Malý výkladový slovník covidistické hatmatilky - zpět na článek

Počet komentářů: 136

  1. Chybí mi tam jedno heslo – Plán rozvolnění (Semafor, PES, Balíček). Zvlášť u toho posledního je i na grafice na Novinkách naprosto očividné, že je nastavený záměrně tak nízko, že křivka poklesu pozitivně testovaných se k němu bude limitně blížit. Rozvolňování tak zůstává na libovůli vládnoucí lékařské junty.

    1. Jo, ted jsem cucel na Hovinkach na jakousi mapu s jakymasi balickama. Ani jsem to dal nezkoumal, odmitam ztracet cas nad necim, co po mesici prestane fungovat, jako obvykle.

      1. Teď se na to dívám, na těch Hovinkách. Co tímhle chováním ten server sleduje?

        1. Odpovědět na tuto otázku by mohlo zodpovězení jiné otázky – a sice za jakou mocensko-politickou kliku kope zakladatel Seznamu a většinový akcionář Ivo Lukačovič, potažmo celé akcionářské portfolio Seznamu a spřízněných mediálních mrdek. Zatímco v případě Iděsu je to na první pohled jasné, kdo tahá za nitky v případě Seznamu a spol. jsem zatím nerozklíčoval.

          1. Lukacovice tak – trochu – znam. Nevim sice, komu leze do riti, ale vzdy mne neprestava fascinovat, jak lze z hovna uplest bic a jeste s nim praskat. Seznam sam o sobe neumi a nema vubec nic. Je to jen snuska informaci z jinych webu a Ivo to postavil predevsim na komercnim katalogu firemnich nabidek. Z komercniho hlediska uzasna vec, jak lze vytriskat prachy na praci jinych.

            1. Nejhorší je, že dyž už náhodou něco jakž-takž vypadalo a fungovalo, tak v rámci modernizace pro modernizaci to zkurvili a od té doby je to akorát na piču. Jediný u čeho eště zůstávám je webmail, protože všechny vostatní varianty jsou asi tak stejně blbý, případně na to, si nechat vyrobit vlastní webserver, webmail atd. dle vlastních požadavků a toto udržovat funkční, zase tak bohatej nejsem :D

            2. No, trebas takove mapy, ty ma v nekterych ohledech nesrovnatelne lepsi, nez Google.
              A to tim ani nemyslim zadne specialni funkce – mluvim o takove te klasicke funkci, jako ze zadas adresu a ono ti ji to najde a pripadne te to k ni nanaviguje.

              1. Lojza
                5.5.2021 v 7:47

                Tak vod té doby co to taky vopravili, čuráci, to nefunguje v normálním prohlížeču, takže myslim, že to nenajde ani kundu, dyž je tam bílá stránka. Tak těsně vedle…

                1. A tak samozrejme pokud budes chtit, aby ti to nefungovalo, tak ti to fungovat nebude, to je jasny…

                  1. zkus jiný prášky

            3. Přátelé, s podivem čtu, že se někdo vůbec Seznamem a Novinkami zabývá. Nějak matně vím, co oboje znamená, ale nepoužil jsem to na nic (a nenahlédl) již nejméně patnáct let. Seznam je (a vždy byl) sám o sobě úplně k prdu a nějaké „noviny“ přece nejsou zajímavé vůbec na nic. Pokud vás nezajímají drby o celebritách a jdete třeba jen po technických zajímavostech nebo vás zajímá politika a dění ve světě, jakékoliv noviny či jakákoliv televize jsou zcela nanic. To nejsou seriosní zdroje informací. Proč se tedy tím zabývat?

              1. h72:
                Hodně lidí má seznam.cz jako domovskou stránku, protože zkrátka nějaká se zadat musí.
                Další věc je, že tam mají i mailové schránky.

                1. Domovská stránka je co? Pro mne je domovská stránky plocha na displayi compu, kde mám nějaké složky, které běžně užívám. A na liště nějaké prohlížeče a vyhledávače (což přece není totéž). Volím je dle potřeby a účelu. Rozhodně tam nemám nějaký Seznam či IExplorer. Musel bych si je pracně hledat či dokonce stahovat a instalovat.

                  1. h72:
                    Po otevření prohlížeče se objeví stránka – ta, co je nastavená jako domovská.

                    1. No domovská stránka prohlížeče (techniky výchozí okno) může být klidně „blank“. Ale je fakt že většina lidí tam má nějakou webovku – v případě že používají webmail to dává i smysl.
                      Horší je že že pro mnohé tahle „domovská stránka“ (v našich končinách většinou právě seznam.cz) reprezentuje „Internet“.

                    2. Aha …. no, já tam mám, u všech prohlížečů, čistou plochu a na ní několik ikon nejčastěji navštěvovaných stránek (počet a druh odkazů si volím, samozřejmě, sám)

                    3. no jasně. a taky to mám nastavený tak, aby mi zůstalo otevřeno to, co jsem sledoval posledně…

                    4. …přičemž za běžnejch okolností prohlížeč vůbec neukončuju, na co taky, takže k čemu nějaký domofský stránky? Sme snad v roce 1997?

                    5. My doma ani neukončujem počítače, asi patnáct let, několik kusů. Neptejte se mi na spotřebu, raději nezkoumat.

                    6. h72
                      5.5.2021 v 20:32

                      Šak to stačí uspat, potažmo zhibernovat. Novější procesoury se uspávají v nanosekundovejch intervalech furt ai samy od sebe.

    2. Plan rozvolneni mu tam nechybi, protoze s nicim takovym se nepocita. Ani ten novy PES nema zadny nulty stupen, navrat k normalu se uz jednoduse nikdy nepredpoklada:

      https://echo24.cz/a/S5pwH/na-svete-je-novy-pes-s-negativnim-testem-budou-moci-lide-napriklad-do-restauraci

  2. Mě hlavně strašně baví, jak jsou mutace pojmenované podle zemí, ale prapůvodní název podle země být prostě nesmí…

    1. Zásadné používám termín čínská komunistická chřipka.

      1. Tak to robím aj ja – čínsky vírus, čínska pomsta, čínska sračka atď.

      2. Jen tady. Kdekoliv jinde tohle napsat, už je v podstatě vyloučený.
        Tohle mám taky na mysli, když někdy píšu o tom, že těch posledních 20 roků uteklo kurva rychle..

        1. Tak ja takto nazývam v normálnej diskusii, keď sa o tom bavím s niekým naživo. On-line diskutovať chodím viacmenej len na tento server.

          1. To je nechutny, ty diskutujes s lidma nazivo?

            1. Ja som starý nechuťák. A som na to hrdý.

            2. Živí lidé jsou nechutní. Musím se se stovkami (leckdy i tisíci) lidmi setkávat osobně v podstatě každý víkend a vždy mne to pak stojí několik litrů vína na vypláchnutí mozku. :-)

    2. Četl jsem že Britská mutace má co společného s brexitem. Jsem zvědavý jeslti bude některá další mutace pojmenovaná po nějaké zemi EU (samozřejmě kromě Maďarska a Polska).

    3. Netrpělivě vyhlížím ruskou mutaci, bo ta už dostane úplně všechny, a proto taky bude poslední.

      1. Nejsi sam, tuhle mutaci dychtive vyhlizi vsechna zapadni media uz neco pres rok. A ti neschopni Rusaci furt nic.

  3. Tak si tak rikam, byla vubec nekdy ve svete tak olbrimi picovina jako je kovid fraska?
    Docela me zarazi jak spousta lidi vi jak uz to je, ale furt se spousta veci deje ve prospech kovid picovin, to fakt staci jen jeste jedna dalsi takovahle vec a sme vsichni v prdeli… pred svetovou katastrofou mame malou sanci se ubranit (atomovoa apokalypsa, meteoritova apokalypsa, tsunami apokalypsa, atd.) ale tahle kundovina by se dala oznacit za globalni vyplod lidsky manipulace a debility – to se fakt nasim nejtezsim a neporazitelnym nepritelem, jenz zapocne novodoby ovladani a totalitu lidi, to sme se tim nepritelem fakt stali my, lidi?

  4. po přečtení tohoto článku
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/long-covid-19-coronavirus-nasledky-covidu.A210422_113146_domaci_knn
    mne napadl další výraz z covidistické hatmatilky

    Pacient s dlouhodobými následky covidu … dříve běžně označován slovem hypochondr.

