Jak jsem kupoval auto - zpět na článek

Počet komentářů: 61

  1. Obávam sa, že autor jednu vec trochu dezinterpretoval. Ten atmo benzinačik pri diaľničných 140-150 určite netočí 2800 RPM, ale min. 4000. 2800 by bolo super, keby s tým motor vládal ísť aspoň po rovine v tej rýchlosti, bohužiaľ tých závratných cca 160 Nm to nedá. Na záver trochu aritmetiky: pokial pri 140 točí 2800, pri 55 točí 1100. Takto jazdiť po meste by bola riadna prasaren, našťastie ako vravím, dezinterpretacia.

    1. Right. Točí o 1000 rpm víc, tedy 3800. Aspoň co si pamatuju.

    2. Taky nechápu. Opel Vectra C 1,8 (2004, motor Z18XE), který má velmi podobné parametry, taky pětikvalt, točí při cca 130 km/h cca 4000 ot./min.
      Taky autor nenapsal, kolik otáček mu to točí, když jede rychlostí 55 km/h na pětku. U výše zmíněné Vectry bych měl na čtverku něco pod 2000 otáček.

    3. No ak by tá 1,8 litrová atmosféra utiahla tých 150km/h hoci aj len tachometrových pri 2800ot/min tak to by bola teda iná raketa. Ozaj že to bude min. pri 3800 ležať. Dnes som skukol ako je to s otáčkami u jedného japonca s 2,4VVT atmosférou a tachometrových 100km/h je 2700ot/min a 130km/h je 3500ot/min.

  2. pri 55 točí 1100. Takto jazdiť po meste by bola riadna prasaren, našťastie ako vravím, dezinterpretacia.
    No někteří specialisti jsou schopni jezdit v těchhle otáčkách trvale.

    140-150 určite netočí 2800 RPM, ale min. 4000
    Nemusí to být lež. Měl jsem na pár jízd půjčeného Focuse I s 1.6 a při tachometrových 130 km/h točilo něco přes 3000 RPM, takže u silnějšího motoru bych se tomu nedivil. Jsou i firmy, které narozdíl od Koncernu umí auto zpěvodovat a nedávají tam pitomě lehké převody.

  3. Zajímalo by mě, když v původním výběru byl Focus, co vlastně autora donutilo hledat „mimo kategorii”?
    Vzhledem k tomu, že najít v bazaru Focus je jen o trochu složitější, než tam najít Octavii.

    Pravda, jestli podmínky byly kombík, benzín a víc než 1.6, to by nabídku dost pročesalo, ale stejně.

  4. Doporucuji zkontrolovat spodni hrany vsech dveri. Tahle auta na jejich reznuti trpela. Ford to opravoval v ramci zaruky na proreziveni. Dalsi slabinou jsou virive klapky v sani. A to je vsechno. Blahopreju k dobre volbe.

  5. No.. a 1,8 benzín bych doost hlídal olejovou soustavu.. paač spousta těchto motorů končí zadřená, nebo s pístama mimo motorový prostor. Zlatej Zmetec

  6. Trochu mě zaráží ta čísla. Kupovat 14-17 let staré auto už mi přijde docela extrém, a to jsem doslova rekreační jezdec.

    1. Ano, máte pravdu, je to dost extrém — takový vůz je už příliš moderní a lze v něm očekávat spoustu kurvítek, spoustu důsledků kchatování kchostů a podobně, bohužel. Souhlasím, a sám bych se také spíše ohlížel po vozu poněkud starším.

      1. Starsi voz je tak dobry ako hobby car. Pripadne sa da aj na bezne jazdenie ked ich je v domacnosti viac a teda moze byt odstaveny pocas oprav ktore nevyhnutne pridu. Ale ked clovek naozaj potrebuje jazdit, tak to nie.

