Došla voda - zpět na článek

Počet komentářů: 81

  1. Není to na „skoro 10 let“ staré auto trochu moc tamagoči? Dokonce dle popisu v předchozích článcích rok 2013, tedy jen 8 let staré auto. I když část závad půjde na vrub nájezdu 270 000 km, přijde mě popis závad docela dlouhý.

    1. Keď vidím, čo som doteraz riešil na sharan rv2015 s 100tkm na hrbe, tak mi to tak ani nepríde.

      1. Sharan není zrovna etalon spolehlivosti. Na žebříčcích spolehlivosti je pro něj zpravidla už jen jedna možná cesta. Ta americká popelnice je na tom se spolehlivostí podobně. Prostě auta pro ty co mají spoustu volného času a raději se šťourají ve špíně než jezdí.

        1. Tak aspoň na tom není potřeba dělat rozvody 4x během 100tkm :)
          Je otázka, co je kvalita v Mexiku zbouchané popelnice a co je důsledek nákupu (jakékoliv) ojetiny, kde se obvykle předchozí majitel minimálně rok o auto už nestará, když ví, že půjde pryč.

          1. Story z dob nedavnych, nastastie nie moja: Extra vyzivne je po takom debilovi auto kupit a nasledne tomu vymenit vsetky kvapaliny. Novy olej rozpusti rozne sracky, tie upchaju a poseru vsetko, co mozu. Riesenim bola len plna generalka motora, ktory nemalo ani 180k.

            1. Zvykne sa pred výmenou oleja v takomto prípade robiť preplach.

              1. Ja temer vyhradne pouzivam mineral a tim padem nemam problem s rozpustenim predchozich sracek.

                1. Minerál je co? A jak se to pozná?

                  1. No doprdele. A je to tu. Večná téma motorových olejov……..idem si po pivo a lupienky.

                2. Minerální olej, bývá to na něm napsané. Vyrobený výhradně z ropy, ne syntetickým, či polosyntetickým procesem. Přes auta budu asi dost hňup, ale takové drobnosti si ještě pamatuju.

                  1. Najdi mi tady nějaký minerální olej:

                    https://www.total.cz/automobilove-oleje/objevte-nase-vyrobky/automobily/total-quartz
                    https://www.shell.cz/pro-motoristy/oils-lubricants.html
                    https://www.castrol.com/cs_cz/czech-republic/home/car-engine-oil-and-fluids/engine-oils.html

                    Tady mají v eshopu uvedeno u některých olejů „minerální“, ale nějak tam nemůžu v minerální verzi najít to, co se posledních 20 let v motorech používá – 5W-30, případně pro ty nejmodernější motory 5W-20, 0W-20…:

                    https://www.oleje.cz/k/automobilove-oleje

                    Našel jsem tam minerálmí M2T (pro dvoutakty), 15W-40 (to je do škody 120?), nějaký racing 20W-50 nebo různé převodové minerální oleje.

                    Jinak je to mazivářský mýtus číslo 3:

                    https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske-myty–Mytus-treti—mineral–polosyntetika–syntetika

                    1. Najdi mi tady nějaký minerální olej:

                      Klidně, třeba tohle je minerál s malým přídavkem antioxidantu.

                      https://www.automax-group.com/shell-helix-ultra-professional-av-l-5w-30-1l-pv1987

                    2. „Plně syntetický motorový olej“ – ???

                    3. „Plně syntetický motorový olej“ – ???
                      Vzhledem k tomu, čím se tady oháníte, nebude mít problém si dohledat diskuzi ohledně hydrokrakovaných olejů. Já se prostě neztotožňuji s jejich označením jako synteických oeljů. Je to pro mě velmi kvalitní „minerál“ a to je i případ tohoto oleje. Samozřejmě je potřeba se podívat na jeho reálné složení a né na marketingové označení.

                    4. Sysop> Ja temer vyhradne pouzivam mineral
                      mjfox> Minerál je co? A jak se to pozná?
                      servisdok> Minerální olej, bývá to na něm napsané.
                      mjfox> Najdi mi tady nějaký minerální olej… (odkazy na www stránky olejů)
                      Marty…> (pošle odkaz na olej, kde je uvedeno „plně syntetický motorový olej“)

                      Ale jo, já jsem tady ten blbej.