  5. Bavil jsem se v práci s kolegyní. Prý ji nevadí ta buzerace s testováním. Podle vlastních slov je ráda, že tu není válka, že se tu nestřílí a nevybuchují granáty. Když jsem řekl, že to se klidně může dít, odvětila: „Jenže neděje.“ Basta. Pak dodala, že se epidemiologická situace zlepšila, protože lidi konečně dostali rozum a začali dodržovat opatření. Obrázek si udělejte sami.

    Pak jsem se bavil s další kolegyní. Vyprávěla mi, jak byla strachy bez sebe, když to začalo, že kromě nákupů ani nevycházela z bytu. Teď už prý snad pustila svou 11letou dceru za kamarádkou, ale jen když se ujistila, že je očkovaná. Včera byla na očkování sama. Udělejte si obrázek sami.

    Teď jsou v podstatě dvě možnosti. Člověk, který chce žít, bude muset emigrovat někam, kde těmahle hovadinama jako testování nebo očkování nepodmiňujou normální život (otázka je, jestli taková země ještě existuje) a začít tam od nuly, nebo bude muset někoho podplatit, aby mu dal glejt, že je očkovanej. Jenže to taky není řešení, protože když nahoře uvidí, že to funguje, budou lidi dál vydírat kvůli přeočkování na prakticky nekonečné množství mutací. Objevila se panamská mutace, běžte se přeočkovat. Kdo odmítne, nebude smět ven. Kdo přesto půjde ven, bude na místě zastřelen a jeho tělo spáleno. Jenom se posouváme na vyšší level. Už to nebude pouze „bez soudu zastřelen“ ale hlavně „bez testu zastřelen“. Žijeme ve skvělé době.

    1. Má smysl jim vysvětlovat, že vony samy se aktivně podílí na instalaci totality takové, jakou možná zatím viděly akorát ftelevyzy, a dost pravděpodobně se nakonec právě kvůli nim střílet bude, ai s granátama?

      1. Tam, kde se snoubí hloupost s fanatismem, normální člověk nic nezmůže. Takhle uvažuje 90 % lidí. Až bude většina naočkovaná, pak nastoupí tvrdá perzekuce neočkované menšiny a už nebude nikdo, kdo se postavil na stranu zdravého rozumu.

        1. Ja jsem bohuzel tu cinskou chripku nechytil, takze bych se i naockovat nechal, ale problem je, dostat se k vakcine, kterou chci. Kupodivu, napriklad ve spitale reverz podepsat muzu, ale vakcinu si vybrat nesmim.

        2. V jedné zemi možná jo, ale voni to budou tlačit v celé uhniji a to bude dohromady menšina docela velká.

          1. Ale furt to bude menšina. Jednoho dne ti třeba zakážou pracovat. Můžeš se samozřejmě X měsíců soudit a být po tu dobu gratis doma. Většinu už to zajímat nebude, ta bude naočkovaná. Maximálně do nás budou někde v diskuzi šít, že jsme si dobrovolně vybrali nebo že se nám nechce makat nebo že se musíme nějak odlišovat, abychom byli zajímaví. Prostě 50. léta hadr.

            1. Já se teda do lágru nechystám, tak možná bude nutný vzít pár ksindlů s sebou, no co už.

    2. @ Mr.Mr. v mém okolí stejné, ne-li horší. Krátce:

      – testování špejlema v práci – všichni spokojení, čekají na jednu čárku tý mrdky, kupodivu dvě nikdy. Vede se podrobná evidence – prostě se „musí“
      – na pustý chodbě kromě uklízečky skoro všichni s náhubkama – prostě to „nařídili“
      – plánovaná služebka celej den s náhubkem na držce – „prostě se musí“ – to jsem odmítl, musím si na ten čerpat dovolenou, jsem divnej, jak to bude dál, tuším…
      – očkování – většina je nadšená, spousta mých kamarádů se vyloženě těší na covidpass – konečně „svoboda“
      – v rodině dtto

      Zlomený lidi strachem a buzerací, není mi z toho fajn.

      1. A vlastně bych doplnil – vohnouti, co jsou nadšený, že jim konečně Někdo ukáže ten správnej směr. Někoho poslouchat, tupě vykonávat absolutně debilní nařízení.
        Dneska mi soused 70+ podrobně vysvětloval lapálie s příjmem TV programu šlágr TV, prý je i dvojka, teda šlágr TV2, ale prý musí přijet technik, aby mu to na dva roky za 199/měs naladil. Na to už jsem neměl….
        No a tak si tady žijem. Nebydlím v žádný vyloučení lokalitě, nebo jak to nazývají, spíš naopak.

        1. Zajímavý člověk. Jeden by řekl, že sedmdesátiletý člověk má už nějaký rozum v hlavě a má také nějaké zájmy, koníčky, ušlechtilé záliby …. a tedy nebude mít čas si vymývat mozek sračkami. Nejde o nějakou úchylku, perverzi? Není ten člověk nemocný?

          1. To je prostě křivka pana Gausse. Pamatuj, že podprůměrnejch je skoro polovina, a většině jich stačí usednout před idiotbox a čumět do toho 12 hodin v kuse.

          2. Co je špatného na tom poslouchat dechovku?

            1. Vůbec nic, pokud se jedná opravdu o dechovku, nikoli laciné otřesné šramly, které Peterka na satelit narve. Já vůbec nechápu, jak si může takový děs vydělat nejen na sebe, ale i provozovateli. Úroveň je naprosto šílená a když jsem kdysi dřív zahlédl ceny inzerovaných CD a DVD, tak šlo o zcela nepokryté okrádání starých lidí, co už nejsou duševně tak fit. Viděl jsem reklamu na komplet 10 CD s tímhle mizerným šramotem a za pět litrů.
              OK, jistě lze namítnout cosi o svobodě podnikání, nebo taky o svéprávnosti lidí, co si něco takového objednají. Nějakou obecnou morálku máme přece fpiči, je demokracie.
              Díky práci jsem se seznámil i s pár lidmi, kteří se v podobné branži pohybovali, nebo pohybují. Něco málo jsem se dověděl a že je momentálně provozovatel šlágru trestně stíhán, mě nepřekvapuje.

            2. Jak napsal kolega Behemot – je to asi taky podle pana Gausse. Nicméně je potřeba se smířit s tím, že existuje skupina „důchodců“, co týrá své okolí šlágrama a pak taky existuje skupina důchodců, co si kupuje ve FLAC něco takového

              https://www.youtube.com/watch?v=eA9k8xcN938

              nakýbluje si do kvartýru dvě dvěstělitrový almary a pak tím svoje okolí týrá taky. Jak jsou obě skupiny velké, nebo jak je hodnotit, to si netroufám odhadovat.

              1. Prosím, co to je?
                Nahrávám teď na víkend retro písničky, takže si to nemůžu poslechnout. Podle množství obchodních odkazů a dole cosi jako hevy metal pro nás nic. Ale přeci se ptám. (Posloucháme v baráku jen se sluchátky, nedělíme se s okolními vesměs demokraty a kovidy o naše skvělé záznamy.)

                1. Dirkschneider & The Old Gang – Face Of A Stranger – je to takovej příjemnej svižnej metálek :)

                  dobrá hudba servisaku :) pohoda :)

                  1. Já vím :D
                    Trochu podezřelej je mi ten text, ale uvidíme, co se z projektu vyvrbí.

                  1. Dík. Ale metálek asi ne. (Takový muzika mi stačívala v práci, když kolegyně rokerka o generaci mladší rozduněla pracovní kvazihifi, až padaly dlaždičky. Ale jinak byla pracovně v poř., takže to člověk přetrpěl.) By mě zajímalo, jak je teď na tom s kovid-opichem. Ty další uvědomělé se podle zpráv opíchat nechají, nebo už snad jsou? Bůhví, co je k tomu vedlo. Byly to vcelku fajn baby.

                    1. Zaprvý neposlouchám sračky, zadruhý nebydlím v řadovce, ani v paneláku a zatřetí – rád poslouchám dobrou muziku tak, jak ji slyšel ten, kdo to mastroval.
                      V tomto případě to mastroval starej pes Kaufmann a proto je to tak dobrý..
                      Z termínu „retro písničky“ se mi sice dělá mírně blivno, ale každý holt máme jiný vkus a každý si pod tím termínem představí asi něco jiného. :D

                    2. To sú mi teda novinky – servisdok a heavy metal.

                    3. Ten odkazovaný příklad přece není žádný HM. Je to hodně popově a tím i stravitelně udělané. Všecko, u čeho se kdy motala parta okolo Dirkschneidera, byl takový naleštěný pop-metal. Ale tahle německá verze velice slušně hraje a dobře se to i poslouchá. Jestli tomuhle někdo říká „metal“, tak ten skutečný nikdy neslyšel, anebo ne nahlas. :D

                    4. servisdok
                      7.5.2021 v 14:09

                      Sto lidí, 101 chutí, ne?