        1. Akorát že obecně platí, že čím starší, tím spolehlivější (a zdaleka nejen o autech). Dnes se skoro vše vyrábí na spotřebu, brzké zahození a koupení si nového — což je k zblití :(

          1. P.S. Před časem se mi v Range Roveru — P38a, generace z 90. let — zadřel motor (jo, nasere to; taky je to vůbec poprvé, co jsem nedojel domů po vlastní ose, nepočítám-li jednu nezaviněnou bouračku). Zatímco RR jel domů na plaťáku, já se bavil s jeho řidičem: kromě jiného mi povídal, že vozy té generace, jako byl ten můj nešťastný RR, skoro vůbec nezná — vozí takřka bez výjimky vozy deset a méně let staré.

            1. Mam obavy ze skusenosti jedneho odtahovaka moc nedokazuju. Nehovoriac uz o tom, ze aut z toho obdobia je v CR podstatne menej ako tych „10 let a mene“ a tie ktore su, pravdepodobne jazdia menej. Tak necudo ze ich nepozna.

              1. Prumerne stari aut v CR je asi 15 let a clovek by ocekaval, ze ty starsi se budou porouchavat vic, nez neco, co je jeste skoro v zaruce, navic u poruch takovych, kde to je zrale na odtah. Tedy priblizne polovina vozu, ktere dotycny vozi, by mela byt z devadesatych let a starsi.

                1. Tak to ma prekvapuje. Mal som za to ze sa vozovy park obnovuje akosi rychlejsie. Aspon v tych 90 rokoch to tak vyzeralo. Nuz ale co, nebol som v CR od Januara 2001. To je dlha doba.

                2. Jedna věc je stáří vozidel dle registrů, druhá jejich zastoupení v provozu.

            2. Jak by je mohl znat, kdyz ty starsi plecky davno nejezdi? Nebo ze by ta Vase byl prvni zadreny motor? Nehlede na celkovy pocet techto aut u nas.

              1. Právěže jezdí. Sám mám auto z (jeho) posledního modelového ročníku, které je stářím už dost daleko za těmi 15 lety a už za novoty bylo v prodejích nepříliš početně zastoupeno, ale je dost spolehlivé a potkávám v malém okresním městě nejméně dvě nebo tři další taková. Samozřejmě, v absolutních počtech to nic neznamená, ale v relativních je to vysoce nad průměrem a žádné z aut po roce výroby cca 2000 toho nedosáhne – v jejich 21 letech už nebude žádné z nich existovat.

          2. A co ja viem? Taki televizni technici by vedeli hovorit o spolahlivosti televizorov kedysi a dnes…aj ked tie dnesne su naozaj robene ako jednorazovka. A tak aj stoja.
            Auta? Tazko povedat…ja som kupoval aj jazdene aj nove. S novymi som prakticky nemal problemy ziadne (s nejakymi vynimkami)

        2. Můžete svá tvrzení jakkoli fakticky obhájit? Stále nerozumím tomu, proč by staré mělo být automaticky nespolehlivé a vyžadovat nějaký speciální opravný režim, pokud dostává stejný servis, jako auto nové? Není to spíš jenom v tom, že Vy do starého auta už prostě nový tlumiče nekoupíte, zatímco u zánovního vyhodíte oknem desítky tisíc za nesmyslné opravy hlavy po 80 000 km?
          Já mám 3 auta, nejmladšímu je 18 let a 290 000 km a mám k němu celkem kladný vztah (protože když v 250 km/h visí za Porsche 911 Carrera S, tak je sranda sledovat výraz jeho majitele), mladšímu je 22 let a mám jej přecijen radši (hlavně proto, že je podstatně výkonnější, i když servisně náročnější) a nejraději mám to nejstarší, který jde za pár měsíců na veteránský značky (když všechno dobře klapne). Zrovna minulý víkend jsem se s ním projel jen chvíli, a pak jsem u všech novejch křápů málem prošlápnul plynem podlahu, jak jsem se snažil, aby se ty Euro VI krumply pohnuly alespoň na písemnou žádost. Marně…
          Takže za mne: jak píše ocs.

