Jak jsem taky kupoval auto v Kanadě - zpět na článek

Počet komentářů: 59

  1. Hezké.

    Škoda jen, že já bych ze Severní Ameriky právě bral auta stará přes 8 let… Konkrétně z přelomu tisíciletí. To byla auta nejhezčí a nejslušnější. Tedy když si člověk odmyslí 50. léta.

    1. Americke auta z prelomu tisicroci? Hmmm, ze by to bolo take terno? Zacala strasna plastifikacia interierov, badge engineering kvitol…jedine co by som si z toho obdobia zobral by bol nejaky poltonovy truck. Teda, keby sa nejaky dochoval s manualnou prevodovkou. Pretoze dnes je ich ponuka nulova.

      1. Tak třeba F-body Firebird, nebo Ford Taurus (vajíčko i facelift), Chrysler LHS… Já si nemůžu pomoct, mně se to líbilo a snil jsem, že v tom jednou budu jezdit. Oproti 70. a 80. létům, kdy bylo pěkné tak 1 auto ze 100, i oproti typizovaným přes kopírák braným blobům pozdějším…

        Akorát že než jsem na to měl peníze, tak už byly shnilé protože nebyly body-on-frame nýbrž samonosná karoserie, a ta halt na solených silnicích nevydrží.

        Zároveň to nemělo karburátor nýbrž vstřikování, ale ještě to mělo vstřikování pouze nepřímé; a elektronika tam sice byla, ale omezovala se výhradně na „convenience items“ a její selhání tudíž šlo celkem s klidem ignorovat.

        1. A samozřejmě Lincoln Mk.VIII – první koukatelný po 33 letech – a Corvette C5, což byla podle mého jedna z nejkoukatelnějších Vettes a přitom také bez nechutných asistentů a přemíry elektroniky.

          A Dodge Ram 3. generace a F-150 10. generace.

          1. No, co ja viem…tie zaoblene trucky su nejak cudne. Ten linc, nie, full size kupe nie su moja salka kavy a ta ‚Vette – mozno.

          2. Chválím dobrý vkus. C5 mi stojí v garáži a je to skvělé auto.

          3. Mám podobnou úchylku, LHS je top, dále bych ještě mimo tebou jmenované zmínil Caddy Seville, ten se dá v EU občas i sehnat. A k tomu Lincolnu, jak píšeš níže, to bych asi v našich poměrech nechtěl provozovat. Potkal jsem v neděli, snad poprvé krátký Town Car (konec 90tek), což je vlastně „obyčejný sedan“ a vedle něj vypadalo moje Mondeo (v US dnes Fusion), který patří rozodně k větším autům na našich silnicích, jako hračka :D.

            1. Tomu pomoze LPG. Mnohi taxikari to mali.

              1. Já to myslel i velikostně, na to tady nemáme dimenzované silnice a hlavně parkovací místa :) Škoda, že jsem ten nepoměr nevyfotil :D

                1. Slyšel jsem kdysi historku o pánovi, který musel s nějakým chryslerem vycouvávat z parkoviště u obchoďáku (snad) na Čerňáku, protože se tam s tou dlouhou krávou nedokázal vytočit. Spolu s ním muselo těch 200 metrů vycouvávat X dalších řidičů. Tehdy si pán uvědomil, že by si měl koupit něco menšího, tak si pořídil Range Rover.

                2. Ram 1500 sa u vas predava. A TC nie je vacsi ako RAM 1500. A manevruje sa s tym dobre napriek rozmerom.

        2. Hmmm, F-body je niekolko generacii. O ktoru ide?
          Chrysler LHS: to je LH platforma z 90. rokov, ktora dozivala cez prelom tisicroci. Tie auta boli naozaj krasne. Kamos mal 300M, bola naozaj paradna. Ale cab forward koncepcia umoznovala len automaty a tie boli vcelku na hovno. Takze ked uz Mopar, tak radsej LD platform, ktora znamena pohon zadnych kolies, prevodovku 8HP a eliminaciu plastikoveho sialenstva z prvej dekady tisicrocia. A sme v sucasnosti…
          Co sa tyka tej elektroniky, som si na 100% isty ze v pripade LH aut neslo len o convenience items.