                      Nejseš rovnou někde na telefounu? Ty e-majly sou fakt mor, sorryjako

                    5. Soráč za infantilní komunikaci 8-) Člověk si to občas už neuvědomuje.
                      Někomu ten kovid-bordel pomohl v uvědomění si sounáležitosti s našimi nejohroženějšími a v osobní odpovědnosti za všehomír, jiní se pak stávají čím dál víc osobami intelektově znevýhodněnými, což, pozoruji, je můj případ.
                      Ty retro písničky byly „folklore clasico argentino“.
                      Ke sluchátkám: v paneláku nemůžeme poslouchat nahlas, to prostě nejde, nejsme kovidi. A i jinde bohužel nemáme podmínky pro dobrý poslech jako na živo. Zkoušel jsem na venkově dva Tesla Music do sloupů stejného stáří, na tancování v malém to dělalo slušný rámus, ale sluchátka s jejich medovými hloubkami a zvonivými výškami to prostě nebyla. Po více než 40 letech domácího panelákového života na sluchátkách si člověk zvykl a absence funkčních repráků mu nepřipadá úkorná.
                      Jo, byt – v paneláku – byla socialistická vymoženost. Skoro zadarmo. A nebýt kolem kovidi, tak v mezích možností skvělé bydlení pro obyč. pražáka do současnosti i dál.

                    6. Tak jestli to pobírám správně, tak „kovidi“ jsou ty vymatlaný, často udavačský palice do cca 35let, co to celé státu sežrali aj s prutama?
                      Ti, co schvalovali útoky fízlů na občany bez náhubků a přáli jim vysoké pokuty?

                    7. Tak nějak to bude. Uvědomuju si, že jsem kovidy nedefinoval, beru je tak nějak intuitivně. Takže sice nevědecky, ale je to nepochybně tak.
                      Kovidi jsou ti, co jsou jich a jejich myšlenek plné HSP.
                      A to jen podle toho, co je vidět na seznamu a centru a jejich odbočkách. Dál nejdu, telku a většinu českých rádií (kromě občas klasik fm apod.) nevyjímaje.

                      Do podzimu to dejme tomu ještě šlo, zejména pro ty z nás, kteří se o věci veřejné v nové době moc nezajímají (jako třeba my tady v doupěti). Ale po seznámení se s běžně dostupnými informacemi atd. to prostě dál nejde přijímat a jednat (konat-nekonat)…

                      Nechápu, jak to lidi nemůžou chápat – že jsou za debily.

                    8. našel jsem doplněk:
                      2.5.2021 v 18:17
                      … „kovid“, tato nadávka sice není zatím běžná, ale dokonale vystihuje poťouchlou, opravdu nechutnou špatnost.

                2. No ja svojho domaceho svojimi zaznamami obstastnujem (aj ked neviem ze kolko mozu ces ty betonovu stenu pocut). Ale nestazuje sa. Asi mu to za tych 1505 USD na tyzden stoji. A tiez nemam 200 litrove almary…

                  1. Boli sme „kolaudovať“ u jedného známeho. Kúpil si dom z papiera – také tie montované zo sádrovláknitej dosky (nejaký lepší sadrokartón) – v radovej zástavbe. Medzi domami je vraj 300mm izolácie – zvukovej a tepelnej. A asi to funguje, lebo okolo druhej ráno púšťal hudbu ozaj naplno (nedalo sa sedieť v obývačke) a nikto mu neprišiel hodiť tehlu do okna a nezavolal ani fízlov.

                    1. Tyhle obecně měkčí materiály, mají až řádově nižší přenosy mechanických podnětů, než např. beton. A nemají ani tak brutální a početné rezonanční špičky, jako třeba ten beton, železem armovaný.
                      Pokud se na hodně nízkých kmitočtech a v paneláku, trefíte do některé z nich, tak vás regulérně vystěhujou. S tím panelákem v podstatě nelze nic dělat. Ale to je jedno z těch menších omezení, který panelák má..

                    2. Ale tak jako jo, můžeš si udělat příčky a přizdívky z ytongu nebo akustickejch duťáků, snížit strop sádrošem s vatou a podlahy se taky dají zvýšit nějakým tlumícím matrošem. Otázkou je, kdo to bude dělat, že.

                    3. Ta vata je vynikajici vec na zadrzeni vzdusne vlhkosti a nasledne inhalaci sporu plisni. Jedna vec je teorie a druha vec je parta UKcek se sekyrou a kladivem, ktera to bude montovat.

                    4. Skelná vata je poměrně inertní, tam nemá nic z čeho růst, a jak přesně jako se spóry dostanou skrz několik centimetrů sádrokartonu?

                    5. Behemot 8.5.2021 v 15:28

                      Neviem ako v Europe, ale u nas je standardna hrubka sadrokartonu 12.7mm.

                    6. Wildcat
                      8.5.2021 v 16:28

                      Může bejt, no stále častějším zvykem je dávat dvě desky přes sebe.

                      Stejně, proti té blbosti se sporama, to už může rovnou říkat že nikdo přece nechce dejchat jehličky skelné vaty. Šak vona ta deska je jenom takovej závěs žejo, bez problémů prodyšnej oběma směry XD

                    7. Já mám dům z Porothermu a klasických omítek, místy až několikacentimetrových a stejně slyším v druhé části domu (dům je dvoupatrový a 22 m dlouhý)každé šustnutí, resp. šramot, šoupání nábytkem, splachování. Zajímavé je, že neslyším filmy a hudbu a mluvení lidí a vaření, souložení a tak. Jsou to jiné frekvence. Jistě by tedy šlo, v případě nutnosti, odfiltrovat, dodatečnými úpravami to, co je slyšet. Ale nikdo to nebude dělat.
                      Panelák je extrem. Ten přenáší všechno. Ale jinak je to dům s obrovskou užitnou hodnotou a velkými možnostmi pro toho, kdo je ochoten do toho trošíínku investovat.

                    8. No, dom z lat a sadrokartonu mam dome. Tam pocujes vsetko vsade. Ale k tomu prispieva aj teplovzdusne kurenie/klimatizacia.

                    9. No, sadrokatony….tam zalezi, co pouzijes.
                      Daj se steny udelat tak, ze jsou zvukove nesrovnatelne lepsi, nez jakakoliv cihla a podobne. Da se to ze sadrokartonu udelat v podstate tak, ze neslysis, kdyz za zdi na sebe 2 lidi rvou…

                    10. To by si chcel od kanadskych stavbarov privela. Obcas sa divim ze tie chajdy este stoja.

                    11. Podlahy je nutne delat plovouci (ne jen tu naslapnou vrstvu, ale proste cele nad nosnou konstrukci), se stenami je problem, protoze to jsou velke plochy, ktere prenesou sebemensi akusticky tlak. Resenim je dvojita konstrukce lati ‚na preskacku‘ tak, aby se mezi ne dala vata a nebyl absolutne zadny spoj mezi jednou a druhou stenou. Na to se ale obvykle sere a vata plni jen funkci tepelne-izolacni…

                  2. On stačil 3watový kazeťákový skřehotálek v době, kdy se zdejší dům zprovoznil. Slyšet je tu komplet všechno, vzduchem i hmotou, shora, zdola, ze stran, šikmo. Řeč běžné hlasitosti srozumitelná částečně, zvýšené hlasitosti plně. Koupelna, záchod shora – jako na dosah. Budova je hezká, místo hezké, jen ty lidi tu vadí.

                    1. Bydlel jsem v paneláku čtvrt století. Není to bydlení pro lidi, co mají rádi kvalitní reprodukci a provozují dobré HiFi, nebo i lidi, co si koupili trochu lepší domácí kino. Subwoofery domácích kin napáchaly v mezilidských vztazích v panelákách hodně velké škody.

                    2. To mi povídejte. Donedávna, když se člověk ještě mohl beztrestně rozčilovat, mě vytáčely reklamy na repráky, zejména blůtut – pro každého, všude a pořád. A počítačové soupravy pro každého, 2_+1 za pár šupů. Kvalita nulová, rámus dostatečnej. Proč nenabízejí především sluchátka, lemry?
                      Vím, že jsem byl otravnej a mnohdy nechápanej, dokud mladší z nás nenabyli tolik rozumu, aby si to uvědomili. Bohužel dál než za 4 stěny to legálně ovlivnit nemohu. Všude kolem jsou práva.

