Květináče a evropská dotační marnost - zpět na článek

Počet komentářů: 145

  1. Hlavním účelem evropských dotací je možnost vyvěšovat vlajky nebo tabulky s Okem Mordoru.
    U nás ve špitále jsme z evropských peněz kupovali přístroje. Nikoho nezajímalo, co potřebujeme nebo co si přejeme, a když to pak nějaká komis přišla zkontrolovat, zajímaly ji jen děkovné tabule.

    1. Dulezite je, ze jste, coby spravni euroobcane uvedomeli a znali.

      Zatimco pan domaci tady rozvraci snahy ruznych absolventu filosofickych fakult o realnou aplikaci penez, se kterymi fura beznych lidi ani nevi, co ma delat. A takto, bychom to, panove, tedy nevybudovali.

      Dneska jsem ciste nahodou shledl jeden rozhovor Veselace se soudruhem Jakesem, kteremu tahne na kilco, ale dedek ma porad stejny projevy, jak z Hradu i Hradku. Kurnik, ten chlap bejt mladsi, tak je v EK jak vysitej. A nadosmrti. Taxe na to musi!

      1. Já si zas nedávno pouštěl projev z Červeného Hrádku. A přes všechnu rétorickou nedokonalost mluvil srozumitelně a k věci. To dnešní soudruzi mluví jako kniha, ale jsou naprosto mimo.

        1. Jasne, to je samozrejme megapruser an bloc, ze kdyz si poslechnes i toho Adamce (Stepana neee…), tak mluvil k veci. Jakes je pomerne hloupy clovek, ale zvanit v bolsevickem duchu umi vyborne a verim, ze kdybys mu dal pulhodinu a stolek s mikrofonem, tak ti udela remake Hradku z fleku. Ti sulini meli VUML a dalsi nalejvarny, kde je naucili, jak se klikou toci. Dneska se k te klice dostane kazdej, kdo umi aspon rychle krast.

          1. Ale ten Hrádek právě nebyl bolševický projev o ničem. To byla debata o konkrétních věcech, a je z toho jasné, že se to sype, že takový blbec jako Jakeš je si toho vědom, a že jsou soudruzi dosti bezradní, protože řešení těch problémů by popřelo, co tu těch čtyřicet let dělali.

            Poslední, kdo opravdu mluvil k věci, mě napadá V. Dryml:
            Já nejsem svatoušek, to v žádném případě, ale jsou věci – veřejné peníze, když už si z toho někdo něco bere, tak tam musí zůstat ta většina pro ty lidi, pro ty občany. To jsou ideály, ale tak to je. Já neříkám, že naše zákony jsou ideální, že za každých okolností mají být dodržovány, ale mělo by to všechno směřovat k tomu, aby to bylo v zájmu toho státu. Já jsem trošku nacionalista.
            Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ja-rozhodne-nejsem-svatousek-priznal-dryml-domnelemu-detektivovi.A081231_121655_domaci_ban

            1. On jakes ale podle vseho zadnej blbec nebyl. Sice ma dikci Hurvinka a nektery jeho obraty spadly do zlateho fondu ceskeho humoru, ale blbej on nebyl. Dokonce patril k pomerne progresivnim komousum co si uvedomovali, ze ten systém nutne potrebuje reformu. Ten jeho projev z Hradku je velmi zajimavej a ma tam dobry postrehym

    2. Tož jak v armádě, jako když pak Radar v MASHi měnil hajzlpapíry za žárovky atd….

  2. Na Lihovaru skončil jen zlomek. Masa jich zlepšuje ovzduší na bývalém fotbalovém hřišti :-)
    https://www.stream.cz/gebrianvs/10006122-kvetinace-potreti

    1. Ty kokso, to sem si to výjimečně namáhal i dát do jinýho prohlížeče (seznam=větší čuráky neznám).

      To je východní Ukrajina, někde kolem Pripjati? :D

      1. Takhle přece vypadá celkem dost míst v Praze, nejen na okraji. kdo je nezná osobně, maj na to díl i ze stejného pořadu. Praha má fůru pozemkových rezerv tohodle typu.

  3. Vždycky když nějaký europomatenec argumentuje, jak se z dotací EU staví dětská hřiště a opravují školky, mu vmetu, že nemohu obhajovat debilní systém, ve kterém nejsme schopni zajistit vyžití ani vlastním dětem. Že tam je prostě evidentně něco špatně, kurva, když naprosto základní věci dneska obce musí řešit nějakými dotacemi odkudsi, skrz všechny ty absurdní meziprocesy a žádosti.
    Dotace z EU jsou de facto inflační peníze. Jsou úplně k hovnu a zdražují zboží a služby normálním lidem, kteří nanmísto žádostí o dotace ještě jedou „po staru“, tedy peníze si vydělávájí.

    1. Ale houbelec. Vzdyt nas uz minimalne 2 dekady ujistuji o tom, ze stavy kvuli skolkam znaji. Deje se to vzdycky za zacatku desetileti. Ano, behem slavneho Scitani lidu! Schvalne si dohledejte duvody, proc se nechat secist. Deti tohle, deti tamto.
      Budeme spravne planovat hasice, nemocnice, skolky..

      1. Mno… ja teda nevim, delam do fcel, ale tudle jsem si myslel, ze o vysi nejmladsi populace vypovida neco, jako matrika v miste hlaseneho pobytu. Vzhledem k faktu, ze dneska uz je toto vsechno elektronicky, tak kde maji vychodonemecti souzi problem? Hint: deti starnou linearne, lze dokonce s jistou mirou pravdepodobnosti predvidat, ze za rok bude kazde dite o rok starsi, ergo potrebu skolky muzeme aproximovat.

        1. Co školky, tam to dítě se nemusí přihlásit.

          Krásné to je ale u základních škol, kde radnice až při zápisech zjišťují, že přišlo moc/málo dětí a začne řešit, co s tím. Že tu informaci nechali 6 let ležet ladem, to radnicím uniká.

          1. Dneska už do školky děti musí.. :-\

    2. Ale hovno. Pravidla pro využití dotací, jaké dotace, na co dotace, komu dotace… to všechno jsou naše vlastní podmínky, které jsem si schválili tady v České Banánové republice. Debilové nastavili možnost čerpání na rozhledny, chytří lidé na výstavbu kanalizací a zateplení školek v malých obcích, na které se naše blahorodí vykašlalo . to uvádím jako příklad. Co se zkurvilo a posralo, to jsme zkurvili my a naši politici, kteří o využití rozhodovali. Žádný Brusel neříkal, že Blbec Franta Novák má dostat dotaci o hovně. To jsme řekli my, respektive naši politici, které my volíme.
      Přesně tohle odlišuje úspěšné země od lúzrů: kdo dokáže využít možností a kdo to nezvládne a peníze navíc prožere.