          1. Obhajim to fakticky hned ako mi obhajite tu kokotinu o oprave hlavy valcov po 80000 km. Mal som nejake to auto v zivote, ale s vynimkou klasickych skodoviek sa na motor nemuselo siahnut nikdy. A este nieco – keby ste stare auto servisoval ako nove, rozpadne sa. Jednoducho potrebuje viac starostlivosti.
            Pocas poslednych 16 rokov sme mali medzi mnou a manzelkou dohromady 9 aut. 4 nove, 5 jazdenych. TCO/km zrovnatelne, cas straveny s udrzbou jazdenych neporovnatelny. Momentalne pouzivame sedan strednej (Nissan Altima) triedy kupeny ako novy roku 2009 a kompaktny pickup kupeny ako novy roku roku 2012 (Nissan Frontier). A tie s nami budu este nejaky cas…teda, pokial nezblbnem a nenahradim Frontier Ram 2500 – kou.
            Celkovo sa mi zda ze som sa nejako dotkol vasich kruhov. Mate stare auta, ale mate ich 3 – to sa presne zhoduje s tym co pisem vyssie. Navyse mi cosi hovori ze s nimi nerobite 60k rocne ako som to v istej faze svojho zivota robil ja. A nebojte sa – aj ja budem za chvilu kupovat len jazdene auta. Nove co by som kupil uz existovat nebudu. Vas cas prisiel jednoducho skor.

      2. Já zas udělal jinou zkušenost. Úplně nová auta jsou v pohodě (ačkoliv kchatování, kurvítka apod.) řekněme tak prvních 4 – 5 let.
        Druhým extrémem jsou pak ta hodně stará auta, která těží ze své jednoduchosti, ale – koroze nakonec dostihne téměř každého.

        Nejhorší jsou právě auta 5 – 15 let, která jsou už dost moderní (nacpaná drahými technologiemi), ale tyto začínají zhusta odcházet a to je pak žůžo to opravovat. To mě vždycky vytáčelo, když na starou herku stála zapalovací lišta stejně jako na nové auto a přeci se jedná pořád o herku (ale zase to chápu, že kvalitní ND má svou cenu bez ohledu na to, na jak staré auto pasuje).

        1. Já zas udělal jinou zkušenost. Úplně nová auta jsou v pohodě (ačkoliv kchatování, kurvítka apod.) řekněme tak prvních 4 – 5 let.
          Mám naprosto stejnou zkušenost. Jezdit 3 až 5 let a pak to poslat do světa ať servisuje někdo, kdo považuje nové auto za vyhozené peníze.

          1. Zalezi, cim jezdite. Moje predchozi auto jsem mel kdyz melo 4-9 let. Servis krome oleju a filtru: vymena cidla airbagu (vadne uz kdyz jsem auto kupoval a vedel jsem o tom). Dnes jezdi u kamarada, po cca 250k km je vymenene neco na predni naprave, nova spojka (nekde u 200k co vim) a hlasi se tlumice.

            Moje soucasne auto ma 8 let, koupeno kdyz melo 3. Ucet za servis mimo olej a filtry je jeden vadny reproduktor ve dverich.

            Na prvnim aute jsem ztratil 50% toho, za co jsem ho koupil, predchozi majitel take ztratil 50%. Akorat u nej to byl v absolutni hodnote dvojnasobek. U aktualniho mi pomahaji intervence, za 5 let jsem ztratil zhruba 1/3. Prvni majitel za necele tri roky ztratil 50%. Tj. ja bych to musel hodit ze skaly, abych na tom byl stejne jako on.

            Tim nerikam, ze nova auta nemaji svuj urcity smysl (i takove doma mame), ale obecne s tim, ze koupe noveho jsou vyhozene penize souhlasim. Soucasne ale nejezdim nicim evropskym ani ropnym, tam docela verim, ze olitana plecka s adekvatni longlife udrzbou muze vest na dojem, ze je takovy kram lepsi koupit novy (z meho pohledu je lepsi tim vubec nejezdit, ale chapu, ze je to vec nazoru).

            1. Samozřejmě záleží, jak si člověk kalkuluje cenu svého času a nervů ohledně kooperace se servisy. To z kalkulací zahýbě hodně.

              Dnes jezdi u kamarada, po cca 250k km je vymenene neco na predni naprave, nova spojka (nekde u 200k co vim) a hlasi se tlumice.

