Máma & táta guns - zpět na článek

Počet komentářů: 205

  1. Měl jsem též stejný hypotetický problém. Mé řešení bylo, zbytečně nenasírat děti a vedl je k hledání jiných možností:-) Vydrželo mi to až do jejich dospělosti a odstěhování se.

    1. Pokud Vám správně rozumím a interpretuji dobře to, co jste napsal (tj. tak, že jste děti a zbraně důsledně držel mimo sebe tak, aby se zásadně nesetkaly), pak jste sobě možná trochu pomohl, ale těm dětem ukrutně ublížil. Lose-lose-lose.

  2. Až se zase vypaří náboje do Nerfky, tak na Aliexpressu jsou za přijatelnou cenu.

    1. A nejsou tak toxicky, ze se vlastne jedna o letalni strelivo? ;))

  3. U nás se nějaká zbraň povaluje vždy někde po ruce a děti je neřeší. Mohou se mnou na střelnici, ale tam zjistí že to na jejich ručičky strašně kope a dělá to randál že je i přes sluchátka bolí uši. Navíc stačí vhodná stará hračka rozstřelená na kusy a upozornění, co by to udělalo s jejich prstíkama. Takže zbraně berou něco jako natlakovaný kompresor v dílně nebo auto na heveru. Je to věc, která vůbec není zábavná a pro ně je moc silná.
    Sice umí vyndat zádobník a z něj náboje, ale nedělají to protože sami vědí že je to o hubu.
    Na hraní mají petardy a to jim stačí a i to se jim už omrzelo.

    1. Technická (u Tvých dobře vychovaných dětí nepodstatná, ale obecně docela dost důležitá) — petardy jsou řádově nebezpečnější a risikovější při nesprávné/hloupé manipulaci než palná zbraň s ostrým střelivem.

      A dětem právě proto patří do ruky malorajda/flobertka, že tolik nekope a ani takový kravál nedělá :)

      1. Tak. Videl jsem par zpozdovacu, ktere po padu mely uvnitr prasklinky, ktere stacily k proslehnuti, ergo zasadnimu zkraceni doby prohoreni. A to jde jen o blbe petardy. Ostatne, i ten zeleny Pirat umi vystrelit plechovku od gulase slusne vysoko. To exploze Lugeru nedokaze. Zajimave je, ze zabavna pyrotechnika je povolena „protoze jinak by to lidi delali sami doma a to je mnohem nebezpecnejsi“, pricemz zakaz domaci vyroby zbrani je zcela stejny, jako zakaz domaci vyroby strelnych palnych zbrani…

        1. Děti to vědí, nikdy nezapalují petardu v ruce. Oblíbené je u nás odpalování krtin: Zahrábnout, škrtnout a zdrhnout :-D

        2. Sousedovic kluci, loni osmáci, na Silvestra odpalovali na trávníku cosi, co jim prý normálně prodali čongové v KM. Podle mě by se něco takového už nemělo dětem do rukou dostat. Jenže oni skrz prachy prodají cokoliv a pokud vidí, že děcko má prachy, tak ho s nimi prostě nenechají odejít.
          Jedno bylo na konci zaslepená, asi kartonová trubka a to druhé bylo takové vajíčko. Oboje bylo závit vedle závitu omotané tenkým špagátem, čímsi jakoby nalakované a koukalo z toho asi tak 5-7cm tenké cinkšňůry.
          Byl jsem tím hodně překvapený, protože to byly opravdu dělové, hluboké rány s velkým akustickým tlakem, jako uměly kdysi velké profi dělobuchy ze Zevety, určené pro vojáky.
          Do trávníku přes silnici ten menší dělal jakoby důlky /orval suchou trávu/. To druhé, to vajíčko, to už vyhazovalo celé zaschlé i trochu zmrzlé drny. Zřejmě jim to někde někdo musel prodat, jak jinak by se k tomu osmák dostal?

          1. Takovýhle klumpry jsou legální. Ale kdybych dětem sehnal na hraní důlní trhavinu a elektrické rozbušky č. 8, což je o několik řádů bezpečnější, tak mě zavřou :-)

            1. Ne tak docela. Na vyssi tridy pyrotechniky potrebujes prukaz. Congum je to ovsem jedno, ti by prodali i minometnej granát jako petardu.

              1. Dost to dokurvili pred lety Germani, kteri meli plne sklady neprodane zabavne pyrosky a tak prosadili zmenu, ze nektere veci z puvodne treti tridy (tedy uz na prukaz odpalovace) se souply do dvojky (od 18 let). Samozrejme, ze nas banak si to prebral po svym, takze po par letech je situace takova, ze rakosnik si necha otypovat v CUZZS nejakou vykonnou pyrosku pro prodej od 18 let, ale az toho pak priveze kontejner, tak je v tom neco uplne jinyho. Stara celniku tohle nema sanci zjistit, protoze etiketa s cislem CUZZS sedi. A rakosnik ma xeft, protoze mezi lidma prosakne, ze ‚je to kurva fakt prda voe‘. Plus, jeste se stale bohuzel stava, ze provezou i matros, kterej vubec lidem nepatri do ruk.