      1. Dotace jakekoli jsou samozrejme svinstvo. Ale kdyz uz existuji, tak jen debil je vyuzije na nesmysly, o tom zadna.

      2. Okruhy jsou daný pětiletkou, tady se tak maximálně dá učesat, co všechno přesně do toho padne.

      3. Ona Brusel v tom taky nevinně. Protože byli oni, kdo určili, kam se mají dát peníze.

      4. Ano. Blahé paměti vymyslelo Ministerstvo pro místní rozvoj, jak by šlo žádat o dotace na Internet. Podmínky byly nastavené tak, že žádat mohly malé obce bez komerční infrastruktury, mohly v tom být malé firmy (ale nikoliv firmy s krajským a větším pokrytím), dotace ve výši 85% hodnoty projektu, nesmělo to jít na provoz (tedy čistě investice) a minimální investice projektu 100 mil. CZK. A hrozně se divili, že to nikdo nechce…

      5. Ale kdepak. Dotační podvody se běžně dějí v celé EU, chce to jen přestat ujíždět na úchylném návyku napadání vlastního státu a národa (pokud jste emigrant, tak se omlouvám, ti jsou často frustrovaní a pomáhá jim to, takže užívejte terapie). Zkuste hledat.
        Když jednou vytvoříte všeobecný korupční systém (a EUropské dotace nejsou nic jiného, než Říší provozovaná korupce), tak se holt těžko můžete divit, že to někdo pojme jako příležitost. Někdo tím vyhladí okolní konkurenci, někdo se napakuje. Kombinace jsou možné. Umíte si vůbec představit, kolik peněz na jednotlivé dotace končí v soukromých rukách? Stačí si vymyslet nějaký „vznešený“ cíl, najmout si agenturu (už tady tečou peníze ven), domluvit si vhodné přirážky na nákupy a pak už jen cigárko a skleničku.
        A namátkou z té „vysokorychlostní EU“:
        http://www.kopfbahnhof-21.de/germanys-eu-subsidy-fraud-criminal-law-suit/
        https://nltimes.nl/2018/01/16/millions-eu-subsidy-fraud-alleged-drenthe-couple
        https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/12106391/Top-Bordeaux-wine-maker-guilty-of-misusing-450000-in-EU-subsidies.html
        http://www.ipsnews.net/1997/03/spain-the-olive-tree-between-landowners-subsidies-and-fraud/
        http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/3658010.stm

  4. Ono dotace nejsou ani dobré, ani špatné, záleží na interpretaci. Mají dvojí účel:
    1. poskytnout peníze na něco, co by mělo být užitečné. Že to čeští blbci nedokáží přetavit do smyslplných věcí, je jejich vizitka. Šanci dostali.
    2. Nalít peníze do postkomunistické Evropy, která je historicky chudší. Lze to dělat tak, že se peníze budou vyhazovat vidlema z helikoptér, ale tak by je shrábli i idioti. Když je to „přez projekty“, tak na ně dosáhnout ti, kteří se umí aspoň podepsat.
    Co si budeme nalhávat, motivací většiny „fundraiserů“ je dostat zadarmo peníze. No dobrá, a co by jste chtěli? ABy ty holčiny z fildy opět kouřili péra na Cínovci, nebo chodili na úřad práce? Takhle se aspoň něco naučili a mají ze sebe dobrý pocit. Lepší, než nic.
    Mám za sebou jeden evropský grantový projekt, který byl dobrý a úspěšný a teď usiluji o druhý. Mám radši krást, nebo vnucovat babičkám hrnce z Číny?

    1. Dotace jsou svinstvo. Uplne vsechny.

      A co se holek z fildy tyce, tak samozrejme na Cinovci by se ty lepsi uplatnily, zbytek at jde treba k lopate, co je mi po tom? Ze je nekdo kripl a my ho nechame budovat socialismus, je lepsi nez nic? Si delas prdel, zejo :-)

      Penize do postkomunisticke Evropy se mely nalit investicema a ne promrdavanim. Kdyz bude fungovat produkce, tak pri stejnem danovem systemu obce budou mit dost penez na projekty, ktere ted plati z dotaci. Jen ty dotace nebudou z EU, ale pridelene ze statnich dani. Danovy system stoji za hovno, ale dotacni za vyrazne vetsi hovno.

      1. Dotace jsou primárně investice, resp. měly by být.
        Dotací je i kapesné dětem. Nemusím jim ho dávat, ale dám, ať mají radost a využijí je po svém.
        Pak až budu mít 70 a budu chcát do postele, tak se mně snad tato investice vrátí.
        Dotací jsou moje peníze, za které manželce krmím koně a osly. Nejsou pracovně využívány, máme je pro radost a dávám je rád. Mají smysl, protože pro mně mají smysl.
        Nějaká další ukázka plochého myšlení?

        1. „Melo by byt“ =X= „realne je“ ma bohuzel velmi malo pruseciku. Kdyz vidim ruzne nahrobky s vlajkou EU, tak je mi jasne, ze uvidim neco brutalne draheho a zpravidla nesmyslneho, co slo zcela jiste zafinancovat i jinak.

          Tuhle jsem sel na prochazku v prvni zone CHKO. A koukam – novej mostek. Na silnicce, ktera je mimochodem z obou stran osazena zakazem vjezdu, takze po ni jezdi tak maximalne ostraha parku a nebo sem-tam nejakej bezohlednej pumpickar. Puvodne tam byl mostek jeste po armade z 50. let, jeho stav si nedovoluju posuzovat, ale asi zadna velka slava. A ted je tam zeleznej mostek s betonovyma artefaktama z obou stran. Uuuuzasny dilo. Jen mi nejak neni jasny, proc se namisto tohoto mostku v naprosto nesmyslnym miste radeji za stejny prachy neopravil jinej mostek, kterej je o cca 5 km dal mimo prvni zonu mezi dvema vesnicema, kterej se uz sype.

          To je totiz problem realnych dotaci – ze z toho dotovanyho kolace uzmou predevsim sulini, kteri udelaji projekt, posudek, fake vyberovko, pak samotnej zhotovitel, kterej dneska dela mosty, ale vcera delal rozhledny a pozitri bude specialista na zemedelske stavby.

          Penize, ktere davas zene na kone a osly nejsou dotace. Protoze jsi je nikomu nesebral. Je to jen tvoje vec, co se SVYMI penezi udelas, i kdybys je ubalil s marjanou a vyhulil. Protoze je to TVOJE SVOBODNE ROZHODNUTI.

          My se ale bavime o megasvinstvu s nazvem ‚EU dotace‘, kde se hrabe do kapes lidi, aniz by se jich nekdo ptal, jestli tak vysoke dane chteji platit a jestli chteji financovat ten, ci onen nesmyslny projekt.

