Malé, ale opravdu hodně, hodně zlé BMW - zpět na článek

Počet komentářů: 36

  1. Jelikož moji snahu si pořidit Hondu civic type-r 2007 (atmo old school) ze Švýcarska zasek kovid v březnu a moje nasledna nerozhodnost tak to nahradila motorka a moci skrze počasi tak jezdim do prace na ni též denně pro to potešeni.ale i tak dnes 22. posl.vyjíždka usuzuji na konec list.to neni tak špatne.

  2. Pro mně nejdůležitější dvojotázka: má to telemetriku? Má to online připojení se SIM od výrobce/servisu která se nedá fyzicky odpojit?

    1. Jestli je pro Vás tohle nejdůležitější, to se tedy necháváte systémem pěkně přidusit. Mastná tyč to řeší, jen ten požitek z jízdy nevím, nevím….

      1. Ta mastná tyč má těch „telemetrik“ většinou několik, od provozovatele i od výrobce. Pokud je na to tedy někdo obzvlášť alergický… ;-)

      2. Proti gustu žádný dišputát, ale nehodlám si platit svou vlastní štěnici a odmítám, abych dobrovolně pomáhal výrobci, pojišťovnám i fízlům sestavovat řidičský a psychologický profil proti mně. Kolaborovat a šmírovat sám proti sobě, to je ultimátní úroveň masochismu :D I když, co se divím ve státě, kde mají statisíce lidí nainstalovanou eroušku, že.

        Kdo si myslí že je to dělání velblouda z komára, toho to zpravidla přejde poté, co uvidí záběry z čínského Střediska monitorování dopravy, kde mají v reálném čase zobrazené veškeré pohyby, laterální i axiální akceleraci, výkon, sešlápnutí pedálu a potenciálně odposlech z mikrofonů ze všech elektromobilů které v Číně jezdí a které jsou povinně vybaveny takovouto telemetrikou…

        Existují slušná auta která nešmírují a přitom mají požitek z jízdy vynikající – např. BMW E39 a ostatně i ta E46, Miaty z 90. let a přelomu tisíciletí, starší Imprezy nebo taková Corvette C5. Jen jsem se zeptal, zda mezi „slušná auta bez velkého bratra“ patří i toto, nebo zda je už za zlomem „aut-zrádců“…

        1. Proti gustu žádný dišputát, ale nehodlám si platit svou vlastní štěnici a odmítám, abych dobrovolně pomáhal výrobci, pojišťovnám i fízlům sestavovat řidičský a psychologický profil proti mně. Kolaborovat a šmírovat sám proti sobě, to je ultimátní úroveň masochismu :D I když, co se divím ve státě, kde mají statisíce lidí nainstalovanou eroušku, že.
          Telemetrii máte v PC, mobilu, chytré televizi….atd. Tohle je jenom další logický krok.

          Navíc většina služebáků má GPS, tak člověk pak pravidla stejně dodržuje. Osobně si myslím, že třeba v Praze to dokázě ušetřit peníze a záznamy v kartě řidiče.

          1. Marty: nemám. Smartphone jsem nikdy neměl právě proto, že jsem to od prvního dne považoval za štěnici. Televizi nemám vůbec, ale „chytrou“ bych si nikdy nepořídil protože je to štěnice. Telemetriku v PC mám odinstalovanou a vypnutou (teoreticky.)

            Na služebák nemám nárok, ale co znám lidi z okolí, firma dává většinou na výběr mezi služebákem a proplácením km u soukromého auta – a tam bych vždy šel do proplácení soukromého. Atd.

            Jak tedy vidno, ne každý je poslušný poddaný Velkého Bratra a ne pro každého je samozřejmost nechat se s úsměvem fízlovat ;-)

            1. Čo si predstavujete chlapi pod pojmom telemetrika v PC? A ako ju odstrániť?