                Jak je to mozny? Zrejme to rakosnici tahaji pres Psonky. V Hamburku je RTG, kterej projede celej kontejner a pokud tam vidi neco, co neodpovida tride pyrosky, ktera je v papirech a na kterou musi mit importer povoleni, tak to stopnou. Oblibena kratochvile Germanu pak je, ze ten kontejner, kterej obvykle prijede v rijnu (v qetnu se objedna a zaplati, pak to rakosaci tri metry vyrabeji a pak se to mesic houpe na vode), se na care zasekne a uvolni az v puli ledna, tedy kdy uz se z toho proda uplny hovno, protoze vesmes jde o pyrosku pro lidi bez papiru, kteri to v lednu uz nechteji. A protoze toto Germani parkrat udelali i profi ohnostrojarum jen tak z pleziru, zacal se matros vozit pres Psonka. Tech par set kilaku na vode se vyplati. Tim padem ale zase provezes, co potrebujes.

                Ja osobne proti rakosnikum nic nemam, makaj, stat zbytecne danema nepodporujou, za mne dobry. Ale za tyhle svinstva s pyroskou bych jim trhal hnaty.

      2. Dobrý postřeh. Je zvláštní, že utrhané prsty tak nějak patří k Silvestru a nikoho to moc nevzruší, zato když se stane nějaký průšvih se zbraněmi (včetně plynovek a vzduchovek)…

        1. Ono uz to dost vymizelo, co se levne prodava tovarne vyrobena pyrotechnika. Jo, v dobach kdy se to michalo doma, to bylo na chíře jiny vzruso. I profesor Orfanik v oboru vybusnin experimentoval pouze dvakrat :)

          1. Nicméně i továrně, profesionálně a kvalitně vyrobená pyrotechnika, bez těch chybek, o nichž se zmiňuje výše pan Sysop v 25.11.2019 v 6:28, a přímo a smysluplně a rozumně určená pro laiky (tedy žádné „minometné granáty od čonga“), prostě i ten případ, kdy je vše naprosto v pořádku…

            … je pořád mnohem nebezpečnější než ostré střelivo do běžných ručních zbraní.

            Což samozřejmě neznamená, že by se petardy měly nějak omezovat; ale je vhodné si nad tím uvědomit, jak strašlivě tupé a nesmyslné je omezovat to střelivo. Což se u nás děje v míře značné, mnohdy dokonce i protizákonně (zkuste si na občanku bez ZP nakoupit třeba 44-40) :(

            1. Tak ono je to logicke, protoze zatimco civilni strelivo obsahuje strelny prach a (zatim) olovo, tak v zabavne pyrotechnice je vagon soli, ktere jsou ruzne nestabilni. Zableskove sloze (naplne petard) jsou na bazi chloristanu, tomu staci skaredej pohled a uz to dava najevo. Veskere barevne svetlicky (s vyjimkou rybek a brokatu) maji v sobe samozrejme take soli – kuprikladu modre efekty blednou skladovanim nejrychleji, proste sul namisto oxidaci horenim zoxiduje drive, ovsem za tvorby dalsich latek. Vesmes se nejedna o traskaviny, ale oproti strelivinam je to proste o level vejs, naprosto bez debat. Zatimco cerny prach mohu skladovat v temnu a suchu 50 let, aniz by jakkoli utrpel na krase, u takovych petard, nebo titanovych delobuchu toto neplati ani omylem. Holt je to osefovany navodem s datumem spotreby. Vic se pro to udelat neda.

              Ze 50 mm strelivo pouzival Napoleon k ovladnuti Evropy, toho se kazdej bal. Ze ale nejmensi kulovka ma 50 mm taky a brizance uvnitr ulozene sloze casto vyrazne prevyssuje tu napoleonovu kouli, to neva. Ono to neni jen o tom, ze delova koule tvori smrtelne strepiny. Spanelske, italske a portugalske kulovky casto byvaji v plastovem futralu taky (v Evrope je uz dnes levnejsi slepit dve polosfery, nez motat papirovou pasku a dva tydny to pak nekde susit), takze o strepiny neni nouze.

              1. Dodejme, že dělový granát nepatří mezi „ostré střelivo do běžných ručních zbraní“. Tam patří pistolové a puškové náboje, které nejenže netvoří střepiny „smrtelné“ (nebyly by lepší „smrtící“? :)) — ono netvoří střepiny v zásadě žádné*, a dokud není nacpané do laufu (nebo do trezoru, což paradoxně, nesmyslně, absurdně a hloupě zákon požaduje), je naprosto bezpečné* i když se nějakým omylem, hloupostí, požárem nebo jiným experimentem odpálí.
                ___
                * Úplně přesně, chce to brýle. Ty střepinky, co mohou případně při troše smůly odletět z hilzny (obvykle se hilzna jen roztrhne, ale zůstane vcelku, a se střelou se rozejdou celkem smírně), nedokáží prorazit ani kůži (neřkuli že by spáchaly nějaké horší zranění), ale oku by uškodit mohly.

    2. P.S. A vyndat zásobník a z něj náboje není o hubu vůbec. Nijak. Ani trochu.

      O hubu do jisté míry může jít v případě, že si pak dítě hraje s tou „vybitou“ pistolí, to ano; ale to je něco dost zásadě jiného.