          1. Mělo by být X reálně je ovšem nic nevypovídá o povaze dotací, ale o tom, jak to čeští šulini zužitkují. Dotace jsou jen peníze, ale způsob realizace závisí na kvalitě lidí. T.j. reaguji na Tvou poznámku „Dotace jsou svinstvo. Úplně všechny“. Nikoliv. Má to znít „Dotace jsou peníze. Češi jsou kokoti.“
            Gratuluji k procházce. Já zrovna dělám projekt na odkanalizování obce, taky v CHKO. Nákladnost 40 mega. To nikdo nezaplatí, a určitě ne obyvatelé, kteří sypou popelnice do lesa a sračky do pangejtu; a ani zastupitelé obce, kteří radši dotují místní fotbalový klub, protože ten hraje až 15. bramborovou ligu a určitě tam vyrůstá další Nedvěd. Bez dotací to nepůjde, můžeš se rozkrájet.
            Definicí dotace není to, jestli byla někomu „sebrána“. Cit.: Pojmem dotace se v ekonomii rozumí peněžitý dar nebo daru podobná peněžitá úhrada….v zájmu snížení ceny určitého statku, jehož poskytování je ve veřejném zájmu.

            1. Re: Vodotesny Kapr
              10.2.2019 v 23:10

              Je jedno, jak dotaci nazveme. Nalesteny prd je porad prdem. Dotace v trznim hospodarstvi je svinstvo, ktere kurvi prave ten trzni system. Tak bud budujeme trzi hospodarstvi, nebo socialismus.

              Za socialismu take kanalizace neplatily obce. Prispival stat, plus byly akce ‚Z‘, aby se to vubec pohlo z mista. Dneska namisto akci ‚Z‘ mame eurodotace, aby se to vubec pohlo z mista. Cili socialismus s jinou tvari. Nekoho okrademe a pak ty penize dame na zlatem podnose do vylohy s patricnou hudbou.

              Rozhodne by to slo i bez dotaci a moje telesna integrita by nebyla porusena. Staci, aby ta stavba byla placena ze statnich dani (coz primarne stejne je, nez EU posle vatu) s lepsim dohledem bez eurokurvitek a navesenych poradcu a dalsich pijavic. Ve finale nemam problem jako danovy poplatnik prispet na kanalizaci v Horni Dolni, kde absolutne nebydlim, at tam lidi neplavou v hovnech. Mam ale problem s tim, ze moje dane na to jdou stejne a jeste se nemala cast ztrati diky taneckum okolo toho.

              1. Kromě tržního hospodářství existuje ještě i veřejné statky a hospodaření s nima.
                Rozhodně by to v tomto konkrétím případě bez dotací nešlo. Bez dotací a za tržního hospodářství to tady fungovalo 20 let a výsledkem je kontaminovaná spodní voda, místní rybník plný efedrinu a pneumatiky po lesích. Teď se všichni tváří, že neví co s tím, no a peníze nemáme. Hlavně že má každý bazén na zahradě a panděro půl metru před sebe.
                Takže jedinou cestou jsou dotace, ty tu kanalizaci zaplatí. Mají význam a deme do nich. Stát to prostě nezaplatí, protože tento stát řídí lidi intelektuálně a morálně na úrovni těch vlastníků bazénů a panděr.

                1. Bez dotací a za tržního hospodářství to tady fungovalo 20 let a výsledkem je kontaminovaná spodní voda, místní rybník plný efedrinu a pneumatiky po lesích. Teď se všichni tváří, že neví co s tím, no a peníze nemáme. Hlavně že má každý bazén na zahradě a panděro půl metru před sebe.

                  No tak ať si to chlastají a třeba na to pojdou. To je jejich blbost, proč mě by to mělo zajímat? Říká se tomu přirozenej výběr.

                  1. Protoze pojdes s nima. Je sice fajn, ze slapes vodu v ty půlce bazenu ve ktery se nesmi curat, ale chcankam je to fuk.

                2. Významné znečištění podzemní vody dusičnany se projevuje od cca 60. let s masivním nástupem používání průmyslových hnojiv. Současné haló kolem pesticidů zase souvisí s dotovným pěstováním energetických plodin do dotovaných bioplynek. Ani v jednom případě se nedá mluvit o tom, že znečištěná voda je výsledkem tržního hospodářství.
                  Nedávno jsem prohrabával sborníky z konferencí ze 70. let, už v této době bylo známo, co proti znečištění vody efektivně dělat. Boj o zrno a politická reklama byly přednější, tolik k hospodaření s veřejnými statky. Bohužel si skoro denně potvrzuji správnost tohoto Vašeho názoru, že:“tento stát řídí lidi intelektuálně a morálně na úrovni těch vlastníků bazénů a panděr.“ Dokud se tohle nezmění, je skoro jedno jestli tady tomu budeme říkat tržní hospodářství nebo socík. Pořád je to jen vláda kriplů.

                  1. Souhlasím. Limity pro dusičnany se několikrát v průběhu poslední půldekády zvyšovali. Nehledě na „společenské zřízení“ jsou konstantně zvyšované.
                    Máte pravdu v tom, že kontaminovaná spodní voda není výsledkem tržního hospodařství. Ale i tržního hospodářství, jelikož to neudělalo ani krůček ke zlepšení tohoto stavu. Já zemědelce neviním, asi není lehké se v tomto segmentu uživit a když jde o přežití farmy, tak zvyšuji výnos nehledě na okolí. Ale v konečném důsledku je tomu tak.

                    1. Mě šlo o ty veřejný statky a hospodaření s nima. Už za socíku se vědělo že zemědělská činnost významně znečišťuje podzemní vody, vědělo se co s tím udělat, všechno bylo všech a tak to bylo i teoreticky snadné, ale převážil jiný, asi ještě veřejnější zájem. Já už na ty veřejný statky prostě nevěřím, co není soukromé, to se dojebe, zkurví, vyčerpá a zabordelí, protože tomu chybí pořádný hospodář který by měl zájem na dlohodobém dobrém stavu. Těch 40 let nás už mělo poučit.
                      Co já kapitalista domluvím napřímo se soukromým zemědělcem, to se nepodařilo státu za 60 let, takže přeci jen aspoň jeden krůček a 1:0 pro tržní hospodářství:)..

            2. Takže vlastně loupežník, který někoho okradl a pak část rozdal, byl předvojem dotačního businessu. Nezlobte se, ale vás fakt nelze brát vážně.
              Mimochodem, proč má někdo sponzorovat svými daněmi obec, kde lidé nejsou schopni zaplatit základní vybavenost a místo toho se chovají jako prasata? K čemu to bude? Aby se jako prasata mohli chovat i nadále? Kdo jim pak bude platit údržbu?

              1. On ten problem se do urcite miry pochopit da – lidem na vesnicich se zakazalo (samozrejme, ze se na to sere) vyvazet zumpy na pole, byt vlastni. Ze pry jen do COV. To samozrejme musi nekdo vozit hovnocucem a to si plati danovy poplatnik. Takze tento remca, protoze stat mu zakazal vozit vlastni hovna na vlastni pole, ale za likvidaci se zaplati (i kdyz treba samotne vyliti hovnocucu do COV je zadara). Takze muzes byt sebecistsi, ale pokud nemas vlastni COV (coz tak nebo tak zase stoji prachy minimalne v udrzbe), tak lidi chteji kanalizaci, kterou „jim zaplati dotace“, coz ovsem neni az tak uplne pravda, protoze to obloukem zaplati ze svych plus cizich dani a ve finale jim stejne obec zvedne stocne „protoze byla investice do kanalizace“.

