých rostlin (stromů, keřů, polokeřů či jahodníku). U ovocných druhů je předpoklad vytrvalosti a opakování produkce plodů.

          2. Som si akurát spomenul na moje študentské časy na strednej škole. Som býval na intráku a samozrejme ako každý chalan vo vývoji som pociťoval nedostatky (ako kvalitatívne tak aj kvantitatívne) stravy v našej jedálni. Ale raz do roka sa na intráku robilo predstavenie vegetariánskej (a možno tam bolo aj niečo vegánske) stravy, pretože jedna naša vychovávateľka to prevádzkovala v súkromnom živote. Najprv bola v spoločenskej miestnosti prezentácia (všetko čo pripravili bolo na stoloch naaranžované) a potom asi o štvrtej poobede došlo k tomu, že zaznel štartovný výstrel a mohli sme to zožrať. Nespomínam si, že by to bolo nejak úžasne chutné, ale hlad a školská jedáleň nás naučili…..vždy sa všetko zožralo. Ja osobne nemám problém navariť a zjesť aj bezmäsité jedlo, ale aby som razil extrémy typu „žiadne mäso naveky“, „korienky a klíčky“ tak to teda nie. Podľa mňa je každý extrém škodlivý.
            Ono ak nemáš čo na robote, tak internet ponúka kopec receptov na fake jedlá – držková z hlivy ustricovej, falošný guláš, hamburger bez mäsa (hoci rôzny producenti už dokážu aj salámu či šunku vyrobiť bez mäsa a predať ako normálny výrobok), alebo tento vrchol kulinariky https://sever.rozhlas.cz/mrkev-jako-cabajka-6889304

            1. No prave. Ty jejich jidla treba nemusej bejt spatna, pro dospely organismus mohou byt treba i zdrava, ale predstava, ze budu pit „neco jako mliko“, k tomu si zakousnu „neco jako chleba“ s „necim jako sunka“, tak jsme v realite Stehynko nebo kridylkos Funesem.

              Nekteri lide to tam maji lozeny, doma maji „neco jako zenu“, jezdi „necim jako auto“ a ziji „neco jako zivot“. Na me je toto proste moc slozity.

              1. Ja som skúšal aj sójové „mlieko“ či sójovú „smotanu“, „chlieb“ bez múky, nepečené „koláče“ ale proste mi to nechutí. Ak by nebolo nič iné na zdlabnutie tak by som to dal, ale dobrovoľne teda nieeee.
                A som tiež strašná konzerva v tomto a ak niekto povie, že šunka tak si predstavím kus mäsa odrezaného z prasacej nohy alebo klobása tak si predstavím mäso a mastný podiel v harmónii s korením….
                Ale ak niekomu berie púpava či ihličie tak nech to kľudne konzumuje – len nech ma stým neotravuje a nevnucuje mi to lebo potom som nevrlý.

              2. Ja jsem zatizenej na kokos, pokud v receptu lze uzit misto mleka/smetany nahrazkou kokosove mleko, tak jsem nadsenej. A kokosove mleko je to hodne mleko, misto vykoristovany soudruzky kravy je zneuzit kokos, ktery nikdo nebrani, protoze neni roztomily, je chlupatej a hnedej! (ne, more, rasismus!) Takze kolikrat skoncim v alternativni restauraci, kde maji misto normalni kremove polevky kremovou polevku s kokosovym mlekem. Kuaaaaa, zase jsem se rozdrazdil, muaaa :D

                1. Tak kokosové mlieko používam aj ja v kadejakých receptoch – ale nie nasilu. Už je len otázka času kedy po zrovnoprávnení zvierat s ľuďmi budú mať aktivisti novú mantru a budú bojovať za zrovnoprávnenie rastlín s ľuďmi a zvieratami a už si neužijeme ani to kokosové mlieko.

                  1. Toho se nedoziju :) Na silu to delaji v pochybnych podnicich. V normalni restauraci tohle mohou zkusit jednou, pak to neudelaji znova,protoze to nikdo nebude jist :) Ja sice sezeru kde co, ale kdyz za to mam platit, tak jsem mlsna huba a kurva si davam pozor, co jsem kde jedl minule a co uz si znova nedam.

        2. jak: ale faktem je, že koncentráky se nejdřív vyzkoušely na lidech a až pak se začaly budovat pro zvířata :-)

  3. Jak říkal před dvaceti lety pan Pihera: Hitlera na vás vy kurvy rozežraný! Zkrátka lidé neřeší základní existenční problémy a tak řeší blbiny.