              1. Telemetrika je prostě telemetrika – zasílání informací o provozu a výkonu výrobci.

                U Windows 7 se dá teoreticky vypnout odinstalováním těchto „patchů“:

                KB971033: Description of the update for Windows Activation Technologies
                KB2952664: Compatibility update for keeping Windows up-to-date in Windows 7
                KB2976978: Compatibility update for keeping Windows up-to-date in Windows 8.1 and Windows 8
                KB2977759: Compatibility update for Windows 7 RTM
                KB2990214: Update that enables you to upgrade from Windows 7 to a later version of Windows
                KB3021917: Update to Windows 7 SP1 for performance improvements
                KB3022345: Update for customer experience and diagnostic telemetry
                KB3035583: Update installs Get Windows 10 app in Windows 8.1 and Windows 7 SP1
                KB3044374: Update that enables you to upgrade from Windows 8.1 to Windows 10
                KB3068708: Update for customer experience and diagnostic telemetry
                KB3075249: Update that adds telemetry points to consent.exe in Windows 8.1 and Windows 7
                KB3080149: Update for customer experience and diagnostic telemetry
                KB3123862: Updated capabilities to upgrade Windows 8.1 and Windows 7

                Kdyžtak je triviální na to napsat dávkovou úlohu aby se s tím člověk nemořil ručně.

                1. Tak s eliminací rozpoznáváním obličejů vám teď pomůže rouška. Jak řešíte sledování polohy Vašeho mobilu operátorem? Předpokládám, že bankovní účet nemáte?

                  1. Mobil když nechci být sledován se dá vypnout nebo nechat doma a peníze se z účtu dají vybrat z bankomatu (po vybrání je jejich použití už těžší vysledovat).

                    Úplně se sledování člověk nevyhne (pokud se neodstěhuje na samotu někam uprostřed lesů), ale dají se udělat kroky které moc neomezí pohodlí, ale omezí sledování.

                    Ono i zdánlivě neškodné sledování kvůli zobrazování reklamy může mít nečekané a nechtěné následky – někdo koupí na obchodu dárek a ženě na jiném počítači ve stejné domácnosti začnou vyskakovat související reklamy a dárek je prozrazen.

                    Byl třeba i případ kdy člověk sázel (vzhledem k jeho příjmu nějakou zanedbatelnou částku, prostě hobby) a nedostal kvůli tomu hypotéku.

                    1. Mobil když nechci být sledován se dá vypnout nebo nechat doma a peníze se z účtu dají vybrat z bankomatu (po vybrání je jejich použití už těžší vysledovat).

                      Úplně se sledování člověk nevyhne (pokud se neodstěhuje na samotu někam uprostřed lesů), ale dají se udělat kroky které moc neomezí pohodlí, ale omezí sledování.

                      Ono i zdánlivě neškodné sledování kvůli zobrazování reklamy může mít nečekané a nechtěné následky – někdo koupí na obchodu dárek a ženě na jiném počítači ve stejné domácnosti začnou vyskakovat související reklamy a dárek je prozrazen.

                      Byl třeba i případ kdy člověk sázel (vzhledem k jeho příjmu nějakou zanedbatelnou částku, prostě hobby) a nedostal kvůli tomu hypotéku.
                      Jasně, spíš mi šlo o to, kam je pisatel ochoten zajít. Zatím to ně mě působí jako tradiční šablona, že poslední pořádná auta se prodávala před T = -10 let.

                  2. Tak zatím ještě není trestné používat mobil v režimu „pevná linka“. Vzpomínáte? Podobně lze používat i bankovní účet, pouze tam kde je to nezbytné, nebo jinak dohledatelné. Nájmy-energie-sítě a dost.

                2. KB2976978: Compatibility update for keeping Windows up-to-date in Windows 8.1 and Windows 8
                  Je to tam nárokom, alebo je to preklep?