                    3. Já taky bydlel v paneláku skoro čtvrt století. Hned na začátku devadesátek jsem si podle Amaterského Radia (možná to byl výtisk ještě před 89) sestavil velký bedny s reprákama od Tesly – vejškáč (ARV3604), střeďák (ARZ 4604?) a velkej basák (ARN 5604?), výhybka se dala koupit. Hrajou dodnes. Pod náma bydlel starší pán, strašnej nervák, jednou zazvonil a povídá „Hraje vám to pěkně, občas si s manželkou sedneme a posloucháme.“ Pak mě pozval k sobě a pochlubil se s tehdy asi vlajkovou lodí Tesly /sestava/, která musela stát na tu dobu ranec.

                    4. Fíha, pamatuju si na jedno AR b (modré) s trochou teorie a s návody. Předposlední byla třípásmová a poslední stejného obsazení s bassreflexem, dobré bedny. Podle toho jste to spíchnul? Ty repráky samy o sobě nebyly levné. Člověk to tenkrát nechal plavat, protože kvalitně vyrobit skříň nešlo a jinak – také ne, byla by to škoda. Vyhýbky se vyráběly tuším ve svazarmovské Elektronice?
                      Bohužel jsem o časáky přišel při jednom ze životních přesunů, nebylo na ně místo. Takže zbývají mlhavé vzpomínky.
                      Když se sejdou zájemci o stejnou muziku a navíc v mezích možností rozumní, tak to může fungovat. Ale je to zázrak. (Jo, to se netýká póvlu, tomu je leccos jedno a sere na všechno, kromě svých práv.)

                    5. Ano, bylo to modré AR. I podle jiného čísla jsem si vyrobil anténu na VKV, byla tehdy norma OIRT a západ měl CCIR (určitě mě servisdok opraví, nic ve zlém). A tou jsem chytal v Praze vysílače v Bavorsku a dokonce i stanici Rias Berlin, ale ta se trošku ztrácela. To bylo určitě před 89, protože se na střeše objevil soused v montérkách Brigáda socialistické práce a začal pindat, že určitě ruším příjem společné antény ČST. Do rána mi uřezal prvky antény, pak už dal pokoj. TV ARD se chytala v pohodě, ale ZDF byl problém, protože, tuším, v Chlumci nad Cidlinou byl vysílač na stejné frekvenci (26 kanál?) a ten příjem spolehlivě rušil. Prostě jsem si zablbnul:-)

                      K těm bednám – jsou to třípásmovky včetně bassreflexů, repráky i výhybku jsem koupil někde v elektru v Praze. Fakt už nevím kde. Bedny mi vyrobil kamarád truhlář, mají na výšku metr, šířka/hloubka 42 cm.

                    6. Z ceskejch repraku jsem koncem 80ek postavil petipasmovky, dole vylity betonem a vysypany molitanem. Hraly jako vino, jen porad odchazely kalotaky. Basaky od Tesly tehdy byly spicka. Stredaky taky dobry. Kaloty mely problem ve vykonu. Pokud se blbe tozpocetl vykon beden a do tech kalot poslalo moc, tak jen luply a bylo vystarano. Zacatkem 90ek jsem postavil tlakace, podle hesla ‚fouknu do mikrofonu a bedny fouknou na mne‘ a tam uz jsem vyskace sehnal aspon od Conrada a ty nikdy neodesly.

                    7. Já mám tyhle vejškáče a ty jsou v pohodě

                      http://www.repromania.net/tesla/tesla-vyskove-arv-3604/tesla-vyskove-arv-3604.php

                      Odešly mi střeďáky, ale ty jsem sehnal od jednoho maníka, fakt trošku blázna, co měl plnej barák Tesla repráků většinou ještě origoš zabalených a celej obývák plnej starej zesilovačů, manželku jsem neviděl, ale tvrdil, že je ženatej :-)

                    8. Jojo, to jsou ty kaloty. Jenze, ja do nich hulil vic, nez tech 50 W na kus… stacilo houslovy solo a kaloty sly srat. Pak jsem je paroval a byl klid.

                    9. Btw, basak v te petipasmovce byl hermeticky utesnenej proti podlaze, delal jen extremne nizke frekvence. To bylo dilo :-). Misto basreflexu zalomenej zvukovod a tak…

                      Za totace se dala sehnat letecka preklizka, z ni se bedny delaly dobre.

                    10. Zvukovod na velkém reproduktoru jsem živý neviděl, jen na obrázku Telefunken, a to byla kinosoustava. Ty, co jsem zažil, měly výškové zvukovody, třeba AKR 302 a další. To jste měl tu pětipásmovku doma? Nebo v klubu apod.? Huh. Ale proč ne. Pro našince do bytu asi bohatě stačily ty, co postavil kolega Brundibár.

                    11. Jo, ty bedny puvodne byly v byte, ale bylo v nich slyset uplne vsechno, takze jsme s kamosem dospeli k zaveru, ze nadoma jsou nahovno a sly do VS klubu.

                    12. prasatko Bobik 8.5.2021 v 0:06

                      Pár beden s basovými zvukovody používala jedna konkurenční kapela. Na stěhování museli mít o vlek víc. Když jsem si jednu půpjčil na vyzkoušení, hrála, ale v praxi byl efekt spíše optický.
                      (Jo, tuhle hášku jsem pochytil z recence čtyřiadvacetistrunné akustické kytary, kterou tehdy používala jedna tuzemská kapela.).

                    13. Celej obývák plnej… To mi něco málo připomíná 8-)) U nás to bylo taky něco od elektra- a mechaniky. Už je to dávno, byť za nové doby.
                      Bohužel v sídlištním domě jsme nemohli tahat kabel na střechu. Takže na VKV šla trojice Praha – Hvězda – Vltava. V CCIR nic. Popravdě řečeno, ani se člověk nesnažil. Stačily krátké vlny a večerní a noční (víkendové) lovení ponejvíce na SSSR radiopřijímačích. Pamatuji si velký VEF, Medidian, malou Orbitu. Předtím český Dolly. A ještě předtím Melodii, ta už byla tak stará, jako já. Strojovna Grundig Satelit byla pro nás snová. Někteří vrstevníci to brali vážně a v kolektivce telegrafovali, ale ten radioamatérský svět ne každého, byť prověřeného, bavil.

                      Napadá mě, že tahle sada příspěvků postrádá zmínku o tom, jaké to bylo za totality totálně totalitní.

                    14. My jsme bydleli ve druhým patře a soused v pátým. Koax šel venkem na střechu, tam byla kovová bedna na zámek a lešenářská trubka s anténama. Soused, co byl se mnou napojenej (a parádně nadšenej), vozil pásmový zesilovače z NDR, fungovaly perfektně. Ale základem musela být kvalitní anténa, zesilovačem se zisk nenahonil, max ztráty v kabelu. V Růžový ulici kousek pod hlavákem byla prodejna hutního materiálu (snad to píšu správně). Tam se dalo koupit všechno, co se materiálu na antény týkalo.

                    15. Ve starém domě sousedi tahali mějaké dráty světlíkem, ale to bylo v době, kdy jsme ještě telku neměli a na rozhlas stačilo to, co bylo doma. Navíc byl člověk ještě malej na velké kutění. Takže jediná anténa z té doby byl drátový složený dipól s odporem uprostřed, s pečlivě slepovanými distančními dřívky, božebože, jakou to dalo nešikovi práci. Ale myslím, že rodiče byli raději, že člověk občas seděl doma, než aby se proháněl někde mezi továrnami.

                    16. Na dipólu musel být symetrizační člen 300/75 Ohm

                    17. Je to už vážně dávno, přesně si napamatuji. Máte pravdu, že jednoduché by to být nemělo, mělo-li by to být udělané pořádně. Svod byl ale krátký, byla to bytová – oknová resp. balkonová záležitost a spíš pro legraci, něco na způsob – kdo si hraje, nezlobí. Jo, svod byl asi dvojlinkou, ne koaxem, takže, si myslím, že nebyla krabička nutná. Nějaké drobné nepřizpůsobení už nehrálo roli. Černý plochý kabel a zásuvka se dvěma packami.

                    18. Jakýpak velký výběr stanic – můj děda, na nějaký lampáč, poslouchal výhradně Londýn, Luxembourg a Hlas Ameriky. Nic jinýho sem za desítky let vod něj z pokoje neslyšel.