              Moje soucasne auto ma 8 let, koupeno kdyz melo 3. Ucet za servis mimo olej a filtry je jeden vadny reproduktor ve dverich.

              To je velmi slušné najet 250 kkm na destičkách a kotoučích z výroby a na původních pneu nebo se to počítá do toho „jenom olej a filtry“?:-)

              1. Samozřejmě záleží, jak si člověk kalkuluje cenu svého času a nervů ohledně kooperace se servisy. To s kalkulací zahýbe hodně.

              2. Vy s novym autem do servisu nejezdite? Vase nove auto brzdy neojizdi?

                Nevim, zda jste pochopil, ze za 14 let jsem byl v servisu o jednu navstevu za sedm let vice nez vy. Pokud to povazujete za otravne a stoji vam to za zhruba pul mega, moc nechapu, cim se zivite, ze to soucasne tak vynasi. Blbec co jednou za sedm let nezvladne koordinaci se servisem obvykle nepovazuje pul mega za pakatel.

                Ano, pneu beru jako spotrebak, mel jsem za to, ze je ojizdi i nova auta. Brzdy jsem na tom prvnim menil jednou (kotouce daji 100k, desky 50), na tom druhem zatim ne.

                Oproti novemu autu je servis kvalitniho ojeteho prakticky stejny. Celkove naklady ty tri litry za cidlo a dva litry za reprak neovlivni v podstate nijak.

                1. Pokud to pošlu po třech letech do světa, tak nebudu řešit opravdu nic jiného než olej a filtry. I když to podělají, tak to tři roky přežije.

                  Pokud budu provozovat něco od 5 let nahoru, tak už mě to čeká. Kola, sensory + najít někoho, kdo nepodělá vyvážení, rozvody, brzdy tlumiče, pokud je tam nějaký konstrukční dáreček, tak záruka nic + plus najít servis, po kterém se to nebude několikrát předělávat.

                  No vzhledem k tomu, že jako VŠ v technickém oboru, kterých je prý nedostatek……protože moc lidí to za ty prachy dělat nebude, takže tomu odpovídá potenciální cena nového kusu a i tím není ztráta tak velká.

                  1. na spotrebaka cena par mesicnich platu odpovida, ale co kdyz si chcu koupit neco, v cem budu mit pocit, ze neubijim š roky svuj zivot nadarmo ? Neco, co me treba oslovi a poskytne mi aspon trochu ridicskych zazitku ? To je potom trochu problem, kupovat si vyssi stredni, sportak anebo velky offroad co tri roky, protoze je mi lino menit i blbe pneumatiky a desticky.

                    1. Neco, co me treba oslovi a poskytne mi aspon trochu ridicskych zazitku ? To je potom trochu problem, kupovat si vyssi stredni, sportak anebo velky offroad co tri roky, protoze je mi lino menit i blbe pneumatiky a desticky.

                      Chápu. bohužel to už je čistě o tom, jak velký přítok je člověk schopen zajisti na svůj bankovní účet.

                  2. Zkusim ty vase bludy jeste naposled korigovat, tentokrat ciselne:
                    Puvodni majitel u auta za 800k ztratil 400, ja nasledne 200. Oproti tem usetrenym 200k stoji cidlo za 3 a brzdove kotouce za 10k, vse ostatni stejne (pri mem najezdu bych jednou menil gumy i u noveho, olej ma interval stejny a vyhnul bych se jen tem kotoucum, stacilo by mi vymenit desky).
                    Na strane druhe je pak vyssi pojistka na auto za 800k a ztrata jeste vetsi, protoze jsem auto kupoval ctyrlete, ale mel jsem ho pet let. Takze bych coby prvni majitel prodaval petilete za min.

                    Vase teorie proste neodpovidaji me realite, ale prvniho majitele si za jeho cin nakupu noveho auta cenim, i kdyby mel stejne debilni argumenty jako vy, protoze realne jsem udelal daleko lepsi kseft nez on. Teda on muze taky nekde v hospode nebo v diskusich mluvit o tom, jak dobre udelal, protoze druhy majitel na servisu utratil majlant, ale stejne jako vy bude mimo misu.