  4. Nevím, který mozek vymýšlí (levý nebo pravý), že zbraň nesmí být, když má někdo děti, protože je to nesmysl. Děti vojáků, policistů, kriminalistů, myslivců apod. normálně vyrůstají v přítomnosti těchto zbraní celý život, neboť jejich rodiče mají prostě taková povolání, že nosí zbraň. A to platilo jak za minulých režimů, tak to bude platit i za budoucích režimů. Takže argument, že zbraň nesmí být, když má někdo děti, nemůže obstát už z principu.

    1. To jsou samozrejme jen chabe argumenty pacifistu. Slovo ‚dite‘ je zaklinadlo, fungujici v reklamach na kdejakou sracku, takze je samozrejme snahou ho zneuzit i pri zakazovani zbrani a to jakychkoli.

      1. Pacifisti mi nevadí, vadí mi infantilní nebo nelogické argumenty, které každý myslící člověk rozstřelí na první dobrou.

  5. Kriplů sice je hromada, ale ani ti nejkriplovatější nejsou úplně blbí, takže hádej, zda půjdou spíše krást tam, kde je kdokoli od tatínka až po ty děti v případě potřeby rozstřílí na sračky, nebo tam, kde toto nehrozí. Můžeš jednou.

    1. Tak ono se staci podivat, jak si vedou statistiky stran nelegalniho obstaravani zbrani – jestli zlodej v noci prepadne spis obchod se zbranemi, nebo fizlarnu.

      1. To je nepřesné. Zájemce o nelegální zbraň ji získá z amadniho skladu (Balkán, revoluce, zmatky), nebo od krivych policajtů, rozhodně není třeba nikoho prepadavat.

        1. Podíval se na Zéland, kde ozbrojený bandy přepadávají opicejní stanice a zkonfiskovaný zbraně si tam odváží po bednách, ostatně, myslim, že to je v odkazech v záhlaví. Ta země brzo skončí v pěknejch sračkách.

  6. A když už jsem se tak rozepsal, do třetice — ta nerfvěc je bezpochyby lepší než vůbec nic, ale úplně dobrá není. Úplně dobrá je pro děti malorážka tam, kde není z libovolného důvodu problém s papírováním; a flobertka tam, kde je.

    Poznámka: nejprve dlouhá, ta patří dětem do ruky pod dozorem tak od 4-5, vlastní by měly mít tak cca od 8-10; a teprve poté, co s ní dítě ukáže spolehlivé bezpečnostní návyky (což některému může trvat měsíc a jinému padesát let, to už je individuální), krátká. A zase bych doložil jeden článek: http://www.corneredcat.com/article/kids-and-guns/the-way-it-used-to-be/

    1. Co CZ 455 Scout?

      1. Šak píši, že malorajda je úplně optimum :)

        I když bez znalosti konkrétního dítěte bych možná obecně jako vůbec první zbraň malinko preferoval jednoranku před repetýrkou — přinejmenším jako tu, z níž střílí samo/s vrstevníky; pod dohledem je to asi úplně jedno, a naopak s repetýrkou aspoň nacvičí věci jako „nechávat závěr vytažený, když to pokládám na stůl“ apod.

        1. Nějaké tipy? Mně se tuze zalíbila husqvarna salongevär (škoda, že mi unikla)
          http://www.panzer.cz/cs/malorazky/1487-malorazka-jednoranova-husqvarna-salongsgevar-nr-155-22-lr.html

          1. Třeba. Já bych si hned koupil tuhletu anschützku, kdyby byla bez papírů; s papírováním se jim na to ale můžu…

            1. Pěkný. Mám pořád před očima ten škaredý komiks Rychlé šípy a flobertka.

              1. Šak jo, to je přesně vono. Vždy jsem tento díl považoval za naprosto excelentní ukázku toho, kam vede ta současná zhovadilá (a demokraty už za Masaryka zavedená, byť v mnohem menší míře než dnes) výchova dětí beze zbraní: jak se takoví dostanou k blbé flobertce, začnou se chovat jako úplná hovada.

                Proto je právě potřeba a skoro až bych řekl nutné, aby každé dítě s rodiči střílelo od nějakých těch čtyř pěti let, a první vlastní pušku aby dostalo kolem těch osmi devíti; pak se bude pravděpodobnost podobných problémů limitně blížit nule, protože ten sígr si předně nechá míč (protože doma má flobertky tři a lepší), a zadně jej ani ve snu nenapadne na někoho mířit…

                A opět, je to o kousek vedle, ale neuškodí zopakovat: https://ulozto.cz/file/As5b1R813/the-right-way-with-guns-pdf

                1. Jako bych viděl sebe, když jsem dostal robustní sovětskou vzduchovku… Nejlepší vánoční dárek.

    2. Možná mi něco uniká, ale je nějáká možnost s dítětem do 10 let provozovat malorážku, aniž bych riskoval svoje papíry? Zatím tak na zahradě blbneme se vzduchovkama.