                    19. Posledních pár let mého bydlení v paneláku, byl ve znamení instalace beden ARS850 do obýváku, namísto šedesátilitrových šustibudek.
                      Na vysvětlenou dodávám, že to jsou největší třípásmovky, jaké kdy Tesla vyrobila, určené podle vlastností i impedance spíše pro poloprofi a profi účely.
                      Mají čistý objem 180L, na basech mají osazen 15″-390mm reproduktor na pryžovém závěsu typu ARN930. Ten reproduktor má Frez=18Hz, povolený zdvih ±9,5mm a v dané bedně potom tento reproduktor pracuje s dolním mezním kmitočtem asi 22-23Hz při poklesu pouhé -3dB. Středovrchy jsou v ARS850 koaxiálně, jako ve velkoformátových studiových monitorech.
                      Protože jsou ARS850 patnáctiohmové, napájel jsem je ze dvou upravených Pavlíkových monobloků DPA440 /na kanál 280W-4R, ale do těch 15R, při hodně odlehčených zdrojích, dávaly jenom asi třetinu/.
                      Řídící zesilovač k monoblokům byl kopií taktéž Pavlíkovy-Bohoušovy DPA550, který má zcela odlišný způsob jak korigování kmitočtové charakteristiky, tak i fyziologie, než naprosto cokoli běžného komerčního. Pochopitelně to celé pracuje už asi od 2-3Hz, stejně jako ty DPA440, ale to zde není tak důležité.
                      Podstatný bylo, že ty soustavy opravdu bez poklesu vyzářily celé slyšitelné pásmo a s takovou razancí i amplitudou na spodkách, že i já doma jsem občas po nábytku sbíral kousíčky uvolněné omítky z panelů a stropu.
                      Důsledkem toho bylo, že do půlroku mě zbytek, 31 partají zcela přestalo zdravit, měl jsem párkrát posprejovaný dveře, několikrát jsem našel na prahu nasráno, volali se na mě fízlové a tak podobně. To už se mnou několikátý rok nebyla moje paní, jen dcerka. Moje paní bohužel musela odejít jinam a věřím, že tam už ji nic netrápí.

                      Připomínám, že to bylo v období takového toho právního bezčasí, kdy jsem byl totálně znechucenej tím, že každý, kdo má do prdele díru, si může dělat, co chce a já jsem takovej vůl, že se furt v něčem omezuju a beru ohledy na druhý.
                      Chlastačky a pařby s hurónskými výkřiky „svobodáá kurváá“ do časného rána i během pracovního týdne, pak i s drakem do práce.
                      Nebo kolektivní sledování nočních sportovních zápasů s ohulenou televizí a deseti lidma v obýváku, byly u okolních partají zcela běžný.
                      A já to všecko do dvou-tří ráno poslouchal s vědomím, že já sám si nedovolím ty svoje původní, docela skromný šedesátilitrovky s vestavěnými 150W zesilovači, zesílit podle svého gusta, abych náhodou někoho nerušil a nebyly stížnosti.

                      Tak jsem se prostě nasral a i v tom 32b paneláku typu G40, ve třetím patře, tedy přibližně uprostřed jeho konstrukce, jsem začal poslouchat oblíbený hardrock a popmetal na aparátu, na kterým to mám rád. Na aparátu, který umí předvést, jak to mistr u ranveje ve studiu myslel.
                      Při stěhování beden jsme s kámošem potkali u výtahu jednoho souseda a ten, hledě na ty almary, co se musí nosit ve dvou, říká „kurva servisdoku, teda jako nic proti, ale toto špatně skončí“. Tak si říkám – polib mi prdel, debile ožralý. Zrovna ty máš co kecat o tom, co špatně skončí. Být jen o trochu větší nervák, tak zrovna ty už jsi měl párkrát rozbitou hubu za ten bordel, co v baráku děláš a za mlácení své ženy i děcek.

                      Jako další příklad „soužití“ v nově nabyté svobodě a v paneláku uvedu, že pokud jsem např. chodbu na patře a schodiště nevytřel aspoň jednou týdně já, tak to prostě neudělal nikdo – všichni měli jenom plný tlamy lidských práv a povinnosti se jich netýkaly. To samý rozmlácený vypínače a tlačítka od světel pubošema, kterým debilní rodiče řekli, že teď už je svoboda a že už si mohou dělat, co chtějí. No tak dělali..

                      Obyvatele toho paneláku zachránilo to, že u mámy se naplno rozběhl Alzheimer, už nemohla zůstat ani hodinu bez dozoru, tak jsem se přestěhoval do RD rodičů a zařídil se tu po svém. Když jsem začal nezvládat, přistěhovala se i ségra a po mamčině odchodu už jsme spolu zůstali – co taky na starý kolena vymýšlet.

                      Teď ale neposlouchám na ARS850, ale na jejich profi verzi, na velkoformátových, aktivních studiomonitorech ARS641, kterým rozhlasáci a televizáci říkali R12.
                      Obrázek ARS641 jistě někde na internetu bude.
                      Je to samozřejmě taky 3p, na basech je 15″ měkký ARN932, koaxiální středovrch je stejný, jako v ARS850, tedy střed upravený ARO664 a vrchy upravený ARV160. Celý středovrch později vyměněný za velmi podobný, ale více zatížitelný 8″+1″ typ od firmy Tannoy.
                      Soustava má vestavěny 100W sin koncové zesilovače a jako taková /bez zesilovačů/ má průměrnou charakteristickou citlivost 93dB/W/m. Tento údaj znamená, že soustava je schopna při příkonu 1W vyprodukovat ve vzdálenosti 1m akustický tlak 93dB.
                      Zesilovače mají samozřejmě symetrické vstupy, takže jako řídící zůstala DPA550, ale s ohledem na umístění těch beden, jsou na vstupech jejich zesilovačů přepnuty 40Hz korekce na -3dB.

                      Uznávám, že podobný hrůzy nemůže, nebo spíš nechce mít doma každý. Občané mají laťku kvality reprodukce obecně velmi nízko – a ostatně, každý ať si poslouchá, nač má gusto, prostor a peníze.
                      Mně to ale takto vyhovuje – skoro celý život dělám do zvuku, do HiFi nejvyšších tříd a s velkým přesahem i do kvalitních PA. Tak proč bych sám měl poslouchat nějaký atrapy?

                    20. Prý šedesátilitrové šustibudky :-) . 60 l je pro většinu obyčejníků obrovský objem (žijeme v éře počítačových plasťáčků s dvoupalcovými repráčky …. ). Já měl standardně bedny asi osmdesátilitrové třípásmovky, šestireprákové (ostatně, mám je dodnes, tři páry, do ložnice, do obýváku a do dílny, tam všude hudbu potřebuju, přecimeci … ).
                      Jinak, bydlel jsem i v činžáku i v paneláku a nikdy jsem sousedy nešetřil. Doma byla i kytarová bedna, basová bedna, a lampový Marshall 100 W, a basy a kytary, holt se sousedi seznámili nejen s hifi soundem, ale i s anglickým crunchem.

                    21. Kdysi davno jsem videl repracky, tusim Eizo, nebo tak nejak se jmenovaly. Bylo to nekdy na pocatku 90ek. Staly strasnou raketu a vyrobce se dusoval, ze ta mrnava bedynka dava snad 300 W RMS se zkreslenim nula nula hovno. Pamatuju si dodnes, ze tomu nikdo nechtel verit.

                    22. Ale co do takových beden zapojit? Má smysl tam používat frekvenčně ořezanou kvalitu CDček ? Kde člověk sežene klasické rosckové kapely v potřebné kvalitě?

                      Já jsem měl Technics, myslím taky přes 100W, docela malé repráky, objem u basového byl řešený dírou v zadu. Basy to mělo fantastické až do nejnižších frekvencí a to byl asi jen 25cm v průměru. Středy taky ušly. Jen výšky trochu pokulhávaly, bo tam nebyl piezo, ale jen obyčejný výškáč.

                      SKutečný hifista by to asi považoval za prasárnu, ale mělo to tlačítko, kterým se daly nahonit nejnižší basy tak, že to co z těch beden už bylo na hranici slyšitelnosti a člověk ty basy vnímal spíš vnitřnostma než ušima a přes drnčení okenních tabulek.
                      Zvláštní je to, že s touhle frekvencí bylo jen pár CD co jsem měl, aby to správně dunělo. Myslím že to bylo ještě hlouběji než klasický kopák.