  4. Chooochooo… vcera jsem mel cerstvej zazitek s nejakou biokundou.

    Situace: stojim u spalku pred stodolou, v ruce sekyra, na spalku krk mrskajici se slepice. Okolo projizdi luftaci, auto zastavi, okynko u ridice jde dolu, pan se pta moji zeny na cestu. Zena neodpovida, protoze kdo nepozdravi, neexistuje (hezky japonsky zvyk). Typkovi to doslo, takze pozdravil a opakoval otazku. Zena uz reaguje a do toho ja slysim z auta luftacku „deti nedivejte se tam, ten pan zrovna vrazdi slepici. Hrozne, to jsou ti vesnicani“.

    Nelenil jsem, vzal slepici, z niz visely vnitrnosti, prisel az k autu, nechal kapat krev na bilou karoserii a uplne v klidu povidam „deti, nejakej curak luftak pred chvili tu slepici nabral autem, rozparal ji nejakym plastem bricho, takze ma vsechna streva venku, tady ji visej jatra, asi ma rozervanou i slezinu a dodelava, zeptejte se maminky, jestli s ni zajedete k veterinari“.

    V aute sedely nejake dve deti, odhaduju tak osm a deset let. Jen koukaly, ani slovo. Luftanda polkla a jen rekla „jedeme“. Ja jsem uhnul, pokapany auto odjelo. Pevne doufam, ze si meli o cem povidat. Mistni urcite nebyli, na strese meli lyze. Mistni jsou lini, vetsinou nelyzujou a navic jsem je neznal.

    Chudak soused za posledni mesic uz prisel o ctyri slepice. Tuhle nabralo auto, jednu mu sezralo kane, jednu mu pocupoval jeho nevychovanej cokl a jednu nasel chciplou za stodolou, cert vi proc. S takovou budeme brzo bez vajec.

    1. Sysop: :-) Navíc je luftacka mentálně retardovaná, protože slepice nejde zavraždit, zavraždit lze pouze člověka :-)

      1. Ale i takové mozkové buňky jsou zavraždit. Takové ženské jako ta lufťačka je toho důkazem. Duševní zombie :-)

        1. Fascinujici na tom je, ze tak, jako rodice byvaji casto odtrzeni od reality a maji silenou potrebu zachranovat vsechno zive bez ohledu na smysl jejich jednani, tak jejich potomstvo tady pak casto lita po loukach a lesich na vypujcenych motorkach bez ohledu na plaseni zvere a niceni prirody. Do urcite miry dokazu pochopit, ze jestli ta decka poslouchaji tuhle vymejvarnu 24/7, tak pak potrebuji nekde pustit zilou. Za kopcem mame penzos, takze techto ‚vzorku‘ uz jsem tady za tech par let videl nepocitane. Hlavne se bavim tim, kdyz mi pak nekdo z nich jeste zacne povidat neco o tom, jaky ze je zivot ve meste. Jo, vo tom ale fakt nemam paru :-)

          1. Myslel jsem si, že žijete v nějakém zapadákově, ale aby mi furt někdo nejen jezdil, ale dokonce stavěl u baráku a ještě po mně něco chtěl, to by mě asi mrdlo.

            1. Je to prdel sveta a dokud lidi nemeli navigace, nikoho ve snu nenapadlo tudy projet, bo je to hang jako krava a silnicka skoro neni videt. Jenze luftaci se tady obcas motaji jen tak, proste jedou kochacku, protoze od nasi chalupy je videt az daleko za Klatovy, druhym smerem az na Kasperk a staci prejet hreben a je zase videt az do Germanie. Takze se vyhrabou na kopec, chvili cumi a pak jedou dal. Obvykle tady projede tak deset aut za den sakumprask a to jsou pres tejden jen mistni.

              U baraku obcas nekdo zastavi. Bud je to proto, ze v silnici lezi nas, nebo souseduv pes a nebo se na neco ptaji. Bud, jestli tady nekdo neprodava chalupu (lepsi forma), nebo nekdo neprodava pole (otravnejsi forma), nebo se zepta na cestu, kdyz mu navigace neco nemuze najit. Samozrejme pouze, pokud je nekdo z nas venku a v dosahu silnice.

              Tohle mi az tak nevadi, je to uplny minimum proti tomu, co jsem zazival v predchozich lokacich.

              1. No to jsem se zase jednou zasmál. Bohužel většina „moderních děvčat“ je fakt mimo mísu, i když někteří mladí pánové jsou na tom zhruba stejně …

    2. Takže mluvíte o uměle drženém chovu slepic pro mlsnou hubu vaši rodiny? Zamyslel ste se někdy, kdo za to nese zodpovědnost?