      1. Vystrel vykonne vzduchajdy uz dneska od malorajdy prakticky nerozeznas. Takze…

        1. Náš soused občas na zahradě střílí malorážkou. Myslí si, jak je tajnej, ale všichni okolo o tom ví, takže..

          1. Mel jsem pujcenou zavodni lufinu, natahovala se pakou do boku, zenska to pomalu nedala. Strilel jsem s tim do spalku na zahrade a soused myslivecky hospodar mi prisel asi po hodine naznacit, ze ‚at uz tu kunu konecne trefim, nez z toho bude pruser‘. Zrejme vychazel z toho, ze on pred nedavnem mel vlastni radost a smutek – zastrelenou kunu v prostrelenym okapu.

            Pochopitelne, je to o sousedech. Pokud clovek bydli nekde v aglomeraci, pak smolik.

            1. Na vesnici, kde se právě všichni znají, takže každý ví, kdo má a kdo nemá :) A nikdy nevíte, co se kterýmu sousedovi honí hlavou.

            2. Já bydlím se zahradou, ale stejně mi bylo zakázáno střílet si na ní vzduchovkou. Protože „co by řekli sousedi“.

              Po pravdě už jsem hledal, jestli někde poblíž domova nebo práce není potok svedený do betonových trubek 1200mm, protože to je ideální střelnice.

              Můžu sice jet do lomu – ale to už vyjde nastejno zajet na střelnici. Pruda.

              1. Ad Jan Mrcasik:
                Ono Vám bylo zakázáno? Netušil jsem, že máte přezdívku Lennon.

              2. Aha, to mnohé vysvětluje. Kolik Vám je roků?

                Ještě za té zlé bolševické totality bylo naprosto samozřejmé, běžné a bezproblémové, že si každý střílel ze vzduchovky nejen na svém pozemku, ale i třeba ve veřejném parku (my takhle s bráchou chodívali do Gröbovky a jezdívali do Šárky, bylo nám tehdy nějakých 12 let, vůbec nikdy vůbec nikomu to nestálo — jak v tom parku, tak v té tramvaji po cestě; vzduchovky jsme samozřejmě nosili viditelně — ani za pozdvihnuté obočí, bylo to prostě úplně normální).

                Tyhlety pitomostě s „co by řekli sousedé, kdyby člověk na svém (neřkuli veřejném) pozemku střílel z nějaké vzduchovky“ jsou novinka posledních cca 20 let; předtím by nikoho taková totální a totalitní pitomost nenapadla ani ve snu (v noční můře).

                1. Ono je to bohuzial tak ako to Jan Mrcasik pise vo viacerych krajinach sveta. Zakon bohuzial dava moznost nestam a obciam regulovat strelbu na svojom uzemi aj v nasej provincii. Nie inak je to aj u nas. Na svojom dvore nemozem oficialne strielat ani z Red Rydera. A neverim susedom ze by ma nebonzli (nas blizky priatel dostal navstevu kvoli tomu ze jeho syn strielal na dvore po veverici). Na farmach je to inak (aj ked technicky ani oni napriklad nesmu strielat na terc), no v mestach je to na figu.

                2. Vzduchovkostřelba mi nebyla zakázána rodiči, prarodiči ani jinými staršími příbuznými, nýbrž příbuznou osobou mladšího věku. Zda úpím pod jhem manželky, registrovaného partnera nebo hyperemocionálních pubertálních dětí se nebudu sdílet, neboť člověk na sebe nemusí na internetu napráskat vše. Máte svobodu si vybrat, co vám k mému psychologickému profilu vyhovuje nejvíce.

                  Nejde jen o vzduchovku, sousedy nikdo ani naštvaně neokřikne ani kvůli jejich uřvané domácí zvířeně, budící celou ulici (opět, neříkám zda se jedná o psy nebo krávy), maximálně jemně ťukne – a to proto, že újma ze špatných sousedských vztahů je horší, než újma ze strpěného hluku či nutnosti střílet mimo domov. Prostě klasická vesnická studenoválečná „M.A.D.“, již samozřejmě obyvatele paneláků, satelitních městeček či samot u lesa nerozumí.

                  A co se vzduchovky týče, nastudovat pojem „Overtonovo okno“. Zatímco dříve byly zbraně většinově vnímány jako normální, každý chlap střílel v dětství vzduchovkou na táboře a tedy vzduchovku bezpečně rozeznal od ostré zbraně a nepanikařil, dnes se Overtonovo okno posunulo a střelné zbraně jsou vnímány jako nenormální.

                3. jo. vzpomínám, jak dva spolužáci na základce (polovina temných osmdesátých let) dostali dvojky z chování za to, že na sídlišti stříleli ze vzduchovky na terč, umístěný na prkně opřeném zezadu o stěnu místní sámošky. dvojka z chování nebyla ovšem za střílení vzduchovkou, ale za střílení vzduchovkou místo odpoledního vyučování.

                  1. Mně to zase jednou připomnělo ono prastaré „tehdy a dnes“; dovolím si je citovat celé, ačkoli přímo k současné diskusi se vztahuje pouze prvý odstavec (a do jisté míry snad i předposlední) — ale třeba to někdo nezná, a ono to celé za zamyšlení stojí:

                    Scenario: Jack goes quail hunting before school, pulls into school parking lot with shotgun in gun rack.
                    1960 – Vice principal comes over, looks at Jack’s shotgun, goes to his car and gets his own shotgun to show Jack.
                    2010 – School goes into lockdown, the FBI is called, Jack is hauled off to jail and never sees his truck or gun again. Counselors are called in to assist traumatized students and teachers.