                Cili, neni to o schopnosti to zaplatit, jako spise o nesmyslnosti statni buzerace, ktera je plosna. Ve mestech tezko nekdo bude vyvazet svoje hovna na svuj zahumenek, ale na vesnicich by toto mnohde mozne bylo, zejmena proto, ze se to tak stejne dela. Do COVky je to daleko a na pole bliz. Tak proc camrat naftu a sjizdet gumy…

                Ja dokazu pochopit, ze se z plosnych dani prispiva na kanalizaci, ale nelibi se mi, ze celkove naklady jsou vyssi, nez by byt musely. Protoze kde jsou dotace, tam se moc setrit nemusi.

                1. vlastni hovna na vlastni pole to je svoboda – jaky je financni rozdil dovezt to do COV ?

                  1. Budes se divit, ale je. Soused ma zumpu na 25 kubiku, Hovnocuc je sedmikubikovej a do nejblizsi COVky dole v udoli to ma 5,5 kilometru. Na svoje pole, ktery mu v lete beztak poserou a pochcijou jeho kravy to ma 150 metru.

                    To je prece jednoducha matematika.

                    1. za jak dlouho vysere 7 kubiku ?

                    2. Nase rodina vygeneruje prumerne 450 litru odpadni vody za den. Pokud nemas septik, tak mas tech sedm kubiku za 15 dni. Hoven je v tom minimum, ale to jaxi nikoho nezajima a zumpa si to prebrat neumi.

                    3. pocital jsem ze mas latrinu :)

                    4. Re: trevor12
                      11.2.2019 v 18:34

                      Latrina byla na zahumenku pro zedniky, ale co rok ji vzala vichrice.

                    5. Sysop, je u vas septik legalny?

                    6. Re: Wildcat
                      11.2.2019 v 18:39

                      Priznam se, ze stavajici legislativu TZB v maliku nemam. Pokud vim, do roku 2005 platilo, ze septik musel byt dvoukomorovy a vystup nesmel jit do povrchovych vod primo, musel jit do obecni kanalizace, byt tato koncila ruzne. Pak se obcim lip delaly COVky.

                      Jak je to ted, to bohuzel nevim.

                    7. Taxem na to mrk‘, na zumpu staci ohlaska, na septik povoleni Stavebniho odboru plus vodopravniho organu a musis dokladat vzorky na vystupu ze zemniho filtru, cili se zrejme nepredpoklada slepy trativod.

                      Takze pri splneni papirovani septik mit lze. Ale poustis si sracky rovnou pod barak, byt zredeny. Natvrdo do kanalizace, ktera nema COVku, ti to zrejme nepovoli.

                    8. Trochu bych si dovolil to doplnit, dle vodního zákona musíš použít nejlepší možný stupeň čištění, některé úřady trvají na DČOV, většina nemá problém se septikem se zemním filtrem. Následně není problém trativod, říká se tomu vsakování přečištěných vod odpadních do vod podzemních-§39 vodního zákona. Vypouštět jen tak do potoka nebo do pole, to už se moc nevidí, jsou to relikty minulosti, i když i takové „legální“, resp. neřešené případy znám.

          2. Btw… tohle je ten euromostek: https://mapy.cz/turisticka?x=13.3487669&y=49.1775383&z=18&pano=1&pid=37034317&yaw=3.565&fov=1.257&pitch=0.310

            Bohuzel, neni zde videt ta paradni konstrukce, vidime jen vrsek a EU-nahrobek. Samozrejme, ze to zabradli je zarove zinkovane a vydreva ma silnovrstvou lazuru. Po te silnici jednou rocne projede par nadsencu z klatovskeho veteranklubu a delaji upominkovou akci zabitym americkym vojakum v byvalem Zhuri. Jinak je z obou stran zakaz vjezdu motorovych vozidel.

        2. Pokud kapesným kupujete soubor výchovy se závazkem k péči o rodiče, pak by to mohlo být bráno jako investice. Ale jinak je kapesné více provozní režie než investicí. Zkuste pro kontrolu nějakého ekonoma :-). Heil €U! Kde není selský rozum ani dotace nepomůže.

          1. Pohádku o třech groších znáte? Tak to moje kapesný je identická metafora.

            1. Ano, sice to nevysvětluje, proč jste to zmínil označené jako „dotace“, ale teď to smysl dává.
              Ano, EU samozřejmě nikam neposílá tzv. „dotace“, aby na tom později sám nevydělal. A nás to velmi brzy čeká také.
              Až jednou prohlédnete, tak se snad i zastydíte za to, jak jste i vy, pomáhal naši zemi měnit v protektorát, výměnou za nějaké ušušněné „granty“, jejichž výstup v té době možná už ani nebude existovat.
              Víte, pokud už tak nutně něco potřebujeme a nemáme na to, měli bychom si to spočítat, zeptat se občanů a případně si na to půjčit. Rozhodně se nezavazovat nepřátelské Říši „navždy“, abyste vy odklidil svinčík z obce, kde žijí prasata.

              1. EU je jako ti flašní hráči karet, co zkraje nechají hejla párkrát vyhrát, aby měl radost, že je čistý příjemce. A nakonec hejl odchází od stolu polonahej se směnkou v kapse u trenýrek.

                1. Pres to vsechno ja nevycitam EU, ze ten dotacni system ma. Je to sice prasarna, ale z hlediska trzniho hospodarstvi. Jenze EU je neosocialisticka, takze vsechno je v lati.

                  Ja problem vidim na nasi strane cary – tady se to rozkrade, jen to hvizda. Ne vsechno, samozrejme, to by se EU mohla ptat.

        3. Nejdřív si udělejte jasno v eurohlavě a vyberte si, jestli je tedy kapesné dotace, nebo investice, pane „ploché myšlení“.
          Kapesné dětem není dotace. Kapesné je čistý náklad. Pořídil jste si děti, kapesné k tomu patří. Nedávejte jim je a zcela vážně – dost je poškodíte a budete se chovat jako hovado. Vy je nedotujete, vy jim umožňujete se správně vyvinout, stejně jako dotací není vzdělání, jídlo, nebo ošacení. Časem jim to kapesné navíc dáváte jako plat za něco, co udělají. Někteří rodiče to dětem dávají jako svým způsobem kompenzaci za to, že na ně vlastně kašlou. Nedávejte dětem nic a dost možná se budete divit, jak rychle si příjmy zajistí samy.
          Peníze, a které kupujete žrádlo pro koně a osly samozřejmě také nejsou dotace. Jste rodina, máte zvířata, ta je třeba krmit. Vy máte rozdělené vlastnictví tak, že ta zvířeta jsou jenom ženy a jen ona to má platit, takže jí milostivě posíláte pár šlupek, aby vám byla vděčná? Asi ne, že? Máte je pro radost, mají pro vás smysl, sám to píšete. Ergo = opět je to NÁKLAD. Nikoli dotace.

