Defilé naivity, aneb my to dobro páchat budem. - zpět na článek

Počet komentářů: 491

  1. Není nad osobní zkušenost.
    Díky za článek. TOHLE je problém – totální civilizační změna, změna způsobu života, pohybu po veřejném prostoru, trávení volného času. Ne teroristické útoky.

    1. Díky moc. Nicméně si myslím, že problém je celý ten komplexní systém změn. Kde nemůže fungovat jedno bez druhého. Já osobně považuji ten teror za nejhorší. Víte, ono se dá žít leckde. Nicméně až vám do práce zavolají že byste měl identifikovat dítě, ženu, rodiče a navíc být zticha, tak to je IMHO to nejhorší. Můžeme si tisíckrát říkat jak je to na hovno, ale dokud můžem žít, není nic úplně ztraceno.

      1. Šance, že vás smázne živá bomba nebo střelec, je minimální. V tom mají sluníčkáři v zásadě pravdu, že jsou horší hrozby. Blbá smůla.
        Ale omezení každodenního života postihne všecky.

        1. To je cílem terorismu. Nemusí vlastně ani nic vybuchnout, voni si všichni zkurví život vlastní předposraností.

          1. Hezky to popsal Benjamin Kuras. Radikálové se někde odpálí, umírnění to sice odsoudí, ale obratem odsoudí i „islamofobii“. Takže politici utáhnou šrouby, jak potenciálním teroristům, tak hlavně naštvaným obyvatelům, hate speakerům. Přidají se sluníčkáři, že odsuzováním všech muslimů jen naženeme podporu radikálům, budou žádat zákaz vepřového, vánočních stromečků… A pak se další radikál odpálí a celý cyklus se může opakovat.

          2. Po pravdě to zatím vypadá tak, že ta předposranost zjevně napáchala víc problémů a škody než muslimáci.

            1. Však to bylo v Koljovi ne? Já bych vám to povolil, ale ti nahoře ne…

              1. nevim jestli zrovna v Koljovi, ale jinak to sedí. Klasický alibismus. To já ne, to Oni.

                1. A já mám čisté svědomí, vrátím se domů k ženě a dětem, 15. přijde výplata…
                  Složité je to tu ve střední Evropě. Freud, Kafka, Hitler, Beneš…

                  1. Sím, já jenom plnil rozkazy.

          3. Aktuálně:
            Maassen jako ředitel německé kontrarozvědky na hodinu dnes vyhodili. Dovolil si ten luxus ze své pozice zpochybnit pravost fake-videa, účelově natočeného lidmi z Antify.
            Totéž se stane dneska v Německu každému, kdo nejede podle oficiálního vorschriftu, nedrží hubu, nedejbože nahlas a pro média vyjádří svůj názor, pochybnosti o směru oficiální politiky apod.
            Sami Němci v tom myslím mají jasno. Bylo to v Chemnitz i jinde hodně slyšet /lügnerpresse/, ale nějaký vnitřní blok Němcům nedovoluje se proti tomu všemu hnusu postavit.
            Stejně jako u nás tam totiž mají lidi hypotéky a nemohou si dovolit přijít o zaměstnání. Podle jednoho videa, natočeného dva týdny po události v Köthen a které už neexistuje, přijeli na policejní oddělení ve jmenovaném městečku dva lidé v policejních uniformách a podle rekognoskací, získaných na demonstracích tamtéž, si začali písemně zvát asi stovku lidí k něčemu, jako je u nás „podání vysvětlení“.
            Jak jsem z videa pochopil /překládala sestra/, tak ti dva pánové, navlečení v uniformách Bundespolizei, byli dva policejní psychologové-specialisté na demonstrace.
            Zjistil to jeden z předvolaných, také psycholog, který ale měl jako zaměstnání uvedeno HR oddělení nějaké firmy, řekl to i v tom videu.
            Ti dva měli pomocí sofistikovaně stavěných otázek za úkol /pro rozvědku/ zjistit, kdo přesně ty demonstrace v Köthen svolával a jak, kdo přesně a tak rychle zajistil ozvučení apod.
            Bylo toho tam řečeno víc, video mělo přes 30 minut, ale výstupem toho všeho jsou výpovědi ve firmách pro ZATÍM 36 lidí, kteří měli cokoli společného s uvedenými demonstracemi, někteří tam byli prostě jen byli a poslouchali. Perfektně je natočily i rozpoznaly policejní kamery s ultravysokým rozlišením, přítomné na každém menším srocení lidu. O perfektních fotografiích kysele mluvil onen psycholog, kterého vyhodili z práce pro údajnou ztrátu důvěry.
            Takhle se v Německu zastrašují neposlušné ovečky, co vykukují přes vymezenou ohradu.
            V takové atmosféře se sakra těžko musí cokoli organizovat.
            My si tady v ČR můžeme bláhově myslet, jak vyspělá německá společnost je.
            Je to podle autora videa mnohem horší totáč, než zažívali lidi v bývalé NDR – protože je skrytý.
            Lidi z východní části, ossis, jsou na tohle údajně extra citliví a vnímaví, zřejmě ze zkušeností se Stasi.
            To video zmizelo za necelý týden poté, co jsem ho zhlédl a uložil si jen odkaz, ne video celé.
            Bezdůvodné mazání videí i blokování celých webů v libovolných sekcích internetu – další z metod, které Němci používají k ovlivňování, resp. zastrašování německých občanů.
            Sami Němci mimochodem ví, že jakmile budou odněkud propuštěni pro ztrátu důvěry, mohou skončit úplně, protože s tímhle cejchem je v Německu už nezaměstnají, jakkoli mohou být schopní.
            Bude to muset být něco opravdu extra, aby Německo zvedlo hlavy a něco vzalo do rukou.
            Masakr s kamiónem na vánočních trzích byl hodně málo, vraždy v Chemnitz a jinde jakbysmet.

            1. Docela bych rad vedel, jestli tyhle zajmy sahaji az k Amikum. Jestli USA ovladaji Nemecko jen hospodarsky (o coz po valce slo predevsim), a nebo jestli resi i tohle. Ostatne ten dvojity odpichnuty Ridberger, co predvedla Makrela po odposlesich, mne nechava v presvedceni, ze nitky jdou dale na zapad.

            2. Netroufám si ani odhadovat, nakolik mohou zpoza oceánu ovlivňovat dění fakticky v celé Evropě.
              Nejde ani tak o ovlivňování těch ±600M lidí Evropy, jako spíš o to, že je to o ekonomice.
              Když si uvědomím, kam všude, v jakých objemech a co může EU exportovat, komu může a nemůže konkurovat, tak mi tam prostě USA nepasují.
              Co Evropa takového extrovního umí vyrábět či vymýšlet, co by dneska s rozumnou mírou průmyslové špionáže /bez průseru/ nedokázal dokonale opajcovat rejžák? A co takového, podobně extrovního vyrábí a vymýšlí Amerika, bez čehož bychom se na starém kontinentu či na ostrovech neobešli, nebo to neuměli sami?
              Hodně blbě se mi to přiznává, ale bohužel je svět už víceméně ovládán rejžákem a tím, v jakých objemech to všechno dokáže vyrábět. 4/5 kdysi renomovaných amerických firem je už dávno v řiti. Ty, které ještě fungují a nekrachují, jsou plně závislé na výrobě rejžáka, protože samy to takhle levně vyrobit prostě nedokáží.
              Zcela pomíjím Rusko, to je něco diametrálně odlišného.
              Mám za to /ale mohu se mýlit/, že sankcemi nařízenými zpoza oceánu, si Evropa bez remcání sama podřízla velmi tlustou exportní větev, která nebyla ničím nahraditelná.
              Třebaže se o tom nemluví a nepíše, mnoho evropských firem včetně našich, se dostalo do těžkých potíží a červených čísel ztrátami pozic na ruském trhu, který je vzhledem k velikosti té země fakticky bezedný.
              Jsme úplní hlupáci, tedy ne my, ale naši politici s gumovými páteřemi. Místo toho, aby někdo nahlas řekl „nám je po Ukrajině prd, je to interní a lokální ruská věc“, na nějaký sankce jsme se vysrali a valili do Ruska vlaky zboží, tak teď tam ty plný lodě kontejnerů se zbožím valí rejžák.
              A zase jsme u toho rejžáka. Kdo na protiruských sankcích vydělal nejvíc?

              1. Myslim, ze dneska i diky Internetu uz nejsou USA za oceanem,ale ‚za rohem‘.Evropa v rozvalinach znamena navrat do 50. let, tedy vystavba, ovladnuti spotrebitelu (presmerovani na ‚vhodne‘ dodavatele), atd.

                USA zatim porad ovladaji globalni menu. Zatim. Pritom ale ekonomicky jdou s kopce. Pribrzdeni Evropy je velmi dulezite, pokud se nepodari nejaka valka (to by bylo Bingo, samozrejme).

                Do druhe valky USA vstupovaly mimo jine i proto, ze si potrebovaly zachranit 1/3 exportu, o kterou diky Adovi prisly. Dnes namisto Ady mame presyceny konzumni trh.

                Podle mne Cinan spis zatim hleda po svete zdroje, nez nova odbytiste. Previs exportu do Evropy nad importem z Evropy je tak markantni, ze nema potrebu to menit.

            3. A ještě dodám: Pro koho přesně je mimořádně výhodné rozmrdat komplet celou Evropu tak, aby po odchodu produktivních generací do důchodu nebyla sama schopná už vůbec ničeho?
              Nakonec nebude schopna ani vyplácení těch důchodů lidem vlastního národa, protože všecko sežerou štědře nastavené sociální dávky, původně nastavené pro vlastní lidi – teď pro vetřelce. Zákony nikdo měnit zatím nehodlá.
              Nebudou tu už dobře vzdělaní a šikovní lidé, ale jen primitivní opice, hovada se středověkým myšlením, neschopné čehokoliv jiného, než mrdání našich bab-bělošek, výroby děcek, slučování rodin, dělání bordelu včetně terorismu, tvorby ghett s vlastními pravidly. Což už se v míře větší, než malé děje.
              Nakonec vysávání zbytků, co v sociálních rozpočtech ještě zbyly po poslední produktivní generaci.
              Komu tohle vyhovuje?

              1. Já si myslím že tak nějak všem okolo. Akorát si nemyslím že by se nějak museli snažit. Ti lidé jsou blbí sami od sebe.

              2. To je logický, když Vám zdegeneruje nějaká rasa a začne si z celkové rozežranosti vymýšlet i pohlaví X, tak ji holt nahradíte, a že se vrátí do středověku nikomu žíly nerve, planeta se pročistí a můžou začít znovu s determinací sociologického vývoje a lehčí o několik miliard lidí – nová tabula rasa.

              3. servisdok: Cílem není rozmrdat Evropu na 100 %, ale pouze na 51 %. Těch 51 % bude ve volbách správně volit likvidaci národních států a těch původních 49 % co sice umí makat, ale špatně volí ve volbách, zůstává makat. Stejně je to už tak nyní, počet lidí vytvářejících nějaké hodnoty je dávno pod 50 % populace, tudíž na ekonomice se to moc neprojeví.

              4. Lidi je jako sracek. A pokud skutecne i u lidi bude fungovat autoregulus, pak proste tahle civilizace se znici, aniz by znicila zdroje. Tim padem se uvolni prostor pro ty, kteri jsou lepe ovladatelni. Proste takovy lokalni system reset, na kterem lze postavit novou spolecnost postavenou na nove diktature.

                Ja v tom smysl vidim.

                1. Ololololol. Asi mají specifické vnímání světa a žijí v jiné Evropě než pán co tady tvrdil, že nic takového,co popisuji já, neviděl.

              5. Promiňte mi, že sem furt to Německo tahám. Ale zajímám se o tamní dění zejména proto, že pokud někdy v minulosti něco přišlo /ať už v pozitivním, či negativním smyslu/, bylo to právě z Německa
                Ještě před 2 lety bylo zcela nemyslitelné kdekoli nahlas vyslovit slovo führer.
                Naopak se zcela přestalo psát o inženýrech, doktorech a fotbalových trenérech, ale píše se o vzrůstajících problémech s kriminalitou v oblastech, kam inženýrů bylo přiděleno nejvíc.
                Co to může znamenat? Kolik tomu dáme? Rok-dva, pět?