                      Zajímalo mě, když se někdo ohání tím, že používá minerální motorový olej, tak jaký to je a jak se to pozná. V obchodech jsou totiž jen plně syntenické (nebo možná polosyntetické) oleje, alespoň pokud jde o posledních 20 let bežně používané viskozity.

                      Jestli výrobce prodává minerál jako plně syntetický nebo třeba naopak, pak není divu, že je tohle rozlišování už přes 50 let přežité a vlastně jen zavádějící.

                    5. No, ja to mam tak, ze kdyz mi sel ze Spokojenych Statu kontejner, tak jsem tam prihodil par krabic nejruznejsich oleju. Tam vzdy na etikete stoji, jestli to je mineral, nebo ne. I 0W30 muze byt v mineralu a to i se slusnym API. V USA jsou oleje zatim porad levnejsi, jak v Evrope, tak je kupuju tam.

                      Jak je to v Cesku bohuzel netusim, to nemuzu slouzit. Nicmene duvody, proc pouzivam mineralni oleje, jsou dva: nerozpousti to tesneni ani sracky v motoru a dale pak, pokud dojde nejakym nedopatrenim k prehrati, olej tim neutrpi. Syntetika je agresivni, sezere kdeco a pokud se prehreje, tak se casto degraduje.

                      Nejezdim se zavodnimi auty, ktere potrebuji syntetiku a ktere dostanou na kazdy zavod novy olej. Oleje menim po cca 8-10 tKm a nikdy jsem nemel problem. Kdyz jsem po 300 tKm sundal hlavu motoru, zvedatka i hydrostely jako z fabriky.

                    6. Sysop: OK, jestli si to necháváš extra poslat z USA a přijde krabice 5W-30 s nápisem „minerál“, proč ne. V ČR se něco takového běžně neprodává.

                    7. Re: mjfox17.5.2021 v 22:06

                      Tak on ten olej kupuju za cca $2 za quarter, proto se mi vyplati ho tahat. V Cesku jsem to zatim neresil. U firemniho auta mne to nezajima. Asi by se to clovek dozvedel, kdyby si od daneho oleje precetl technicky list, ktery by si u prodejce vyzadal, nebo stahnul z webu vyrobce. Pak by vedel, jaka je tam baze.

                    8. Jestli výrobce prodává minerál jako plně syntetický nebo třeba naopak, pak není divu, že je tohle rozlišování už přes 50 let přežité a vlastně jen zavádějící.
                      Prostě minerální oleje jsou levnější na výrobu.

                      Přežité to úplně není, protože pokud použijete systetický olej, kde opravdu syntetická složka je, tak můžete používat řežim longlife s klidnou hlavou.

                      V obchodech jsou totiž jen plně syntenické (nebo možná polosyntetické) oleje, alespoň pokud jde o posledních 20 let bežně používané viskozity.
                      Nejsou…

                      Pokud už se třeba chcete odkazovat na články pana Černého, tak se běžte podívat na postery před jeho kancelář. Možná tam uvidíte pro vás překvapivé věci.

                    9. Marty> Prostě minerální oleje jsou levnější na výrobu.
                      Když jsou minerální oleje levnější na výrobu, proč je v ČR všechny běžné oleje syntetické?

                      Marty>Nejsou…
                      Bezva, tak mi najdi nějaký běžný v ČR prodávaný olej s vizkozitou 5W-30, 5W-40, 10W-40, případně 0W-20, 0W-30, u kterého bude napsáno „minerál“. Že je tam napsáno „plně syntetický“ a je to ve skutečnosti 100% minerální, to se na mě nezlob, to je jak ten papír s bílým čtvercem a pod ním nápis „tohle kolečko je černé“.

                    10. Když jsou minerální oleje levnější na výrobu, proč je v ČR všechny běžné oleje syntetické?
                      Vtip je v tom, že nejsou. Syntetickou složku mají oleje řekněme někde od 300 až 350 Kč za litr a více.