        4. Vodotěsný kapr, investice do situace, kdy ti bude 70 a budeš chcát do postele není kapesné, ale to, že děti živíš, šatíš a hlavně že jim zajišťuješ vzdělání. Neo, když jsou starší, tak pomoc s rozjezdem podnikání. Kapesné není investice, ale dotace, která dětem říká, že lze dostat peníze zadarmo. A to je špatně. Bavíme se doufám o principech, nechci řešit, že zrovna ty máš doma nastavené penězotoky za studijní výsledky nebo domácí práce.

      2. Investice se do vychodni Evropy nalily ve velkym. Dusledek je, ze cesjy blbec řve, ze nas tim okradaji, protoze zisky tak odtekaji k investorovi, tudiz do ciziny, tudiz je cesky stat nemuze prozrat. Ergo, blbcum se nezavdecis.

        1. Na druhou stranu, ty investice byly tehdy v devadesátkách přijímány s nábožnou úctou (ze Západu, představte si to!) a mediálně prodávány jako nějaké dary. Nepamatuji si, že by tehdy někdo vystoupil a řekl, investice ano, ale minimálně stejné peníze bude chtít investor odvézt, aby nebyl ve ztrátě.

          1. No tak ze z investic maj plynout vynosy vyplyva jaksi z jejich definice. Ze je nekdo blbej a plete si investici s darem nebo dotaci je jeho problem. Na druhou stranu, znam lidi co povazujou za nemoralni ze obchodnik prodava draz nez koupil. Ony ty komunisticky poucky a dogmata jsou v lidech zazranejsi nez by se zdalo.

        2. Jistě, ale investice soukromých investorů (třeba telkom infrastruktura) nešly do veřejného sektoru – jen trochu a zprostředkovaně (formou daní).

        3. Tak on klasickej hlupak a jeste k tomu levicak bude vzdy remcat, ze kapitalista je hajzl a je fuk, jestli ceskej, nebo mongolskej. Bohuzel totiz prave jeho k tomu penezovodu totiz ten hajzl nepustil. S temato lidma je zbytecny devastovat svuj cas nejakou diskusi, samozrejme.

          Kdyz jsme do EU lezli, bylo naprosto jasne, ze musime (a tesili jsme se na to) pristoupit na dotacni system zavedeny uz v EHS. Jinak bychom proste nemeli sanci, to je jasne. Prave proto, ze dotace jsou svinstvo a pokud by se zrusily, pak celoplosne v EU.

          Nadavali jsme v 90kach na centralizovane rizeni a dneska jsme v nem zase. A to nam to bolsevik v nekterych vecech lajnoval mnohem mene (ano, otazkou samozrejme je, zda-li to nebylo jen proto, ze bolsevik proste nemel nastroje). Dotace jsou jen dalsi bic na ty, kteri neslapou brazdu. Je to opak sankci se srovnatelnym vysledkem.

          Ovsem Cesi, kteri nejsou blbi, to posunuli jeste o level vejs tam, kde se to da jeste docela solidne rozkrast. Samozrejme ty ruzne „poradenske firmy“, co maji pet formularu ve Wordu a toci je na vsechny projekty porad dokola, patri mezi tyto zlodeje take. I ten blbej pomnik, co je u kazdy dotovany akce, je uplne zbytecnej, i kdyby stal korunu. Za ty prachy, co stal, se zcela jiste dalo poridit neco uzitecnejsiho.

    2. Klidně ať dělají fajku, aspoň dostanou trochu masa :D Ostatně, pro mnoho z nich to nebude velká změna, aneb jak během školy, tak po škole…

      Můžete eště dělat třeba normální komerční projekty, který někdo sám chce, že. Jinak v řemeslnejch firmách je pociťován poněkud hlad, neráčil se podívat na poptávky? Ze jmenovaných příkladů je vidět, jak pán uvažuje. Pěkná vizitka.

      1. V řemeslných firmách je pociťován hlad po holkách z fildy, ty hlavo?

        1. Muj tatik zamestnal absolventa fildy (zamereni – ‚rumunske a bulharske jazyky‘) na pozici tiskare. Po 15 letech je z nej velmi schopny mistr.

          1. ptám se, jestli je v řemeslných firmách hlad po holkách z fildy. Neviděl jsem takové inzeráty.

            1. V takovych firmach typicky hladaj kazdyho, kdo je alespon schopny se naucit to, co neumi. Uz ani nepozaduji, aby to umeli, nez k nim prijdou.
              Ja kdyz si vzpomenu, jak jsem pred 12-13 lety shanel praci a v jedne malicke firmicce, kde se stavely a opravovaly PC a tahaly site se na uvolnene misto hlasilo 50 lidi a majitel delal dvoukolove vyberove zarizeni (1 kolo test, 2 kolo prakticke dovednosti)…

            2. ? Proc inzerat? Snad aktivni clovek pracovni misto vyhledava sam a ten jeste aktivnejsi ho primo vytvori!

              V Nemecku je uplne bezna praxe to, ze pul skolni vyuky je studentik ve skole a druhou pulku je v praci. Tim padem ve skole si odbyva jeste nejakou tu teorii, ale v praci uz cuchne k realite. Tohlese domlouva naborama pri nastupu do skoly, takze nejake inzeraty ani nemusi vubec byt. Manualni profese ve fabrikach se pokryvaji presne takto. Spoluprace s konkretnimi skolami a davaj.

              Holka z fildy by klidne mohla delat treba kniharku, to zvladne po zauceni uplne kazdej. A ze studovala fildu a nesehnala flek v oboru je jeji blbost, prece ji proboha nebudeme vytvaret umely flek ve statnim sektoru??

              1. protože sečtením všech těchto inzerátů a srovnáním s počtem jiných inzerátů můžeme dovodit, jestli je v řemeslných firmách „hlad po holkách z fildy“. Rozumíte tomu? Jaké mate vzdělání? Filda?

                1. A je snad nekde definovano neco jako „hledame svarece s prukazem, ale nesmi byt z fildy“? Remeslna firma hleda remesnika, at si je treba MVDR., ale tam holt bude delat remeslo. Znam osobne par VS vzdelanych lidi, co na zapade delaji uuuplne neco jinyho, ale hlavne, kdyz je to dobre uzivi.

                  Kde je ten problem? Ted spis ja mam pocit, ze mluvim na absolventa fildy, kterej se taky nechytil v oboru.

                  1. ne, v debatě o holkách s fildy támhlete strejda tvrdí, že v řemeslnejch firmách je pociťován poněkud hlad. Snažím se tedy dopátrat jak se to dá doložit. Vy my to dokládáte tím, že váš tatík zaměstnával nějakého lingvistu. No dobře, co dál.