      1. Zodpovednosť nesie mlsná huba – podľa mňa.

      2. Ooo nikoli. Soused je milovnik slepic, ma je rad, povida si s nimi. Vejce jsou vedlejsi efekt, se kterym mu my a ostatni sousede pomahame konverzi na penize, za ktere si porizuje pivo. Ergo mlsna huba souseda timto setri mrzkou mzdu, kterou zbytek jeho tela vydre na pile.

    3. Pěkná historka. To mi připomnělo jak jsem tuhle na podzim šel za sousedem aby mi šel pomoct pověsit kozla a von akorát řezal huse hlavu a povídal, že hned de…

    4. Na internetu existuji 2 dokumentarni porady o Royan Navy Commandos(zelene barety namornictva jejiho velicenstva). Jeden dokument je nadherny v tom, ze sleduje jednu skupinu lidi az do konce a v druhe serii jel reporter i do Afghanistanu. Bonusovy dil ukazuje, ze reporter, ve svych 52 letech, udelal zelenej „civilni“ baret(behal se stativem misto zbrane) a klobouk dolu, protoze to zadna prdel neni. Druhej dokument uz se drzel vice skupin(casove duvody, vycvik trva 9 mesicu :)) a v jednom dile ukazal vycvik preziti. Napiklad jak zabit slepici, kralika a ze vysani oka je vyborny zdroj tekutin(chutovka). A ty slepice zabijeli tak, ze je rozhoupali, aby se uklidnily a mezitim se hledal silny klacek. Nasledne sla uklidnena slepice hlavou na zem, pres krk klacek, na ten si obema nohama stoupl vojacek a SKUB. Slepice byla bez hlavy(a bez casti patere). Kraliky zabijeli normalne, hlazenim uklidnili a rana za tyl. Ale ty slepice, to bylo ostry, to jsem necekal.

      Cekal bych, ze matka by na takovy program reagovala stejne jako Flanders. Nasrany dopis a zavrela by deti do bunkru :D

      1. Jako dite si pamatuju, ze kdyz jsem asistoval pri zabijeni karlika, deda vzdy mel za prdeli hejno kocek z pulky ulice a ty cekaly na oci. Protoze oci byly jen dve, casto to koncilo rvackou. Zrejme neuveritelna laskomina. Mozna, az pojedu okolo toho preskopecniho penzose, nabidnu majiteli, ze jestli tam nekdy na podzim bude mit nejaky echt ekobio luftaky, muzou se prijit podivat na exekuci karlika. Kdyz prachaci litaji do Ruska, aby se tam mohli za pul mega poblejt ve vojenske stihacce, ja jim stejny zazitek poskytnu zadara :-)

    5. Hadicí přes držku bys měl hned dostat za to, jak ses zachoval. Klidně si vychovávej cizí kundy a jejich děti za jejich nemístné poznámky (byť Tebou smyšlené, hovno jsi slyšel a hned jsi šel, sekyru v ruce – jsi jak Švejk, na všechno máš příhodu s „kamarádem“ a všichni Ti to tady žerou). Na auto se nesahá a nekapá krví. Přesně takhle se chovají panelákové typy (nejlíp z Brna, to je líheň), když se rozhodnou pro změnu a jdou na venkov. Jak přeučený kuřáci. Po držce jsi měl dostat po první kapce na kapotě.
      Na auto se nesahá.

      1. Vuci cizim lidem se ma udrzovat slusnost a ne vynaset unahlene soudy. Nevim, kde jsi byl ty, ze vis, co jsem slysel a nebo ne. Skoda, ze to nebyla tvoje stara, mohlo byt veselo, jak vidim :-) Takovyho typka, co mel blby hemzy a pak se rozhodl, ze mi pujde kafrat do xichtu, jsem v Brne na Mendlaku prohodil vylohou masny. Pravda, svaly uz trosku od te doby atrofovaly, ale porad bych tohle dal znovu. Ono to obcas uvolni napeti, lepsi, nez sauna.

        Kdyz nekdo blbe mlati pantem a nekoho urazi, musi pocitat se vsim. Nejsem zastance soft reseni na lidi, ktere to nevychova. Zaschla krev v mraze se cisti docela blbe a jaxem tu kundu videl, tak ona to pak asi stejne nepucovala, tak proc to resis…?

  5. Nevím proč to všechno házet na ekoaktivisty. Podle mě jsou na vině spíš řetězce. Ty si stanoví cenu produktu a kdo z dodavatelů se do ní vleze, s tím uzavřou smlouvu. A pak se divíme že se tu prodává samý podřadný šmejd.
    A taky je to o lenosti lidí.