                      . Že je tam napsáno „plně syntetický“ a je to ve skutečnosti 100% minerální, to se na mě nezlob, to je jak ten papír s bílým čtvercem a pod ním nápis „tohle kolečko je černé“.
                      Třeba téměř celá produkce Mogulu jsou hydrokrakované oleje (skupina III), tedy kvalitní minerál. Do staršího auta, které třeba i spotřebová olej, to může být velmi dobrá volba.

                      Sorry jako, taková je realita.

                    11. Jinými slovy, pokud je to jak tvrdíš, běžný smrtelník nepozná, jestli je olej minerální nebo syntetický, protože tím, co je napsáno na bandasce, se nedá řídit.

                      Takže se vracíme na začátek „co je to minerál?“ = minerální olej (nečekal jsem nic jiného) a „jak se to pozná?“ = nijak; resp. studovat někde nějaké složení nebo technologii výroby a ještě doufat, že za rok bude v té samé lahvi stejný obsah. Dávám ty nejlevnější oleje v ceně 500-700 Kč za 4-5l (podle toho na jaké balení a značku narazím: Carlson, Total, Castrol…), poslední auto mi na to jezdí už 100 000+ km a žádný problém, motor bez spotřeby oleje, emisema prochází, tak na co lepší olej.

                    12. Jinými slovy, pokud je to jak tvrdíš, běžný smrtelník nepozná, jestli je olej minerální nebo syntetický, protože tím, co je napsáno na bandasce, se nedá řídit.
                      Ono se technické vzdělání někdy hodí…

                      Dávám ty nejlevnější oleje v ceně 500-700 Kč za 4-5l (podle toho na jaké balení a značku narazím: Carlson, Total, Castrol…), poslední auto mi na to jezdí už 100 000+ km a žádný problém, motor bez spotřeby oleje, emisema prochází, tak na co lepší olej.
                      Otázka je, co by se ukázalo, kdyby se změřily kompresní tlaky a kuchlo se to. Samozřejmě do takhle starého auta volíte správně a tyto oleje vám odvedou dobrou službu. Nic dražšího není nutné kupovat.

                      Syntetiku má smysl lít jenom, pokud má člověk nové auto a chce si ho nechat déle..

                    13. Jestli si dobře pamatuju s tribologie/tribotechniky, tak jsou téměř všechny oleje se základovým minerálem. Značení polo/plně sintetický vycházelo z podílu aditivačních sinteckých přísad v aditiv. balíčku, který za dob mojeho studia dělaly jen asi 3-4 firmy na světě. Toto značení se už v evropě nepoužívá, jen přežívá. Plně sintetické oleje třídy 4-5 dělá pokud vím jen Millers, Mobil1 a Motul – di/triestery – PAO. Takže fakticky 95% olejů je minerálních. Ale je to bez záruky, paměť je krátká a navíc my, uhelní inženýři z VŠB nemáme u pana domácího dobrou pověst.

                    14. Takže v zásadě tak, jak to říkají olejáři; nemá smysl se takovejma kravinama vůbec zabývat, kdo jezdí závody na vokruhu, ten ví, co tam má lejt, zbytek nech se drží normálních intervalů a leje tam klidně nějakej ten Mogul, místo nějakejch píčovin co si vymejšlí fabrika s longlajf a podobně.

                    15. Jestli si dobře pamatuju s tribologie/tribotechniky, tak jsou téměř všechny oleje se základovým minerálem. Značení polo/plně sintetický vycházelo z podílu aditivačních sinteckých přísad v aditiv. balíčku, který za dob mojeho studia dělaly jen asi 3-4 firmy na světě. Toto značení se už v evropě nepoužívá, jen přežívá. Plně sintetické oleje třídy 4-5 dělá pokud vím jen Millers, Mobil1 a Motul – di/triestery – PAO.
                      Ano, tak to je.

                      Ale klidně se může objevit PAO olej u výrobce, kde by to člověk nečekal, když si nakoupí komponenty. Třeba jsem hledal malé balení PAO oleje do dílenského kompresoru a našel jsem ho překvapivě u Valaru…….

            2. Vo takovejch historkách občas slýchám, nedovedu si představit, co s tím museli ti čuráci dělat. Nejspíš tři roky to neměnit, takže to asi byl nějakej šlem. Měl sem kdejaký wágeny kolem 20 let, dycky se s tím něco málo najelo než se šel vyměnit olej, před každou výměnou výplach a nikdy nebyl nejmenší problém.

