O městě, kde zítra znamená již včera - zpět na článek

Počet komentářů: 59

Přidat komentář
  1. Caucesku byl vedle těch zelených hovad skvělý, jestli zavčasu neskončí, tak to tu rozjebou více než Nikolaj s Elenou Rumunsko.
    Ti navedení debilové jsou schopni zahajit válku proti zemím odkud nám jdou levné energie a zboží.
    Je jen otázkou času, kdy začnou praktikovat „není člověk, nejsou emise“.
    Klidně ať si někde provozují bio-cyklo-komunu, pokud se na ni složí, třeba svým příkladem přesvědčí ostatní nebo naopak prošlapou slepou uličku, ale ať neexperimentují na celé civilizaci. Zlaté časy, kdy i komunisti měli nějakou morálku a své vize si financovali sami jsou v době dotací pryč.

    1. No coco, bylo proste potreba se vzeprit a ukazat, ze blabol ‚do ruky, ktera te zivi, se nekouse‘ patri do propadliste dejin a dnes zijeme lepe a radostneji, kdyz na dodavateli levnych surovin nejsme zavisli. Kdo je zavisly na levnych zdrojich je zpatecnik a prorusky svab.

      1. Jako když alkáč na socce začne místo čuča z marketu, chodit na archivní láhve do luxusní vinotéky, to moc dlouho asi nebude fungovat.

        1. Mě by třeba zajímalo, co a kde dneska soudruh Mánert dělá. Tedy kromě toho, že občas píše sem.

    2. Mě se hodně líbí ty Čauceskovo sociální experimenty ve vesnickým prostředí. Jak jednoduše zboural chalupy, postavil namísto toho panelák s jídelnou dole a tím ušetřil rolníkům a rolnicím spoustu starostí s vedením domácností, prací kolem chalup a vůbec všelijakého organisování osobního života. Ono to vlastně nebylo zas až tak rozdílné od toho městečka bez aut v odkazech. Rozdíl je zatím asi jenom v tom, že do toho městečka se lidé stěhují zatím dobrovolně narozdíl od rumunského sedláka. Na druhou stranu v tom Utrechtu se asi taky nikdo místních neptal, jestli by si nechtěli dobrovolně strčit hlavu do udržitelné prdele.

  2. Holandsko – hnusná placka bez přírody, zasraná větrníkama a čmoudama. Do Utrechtu jsem pravidelně jezdil za zákazníkama a tak od r. 2007 to šlo do prdele. Pro řidiče utrpení. Pokud se tam už nepodívám, budu jen rád….

    1. Podivas, ale na kole.

      1. Nebo na velbloudu.

        1. Jak se vůbec náboženství míru staví ke green dealu? Z dlouhodobého hlediska ti zelení magoři nemají perpektivu, bo to tady buď zničí nebo vymřou, když nebudou mít děti, které by poškozovaly planetu. Ale natáhli sem i konkurenční ideologii, která je pro bídu dobře vymyšlená. Sežerou se navzájem nebo dojde ke sloučení, či se najde síla co zatne tipec oběma?

          1. Silně pochybuju že by Slimáci vyměnily Hi-Luxy s kulometem a pár hadrohlavama na korbě za velorikšy.

            1. TomElefant750:
              Perfektní příspěvek.Škoda, že jen čteš a nepíšeš.

  3. Mno hezky, ale v clanku sem se nedozvedel nic co nepsali pred par dny nekde na idnes. Jen je to obohacene o ty kecy, ze kdo neni dost zelenej je proruskej.
    Jako za proruskyho svaba je dneska oznacovanej kdejakej nepritel statu, ale ze by takhle byli oznacovani odpurci green dýlu sem si jeste nikdy nevsiml.
    Teda aspon u nas ne.