                1. Jedna vlaštovka jaro nedělá. Germánský živel má bohaté zkušenosti s převychováváním „pomýlených“ občanů.

                2. Trochu jsem pátral na Iděsu.
                  Už nějakou chvíli nejsou vůbec k nalezení články z průběhu roku 2015. Popisovaly doslovné vítání vetřelců německými občany a horemdolem všechny přesvědčovaly, že jde téměř výhradně o velmi vzdělané Syřany, které bude Německo nutně potřebovat, neboť stárne. Buď jsou někde hluboko v archivech, přejmenované, nebo odstraněné. Možná by to šlo najít na nějakých screen-serverech, ale to já neumím.

                  1. Já toto tvrdil už před lety, aby se screenovaly a archivovaly ty tisíce článků které adorovaly přijímání atd. Aby se to jednoho dne dalo použít jako memento a důkaz.

                  2. A taky zmizelo docela dost starších článků o tom, jak „povstalci“ jsou tím správným světlem pro arabský svět co přinese svobodu, mír a demokracii a je třeba je podporovat a novinářská obec za nimi bezvýhradně stojí (fotoreportáž o osvobození ubohé babičky s vnučkou included).
                    To je výhoda knih. Jsou distribuované a neměnné. A když mám dojem, že se něco událo jinak, než mi někdo tvrdí, tak najdu a otevřu knihu a ověřím si to. Ale v tomto novém světě vím, že se něco událo jinak než je mi tvrzeno a když si to chci ověřit, tak se dozvím, že to bylo tak jak tvrdí oni – a pachuť zůstane, protože si pamatuji něco jiného.
                    Platí v tomto případě, že kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost.

            4. No, Němci… spíš východňári-prušáci co zažili komouše, ti se bouří. Západní bavorská prasátka chovaná od války v blahobytu jinde nevídaném, jsou tak zpohodlnělá, že se nakonec dočkají porážky. Jestli se něco semele, tak spíš na divokém východě.
              Aspoň takhle se mi to jeví.

              1. Problém je, že na tom divokém východě žije jen zlomek všech Němců, čili se to semele nanejvýš lokálně.

          4. Cíle terorizmu se liší podle toho, která organizace teroristický útok zorganizuje. Jestli CIA, MOSSAD, nebo CI5. Každá z nich má trochu odlišné agendu.
            Pravda je, že mezi tím občas paběrkuje nějaká trapná banda amatérů jako OOP, jenže ti se dnes v tom masivně organizovaném státním terorizmu USA, Izrahelle, Británie a Francie úplně ztratí.
            Dokonce už si k tomu vytvořili vlastní teroristický státní útvar – ISIS. Většina skutečných teroristů z přesvědčení, je dnes nešťastná, zřejmě i na antidepresivech.
            Kde jsou ty staré dobré časy opravdových teroristů-srdcařů, kteří nejsou na výplatní pásce žádného z výše jmenovaných států.

            1. Ti tvoji srdcaři zase bejvali na vejplatní pásce SSSR. A že to dovedli pořádně roztočit. To, co předváděli v západní Evropě v 70. a 80. letech dodnes nemá obdoby. Asi proto se na západě z terorismu tak nehroutěj. Zažili horší časy.

    1. Týjo, to je vážně masakr. Jako kdyby to byla pravda :-)

    2. EU narizeni v Norsku? EHP neni EU!

  2. Z celé Evropy je nejupravenější a nejčistší naše Česko…WTF?? Tenhle smradlavy otluceny bordel s pakazi, ktera bezne pohazuje odpadky po pankejtech? Autore, trochu po Evrope jezdim a jedina moznost je, ze jsi uplne slepej.

    1. Nevím nevím, ale buďto žiju v tak pěkném koutu Čech kde je největším problémem sem tam petka v lese nebo jsem měl smůlu na extra svinstvo v cizích zemích, ale takový je můj dojem. Tím upraveným myslím i to, že máme tady celkem obhospodařovaná a čistá pole a louky. Kupříkladu krajina kolem dálnice na Besançon směrem z Německa, s těmi starými bunkry, zarostlými remízy a zachmuřenými budovami na mě působila jako kdyby odtamtud válka úplně docela neodešla.

      1. Ja tady mam pres kopec Bavory a muzeme si zahrat hru: zavazu ti oci,nekam te odvezu a pak rozvazu. A ty reknes, kde jsi. Jesti Cesko, nebo Nemecko. Vsadim se, ze na 80 % to poznas, pokud bude leto. Nemci maji i ty blby skarpy krasne vyseceny. Samozrejme zalezi, kam se podivame. Ceska prdel nekde v Krusnohori bude jak cikanska vesnice, pricemz vychodonemecka obec nekde u polskych hranic na tom nebude vyrazne lepe. Je to fakt kraj od kraje.

        A co se Jenyka tyce – ziju uz ve druhem pohranici, jedno bylo s Rakouskem a druhe je s Nemeckem. Nedelej si iluze, tady se po nasich skarpach casto vali nemeckej, nebo rakouskej bordel.

        1. Ja jsem stredocech a z tech otlucenych baraku, rozmlacenych silnic a bordelu v pankejtech je mi na bliti. Za to Nemci ani Rakusane skutecne nemohou.Je to tu jak na Balkane. Jen baraky statnich a krajskych uradu kvetou.

          1. Odkud středočech? To je široký pojem. Já trochu znám tu jižní část od Písku na sever a je to tam podobně pěkné jako u nás.

            1. No. Přesně. Kladno nebo Příbram jsou ultrahnusná místa, ale to není tak mnoho.

              1. Mimo pár provincií kde mají papaláši svoje sídla je na tom infrastruktura SČK skoro nejhůř z celé země. Obrovskej provoz do/z Prahy, výkon ostatních měst v kraji nic moc a těch pár peněz na údržbu co se neprokradou/nepromrhají nestačí ani na to, aby ty tankodromy silničáři flikovali. A je jedno esli je to sever, jih, východ, nebo západ, v piči je to skoro všude v kraji.

                Ne že by na tom poslední dobou Praha byla líp, rozpočty sice obrovský, ale odklánění taky stále větší, však se stačí podívat na stav mostů, co ještě nespadlo už jde radši zavřít. A místo plánování na ještě dvojnásobnou intenzitu dopravy čuráci furt jenom omezují a vymejšlí fantasmagorie jako vole alej a travička na maggisrále. Když se občas něco udělá, třeba tunel, tak to dopravu skoro eště spíš zhorší, nemluvě vo tom, že to je doteď ve zkušebním provozu a co idioti na velíně občas dělají za pakárny.

                1. Bug, nebo fíčura?

                  1. Unpredictable feature. Optioned for specific Czech conditions. It’s simple.

    2. Mne to príde, že to s tou čistou/poriadkom je asi najmenej podstatná téma z celého článku.

      1. Ano. Takový detail a tolik povyku.

        1. Neco to rika o autorove vnimani reality. Asi jsou dve Evropy a ja jezdim po jine, stejne jako jezdime po jinem Cesku.

  3. Myslím, že autorovi unikla podstata a to že obyvatelé Německa, Rakouska, Francie, Švédska, Norska, atd. atd. si v hloubi duše takový stav společnosti přejí. U voleb volí furt stejné politiky se stejnou agendou jako třeba Merkel, nebouří se, nedemonstrují, natož že by se pokoušeli vzít situaci do svých rukou. Z pohledu politiků a státní správy je vše v cajku, občané mají co chtěli. Zbývá zjistit, jak se mohlo stát, že občané kdysi silných států světa takto zdegenerovali.

    1. Mě to neuniklo. Já to vidím také. Co nám kurňa dávají do pití, že jsme tak zablbli? My sami nejsme v o moc lepší situaci. Kdo u nás už od revoluce sedí na penězovodech?

      1. Adanedhel: Je to zhloupnutí populace způsobené současnou lehkostí života. Dřív musela každá osoba vykazovat určité minimální penzum dovedností a související inteligence, například v létě vypěstovat obilí, vychovat krávy a prasata, natahat dříví z lesa, opravit chalupu, nacpat peřinu a mnoho dalšího, aby vůbec přežila zimu. Dneska máme statisíce osob, které by dřív prostě v zimě chcíply na mráz a podvýživu a tyto osoby dokonce mají volební právo.

        1. No, je to asi težké si to přiznat, ale nicméně, asi to tak bude. https://ifenomen.cz/veda/dokonaly-zivot-zabiji-experiment-ktery-prekvapil

        2. No nevim. Kdyz se tak podivam na evropske dejiny, tak mi teda neprijde, ze by nasi predci byli kor moc chytri. To je furt sama valka, krize, povstani, sem tam pogrom, sem nejaka ta upalena carodejnice, sem tam nejakej ta nabozensky motivovana lyncovacka. Zadna velka selanka.

          1. Ale Turky a Araby jsme odrazili.

            1. Což je trochu slabá útěcha. Předci byli stejný idioti jako my dnes, akorát holt se jich nikdo na nic neptal, protože jsme neměli demokracii, lidská práva a rovnoprávnost a názor nějakýho drna vládnoucí vrstvu nezajímal. Na to aby dřel na poli orném nebo chcípnul na poli válečném byl poddanej dobrej, ale jinak drž hubu a uhni když jede pán.

              1. Radši být křesťanským nevolníkem, než muslimem.

                1. Minulej tejden jsem neco delal v Praze v jedne zidovske modlitebne a kdyz jsem poslouchal ten krik malejch kluku, kterym zrovna delali obrizky, no tak taky nic moc.

                  1. To přebolí. Malá daň za to stát se příslušníkem vyvoleného národa :-)
                    Ačkoli… Znáte ten hořký vtip?
                    Rabín vystoupí na rampě, ostnatý drát, kulometné věže, štěkající vlčáci, mastný kouř se valí z komínů.
                    Rabín povídá: Ajvaj, Adonai, nemohl jsi si vyvolit nějaký jiný národ?

                    1. Muslimové jsou taky obřezaní. A američani někdy od 70 let. Je to tam považováno za zdravější.K těm vtipům – Roubíček čte Jerusalem Times a posteskne si – Když už nám OSN dala nějakou zemi která jim stejně nepatřila, proč to nemohlo bejt třeba Švýcarsko?

        3. Hlavně je to vaření žáby. Ve Švédsku těch milion čmoudů taky neměli přes noc. Spousty lidí na venkově a na malých městech a v lepších čtvrtích se to nijak nedotklo.

  4. Také se setkávám s názory ostatních lidí, že je to jen obyčejná hloupost. Němci zvolili v 33. roce nacismus, my ve volbách roku 1948 zvolili komunistickou stranu. Ale s tím já nemohu souhlasit. Jak strejda Dolfi, tak Kléma alespoň slibovali tzv. světlé zítřky a budoucnost „bez práce“. Tady v tomhle případě mi podobná motivace chybí. Proč si tedy lidé už dokola volí za vůdce jejich států de facto cenzory, nesmlouvavé otrokáře (daně a spousta nařízení a sankcionovaných norem na cokoliv), sociální inženýři a katany pro vlastní děti? Celé je to na hlavu. Co když prostě člověku s určitou mírou blahobytu v mysli něco změní funkci? I ti nejzavilejší sluníčkáři si do jednoho stěžovali, že svoji práci nestíhají a jsou uštvání. A ti lidé, kteří chování migrantů a vidí a nelíbí se jim, jen řeknou, že nemají sílu něco měnit a že volby jsou k ničemu a prostě skončili. Proto jsem zkrátka tvrdil, že by volby měly být povinné, protože si myslím, že kdyby se tam ti lidi nakonec dokopali, tak by to snad hodili někomu, kdo by tuhle situaci chtěl řešit. Ale když tam nepřijdou a budou jen bulet jednomu středoevropanovi do kafe, tak se nezmění ani lautr nic.