              1. Je to viac, ako pravdepodobne. Long-life olej s vymenou po 25000 a je dost mozne, ze na poslednej vymene sa na to bud mechanik vysral uplne, alebo vymenil len olej, bez filtra.

                Mat nutkanie kupovat si auto, tak do motora vrazim inspekcnu kameru na spodok aj na vrch. Co je pri relativne novych autach tiez problem, kedze mierka oleja uz nemusi existovat a tym padom sa clovek do vane nepozrie. Vo vani sme nasli za dve hrste nalamanych plastovych voditiek rozvodovej retaze, co sa debil mechanik pri poslednej vymene rozvodov neobtazoval vybrat. Obe ruky odtrhnut.

            3. Na stav oleje a nemrzky při nákupu koukám a jak by něco mělo nezvyklou barvu, konzistenci nebo zápach, tak hned pryč. Samozřejmě vanu člověk sundat nemůže, ale když by tam byl nějakej šlem nebo dlouho neměněnej, tak by ani na měrce nemohl být relativně čistý olej. To je výhoda proti ropákům, že se olej drží relativně čistý, pokud se mění včas.

            4. toto bývá výsadou měničových automatů…čistý olej po dlouhé době ne-měnění vyplaví všechen bordel a ventily najednou netěsní, spojky a brzdy prokluzujou. Pokud pak majitel ignoruje že převodovka klouže kde by neměla, něco se buď totálně ostrouhá nebo to povolí kvůli teplu a následuje autodestrukce celé převodovky.

          2. Zase to tak není vžycky, někdy natrefíš na auto, které prostě zbylo, protože majitel si koupil jiné. Pak k němu dostaneš i náhradní díly, protože majitel si je koupil, ale už se nedostal k výměně.

            1. Takový auta se prodávaj v rodině nebo známým, do bazaru a inzerce jdou věci, za které člověk nechce ručit.

              1. Jen mít v rodině nebo v okolí někoho, kdo by o to auto měl zájem.

              2. Trochu podrobnějc: budeš ručit za auto s 200 000+ km na tachometru? Já ne. U 10+ letých aut je v kupní smlouvě často napsáno „na náhradní díly“, protože i když to jezdí a drží pohromadě, na něco nepřijde ani majitel, co to auto denně provozuje. Měl jsem třeba auto s vyměněnými rozvody a motor se z ničeho nic potkal. Kdybych ho těsně před tím prodal, kupující by mi to hodil na hlavu jako skrytou vadu.

                Jinak prodával jsem auto v docela slušném stavu, ale fakt jsem nevěděl o nikom z okolí, kdo by zrovna nějaké sháněl a půl roku ve stodole (co kdyby se někomu hodilo) ho nechávat nebudu. Nabídl jsem ho v rodině, s díky odmítli, tak šlo na bazoš.

                Táta prodával jedničkovou oktávku, byla to ideální ojetina, 1.9 tdi, asi 150 000 najeto, první majitel. Nechal to na protiúčet v áčkách, tam na tom slušně vydělali. Kdyby ho prodával o dva roky dřív, třeba bych si ho vzal, kdyby dneska, třeba taky. V té době (asi před 5 lety) jsem ale auto nesháněl.

                Prostě když seženeš nové auto a máš staré na prodej, musel by ses zrovna trefit do období, kdy někdo v rodině a) shání auto a b) má zrovna na něj peníze.

                Svoje současné auto jsem koupil na bazoši, přitom bylo v super stavu a mělo málo najeto – musím dneska po 100 000 km říct, že to byla super koupě, nic se na něm nevysypalo a pořád jezdí, přitom to je vlastně stará plečka a tržní hodnota se dostala pod úroveň průměrného platu v ČR. Proč to bývalý majitel neprodal v rodině? Asi jak píšu, zrovna nikoho v okolí nesehnal.

                1. Tchan prodaval svoje auto. Kupoval novy nekdy pred 15 lety, protoze si chtel splnit sen aspon jednou mit novy auto. Soupl ho pak do garaze a dal jezdil starym. Ve finale prisel o papiry, ze prej oci a tak ze ho proda. Neskutecnej problem, protoze auto melo naskakano jen asi 8 tKm a na ferovku mu lidi na inzerat psali, ze s tim stacenim to vazne prehnal, at si to strci do prdele a tak :-) Nakonec ho prodal znamymu, kterej tu historii znal a koupil ho dceri (VW Polo).