    Je možné mít bio zeleninu přímo od farmáře za cenu supermarketového nebio šmejdu ze španělských skleníků. Stačí když se s ním domluvíte na pravidelném odběru. Ale vohnout je líný a pohodlný.

  6. Ad ty zábory půdy, to by se člověk posral. Dělám v zóně Hrabová u Ostravy, jen za poslední rok tu vyrostly další 4 obrovské krabice na montovny. Pracuje tu tisíce lidí, dopravní spojení MHD? Tramvaj? Do centra města nebo na ÚAN? Leda hovno, neexistuje, všichni autama, 1 člověk 1 auto. V aktuálním stavu postupně montovny vyrostly už 10 km od Ostravy a rostou dál, cílem je evidentně plynulý pás až do Brna :/

    Přitom všechna města v našem kraji bez výjimky jsou plná opuštěných starých fabrik obrovských rozměrů, na které se mrdá a postupně se to tam akorát rozpadá a tím pádem jsou vlastně všechna města odporná ghetta, kde nechce nikdo žít, protože do práce musí stejně autem, tak jde radši do satelitu na dědinu. Bez výjimky.

    1. Tak jasně. Proč stavět stohektarovou montovnu místo rozbořených starých fabrik když to lze na orné půdě. I v Brně je průmyslová zóna na jihu na nejbonitnější černozemi a ve městě chátrají desítky hektarů brownfields.
      Přitom by bylo tak snadné dát podmínku pro daňové úlevy postavení továrny na místě té bývalé.

      Nehledě na logičnost toho že se montovny staví převážně za přelidněnou prahou nebo u hranic takže tam stejně jezdí makat převážně poláci a slováci za prachy za které se to čechovi nevyplatí.
      Holt neregulovaný kapitalizmus bez přívlastků.

      1. no u nás je těch poláků hafo, to je fakt.

        a ten dopravně-ekologický aspekt mě sere snad ještě víc než ta půda. Tahle země se propracovala aktuálně do stavu, že tam kde je bydlení, není práce a naopak, nikdy ne oboje, není snad jediné místo v zemi, kde by to bylo v souladu. Práce je vlastně jen Praha, Brno, Ostrava, z toho Ostrava je jediná, kde si normální smrtelník může reálně koupit byt, jinde už je tak draho, že tam nikdo nežije a všichni dojíždějí jak kokoti = ucpané cesty a poletavý prach, nonstop kolony, hnus.

        Přitom právě původní fabriky jako byl Baťův Zlín, ale nakonec i komoušská města byla stavěna jako sety fabrika + město, aby každý došel do rachoty pěšky, nejhůř na kole. A ležela na železniční trati. Tehdy to tak být muselo, protože auto měl jen starosta a továrník.

        1. Ad bydleni vs. prace: CR neni jediny misto na zemi, snad jenom s vyjimkou Nemecka je podle me tenhle fenomen predrazenejch metropoli beznym standardem vsude jinde. V hlavnim/krajskym meste, kde si praci najdes lousknutim prstu si poridis cimru 15m2 s hajzlem na chodbe za takovej ranec, za kterej bys na venkove mel dustojnej rodinnej domek.
          Korporace se perou o lukrativni adresy a nechtej mit sidla po vselijakejch hornich/dolnich, kam by si prichozivsi kravataci z partnerskejch firem urousali lakyrky pote co by se tahli desitky kilometru tagem z letiste.
          Dalsi vec je pritomnost skol odkud nebudou potencionalni ucni/absolventi mit daleko do potencionalniho haku.

          Naproti tomu zminovany Nemecko ma ten industrial rozesetej prakticky vsude, kdejakej vetsi Dorf ma aspon naky prekladiste nebo nakou manufakturu ve vyhrazeny zone. Navic ty jejich aglomeracni S-bahny fungujici 24/24 ti umoznej bydlet v kdejakej (_!_), k nadrazi si dojedes tech 10km autem a zbytek te za 20min spolehlive doveze do werku kterej je v nejblizsim okresu a tim vlakem se dostanes prakticky vsude. Tam ten potencionalni kravatak taky nema problem doject, ponevadz ho z neblizsiho ICE Bahnhof nebo letiste to tago poposune.

          A minimalne vsecko na zapad od Nemecka je nömlich stejnej model jako je CR.

          1. „s výnimkou Nemecka“ – ešte že tam nemajú predražené veľké mestá typu Mníchov. Som sa bavil s Bavormi a už aj tí plačú, že nielen Mníchov a jeho bezprostredné okolie je drahé, ale že sa to ťahá pomaly po celom Bavorsku. Chlapík s nadpriemerným príjmom priznal, že kúpiť nehnuteľnosť v okolí Mníchova by bolo teraz pre neho nemožné (a to je ešte aj jeho manželka zamestnaná).