    1. Adanedhel: To proto, že zásadní část voličů má zájem jediný a to okrádat úspěšnější a bohatší sousedy, bylo to tak v roce 1948 a už je to tady zase. Teprve až nebude okrádat koho, tak jako v 80. letech minulého století, tak se něco změní, ale to už bude zase pozdě. Povšimněte si jaký úspěch měl koblihář s volebním programem postaveným na rozkulačení živnostníků a malých firem, to přimělo 1 500 113 osob dostavit se k volbám a hodit mu to.

      1. Přesně tak. Každý si myslí, že šikanovat budou jenom ty druhé, nebo alespoň hlavně ty druhé. Mně chcípne koza, ale jemu tři, a to se vyplatí.

        1. Je to skutečně smutný, ale fakt to tak vypadá. Akorát takoví lidé budou nejvíc skučet až si pro ně a jejich děti přijdou také.

          1. To jsou jen takový tesinsky jablicka, kamo. I v tech nejdebilnejsich 50. letech revoluce pozrala jen zanedbatelnou cast komousu, zbytek byl v klidu a nejvic to odsirali odpurci. Radovi kolaboranti a udavaci byli v klidu a spokojeny jak kotata.

    2. Volby povinné, ale volební právo by mělo být podmíněné, vojenskou službou (ne civilkou) vlastnictvím pozemku (třeba jen zahrádka v kolonii u sídliště) a prokázání placení daní, ono už by si pak lidé spíše rozmysleli komu by dali svůj hlas aby rozhodoval o zákonech s dopadem na jejich život…

      1. Mlyn: To už se probíralo mnohokrát, volební právo je třeba navázat na výši daňového přiznání, ve smyslu Neživíš tak nepřepínej.

        1. Přesně. Ten kdo by v mezidobí mezi volbami, podle daňového přiznání, odvedl na daních víc než od státu přijal, tak by k volbám mohl. Akorát bych rád podotknul, že by se to vztahovalo i na podnikatele, kteří příjmají dotace. Zaplatil jsi daně z dotací? Nevolíš.

          1. To je jen kosmetická úprava. Mnohem důležitější je aby ubývalo věcí o kterých se dá hlasovat – tedy srát se z pozice síly cizím lidem do jejich života. Kouření v hospodě? Počet a typ hajzlů v restauraci? Rozhoduje majitel. Výuka ve škole – rozhoduje zřizovatel – a kecají mu do toho tak akorát rodiče.
            Upřímně mě nenapadá moc věcí, které by se týkaly fakt všech, aby o nich všichni měli hlasovat – nebo si na to někoho delegovat.
            Ale takových věcí bohužel spíš přibývá.

            1. Adanedhel: Pro začátek by stačilo, kdyby nemohli volit osoby které skutečně nepracují. Už tohle by dramaticky změnilo politickou reprezentaci země.

              Ada: Pokud budou na vesnici hlasovat jen pracující, obvykle živitelé rodin, můžete vzít jed na to že se v hospodě kouřit bude, protože pracující živitelé rodin jdou v Pátek do hospody hulit a chlastat.

              1. jak: Tak pokud budou do hospody chodit a utrácet převážně tito lidé, jistě jim majitel hospody vyjde vstříc. Chci se dožít světa, kdy se libovolné hlasování libovolné skupiny nebude dotýkat soukromého majetku a parta voličů nebude rozhodovat o tom, zda se v nějakém cizím domě bude dělat to či ono, pokud je to činnost, kterou nevzniká újma někomu třetímu.
                Pokud hlasuje bytové družstvo o tom jakou barvu lina chtějí mít na chodbě, nemám proti volbám a demokracii výhrady.

              2. jak: můžete nějak upřesnit, kdo jsou ti, co skutečně nepracují? Dočasně? Trvale? Protože nemůžou? Protože nechtějí? Protože nemusí?

                1. John P. Graver: Již to bylo upřesněno dostatečně, myslím že se to dá pochopit na první pokus.

                  1. Ne, upresneno to zatim jeste nikdy nebylo a to se tu o tom zvani co pamatuju, takze dobrejch 12 let. Letmej nastin teorie celkem funguje, ale vzdycky to vyhori na realite.

                    1. to je vono. většina blouzní o RU volebním censu, ale nějak tzo moc nedomýšlí do důsledků, a naráží to na nějaký blbosti, od mateřský dovolený přes důchodce po týdenní neschopenku při chřipce ausgerechnet v den voleb, lempl, co ausgerechnet v den voleb se dal zaměstnat a zejtra nepřijde. možno vymyslet asi milion dalších nápadů.

                      má to jedno nejméně špatné řešení:
                      1. neblábolit blouznivě o přímé demokracii, ale mít demokracii zastupitelskou (ta odfiltruje ty nejidiotštější okamžité nápady běžného voliče)
                      2. minimalizovat stát. ne snad až k urzovskému ideálu absolutní anarchie, ale třeba k tomu, aby si hospodskej mohl dělat v hospodě (téměř) co chce.
                      3. mít pravidla, o kterých se prostě nehlasuje. tedy republika se silnou ústavou.

                    2. shane: Pro začátek by úplně stačilo jedno kladné daňové přiznání za předchozí volební období, v době IT brnkačka. Pochopitelně bez dluhů na daních, sociálním a zdravotním.

                    3. jak: opět mi uniká souvislost: každý, kdo pracuje, má vždy nezbytně kladné DP (pokud tím myslíte vykázaný zisk)?

                    4. John P. Graver: Ano, jedná se o živnostníky. Zaměstnanci ztrátu vykazovat nemohou.

                    5. A co zamestnanci zivnostnika co uctuje statu, ha? Vzdyt ti jsou na tom uplne stejne jako ti statni zamestnanci.
                      A k cemu je dobry sebrat volebni pravo duchodcum mi teda neni jasny uz vubec.

                    6. shane: Nevím co je to „účtovat státu“. Státní zakázka neznamená, že se ze zaměstnanců živnostníka stanou státní zaměstnanci.

                      Zásadní část důchodců už má všechno na háku a volí jen podle toho kdo jim naslibuje vyplatit ze státního rozpočtu vyšší důchody, klidně ozubenou pleš nebo agenta STB, co bude za 10 let je jim jedno, to už tady nebudou.

                    7. Statni zamestnanci de iure nejsou, de facto jsou ale placeni za statniho. Teta delala pro firmu, co stavela silnicni stavby a mosty. Ta firma snad za velou dobu existence nemela jinou zakazku nez od statu. Jaky je rozdil mezi ni a statnim zamestnancem? Krome razitka na pracovni smlouve?
                      Tak to rovnou rekni ze se ma omezit volebni pravo statnim a obecnim zamestnancum a nevymejslej picoviny s prijmem.

                    8. Aha, takže si ten pojem „pracuje“ už zužujete na zaměstnance. Ti ovšem, pokud nepracují, nepodávají DP vůbec, tedy ani kladné. A živnostníci, kteří jsou ve ztrátě, tedy volit nemají?

                    9. A statni zamestnanci teda volit muzou? Btw, i zamestnanci vyplnuji danove priznani. A pisou se tam treba i privydelky. Teda nepisou, ale vis jak.

                    10. shane: Nebyla řeč o tom, že by nemohli.

                    11. John P. Graver: Jste neinformován, už několik let ho podává každý i zaměstnanec. Zaměstnanec má za určitých okolností nárok na to aby to za něj udělal zaměstnavatel, takže mnoho zaměstnanců o tom dosud nemá páru.

                      Živnostník, který soustavně čtyři roky po sobě vykazuje ztrátu, je podle Vás co? Živnost to tedy moc není.

                  2. jak: sorry, nestudoval jsem celou diskusi. Můžete mě prosím nasměrovat? Případně to zopakovat?

              3. A přijímaná rozhodnutí se nepracujících týkat nebudou?

                1. Jasněže budou :-) To je přece to kouzlo demogracie. I dneska se to týká lidí, kteří nechodí k volbám dokonce i lidí, kteří volit nemohou protože jsou mladí nebo nesvéprávní? Jen už se na část obyvatelstva nepodaří napasovat hlášku – nelíbí? tak běž k volbám a změň to. Člověk bez volebního práva aspoň nebude trpět falešnou představou, že se dá prohlasovat k nějaké změně.

              4. Takze duchodci maj po pici. Nepracujou a zijou z davek. Zensky na matersky maj taky smolika. Nepracujou a zijou z davek. Studenti taky. Adenedhel ma taky smulu, ma v haji hercnu, tocit volantem nesmi a nic jinyho neumi.
                Ale zase musim ocenit ze system omezeni volebniho prava prosazuje nekdo, koho se to zbaveni prava volit sve zastupitele bude taky tykat :)

                1. shane: No a? Státní rozpočet 1,4 bln neptá co kdo dělá, ale kolik kdo přispívá.

                  1. Takze zamestnanci soukrome firmy ktera zije z toho ze stavi silnice jsou taky v pici, protoze jsou placeny ciste ze statniho, byt pres prostrednika. Zamestnanci bufetu vedle uradu kam chodej ouradove na obed taky. Dlouhodobe nemocni nebo ti co prodelali narocnou operaci (zdravime Adenedhela) taky, protoze v zivote na danich nezaplatej tolik, kolik vycerpali a to i kdyby si v den nastupu do duchodu obetave ustrelili kvetak aby uz dal necerpali.
                    Jo, sediva je teorie…

                    1. shane: To máte pravdu, dle ekonomické teorie vytvářejí hodnoty pouze živnostníci, soukromé firmy a zaměstnanci soukromých firem. Toto ale nebylo na pořadu dne.

                    2. Kapitál hodnoty nevytváří?

                    3. Dle jine teorie vytvari hodnoty pouze ten kdo fyzicky neco vyrabi, zbytek se jen veze.
                      Ale pokud chces sebrat volebni pravo vsem co cerpaj vic nez kolik do systemu nalejou, tak je treba byt dusledny a nezustat na pul cesty. Je treba propocitat, kdy clovek prestane splacet penize jenz vycerpal ma sve vzdelavani a lekarskou peci a zacne konecne prispivat. Nejlepsi by bylo zavest kartu obcana a tam kazdemu zapisovat, kolik ze systemu vycerpal a kolik do nej dodal. A v okamzicich kdy bude zrovna v plusu, bude moct volit. Akorat teda mam pocit, ze vyznamna cast populace to volebni pravo neziska nikdy, i kdyz budou celej zivot makat v soukromem sektoru.

                    4. shane: O ničem takovém nebyla řeč, od začátku se bavíme o kladném daňovém přiznání. Pro jistotu ještě jednou, každý kdo normálně chodí do práce nemá problém.

                    5. Danove priznani podavaji i zamestnanci.

                    6. No a co ti, kteří mají příjmy z kapitálu? Smějí volit, nebo ne?

                    7. podotek: Některé výnosy z kapitálu se daní a normálně se uvádějí v daňovém přiznání, tedy proč by nemohli.

                    8. Ano, některé a spíše okrajové. Také se podívejte, kdo je plátcem daně a zamyslete se, proč tomu tak je.

                  2. jak: podle vás když někdo nepracuje, tak nepřispívá do rozpočtu? Nebo jsem vás nějak špatně pochopil?

                    1. No tak vono jde klasicky o to, vymyslet jak sebrat volebni pravo tem, co maj jinej nazor nez autor navrhu a tem co autor nema rad. V tomto pripade je to zamerene na statni zamestnance a tzv. nemakacenky, aniz by autor ovsem domyslel,kdo vsechno je prijemcem statnich penez a koho vseho by se to tykalo.
                      Proste jako vzdycky – census na hovno.

                    2. Nápad je to ale dobrý – ti co peníze přijímají by přece neměli rozhodovat o tom, kolik jim ti, co to platí mají dávat. Ale v pokročilém socialismu, kdy je státním zaměstnancem doktor, hasič nebo přeneseně i silničář to nejde rozumně rozseknout. Za mocnářství to měli jednodušší. Navíc každý chápal, že třeba armáda nemá co chodit k volbám, ta má být neutrální.

                    3. Ale politika přece není jen o rozdělování peněz.

                    4. Pro Shane. Nemysli si, že jsem si to neuvědomil, že bych (už) taky nevolil. Já navrhnul tenhle postup proto, že státní zaměstnanci znemožňují dynamické a potřebné změny. A ano, radši budu mít živnostníka který mě zaměstná, než stát který do mě nalil prachy úplně k hovnu.