                  1. Mám totéž s motorkou. Dneska už 23 let starej kousek, najeto má asi 25 tisíc. Nemá smysl to prodávat, protože to nikomu nevysvětlím. Než to prodat za cenu vraku, tak to ještě může dvacet let stát v garáži a pak s tím někdo bude dělat parádu.

                    1. Motorky maj běžně menší roční nájezdy než auta.

                    2. Na „hlavní“ motorce mívám nájezd cca 8 až 10k km/rok, na těch „vedlejších“ max. do toho tisíce …
                      Takže v podstatě normál, ne?

                    3. Ono je to možná i míň, ta motorka už deset let stojí v garáži. Tenkrát se všichni podivovali, jestli to není stočený, dneska už mi to nestojí za to prodávat.

                      Měl jsem takovej plán to nechat jako záložní kousek na občasný výlet, ale když jsem si na to tuhle sednul, tak jsem se na tom cítil dost nejistě, jak mi to připadalo malinký (Bandit 600). Zase je fakt, že se 180kg váhy to člověk sebral ze země pomalu jednou rukou :-)

                  2. Tak měl natočit pár km nahoru, to se taky dělá :-)

                2. Myšák má momentálně 203 tkm a s klidem bych ho prodal i do rodiny. Jen nevím, jestli je to tím, že je to Japonec, protože je to můj první, nebo tím, že ho mám od novoty a dostává se mu péče.

                  To když jsem prodával 17 let starý Volvo s turbopětiválcem a automatem s 350 tkm, tak jsem počítal každej den do konce půlroční záruky :)

                  1. Jo, když jsi první majitel ;-) Ale i tak, pravděpodobnost, že se na autě něco vysype, roste s věkem.

                  2. Redguy: je to kombinace obojího. Obecně (výjimky jsou vždy) se dá říct, že při adekvátní péči vydrží Japonec daleko víc. Evropská auta pak často vyžadují péči zcela nadstandardní a někdy ani ta nestačí. Při srovnatelné péči pak japonské vychází prostě líp. Já se vždycky jen směju, když čtu články pana domácího o tom, jak je Alfa bezporuchová, jen to chce pod ní ležet každý týden nebo Integraleho řeči o tom, že na autě je spotřebák prakticky všechno s intervalem výměny max 3 roky.

                    Každopádně obdivuji Vaši odvahu kromě mitsu provozovat s ještě vyšším nájezdem např. to Volvo nebo Journey. V mém okolí podobné nadšení vždy dopadlo špatně (super Alfa 156, ta jede, poruchovost jsou kecy —> víc v servisu než na cestě —> koupě nového, o dvě třídy menšího vozu; BMW je držák, nesmrtelná I6, to přežije všechno —> „furt se něco sere“ —> koupě novějšího, o třídu menšího vozu; AR 166, to je vole kočár, jen debil jezdí nějakou koncernovou sračkou —> po smrti motoru výměna na dlouhé měsíce za MHD —> další problémy po zprovoznění (majitel měl tuhý fanatický kořínek) —> Fabia od rodičů, málo najeto a dobrá cena). A těch příkladů by bylo i s jinými, mnohem méně exotickými vozy (Octavia 2G RS v ropě, kdepak Fabia za podobné peníze, jede to jako kráva a nic to nežere —> fabia 1.4).

                    Takže na běžný provoz zatím podobným aktivitám odolávám a i Vy mě utvrzujete v tom, že dělám dobře (protože na rozdíl od Vás bych při podobným problémech skončil spíš jak moje okolí, holt jste pokud jde o zručnost a ochotu autu věnovat čas spíš výjimkou, o to více to ale obdivuju a držím palce, ať se daří).

                    1. Akorát je holt blbý, že při nějaké těžší nehodě v bytelnějším autě obvykle odejdeš skoro po svejch (samozřejmě pokut je tam aspoň trocha kvalitní oceli, a ne že je to papundeklovej střep, co si na vyšší třídu hraje), tak ze všech těch golfů a jinejch fóbií tě pak vytírají hadrem. Hnůjdaje a podobný šroty už sedlají tuplem jen lidi, co si fakt věří nebo nad sebou mají nějakýho hodně výkonnýho strážnýho anděla.