                    1. Behemot psal, ze v remeslnych firmach je hlad, samozrejme po lidech, kteri chteji makat v danem remesle. To prece s absolventkou fildy, ktera se nechytla a tim padem by slapala a nebo brala statni podporu, nemuze souviset? Proc jako? To jako absolventka fildy je takova krava, ze nezvladne reqalifikaci? Proc?? To jsou vazne zbsolventky fildy tak neschopne, ze mohou uz jen slapat a pokud ani to ne, tak je musime zivit my ostatni formou dani?

                    2. Já: No dobrá, a co by jste chtěli? ABy ty holčiny z fildy opět kouřili péra na Cínovci…
                      Behemot: Klidně ať dělají fajku, aspoň dostanou trochu masa :D … Jinak v řemeslnejch firmách je pociťován poněkud hlad, neráčil se podívat na poptávky?

                      Vidím tady argumentační souvis mezi holkama z fildy a hladem v řemeslných firmách. A proto se jen ptám, jakýpak to hlad je pociťován po holkách z fildy, nic více. Prostě jen pochybuji o tom, že pociťován je.
                      Nemůžu za to, že Behemotova dcera kouří péro na Cínovci a on by ji radši viděl v „místní řemeslné firmě na garnýže“ za 14 hrubýho. Spousta holek z fildy de radši tou cestou, že si shání peníze na svůj projekt, bez ohledu na to, jestli tlustý strejda z Budějic považuje kavárnu za potřebnou, nebo ne.

                    3. Shání peníze pro svůj projekt = krade z veřejnymch prostředků na kraviny, které by jinak byly k hovnu.

                  2. Sysop
                    10.2.2019 v 23:37

                    Soudruh ani nechápe psanej text, vypadá to na absolventa VUMLu, ostatně jak sám uznal, umí hlavně dělat na dotacích, krást a podvádět. Tak jsem mu navrhl, že by mohl jít makat, zřejmě je z toho doteď tak špatnej, že ani neví, co na to říct…

                    1. No ze to rikas zrovna ty…

                    2. 1. Byl jsem senior programátorem na softvéru, který byl placen z peněz EU. Nemusel jsem být, ale vybrali si mně ve výběrku, t.j. tržním mechanismem.
                      2. Teď usiluji o dotace na kanalizaci u nás v obci, t.j. o peníze na to, aby to tady nesmrdělo a neotravovalo vodu. Kromě mého jde i o veřejný zájem.
                      Rád bych tedy věděl, co s tím má VUML a kde kradu. Jinak normálně pracuji ve velké firmě, platím daně, živím děcka. Stačí, nebo má pán ještě nějaký hluboký postřeh?

                    3. Vodotesny Kapr
                      11.2.2019 v 16:02

                      Mám za sebou jeden evropský grantový projekt, který byl dobrý a úspěšný a teď usiluji o druhý. Mám radši krást, nebo vnucovat babičkám hrnce z Číny?

                      Berou nějaký prášky, že neví, co píšou?

                2. Btw, ja kdyz jsem hledal zamestnance, nikdy jsem nedaval inzerat. Naprosto ucelove jsem navstivil misto, kde je sance takoveho cloveka sehnat. Bud ucnaky, nebo prumky. Vzdy jsem sel za ucitelem a rovnou probral, kdo je kdo a co umi. A pak oslovil. Nikdy jsem s tim nemel problem. A hlad po lidech jsme meli, to ano. Bez inzerce.

                  1. GDPR na Tebe, jen počkej :-) .

                  2. Ano, to je normální. No a tak, zcela analogicky, si holka z fildy zjisti něco o projektech a dotacích, někam si zajde a něco získá. Holt někdo chodí po učňácích a někdo po dotačních workšopech. Nevidím na tom nic špatného.
                    Když nic jiného, tak ukazuje aspoň to, že se dokáže organizovat. Spousta lidí neumí ani to.

                    1. Spatne je to, ze ten dotacni system neni dostatecne efektivni a umoznuje kradez za bileho dne, plus se na nej (de lege) nabaluje spousta lidi, viz treba nekdy ta fildistka, kteri vytvorenou hodnotu nijak nezvednou. Pouze zvednou naklady na jeji porizeni.

                      Ja vim, ze jsou veci, ktere na penize snadno a primo prepocitat nelze. Treba praci hudebnika, vedce v laboratori, nebo treba i lekare. Presto ale, kdyz budu mit na baraku tri zedniky a k nim pridam nastenkare, vedouciho brainstormingu, poradce pres bezpecnost prace a dalsi a dalsi lidi se ‚zamestnanim‘, tak na te stavbe to ve vysledku nebude poznat primo umerne tem narostlym nakladum.

                      Predstav si, ze bys resil tu kanalizaci primo s Ministerstvem pro mistni rozvoj, ktere by to hradilo z prostredku vyclenenych v ramci rozpoctu CR, pricemz tyto prostredky se proste vytvorily tak, ze neodesly do EU a nespotrebovaly se pres ruzne prerozdelovaci, dohlizeci a poradenske kancelare. Takze bys vypracoval projekt, dolozil ho k nejakemu webovemu formulari a do mesice ti prislo vyjadreni primo z ministerstva. A bez dotaci. Bylo by to spatne?

                    2. To:Sysop
                      Jenze presne na tomhle principu dneska funguje cela EU, celej system. Bez toho by bylo v Evrope odhadem tak 120-150 milionu zbytecnych lidi a co s nima zejo? To vidim denne, prijedu nalozit paletu hovadin a papiry mi vystavujou tri lidi. V malych firmach to umi staplerfahrer, ve strednich warenannahme manager a ve velkych je to Anmeldung, Warenannahme, security, staplerfahrer, druhy security na odjezdu. Vylozit 10 kg balik na letisti v Mnichove trva hodinu az dve, vykladka jedne palety v AUDI Gyor trvala 14 hodin od prijezdu do odjezdu, nakladka 14 palet v Portu 4 hodiny a tak bych mohl pokracovat. A vsude vidim zbytecne zamestnany lidi, ktery sice pracujou pro soukromou firmu, ale jejich plat platime taky my vsichni v cenach produktu, ktere kupujeme. A mozna ze ty firmy si to muzou dovolit taky kvuli nejakym dotacim „na socialne/zdravotne/rasove znevyhodneny osoby“, to nevim.

                    3. Jenze tihle lidi jsou alespon rozpusteni v cene komercniho produktu, kterej mas proste moznost si nekoupit. Kdyz to udela fura lidi, firma musi udelat letecky odpoledne a par lidi pujde z kola ven.

                      V dotacnim systemu nikdo z kola nepujde, protoze prachu se lidem vytaha z kapes habakuk.