    2. Jan Mrcasik: vkus máme teda diametrálně odlišný, mě cab forward vyloženě iritovalo. Ani nesdílím Vaše nadšení z techniky (automaty byly v té době katastrofa). S Wildcatem naopak velmi souhlasím s interiérem (měl jsem možnost jet s 300M, Intrepidem a pár dalšími vozy té doby) – Š120 hadr. Nicméně proti gustu.. Co je ale podstatné, zatím není problém auto přes 8 let přihlásit, jen to bude o nějakou tu korunu dražší. V celkové ceně se to ale ztratí. Jen to musíte přihlásit přes DE nebo přes Litvu a pokud chcete zůstat tak jako autor článku u počítače a nelítat po úřadech, tak to někomu zaplatit.

      1. S tím vkusem absolutní souhlas, taky mi cab forward přijdou jako jedny z nejošklivějších amerik.

        1. Já mám rád delší, ovšem nikoli příliš dlouhé převisy, a zaoblený čumák, nikoli svislou zeď. Auta jako Chrysler 300C, nový Superb, Passat B8 nebo Dodge Charger mi vysloveně neštymují. Ale zase takový Passat B6 byl hezký, a Dodge Challenger je také pěkné auto.

          Wildcat: 4. generace Firebirdu, i když i ta třetí vypadala poměrně slušně (narozdíl třeba od 3. generace Camara).

  2. A pointa clanku teda je, ze je lepsi si zaplatit lidi co vi komu a jak, nez se snazit po statnich a verejnych organech vyzadovat dorzovani zakonu CR?

    1. Popravdě, když jsem to psal, žádnou pointu jsem si nedával – chtěl jsem jen popsat co jsem udělal a jak to dopadlo. Ale když se ptáte – pro mě je pointa článku „stále existuje divočina“.
      Místo, kde jsou Vaše schopnosti velmi omezené, které neznáte a kde neznáte ani další přítomné entity. Nevíte, kdo je přítel a kdo nepřítel. Já jsem takovou divočinu našel, vydal se tam, vrátil se a napsal o tom zprávu.
      Jestli myslíte, že je pointou myšlenka „člověk zkušený dosahuje lepších výsledků rychleji a tak je pro amatéra levnější mu zaplatit, než totéž zkoušet sám“, tak to podle mě článek ilustruje (a ne, není to _lepší_. Je to rychlejší, levnější a snazší), nicméně na tom nestojí.
      Tématu dodržování vlastních pravidel státem resp. jeho složkami bych se vyhnul s tím, že je to námět na dobrodružství pro hodně lidí na dlouhou dobu.

  3. Niekolko poznamok:
    Iban v Kanade: kurva, tu sa este stale plati papierovymi sekmi. Peniaze z uctu v jednej banke na ucet v druhej banke som musel poslaty cez email prevod.
    Tiez by som si nebol isty ci ma vyznam brat auto z Kanady. Ono vela aut ma dnes prepinatelne rychlomery na oboch stranach 50. rovnobezky. Hlasvne americke. Prechod z mph na km/h je otazka niekolkych klikov v menu. Takisto (zadne) smerovky. Ktore su cervene v USA, su cervene aj v Kanade.
    Dobry dovod preco nekupovat auto z Kanady – hlavne z Ontaria a Quebecu je korozia. Cesty su tu solene nenermalne a kedze v tejto skurvenej klime v pohode snezi aj ked je -25, soli sa nielen chloridom sodnym ale aj tou srackou ktoru Fahrenheit pouzil na stanovenie svojej nuly. Stav aut tomu zodpoveda. Kurva, ked som videl auta rovnakeho veku ako nase v karibiku, len som cumel…
    Cize rada do buducnosti: auta radsej z USA a to z juznych statov. Na Floride ci v Alabame moc soli na ceste nevideli.

    1. Taky si myslím že auta z Kanady musí být sežraná, vzhledem k tomu že tam mají o delší zimu než my…

      1. Ano, jednak je zima dlha a jednak solia ako besni. Mimochodom, manzelka mi dnes textovala ze doma mali rano 15cm snehu. A to sme v juznom Ontariu, na nizine (270m/nm)

    2. Děkuju. Po zvážení souhlasím – není třeba se blinkrů bát, snad jen si zjistit, kolik bude stát výměna. Zespoda totiž ten černý, pardon modrý panter vypadá jako liška zrzavá (Bridgewater, Nova Scotia), takže vyloučit US byla z tohoto pohledu chyba (druhá věc je, že dnes stojí podobné auto v Miami taky 20k, ale USD). Obávám se (a zároveň doufám), že tu chybu nebudu moct napravit – že auto bude jezdit dokud nezakážou dovoz nejen freonů, ale i aut s benzínovou nádrží.