                    5. Není to tak, že by všichni uvítali spíš jistotu než neustálé „dynamické změny“? Jak „státní zaměstnanci“ takovým změnám brání? A co s tím zmůžou volby?

                    6. Jistá suma státních zaměstnanců se chová podle rčení: Kapři si vlastní rybník nevypustí. Navíc disciplinovaně chodí k volbám a tudíž pomáhají držet u moci různé uliční elementy, kterým vyhovuje status Quo. A právě tyto elementy posilují tu náladu, která tvrdí že „kdyby mohly volby něco změnit, dávno by je zrušili“ a „jeden hlas nic nezmění“. Ale podle toho, jaké krvavé boje předcházely jejich zavedení a podle toho jak vřeští různí vřešťani kvůli Zemanovi, Trumpovi a Orbánovi a dalším, z toho vidím že to smysl má, akorát to chce zvednout zadek a volit fakt zodpovědně, jako kdyby jste si vybíral partnera nebo návštěvu co si pustíte do domu. Ale vzhledem k tomu, co si jsou lidé tak či onak dotáhnout domů, tak stejně to dopadá i u voleb.

                    7. Mas koukam velice naivni predstavy o statnich zamestnancich

                    8. Je to možné. Asi jsem holt naiva. Tak mě pouč.

                    9. státní zaměstannci jsou lidi jako každej jinej. Znám jich celkem dost, vesměs na těch řadovejch pozicích a názorově je tzo směska od KSČ a SPD až po ANO, ODS nebo třeba Piráty. Některý k volbám choděj, některý ne.
                      Nezapomeň, že státní zaměstanenc neni jenom nějakej tajemnej úředník někde na ministerstvu, ale policajti, hasiči, zdravotníci, učitelé, vojáci, kuchařky ve školních jídelnách, bachaři, ženský na pracovních úřadech, báby na podatelně na Obecních úřadech a kdoví kdo ještě.
                      Tihle lidé rozhodně netvoří a nikdy ani nemůžou tvořit žádnou jednotnou názorovou skupinu. Postojema a hodnotama celkem slušně kopírujou rpzdělení v „civilní“ části populace.

                    10. A další věc – nikdy mi nepřišlo, že by se lidi názorově nějak diiferencovali podle toho, kdo je zaměstnává. Máš rozdíly podle věkových skupin, podle majetku, podle vzdělání, podle místa narození (město vs vesnice), ale že by se nějak lišili podle toho, jestli je zaměstnává erár nebo soukromník, to teda ne. Navíc oni lidi celkem fluktuujou a málokdo stráví celej život u jednoho zaměstnavatele a řadovky v eráru na růžích zas tak ustláno nemaj.

                    11. Navíc, já radši než jistotu hromady peněz nebo žrádla, které se buď zkazí nebo to sežere inflace, tak já radši jistotu dobře placené práce. Když (z nějakého důvodu) nepůjde jedno,tak půjde druhé. Teď to beru tak, že se hůř cítím bez práce, na jistotě nemocenské, než kdybych se přiměřeně stavu a schopnostem mohl rekvalifikoval na to, co můžu dělat. To znamená na strojníka. To teď nejde, protože na strojnický průkaz potřebujete praxi, kterou ale neseženete bez práce na tom stroji. Je to postavené na hlavu. Rekvalifikační kurzy jsou pouze s praxí na tom stroji. Bez praxe nemůžu dělat rekvalifikaci. Navíc, obvolal jsem několik desítek firem a lomů a třetina nikoho zaučit nechce, půlka od října do půli března stojí a třetina nikoho nepotřebuje. Lidí je prý tolik, že je musí odmítat. Přísahám.

                2. Ono neni nutne mit volicu prilis mnoho, o qalite vysledku to stejne nevypovida. Zenska neni na materske vecne a za rodinu muze mit volebni pravo partner (treba i registrovany…).Kdyz je zenska sama,no tak to ma blby,ostatne to ma blby i vic veci,ty volby jsou pak dulezitost asi tak 76.

                  Co se duchodcu tyce,tak tam to muze byt klidne jako vysluha.Pokud volebni pravo mel,odchodem do duchodu ho ztracet nemusi (zatim,nez zjistime,ze mame duchodcu vice,nez pracujicich…).

                  Idealni system se nastavit neda,ale tenhle je nahovno pomerne hodne.Nicmene ti,kteri maji realnou moc ho zmenit,nejsou nijak motivovani,ba naopak by sli zcela proti svym zajmum.To drive preucim vlka na vegetariana,nez abychn videl nasi Snemovnu prosadit zasadni zmenu volebniho systemu. Uplne postaci je videt, ze si treba zafixuji svoje platy, to bych rovnou strilel rychly spunty a ve Strakovce stavel kapli, protoze se tam stal zazrak.

                  1. Sysop: Demokracie nikdy nebyla zamýšlena jako systém s všeobecným volebním právem. I ve starověkém Římě zdaleka neměli volební právo všichni.

                    1. Staroveky Rim mel vubec prvky, ze kterych bychom se meli ucit…

      2. Mlyn: A čo vy si, Kefalín, predstavítě pod takým pojmom „volby povinné“? Povinnou účast (jakože „jo, byl tady osobně, zapsali jsme si jeho OP“) a nebo rovnou i povinnost vybrat si z nabízeného „zboží“? Já jen, že to první nemá větší smysl, než když tam někdo nejde vůbec a to druhý, o tom snad ani nemusíme diskutovat, doufám…

  5. Adanedhel: Na něco jste zapomněl, že běloši budou pomalu nahrazováni i v pracovních pozicích, připravte se, začínáme selekci nejdříve v tv https://ceskoaktualne.cz/2018/11/kontroverzni-zpravy/sokujici-belosi-maji-zakazano-se-uchazet-praci-ve-verejnopravni-televizi/

    1. No, když se nechají, tak je nahradí. V této situaci jde o zajištění existence a o život jako takový. Tudíž se musí případné nápravě situace věnovat adekvátní úsilí, anebo to těm „podnikům“ dělat tak, aby se jim to nevyplatilo.

      1. A není to náhodou diskriminace? Hluchý řidič jo a bílej redaktor ne? Není to divný? Jenom se ptám.

        1. Je. A co?

          1. Diskriminovaný je ten, kdo řve.

  6. „Nedokážu se ale zbavit dojmu, že stále žijeme z dědictví a úsilí generací po druhé válce, a už velmi brzy nastane ekonomický, technologický a sociální sešup.“

    Autore, vy máte moudřejší postoj a náhled, než většina zdejších čtenářů co jsou třeba i o 15 let starší. Pocit ze současné situace mám velmi podobný, bo jsem si nenechal vymýt mozek propagandou kterou tu šíří političtí kleptomani a psychopati všeho druhu, že „za všechno můžou komouši“ tedy ti kteří už 30 let nejsou u moci (nepočítám ty co se rozlezli po všech stranách a jejichž děti teď sedí v parlamentu a ve správních radách a zastupitelstvech). Přesněji řečeno, oni opravdu můžou komouši za leccos, třeba za to, že tu zatím nežereme hlínu a za to že neošizená infrastruktura co tu vybudovali, funguje i 20 let po plánované životnosti.

    Poslední cca 2 generace opravdu žijí na dluh toho, co svojí dřinou vybudovaly generace předválečné a těsně poválečné, za což jim bylo odměnou často vyhazov z práce před důchodem, případně chcípnutí na ulici coby bezdomovac.

    1. A ještě ze socialistickejch skadovejch zásob, hehehe.

    2. Komouši žili v atmosféře příprav na světovou válku, takže tomu odpovídaly i priority. Ale vzhledem k nevýkonnosti jejich systému bylo ošizené úplně všechno. Kolikrát něco z třicátých let vypadá a funguje líp než něco ze sedmdesátých. Nějak mě nenapadá, kde je k vidění ta neošizená infrastruktura.

      1. Tak vono když se třicet let nic neopravuje, sere se na to jak na placatej kámen a jenom se staví nový věci, protože z toho má někdo kšefty, tak ty starší se nám logicky začnou rozpadat :oD

        1. Pointa je, že se spíš dřív rozpadají ty mladší.
          Za socialismu byla drahá měď, tak se do elektriky dával hliník. Funguje to skoro stejně – na úkor životnosti a opravitelnosti.
          V chemičce nebyla k dostání pogumované potrubí, tak tam dáme ocelové a než to prorezne, tak to nahradíme tím správným. Aha, vono už to prorezlo a nový není. No nic, výroba má přednost před ekologií. A tak to bylo skoro se vším.

          1. Ada: Jo. Tuhle chci zametat na chalupě, nový koště prý dobře mete, vezmu do ruky, fakt jemně a neuvěříte, v půlce se násada zlomila jak párátko, koukám, co je, a ona byla ta násada úplně dutá a vyrobená z nějaké křehké umělé hmoty, takže po kontaktu s podlahou při jemném pohybu – křup. :oD To nevymyslíš.

            1. A to je důkaz čeho? Že když si koupím levný šmejd, rozpadne se to jako levný šmejd?

              1. Moment, to koště stálo 190,- Kč, to je na obyčejný koště až dost. Jako kolik by podle Vás mělo stát obyčejný koště na listí? Taky, že pak se to zametlo tím starým, který stálo 51,- a má násadu plnou, dřevěnou.

                1. Já sem po podobnejch zkušenostech koupil za něco kolem 150 dřevěnou násadu (akorát sem odřízl kousek závitu na konci, pže smeták ho měl mělkej). Smeták samotnej (jako ten kartáč) bez násady stojí tak kolem toho pade-70. Kupujete šmejd a eště drahej :D

                  1. Behemot: No, vidíte, když ono tak pěkně ladilo tou barvou k tý verandě :oD

                  2. Co koste… kurva hrabe! Uz jsem to tady psal loni a letos jsem se o tom presvedcil zase. Pod voresakem prochcany listi, hrabe se to totalne na picu a hlavne – vsechny ty plechovy hrabe z OBI a jinych kurvasopu se ohnou po dvou zabranich. Kazdej zub jinde a ve finale ty hrabe vypadaji jak destnik naruby. Kovany nemeli ani ve Ferumu, takze o5 jsem musel prohrabat stodolu, koupit poradnou nasadu a exhumovat stary nastroj, ktery hrabe a pritom se neohyba. Kam jsme to kurva dosli? To mam i blby hrabe kupovat Fiskars? Do hajzlu. Motyky mam jest od kovare 40 let stary a nasady od stolare, co uz nezije. Lehoucky, pevny, dlouhy. I na sekyry mi je tehda udelal, jsou o chlup delsi, nez ty dnesni a doted se nezlomily. Pevny, lehky, nevim, co je to za drevo. Ale neni to ta mekka sracka, co koupim dneska na sekyre. Dokonce jsem koupil jednu s laminatovym toporem a po par akcich v lese se nahore vydrolil epoxyd a toporo udelalo papa. S timhle matrijalem pracovat nasi predkove v dobe kamenny, tak vymreli.

                    1. Sysop: Dostali jsme se přesně tam, kam lidé chtěli. Bau-něco si nepřekvapivě vede statistiku prodejů a prodávají přesně to co lidí chtějí kupovat. Jenže lidé chtějí kupovat sračky, hlavně že to levné a tak je to se vším.

                    2. Nečekal bych, že bude problém koupit motyku, ale je to tak.

                      Z moderní produkce mohu s klidným srdcem doporučit motyky Zbirovia:
                      https://www.zbirovia.cz/cs/naradi/motyky/806-motyka-zahradnicka-okopavacka-rovna—kovana

                      Poctivá kovaná, kvalitní násada, prostě motyka jakou člověk očekává, když chce motyku na práci a ne na ozdobu.

                      Jo, hrábě jsem si nakonec koupil Fiskars …

                    3. Hezkej web. Jen jsem klikl na sekyru, ze se mrknu na to, jakou delaji hasicskou a ejhle, ona ma na sobe „Czechoslovakia“. Hmm… tak to pak verim, ze ten vercajk maji fortelnej.