                    2. Behemot: To taky, Freemont dostal 5 hvězd a má víc jak 2 tuny provozní hmotnost, to už je solidní lehký tank.

                    3. Keď človek aspoň raz pozrel na to ako a ZA ČO sa v EuroNCAP udeľujú body, tak mu je jasné, že 5 hviezdičiek nemusí byť za to, že tvoje auto je ako „tank“ a chráni len a len teba vnútri, ale napr. za to, že chráni chodcov ktorých zrážaš denno denne, alebo za to že má rôzne fajnové asistenty na palube.
                      Jo a test je „normovaný“ a preto sa na to dá dobre pripraviť. Že v realite sa búra veľmi často aj inak ako v „normovanom“ teste je proste smola posádky.

                    4. Satan> Tak koukal jsem i na videa a výsledky a nebylo to špatný. Vím, že dnes se dávají body za asistenty a ochranu chodců, ale auto s asistentama, který zmrzačí posádku, nedostane 5 hvězd. Navíc test byl dělán 2011, kdy to ještě nebylo tak zpíčený. A za druhý tohle je americký auto, takže ho určitě nevyrobili pro normovaný euro testy.

                    5. fatdwi: Taky jsem ASX vybíral mimo cenu kvůli jednoduché a ověřené technice. Atmosféra, s nepřímým vstřikem, rozvody řetězem, starý ověřený motor, manuál převodovka, předokolka, prakticky taková lepší Dacie. Je to první auto, kde jen měním olej, filtry a svíčky a jinak jsem na něj zatím nemusel sáhnout. Nula závad, neuvěřitelné. Nebaví mě s ním jezdit, ale baví mě fakt, že se nemusím bát do něj sednout a jet X tisíc km za hranice.

                      No a pokud je doma takto solidní auto, tak je pak možné si k tomu přibrat něco zábavnějšího, pod čím už se holt musí občas ležet. Taky mě úplně nebaví se s tím srát, to jen u veteránů, tam je u mě zábava z oprav na stejné úrovni jako zábava z jízdy, což málokdo chápe :)
                      A odvaha, no vybírám to nej, na co mi rozpočet zrovna stačí. A je fakt, že je potřeba nebo alespoň velká výhoda si co nejvíc věcí udělat levně sám. U Volva jsem to chtěl jen zkusit, to nebylo ani v ceně jedné výplaty a i tak to byla paráda, ačkoliv první velký problém by to poslal do hutí.

                      Journey byla spíš nutnost, tři děti, kočárek, atd. A zase jsem to kupoval s tím, že vím, že v případě nutnosti mám Myšáka, do kterýho se na chvíli taky nějak nacpem. A taky že Journey jezdí jen po okolí jako mamataxi, proto neřeším ani spotřebu, nenajede ani 10 tkm ročně. Možná sepíšu něco o tom, co všechno jsem vlastnil a vtipné historky o tom, jak (bídně) to skončilo :)

                    6. Redguy: a není to škoda, Antone Pavloviči? Jsou i spolehlivá japonská auta, která je radost řídit. Nedovedu si představit, že by nudu za volantem během 200k km vynahradila radost z toho, že se to nesype. Ale proč ne:-)

                      Vidíte, já myslel, že to máte naopak – Journey na delší cesty a ASX pro manželku na ježdění kolem komína. Vy to vlastně používáte přesně opačně, než to výrobce zamýšlel:-) Ale s ohledem na stav a spolehlivost obou aut to dává smysl.

                    7. fatdwi: Zábavná japonská auta nestála nová 360 tisíc :)

                      To rozdělení je hlavně proto, že ASX je v plynu, takže kromě spolehlivosti má ještě minimální náklady. A taky proto, že manželka po svezení v Dodgi už Myšákem jezdit nechce :)

                    8. Koupil jsem zábavné japonské auto asi za 100 českých na stole, no akorát je tu navíc ta přidaná zábava z oprav, ale zatím nic dramatického. V plynu to teda není a nebude, nicméně TCO je snad nejlepší ze všech aut co jsem měl.