          2. No jistě, kdo nic špatnýho nedělá, se nemá čeho bát.

    2. SIM to rozhodne ma, ale nejsem z lidi kteri nosi alobalovou cepici, takze ani autu ji nasazovat nebudu.

  3. Pozeram ze nie som jediny v Kanade komu vadi nedostatok aut s manualnou prevodovkou.
    Poznamka: Sportovy kombik pred 10 rokmi existoval, od roku 2011 aj s V8 a manualnou prevodovkou. Ale poprosil by som o ten clanok o stavbe vlastneho.
    Jan Mrcasik: Ako sa da zistit ze nakolko ma auto spehuje?

    1. Za bývalej totality to vraj testoval nejaký slovenská herec tak, že vo vinárni vykríkol:“Cez Moskvu je natiahnutý drôt (alebo to bol kábel)“ a sledoval kto sa pritom zatvári podozrivo a toho si označil ako udavača. Neviem ktorý umelec to takto o sebe v telke hovoril, ale zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy.
      Tak asi by bolo pravidelne vykrikovať nejakú oplzlosť v aute smerom k vládnucim elitám (ale nejakú obhájiteľnú) a čakať kedy si ťa predvolajú na výsluch.

    2. Ja to resil v roce 2010 a vyber byl Audi a Cadillac. Audi na mne bylo trochu moc nedotacive, Cadillac trochu moc velky. BMW uz tenkrat myslim nabizelo e91 jenom v automatu a x-drive. Takze jsem si koupil olitanou e46ku a trochu to potunil (vymena motoru, prevodovky, diferencialu, podvozku, plus pridany kompresor). Velice zabavny dvoumesicni projekt. Financne to samozrejme nedavalo smysl, ale vzniklo celkem unikatni auto, ktere mi s minimalni udrzbou slouzilo dalsich 7 let.

      Clanek klidne sepisu, stejne se tady v posledni dobe o autech pise malo.

      1. Za mě jo, sepište to. Recenzí všelijakých podivných předokolek už je tady hromada. A rozveďte prosím trochu i legislativní stránku takových přestaveb, ať si tady v Čechách pobrečíme nad tím, co tu nikdy mít nebudeme…

        Btw. ten omezovač průtoku do spojky jsem kdysi vyhodil u e46 a hned prošlápnul válec :D Asi jsem měl dát rovnou novej.

        1. Dobre, napisu. Jenom jsem si neuvedomil jaka je situace v Cechach. Chtel jsem lidi motivovat k podobnym projektum, ale nejspis je akorat naseru tim jak je to tady snadne. Napriklad technicky prukaz tady neexistuje a cislo motoru zajima tak mozna leda sberatele veteranu.

          1. Tak i v Čechách jsou lidi, co mají swap zapsanej. Ale rozhodně to není samozřejmost, každej z nich se k tomu dostal různýma cestama, z nichž kterákoliv není běžně opakovatelná jen tak kýmkoliv, kdo si vzpomene.
            Stojí to ranec na zkušebně (de iure jste výrobcem vozidla) a výsledek je nejistej – ty peníze vám nikdo nevrátí, i když to zamítnou.
            Když to auto takhle přivezete třeba z Říše, prostě se neshoduje s typem schváleným u nás pro provoz a nazdar. Ale prý je to o něco snadnější cesta.

          2. V ČR to legálně prakticky nelze. Proti zlepšování technických parametrů automobilů tu máme vyvinutý sofistikovaný systém ME/STK, což jsou úřady, které kontrolují každé 2 roky papíry ke všemu, co je na autě. Občas to auto neváhají i zničit, pokud je to nezbytné k vyplnění nějakého papíru.
            Tady stačí vyměnit původní shitový plastový volant za kožený od OMP a už je vůz nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Pokud byste si sám doma, bez účasti státu, namontoval homologované tažné zařízení na svůj automobil zcela v souladu se servisním manuálem, je Váš vůz nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Pokud byste udělal to, co autor – tedy vyměnil horní uložení předních tlumičů za pilowbally, je vůz nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Pokud byste jako autor vyměnil pružiny pérování, je vůz nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Pokud byste vůz opatřil koly 8 x 18″ s pneumatikami 225/40 ZR18 namísto schválených 7,5 x 17 “ 205/50 VR17 (abyste nemusel počítat – rozdíl 0,4 mm na průměru kola), je vůz nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Pokud upravíte mapy řídící jednotky, aby auto lépe spalovalo kvalitnější benzin a mělo tím pádem vyšší výkon při nižších emisích, je automobil nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Pokud byste vyměnil shitové jednopístkové zpomalovače za výkonnější vícepístkovou brzdovou soustavu, je vůz nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích. Atd.
            V ČR je auto jakýmsi státním majetkem, který máte pouze propůjčený a nesmíte na něj sahat, natož na něm cokoli měnit. Výslovně zakázáno je pak auta dělat lepšími než jsou, protože by pak bylo viditelné, jaký shity výrobci plebsu prodávají. A zejména: PAPÍR MÁ V EU MILIADRDKRÁT VĚTŠÍ HODNOTU NEŽ NĚJAKÝ LIDSKÝ ŽIVOT.