      1. Musel som sa pozriet ze kde vlastne Bridgewater je. Nie je az tak daleko od Halifaxu, ktory poznam pomerne dobre. A zrejme tam maju v zime hafo snehu, takisto ako v Halifaxe.
        Nech sluzi co najlepsie a najdlhsie!

  4. Bylo by možné na konec článku (nebo sem do diskuse) sepsat všechny náklady, na které to přišlo? V článku vidím cca 350k za auto, 60k za dopravu, 20k za přihlášení, 10k za servis, ale nevidím dopravu z DE a DPH plus clo. Předpokládám, že obojí se platilo z ceny auta a ceny dopravy, tedy z cca 410k, navýšeno o dopravu z DE, tedy (odhaduji) kolem dalších 20k a tím pádem jsme s cenou na cca 430k plus 10% clo plus z toho všeho 21% DPH, tedy cca 570k plus těch 30k za servis a přihlášení, tedy 600k a tedy o 100k víc, než jste chtěl, ne? Co na to manželka?

    Takže smysl to má jen tam, kde člověk touží po autě, které se tady neprodává. Taky jsem to párkrát zvažoval, taky JP auto co sem importér „zapomněl“ zařadit do nabídky, ale skončilo to právě na tom, že by to tady na značkách bylo za nesmyslné peníze. Každopádně 3.6 za cenu lokálních 2.5 je sakra dobrý deal, i když člověk ví, že čtvrtinu všech peněz dal státu za nic.

    1. Také u tohodle motoru bacha na vodný čerpadlo. Pohaneno rozvodama (řetez) – při výmene motor ven z auta. 200 000 km by mohlo vydržet. Chladici kvapalinu měnit každé 4 roky, aby se zabránilo spuchření těsnení a z toho plynoucí průnik vody do oleje. Pak to bude dobré.

      1. Johno:
        „…Pohaneno rozvodama (řetez) …“
        – – –
        Taky „vodborník“…

        :OD

        1. No tak jinak. Vodní čerpadlo je u motoru Subaru EZ30 i EZ36 pohaneno rozvodovou řetezi. Čo říkáte teď?

    2. Předně se omlouvám za pozdní reakci – o registraci jsem požádal až po publikaci článku.

      Čísla jste trefil dost přesně – celková cena za dopravu z bazaru do servisu byla o chlup pod 200k (doprava z přístavu 10k), to jsem v textu skryl lépe, než jsem plánoval. Takže celkově 590k. Manželka to k mému milému překvapení vzala stylem „už’s po tom toužil roky tak proč nedat peníze zrovna do toho“, takže teď je čas si toho vážit a laskavosti oplácet.

      S tou výhodností bych byl opatrnější – na projekt „urob si sám“, které jsou obvykle dražší než hotové řešení a v horší kvalitě, to vyšlo velmi dobře. V tomhle případě je to jen o 9k levnější než dnešní nabídka bazaru (a to tam mají novější auto s menším nájezdem a českou mapou v navigaci). Pro auta, která ale v ČR/EU v nabídce nejsou, považuju tenhle postup za použitelný – jen je to do jisté míry nákup kočky v pytli.

  5. Za mně dobrý, ale rád bych taky viděl koncovou cenu. Dovoz z USA bude časem jediná možnost, jak mít v EU nové auto s větším obsahem motoru než 1,5?? V některých státech EU se chystá extra poplatek za váhu nad 1600kg a CO2. Je otázkou, jestli to ti evropští pazdráti nebudou chtít všude a za auta která už po EU jezdí. Budoucnost motorismu v EU vidím asi tak, jako když byla za komančů Velká Cena v Brně a my jsme uslintávali na auty a motorkami cizinců parkujícími před hotelem Grand v Brně. Bylo to něco, co bylo jinde běžné, ale v ČSSR bylo hovno a i to hovno bylo nedostatkové.