                    Dle vasich nazoru navic soudim, ze sedlate nejakou spotrebni dieselovou rachotinu a neni tedy divu, ze naklady na ojete auto vnimame kazdy jinak, to jsem nicmene adresoval jiz v prvnim prispevku.

                    A jeste k tomu servisu, vy snad do autorizaku netrefite nebo proc mate potrebu tohle resit a vnimate to jako problem? S novym jezdite kam? Pri stari auta pres 3 roky tam mate vstup zakazan?

                    1. Ono o tu finanční stránku by zase tolik nešlo; problém je, že (převážně vinou EU) dnes jaksi není vůbec možné koupit nové auto, které by (a) nevypadalo jako prdel, (b) fungovalo rozumně.

                      A zdaleka to neplatí jen pro levné kraksny; podívejte se třeba na řadu Land Rover Discovery, speciálně na ten odporný hnus, jímž ta řada končí :(

                    2. Dobře zkusme si ty „bludy“ a probrat výše uvedenou kalkulaci.

                      Zde vychází ztráta 100 kkč/rok

                      Už takhle musím dvakrát ročně žádat své nadřízené o půl dne dovolené a srát je tím, abych v tom nechal vyměnit olej. Lze počítat, že u starého vozidla budu v servisu častěji neb položky, které jsem vyjmenoval výše. Můj plat je z nemalé části tvořen prémiemi, které sice nedají 100 kkč ročně, ale významě se jim blíží. Pokud moji nadřízení se mnou nebudou spokojeni, tak mi je schválit nemusí plus mohu si zbrzdit kariérní postup, kde bude plat zase o něco lepší. Čili není nic lepšího než „úsporu“ utopit v tomhle a ještě jezdit ve starém krámu bez záruky.

                      Samozřejmě, že v tvojí kalkulaci není nijak započítán čas a nervy ohledně sevisování (což uznávám, je velice individuální)

                      Dle vasich nazoru navic soudim, ze sedlate nejakou spotrebni dieselovou rachotinu a neni tedy divu, ze naklady na ojete auto vnimame kazdy jinak, to jsem nicmene adresoval jiz v prvnim prispevku.
                      V mladých letech na mě v rodině spadla údržba starých vmrdek prováděná v maloměstkých servisech a jsem naprosto vyléčen, jak z krámů starých i naftových, tak i z „levných“ neautorizovaných servisů.

                    3. No, já mám s nelevnými autorisovanými servisy zkušenost následující: měl jsem špatný řetěz v redukční převodovce, když se moc prudce přidal plyn, začaly přeskakovat zuby a znělo to jako kulomet o nízké kadenci, což samo o sobě by tolik nevadilo, nicméně když to zároveň nestřílí, není to ono, to dá rozum.

                      Zajel jsem tedy do autorisovaného servisu, kde mi řekli, že je třeba vyměnit celou redukčku, samotné železo za 70 000 Kč, bude to trvat tak dva týdny (práce autorisovaných mechaniků bratru 1 500 Kč za hodinu), plus nějaká ta těsnění a náplně a tak, to bude dalších pár desítek…

                      Ne že bych chtěl šetřit každý haléř, ostatně kdo chce opici, musí mít na banány, ale toto mne skutečně poněkud překvapilo; řekl jsem jim, že si to ještě rozmyslím, a věnoval jsem asi hodinu svého času (dejme tomu tak 1 000 Kč) podrobnějšímu průzkumu.

                      Zjistil jsem, že především si mohu koupit za £150 nový řetěz a sám si jej vyměnit (nebo nechat vyměnit). Nicméně, rozhodl jsem se raději pro tu výměnu celé redukčky; přec jen měla poměrně dost najeto, občas i v docela náročných podmínkách, kdo ví, v jakém stavu bylo visko.

                      Nechal jsem to udělat v neautorisovaném maloměstkém servisu, zcela konkrétně u Ashcrofta. Tam to stálo £850 lock, stock and barrel, od železa přes náplně a práci až po zapůjčení náhradního auta na ten jeden jediný den, co jim to trvalo, a včetně VAT.