            Pokud byste i tak chtěl cokoli na svém několikrát zdaněném automobilu modifikovat, existují čtyři základní cesty:
            1. využít nezdělanosti úředníků na STK, tedy provádět úpravy tak, aby působily, že to auto takto je už z výroby (což lze ale praktikovat jen u aut, která jim neprochází rukama tak často),
            2. papíry ke všem modifikacím si prostě drze vycucat z prstu (například tzv. „typový list“ – to je kus cancu, který si prostě vymyslíte, vytisknete na nejlevnější tiskárně z Alzy, provozovatel jej drze předloží na STK, načež úředník modikaci zapíše,
            3. spása jménem korupce, tedy uplatit zaměstnance úřadu ME/STK, aby dělal, že rozdíly mezi reálným vozem a papírem prostě nevidí,
            nebo 4. vydat se cestou výrobce vozidla a prostřednictvím výzkumáku za miliony nechat automobil v modifikované podobě schválit pro provoz na pozemích komunikacích.
            Každému je asi jasné, že cesta 3 je naproto iracionální a vyskytuje se v 0,00001 % případů.
            Samozřejmě můžete sázet i na to, že v roli technika, tedy úředníka na STK narazíte na autaře, ale to je věru velmi malá šance a nedoporučuji to vůbec zkoušet, pokus máte totiž jen jeden: když Vás z jedné STK vyhodí, musíte opravnou prohlídku absolvovat tamtéž, aby se podstatně zvýšil korupční potenciál. To je mimochodem v EU základní úloha státu: vymýšlet, jak maximalizovat korupční potenciál libovolného úředního aktu. Nicméně – i to jsem zažil, ale šlo o pána v těsně předdůchodovém věku, který ještě pamatoval kapitalismus.
            Takže v ČR je téma zlepšování technických parametrů osobních automobilů pro provoz na veřejných komunikacích zcela mimo společenský zájem.

      2. O tenhle článek bych velice stál, E46 je stále moje srdcovka mezi BMW. Bohužel v M3 už těžko zaplatitelná.

        1. Někteří z nás mají za to, že M3 e36/46 bylo právě prvním vykročením nesprávným směrem a prvním a zároveň posledním emkem hodným tohoto označení bylo M3 e30 (spolu s 320iS, které je důkazem, že šafrán je běžná rostlina nacházející se všude).
          Ale to je samozřejmě otázka, co kdo od takového auta očekává, jak je v článku hezky uvedeno.

    3. Wildcat: zda to které auto špehuje se dá zjistit jen tak, že to na něj někdo kdo do toho vidí práskne – autorizovaný servis, forenzní audit nebo někdo v supply chainu automobilky, kdo se tím pochlubí. Popř. právník který si přečte licenční smlouvu uzavíranou se servisem/automobilkou a zjistí to z ní. Právě takhle se přišlo na to fízlování BMW Motorrad, kde se v autorizovaném servisu přehrávají na servery v Mnichově i uložené údaje o pozici, rychlosti, zrychlení atd. :P

      Proto jsem se také autora ptal, protože se zdá do auta dosti vidět.