  6. Hezky napsano. Zasmal jsem se.

  7. Inak, ako je to vlastne s prihlasenim zamorskeho auta v EU? Tento clanok naznacuje ze to ide, ale ake su s tym vo vseobecnosti problemy? Pytam sa pre pripad ze by mi napadla taka kokotina ako prestahovat sa na dochodok naspat. Auto ktore chcem ako dochodca pouzivat sa v EU kupit neda.

    1. Ja jsem to vzdy vyresil celkem v klidu, clovek jen musi pocitat s tim, ze bratru tak 15 litru v ceskejch da za vyjimky. Jediny, co se neokeca, jsou blinkry. Vsechno ostatni se zaridit da.

      1. Tych 15 litrov by som zvladol. Horsie je clo. Volakedy platila na osobny majetok pri stahovani vynimka. Dufam ze je to tak este stale – resp. ze to tak bude v buducnosti keby sme sa rozhodli zamierit na vychod miesto na juh.

        1. Wildcat: clo je 10%, to Vas snad neslozi, i kdyby bylo nutne ho zaplatit, ne? Pravda, s DPH je to 12, ale holt co nadelate. A jak jsem psal vys, dovezete cokoliv, jen nad 8 let stari to budete muset nejdriv prihlasit v DE nebo v Litve.

          Mimochodem, jaky by byl duvod navratu, rodina? Nebylo by lepsi treba HR nebo ES, IT? Kdysi jste myslim psal o Karibiku, na SK je sice tepleji nez v Kanade, ale vazne to za to stoji? Abyste tady pak zbytek zivota nebrucel, lip uz bylo a zit s mistnim elektoratem neni zadny med.

          1. Kurna, tazko sa da tato otazka zodpovedat v niekolkych riadkoch. Je to skor na dlhsiu debatu nad nejakym tekutym intoxikantom.
            Momentalne je jasna len jedna vec; v Kanade nezostaneme. Ako sme starsi, vadi nam studene pocasie coraz viac a pocasie v Ontariu je z tohoto hladiska coraz horsie. Tohoto roku nasi doma vykurovali dom do konca maja a zacali znova prveho oktobra. Sorry, nemam zaujem o miesto kde treba kurit 9 mesiacov v roku. A to sme vcelku na juhu, 43.0286° N, 81.1499° W. No a po pravidelnej buzeracii kvoli sluzobnym cestam v case covidiocie mi uz kompletne dosla trpezlivost aj zo spolocenskeho hladiska a som pripraveny sa odstahovat kedykolvek.
            Ciel, hmm, kam ist? Karibik by bol idealny kvoli vyrovnanej teplote vzduchu po cely rok. Nevyhoda – obcasny hurikan dokaze neprijemne zamiesat karty. Aj to sa da riesit – existuju oblasti, ktore su hurikanmi zasahovane menej. Napriklad severovychod Hispanioly. A je tam aj pekne – celkom by som si vedel predstavit existenciu v Las Galeras. Na druhej strane Slovensko zimu ma, ale vyrazne kratsiu ako Kanada. Mozno by to slo zvladnut. Zo spolocenskeho hladiska, no, to je problem. V karibiku je zopar miest ktore sa daju oznacit za normalne krajiny, no imigrovat tam je prakticky nemozne. Takze zostavaju bananove republiky so vsetkymi vyhodami a nevyhodami. No a potom tu je clen EU so vsetkymi vyhodami a nevyhodami. Na IT a ES sme mysleli tiez, no ktovie ako to tam bude vyzerat ked EU konecne nezatrhne nekontrolovanu invaziu cez stredozemne more, ze?
            Slovom, je to na dlhsie rozmyslanie. Pokial nedojde k nejakej galibe, mame este cca 10 rokov aby sme si to rozmysleli. Neocakavane udalosti mozu rozhodnutie urychlit/usmernit.

            1. Wildcat: proto jsem psal HR, sice taky EU, ale chováním ani ne (kontroly na hranicích hrůza) a podobně jako ČR to není zrovna cílovka atomových vědců a kvalifikovaných lékařů z Etiopie. To ale pochopitelně může padnout s tím, jak se naplno rozjede přerozdělování migráčků a ani tam to nemusí dopadnout úplně dobře. Pak by šla třeba Černá hora.