                      Takže za ten rozdíl v ceně jsem si udělal příjemný výlet do Anglie a zpět včetně desetidenní dovolené v Lake District (a ještě jsem ušetřil). Jistě, na rozdíl od Vás mi nehrozilo, že mi za to šéf strhne prémie :)

                    4. Ono, pokud změním značku, tak jsem pevně rozhodnut jezdit na servis do Německa. Bohužel zde mám stejnou zkušenost, že mezi autorizovanými servisy jsou dost rozdíly.

                    5. Kdyz jsem mel Firebirda, tak po jeho privezeni z USA mi jeste 2 roky platila garancka v Evrope, takze jsem s tim jezdil do GM do Vidne. Bylo to pocatkem 90. let a ja mel oci navrch hlavy.

                      Po zkusenostech, co od te doby mam s ruznymi znackovymi servisy v Cesku, bych je navrch hlavy mel i ted.

                    6. Re: Marty

                      Teď jsem opravdu asi nepochopil, ale vy byste si z obavy ze ztráty prémií raději nebral žádnou dovolenou? Nebo je problém v tom, že jde půlden?

                      Jinak já to dělám tak, že buď jim to zavezu ráno či večer před úkonem a nechám se hodit domů či do práce, vrácení většinou probíhá stejně. Když tam dorazím hodně pozdě, nechám tam auto a klíčky hodím do schránky. Jednou jsem potřeboval do jiného servisu dostat nepojízdné auto, tak jsem ji tam pár dnů předem hodil klíče a až na mě došla řada, tak auto zmizelo o baráku a pak mi volali, že je hotovo. Dělá to můj neznačkový mechnika, když otec jezdil do značky, udělali mu to v rámci města kde pracoval, také. Pneuservis také řeším tak, že to tam ráno hodím a oni to udělají v nějakém oknu (tím se dá vmáčknout do jejich harmonogramu i v době, kdy je nácvak) a já nebo někdo blízký to vyzvedne před zavíračkou (případně by nebyl problém i druhý den).

                    7. Ty premie lepsi nebudou, pokud se nenaucite chapat psany text. Ja vam napisu, ze rozdil mezi nasi frekvenci jezdeni do servisu je jednou za 7 let v muj neprospech (mimochodem jsem se prepsal, je to 5) a vy mi odpovide blabolem o tom, ze „lze pocitat, ze tam budete casteji“. Jasne, realita se vam nelibi, tak porad tlacite ty svoje dojmy, ale to jsme opet u toho, proc jste na tom tak, jak na tom jste a jeste si myslite, kdo vi jak jste na to nevyzral.

                      Ja tim svym „starym kramem bez zaruky“ jezdim ovsem velmi rad, neb to nepovazuji za stary kram (jeste nedavno ten stary kram vyrabeli a jezdil jsem tedy par let v aktualni generaci – pokud tomu rikate stary kram, pak asi starym kramem jezdite taky:-)

                      Ano, v moji kalkulaci cas ani nervy ohledne servisovani nejsou, nebo nic takoveho – jak jste ovsem bohuzel nepochopil – nezazivam.

                      Klidne budte vylecen z ceho chcete, ale nekam jezdite i s tim novym. Opet se vas tedy zeptam, to byste tam se starsim jezdit nemohl? Nebo jak to vlastne delate, kdyz to vase nove auto je za rok-dva „ojety stary kram“, to vas z toho vaseho servisu vyhodi a vy z deprese prodate auto a jdete koupit nove, abyste tam zase mohl jezdit?

                      Jinak ja vas chapu, mate nejake dojmy, temi si obhajujete sve rozhodnuti a ted se nejak nedokazete vyporadat s tim, ze jste narazil na realitu nekoho jineho, kdo vam zcela pragmaticky ukazal, ze zijete v bludu. Tak tady ze sebe delate jeste vetsiho blbce a tlacite svuj monolog, misto abyste reagoval na fakta, ktera jsem vam napsal a ktera rikaji neco jineho. Hodte se do klidu, zkuste trochu zapojit mozek (negativni emoce prokazatelne snizuji intelekt, tj. v afektu neuvazujete racionalne a pak takhle blabolite) a treba i ty premie nakonec budou vetsi a budete si moci bez obav koupit neco poradneho a nebudete neustale trnout ve strachu, ze nedostanete dovolenou na servis, nebudou premie a za tri roky tu svou ojetou plecku nebudete schopen vymenit za neojetou.