            1. Predrecnik nehovoril o tom ze v v nemecku neexistuju predrazene mesta. Hovoril o tom ze priemysel – a teda pracovne prilezitosti su roztrusene po celej krajine. Co sa o inych krajinach povedat neda.

              1. Ale prdlajz pane Wildcat.
                Citujem monsieur_gadbois z 22.1.2019 v 10:46: „Ad bydleni vs. prace: CR neni jediny misto na zemi, snad jenom s vyjimkou Nemecka je podle me tenhle fenomen predrazenejch metropoli beznym standardem vsude jinde.“
                Záleží ako sa na to kukneš – ak budeš za podmienku roztrúsenia priemyslu považovať to, že aj Ubli či Fekiačovciach či na Hnilčíku má byť priemyselná výroba tak jasné, že ti vyjde, že Slovensko má priemysel koncentrovaný iba na niektorých miestach.

                1. No ale monsieur gadbois o tom krautlande prave tvrdi ze ten priemysel roztruseny je. A s nim aj pracovne prilezitosti, takze ta nutost stahovania do predrazeneho velkomesta nie je az taka vyrazna ako inde. Inak prave toto zazivam prave teraz – vzhladom na to ze servis Haffmans CO2 metrov neprinasa tolko penazi co by bolo ziaduce a zda sa mi ze dovozca bol prilis optimisticky co sa tyka zakaznicnej bazy, tak hladam nieco co by prinieslo staly prijem. A kurva, kazdy high tech servisacky job je v centre vesmiru. Darmo job posting hovori ze job vyzaduje cestovanie prakticky na 100% casu, pokial nebyvas v centre vesmiru si v pici. A ja sa do centra vesmiru rozhodne nemienim stahovat.

                  1. Toto je ozaj ťažké, ak si špecialista na nejakú činnosť a máš ešte aj nejaké seriózne požiadavky. Ja som sa za robotou tiež sťahoval svojho času a to mimo Slovensko – a aj tak to mám do roboty 40km a tam a 40km späť. A to nie som žiaden špecialista na jednu činnosť, ale defacto dievča pre všetko. No a do centra vesmíru by sa mi tiež nechcelo sťahovať.

                    1. Ale ja nie som specialista. Som generalista (krajsi vyraz pre dievca na vsetko) cely zivot. Len nejako presvedcit idiotov z HR o tom ze clovek dokaze v pohode robit viacero veci v zivote je problem. A je problem presvedcit ich aj o tom ze letiska su aj mimo centra vesmiru a ze sa da dojs kamkolvek preve tak pohodlne a rychlo aj odtialto, nielen z centra vesmiru.

                  2. Jedenast rokov som robil servisaka pre SR, CR, ITA, SLO, PL z vychodoslovenskej 90tisicovej riti. Teraz za toho boha nemozem zohnat podobny job, lebo oni ma musia mat na stave v dielni v centre slovenskej galaxie. Robit mam po celom Slovensku ale stav mam mat v centre. Ako u jebnutych. A to, ze mi na dopyt po robote neodpovie ani firma z cuduj sa svete, Piestan, bo sa im vidi, ze som daleko to uz nepochopim vobec. Ale kazdy recruiter povie, ze je tazke zohnat cloveka co je ochotny cestovat, byvat po hoteloch a natahovat sa so zakosmi. Taky je zivot, co narobime.

        2. Voni ti komouši nebyli úplně blbí když cpali fabriky a podniky do pohraničí a na východní slovensko. Tím se totiž zároveň vyřešil bytový problém.

          A když si uvědomíte že v těch velkých městech si bydlení nemůže dovolit ani vysokoškolák v prestižním prosperujícím oboru, a v okrajích na okraji republiky se rozpadají opuštěné baráky tak si říkám že na tom neregulovaném kapitalismu je něco hodně špatně.

          A v tomhle čínští soudruzi neudělali chybu, že po tom kdo postaví továrnu požadují aby poblíž postavil adekvátní množství bytů.
          U nás dostanou pozemek zadarmo, silnici zadarmo, daňové prázdniny, kvalifikovanou pracovní sílu za almužnu atd. Nanny state tu pořád máme ale nikoliv pro občany jako spíš pro korporace.