              ES bych se nejspíš nebál na ostrovech, tam jde život přecejen jinak, podobně jako v Řecku. Fajn je Kypr (v létě pravda už moc vedro), ale tam je riziko, že se nějaký Erdogan sebere a vezme si i ten zbytek.

              Každopádně pokud to ještě nemáte rozmyšlené, tak je to vhodné téma pro dlouhé zimní večery u krbu a lahve něčeho dobrého. Těch proměnných je ale tolik, že člověku stejně nezbude než něco udělat a doufat, že to rozhodnutí nebude za 5-10 let litovat. Když vidím, co se stihlo stát za posledních pár měsíců… Výhodu ale máte v tom, že jste už jednou toto rozhodnutí udělal a tedy Vás současného místo drží mnohem méně než třeba mě. Resp. o mě ani tak nejde, já bych jel hned, ale doma to nehrozí.

            2. Tedy, čistě technická … ono sice řádí to globální oteplování, ale o tolik jsem třeba letos kratší topnou sezónu neměl. V Praze:-). Je otázka, jak moc to bude na tom Slovensku jiné, zejména pokud už to nebude už spíš Maďarsko, než Slovensko.

              1. Ted je aktualni paleni mrtvol, kdo byz tracel cas uhlim ..
                Poridte kremaci a topte zbytkovym teplem..
                Male krematorium zdarma, ke kazde nemovitosti…

              2. Podla toho co mi pribuzni hovorili, ich topna sezona bola o dost kratsia. A stazovali sa ze tohoto roku museli kurit dlho. A ano, ide o skoro Madarsko. Ja som mal naraz v prevadzke aj kurenie aj cerpadlo bazena aj vlani. A to sme ho otvorili az na Victoria Day. Na Slovensku v tom case uz mali tridsiadky.

                1. Tak letos jsem vypínal kotel v druhé polovině června a zapínal jsem ve vsi jako jeden z posledních a to 25. září. Akorát letos byla mírná zima, tak se neprotopilo víc jak jindy. Praha západ.

                  1. Uff. Tak to by som si teda nepomohol.

                  2. Vypínal kotel v polovině června? Mohu se zeptat, na jakou teplotu doma temperujete?

                    1. 21-22°C

                    2. To sedí, stejná teplota a cca stejné období. I když to teda nevím takto na den, ale min velkou část května jsem topil určo, možná i trochu, déle, a začal jsem hned začátkem října (1. – 3.).

                    3. U nás sa ide na 24 až 25°C v „zime“ a tak 22-23°C v prechodnom období – podľa stupňa sťažovania sa drahej polovičky.
                      Ono ohrev miestností bol zapnutý celý rock (tepelné čerpadlo) ale nejak vážnejšie to začalo kúriť v druhej polke septembra (záři) a prestalo sa kúriť koncom apríla (duben). Podľa mňa ide skôr o to koľko financií to zožerie za vykurovaciu sezónu. Ale keďže tepelným čerpadlom pripravujem aj TÚV a navyše účet za elektriku je jedna suma (aj s ostatnou spotrebou tak neviem presne koľko som prekúril za jednú vykurovaciu sezónu).
                      A vykurovaný objekt je na úrovni Bradavice na Dunaji.

                  3. Jo, taky září až květen, ale je fakt, že ten začátek a konec se topí jen ráno, abychom nevstávali do zimy.

                    1. Uz si nepamatam presne rezim kurenie z vlanajsej jesene, ale bol som doma 17.10 az 25.10.* tohoto roku, a bolo potrebne kurit cely den** lebo mi bola zima. Ale toho roku som zvlast zimomrivy.

                      *a zasa som porusil Turdeauovu slavnu karantenu, ked som odisiel z Kanady skor ako dva tyzdne po prichode
                      ** Okrem piatna, 23.10. ked teplota cez den vyletela na 23C. Len aby nasledujuci den znova padla na 7C. Co je tiez „velmi prijemne“. Ktory idiot nazval toto mierne pasmo?