                    4. By me docela zajimalo, z ceho ta firma zije, kdyz jsou pravidelne kazdy rok ve ztrate, tu 5-7 milionu, tu 15-30 milionu…
                      Imho na tom je docela videt, jak moc ty vyrobky jsou zadane :-(

            2. A to nejste sám. Nové sikovky za 500 nevydržely vykroucení rohového ventilu. Zvládly to ty staré modré, orezlé a omlácené.

              1. Adanedhel: No, von asi Ada kupuje košťata za litr, že má blbý hemzy zase.

                1. Ten sám nedělá nic a peněz má víc než my smetí a listí. Já mu to přeju. Ale řešit to možná musíme my.

                  1. Lidi, kteří většinou žvaní o tom, jak si ostatní kupují šmejdy, mají dluhy, proto si kupují dražší věci, proč ne, když jim na to ostatní půjčujou. ale já mám vše za svý, vydělaný prachy, takže mě Adouš nemůže rozhodit, hehehe.

                  2. Sakra, tak nejen gůgl o mě ví všecko. A já myslel, že tento styl diskuse je doménou novinek. Škoda.

                    1. Ada: No, vidíš, sis myslel, jak se tady schováš :oD

              2. No, narex klíče z bláta se mi taky zlomily dyž sem zabral celým člověkem a chtěl povolit škrtící klapku. Podle lomu to byl nějakej křehkej šmejd z bůhví čeho. Starý asi byly z kujné a kované oceli, tak to vydrží všechno. Vono se to koupit dá, ale holt priority už nejsou milion tun oceli ročně, tak jsou železný věci dražší. Za to plastový a spotřební věci máte za pakatel a klidně kamion.

                A vono taky koupit kvalitnější nářadí trochu dráž ale dvakrát za život dává rozhodně větší smysl, než stát fronty na běžný věci každodenní spotřeby, že? Tak nemáte dojem, že byly priority nastavený úplně zvráceně?

                1. Ano. Akorát bych rád řekl, že dát 500 za jedny sikovky je dost kách, vzhledem k tomu, co (ne)předvedly. Průměrná cena je tak kolem 250 za jedny siky a tak jsem bláhově myslel že nápis tools made for profesional use a dvojnásobná cena, spolu s viditelně masivnější konstrukcí, bude mít efekt. No, vyhodil jsem 500 z okna.

                  1. Možná to zkuste reklamovat, žejo.

                    Na tydle věci určitě chrom-vanadiovou ocel a hlavně správně udělaný pozicování. Máme doma pár taky starejch a byť samotný čelisti jsou OK, u většiny jsou dost nahovno ty aretačný pozice, přeskakuje jo. A co sem koukal v krámech, většina dnešních chromek je v tomto provedení. Takže rozhodně je blbost že všechno starý je dobrý, šmejdu byla taky pěkná hromada, je nutný se naučit vybírat. I když jasně, často člověk musí koupit krám kterej se rozpadne aby zjistil, co v tom je za pasti a teprve příště věděl, na co se zaměřit.

                    1. Nevím jak sikovky, ale staré komunistické šroubováky co jsem zdědil jsou všechny z bláta a dají se srovnat jen s tím nejlevnějším dnešním nářadím. A samotné staré šrouby a vruty jsou úplná tragédie a kde nějaký starý povolím, tak se ho snažím vyměnit za nový, protože tam ani není s čím dnešním srovnávat. Co se týká použitých materiálů, tak dnes je možnost si vybrat výrazně lepší než dříve.

                    2. Otázka taky je, co s tím materiálem udělal věk, přece jen to má třicet let, že. A jaký se přesně používaly hlavy a esli na ně taky máte správný šroubováky :)

                    3. s kvalitní ocelí pár desetiletí neudělá nic. Prostě šmejdy a aušus se dělaly vždycky, akorát ty nekvalitní šmejdy se většinou dneška nedožily, takže to svádím k představě, že dřív se dělalo všechno kvalitnějc. Nedělalo.

                    4. No, to bude asi nejspíš pravda.

                    5. na druhou stranu je pravda, že ta nejhorší sorta dnešních aušusů je mnohem horší než nejhorší sorta tehdejších aušusů, za což ovšem může technologický pokrok. Z celuloidu holt ložiska nevyrobíš :)
                      Tenkrát se ojebávalo trochu jinak než dnes.

                    6. Tuhle jsem rezal na cirkularce oje ze staryho povozu. Jasanovy. Na cirkuli jsem mel zuby s uhlikovyma zubama. I na tom jasanu jsem jich par vystipal. Protoze to zacalo hazet, vzal jsem starej kotouc z cirkule, ktera je ve stodole jeste na pohon remenem, snad 50. leta ci co, nastesti pasovala stredova dira a prumer se mi do cirkularky vesel. Dorezal jsem ty oje a ani jeden zub neutrpel. Jen jsem odlestil rez.

                      Kdyz se obcas podivam na ROPiky, maji jeste nahore ty kovovy praseci ocasky na prichyceni kamuflaznich siti. Jsou orezly, ale prad drzi jako bejk. Nemyslim si, ze tehdy ta ocel byla nejaka jina, nevim.Metalurgii nerozumim.

                    7. Sysop: Ocelí je více než 2000 druhů. Rozdíl mezi 50. lety a dneškem je ten, že tato informace se již dostala do rukou manažerů s titulem MBA, kteří začali správně katovat kosty a nahrazují kvalitní ocel blátem a papírem.
                      Takhle mám doma socialistický kuchyňský nůž Mikov starý asi 45 let, ke kterému v současnosti neexistuje kapitalistický ekvivalent.

                    8. Jo. Mam doma vyvrhovaci nuz, co jsem si koupil jako 10letej kluk za kapesny. Dodneska vydrzel vic, nez moderni kudly z armyshopu. To by jeden brecel. Lehouckej, pevnej, ostrej.

                    9. ale existuje. před 45 lety stál profesionální kuchařský/řeznický nůž okolo padesátikoruny. nemůžete čekat, že něco podobného koupíte v hobymarketu za tři stovky, nebo dokonce za šedesát korun v lidlu v akci.
                      mimochodem, obyčejné uhlíkové oceli jsou pro nože mnohem vhodnějí, než veškeré „kuchyňské nerezi“. vždycky líp nabrousíte kdejakou samodomo kuchyňskou kudlu ze staré pásové pily, než frikulínskej nerezovej nůž od teskomy nebo solingenu.

                    10. …mám výbornou zkušenost s Morakniv Companion s carbon steel. Kudlu s lepší řezivostí a poměrem cena x výkon jsem snad v životě nevlastnil. Každej rok desítky ryb a jen občas potáhnout na V-Sharpu anebo ocílce. Za pětikilo je to dokonalý. Jen se nesmí nechat shnít. Alespoň to chce osušit od krve, než jde do pouzdra.

                    11. ad prasečí ocásky a obecně historické konstrukční a betonářské oceli; byly a jsou to to nejlacinější, slušnej strojař by o to kolo neopřel. historicky se pro konstrukční a betonářskou ocel používala taková nečištěná směska, druhotné suroviny a vůbec, a tak historické k+b oceli se vyznačují velmi proměnlivým chemickým složením, a někdy (poměrně často) obsahují značné znečištění mědí, které se z dnešního pohledu až blíží na vzduchu patinujícím atmofixovým ocelím. někdy, ne vždy, každá tavba byla jiná a mechanické vlastnosti kolísají též ukrutně, srandovní je například na historických konstrukcích to, že každý prvek koroduje a únavově praská jinak, byť jsou stejné, stejně namáhané a ve stejném prostředí. to znamená, že bezpečný kvantil mechanických vlastností je strašně nízko. současné k+b oceli čistě preferují mechanické vlastnosti a láci výroby, a tak betonářské oceli jsou „bláto“ řízeně ochlazované, čímž se mez kluzu a pevnosti vystrčí někam k šesti-sedmi stovkám megapaskalů (což je tak trojnásobek oproti těm historickým), a u konstrukčních ocelí je kromě ceny preferovaná zejména stabilita vlastností napříč teplotou a stářím.

                    12. No,ja jazyku tohoto kmene moc nerozumim,ale soused ma par trachtoru,ted oral a divil se,ze ma shnily predradlicky na modernim sesteraku obracaku, kdyz pritom zena ma v kytkach pred domem jako okrasu konsky ruchadlo, kde to zelezo vypada jak rok stary.

                    13. Protože pokud je železo volně na vzduchu, tak koroduje poměrně málo, protože ta vlhkost rychle oschne a koroze se zastaví.
                      To je případ těch tvejch prasečích ocásků na pevnostech nebo třeba toho železnýho sloupu v Dilí co o něm psal Souček v Tušení něčeho(fakt tam je, viděl jsem ho na vlastní oči. 2000 let starej a akorát povrchovka)
                      Nejhorší je, když je železo ve stálém vlhku, to to hnije jedna báseň. A pokud ho ještě pořádně neočitil od bláta a má tam nějakou agresivní půdu, tak mu to hnije před očima.

                    14. Když tak je řeč o tý korozi – zakoupil jsem si starší Pajero Sport http://www.mitsubishiclub.cz/member_detail.php?id=22061 a potřeboval bych ho uchovat tak jak je, neshnilý (je to dovoz Itálie).
                      Nemáte někdo tip na ošetření podvozku a dutin? Do gumoasfaltu se mi moc nechce, aby to nehnilo pod tím a zinkovat to teda taky nebudu. Říkal jsem si do dutin Resistin a spodek jen očistit, odrezit a fouknout barvou…

                    15. Ja ramy delam alkydovkama a spokojenost. Holt… surik uz neni a do dutin by se i tak dostaval spatne, kdyz to neopucujes.

                    16. Ale jo, něco takovýho jsem měl taky na mysli. Prostě očistit a nějakou základovkou, aby to šlo zase jednoduše obnovit a přitom tam nebyla půlcenťáková vrstva Tlumexu, nebo jak se tomu říká.

                    17. předesílám, že moc nerozumím protikorozní ochraně strojů. ale nátěr „nějakou základovkou“ bych považoval za velmi neefektivně využitý čas i peníze. očistit, to jasně. pak to nějak protikorozně chránit, předpokládám, že odstrojit, vymontovat a odvézt a nechat žárově zinkovat není reálné, ale nějaká ta epoxidová sajrajta s vysokým obsahem zinku nebo hliníku by měla smysl. no a potom nějak tu protikorozní ochranu ochránit před mechanickým poškozením a uv (nějakej ten polyuretan), to by mohlo mít nějaký smysl.
                      a nebo použijte aspoň ten hliníkový sprej, co si tím babičky zkrášlujou rouru od kamen. stojí to pár korun, a nějakou práci to dočasně odvede. zvlášť, když to pak opatláte nějakým černým svinstvem z kýblu.

                    18. ale samozřejmě že vlhkostě/teplotně/elektrochemicko/bludnoproudařské podmínky jsou pro korozi zásadní. ale chemické složení oceli je neméně zajímavé. třeba takový „patenťák“ nebo LS lana jsou schopná na větru a dešti přereznout naskrz za jedno léto. naproti tomu stará ocelolitinová mostní ložiska mají za sto let korozní úbytky prakticky neměřitelné.
                      a ten „železnej“ sloup nebo třeba petřínská rozhledna, ty mají v sobě tolik mědi, že by vám ve sběrných surovinách dali zfleku stovku za kilo.

                    19. Vcera jsem neco resil se zarizenim,ktere ma na sobe praskovou barvu.Ocelovy ram (nova ocel,bez korozi),opiskovana,popraskovana,zapecena. I co se nestalo,vytekl na to hydraulicky olej. Asi tak tri mesice na to pusobil. Vcera jsem vzal hadr, bych to utrel a ejhle… komaxit se mi loupal do toho hadru. Olej se dostal pod komaxit (jak?) a normalne ho oloupal. Kde olej nebyl, komaxit drzel a to tak, ze se neodstipnul ani pod sroubovakem. No cucel jsem na to jako puk a tim pro mne komaxit spadl z piedestalu modly povrchovych uprav,na ktere mne sral jen fakt,ze se odstipuje,pokud do toho neco tukne.