    1. Za proruské jsou u nás Fialou a Výborným označováni protestující zemědělci.

      1. A to je dukaz, ze se tak rika i odpurcum GD?

        Co se tyka zemedelcu, tak neodjela jich vcera z protestu podstatna cast uz v poledne, protoze na miste zjistili, ze to neni jejich demonstrace?
        Mozna jim vdilo, ze se tam nacpalo nemalo spolupracovniku Rajchla?

        1. jenom eslipak to ty kokote nebylo hlavně proto, že to bylo vohlášený na dopoledne s tím, že po vobědě se to začne rozjíždět…ty už seš ai jako šašek úplně k hovnu tvl

  4. Nojo, Kvítečkov.
    Vyvstala mi scéna z Bílé paní: Jak kolaudovali ten neexistující most…

    1. Ne Kvítečkov, ale Sluneční město, druhý díl! ;-)
      Kvítečnov byl socialismus, Sluneční město komunismus, a Měsíc kapitalismus. Tam jsem se mimochodem už v deseti letech dozvěděl, co jsou to akcie, a jak funguje burza. :-D

  5. Proto je třeba mít na domě dostatečný počet solárů, aby byl člověk do značné míry nezávislý na výpadcích přetížené sítě. :-))

    1. sice těmi soláry ten kolaps způsobí (pokud tedy nejede čistě v ostrovním režimu a za svoje), ale co už, za socialismu se taky říkalo, že kdo nekrade okrádá rodinu, což nakonec nastupující věrchuško dožralo tak, že se rozhodla projekt socialismus zrušit a udělat drobnému lidovému přikrádání přítrž.
      Klidně se můžeme dočkat toho, že nějaká mluvící hlava prohlásí, něco ve stylu, že zdroje energie v soukromých rukách jsou Nové Evropě k ničemu a kdo chce energii produkovat má být členem jednotného energetické neziskové organizace, kde budou o jejích přídělech rozhodovat osvícené kádry.

      1. Pozor, ta síť není přetížená kvůli přetokům (to si může chytrý majitel infrastruktury ošéfovat a prostě nepustit), ale kvůli zvyšujícímu se počtu elektromobilů, aniž by to bylo doprovázeno dostatečně rychlým posilováním infrastruktury k nabíječkám + kvůli přechodu z plynu na elektřinu (TČ).
        Každý nabíjející blízko svého bydliště z vlastních zdrojů / topící a klimatizující z vlastních zdrojů naopak infrastruktuře uleví.

        1. Ok, může být, pak ale různé vitulální baterie nebudou funkční,
          do roku 2014 někdo provozoval web http://proatom.luksoft.cz/ …pak to nejspíš vzdal, bo jeho černé vize se ukázaly býti příliš optimistické ve světle na konci solárního tunelu.

          1. Jistě že nebudou. On si snad někdo normální, kdo tomu rozumí, někdy myslel, že by něco takového mohlo fungovat? :-D

          2. Nebudou. Resp. někde ano, většinově ne. :)

          3. LD:

            Z odkazu hned hore – zmínka o tehdy frčící blamáži Hyperion, viz proklik dál:
            https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senatorka-chce-mini-temelin-ktery-by-vyrabel-proud-pro-jablonec.A090318_091632_domaci_abr

            A kdepak je těm volovinám dnes konec, muhehé…

            :OD

            1. To je pochopitelně absolutní pitomost.

              1. RomanL:
                Hyperion byl podvod. Taky mě tehdá spousta neználků nadávalo, proč haním pokrok. Tou dobou frčel i „E-Cat“, blamáž na první mrknutí oka, bombička s vodíkem a měděný prášek na půl roku, 10 kW tepelný výkon. Přesto jej některé hloupé roury předobjednávaly.

                Stejným způsobem dnes letí různé elektrokoptéry pro dopravu lidí, těžkotonážní elektromobily a další fantasmagorie…

                .

        2. leda hovno debile, v zimě to udělá hovno a ty desítky kWh denně cucá ze sítě, stejně tak dyž se zatáhne a je půl dne hnusně

    2. Dissenter: zamyslel jste se někdy nad tím, za jaké situace může být síť přetížená?

      Solár je při sněžení v -20 k hovnu. Za jasného dne je i při nízkých teplotách pravděpodobnost black-outu výrazně nižší.