                    9. Redguy: v době, kdy jste kupoval ASX nesouhlasím, ač rozumím, že problém je ve velikosti – Suzuki Swift Sport. To se dalo sehnat za 380k, ještě s 1.6 130 hp atmosférou.
                      Zábavné auto, do kterého se vejde rodina není za ty peníze nové, ale bylo lze ho za ty peníze koupit. Nejspíš by ale vyžadovalo při nájezdu 200k buď větší servis (Mitsu je prostě funglovka se vším, co k tomu patří) nebo už byste měl jiné (po té, co byste s tím prvním dal 100-150k, dle toho, s jakým nájezdem byste ho koupil).
                      Ale život je otázkou priorit, u nás musí být aspoň nějak zábavné všechno, to je věc, ze které nejsem ochoten slevit. Což má někdy nevýhody, protože z některých relativně zábavných aut nelze ani při nejlepší vůli udělat auto praktické, byť by měnící se situace něco takového vyžadovala (např. nelze nic dát na střechu, nelze mít tažné nebo ani jedno z toho).

                    10. fatdwi: Swiště pro rodinu, to jako vážně?:)
                      Já mám v garáži veterány, takže občasnou nudu za volantem snesu ;)

  2. Děkuji za další výživný článek, prost politiky, kritiky společnosti atd. Jen tak dál.

    1. Tady hrozí leda kritika společnosti Chrysler :)

      1. Ta uz davno neexistuje :-P

      2. Hned jsem si vzpomněl na spřátelený vůz od General Motors. :)
        Honza Vyčítal – Cadillac: https://youtu.be/I2TzeZcSUbs

  3. „a když by na to došlo, tak i na repasi automatu bych se nejspíš vrhnul sám“ to je tvrzeni ktereho by podle me clovek mohl dost litovat v budoucnu
    Ale jinak clanek hodne zajimavej,jako vzdy.

    1. Repasoval jsem v zivote nekolik automatu a nevidim duvod, proc by to melo byt vyrazne jine, nez treba repas motoru. Skoro bych i rekl, ba naopak.

      1. Pokud na něco není potřeba nějaký speciální přípravek, tak v tom taky až takový problém nevidím. Ale třeba se přeceňuju, to se teprve uvidí.

        1. Pripravek potrebujes treba na prefutrovani serv. Tam proste samodomo nepomuze. Ale v Americe bez problemu sezenes nekoho, kdo danej pripravek ma a ty futra koupis za babku.

          1. Nebo to taky nemusím dělat samodomo úplně celý. Moje zkušenost je taková, že připravený věci lidi berou do oprav mnohem ochotněji a cena je samozřejmě taky jinde. Bude obrovský rozdíl k repasi hydroměniče přivézt celé auto a nebo jen ten měnič.

      2. Ani se mi nechce tomuto tvrzení věřit. Asi jsi měl dost kliku nebo jsi mechanik – zázrak. V automatu je několik míst, kde je celkem klíčové vymezení pomocí podložek a hodnoty se obtížně zjišťují. Ale možná, že platí: „Strach má velké oči.“ Každopádně když mně praskl koš lamel, celkem rád jsem zaplatil 30 litrů někomu, kdo se na to specializuje a má podmínky pro tahání té obrovské a těžké almary z auta (A8 Quattro) a nebude se v tom jen tak zkusmo vrtat.
        Ale tobě blahopřeji, je-li to jak říkáš, tak je to fakt výkon.

        1. No ja neviem, ja mam za sebou repas automatu tiez. Nebola to ziadna katastrofa.

        2. Ty miry podlozek se daji normalne zmerit a pak podle barvy koupit padnouci podlozka. Obvykle to byva az pod cerpadlem, takze prevodovka je treba uz cela hotova, jen holt doplnis padnouci podlozku. Bejva dobry si proste koupit nejbeznejsi barvicky (tloustky), nez to pitvas. Jednou se mi stalo, ze pri rozebirani byla podlozka tak specena, ze neslo urcit, jestli byla puvodne zluta, oranzova, nebo hneda :-), no tak holt zmerit tycinkama a bylo.