          1. Tak na Slovensku je veľký problém s infraštruktúrou – súvislé diaľničné spojenie existuje od Bradavice na Dunaji len do Žiliny, resp. do Banskej Bystrice po R1-tke. Ďalej na východ sú to úseky s diaľnicou striedané s úsekmi hlavných ciest cez dediny či mestá a cez kopce či okolo riek. A to sú na východe dva veľké mestá (Košice a Prešov – druhé a tretie slovenské najväčšie mestá), ktoré síce sú spojené diaľnicou navzájom, ale chýba im spojenie na stred a západ Slovenska. A to ešte nevravím, že na slovenskom ďalekom východe je tá infraštruktúra ešte viac v prdeli.
            Vy môžete byť radi aspoň za tú rozmrdanú D1-tku – síce napiču, ale diaľnica.

            1. Ale no, o com to rozpravas? Ved tam jazdite z Bratislavy do Kosic po dialnici uz od roku 2010 :-P

              1. Ozaj Wildcat si ma prehliadol. Samozrejme, že to diaľničné spojenie Bradavica – Košice už existuje (v mokrých snoch súdruhov zo Smeru-SD, lebo to je ozaj asi posledný veľký liz ku ktorému sa môžu dostať).

                1. Inak spojenie Bradavica – Kosice bude hotove roku 2023. Dovtedy planuju Madari dokoncit chybajuce spojenie z M1 do Bratislavy a dokoncit M30 od Miskolca po Tornyosnemeti

                  1. No tak a problém je vyriešený – to už si môže Fiko pomaly odškrtnúť prvý sľub, ktorý aj splnil. Akurát má toto riešenie spojenia trochu nevýhodu v tom, že ti treba 2 diaľničné známky ak ideš osobákom (a vraj tá maďarská je pekne drahá).

                    1. Madarska rocna znamka stoji 43k HUF pre auta do 3.5 tony. To je cosi pod 140 Eur, cize skoro 3x tolko ako ta slovenska. No ked robis BA-KE dost casto, vyplati sa.
                      Co je divne, rozdiel v desatdnovych znamkach pre osobne auto do 7 sedadiel je ovela mensi.

                    2. No šak to že SK známka stojí 50Eur a Rakúska 89,2Eur pre auta do 3,5tony. No a feferón si zajebe, že 140Eur – si proste veria. Ešte aj Slovinci majú pekné drahé známky – 110Eur za klasické autá a 220Eur za dodávky do 3,5 tony. Som zvedavý ako sa nakoniec rozhýbu v DDR+BRD a kedy a za koľko bude viňeta.

            2. I kdybyste rozsiril dalnici na 8 pruhu na kazdy strane, vseobecny mobilite pracantu moc nepomuzete. Ono ne kazdej ma za prvy na to, aby dojizdel denne autem, za dalsi si ho nechce huntovat kazdodennim opojizdenim a soli na silnici. Za dalsi i to vetsi mesto nemuze mit veskery komunikace nafukovaci, takze stejne byste skoncil nekde v zacpe a to cukani az k fabrice by vam dalo jeste jednou tolik casu co cesta po dalnici. Stejne je treba nekde parkovat a aby mel kazdej zamestnavatel parkplatz pro kazdyho zamestnance, to je taky celkem utopie.
              Pokud budou jezdit pravidelne a spolehlive vlaky tak, aby to cloveku ode dveri ke dverim dalo max. hodinu, pak i zarytej automobilista bude mit rad nakou zaruku toho, ze kdyz zrovna nenastartuje nebo bude mit priblizovadlo u nekoho na zvedaku, dostane se i tak do rachoty vcas. Pak uz bude mit cenu uvazovat o tom si klidne poridit barak na dedine a delat v 50km vzdalenym okresnim meste.

              1. Tu nejde o 8 pruhovú (súpravu Adidas) diaľnicu pre vozenie sa pracujúceho ľudu denno denne desiatky / stovky kilometrov v obsadení 1 auto 1 pasažier, ale o rozumné diaľničné spojenie skrz štát / republiku. Proste ak ti v niektorom regióne chýba chýba spojenie na hlavné dopravné tepny tak sa môžeš aj posrať a investori (normálni) ti tam nepôjdu. Ja samozrejme chápem, že koncerny idú po koncentrácii výroby na jednom mieste, alebo je to lacnejšie ale napríklad na Slovensku vznikol problém, že na západe Slovenska máme už asi 4 automobilky: VW v Bradavici a Martine (toto je trochu výnimka), PSA v Trnave, KIA v Žiline a Jaguár v Nitre. A na východe je Getrag čo vyrába prevodovky a USSteel (bývale vytunelované VSŽ), ktorý živý polku Košíc. A potom tu máme takú Prievidzu (dostupnosť po ceste je katastrofálna), kde fungujú dotované bane, majú tam Unipharmu (rozvoz liekov hádam po celom Slovensku) a to je asi tak všetko. A podľa človeka čo tam žije hádam celý život je to proste medzi „veľkopodnikateľmi“ dohodnuté, že akej sa majú držať platovej politiky (max. platy či prémie) aby si ľudia nemohli vyskakovať.