                      PS: ohledne toho servisu – ja si to dokonce umim zaridit tak, ze si nemusim brat ani tu dovolenou, takze jsem na tom lepe nez vy prakticky v kazdem ohledu navzdory „staremu kramu bez zaruky“. Neco delate spatne Marty a je toho zjevne vic (hint uz vam dal LWG, resim to prakticky stejne jako on).

                    8. Doporučuji zklidnit tón a zamést si před vlastním prahem.

                      Podobně jako jsme se dozvěděli, že „jenom olej a filtry“ obsahuje destičky, kotouče, kola, další kapaliny a spoustu dalších „drobností“, tak podobně předpokládám „jednou za 7 let v muj neprospech (mimochodem jsem se prepsal, je to 5) “ obsahuje také STK. Podobně předpokládám, že není nijak kalkulováno nákup vozu a ponákupní servis.

                      V zásadě je to jednoduché, pokud člověk počítá s nulovou cenu svého času a nervů, tak samozřejmě ojeté vyjde levněji.

                    9. Předpokládám, že lidi, co si kupují stará auta ne z nedostatku peněz, ale z přesvědčení, si taky kupujou starý mobily, starý foťáky, starý hadry a žerou starej chleba. Jinak to nemá ten styl…

                    10. Staré víno, starou brandy, starý sýr (nezřídka dokonce plesnivý), staré knihy, staré obrazy… — ja, je to těžký úděl.

                      Bohužel nejsem dost bohat, abych k tomu přidal také nějaký starý dům.

                    11. Tahle země není pro starý.

                    12. Jo, málem bych zapomněl, dobrá připomínka: staré filmy jsou obecně také mnohem lepší (ačkoli tento z těch nových patří ještě pořád k těm relativně méně zlým).

                    13. Já pořád marně pátrám, kdy se z těch špatných nových věcí stávají ty staré dobré. Narážím teď na vzpomínkový optimismus. Pokud bychom se drželi aut, jistě by se našlo nemálo těch, kteří by pohaněli stará dobrá auta 90. let jakožto nové nespolehlivé krámy, a vyzdvihli by přednosti starých dobrých osmdesátek, které ale ve své době byly příšerné krumply nesahající po kotníky autům s šedesátých let, kdy se plechy ještě neválcovaly tak tenké…

                    14. Re: ocs
                      22.3.2017 v 21:17

                      Jo, panecku, tak presne tohle jsem prozival, kdyz jsem koupil tu ruinu na Sumave. Prolezl jsem archivy a sehnal maximum informaci, nez jsem do toho sel. Pravda, polovina veci (a to doslova) se musela predelat, ale k k tomu byly rozlicne duvody.

                      Nicmene, nyni mam luxusni kamenny sklep, paradni kopanou studnu, poctive krovy,… ten dum ma dusi vetsi, nez novostavby, ktere jsem postavil predtim. Vylozene se tesim na to, az si v lete zase sednu k te oklepane zdi stareho chliva, kde koukaji sanovane cihly, kouknu do kraje, kde neuvidim zadneho pumpickare, ani jinou vetes a skocim si do sklepa natahnout do kostyre Andre.

                      Moderni veci jsou samozrejme fajn, jsou zabavne, jsou treba i levne, ale stare veci maji kouzlo. Zena uz nekolik let jako konicek dela restaurace stareho nabytku, pro nas, pro zname, pro radost. Nekde ve vetesarne objevi nejakou masivni skrin a uz ji smyka na chalupu. Kdyz ji pomaham brousit do poctive drevo, tak mne to rozhodne bavi vic, nez oprava nasi sedacky v obyvaku, ktera je shit za sedesat tycek a vecne se sere. Holt, co by clovek za ty prachy chtel, nota bene po drevotrisce schovane pod pozlatkem od calounika.