      Pomocí v případě problému je buď kotel na tuhá paliva nebo generátor na naftu/benzín. Solár na střeše je řešení pro mír pro lidi, kteří mají dojem, že díky dotaci na tom něco vydojí nebo mají co s tou energií dělat a vyrobí jí na to dost. Tedy se primárně hodí firmám – solár dává smysl tam, kde i v létě je dost velká spotřeba v době, kdy to vyrábí, tedy ve dne.

      Pro dobu krize spoléhá na solár jen hodně velký naiva, který si myslí, že black-out nastane v červenci mezi 8:00 a 20:00.

      1. Kolik je dní, kdy sněží + je současně -20°C? Jeden za tři roky?
        Solár je k tomu, aby se 1) vydojily dotace z daní, kterým uniknout nelze; 2) celé léto nebylo třeba nic dodávat i přes provoz klimatizace a další; 3) aby i v zimě, kdy pracuje na 15% jmenovitého výkonu, poskytl nouzovou dodávku (i víc v případě mírného naddimenzování FVE). Uvažuju baterii na noc.
        Pouze bod 3) je lépe řešitelný agregátem.

        1. Dissenter:

          „Uvažuju baterii na noc.“

          – – –
          Tedy pořádně velkou…

          :O/

        2. Dissenter: bod 3) je jediný z těch, co jste zmínil, kdy může být „přetížená síť“, proto o tom mluvím. Až skutečně přetížená bude, pak Vám bude jedno, kolikrát za rok se to může stát, budete bez proudu stejně, jako ostatní.

          Baterie na noc je super věc. To ji budete dobíjet v zimě z čeho? Ze sítě? K čemu to bude dobré, proč z té sítě nepohánět rovnou to, co potřebujete, ale táhnout to s nemalými ztrátami přes baterku?

          Chápu, že jste věřící a dotacemi si omluvíte cokoliv, především to, že jste si ten krám nejspíš už buď dal, nebo si ho dáte a není o tom diskuse. Nicméně Vaše orientace v problematice je jako u děcka a to přes to, že jsme to tady už párkrát řešili.

          1. My si vážně nerozumíme.
            Až bude blackout / síť přetížená, soláry na střeše mi v tuhé zimě zajistí základní nouzový komfort (uvaření čaje, provoz lednice a mrazáku, dobití méně spotřebující elektroniky, při vicedenním výpadku alespoň temperování jakž tak izolované stavby), hrubým odhadem od března do října provoz jako obvykle.
            Ze sítě těžko dobíjet při blackoutu.
            Dotace byly argumentem k montáži, ale energetická nezávislost (částečná) byla také jedním z důvodů.

            1. Dissenter: s pravděpodobností hraničící s jistotou bude black-out ve chvíli, kdy FVE na střeše nic vyrábět nebude. Proto bude ten black-out, protože všichni budou potřebovat energii ze sítě, které nebude dost. Co na tom pořád nechápete?

              V době, kdy bude FVE něco vyrábět není k black-outu důvod, protože není proč a čím přetěžovat síť.