                1. Ale no tak, tolko pesimizmu. Ved v Banovciach je Hella a v Prievidzi je uz Brose. No za ake mzdy, to je na iny clanok a hlavne iny slovnik… mimochodom, Zvolen ma Continental, tam je vraj dokonca aj nejaky vyvoj co je naozaj vynimka v nasich koncinach. Ale je pravda, ze v CR som pochodil vselijakych fabrik a fabriciek aj v mesteckach a vacsich dedinach, v akych na Slovensku uz vobec nic nie je.
                  No a tie kartelove dohody o platoch, to je rovnake aj na Kysuciach aj Orave, Spisi, skratka v celej tejto krasnej krajinke.

          2. V Cesku zadnej kapitalismus neni. Ani s privlastkama. Ten skoncil pred prvni okupaci v min. stoleti.

          3. kaBrnaku kde tu vidíte ten „neregulovaný kapitalismus“?

            1. Má v palici vlastní svět. Teda takto, to má samozřejmě naprosto každej jeden člověk. Ale ten jeho je poněkud hodně vzdálen všem ostatním :D

      2. Montovny vyžadují napojení na dopravní infrastrukturu, což mnohé brownfieldy nesplňují a asi byste nechtěl tahat kamionovou dopravu do center měst.

        Moderní průmyslové zemědělství není z hlediska péče o půdu žádná výhra. Málem mi vypadly oči z důlku, když jsem se dočetl, že je běžné obilniny, řepku, kukuřici, slunečnice před sklizní postříkat před sklizní glyfosfáty, aby se ušetřilo za sušení, že jablka z obchodu jsou stříkaná nějakou chemií i 35x za rok, a že si mám dát bacha, když dávám (krávu nemaje) granulovaný hnůj k mladým stromkům, protože v tom, co žraly krávy může být tolik herbicidů, že to mladým stromkům ublíží.

        Sorry jako, ale montovna/sklad se mi nezdá být podstatně horší, než leckteré moderně obhospodařované pole, na které se jedy lijou po tunách v bláhové víře, že když je to úřadem schváleno pro použití na poli, tak to není jedovaté. Mít za humny „pole“ znamená, že se vám občas otráví včely, mít za humny montovnu, tak tohle nehrozí. Prostě pole není ani les ani louka, pole je fabrika, stejně jako montovna.

        1. Kdyz se v 70. letech prislo na to, ze DDT fakt nebyl dobrej napad, trvalo par desetileti, nez se ten bordel v pude dostal na snesitelnou uroven. Ale dostal. Az zase jednou nekdo zakaze glyfosaty, taky se par desitek let bude ornice cistit.

          Bude stejne tak dlouho trvat vytvoreni ornice na mistech, kde se zase znovu rozhodneme, ze tam ty fabriky nechceme?

          1. Zrovna to DDT není úplně nejlepší příklad.

            Vy jste tady ještě poměrně jeden z nejrozumnějších diskutérů. Proč si ale sakra nenajdete fakta dříve, než se začnete točit na nějaké představě? To je totéž jako s tím „ancap by byl strašný, všude by tekly potoky krve…“ :(

            1. Muzeme se sejit v Lubech, mam to tam dvacet minut autem a popovidat si s mistnimi, jakou maji super vodu ve studnich. Klidne si muzete odebrat vzorek vody, pudy, ceho je libo, ted v tom skladu sidli Geis, na sefa mam telefon.

              1. Vsadím se, že to s DDT přímo nesouvisí.

            2. U většiny věcí, včetně DDT nelze z principu prokázat bezpečnost. Prohlášením že je něco bezpečné je de facto prohlášení, že se nepodařilo prokázat nebezpečnost. A tam je vždy otázka jaké jsou skutečné motivy při prokazování nebezpečnosti – s trochou snahy lze prokázat nebezpečnost něčeho, co je bezpečné a naopak neprokázat nebezpečnost něčeho, co je jedovaté.
              Takže obecně je lepší celkem brutální chemikále používat jako poslední možnost a v minimálním množství a ne jako první možnost stylem „Kill them all; let God sort them out“.

              Já samozřejmě taky stříkám ovosné stromky různýma jedama, ale snažím se to minimalizovat.