                      Mimochodem, přemýšlím jestli by se dala sehnat fentastická nahrávka projektu Michala Pavlíčka „Symfonické rockování“. Naprosto fantastická věc co by stála za kvalitní nahrávku. Já ji mám jenom z youtube, vysílala to ČT.
                      Docela by stálo ve slušné kvalitě mít i jazzrockové začátky Michala Kocába. Ty jsem našel?
                      https://www.supraphonline.cz/album/549289-zizen/hi-res
                      Jen by mě zajímalo, jaký je rozdíl v té deklarované kvalitě FLAC a ještě dražší HiRes. Máte s tímto nějaké zkušenosti?

                    23. Technics mám hrající dodnes a to tlačítko na zvýraznění basů je „loudness“. K té slyšitelnosti frekvencí je to asi tak, že s postupem věku hlavně ty vyšší frekvence už člověk neslyší. Je to prostě fakt, takže doby, kdy jsem se radoval, že slyším na zkušebním CD 20 kHz, jsou nenávratně pryč.

                    24. Na podobny tema jsem vypil hodne vina s profi divadelnim zvukarem, protoze (tusim) s CD prisel ten nesvar, ze bubny jsou uprostred a prej ze subbas staci taky uprostred, protoze lidi stejne poznaj hovno. Ja nevim, ale kdyz nekdo bouchne do bubnu vlevo, tak ja to teda slysim vlevo. A jedna kapela… nebyl to Lynyrd Skynyrd…? mela dokonce bubny dvoje vlevo a vpravo. Takze za mne je proste centralni subbas prasarna, pokud poskytuje jakekoli frekvence ve slysitelnem pasmu. Pokud je reprak otocenej dolu a jen kope do podlahy, tak dobry. Ale jinak ne.

                      Ja jsem fanda sterea. Ruzne ty vymrdavky pseudoquadrom 5+1 a podobne dojmologie jdou nejak mimo mne.

                      Do tech velkejch beden tehda jsme pousteli muziku z pasky. CD v podstate zacinaly, DAC staly za vylizprdel a kamos mel profi… ted nevim… 24 stop? No jelo to na palcovou pasku, puvodne masina do studia. Kdesi to ukoristil pri rekonstrukci divadelniho studia a prismykal domu. Sice nepouzival vsechny stopy, ale ukazoval, ze ta paska mela paradni vlastnosti stran predmagnetizace a vernosti reprodukce. Takze nez zacaly DDD CD, nic lepsiho jsem nepoznal.

                    25. Přesným účelem funkce „loudness“ je zdůraznění okrajů akustického pásma, ovšem pouze při tichém poslechu. Tehdy totiž citlivost lidského ucha klesá právě v těchto oblastech, proto se tato funkce v češtině nazývá „fyziologická regulace hlasitosti“. Některé zesilovače střední třídy ji mají instalovanou „napevno“ a míra zdůraznění je závislá na poloze regulátoru hlasitosti. Přestává působit přibližně za první třetinou celkového rozsahu. Lepší přístroje ji mají vypínatelnou.
                      Často se tato funkce plete s různými funkcemi „Ultrabass“, „X-bass“ apod. na velmi levných přístrojcích, které bez těchto berliček a v základu hrají mnohem hůře, než rozhlas po drátě, blahé paměti.

                      Málokdo už ví, že kdysi vysmívaný rozhlas po drátě, pokud byl technicky v pořádku a správně udržovaný, přenášel se zanedbatelným zkreslením, zcela bez rušení a téměř lineárně kmitočtové pásmo 40Hz-12kHz. Modulace k zesilovacím stanicím RPD přicházela ničím nedeformovaná, po zvláštních nf párech dálkových telefonních kabelů, v podstatě přímo z odbavovacích pracovišť rozhlasu, odkud odcházela modulace i na AM/FM vysílače.
                      Paradoxně tak byl dynamický rozsah RPD větší, než např. FM rozhlasu, neboť klasické FM vysílače nutně potřebují mít, kvůli většímu dosahu, kompresorem hodně dynamicky upravenou modulaci. I dneska se modulace pro FM vysílače „upravuje“, mnohem ve větší míře. Nejenom dynamicky až téměř na nulu, ale bohužel i kmitočtově. U komerčních stanic je ten výsledek někdy až k neposlouchání. Ono, když se honí dosah kvůli reklamě, tak jdou všechny ohledy stranou – a třeba takovému Impulsu ani není žinantní, vysílat trvale mono. Dělá se to všechno převážně zařízením, obecně nazývaným Optimod, podle jednoho z prvních přístrojů firmy Urei, který všechny potřebné úpravy pro FM dokázal dělat komplexně.

                      Širokopásmové reproduktory účastnických skříněk RPD sice celé toto nf pásmo 40Hz-12kHz v plné úrovni přenést nedokázaly /kvůli omezené velikosti skříněk i omezenému příkonu/, ale stále to bylo dost na to, aby horní konec akustického pásma RPD sahal přesně 3x výše, než např. AM rozhlas, naladěný na stejnou stanici. Nehledě na absenci rušení a zkreslení.
                      Pokud náhodou měla dotyčná, už modernější skříňka RPD ze 70.let, vestavěnou DIN zásuvku pro záznam na magnetofon, tak výsledek na pásku byl pak mnohem kvalitnější, než např. nahrávka z tuzemského FM rozhlasu a srovnatelný /kmitočtově a zkreslením/ s modulací zahraničních silných CCIR vysílačů.

                    26. Pro zajímavost bych snad dodal, že jeden kompletní radiouzel rozhlasu po drátě a větší část vybavení lokálního studia městského rozhlasu, jsem si do své sbírky nf techniky zachránil. Je to, pravda, trochu extrém, i vedle „běžných“ záležitostí, jako jsou třeba 1.200W výkonové rámy pro místní/podnikový rozhlas.
                      Výkonový rám pro RPD dává sinusový výkon 2.500W, pět bloků po 500W v bezeztrátovém, paralelním chodu dle patentu, Teslou v r. 1949 ukradeného pardubické firmě Telegrafia. Možná je to k neuvěření, ale až na nepodstatné drobnosti /přítomnost a nevyřaditelnost ochranných limitérů/ překračuje tenhle 350kg vážící, 5,2kW žeroucí drobek všechny kvalitativní požadavky bývalé, německé profi normy DIN45250 pro I. kvalitativní skupinu.
                      Včetně hodnot zkreslení, odstupu i výkonové kmitočtové charakteristiky :D

                      Výkon odchází na napěťové hladině 120V či 240V /ta se volila dle velikosti-rozsáhlosti lokality, následně se pro jednotlivé ulice, či bloky domů transformovala dolů na 30V/. Obslužný modulační/kontrolní rám má pět korigovaných vstupů, z toho dva mikrofonní, plus dva rezervní. Modulační rám je vybaven dekodérem modulace z metalických linek /jištění proti zneužití, bez přesného pilotu 16,65kHz signál nepustí dál/ i záložním, profesionálním FM tunerem pro případ výpadku obou metalických modulačních linek. Je to všechno plně funkční, původně to s rezervou zásobovalo modulací přibližně šest tisíc přípojek RPD ve městě, s možným připnutím ke stovoltovým pouličním linkám městského rozhlasu. Při vysílání místních zpráv, ze studia místního radiouzlu, tak šla kvalitní modulace jak do všech skříněk RPD, tak do ulic města.

                      Právě RPD, propojený s městskými rozhlasy a rozhlasy velkých fabrik, sehrál velkou roli v informovanosti obyvatel v roce 1968. V situaci, kdy byla hlavní studia ČRo obsazena a poškozením zneschopněna, vč. kolaboranty vypnutých či poškozených vysílačů, fungoval systém RPD + MR naprosto spolehlivě, dokonce se do něj nedokázali nabourat ani sami okupanti :D

                    27. prasatko Bobik 7.5.2021 v 22:35

                      No, kvalitně vyrobit skříň možné bylo a několik jsem jich vyrobil, od regálových s použitím ART 481 přes „zpěvové“ sloupy po odposlechy. Výhybky se daly koupit nebo udělat, to zejména pro „tlakáče“.