                    2. Wildcat: v oktobri je ale normalni topit i tady u nás na Moravě. Topnou sezónu nijak neřeším, čerpadlo jede celoročně, takže nějaké zapínání-vypínání, dle kterého bych věděl od-do, neznám. Ale že to v případě chladného jara topí i v máji a klidně začne začátkem septembra, to je zcela běžné. Spíš je to o tom, že ty teploty až na výjimky nepadají tak nízko jako u Vás – pamatuju cca 10 let zpátky únor, -20 v noci, -15 přes den 3 týdny v kuse, ale od té doby nic takového nebylo, cca před 3 lety -20 v lednu, ale to vydrželo tak týden.

        2. Clo se neplatí.
          Osobní majetek je osvobozen od dovozního cla, jestliže:
          a)byl, s výjimkou zvláštních případů odůvodněných okolnostmi, v držení dotyčné osoby, a jedná-li se o nespotřebitelné věci, byl užíván v bývalém obvyklém místě pobytu nejméně šest měsíců přede dnem, ke kterému tato osoba ukončila obvyklý pobyt v třetí zemi odeslání;

          b)je v novém obvyklém místě pobytu určen ke stejnému účelu užívání.

          1. On ne celkově nějaký zvláštní režim, když si člověk importuje vlastní auto, dokonce jde z UK přihlásit i s volantem vpravo. Ale už to nemůžete prodat, takže je pravděpodobné, že i to clo se pak při prodeji doplácí třeba.

            1. Ten predaj by nebol problem, rozhodne by som sa ho nechcel vzdat. A pochybujem ze o to co si mienim na starobu kupit by bol az taky zaujem na Slovensku :-)

              1. Tak tu možnost importu vlastního auta prozkoumejte. Neznám podmínky, ale jsou tam pak ty úlevy, které to můžou zjednodušit.

  8. „Turbo – je neekologický – dělá oxidy dusíku, mikrosaze a musí se čůrat do nádrže.“
    Pane Bože, to tu probíhá nějaká soutěž o nehloupějšího dementa na světě nebo co?

    1. Tiež mám trochu ten pocit. Voziť cez oceán pokašľaný outback, keď sa tu dá kupiť hafo všelijakých kombíkov s pohonom 4×4, ktoré majiteľ aj tak nepotrebuje, lebo s 2×4 by sa dostal všade rovnako.

      1. Sorry, ale to co majitel potrebuje alebo nie nie je tvoj problem. A navyse, presne kolko kombikov sa da v cechach kupit s full time AWD s tretim difom?

        1. Jasné, že to nie je môj problém. Ja to iba konštatujem.

        2. Bohužel Outback BS 3.6 už žádnej třetí diff nemá. Má high torque CVT a MPT spojku na zadní nápravu. Poslední Subaru s automatem, o kterým vím, že by mělo 3 diffy (systém VTD), tak je Levorg 2.0 GT-S a pak ještě tuším nějaký WRX (ve verzi s automatem). Ani jedno se nedováží/nedováželo do Evropy.

    2. Já doufám, že bych v soutěži o největšího dementa ze všech dementů byl až třetí. Zkusím vysvětlit, proč bych neměl vyhrát, i když je namístě omluva za přisouzení nešvarů přímého vstřikování motorů přeplňovaným – omlouvám se.
      Přeplňované motory jsou efektivnější než ty s nepřímým vstřikem. Nese to s sebou ale neduhy, které je třeba odstraňovat přidáním dalších mechanismů – tu filtr pevných částic, tu přidávání AdBlue. Nejspíš byste to udělal jinak, ale já jsem zcela vědomě dal přednost méně efektivnímu leč konstrukčně jednoduššímu řešení s výhledem, že bude spolehlivější a provozně méně náročné. Do článku jsem to zkrátil, protože rozepsané je to na dva dlouhé a nudné řádky.

      1. Moc se nekasejte, turbo s tím nemá moc co společného. A je jedno, jestli zážehový motor má přímé vstřikování do válců nebo nepřímé do sacího potrubí, resp. vznětový má z principu vstřikování přímo do válců snad vždy, nepřímé se říkalo vstřikování do předkomůrky, která je ale vlastně součástí válce.
        Ty navěšené součásti vůbec s turbem nesouvisí, je to výsledek zoufalé snahy výrobců vyhovět nesmyslným předpisům o emisích.

        1. No, tak předkomůrka asi nebude úplně součástí válce. :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017