              1. Jenom doplním. Mechanismus působení současných pesticidů na okolí je tak komplexní a dlouhodobý, že se už prostě nedá vystačit se stanovením LD, pak z toho udělat zlomek a prohlásit to za bezpečnou dávku. Pryč jsou ty časy kdy vytekl z chemičky do řeky starý dobrý dichroman a bylo hned jasné co se děje. Dneska se ví, že každý druhý člověk má glyfosáty v moči ale co to znamená a bude znamenat prostě nikdo neví a nebude to ani nikdy vědět protože je to jenom jedna z mnoha syntetických látek kterou člověk dostává do těla.

          2. Ono nejde jen o tu ornici, ale i o spodní vodu. A v okolí Černobylu je vidět, že příroda je opravdu mocná. Zatímco fabriku umíme demontovat a krajinu revitalizovat, tak vyčištění půdy a vody neumíme jinak, než počkat až si to nějak udělá příroda sama. Navíc tam kde se staví, se dělá skrývka orné půdy.

            Intenzivní zemědělství vede ke snižování obsahu humusu v půdě, prostě sypat do půdy NPK + mikroprvky pro zajištění trvalé udržitelnosti jaksi nestačí. Nedivil bych se, kdyby v některých zemedělských lokalitách docházelo z důvodu nedostatečného organickéhop hnojení k pomalé transformaci zemědělské půdy na poušť. Kus mého pozemku je přirozerně písčitý a po 30 letech pomáhání přírodě už skoro všude konečně roste něco jako tráva a plevel, takže mám jistou představu jak těžké může být změnit zničenou půdu na něco, kde roste aspoň ten plevel …

            1. No tak ona ta půda je dneska už v podstatě jenom substrát ve kterém se drží kořínky. Takže ta technická transformace na poušť už leckde proběhla. Akorát naše klimatické podmínky jsou natolik laskavé, že i ta poušť se občas zazelená.

          3. Hm, zrovna s tím DDT je to blbost a největší genocida na Zemi vyvolaná Zelenými šmejdy.

        2. no z tohohle úhlu pohledu jistě, montovna také nesmrdí jako smrdívala fabrika staré školy. No i když brmbo nás v zóně to je maras

      3. Protože vole nikdo za desítky let nešáhl na dopravní infrastrukturu a kdyby po těch rozbitejch silničkách v těch městech mělo jezdit sto kamionů denně, tak se všichni poserete do kopce. Navíc se všichni třepou na to, jak tam nastaví podřadný bytovky za nepodřadný ceny, protože ve městě se má co? Ve městě se má bydlet a průmyslová zóna někde daleko za tím. Toť dnešní mantra. Že to tak dřív bylo taky, akorát holt to město se rozlezlo a dřív okrajová zóna skončila div ne v centru, už jim nějak nedochází. Urbanplánovači jsou většinou stejní vypatlaní idioti, co mají spasitelskej komplex, jako ti se zelením mozkem, akorát v jiným oboru.

        1. Do většiny socialistických brownfieldů vede vlečka. Ta zabírá cca 3 metry oproti několikanásobnému záboru při vybudování dálnice nebo vysokokapacitní silnice. Nehledě na to že železnice je koncipovaná na převoz velkých nákladů. Takže kvůli zjednodušení logistiky a ušetření nějakých chechtáků zahraničního kapitalisty, si tu my kurvíme ornou půdu likvidujeme zbylý volný prostor v už tak těsné a přelidněné střední evropě.

          1. A co si s tou vlečkou jako mají dělat? Vetknout si ji do řiti?

            Nazývat jistotu dodání zboží někdy mezi zítra a nikdy, eh, zjednodušením logistiky…no ale což, dyž ti to dělá dobře…

  7. Kdykoli sem nějakou větší stavbu viděl, tak se ornice (které je kousek úplně nahoře) sundala a následně se tadle skrývka za draho prodala někam mimo. Takle na vysočinu a jiný kopce, kde mimo brambor roste hlavně kamení, je to docela oblíbený. Takže argument poněkud mimo. Zrovna tak soláry jsou z hlediska ornice tak asi jako pro nás sekunda, už dochází k demontáží prvních a nikdo to neobnovuje, takže po krátké epizodce z toho zase bude pole.

  8. Vtip je v tom, jak se všichni tihle envirodobrotrusové ohánějí humanitou ve vztahu k zvířatům. I sele si zjevně u nás může přečíst Vergilia v originále…

  9. Doporučil bych ctěnému p.t. obecenstvu Chestertonovu knihu Létající hospoda. Ta se dotýká i problémů, které se řeší zde v diskusi.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017