                    28. Ano, kdo chtěl buď ušetřit, či postavit si bedny dle vlastních představ o designu, či o specifických parametrech, tak stavěl. Pokud byl k ruce šikovný truhlář, hlavně kvůli povrchovce, tak to byla sranda a každý truhlář si rád přivydělal. Stavět bylo z čeho – měniče z TVM byly až na výjimky poměrně slušné /tak za tehdejší peníze určitě/ a občas se daly přes překupníky sehnat například i kvalitnější výškáče, na úrovni té ART481 i lepší, od poměrně renomovaných firem, jako měničová divize Nokia, Seas či Pioneer. Stálo to sice vyšší násobky cen tuzemských měničů, ale soustavy s takovými měniči jsou ještě i dnes vysoko nad úrovní toho, co se teď sériově vyrábí.
                      Bylo pod úroveň jakéhokoli slušného, zdatného českého amatéra, aby si do vlastních výhybek, namísto slušných svitků a vzduchových tlumivek, napral podřadné bipolární elektrolyty a cívky na feritu, jako se to běžně dělá dnes – ojeb, kam se podíváš. A slušnější soustavy bez tohoto šrotu, s kvalitními měniči dnes nezaplatíte. Tedy jistě ne všichni, ale dělnická a střední třída určitě není ochotna vyvalit za párek 3p poctivých sloupovek například 150-200k.
                      ART481 je sice velmi kvalitní, ale přece jen trochu problematický měnič, nejen kvůli své nestandardní impedanci. Nehodil se úplně všude a nakonec i svazarmovský HiFi Servis Praha /později Elektronika Praha/ uznali, že 3p soustavy KE30 a jejich varianty, osazené na výškách ART481 naštorc, se nehodily úplně všude. Ty stejné KE30, stejného formátu, ale na výškách s malými elipsami 75×50 typu ARV160 či ARV165 /s feritem/ dávaly zpravidla v netlumených bytových prostorech subjektivně a citelně lepší výsledky.
                      ART481, zvaný „sekyrka“, se zvukovodem naštorc, měl tak široký horizontální vyzařovací úhel, současně i velkou citlivost a „dostřel“, že soustavy s nimi, měly v málo tlumených místnostech velké problémy. Těžko definovatelné a neodhadnutelné odrazy, způsobily „rozmáznutí“ výšek už od 6-7kHz a bylo to dost nepříjemné. Ve své podstatě to rozmazalo stereofonní obraz a zhoršilo lokalizaci.
                      Ostatně i kvůli výše uvedeným vlastnostem, se ART481 původně využívaly hlavně v soustavách pro kina, pro které vlastně byly původně vyvinuty. V malých kinech musel ART481 buď sám, nebo ve větších kinech ve trojici, dokázat jak prostřelit plátno, tak i dostřelit tak daleko, aby ani divák v zadních řadách nebyl o hraničních, kinařských 12kHz z optobudičů ošizen.
                      Poslední model soustav pro kina, typ AKR5015 z roku 1985, už měl těchto „sekyrek“ osazeno dokonce šest.

                    29. Ježišmarjá, ty seš nadšenec. Vypadá to, že jsi v tom fakt „jel“. Nu, lepší než pařit na diskoškách nebo si vymejvat mozek počítačovejma hrama. Jj, tak to vše tenkrát nějak bylo.
                      Otázkou jest, zda se magoři s naší historií dokáží i dnes zaposlouchat do hifi stereo báze v dokonale učiněné místnosti, tak, jak jsme se o to tenkrát snažili …. a měli na to nejen čas, ale i duševní a emocionální kapacitu. Rodiny, děti, rozvody, děti, vnoučata, hypotéky …. poslouchá ještě někdo vůbec třeba celé LP, v klidu, v podvečer, v šeru, v akusticky fajnové ložnici, před spaním? A povídá si vůbec ještě s někým o té hudbě?

                    30. h72 9.5.2021 v 13:34

                      Abych se přiznal, celé LP jen zřídka, třeba když mi někdo z blízkých daruje vinyl toho hodný.
                      Na druhou stranu lze doma vyslechnout něco z rohlasové produkce.
                      O hudbě si povídám s lidmi často, například po koncertě v „JZD“ nebo podobném podniku, hodně lidí dnes umí hrát a někteří opravdu dobře. Je ovšem smutná pravda, že zvučit umí málo lidí a dobře skoro nikdo.

                    31. servisdok 9.5.2021 v 12:54

                      V souvislosti s reproducí hudby mám jeden poznatek. Před lety jsem četl recenze na sloupy Needle, které vymyslel Cyburgus. Nevěřil jsem, že by tak malý reproduktor byl k něčemu vážně použitelný, tak jsem si pár udělal, jen narychlo, prakticky z odřezků zbylých z kuchyňské linky. No, ono to opravdu hrálo. Ještě je používám, aranže s dřevěnými nástroji poslouchané malé místnosti (40 m3) s prakticky holými stěnami (omítnutá cihla) jsou neuvěřitelně věrné.

                    32. Needle jsem našel, ale musely by se udělat z hliníkové roury ….

                    33. Válce už tu byly, v 80.letech. Taky různě velké koule i jehlany.
                      Lidé od výkonné i kvalitní PA techniky už nějakou dobu vědí, že nejvýhodnější je trapéz, ale vysvětlujte to designérovi, co nemá ani ponětí o nějakém stojatém vlnění a vnitřní difrakci.

                    34. Jak te tak ctu, tak se mi vybavuje mladi, lezeni v modrych AR, kopirovani zapadnich casaku doma na zvetsovaku a shaneni toho nej nej matrijalu pro bedynky… joooooooj, kdeze ty casy jsou. Honili jsme kazde zkresleni, Dudka jsem stavel v nekolika variantach, nedodelal jsem ten jeho Mosfetak (tusim typ 380? Uz nevim), desky a chladic lezi kdesi ve skrinkach.

                      A dneska, jako mastnak jdu a koupim to hotovy. Proc? Protoze cim dal tim vetsi hovno slysim a naopak se mi do usi dere sum. Takze za par let bude fuk, co budu mit za bedny :-(

                    35. Nu, jsou hrozné vzpomínky. Inu, naši ani neměli televizi, počítače byly až začátkem osmdesátek, co s volným časem? Takže, Amatérské radio, Modelář, Urob si sám …. Plánky, návody, kutění, dobrodružné to bylo ….

                    36. Mimochodem – mám doma komplet Udělej/Urob si sám od začátku sedmdesátek. Jsou toho dvě banánové krabice a je to ….. super!!!

                    37. …sranda je, ze i dneska se stane, ze za mnou v praci prijde kolega s nejakym problemem a hned rekne ‚…hele, ty si nejak poradis, jak to spravit, zejo?‘. Takze uz jsem nekolikrat vymenoval clanky v Bosch baterii na elektromoped, lepil dohromady rozmlacenej privesek na klice, vymenoval procesor na desce z pracky, dokonce prisel majitel firmy s lampickou z kola a povida ‚no, ono to stoji 15 euro,… ale nesviti to, kdyby to byla nejaka prkotina,… no… nechci te otravovat, ale kdyby to slo…‘ Nemec proste neumi opravit to, na co nema podrobnej navod. Jsou v Nemecku i bastliri a modelari, ale vymiraj.

                    38. Tahle ztráta kontinuity mě děsí. Kde má člověk začít, když je člověk teoretik humanitně a přírodovědně vzdělanej, bez rodinného kutilně-bastlířského zázemí?

                    39. h72:
                      „… naši ani neměli televizi,..“
                      – – –
                      I u nás nebylo na novou, bo se splácelo bydlení aj.
                      Z příbuzenstva od profi opraváře však byl přísun různých „vyřazených“ TV za nepatrné ceny až zdarma. Proto vždy v obýváku stály DVĚ vedle sebe, aby byla záloha pro případ výpadku, a ještě někde bokem bývala nejméně jedna další. V 80. letech se vyskytoval i starší barevný Philips, bohužel se dal obtížněji opravovat, byl složitý.

                    40. My jsme měli ze začátku černobílou Teslu, model si už nevzpomenu, a tam se pravidelně odpojoval nějaký spoj. Táta jezdil často na noční, ale máma byla vybavená pájkou, troškem cínu a během pár minut to zas běželo :-)

                      No a v osmdesátkách byly k sehnání i barevný TV. Táta mě poslal do Diamantu dole na Václavku s tím, že v žádným případě Rubín. Byl jsem puboš, klackoval jsem se a srala mě ta fronta a pak ten úprk (televize se prodávaly až na konci). Tam se ukrýval prodavač s tím, že přišly jen Rubíny. Táta stál frontu před malým elektrem v boční ulici (Jindřišská, Opletalka?) a přišly Tesly s obrazovkou Toshiba (Tesla Color Oravan?) – 20 kousků. Každou byla obřadně přivážena na takovým servírovacím stolečku. Asi desátá po zapnutí NIC. Dvacátej jen „To je v prdeli“ :-) Ale hrála pěkně.