                      Dotace na smatlavy u nas fungujou taky a nijak supervyhodny to neni. Udrzet chranenou dilnu neni zadna prdel a na castecne smatlavyho sice beres dotaci, ale ta fakt pokryje jen to, co ten smatlavej zkurvi, nebo nestiha. Je malo profesi, kde se vyplati smatlavy mit a zadny terno to neni. A to nejen v CR. Znam chlapka, co prodava vercajk pro optiky, ma firmicku ve Vidni a vsichni zamestnanci jsou smatlavi. Sam mi rikal, ze je to sul nul. Jedinou vyhodou je, ze ho Finanzamt nechava zit.

        2. Ne ty vole, rachota je pro tebe, ať nemusíš krást nebo babkám prodávat hrnce, kriple.

    3. Vodotesny Kapr 10.2.2019 v 22:29
      „…a co by jste chtěli? ABy ty holčiny z fildy opět kouřili péra na Cínovci,…..?“
      Skvela myslenka! :-)
      Mi by se to tuze libilo i kdyby to nebylo jen na Cinovci, ale celoplosne, ze by i na mne prisla řada…..:-)
      „Mám radši krást, nebo vnucovat babičkám hrnce z Číny?“
      To je jedina volba? A pak vsichni nadavaji, ze byvali estabaci jsou u koryta i dneska a Mirek Dusin existuje jen ve foglarovkach.

      1. Krást přes dotace nebo krást přímo. To je výběr.

        1. Jsou investice, kde stát prachy bohužel nemá (nebo se tváří, že nemá) a bez dotací infrastrukturu nepostavíte. Třeba u nás na chalupě – obec délka cca 7 km + boční komunikace a potřeba odkanalizovat do ČOVky, Zhruba 3000 lidí, náklady kvůli rozlehlost obce třeba 80 mega. Bez dotace by to nezvládl nikdo, stavěla to místní firma, projekt se dělal na obci a na kraji, udělalo se společně s novým povrchem silnice. Nikdo tam pytle s ukradenýma penězma nenosil. Bez té dotace by obec byla v prdeli a časem mohla začít pokutovat většinu obyvatel za znečištěný potok. Nebo by si každej musel vykopat žumpu a plait drahý hovnocuc každý měsíc. A jenom se tím narovnaly podmínky, že velké obce na dotace na životní prostředí dosáhly už dávno.

          1. 80M děleno 3000 je 27000. Při průměrné velikosti ČOV – 5 eo, je to 135k na jednu ČOV. Což je normální cena – což by samozřejmě „bez dotace nezvládl nikdo“…

            1. Dřív to lidi zvládli v akci Z ještě za míň.

              1. No, ony ty akce Z byly taky pekne vychcane, od dotaci to nebylo az tak daleko, jen to bylo naruby. Na akci se dostavili jen nekteri, zato uzivali to pak vsichni. A uplne nejlepe po kotrmelci, kdy ruzne stavby z akci Z byly za pusu rozkradeny do soukromych vlastnictvi.

          2. No hrůza, 26k na hlavu, co? Obec asi má nulovej příjem že nemůže vzít úvěr 70 míčů, něco dohodit a pak 8 let splácet úvěr ze stočnýho vyššího o dvě stovky měsíčně (načež by se snížilo na skutečný náklady po zaplacení úvěru), co?

            Horší příklad nebyl? Prdele o 150 lidech kde to stojí 10 míčů jsou poněkud jinčí sranda než něco, co má nárok se stát městem (nad 3000 kusů).

    4. Nesmysl. Dotace JSOU ŠPATNÉ, protože korumpují, protože to mají pod kontrolu ouřadové a protože prostě nejsme na dávné Olumpiádě, kde se ještě hrálo na nějakou etiku a čest. Teď se soutěží s podporou drog a podrazů, sponzorům (EU) je to v zásadě fuk, pokud to funguje jako správné P.R. Proto taky je těch průšvihů tolik, věnují se až tomu, co praskne.
      Ad 1) Ne. Poskytuje se to na věci, kde a) bude ta eurocedule vypadat hezky a prorežimní pisálkové o tom budou psát, b) podpoří to eurosociální inženýrství. Ano, občas to pomůže někde vytvořit něco, co má určitý smysl. Jenže pak se často zjistí, že to není za co udržovat. Smutný konec naivního dětství.
      Ad 2) O nalívání do postkomunistické EUropy (o Evropu tu nejde, Evropa a EU jsou dvě odlišné věci, mimochodem) tu nikdy nešlo. Ve skutečnosti se nejvíce peněz tradičně leje do neokomunistické EUropy. Koukněte se, kolik teče do Itálie, Španělska, Řecka a kolik z toho jsou dotační podvody. Typicky zemědělství. Lze to dělat i tak, že se prostě občanům ty peníze neseberou a nepřerozdělí. Chápu, to je pro vás docela těžko představitelné.
      Ale pokud se zabýváte EUrokorupcí, jak píšete, asi chápu, že vám to vyhovuje. Taky jsem pár (poměrně velkých) projektů viděl. Hodně byste se divil. Ne, vážně – HODNĚ byste se divil.
      A co máte dělat? Ideálně být slušný člověk. Nekrást, žádné hrnce, žádné EU „dotace“ a „granty“. Zkuste přemýšlet, třeba najdete nějaké alternativy, i když vás hned napoprvé nenapadly…

  5. Dotace jsou obecně kurvárna. Ale pokud si pan domácí myslí, že s Jančíkem & spol. by se na podobné píčoviny peníze nedávaly, tak je zcela mimo.
    Jak i tady občas správně zazní, my sami jsme schopni si udělat takovou pakárnu, že na to nějaké EU vůbec nepotřebujeme. Představa, že bez EU se lidí jako je Bába nebo Mynář stanou čestní a slušní hoši je úplně mimo.

    1. Bures se udelal jeste v dobe EHS, pokud vynecham jeho prvotni karierni rust jeste za minule totality. Pro nej je EU jen dalsi rozmer k expansi. A smradlavej ceskej rybnik i se svym bahynkem to spravny prostredi. Nemyslim, ze by nekdy Bures nejak vyrazne expandoval svoje vetsi aktivity za caru, protoze tam se hraje podle jinych pravidel.

  6. No jo, ale kdo by stavel silnice? A vsichni bysme se tu postrileli…Budme radi za dotace na kvetinace, vzdyt diky nim neni Valka!!!