                      Ty alkydovky jsou dobry v tom,ze fakt staci jeden nater na relativne ocistenej kov a drzi. „Relativne“ znamena,ze sice nesmi byt mastnej,ale muze byt rezavej,jen se ta rez nesmi uplne odlupovat.Pokud ma clovek omezeny moznosti pripravy povrchu a fakt nema moznost dobry zakladovky a pak separe vrchni barvu, pak ty alkydovky jsou dobry a pritom toho neni vrstva jako u tlumexu apod.

                      Profik by asi navrhl neco vice koser, ale ja takhle delam ramy aut uz dvacet let a spokojenost.

                      Dvouslozky epoxydovky samozrejme lepsi po strance pevnosti povrchu, ale nemam zkusenost s aplikaci na orezly povrch. Kamarad delal natery mostnich konstrukci a tvrdil mi, ze pod epoxy to museji cele opiskovat.

                    20. Kdybys zapřáh to ruchadlo za ten traktor, tak je v prdeli hned.
                      Šak se na ty ruchadla podívej na vsi, polovině z nich chybí pořádnej kus listu…

                    21. Asi zalezi, kde ho nekdo zapomnel. Pokud to bylo na desti celorocne, vetsinou shnily jen ty dreveny madla. Ale pokud je to mrdly nekde v metrovy lebede, tak to shnije ajncvaj.

              3. Tak za 500Kč už kúpiš aj Aligátory od Knipexu a tie dokurviť to už chce kus talentu.

        2. El.lex ano, fakt že jo. Je to ostuda toho „demokratického zřízení“.

          1. Adanedhel: A na to si třikrát odplivneme :oD

            1. Já se na to raději milionkrát vyseru a zkusím obstát sám. Nějak bylo, nějak bude.

  7. Rád bych ještě poukázal na to, že výuka dějepisu a historie je kurva důležitá a nedoceněná. Když jsem vyslechl nářky a nadávky na Německo, EU a Merkelovou a současně vyslechl slova chvály a obdivu směrem k Polsku, ČR a tato chvála byla připsána na účet jisté uzavřenosti, tak jsme jim řekl, že my jsem problém s „migranty“ už řešili. Jen to chtělo správný dějinný okamžik. Lidé mimo Německo, Rakousko a země pod bývalou kuratelou Německého živlu, VŮBEC netuší, že jsme my tady měli 3,5 milionu Němců a že jsme je za top co udělali vyhnali a problémy nemáme. Češi vyhnali Němce vcelku navýsost humánně. Odsunuto bylo cca 3.5 milionu Němců a zemřelo jich cca 250 000, kdežto Poláci Němců vyhnali cca 12.5 milionu a zemřelo jich prý i víc jak 1 300 000 tisíc. Slušná jatka. Do Poláků Němci nešijí, holt si vybrali ten snadný, nepočetný český cíl. Ti lidé byli v šoku, co jsme si to dovolili, vyhnat Němce (nebo 3.5 milionu lidí) a nebýt za to okupováni, zažalováni, vyobcováni z Evropy a společenství „slušných lidí“. Ta skutečnost, že vše nemusí být ztraceno a že i porobený národ se dokáže vzepřít a změnit zdánlivě nezměnitelný stav věcí, ta jim vykouzlila úsměvy na tvářích. Šlo o lidi od puberťáků po staré doochodce. Nelze vše paušalizovat, že jen mladí lidé jsou hloupí blbci.

    1. No, buďte rád, že jste tam měl Merkelici, ta sice pozvala půlku „Afriky“, ale aspoň držela ty migranty na svém území. Takže, ať byla jaká chtěla, v zemi má ghetta a my jsme pořád (skoro) rezidence.

    2. Adanedhel: Odsud sudeťáků byl omilostnění před trestem smrti za vlastizradu, kterou spáchalo 90 % z nich tím že za války přijalo občanství nepřátelské mocnosti. S migrací to nemá společného asi nic.

      1. jak: Asi tak. Adanedhel nám vyrostl po třech článcích a nebude s ním k vydržení, ješitnost je špatnej rádce.

        1. Ale kdeže. Já jsem nijak nevyrostl. Jen říkám svoje názory o kterých netvrdím že jsou dogmatem a bernou mincí. Jen předkládám svoje názory a poznatky. Proto v úvodu článku píšu že doufám v hromadnou a živelnou diskusi. Mnohokrát jsem našel v diskusních příspěvcích mnoho dobrého. A to že spolu lidé nesouhlasí, to k diskusi patří.

          1. Tak ještě kdyby to tak šlo bez osobního napadání a amatérské psychologie, to by teprve bylo pošušňáníčko…

            1. Adouši, každej není z cukru jako Vy, já myslím, že Adanedhel se z toho mýho vstupu skutečně nesesype.

      2. Tak rovnou vlastizrada? Ale to je vašnosti něco úplně jiného než, když za války přejdete na ruskou stranu a střílíte zpátky po vlastní armádě. To jsou tydlecty hrdiný legie a spravedlivý boj za národní sebeurčení, na to jiný nemaj nárok, to můžeme jen my.

        Vzhledem k tomu, že jak připojení Sudet, tak vznik protektorátu proběhly hezky sluníčkově s podpisama na smlouvách, nelze se divit, že se nikdo nehlásil k občanství neexistujícího státu. Lidé se mohli hlásit tak akorát k národnosti. A těžko očekávat, že se Němec v Liberci bude hlásit k cizí národnosti. A jak se přihlásil k té své, tak se na něj vztahovaly říšské zákony a už seděl ve vlaku do Stalingradu.
        Nepřátelskou mocností v té době byla Anglie :-) Musíme přece dodržovat zákony a ctít mezinárodní dohody no ni?

        1. Ada: Nevymýšlejte si pohádky, po zabrání Sudet si většina sudeťáků s radostí došla na úřady vyřídit německé občanství, říkali tomu dokonce osvobození Němců z poroby Čechů a další svinstva.
          A historii píšou vítězové, jednou jste hrdina, jindy vlastizrádce, jde o to která strana vyhraje.

          1. Po zabrání Sudet si nikdo nic vyřizovat nemusel. Dohody mezi ČSR a Německem jasně stanovovaly, kdo automaticky dostane německé občanství a komu zůstane československé. Základním klíčem byla nějaká stará sčítání lidu a obcovací jazyk, ke kterému se v nich lidé (či jejich rodiče) přihlásili. Některé skupiny obyvatel Sudet si pak mohly vybrat, ale dělat to nemusely.

            1. pest: Že prý dohoda mezi ČSR a Německem. Vy jste se musel dočista pomátnout …

      3. Je vhodne ovsem pripomenout, ze Sudetaci v roce ’18 o CSR nijak nestali. Takze ona vlastizrada je asi tak totez, jako kdyz u nas nekdo za protektoratu schovaval doma Zida. Mne se taky nikdo v 15i neptal, jestli chci byt obcanem CSSR. Je to porad ten stejny model.

        1. Ono je to jeste o chlup dal, protoze Nemci dali uz v roce 1919 jasne najevo, ze v zadny RCS bejt nechtej. Tak jsme je tam nahnali masinkverem, slibili kantonalni usporadani a pak se na to vysrali. A furt se divime, ze pri nejblizsi prezitosti zdrhli.

          1. Jojo, na naseho posledniho krale jsme se tenkrat i pres nase sliby taky vysrali a on pritom jeste na smrtelne posteli rekl, ze ma Cechoslovaky rad. Asi jsme totez ocekavali i od Sudetaku, ci co.

            1. A tuhle mapu jste viděl?
              https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Deutsch%C3%B6sterreich.PNG
              Kam se hrabe Chile nebo Chorvatsko. To bylo nereálné.

              1. Však jim četnictvo záhy vysvětlilo, že to jen toho Wilsona nepochopili, že právo národů na sebeurčení se týká jen vítězů. Určitě to pochopili a republiku, kde už z ústavy bylo jasné, že jsou jen trpěnou menšinou museli prostě milovat. My jsme sesadili panovníka, který byl i českým králem a na území uzmutého království jsme si vyhlásili stát na základě etnickém a zabrali si ho celej. V tom státě, kde jsme se tak hezky sebeurčili tak skončily území, kde se leckde česky nemluvilo nikdy a voni ty kurvy ten stát neměli rádi. Furt šilhali po Rakousku a když to nevyšlo tak později po Německu. Některým lidem se člověk prostě nezavděčí. Asi nepochopili to dobro, že to jinde bylo mnohem horší.

                1. Jsem tuhle cetl neco o dejinach obecnich policii a zjistil, ze za prvni repy byla strategie v nemeckych oblastech rusit obecni policie a misto nich tam vytvaret expozitury Straze bezpecnosti (aka Statni policie) a dosazovat ceske policisty. To museli skopcaci vylozene jasat kdyz jim zrusili mistni policii tvorenou starousedlikama, zkuseny nemecky policajty co znali v reviru kazdej kamen vyhazeli na zaklade neslozeni jazykove zkousky a misto nich jim tam poslali cesky policajty z Prahy, co umeli nemecky akorat tak derdydas, psi vocas, ale byli narodnostne spolehlivi. Clovek fakt nechape, proc Nemci nemeli CSR radi.

                  1. Já to taky nechápu, vždyť ta zkouška z jazyka byla přece pro všecky stejná, tak vo co jim šlo náckům hnusnejm.

                    1. Prvni pokusy rozvratit slunickovou multikulturni spolecnost. A ted, hajzlove jedni, az se nas zbavili, se k tomu modelu zase vracej!

                    2. A nejhorší ha tom je, že si ty kurvy nacistický sudeťácký dovolujou mít vyšší životní úroveň než my a vrchol je, že zvysoka serou na naše zkušený rady. kdyby nás poslechli, tak by se taky mohli mít tak dobře jako my.

                    3. Vsak voni si jednou za ten klobouk sudetackej nedaj, co za tim jejich ujizdejicim vlakem rekneme vostryho!

                    4. shane: To jo, to voni se maj moc fajn, skutečně všichni bychom tam chtěli žít v tom jejich thrilleru live https://ceskoaktualne.cz/2018/11/zpravy-ze-sveta/krvavy-haloween-nemeckem-kalifatu/

              2. Soucasne Nemecko je jeste horsi a… zatim… funguje. Respektive fungovalo by jiste i dal, nebyt sprasene imigrace.

                Tahle mapa mi prijde byt i celkem v pohode. Nesmysl spis byl urvat kus zeme pres Srbsko az k Jadranu.

                Precislovali jsme Nemce i Rakusany, kdybychom nebyli debilove, mohlo to fungovat. Porad sama narodni hrdost a pritom to s nama dlouhodobe jde od 10 k 3.

                Fura dnesnich lidi maka v korporatech a je jim u prdele, komu to patri, hlavne, kdyz prijde vejplata. A nebo, delaji nakrasne ve vlastnich firmach vyrobky, ktere majoritne jdou do Germanie. Tak na co si to hrajeme…?

                Dneska s Nemcema vychazime uplne stejne, jako pred temi 100 lety. Obcas nekdo nekoho posle do prdele, na druhe strane smiseny manzelstvi taky funguji, tak co. Porad nejakej boj za nezavislost a pak se tady hadame mezi sebou beztak.

                1. současný Německo je poměrně monokulturní, Němci tam tvoří drtivou většinu a menšiny jsou fakt menšiny a z velké části ani nemaj občanství(všechny ty uprdelený náplavy z Ost Europe), ČSR na tom bylo mnohem hůř, tam menšiny tvořily skoro polovinu populace (z nějakých 12 milionů bylo 6,5 milionu Čechů. Pak Němci, Slováci, Rusíni, Maďaři, Židi, Cikáni, Poláci…). Když vezmu v potaz Národ československý, tak třetinu.

                  1. Kulturní kompatibilita Čechoslováků, Němců, Maďarů a Židů byla ale nesrovnatelně vyšší než kompatibilita Němců, Turků, Arabů a Nigerijců. V mezilidských vztazích, výchově, vztahu k zákonům atd nebylo asi poznat jestli je člověk v Chebu, Benešově nebo Komárnu. Jen jazyk a vzájemné poměřování pindíků byly ty třecí plochy.
                    V Berlíně může člověk v některých čtvrtích mít dojem, že je rovnou na jiné planetě.

