Jak se jezdí na Ukrajině - zpět na článek

Počet komentářů: 25

  1. Slyšel jsem poslední dobou zvěsti o tom, že především dál na východ funguje policie jako výběrčí „mýtného“ (zaplatíš, nebo nejedeš) pro auta s cizí značkou. Má s tím někdo zkušenost?

    1. Loňská zkušenost. Z Rumunska do Ukrajiny-2€ na osobu a jde to. V pasech měli založené bankovky i místní co šli pěšky nebo na kole.
      Bankomatu málo a nás si u něj našla místní hlídka. Ne klasická policie, ale cosi na úrovni mestaku. Cca po 500m nás zastavili a tvrdili, že jsme nedali blinkr. Ani já, ani manželka. To dosvedcovali videem na telefonu. Na tom bylo samozřejmě vidět úplný hov… Odmítl jsem, začali být neprijemni. Nakonec jsem je poslal do prdele. Doslova- sam nevim kde se to ve mne vzalo, ale proste nemeli stesti na nejaky muj lepsi den. S porozuměním nemají problém a proto jsem je vcelku odzbrojil, že jim záznam o přestupku klidně podepíší, jen tam bude drobny dovětek, že nerozumím textu, neb není v mém rodnem jazyce. Vzdali to, nechali nás být. Ale pozor, se státní polici se diskutovat nevyplácí (potvrzeno našimi svářeči) Za celý týden nás pak již nestaveli ani jednou. A to jsme byli dobrý cíl:-) Naloženy pajero, které na tyči táhne druhé nalozené pajero.
      Lidé vřelí. Když manželce shořela v moc těžkým bahně spojka, na laně jsme se doplazili do mesta a řešili co teď, tam na krku, ubytoval si nás náhodný okolojedouci u sebe na zahradě a ještě nás pohostil. Taznou tyč nám na zakázku a na počkání vyrobil Roman Dobrodej(doopravdy se tak jmenuje) z Mikulichynu za 1000 hriven. Země krásná, jídlo výborně a velmi lacine. Zakarpati má silnice šílené a i na pajeru jsme tam zlomili tlumič, na druhém prasklo uložení karosérie k rámu. Občas se sjíždí až do pole, protože to tak je zkrátka lepší než po silnici.
      S cigaretami jsem zmatenej. Na ceduli před celníci je uvedeno 200ks cigaret na osobu. Ukrajinci to bylo fuk, ale slovenskému celnikovi se málem kousla hercna, stačilo mu, že těch 8 krabiček poschovavam po autě a nechal nas byt. Shodou okolností, dnes jsem konečně našel tu poslední v manželčinym autě :-)
      S clankem v zasade souhlasim, jen ty silnice… nekde je to opravdu horší nez špatný.

    2. Jezdívali jsme s partou na Ukrajinu (tedy Pidkarpaťťa) před cca 20 lety…
      Už tehdy se při každém setkání s úřední osobou platil nějaký poplatek – třeba „strachuvaňňa“ = pojištění (nikoho nezajímalo, že jsme pojištění z domova, a nikdo se neobtěžoval vysvětlit, na co se vlastně pojišťujeme) nebo dokonce ekologický poplatek, ale nejčastěji prostě poplatek bez bližšího určení…
      Když se nad tím zamyslím, přijde mi to poctivější, než pokuta za vymyšlený přestupek…

  2. Ah, ta kvalita ciest :D

    Mam v zivej pamati, ako som niekde na M06/M07 v jemnej lavej zakrute v cca 110-120 km/h zacal predbiehat traktor. Prvy povoz za asi 40 km. Na tom by nebolo nic neobvykle, ale akurat tam koncil taky mikromost a tie prechody cesta/most fakt nezvladaju. Po tom, ako sa za mostom objavila jama sirky 2m, dlzky pol metra a hlbky tak akurat na odtrhnutie napravy som mal plne ruky prace s vyhybanim sa tej pasce na mamuty a pri rozhodovani sa, ci traktor zobrat zlava alebo zprava, som videl detaily trojbodoveho zavesu az prilis detailne.