                    Scenario: Johnny and Mark get into a fist fight after school.
                    1960 – Crowd gathers. Mark wins. Johnny and Mark shake hands and end up buddies
                    2010 – Police are called, SWAT team arrives and arrests Johnny and Mark. They are charged with assault and both are expelled even though Johnny started it.

                    Scenario: Jeffrey won’t sit still in class and disrupts other students.
                    1960 – Jeffrey is sent to the principal’s office and given a good paddling. Returns to class, sits still and does not disrupt class again.
                    2010 – Jeffrey is given huge doses of Ritalin. Becomes a zombie. Tested for ADD. School gets extra state funding because Jeffrey has a disability.

                    Scenario: Billy breaks a window in his neighbor’s car and his Dad gives him a whipping with his belt.
                    1960 – Billy is more careful next time, grows up normal, goes to college, and becomes a successful businessman.
                    2010 – Billy’s dad is arrested for child abuse. Billy is removed to foster care and joins a gang. State psychologist tells Billy’s sister that she remembers being abused herself and their dad goes to prison. Billy’s mom has an affair with the psychologist.

                    Scenario: Mark gets a headache and takes some Aspirin to school.
                    1960 – Mark shares Aspirin with the school principal out on the smoking dock.
                    2010 – Police are called and Mark is expelled from School for drug violations. His car is searched for drugs and weapons.

                    Scenario: Pedro fails high-school English.
                    1960 – Pedro goes to summer school, passes English, goes to college.
                    2010 – Pedro’s cause is taken up by local human rights group. Newspaper articles appear nationally explaining that making English a requirement for graduation is racist.USCivil Liberties Association files class action lawsuit against state school system and Pedro’s English teacher. English is banned from core curriculum. Pedro is given his diploma anyway but ends up mowing lawns for a living because he cannot speak English.

                    Scenario: Johnny takes apart leftover Independence Day firecrackers, puts them in a model airplane paint bottle and blows up an anthill.
                    1960 – Ants die.
                    2010 – Homeland Security and the FBI are called and Johnny is charged with domestic terrorism. teams investigate parents, siblings are removed from the home, computers are confiscated, and Johnny’s dad goes on a terror watch list and is never allowed to fly again.

                    Scenario: Johnny falls during recess and scrapes his knee. His teacher, Mary, finds him crying, and gives him a hug to comfort him.
                    1960 – Johnny soon feels better and goes back to playing.
                    2010 – Mary is accused of being a sexual predator and loses her job. She faces three years in federal prison. Johnny undergoes five years of therapy.

                    1. Ten scenario c.2 mi pripomina cirkus co sme tu mali nedavno. Dvaja ziaci nedalekej strednej skoly si dali ferovku na parkovisku mallu naproti skole. Ktosi to samozrejme nafilmoval a postol na webe. Tak sa to dostalo von a problem bol na svete. Bol to extra problem pretoze to neboli Johny a Marc, ale Ahmed a Mukwa*. Odrazu tu bol ohromny racialny konflikt ktory zamestnaval miestne media tyzden. Akurat mali taky mensi problem. To preto ze ako arabi tak aj ojibwayovia su chranene zvieratka a teda nemali na koho hadzat sracky. Ojibwayovia postavili na vjazdoch do rezervacie hliadky a buzerovali kazdeho kto tam vchadzal. Tvrdili ze sa chrania pred moznym teroristickym utokom…
                      Jedina svetla cast celej afery bola reakcia policie. Policajti vyhlasili ze ich do toho nic nie je nakolko slo o ferovku. Cynici sa vsak pytaju ci by chlpati reagovali rovnako keby bol jeden z akterov biely.

                      *Podla nasich synov ktori na tu strednu skolu volakedy chodili je nepriatelstvo medzi arabskymi a indianskymi ziakmi stara vec

                    2. @ wildcat
                      Co jsem tak vypozoroval, tak místní ve Wisconsinu nahlíží na Indiány, pardon původní Američany asi tak, jak my na cikány v Čechách a na Slovensku.
                      V Kanadě je to podobné?

                    3. @ Childeater
                      Ano, je to presne tak. Pravda, malokto sa otvorene prizna. Nikto nechce byt oznaceny za rasistu.

                    4. Re: Childeater
                      27.11.2019 v 17:28

                      Ja s rasismem nemam problem, pro mne cernoch jako Cikan.

                    5. @ Sysop
                      No, vono Cikán je spíš označení charakteru, než barvy pleti…

                    6. Re: Childeater
                      27.11.2019 v 19:42

                      To by byl cikan, ne Cikan. Btw, jaky charakter maji Cikani? ;-)

                    7. Popel je z nich stejnej.

                    8. :-)) Dost dobry.