      1. Asi jsem vas trochu odbyl svou prvni odpovedi, byl jsem zklamany, ze se v diskusi resi bonzovani namisto jizdnich vlastnosti a jinych radosti.

        Za moji beststarostnost asi castecne muze prostredi ve kterem ziji. Pokud vim tak se v Kanade zatim zadnemu pravnikovi nepodarilo pouzit takto ziskana data ke skode provozovatele. To ze o tom nevim samozrejme neznamena ze se to nestalo.
        Celkove mi pravni a hlavne dopravni buzerace pripada podstatne mirnejsi v Kanade nez v CR, ale obcas se nejaka vlastovka taky objevi.

        M2 je postavena na relativne stare platforme takze by jeste takove veci mit nemusela. Zkusim o tom zjistit neco vic.

        1. No, povedat ze dopravna buzeracia je miernejsia v Kanade je trocha odvazne. Ano, nikto tu nikoho nezastavuje aby cumel do dokumentov. Ale tie nezmyselne nizke rychlostne limity mimo obce a na dialnici su schopni merat aj o druhej rano. Nehovoriac uz o tom ze potom podavaju zaloby zalozene na protiustavnom zakone (Ontario)…

          1. Asi jste nebyl v ČR na ME/STK. Zlatý prciny…. totiž zlatá Kanada!

  4. Ty kokso, co to jako je agresivní sedačka? To se jako nějak blbe ksichtí nebo člověka mlátí do zad?

    To mi připomnělo ty žgryndy vo herních skříních, nebo taky repráky a zdroje certifikovaný pro vistu. Nejsou voni taky nějakej ten marketinovej pan bezpáteřní? :D

    1. Nevim jestli se vubec vasim prispevkem mam zabyvat, ale rozhodl jsem se nepovazovat vas za trolla.
      Takze se chci omluvit pokud vas moje kostrbata cestina tolik pobourila. Prodat se vam opravdu nic nesnazim.

      Na svoji obranu bych uvedl, ze uz 25 let ziju na druhe strane oceanu a stejne dlouhou dobu jsem nic cesky nenapsal. Navic kdyz jsem se pred lety stehoval, tak jsem o autech vedel celkem prd. Co jsem se naucil, to bylo v anglictine. Tim padem jsem svuj clanek v podstate musel prelozit do rodneho jazyka a pojmy jako napriklad „camber plates, clutch delay valve“ mi delaly dost problemy.

      Pojmem agresivni sedacka jsem myslel hluboka „agresivne tvarovana sedacka“ se silnym bocnim vedenim. Muzete si pod ti pojmem predstavit treba sedacku v zavodnim aute. Do takove se sice blbe leze, ale zato cloveka dobre drzi v zatackach.

      1. Angličtina je pro techniku velmi, velmi nevhodný jazyk. Zkuste příště raději alespoň tu francouzštinu.

        1. Pro techniku jasne vede nemcina :-). Sice se slozi asi tak 27 ruznejch slov do jednoho, ale zato se naprosto presne popise, co je to za bazmek. No a ve finale to funguje tak, ze v hovorove nemcine frci ty anglicky vyrazy :-)

          1. Hmmm, tos mi připomněl dobu, kdy jsem byl mladý technolog. Externí programátor – jinak geniální matematik – přeložil německé „Federträger“ jako „Brkonoš“. Docela jsem vyvalil voči, když to na mě na PLC vybaflo

      2. Dřív jsem míval také ten dojem. Například technický termín „driver“ lze bez kontextu použít asi tak u patnácti různých věcí a dokonce i několika obvodů. Jakmile ale přejdete začátečnickou fázi a začne Vám to „myslet anglicky“, není s tím problém. Největší chyba je číst anglicky a myslet česky.

        1. To plati v kazdem jazyce. Nejhorsi je, kdyz s nekym mluvis cizim jazykem, najednou ti chybi slovicko, protoze jsi ho treba nikdy nepouzil a hlava ti spadne do zakladniho modu, takze prepne na cestinu. A uz se v tom rochnis.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017