    Hm a este ovady. Zastavit v lete niekde na odpocivadle odporucam len ak mate kozu ako hroch.

  3. Za návštěvu to určitě stojí, zní to lákavě.

    Jen bych si rýpnul do té anarchie

    1) je to země velká jako prase s hustotou osídlení asi poloviční oproti nám, tak si možná tolik nepřekážejí
    2) v té anarchii je tak skvěle, že 1/3 národa utekla k nám, do polska či dál na západ a ten zbytek jezdí dodnes buchankama a podobnými muzejními exponáty, spíš ale tipuju vůbec ničím, když průměrná mzda je úžasných 300 dolarů jako někde v africe. S takovým platem je benzín za 27 a oběd za 80 zboží pro horních 10 000 :)

    Ale když tam člověk přijede zachlastat jako „bohatý zápaďák“, počučet na baby, dobře se nažrat a prohlídnout krásnou přírodu tak určitě super, mám to taky jednou v plánu.

    1. Znal jsem člověka co učil matematiku někde na severní Ukrajině, jezdil do ČR v létě pomáhat na stavby jako tesař. Chytrej a šikovnej člověk a jedno léto na stavbách mu vydělalo skoro stejně jako zbytek roku co byl kantorem.

      1. kámoš tam jezdí pravidelně, má tam nějakého známého, gymnaziální profesor, říkal 3000 korun měsíčně. Když si představím, že ceny jsou tam jen o nějakých 20 % nižší než tady, vychází mi, že normální člověk nemůže prostě přežít, to není ani na chleba a vodu.

        Co mi vyprávěl, tak většina populace žije jak v 19. století, prostě ořou pole s koněm a vyrábí si všechnoo sami, protože za práci nejsou žádné peníze, a každá rodina má všechny práceschopné muže venku buď v moskvě nebo u nás, v polsku atd. a ti posílají domů peníze, aby tam všichni nepochcípali hlady.

        Neuvěřitelné jak země s takovým přírodním bohatstvím může být tak zbídačená. Fakt nepochopitelné

        1. Je to tak. Pro nas je tam o trochu levneji, mistni si zajdou do restaurace tak maximalne jednou za rok. A zadna anarchie tam fakt neni.

  4. Prosím o informaci, jak lze houby používat místo žárovek, to mně opravdu zaujalo :o)

    1. nejspis jen obraznost – narazka na zvysenou radioaktivitu v UA

      1. Uz jsem to tady psal – v roce 1963 byla v CSSR namerena 3x vyssi radioaktivita nez v roce ’86 po Cernym bilym. Duvod? Celosvetove testy jadernych zbrani. Proto tehdy v srpnu ’63 byla podepsana prvni dohoda o zakazu jadernych testu ve vzduchu, na zemi a ve vesmiru. Proste uz ten bordel byl vsude po svete. Od te doby byly povoleny jen podzemni testy.

        Takze ano, Ukrajina si take prisla se svoji trochou do mlyna a bagatelizovat to nelze, ale je to jen jedna tretina toho, co tady bylo pocatkem 60. let. Nasi rodice ruzne chcipajici na rakoviny kdeceho mohou spise podekovat celosvetovym zavodum ve zbrojeni, nez pitomcum v jaderce. Vzhledem k polocasu rozpadu radioaktivnich castic tedy toho 1/4 stoleti rozdilu neni zase tak zasadni, aby bylo tema jaderky nade vse. Stava se z toho politicka sracka, jako obvykle. Tipuju, ze az se u nas definitivne rozhodne o dodavateli pro Temelin, na Ukrajinu ani pes nestekne.

        1. to Sysop

          Tohle téma mě zaujalo, a přitom na netu je poměrně málo diskutováno. Mám na mysli radiační znečištění atmosférickými testy jaderných zbraní. (Někde jsem četl, že v 60. letech už začali řvát i archeologové, že jim nevychází radiokarbonová analýza … )

          Vono se furt mrmlá, že jaderná energetika je svinstvo, Fukušima, Černobyl, fuj no prostě hrůza. Ale fakt je, že podle MAAE, přestože černobylská havárie uvolnila tolik radioaktivní kontaminace jako 400 bomb z Hirošimy, byl její celkový dopad asi 100× až 1 000× menší než kontaminace způsobená atmosférickými testy jaderných zbraní v polovině 20. století (https://cs.wikipedia.org/wiki/Černobylská_havárie) .