            2. Dissenter: Já když přijde za mrazu blackout, tak pokud už není -18°C v baráku, přendám věci z mrazáku ven na mráz. Čaj uvařím na kamnech nebo na vařiči VAR 2. Pro vodu dojdu ke studni do sklepa. Tam nezamrzá. Elektroniku a baterky nabiju z dynama rotopedu, ale když nemám cyklistickou náladu, nastartuju elektrocentrálu. Ta má ale přebytek výkonu nejen pro mobil, ale i pro televizi a mrazák, tak na ni napojím i klimatizaci, kterou mám jen na topení. Teplo z motoru centrály i z výfuku venku trochu přihřeje vzduch do vnější jednotky klimatizace, ale jestli to má přínos těžko říct, když pak výparník ještě o něco rychleji namrzá. Na dobíjení mám i malou „transportní“ fotovoltaiku, ale za půl zimy, kdy mi od listopadu do začátku února většinou leží na baráku mrak a hrozí, že se sebevražedné sklony přiblíží severským hodnotám, by víc vyrobil i liščí ohon.
              Dotace odmítám, podporovat i brát. Přijde mi, že jsou z většiny doménou těch, co by si mohli to dotované pořídit i za své, ale mají stále myšlení ubohých socek, co mají pořád málo, tak svým počínáním udržují dotační byznys, obslužný byrokratický personál i vysoké daně na jeho výplaty, aby měli míň všichni. Fráze, když si nehrábnu já, tak někdo jiný, je jen maskovaná závist. Podobně řeči, že je to z mých daní. Ne, je to z daní všech, tedy i těch, co ten systém nechtějí živit. Když mám pocit, že platím vysoké daně, tak mám usilovat o jejich snížení, ne si jít vedle přikrást. No, STS k tomu logicky přistupují jinak než STO a tak je to prostě pestřejší.

              1. Hupert: dotace jsou moderní forma privatizace. Nenechte se zmást blbinami jako je FVE, ale podívejte se, jak to funguje ve velkém. Projekt za 100 (500) mega, dotace 70 (400), z banky si vezmete 30 (100) a ejhle, po 5 letech je to celé (stadion, kancelářská budova atd.) Vaše. Tyhlety drobné, jestli dostanete 200k na FVE nebo uhlák, to je jen kouřová clona, aby bylo možné jet ve stejném rámci řádově větší akce a lid neremcal s pocitem, že si taky přihrál (jak zde prezentuje Dissenter, který by dle jeho místních příspěvků měl mít spíš nick Compliant).

                Co je to STS a STO? To první je pro mě Cadillac a to druhé Lambo.

                1. Bodejť by to tak nefungovalo. Každý peníz, procházející státem, podléhá obrovské motivaci být ukraden. Bohužel málokdo dovede úvahu o krůček dál – jen marné snažit se ve volbách vybírat stále lepší a lepší správce veřejného, jediným kritériem musí být snižování daňové zátěže.
                  Všichni politici a úředníci kradou zhruba stejně.

                2. STS usilují jen o vlastní prospěch, bez ohledu, zda jiným na úkor. STO berou vlastní a obecný prospěch jako spojené nádoby.
                  Důvody a cíle dotací mi jsou jasné stejně jako to, proč většina pomáhá tím kolem štěstí točit.

              2. Na kole nejezdím, elektrocentrálu mám taky, ale přijde mi jednodušší využít při krátkém výpadku již fungující solární infrastrukturu než stěhovat, vařit na PB (jo mám taky, na vandry) a chodit do lesa na klestí.

                Výhodnost výroby v zimě lze vidět https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/. Chce to naddimenzovanou FVE, to je jasné, ale v našem podnebí bude čím dál více potřeba klimatizace v létě než topení v zimě.

                Odmítám platit daně, ale jelikož mi odmítání nijak nepomáhá je neplatit a životem psance žít nechci, využívám každou možnost jak si je vzít zpět. Naopak, státem ukradené peníze spotřebované na užitečné účely snižují riziko, že budou použity proti občanům.
                Konečně pokud usilujete o snížení daní a dosáhnete nějakého výsledku, hluboce před Vámi smeknu. Zhruba od puberty to považuju za donkichotovské počínání. Moc rád bych se mýlil.

                Konečně jako racionální egoista v duchu (nikoliv se vším souhlasím) myšlenek Ayn Randové považuju Service To Others (STO) za myšlení civilizačně zhoubné a Service To Self (STS) za dobré východisko, které, kdyby sledovali všichni, zavládl by na světě ráj.