          Samotna soukoli veda nejsou, veda je rozvadec a pokud ten se vysere, tak je kolikrat lepsi koupit novej, nez merit tlaky a na konektoru honit solenoidy a signaly.

          Nejsem mechanik, ale na kazdej automat jsem si vzdy sehnal fabrickej manual a s tim udela fakt i debil.

          1. Něco takovýho na 387 stránek mám :D

            1. Fuck, 387 stránek, jak se repasuje automat?

              1. Je to spíš servisní manuál.
                https://www.manualslib.com/manual/1188055/Chrysler-62te.html#manual

                Vyloženě postup repase jsem nenašel.

  4. Ja si do Dodge nechával svařit chladič z dílů z Avie, původní byl už v návrhu poddimenzovaný a bylo jedno, jestli tam člověk nacpal origoš nebo aftermarket. Tohle řešení se mi tehdy skvěle osvědčilo.

    1. Nechat si svarit chladic mne potkalo i u X-Traila, tentokrat slo o mezichladic, kterej byl origo od Japoncika slisovanej plast s hlinikem, kterej proste po cca 15 tKm zacal podfukovat. Takze jednak chcal bordel po motoru a druhak to ztracelo tlak a cudilo jak Prunerov. Takze jsem u Polaka nechal svarit celohlinik a byl klid.

      1. Máš toho X-Traila furt doma či si ho poslal do sveta?

  5. Tak toto je fakt super téma. Taká optimistická.
    Je príjemné vidieť, že tunajších viac zaujíma problematika „mizející chladící kapalina “ , ako nejaký trápny koronavírus a vládne koronašialenstvo.

    Keby toto vláda vedela, tak to koronašialenstvo ešte pritvrdí.

    1. To je asi z čiré zoufalosti, že se z DF stal coronablog. Zmrdi, vohnouti, zbraně, technika, pokuty, kde ty časy jsou :)
      Ačkoliv zrovna téma pokuty budou příště a bude to výživný.

      1. „To je asi z čiré zoufalosti, že se z DF stal coronablog“

        – asi tak.
        Ľudia akosi sfajnoveli, a nevedia sa zmieriť s tým, že za účelom záchrany životov nás všetkých je absolutne nutné zastaviť cestovanie na pár (desiatok) rokov, vynechať návštevu reštaurácií na pár (desiatok) rokov, a s priateľmi komunikovať jedine cez smradfón.
        Však otroci v stredoveku žili takto celý život, a vôbec sa nesťažovali. Však si zvykneme.

        1. Akože sa nesťažovali? Tichúčko si pofrfliavali vždy, keď ich panský dráb nemohol počuť…

  6. Proč si nekoupíte Mergla? Ten se vždycky ztratí celej. Nikdy nemizí po kapkách.

    1. Německá prémiová trojka mě nikdy moc nelákala. Mám nějak zafixováno, že v bavorákách a audinách jezdí dost dementů a starý mercedesy sedlají cigoši :)

  7. k těm recyklovanejm PETkám – nevim jak je to u GM, ale plošně v EU mají fabriky v automotive kvótu na použití recyklovanýho matroše. Nevím kolik, ale mají. Běžná automobilka jako taková se s tím asi nějak popere, přecejen do tapecírunku, hlukový izolace nebo do nárazníků se to dá nějak nacpat, ale takoví neěťastníci např. z ZF vyrábějící převodovky, nápravy a brzdy pro náklaďáky/autobusy to věru nemaj lehký… A právě skrze ně jsem se s tím prvně setkal. Onehdá jsme řešili nadměrný sraní úhlovýho převodu ve vozech Iveco Citelis. Zjistili jsme, že klece v ložiskách jsou z nějakýho fakt šajse plastu a tak jsme se ptali u výrobce co že to jako je za kravinu. No bylo nám řečeno, že jinak tu kvótu prostě splnit nedokážou. Vymysleli tohle jako nejmenší zlo…

    1. Jo tak proto většina začala dodávat výrobky na recyklovaných paletách.

    2. Tak snad nás nečekají převodovky s kolečkama z recyklovanýho papíru.

      1. To myslíš převodovku GM M32, kde ložiska umí odejít už po 50 tisících?
        V zahraničí na to mají speciální označení – chocolate bearings.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017