                    41. No, uvedu na pravou míru …. naši, my, jsme nebyli zas tak chudí …. a telky byly pro nás běžně k dostání (i barevné, nějaké známosti jsme měli) …. ale naše rodina prostě telku nepotřebovala. Já jsem si ji, jako již velký kluk, koupil, ale měl jsem ji jen jeden rok. Zjistil jsem, že ji také nepotřebuji. Věnoval jsem ji bratranci. V mém desítky let trvajícím manželství se telka nevyskytovala, po rozvodu jsem ji též nepořídil, moje bývalá žena ji také stále nemá, mé děti (hooodně dospělé) telku z domova neznají …. Prostě ten krám nějak nepoužíváme, desítky let a celý rod.

                    42. Vlastně to vezměte chronologicky – televize se vyráběly a prodávaly zhruba od dvacátých let minulého století. Takže můj rod, tedy praděd, děd, máma, já a moje dcera (ta mi a nám nejpodobnější) za posledních sto let se telkami v podstatě potkal jen na návštěvě u kámošů.

      2. A ještě si to neprůstřelně vyargumentují: https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-proc-jsem-ockovanec.A210505_211025_p_spolecnost_wag

        „Našlo by, s odpuštěním, mezi lidmi tolik hajzlů? A žádný spravedlivý, který by do toho hodil vidle? “ – Našlo, panáčku. Viz nástup nacismu v Německu nebo poválečný vývoj v ČR. Prej hodil vidle. Ukaž mi jak.

        1. úžasný, chce se mi brečet.
          Rok od začátku strašlivé pan/epidemie a jemu za celou dobu bylo lautr hovno.
          A on se těší na to, že bude mít alergickou reakci po vakcíně a mrzí ho, že žádnou nemá.
          Ještě že se ohání logikou.

        2. V Německu i ČR se jednalo o dění v rámci jednoho státu, očkuje se všude i státy které se navzájem „nemusí“ … ale to je vlastně fuk, pokud připustíte že očkování je „spiknutí hajzlů kteří chtějí snížit porodnost“ tak by to prostě začali pěkně potichoučku lít lidem do vody…
          Tím neříkám že očkování nemůže být rizikové, ale to bude vyplývat z důkladného neotestování vakcín a z toho že si svůj podíl medvěda chce urvat každý šamponář.

        3. Mohou za to tzv. novináři a média. Nikdo jiný hysterii a paniku neumí šířit tak, jako současná média.
          Nedovedou si poradit s touhle digitální svobodou stejně, jako moje generace se skutečnou svobodou – po tom druhém převratu v 89.
          Myslí si, že mohou všechno. Je třeba najít někoho, kdo jim kurva důrazně vysvětlí, že nikoli, že nemohou. I kdyby to měl být horší Hitler a lidstvo to mělo stát další válku. Je mi líto, že to tak musím psát, ale jinak to nepůjde, lidi se sami od sebe nevzpamatují. Každá válka je svým způsobem očistný proces.

          1. Jsou to samí cucáci co vědí o životě hovno. Jejich hlavním „posláním“ jsou články, které jen straší stádo. Ubečený stádo se klidně nechá manipulovat estébákama, co kradou po stamilionech. Mastičkár, ten je úplně vymazlenej, svině, co se ráda poslouchá a pak jen tak mezi řečí utrousí, že těch 30 mio, které nepřiznal jsou z „vědecké činnosti, která negeneruje zisk.“ Stádo jen zabečí a běží do fronty na injekci, protože jim to ten hodnej pán na konci tak hezky mile vysvětlil jako včera večer v havlovizi „A nezapomeňte se nechat očkovat, dnešek byl rekordní!“

            Dvě kravky z noha „novinářek“:

            Klára Fořtová – studuje Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. První zkušenosti získávala v regionálním deníku v Českých Budějovicích, odkud pochází. V iDNES.cz působí jako elévka od roku 2019.

            Kateřina Vaníčková – v roce 2017 začínala v regionální redakci MF DNES v Královéhradeckém kraji, kde si vyzkoušela psát všechna možná témata od reportáže ze Sněžky, operačního sálu přes soudy až po kauzy spojené s hotelovým komplexem na Hrádečku či zázračnými menhiry. V roce 2019 přešla do domácí redakce MF DNES a iDNES.cz.

            1. Tomu, že se novinář školí postupně ve všech rubrikách, v terénu i doma, ve vědě, sportu, počasí, zvířátkách či soudničkách se neposmívej. Je to prostě nutnost. Nemůže být každý hned po škole geniální glosátor, fejetonista, politolog či kýhoďasa co.
              To, že to jsou blbky, je ovšem jasné.

              1. Někdy by postačila jen trocha soudnosti a kontaktu s realitou, kterou žije většinová společnost.
                Jakmile jedno z toho chybí, tak to potom vypadá tak, jak vidíme.

                1. Dneska jako novinář nemůžeš psát svobodně. A to ani na volné noze. Na druhou stranu to není omluva pro kolaboraci.

                  1. Hodne moderni jsou vysetrujici pisalkove, co si nechavaji rikat investigativni. Investigativni nujsmejkr.

  6. Výborné!!!

    1. Možná tam chybí výraz „Best in Covid“ :-D.

      1. Best in Covid: Země s největším počtem obětí na chřipku určitého typu. Země s pestrou plejádou různých opatření proti tomuto druhu chřipky, která dramaticky zvedla počet obětí ve srovnání s variantou, ve které by se nepočítalo s žádným opatřením.

        :-)

    1. :o)))
      Ale proč to proboha čteš? Respetkive, on to ještě někdo čte, tyhle hlouposti? Svatá prostoto. :)

      1. Normálně články nečtu, ale tenhle jsem si záměrně přečetl a stálo to za to. Ale pointa byla někde jinde, svatá prostoto!

      2. Čte to dost lidí, víc než je zdrávo. Ze studijních důvodů neškodí to občas prolítnout, včetně diskuzí. Dá to odpověď na to, proč jsme v takových sračkách.

        1. Jo přesně. Když se potřebuju přesvědčit, že se nic nezměnilo, nebo o kolik se co zhoršilo, tak se jdu podívat do diskusí na Novinky, anebo prolítnu nejnovější výplody blogerů na iDěsu. Zejména pak Kroupa, Turner, Bošková a jim podobní. To je kurva výživa..

  7. Konspirace, dezinformace, nebo skutečnost? Nová výbušná studie vědců z prestižního institutu Salk Institute, zpochybňuje současné používání genových vakcín, které mohou představovat vážné riziko pro veřejné zdraví. Článek s názvem Nová zpráva srovnává vakcíny s kultem „Posledího soudu“, ukazuje, že výrazný spike protein SARS-CoV-2 poškozuje buňky a potvrzuje, že COVID-19 je primárně vaskulární onemocnění.

    V nové studii vědci vytvořili „pseudovirus“, který byl obklopen klasickou korunou spike proteinů SARS-CoV-2, ale neobsahoval žádný skutečný virus. Expozice tohoto pseudoviru do pokusných zvířat, vedla k poškození plic a tepen, což dokazuje, že samotný spike protein stačil k vyvolání nemoci. Toto je první studie, která ukazuje, že k poškození dochází, i když jsou buňky vystaveny jen samotnému spike proteinu. Obě vakcíny, t.j. Moderna a Pfizer fungují na bázi spike proteinu, který má vstoupit do buněk pouze za účelem vytvoření protilátek. Podle kardiologa z Yale, Dr. Hyunga Chuna, nové vakcíny programují naše buňky na výrobu stejného spike proteinu koronaviru jako způsob, jak spustit naše těla k produkci protilátek proti viru. Jenomže tato studie prokazue, že již samotný spike protein vytváří nemoc a pokud si necháte očkováním aplikovat do těla biliony těchto spike proteinů, v mnoha případech onemocníte.

    1. @Nobody
      „Konspirace, dezinformace, nebo skutečnost?“ – nic z toho, je to prostě blbost! Stačí pozorněji číst místní grafomanské troly a budete mít jasno… Covid-19 není přece nic jiného, než projev vaší psychosomatiky, ta nemoc reálně neexistuje! Takže jaký spike protein a vyvolávání nemoci?! Srovnejte se, člověče! :-))))
      Ostatně pevně věřím tomu, že aktuální absence Jacka aka zerga není způsobena útlumem manické fáze, ale jeho intenzivním edukativním působením na několika tisících indických fórech, kde to těm milionům postižených svojí čengliš hatmatilkou vysvětluje… Držím mu pěsti, borcovi jednomu! :-P

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017