                1. Dissenter: Působíš jako rozený dobyvatel. Cizích statků? Chápu, to je příroda a ta přeci funguje po miliony let. Zda do ní člověk opravdu zapadá, nechám raději na úvahu koňovi, ale domníváš se, že bude člověku, tedy i tobě, víc ku prospěchu, bude-li zbídačená, anebo bohatá a plodná? Máš samozřejmě právo si myslet, že společnost může fungovat jinak a na zádech bídáků lze trvale budovat rozkvetlé oázy blahobytu. Můžeš si taky myslet, že ti neschopní, málo schopní, pak méně schopní než ty a nakonec i méně schopní než ti schopnější než ty prostě jednou musí z kola ven. Tak šťastnou cestu.

                  1. Především se společně s Margaretou Thatcherovou domnívám, že není žádná společnost (všeholid), ale jen vzájemně interagující jednotlivci.
                    Každý půjde jednou z kola ven…
                    Ten zbytek jsem úplně nepochopil.

                    1. Margareta byla trochu mdlého rozumu. Pokud bychom byli jen vzájemně interagujícími jednotlivci, nebyly by správní celky, státy, zákony, neválčilo by se jménem národů či států, jen individuálně, zato nepřetržitě. I ty tvoje dotované soláry jsou důkazem existence společnosti, jakkoliv podobně mdlého rozumu jako MT.
                      Čemu jsi nerozuměl nevím, snad šťastné cestě ven z kola?

                    2. Nebo takto. Připustíš-li, že tvůj život někdy ovlivnil výsledek cizí interakce, které jsi nebyl účasten a akceptoval jsi ho, stal jsi se patrně členem společnosti.

                    3. Společnost je jen výsledek většího množství vzájemně interagujích jednotlivců. A hle máme interakci se společností, neboli s výsledkem interakcí jiných jedinců než naše já.

                2. Ještě k tématu, při blackoutu nic nestěhuju, leda jako i jindy dřevo do kamen. Stále je jedním z nejčistších obnovitelných zdrojů energie. Roste většinou v dosahu, takže náklady na jeho přeměnu na teplo i jiné využití jsou nízké. Sluneční energie se dá taky využít levněji přímo než fotovoltaicky. Vzhledem k tomu, že energie z FVE vychází zatím jako nejdražší a prakticky i nejméně stabilní vedle větrníků, které alespoň mohou fungovat i v noci, dojdeme časem k poznání, že jsou i nejhorší pro devastaci přírody – od rozkopání země pro těžbu surovin pro jejich výrobu až po likvidaci bordelu, co z nich za 30 let všude bude. Zlatá paliva, jako plyn a hlavně ropa, co prýští ze Zeměkoule neutuchajícím proudem. Když spálím dnes kilo nafty, stojí to polovinu toho, co kiloWh elektřiny. A to je na ni spotřební daň jak !!! Kanistr i láhev PB u mě zatím vítězí nad akumulátorem, neboť energetická hustota jejich obsahu vzhledem k hmotnosti je vyjma jádra stále bezkonkurenční. A cena? Kanistr je za 100,-, odpovídající akumulátor za 10000,-, náplň do kanistru za 200,- a do akumulátoru nejmíň za 400,- a ještě jí z něj zpátky nevyliju celou.
                  Takže Dissentře, kromě toho, že roztáčíš kola dotací a přispíváš svým myšlením k poklesu duchovní úrovně světa, ještě zasíráš zem instalací nadbytečného množství fotovoltaických panelů místo aby sis oblékl navíc jeden svetr.

                  1. Devastace přírody je dána hlavně velkým počtem lidí, zamořujících tuhle planetu; ale to se pozvolna i v těch nejvíce plodných zemích řeší.
                    Svetr navíc je nepohodlný, přikládání do kamen taky. Proto TČ, soláry a tak dále.