    1. Po tomhle clanku o ty qetinace valka vypukne. Neco tak uzasnyho, co chtela i Ojrounije, to chce prece kazdej.

  7. Jen pro názornost, v tomto banánstanu v současné době jsou schváleny EU dotace pro 11.640 firem, spolků, společností, NGO atd. Jen námatkou pár nejúspěšnějších žadaatelů (2014-202) v milionech Kč:
    ČEZ 400
    Arriva 279
    Škoda Transportation 238
    Agrofert 201
    Wassa 199
    Tatra Trucks 198
    Trigema 188
    Centrum Český Krumlov 184
    Aero Vodochody 174
    Kovosvit MAS 171

    Celkem pro období od 01.01.2014 do 31.12.2020, podle posledních dostupných statistik zájemci dosáhli zatím na 169 miliard korun. Někdy zůstávají peníze doslova v rodině. Třeba v případě zbrojařské rodiny Strnadů. Tatra Trucks, kterou ovládá Jaroslav Strnad spolu s Reném Materou, získá bezmála 200 milionů korun z unijních peněz na vývoj nových modelů nákladních vozů i na snižování energetických ztrát ve výrobním areálu v Kopřivnici. Ale např. výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí si přijde na 171 milionů korun, přičemž vlastníkem Kovosvitu je od loňského září Michal Strnad, syn spolumajitele Tatrovky.

    Pro potvrzení toho, co píše pan domácí v článku jeden z mnoha příkladů: Tak například dotaci přesahující 3,4 milionu korun poslali úředníci na projekt s názvem Optimalizace institucionálního zabezpečení genderové rovnosti na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. „Tento systém bude zahrnovat personální zajištění genderové agendy ajeho integraci do struktur ministerstva, vybavení zaměstnanců kompetencemi z oblasti genderové problematiky a vytváření pracovního prostředí přátelského k rodině,“ zní bližší popis projektu.

    1. Chudak CEZ. Snad je ta dotace zachrani a udrzi nad vodou, kdyz i to zkvalitneni elektriny od letosniho ledna nezabralo… fnuk.

    2. Tohle by mohli předčítat babám se zácpou, protože z toho by se jeden pos….

    3. Ale to je prece proto, ze ted tam jsou ti spatni politici…az tam budou ti dobri politici, bude vsechno jinak!!! System neni spatny, system je potreba, bez statu bysme lezli zase po stromech, jenom musime najit ty dobry politiky…

      1. Cywe to je zase výblitek. Stát tady byl už za nebožtíka Sáma. Dotace z EU tu jsou jak dlouho?
        Co z toho vyplývá? Že jste mimo jako obvykle.

        1. No právě, kolikátá že ta slavná republika už tu je? :D

  8. do programu pridelovani dotaci nevidim ale neni to tak, ze za „kvetinace“ a podobne nesmysly si muzeme sami v ramci tech jednotlivych regionalnich operacnich programu, cili defacto o nich rozhoduji nasi urednici byt konecne schvaleni je pak zrejme jeste nutno posvetit v Bruselu ? (nebo se to do Bruselu uz ani neposila a definitivne rozhoduji nasi urednici ?). Pak bychom meli spis asi nadavat na nase uredniky a jejich hloupost co zkorumpovanost ? Mozna by bylo konstruktivnejsi se zamyslet ze kdyz uz teda v te Unii jsme a dotacim se tedy nevyhnem tak jak zaridit aby byly poskytovany na skutecne rozumne projekty a hlavne se cele vycerpaly ?
    http://www.crr.cz/cs/irop/o-programu-irop/

    jinak mimo jakekoliv dotace me v souvislosti s kvetinaci napadl program „kazdy prazak vysadi v Praze jeden strom “ – imho Praha se stromy by byla lepsim mistem pro zivot

    1. Dotace je finanční injekce na něco, co by se na normálně neuživilo = není o to za danou cenu zájem.

      Jak by se ve státním systému dalo zařídit, že to půjde na rozumný projekt? Kdo a jak posoudí, že je to rozumné? Zase nějaký úředník? Nebo hlasování?
      Na trhu je to jednoduší – nejsou zákazníci, to co poskytuju tedy není potřebné, zlevním, zefektivním nebo zavřu.

      1. ja vychazim ze status quo – proste jsme v Unii, dotacim se tedy nevyhneme, jsme cisti prijemci, hloupej kdo dava hloupejsi kdo nebere

        samozrejme ze pokud bychom byli mimo Unii souhlasim ze trh nepochybne je mnohem ucinnejsi ve filtrovani rouzmnych, zivotaschopnych projektu – jenze i tak by stat stale mel moznost prerozdelovat vybrane dane tak podle mne ta recnicka otazka jak zajistit za stavajiciho stavu aby se dotace (nebo vubec cokoliv co stat vybral na danich a nasledne do neceho ty penize dava) vynakladaly hospodarne, setrne, efektivne NASIMI uredniky, je na miste (trh v tomto kontextu je mimo)

        1. No a jak toho chcete docílit? Kdo bude v byrokratickém procesu posuzovat, co je rozumné?

        2. To je pouze důsledek. Příčina je v tom, že evropský socialistický komitét bere občanům evropy peníze, které částěcně promrdá na svůj provoz a agendu a pak předá jejich část úředníkům v jednotlivých protektorátech, aby je tito promrdali v kooperaci s uplácejími korporacemi a firmami včetně všech těch “konzultantů pro čerpání dotací” na realizaci projektů, které by za normálních okolností nikdo nechtěl. Ryba smrdí od hlavy a tady to platí na 100%. Takové ty oikofobní pohádky typu:” Celá Evropa si radostně užívá dotací a jen blbí Češi nevědí co s nima” jsou o hovně.

        3. To:trevor12
          Stat napriklad nechava nakupovat kancelarsky nabytek nebo dopravni znacky od externich firem, pritom oboji by zvladli vyrabet vezni „zadarmo“. Dalnice a silnice stavi externi firmy, i tady by se dalo nahradit veznenyma lidma. Mozna by to melo i nejaky vedlejsi efekt, to nevim, ale uspora jednoznacna. A mozna by se naslo mnohem vic veci ktere by stat mohl delat „ve vlastni rezii“ a nemusel outsourcovat.

  9. Na každém z takových počinů by se měl skvít nápis: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“. Největší zrůdnost na tom ale je opravdu to, že někomu ty peníze museli uloupit, a tomu chybí – všimněte si toho když půjdete někde po normálním českém „sídle“ mimo Prahu, kde je opravdu dobře vidět, že při současné míře zdanění tato země nevzkvétá…

    1. při současné míře zdanění tato země nevzkvétá…
      Jestli do spíše nebude odtokem peněz směrem na západ…

      1. netečou peníze, odcházejí konkrétní věci (co by kdo dělal s korunami) – vidím to za oknem několikrát denně (vlaky naložené novými Škodovkami). Kdybysme jim neměli co dávat, neměli by důvod mít tu své podnikatelské aktivity. I když je to přes peníze, je to jen směna (za nějaký ten sajrajt do Lidlu zpět auta). Horší je, že když všichni bouchají ta auta pro Němce, tak to chybí jinde (a je to sakra vidět). A nejhorší na tom je, že si z práce lidí bere 3/4 ta sebranka, co si říká „stát“ (a lidi na nich nacuclí), a že stále nemají dost, a že se to lidem co to živí zdá „normální“ – to nepochopím.

        1. A nejhorší na tom je, že si z práce lidí bere 3/4 ta sebranka, co si říká „stát“
          Koukám…vlčí mlha…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017