  7. Zatím to řeším tak, že zbraně které nenosím mám v trezoru a doma se v tu dobu nevyskytují náboje dané ráže. Zbraň kterou zrovna nosím stačí nechávat dostatečně vysoko. Vzhledem k tomu, že potomek umí zatím jen táta, máma a ham to pokládám za dostatečné zabezpečení. Co se týká schopnosti natáhnout závěr zbraně… jak které. Zejména krátké na .22 LR by podle mě v pohodě zvládl. Ale vzhledem k tomu jaký respekt má zcela přirozeně k vrtačce nebo mixéru předpokládám, že podobný respekt vypěstuju snadno i ke zbrani, kdyby opatrnost selhala.

    Ale vzhledem k tomu jak se snaží napodobovat co táta dělá a okoukat nástroje s kterými to dělá, tak bez ohledu na vzhled bude zbraň jistě předmětem zájmu…

    1. ‚Tata, mama, ham’… inu, pokud je diteti cca jeden rok, pak by to melo byt ok ;-)

      1. Co se týká úschovy zbraní, pak ano, ale natáhnout malorazkovou berretu by teoreticky dokazal, vzhledem k tomu jak těžkými předměty dokáže manipulovat.

    2. Náš junior mal tiež zo začiatku stres z vŕtačky či mixéra a teraz mi to berie z ruky keď idem robiť niečo. A to sa bavíme o vŕtacom kladive od Makity a nie o nejakej AKU uťahovačke (s tou už operuje aj junior-junior).

      1. Vrtačka je v pohodě. To taková hoblovka…

  8. „BTW pokládám za největší úspěch moderní levicové propagandy, že se podařilo přesvědčit masy o tom, že nacionální socialismus bylo pravicové hnutí.“

    Mam takovy dojem, ze sami nackove se oznacovali za „pravici“, protoze se chteli odlisit od komunistu.

    1. Když chtěli peníze kapitalistů a hlasy středních vrstev. Pro dělníky byli nacionální SOCIALISTÉ. Ovšem když chtěly SA ten socialismus realizovat, přišla Noc dlouhých nožů…

      1. Ada nemel prachy, takze v tom laviroval, jaxe dalo. Kdyby hned na zacatku sebral fabrikantum fabriky, tak by asi ten rozjezd pro nej nedopadl nejlip. Ono taky 70 % nemeckyho prumyslu pred druhou valkou nepatrilo Nemcum, takze tam by to byla jina story, nez kdyz si cesti komari prisli pro majetky ceskych a nemeckych fabrikantu.

        1. Ada hlavně nebyl žádný velký myslitel/ideolog jako Lenin nebo Mao. Ada chtěl válku a lebensraum.

          To se 70% německého průmyslu jsi vzal kde? Nechci se hádat o čísla, jen by mě zajímalo, jak to fungovalo, jak se vyplácely dividendy…

          1. Za valky se dividendy do nepratelskyho statu nevyplacely. Resilo se to tusim nejakou formou nucene spravy. Pro zajimavost, cs. vlade v exilu se povedlo s Brity domluvit ze licencni poplatky za Bren a Besu Britove platili jim a z toho castecne fimancovali odboj. Pomohlo tomu to, ze cast zbrojnich expertu co se na vyvoji podilelo zdrhlo do Anglie.
            Nevim kde vzal Sysop ta cisla, ale treba u nas byly snad vsechny velke podniky akciovky a z velke casti vlastnene zahranicnim kapitalem. Treba Skodovka patrila z většiny Francouzum (koncern Schneider).

          2. Zdroje jsou na Inetu, konkretne je to pojednani o tom, kterak byli Germani po prvni valce vysaty z penez a aby vubec meli prachy na splaceni dluhu, prodali do zahranici 70 % prumyslu. Z drtive vetsiny to bylo do UK a USA. Da se to najit, link nemam, bohuzel. Jednu vyhodu to melo, ze Ada u prumyslniku nenarazil na vetsi odpor, kdyz chtel valcit, protoze Amici to povazovali za dbrej napad. Postupne se ukazalo, ze az tak dobrej nebyl, kdyz zacal potapet obchodni lode i jim a v Evrope jim rozmrdal 1/3 exportu.

        2. No ono znárodnění klicoveho prumyslu v roce 1945 taky asi nebylo dvakrát košer, ale Beneš mel tu vyhodu, ze ty cesky fabriky tem zahranicnim vlastnikum sebrali Nemci, takze místo toho aby po valce řešili původní vlastníky, tak to rovnou ukradli znova. Komousi po roce 1948 uz jen paberkovali. Sice to postihlo vic lidi, ale proti znárodnění 1945 uz to byly spis drobny.

    2. Po ovoci poznáte je.
      Socialistická, dělnická, centrální plánování, závodní dovolená, silný stát…pokud si dnes nějaký politolog zaslouží svůj chleba… tohle pravicí prostě nazvat nejde. Jediný rozdíl je v tom pro koho slibovali ráj na zemi. Komouši všem, náckové jen němcům.