                      I ty blbe dvere v chalupe jsem radeji renovoval, nez kupoval nove. Jedine, co holt „jsem nedal“ byla renovace oken, protoze proste drive se delala jinak a dnes uz to tepelneizolacni standardy neplni a ja nehodlam delat otroka topeni.

  7. Mno a o čem to jako bylo? Ten rádobyvtipnej styl, kdy autor přiznává, že je nemajetné koště a o autech neví zhola nic, vybírá podle momentální nálady a směru větru. Tady bych čekal trošku víc. Třeba ten FoFO 2000 to je přeci naprosto dokonalá past, komu jezdí bez problémů. Ten už ho dojezdí do smrti. No a komu se sere, ten ho dá do bazaru a čeká na kavku.

  8. nejsem nijak vyhraněnej na motory a paliva. Pokud by to jezdilo na hovna, bylo jich dost a levnejch, klidně na to budu jezdit, ale poněkud si dovoluji nesouhlasit s tím kuckáním dieselů. Momentálně dojíždím omegu s 2,5 v dechtu a kromě rozjezdů ji nemám co vytknout. Dokonce to na pětku jede od cca 45 do…hodně, na ten starej krám.

    1. A já si na ně zrovna včera v podzemním parkovišti pěkně zanadával. Za takovej smog by se nemusela stydět ani Šanghaj. A pak jsem si vzpomněl, že tohle všechno čichaj zmrdi, co si u města prosadili retardér před vlastním barákem, aby se jim tam neproháněli silniční pyráti – gauneři jedni. Na silnici, kde se technicky dá jen velmi těžko dosáhnout 50 km/h, protože přednost zprava co 50m. Takže jim každej majitel chrochtometu hezky před plotem zpomalí a pak za to vezme, aby za pár dalších metrů zase brzdil před dalším. Je hezký vidět, když se to zmrdům vrátí. Prdel bude, až je jednou trefí a pojede pro ně sanitka. Třeba taková Pardubická Dukla, tam ta sanitka se skoro nebožtíkem těch retardérů bude muset přeskočit snad 5. A to nemyslím takový ty malý plasťáčky, kdepak. Ty kostkovaný „bezbariérový“ přechody. Jak se to říká. Na každou svini… Diesel může ve velkým autě odvíst dobrou práci, o tom žádná. Jen ta masovost a kolikrát nesmyslná aplikace (třeba Peugeot 206) je dost na pytel. Za mě jedině dobře, pokud někdo nechce dehet za každou cenu, ale trochu o tom před koupí popřemejšlí.

  9. Tak tady napíši čestnou recenzi na recenzi…v úvodu se nám autor vymezí vůči dieselovým motorům, protože on je víceméně jakože petrolhead žejo…následně v pár větách odhalí, že vlastně baží po youngtimeru značky Ford a následuje masivní odstavec, nevěnovaný autům, nýbrž vytěžení osobě Pana Prasete (copyright trademark D-Fens). Zároveň odhaluje, že sice jakože ty nafťáky vůbec ne, ale že vlastně autům vůbec nerozumí. Na závěr jakoby autorovi došel dech a skutečnost, že docílil nirvány nákupem autoveterána, odbyde v kalupu, ale nezapomene si kopnout do achmůjbože automobilů s dieselovým motorem. Takže 1* za snahu, pravopis za 4, sloh za 5.

    1. Tak tady napisi cestnou recenzi na recenzi na recenzi…ono sice na kazdym sprochu, ale uz zkritisovat jakoze jakoby sloh je od Vas jakoze dost odvazne…o prafopizu uz ani nemluve.

      1. To mi, pane pz100000, uštědřili vskutku ostrý políček do tváře. Budeme zápoliti na kordy, či snad okovanou holí? Věřímť, že to bude famosní klání!

        1. A vidite, hned je to lepsi. Inu, konstruktivni kritika…

          Zas neni tak zle, jako cune tu pise kazdej druhej (mne bez nabodenicek nevyjimaje). Akorat kdyz uz za to nekoho jebu, tak si dam pozor.

          Hodlate-li mne zbit jako psa, bude hul vhodnejsi. :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017