          Má k tomu případně někdo nějaký zajímavý odkaz nebo čtení ? (Když už teda máme v článkách z tohoto týdne několikrát gretény, ionizující záření na atmosférické a klimatické jevy vliv nemá ?)

          1. Hledej tu srpnovou smlouvu, tusim podepsana 5. 8. ’63. K tomu se da dohledat, copa vsechny vedlo k tomu, ze na povrchu a v Bikini uz neeeee.

            1. Tvrdí se, že nemálo přispělo odpálení „Car bomby“ v říjnu 61. Asi někomu pomalu došlo, že už to trochu přehánějí…
              Sice to byl poměrně čistý výbuch, ale účinky asi udělaly dojem :-)

  5. Jen postřeh z Odesy, mladi kluci jezdi v autech s tak ohulenym radiem, ze me bolely usi i na chodniku.
    A pokud pojedete jihem smer Moldávie, tak jen za prujezd Podnestrim jsme na uplatcich nechali 50 Eur. Ale stojí za to ten bizar videt.

  6. Vzpomněl jsem si na jeden „ukrajinský“ vtip:
    Roubíček potká Kohna ve vlaku.
    Tak kampak jedou, Kohn, kampak?
    Ále, do Užhorodu, vyřídit nějaké ty kšefty.

    Tak voni mi tvrděj, Kohn, že jedou do Užhorodu, abych si myslel že jedou do Lvova a ve skutečnosti opravdu jedou do Užhorodu.
    Tak proč mi Kohn, takhle do očí lžou?

  7. Mě by teda spíš zajímalo, jestli už tam na celnici zavedli povinné hajlování coby podmímnku vpuštění, a provolávání slávy Banderovi při vjezdu do Kyjeva místo mýtného. A nacionalistickou nálepku na autě místo parkovného, případně obrázek zesměšňující Putina za předním sklem místo dálniční známky
    Nebonjestli na tom teprv pracují v rámci banderovské harmonizace právního řádu.

  8. „Návěsy často disponují reklamou českých dopravců, zkrátka po importu od nás nikdo neměnil plachtu.“
    Jsem slyšel, že jsou tam často auta ponechaná na český/evropských značkách, prostě tak, jak byla v EU ukradena…

    1. Když jsme před 20 lety jezdili na Podkarpatí na pochoďáky, viděli jsme po vesnicích povícero žigulíků na českých značkách…
      Třeba se mi nechce věřit, že by si ukrajinský gastarbajtr v té době dojel z Loun do Mižhirja taxíkem…
      Anebo vím o případu, kdy si Ukrajinec ve čtvrtek koupil ojetý žigulík, zaplatil hotově a v pondělí se šel vůz přepsat – mezitím si stačil na českých domorodeckých černobílých značkách dojet domů a vrátit se; na tehdejších českých cizineckých modrožlutých (nebo žlutomodrých, už nevím) by ho cestou kasírovali…

    2. Ne jak byla ukradena, ale jak byla koupena. Ono totiž na UA dlouho vycházelo výrazně výhodnější mít auto registrované někde v EU. Nicméně pokud se nepletu, tak poměrně nedávno byla přijata nějaká reforma, která by měla tuhle praxi ukončit. Nechce se mi to podrobněji studovat, ale věnují se tomu například na 112.ua: https://112.international/ukraine-top-news/over-120000-cars-with-foreign-registration-in-ukraine-violate-terms-of-stay-34030.html

  9. Nápadně hezkých, upravených a usměvavých dívek a žen jsem si tam všiml také (Dněpropetrovsk). Možná to má souvislost s dlouhodobým nedostatkem mužů, kteří buď odejdou do ciziny nebo se věnují národnímu sportu – uchlastat se ve třiceti. Patrné je to také na vysokém poměrném zastoupení ukrajinských prostitutek u nás.
    Jo a pivo tam mají taky dobré.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017