      1. Druhá strana té mince bylo vlastenectví/rasismus, autorita, militarismus, patriarchát…

        1. To je podobné jako tvrdit, že prase je můj bližní, protože mu dávám byt a stravu a opomenu zmínit účel proč to dělám. O úmyslech pana „eurokomisaře“ ohledně obyvatelstva protektorátu nemusíme spekulovat, stačí přečíst nástupní projev. Řekněme, že ten národně socialistický ráj by se týkal jen těch, kteří byli uznáni, že jsou nebo by z nich mohli být Němci…
          Těch co měli jít za ural nebo po sterilizaci zůstat doma se ten ráj netýkal, alespoň ne po válce.

          1. O úmyslech, obzvláště poválečných, lze spekulovat do halelůja. Tvrdá fakta jsou ale tvrdá fakta: Heydrich osobně zavedl socialistické „výdobytky“ pro dělníky a odboráře v Protektorátu, z nichž jen zanedbatelně málo bylo Němců.

            1. Přičemž — asi je vhodné dodat — není vůbec podstatné, jaké měl úmysly; rád věřím, že ty nejhorší, ale to není důležité. Zásadně důležité naproti tomu je to, jak to viděl a jak na to reagoval český dělník a odborář, a k tomu také máme tvrdá fakta:

              … Dělníci měli uvěřit, že nebojuje proti českému národu, ale že teror je zaměřen výhradně proti aktivistům odboje a „škůdcům lidu“, kteří jediní nesou odpovědnost za špatnou hospodářskou situaci v protektorátu … Na rozdíl od svého předchůdce von Neuratha, jenž se spíše opíral o kruhy československé šlechty a velkoburžoazní finanční aristokracii, ale přitom zcela ztratil kontrolu nad lidem, se Heydrich ucházel o dělnické masy. Staral se o mzdové otázky, podnikal cesty dobré vůle do velkých závodů, rozděloval zvláštní prémie … Heydrichova činnost přinesla velmi rychle kýžené výsledky, což vyvolávalo zděšení v Londýně i v Moskvě. Benešův důvěrník Jaromír Smutný například prohlásil, že máme doma hodně kolaborantů a náš průmysl je největším a nejhorlivějším dodavatelem zbraní do Německa. … Je možné konstatovat, že Heydrich svůj krátkodobý cíl „neutralizace“ obyvatelstva zvládl.

              1. K tomu jen osobní vzpomínku, děd, horník, od 45 komunista vzpomínal, jak byl na první dovolené v Luhačovicích za Heydricha.
                Objem těžby v OKD z let 1942, 1943 se podařilo překročit až 5 let po válce…

                1. Problem byl, ze nackove nemeli jednu lajnu, pretahovali se o moc podobne, jako curaci u nas ve vlade. Ada sice byl modla, ale neridil vsechno. Takze jeden nevi, co by se jim honilo v palicich, kdyby bylo zapotrebi Cechy namisto asimilace vypustit kominem. Muj deda take na nacky pel chvalu, protoze byl poradek na uradech a az komari mu sebrali majetek. Jenze i ti nackove se vyvijeli a tezko rict, co by bylo treba za dvacet let. Podle mne levicaci jsou svinstvo v jakekoli podobe.

                  1. Sysop:
                    No co by dělali? Přece svou práci. Píšou tu v oběžníku prohnat komínem, tak se do toho dáme, ať nás daj na vyšším úřadě na nástěnku a máme prémie.

                    Tipuju, že by náckové postupně vyměkli jako každej extrémní režim. Revoluční bijci se rozsedí ve svých křeslech, schopné dobrodruhy z revolučních let nahradí šedí aparátčíci a vytratí se iniciativa. A usazený revolucionář rozhodně netouží po permanentní revoluci a po tom, že mu na dveře zaklepe nějaký ještě revolučnější náhradník. Komanči za stalina a gottwalda byli přece jen jiná liga než komanči za brežněva a husáka.

                2. Pakliže váš děd do té doby ještě na žádné dovolené nebyl, tak to asi bral tak, že proč by to mělo propadnout nebo by měl jet někdo jiný. Je to z našich peněz, na odboj nebo na humanitární účely by to nešlo tak jako tak. My, pro které je každoroční dovolená v podstatě už samozřejmostí, těžko můžeme kritizovat.
                  Těžba byla jedním z důležitých odvětví proto válečné účely, odvětví ostatní byla v prospěch těch strategických omezována.

                  Vůbec je Heydrichovo působení v Protektorátu a výsledky jeho činnosti dodnes předmětem mnoha mýtů. Občas mi připadá, že pracovní nasazení té doby je považováno za jistý druh dobrovolné aktivity, za ochotné vyhovění zdvořilé nezávazné žádosti. Pokud se pracuje v úkolu, na kterém závisí i potravinové lístky pro rodinu a polevení může být považováno za sabotáž se zřejmými důsledky, tak se potom protektor, který se na rozdíl od von Neuratha nezakecá, může alespoň nakrátko chlubit výsledky. Ale i Heydrich musel v jednom ze svých posledních hlášení přiznat, že už se zase projevují varovné příznaky neklidu, že možná zase bude muset provést demonstraci síly.

                  Holt jsme tak trochu měli smůlu, že náš zbrojní průmysl byl silný už před válkou, takže skutečně přinášel okupantům velké benefity. Ale obecně se na Reich dělalo všude, v průmyslu i v zemědělství, každá země dle svých zdrojů.