                    1. Ano, na světě je mnoho lidí, co devastují přírodu. Díl devastace, příslušejí jedinci, je především přímo úměrný jeho spotřebě, ale i tomu, nakolik se podílí na spotřebě společné, ať jde o stavby, dopravu anebo zbrojení. Ne, že by devastaci neovlivňoval i způsob, jakým spotřeba zdrojů probíhá, ale jeho příspěvek k snížení devastastace je zatím marginální. Je nezpochybnitelné, že bohaté společnosti zatím staví okázalým příklonem k ekologii při současném přesunu znečištění do chudších regionů, jejichž produkci spotřebovávají, spíš Potěmkinovu vesnici.

                    2. Já bych devastoval, až bych brečel.

                    3. Alan.Cox
                      22.2.2024 v 19:14

                      :DDD

              3. samozřejmě, ti, co by vopravdu dotacu potřebovali, na to nigdy nedošáhnou, pže ty statisíce (až miliony) na ty kurvárny v žádným případě nemají

                přitom na rozumným uhelným (peletkovým, obilným, whatever) automatu není NIC špatnýho a do menších objektů bez problémů jakýkoli ručně ládovaný kamna do nejakejch tech 10 kW

          2. fatdwi:
            Ty to budeš vědět.Pokud je FV na střeše připojena k síti a síť umře, tak dotyčný osadník dál může čerpat výhody střechy?

            1. Forge: jasně, z FVE to máte napojené přímo do rozvaděče. Logika je typicky opačná – když „umře“ FVE, dál čerpáte výhody ČEZu. Nicméně řekněme, že „umře“ síť třeba proto, že někde dělají půl dne údržbu – v takovém případě si (je-li hezky) hovíte a využíváte výhod FVE.

              Pokud ale „umře“ síť na black-out, pravděpodobně si ničeho užívat nebudete, protože to nastane v době, kdy FVE nic nevyrobí.

              1. No kámoš má právě velkej ostrovní a říkal mi, že kdyby se připojil, tak v případě výpadku chcípne taky.Ale zřejmě jsem si to špatně přeložil.
                Oni ti permakulturníci občas mluví z cesty.

                1. Forge: tak je klidně možný, že je něco v legislativě. Technicky tomu nic nebrání. Třeba když známí dělali loni FVE, tak trvalo asi půl roku, než je připojili. Nicméně ten půlrok to normálně jelo, akorát nemohli prodávat přetoky do sítě. Jestli se po připojení tenhle model změnil na „nejede síť, nejede FVE“ ale nevím, neřešil jsem to.

                  1. Já to znám taky tak, jak říkáte.

                  2. Trocha sa o to zaujimam a vraj su menice ktore nevedia fungovat bez siete, ak tomu dobre rozumiem. Takze to co vie fungovat ako ostrov siet nepotrebuje. Ale mozno mi len nieco uniklo.

  6. Pořád si říkám, co všechno ještě bude těm debilním aktivistům vadit, a stále a stále jsem překvapen:
    https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-ochrancum-zvirat-vadi-kolotoce-vyzyvaji-k-ukonceni-jejich-vyroby-40460027

    1. zasraným aktivistům vadí prostě všechno co dělají jiní.

      1. Samozřejmě, kdysi jsem si vrazil do rudého skla halogenku pod rapiďáka a vytunil to podsvícením a lídr to na noc zbystřil a hned troubil že ten debil jezdí v autě co mu pod ním hoří, sebevrah a ohrožuje na silnici. Potom něco dělejte když je okolo takový aktivistický výchovný zběsilý materiál. Potom mi skladnice řekla že píše mou práci z CNC na jiného v noční směně asi aby mohl hajat. Někteří jsou všestranní dárečci a vyhodili ho z kontrolora na větší plat a na mou „výhru, kdysi. Baví tam dodnes, „kmotrák. :-)))

  7. Z Utrechtu je Utrejch a mají konečně utrum. Utraťte už ty urtápený zeleskUtry, naučte je žrát šUtry a bude zase zpátky Utrecht.

Napsat komentář

D-FENS © 2017