                    1. Teoreticky jo. Prakticky byli furt v sobe, protoze tehdy byla zlata era narodovectvi.

                    2. To každopádně. Nicméně to byla překážka řešitelná plynutím času, změnou přístupu, přiznáním nějaké autonomie, nebo nějakým společným zájmem. Švýcaři spolu taky dokážou žít a táhnout za jeden provaz. Jeden stát negrů a evropanů rozumě vyřešit nejde, jedině apartheidem. Stejně tak nejde mít vedle sebe islám a liberální demokracii na jednom ůzemí. Je to jak olej a voda – když to protřepu, tak to zvenku chvíli vypadá jako jedna věc, při bližším pohledu jsou to oddělené a neslučitelné enklávy.

    3. Rozdíl byl hlavně v tom, že Poláci na základě dohod mocností obsadili historické německé území, kde proti místním celkem nic neměli, prostě okupace za okupaci, kdežto u nás to bylo staleté poměřování pindíků a vyřizování účtů mezi sousedy z jedné země. Proto se do toho v Polsku nešťourá.

      Vyhodit někoho, kdo tu žije pár set let do cizí země na základě jazyka bych osobně bral spíš jako něco z čeho se mám poučit a moc do toho nešťourat než abych se k tomu hrdě hlásil. Zejména, když sami měříme jiným dvojím metrem. Když se to hodí nám, tak pomáháme utlačovaným národům v jejich čistém boji za svobodu, když se nám to nehodí podporujeme cizí vládu v boji proti teroristickým nacionalistickým bojůvkám.

      1. Ada: Sudeťáci rozhodně nebyli vyhozeni za užívání německého jazyka. Je třeba si nastudovat celou situaci německé menšiny v ČSR mezi lety 1918-1945.

        1. Přistupuji k tomu takto. Když Vám manžel (ka) začne nasazovat parohy a domů si nakvartýruje souseda, který rozhoduje o vašich penězích a bije vaše děti, jezdí autem a rozhoduje o vašem majetku, a nad to vás začnou bít a jde vám o život, jen psychicky nemocný jedinec v takovém vztahu pokračuje. Vyženete jak okupanta, tak toho pitomce, který tam toho okupanta pozval a myslel že se s ním, bez vás, bude mít lépe.

          1. Adanedhel: To je dost šílenej scénář, jak si může někdo nakvartýrovat do Vašeho domu nějakýho cizáka? Můj dům, můj hrad, ten by jel(a) jak namydlenej blesk.

            1. Za minule totality mi chtel MNV nacpat do jednoho patra dvougeneracniho domu nejake vetrelce, protoze bylo patro volne. Zachranil mne fakt, ze bylo jen jedno socialni zarizeni. Dnes se staci podivat na italske hoteliery, kteri proti svoji vuli obytovali migranty, pripadne se podivat do Nemecka, jak tam dopadly treba skolni telocvicny. Stat vyda Befehl a ta parta s flintama, co pak k tobe prijde, rekne „hele, Lojzo, my vime, ze je to svinstvo, ale my jen delame svoji praci a tady toho Umunudhumu tady proste musis prechodne ubytovat, chapes to, jo? Fakt bychom te neradi odvedli a von by tady pak lital po celym baraku, chapes to….“. Deda mi vypravel, jak si prisli komari pro jeho kone a pole. Byli to jeho kamaradi, od toho okamziku byvali.

              1. Hmm, pole bych jako člověk oželel, i to patro, budiž, tomu vocasovi, co by mně ho tam nasadili, by po týdnu přešla chuť bydlet v mém domě, myslím že by velmi rád brzy opustil můj dům :oD, ale koně, koně ne! Za koně by došlo ke rvačce. To by mě asi tenkrát zavřeli, co?

                1. :-) Revoluční sprvedlnost bývala rychlá a tvrdá. V Jáchymově „nabírali“ furt…

                  1. Vy to pamatujete? Tak pamětníci se dycky hodí.

                2. Tak ona to tehda s dedou byla ferovka. Deda mel ty kone na pujcku, takze tu dedovi nechali, aby ji moh’ splacet.

                  Ono vylifrovat z baraku nejakeho uredne dosazeneho nebyla zadna prdel, protoze souzi na MNV samozrejme moc dobe vedeli, ze domacimu burzoustovi se to nebude libit. Pak stacila jedna stiznost ‚najemnika‘ a uz se to vezlo. Proste, dokud v baraku nebyl, nedalo se prohrat.

                  1. Moment, Sysope, oni mu vzali koně a půjčku stejně musel splácet? Wtf? To mně připomíná tu nedávnou kauzu s těmi byty, jak si je ti lidé koupili a pak si je ještě museli zaplatit znovu. Takže ono se toho asi moc nezměnilo, akorát už to nejsou koně.

                    1. A teď si představte co bude, až dojdou lidí.

                    2. Jojo, bylo to presne tak. Pujcka na konich dedovi zustala, ale kone mel v JZD. Klika byla, ze jeho bracha byl v bance a kdyz prisla mena, ktera by dedovi tu pujcku jeste nafoukla, tak s nim sel v nedeli do prace a zatah‘ ji ze svych uspor, protoze z tech uz v pondeli by mel taky hovno. Komari ueber alles!

                    3. To měl ještě dobrý. Byli takoví, co si vzali půjčku na grunt. Koně byli ještě levní.

                    4. Samozřejmě tak to fungovalo, děda s novou řezačkou to měl stejně, řezačka odjela do nově vytvořené Strojně traktorové stanice a on ji splácel dál.

            2. Viz 1938. Viz ty hordy lupičů, podvodníků a násilníků. Ti by měli letět ihned, jakmile udělali první trestný čin. A že Československo nebylo ideální stát? A kde to bylo lepší? Byl hladomor, válka, bída? Vždyť se sudetští a jejich „filové“ ohánějí tím jak to bylo bohaté a dobře spravované území a sudetští byli kulturní a vzdělání lidé. To mi ne nepřijde jako popis týrané a omezované menšiny. Ani tu češtinu se učit nemuseli, když fakt nechtěli.

              1. Nas stat k vyznamnym lidem stale zachovava bezbrehou uctu. Napriklad takovy Liberec dodnes pocita Henleina mezi sve Cestne obcany: https://www.liberec.cz/cz/mesto-samosprava/cestni-obcane/

                1. Možná je to lepší než neustále přemazávání dějepisu dle aktuálních požadavků. O kus vedle zase brali občanství Ferdinandu Porschemu páč prej mu montovali auta nějaký muklové…

                  Tohle přejmenovávání ulic, bourání pomníků a odebírání občanství o nás mluví víc než kdyby to zůstalo jak to bylo.

                  1. Jo, ale pak nevim, proc se to dela selektivne. On je mezi temi Cestnymi obcany Liberce i soudruh Gottwald a pritom mu, chudakovi, prejmenovali Zlin.

        2. Tak určitě…

          Dekret č. 33/1945 Sb.
          Ústavní dekret presidenta republiky o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské
          § 1 (2) Ostatní českoslovenští státní občané NÁRODNOSTI německé nebo maďarské pozbývají československého státního občanství dnem, kdy tento dekret nabývá účinnosti.

          O té národnosti rozhodlo k čemu se člověk přihlásil při sčítání lidu před válkou, přičemž za rakouska se uváděla obcovací řeč a za republiky nově národnost „národností jest rozuměti kmenovou příslušnost, jejímž vnějším znakem jest zpravidla mateřský jazyk“. Takže to tam každý napsal podle toho jak doma mluvil.
          Nejkrásnější na tomto „slavném“ období byli Židi. Když se ze zvyku podle jazyka označil před válkou za Němce a náhodou přežil válku, tak si mohl sbalit kufříček a odjet hezky do Německa.

          Nastudováno mám celkem dost, právě proto mi vadí tyhle jiráskovsko-národovecké pohledy na historii. Oblíbenější je u mě snad už jen heroický zápas Čechů s Němci na Bílé Hoře.

          1. Ada: Pročpak jsi to nenapostoval celé? Odpovím si sám, protože se ti to nehodí do krámu o vině za pouhý jazyk.

            § 1
            (1) Českoslovenští státní občané národnosti německé nebo maďarské, kteří podle předpisů cizí okupační
            moci nabyli státní příslušnosti německé nebo maďarské, pozbyli dnem nabytí takové státní příslušnosti
            československého státního občanství.

            (2) Ostatní českoslovenští státní občané národnosti německé nebo maďarské pozbývají československého
            státního občanství dnem, kdy tento dekret nabývá účinnosti.

            (3) Tento dekret se nevztahuje na Němce a Maďary, kteří se v době zvýšeného ohrožení republiky (§ 18
            dekretu prezidenta republiky ze dne 19. června 1945, č. 16 Sb., o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich
            pomahačů a o mimořádných lidových soudech) přihlásili v úředním hlášení za Čechy nebo Slováky.

            (4) Češi, Slováci a příslušníci jiných slovanských národů, kteří se v této době přihlásili za Němce nebo
            Maďary, jsouce donuceni nátlakem nebo okolnostmi zvláštního zřetele hodnými, neposuzují se podle tohoto
            dekretu jako Němci nebo Maďaři, schválí-li krajský národní výbor osvědčení o národní spolehlivosti, které vydá
            příslušný okresní národní výbor (okresní správní komise) po přezkoumání uvedených skutečností.

            1. Přišlo mi blbé to sem dávat celé, protože rozdíly jsou jen kosmetické.
              Kdo se přihlásil k říšskému občanství (a k jakému jinému by se asi taky po připojení župy k jiné zemi měl hlásit), ten zpětně přišel o československé tím dnem, ten kdo jen Němec nebo Maďar prostě jen byl, ten o to přišel až v roce 1945 – asi kvůli počítání důchodů nebo v čem mohl být rozdíl.
              A ta čtyřka je tam kvůli Hlučínsku, bo ti dostali drobným podvodem také říšské občanství a jeli si zastřílet na východ a přitom jsme si je tu chtěli dál nechat.

              Úplně vidím jak třeba pošťák v Karlových Varech, co přišel kvůli jazykovým zákonům po roce 1918 o práci po připojení k Říši na úřadě povstal a řekl, že se cítí být občanem neexistujícího státu. To by ho taky mohli odvézt do blázince.
              Ono je užitečné otočit si šachovnici. Když se chceme z nějakého státního celku trhnout my, jsme hrdinové, co se sebeurčují, když to dělají jiní, jsou to zrádci, co rozbíjejí republiku. Tak jako jezdil Henlein pro podporu do Německa, jezdil předtím Masaryk s Benešem do ameriky a Británie. A Všichni zmínění kromě vlastních zájmů dělali užitečné idioty cizím mocnostem, protože na nějaké sebeurčení každej sere. Hitler potřeboval svou válku, Francie a Británie zas někoho Německu v zádech aby je udrželi co nejdýl při zemi po první válce.

              1. Prajzaci byli pred vznikem CSR soucasti Nemecka, nikoliv Rakouska, takze jim po pripojenj to nemecke obcanstvi akorat vratili, narodnost nenarodnost, zatimco v exrakousko-uherskych oblastech „Sudet“ se to delilo podle narodnosti. Krom toho se narodnosti nemci zijici na okupovanych uzemich mohli prihlasit k nemeckemu obcanstvi – tzv Volksliste.

      2. O odsunu Sudetaku jsme my nerozhodovali. Uplne stejne, jako jsme nerozhodovali o jejich integraci do CSR v roce ’18. Ja nevim, proc porad s tim nekdo chodi za Cechy?

        1. Protože si každej myslí, že si na nás otevře držku a my sklapneme a uděláme co chce.. jako prý vždycky.

        2. To neni tak uplne pravda, napad to byl tusim Stalina, ale cesti politici se v tom dost aktivne angazovali, vcetne tiche podpory a prizivovani divokeho odsunu a nasledne argumentace „pokud nam to oficialne neschvalite, tak je cesky lid stejne vyzene a bude to akorat masakr“.