              2. To ale nijak nevyvrací původní tezi, že internacionální socani budují ráj pro všechny a národní socani jen pro Němce.
                Zlepšení podmínek v protektorátu byla znouzecnost důležitá pro zachování zbrojní výroby – takový úkrok stranou vynucený okolnostmi. Navíc to neměli ještě roztříděné. Ve stejné době se měřily dětem hlavičky, na Benešovsku a Drahanské vrchovině se vesele vysídlovalo nemluvě o těch pracovnících , co nosili žlutou hvězdu.
                Mezinárodní komouši neměli problém s jakýmkoli národem, pokud to byli taky komouši. Chování Němců k porobeným národům vycházelo z rasové teorie – čím víc jsi germán, tím lépe se ti povede. (viz rozdíl v okupaci Nizozemí nebo Dánska ve srovnání s Polskem nebo Běloruskem)

                1. Na téhle diskusi mne dlouhodobě zajímá ta základní nesmyslnost teze, zda náckové byli levicoví nebo pravicoví a zda stalinští koumouši byli levicoví nebo pravicový.
                  Byla to dost podobná pakáž, akorát ta elita západní podoby (Německo, Španělsko, Itálie) vycházela z jiné tradice, než ta východní – stříknutá asijskými rysy (Rusko, Čína, Vietnam, Severní Korea). Obě podoby totalitní ideologie vedly k tomu, že po ovládnutí občanů (v Rusku nebo Číně dost nerozvinutý pojem) tyhle ovládnuté masy (tedy z principu dělníci, rolníci, drobný soukromý stav) zaplatil desetimiliony životů a zbídačením.

                  Že se náckové opíraly o bludy kolem arijské rasové teorie a vymyšlenou teutonskou mytologii, zatímco komunisti uctívali stroje, průmysl a neplatnou marxistickou teorii o hodnotě věcí, to je jen kolorit. Vždy šlo jen o moc, o majetek pro vrstvu, která by se jinak k moci nedostala (jako u vyhlazení Židův Německu; u znárodnění a kolektivizaci u nás a na Východě)

    3. Jasnacka.
      Oznacovali se za pravici a proto se ta strana jmenovala Nacionalne socialisticka delnicka strana Nemecka.

      Prakticky jediny rozdil byl v tom, ze standard komanci chteli burzuje povesit, nazi komanci z nich udelali spravce narodniho majetku slouziciho zamerum rise, nejspis peo snazsi prechod. Formalne zustali majiteli, realne delali, co chtela strana. Obdobne postaveji jako socialisticti reditele fabrik.

      1. NS Partei byli hlavně Svědkové Hitlerovi (podstatně drsnější verze dnešních Svědků Babišových). Co führer činí, dobře činí…

    4. Ale kdepak. Nackove se neoznacovali za pravici, s tim se prislo az po valce. Goebbelse sice sralo, ze maji stejnou cilovou volicskou skupinu, ale resilo se to poulicnima sarvatkama plus postupnym honem na komary. Tehda jeste lidi nebyli blbi a videli, ze ty volebni plakaty byly levicacke azaz.

    5. Ne, nacisti o sobě otevřeně prohlašovali že jsou „socialisti“ a dokonce vedli propagandistickou válku, že oni jsou „víc socialisti“ než komunistická úderka.

      Za „pravicový“ se prohlasoval španělský a posléze dílem fašismus a to proto, že šlo o kulturně-kontrarevoluční hnutí proti levicovým revolucionářům s tažením za destrukci jakékoli hierarchie a autorit (antiklerikální, antirodinný, antipatriarchální).

      Prohlašovat nacismus za „pravicový“ začala teprve sovětská propaganda společně se snahou přejmenovat „národní socialismus“ na diametrálně odlišný „fašismus“, a to ze stejného důvodu – odlišit jej od sebe, zejména ve stínu Paktu Molotov-Ribbentrop a předválečné kolaborace Hnědých Košil a Antify.

      1. Prohlašovat mohli co chtěli. Šlo o typické znaky, které spojovaly totalitní režimy, pro nacismus bylo typickým znakem využívání kolektivních rituálů pseudonáboženského charakteru, pořádali masová shromáždění, pečlivě zrežírovaná, při nichž neustále vévodil znak svastiky a zdvižená pravice s výkřikem „vítězství zdar“, podobných prostředků k působení na davy používaly i další totalitní režimy 20. století a to italský fašismus, sovětský stalinismus a čínský maoismus.

        Takže až budete vídat pravidelná masová shromáždění, pečlivě zrežírovaná a bude tam vévodit nějaký společný znak, symbol, pozdrav a řečník bude v hypnotickém stavu vlastního monologu – zbystřete :oD.

        1. To jsou celkem nepodstatné vnější znaky, které má každé hnutí, kde se členové neznají osobně. I občanské fórum mělo trikoloru, placku, pozdrav… i ta shromáždění někdo režíroval, o nekontrolovaný dav nikdo nestojí.

          1. To je omyl, to jsou zásadní znaky. OF taky dokázalo zhypnotizovat masy, i když samozřejmě v duchu demokracie a v duchu vlastních symbolů, jde o ten základní princip, ten je úplně stejný.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017