          1. Myslím, že to byl spíš Churchill, který považoval německé menšiny ve střední a východní Evropě za rozvratné elementy a že by se měly vystěhovat do Německa. Stalin měl dost starostí s národnostními poměry v SSSR.

            1. Stalin měl v oblasti relokace nepohodlných národností a etnik bohaté zkušenosti. Nikdo jiný tuhle zábavu neprovozoval ani v koloniích, naposledy Američané někdy okolo roku 1830, takže bych tipoval že vítr fouká z Kremlu. jak šlo o to něco rozmrda a zamasakrovat, tak soudruh Sralin líný nebyl. Nicméně Churchill se v tom angažoval dost, to je pravda.

              1. Komisař pro národnosti jednu dobu, nemýlím-li se? V sovětském duchu…
                Stalin toho má na svědomí dost, ale zrovna tohle bych mu nepřipisoval. Němců měli všichni plné zuby po celé Evropě, akorát je rozdíl, jestli jich je pár desítek tisíc jako v Holandsku nebo Francii a tři miliony jako u nás…
                Já sám jsem dlouho vyhnání/odsun odsuzoval, ale když sleduji poslední vývoj událostí, tak díkybohu že jsou pryč.

                1. Já to popravdě neřeším. Stalo se, stalo. Chápu důvody a je mi jasné že v reálu nebylo jiné cesty. resp. bylo, ale muselo by se chtít a nikomu se nechtělo a dost lidem to prospělo, přece jenom to bylo zlodějna v rozsahu staletí nevídaném a dalo se na tom skvěle nakapsovat. Ale republice to zrovna neprospělo, to je fakt. A pak samozřejmě provedení taky žádná sláva.
                  Nesoudím, ale oslavovat to jako moudré řešení nehodlám. Byť je teda pravda, že to spoustu věcí usnadnilo.

                  1. Jeden sudetský Němec apeloval na své soukmenovce ve třicátých letech, ať neblbnou, že to co jsou, z nich učinila právě interakce s Čechy, že ve Velkoněmecké říši budou naprostou periferií (to se stalo, lukrativní posty vyzobali říšští Němci), že spousta rodin během staletí změnila obcovací jazyk tam i tam…

                    Nedali si říct, tak šli. Ale smutno je v tom pohraničí, zvláště na horách. Připomíná to Společenstvo prstenu, když putovali Eregionem/Cesmínií

          2. Napad to byl Churchilla. Docela podrobne se tomu venoval Vlk, vcetne odkazu na konkretni dokumenty, bylo to tusim loni, ale nechce se mi ted prohrabavat jeho archiv. Ma tam dokument, ktery zcela jasne prokazuje, ze odsun Sudetaku vymyslela a nasledne i realizovala Anglie. Nasi curaci si na te vlne jen surfli a ti jeste vetsi curaci pak rovnou frceli rozkrast to, co si Sudetaci nestihli vzit do 30 kg limitu. Odsun byl samozrejme nutny, protoze to holt doslo moc daleko, byt na pocatku ten vinik nebyl vubec v CSR. Ale ze se sudetacke majetky zapocetly do valecnych reparaci, pricemz ale nejprve je vytezili soudruzi nejsoudruhovatejsi, to uz je jina story.

            1. Někde vzadu v hlavě (snad vpravo dole) mi straší, že Churchill by dokonce rád rozdělil Německo na více menších států, aby to trvalo delší dobu, než se zase zmátoří…

                1. Ano. Akoda ze sa to nestalo. Ved vieme ake skvele vysledky pre mier v Europe prinieslo rozbitie Rakusko-Uhorska a ozobracenie Nemecka. Oh wait…

                  1. Smyslem ozebraceni Nemecka bylo snizeni jeho ceny pro nasledny rozprodej. Pochopitelne tento stav, kdy se prilis zatlacilo na pilu, vygeneroval Adu. Ada vypadal jako fajn typek proti bolsanum, ale pak se to nejak zvrtlo…

                    Rozdel a panuj, to bylo za rozbitim R-U a uplne stejne by to bylo s Nemeckem. Jen, holt, Amici si do toho nenechali kecat.

  8. Krasnej clanek.Jeho sila je predevsim v popisu reality bez nejake zakulisni motivace. Zadna propaganda.

    Dal jsemsi tu praci a zacetl se trosku do vyvoje v Nemecku ve 30. letech minuleho stoleti. V tomto svetle pak, bohuzel, chapu postoje soucasnych Nemcu (ev. Skandinavcu) k politice zapadu. Staci par kretenu presvedcenych o sve veci a na nich navesenych par set aparatciku, kteri „jen delaji svoji praci“, tedy o veci sice presvedceni nejsou, ba dokonce si mysli i opak, ale delaji svoji praci pro prachy. A kolos se sine kupredu.

    Tenhle model je starej jak lidstvo samo a funguje i dnes. Oni ti politici „jen delaji svoji praci“. Maji svoje zivutky, rodinky, potreby. Po nich potopa. A neverim, ze se to vyhledove nejak zmeni. Clovek se chova jako primitivni bakterie, ktera az znici hostitele, tak proste chcipne. Sice mame mozek, ale neni to nijak poznat.

    1. Je to furt stejný, Sysope. Židi se taky nebouřili, když je hnali do koncentráků, pořád doufali, poslušně se řadili do front, proti zbraním a cvičeným vlčákům neměli šanci, skutečně neměli? Svět mlčky přihlížel a oni lítali komínem. Lidstvo je furt stejně blbý.

      1. Sanci na vyzvobozeni v danem okamziku nemeli. Pomerne dlouho zapad neveril v existenci vyhlazovacich koncentraku. A ti Zide nikdy nebyli odvadeni zpusobem, ktery by jim jasne rekl „hochu, tohle je konecna“, protoze to by fura z nich radeji skocila prvnimu nackovi po krku a vzala ho do hrobu s sebou. Porad proste doufali… a takovy dav se pak lepe kociruje.

        1. https://www.youtube.com/watch?v=_ieNljcjx2o

          V jedné scéně to tam Eichmann vysvětluje. Spousta byrokratických formalit. Odevzdat klíče, dostat formulář, nahlásit se v transportu… koho by napadlo, že si dají tolik práce kvůli jednosměrné cestě.

          1. Asi budete mít pravdu, protože jinak nedává smysl to nebetyčné nacistické plýtvání při vyhlazování nepohodlných lidí. Když si vezmu, že stačilo prostě ty lidi na okresní úrovni oběsit, ale místo toho byli shromažďování, děleni, znovu shromažďováni, nakládádni, vykládáni, znovu nakládáni, převáženi z místa na místo, sprchováni… zřejmě šlo opravdu v první řadě o to nějak zastřít skutečnost (a zabránit převodu majetku – vezměte si s sebou osobní věci a cennosti), aby situace nevypadala z pohledu obětí jako boj „vabank“.
            Na druhé straně je z toho jednoznačně vidět, že důraz státu na ordnung je pro občana vždy smrtící, ať se týká čehokoli.

            1. Jde spíš o náturu a kulturní úroveň národa/země. V právním státě nejde někoho zastřelit ve sklepě bez soudu. Musí se na to udělat zákon, na všem musí být razítko, jsme přece civilizovaní lidé. Navíc vláda se přes všechen teror těšila podpoře značné části obyvatelstva a není žádoucí vypadat před nimi jako vrazi. Je potřeba si na to udělat nějaký tichý koutek v Bělorusku a poslat tam silně motivované a vycvičené specialisty, ne každý odvedenec umí střílet lidi do jámy a nezbláznit se.
              Stalin byl v etnickém i třídním čištění mnohem efektivnější. Před válkou vyčistili pohraničí od Poláků, Krym od Němců atd. bez papírů, bez dokumentace za pár týdnů až měsíců. Ale to je tím, že je to země staletí držená shora dolů karabáčem a funguje prostě jinak.

    2. Sysope, už jsi tady prakticky jedinej, kdo píše bez diakritiky.
      Jakýkoliv výmluvy ve Tvým případě neberu. Je to prostá lenost a ve výsledku neúcta k ostatním dikutérům.
      Sorry, v tom kvantu normálně psaných postů jsou Tvoje jak pěst na oko.
      Nešlo by to přece jenom…nějak? Co? :D Nebuď línej jako prase, Tebe je to nedůstojný.

      1. servisdok: Přes psaní bez diakritiky nejede vlak, je to kulturní dědictví celého IT odvětví v ČR.

      2. Sam urcite nie je…

      3. Servisdoku,pisu takhle vsechno na tomto PC.Nazvy souboru,firmware v C++ a ASM,e-maily i prispevky do konferenci.Nechci prepinat a pak resit,ze jsem ja debil nekde napsal nazev souboru diakritikou.Pisu bez cestiny od roku ’86 a asi uz se nezmenim.

        Minuly tyden jsem pul dne posilal e-mail do Ciny jednomu vyrobci a vzdy mi to jeho server po hodine vratil zpet jako nedorucitelne. Pak jsem hledal, co je to za picovinu, kdyz s tou firmou spolupracuju 16 let a najednou problem… no, a zjistil jsem, ze jsem na vul v predmetu zpravy omylem napsal „č“ a cinskej mailserver to nerozdejchal. Pritom jsem se jen uklepl, slovo bylo anglicky.

        Takze, jsem proste hloupy a prepinani do a z diakritiky, kdyz u toho pracuju, nezvladam.

        1. Sysop: Klidne piste jak vam to vyhovuje :oD # €|°`~¨¸\$ß×$*¤<{[Đ˝{@

      4. Ale úplně vážně – začnu si Tě vážit ještě víc, než doteď – jestli se k tomu dokážeš aspoň u delších postů dokopat.
        Vážně.
        Z ČR a český klávesnice k tomu není jediný důvod, kromě toho jednoho :D
        V prvních diskusích, někdy 1994 jsem taky musel psát bez diakritiky, bo to místo čárek a háčků psalo naprostý nesmysly, engine většiny diskusí byl postavenej na anglině a český mutace nebyly.
        Jakmile se objevily český diskuse, okamžitě jsem přešel na diakritiku, je to snadný, nic to nestojí, mnohem líp se to všem ostatním čte a nevznikají nedorozumění.
        Fakt na tom nic není a vymlouvání se na zvyk je směšný. Máš na klávesnici úplně stejnou horní řadu vícefunkčních, jako ostatní :D

        1. servisdok: Protože slušně ti to nestačilo, napíšu ti to ještě jednou: Psát česky znamená furt přepínat klávesnice, protože na české nejsou kurevsky důležité znaky @#$^&*[]{}\~| nebo jsou v píči jako ;

        2. Kurva tak dobře, no :D

          1. Hele, slibuju, že když budu mít slabší chvilku a napíšu něco fakt dlouhýho, tak tam tu diakritiku napráskám. On není problém v samotném psaní, ostatně jsem utrpěl i státnici ze psaní na stroji, ale problém je to neustálý přepínání, protože drtivou většinu času píšu na anglické klávesnici, ne na české qwerty. Když potřebuju něco napsat v němčině, tak jsou to zpravidla delší zprávy, takže se přepnutí vyplatí. Pokud píšu v ruštině, tam se splést nemohu, protože na to mám separe klávesnici (na qwerty bych to fakt nedal). Jenže tady překlapnu z aplikace do aplikace a s tím musím přepnout klávesnici. A windows jsou bohužel debilní v tom, že když nějaká aplikace něco dochrchlá, tak si vezme aktivitu. Jenže… sama klávesnici nepřepne. Takže pak najednou píšu česky tam, kde to potřebuju anglicky. Problém jsou speciální znaky pro aplikace, pokud chybí a naopak někdy české znaky, pokud přebývají. Takže při krátkém poštěkávání prostě nepřepínám. Mám tu ještě druhý počítač, který není na síti a na něm českou klávesnici nemám vůbec. A je fakt na budku skákat sem a tam. Případně, pokud u vedlejěího stolu zapnu CNC osazovačku, která samozřejmě češtinu na klávesnici také nemá. Já se k diskuzím dostanu jen, když pracuju.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017