BMW 330i E90 – ideální rodinné auto? - zpět na článek

Počet komentářů: 25

  1. K tym runflatom, viem o pripade, kedy autorizovany servis po defekte runflatu trval na vymene vsetkych 4 gum.
    Prvy dovod, vraj na nich defekty neopravuju.
    Druhy dovod, nova guma ma 7 mm dezen, stara guma 5 mm a odmietaju dat zaruku na pracu, kedze sa boja, ze by zakaznik bol o mesiac naspat s diferakom.
    Zjavne ich diferak neprehryzne rozdiel v rychlosti asi 0.8 %.

    Zaujimalo by ma, ako sa asi taky medzinapravovy diferencial na xDrive so zapnutym sportovym rezimom (to by mala byt permanentna stvorkolka ak pamat neklame) vysporiada s uplne standardnym nesumernym zjazdenim na prednej a zadnej naprave. Podla BMW zjavne sa do mesiaca promptne rozlozi.

    1. Skutečně by autorizáku nestačila výměna jen obou zadních? Přišlo by mi to i logické, nejen kvůli diferáku, ale tak nějak celkově mi výměna jen jedné gumy (pokud nejsou vyloženě nové) přijde hloupá. Sám jsem vždy měnil po 2 nebo po 4, jedno z jakého důvodu. Měnit kvůli diferáku přední gumy zní jako že ten případ, o kterém „víte“, je povídačka.

      1. BMW 320d xDrive GT, pripad z marca 2017.

        Nechceli menit jednu gumu (koniec koncov pochopim, znie to logicky)
        Nechceli menit dve gumy (mozno xDrive?)
        Vymenili styri gumy
        O 1600 EUR (Belgicko) a mesiac neskor sa vysypala ZF 8HP prevodovka :D. To ale bolo riesene vymenou kus za kus v ramci zaruky.

        1. Logické v takové situaci je vyměnit jen dvě a autorizák neřešit. Vliv na záruku bude těžko nějaký, ani když to ma 4×4 nevěřím, že budou gumy sjeté všechny 4 stejně. Minimálně bych zavolal do BMW někde jinde a ověřil si, jestli mi neříkají nesmysly.

          Ale když po tom zákazník touží, ať si to užije (a zaplatí). Současně předpokládám, že si znovu koupil runflaty, když je to taková radost :-)

          1. Měnit všechny gumy kvůli rozdílu 2mm, aby to nedělalo problémy na diferenciálu je kravina, ale obrovská. V rámci výzkumu toho problému, když pro mě byl aktuální, jsem zjistil, že Audi pro Quattro (velmi dobře tajený fakt, mimochodem) udává maximální rozdíl ve výšce gum 1/2 inche (12,7mm), X-drive by měl mít to samý, ale nejsem si jistej, neb ten jsem primárně nehledal. Nejnáchylnější systém má údajně Subaru, kde je ta tolerance jen 1/4 inche. Pořád skoro 3x tolik, co údajně tvrdila nějaká buzna v servisu. Samozřejmě, že oni ještě ke všemu všechny ty servisní manuály, ve kterých je to všechno napsaný, maj, takže s timhle zaslouží poslat hodně rychle tam, kam patří. Jenže když je zákazník trubka… a o tom to celý je.

            Mimochodem bych na ně po týhle eskapádě s chutí dohlídnul na dokonale přesně nahuštěný pneumatiky, protože tam ty 2mm vyrobí hned.

        2. Ty diferáky šly jak na běžícím páse, protože byly z mizernýho matroše. Ale výhodou bylo, že i dávno po záruce to BMW řešilo jako záruční opravu. To u nás není zrovna obvyklé (zajímavé je, že na jiných trzích to dělají i značky, u nichž nám to přijde v ČR neuvěřitelné). ).

  2. Mě by zajímal názor někoho, kdo se opravdu orientuje, na přínos zmíněného inteligentního dobíjení (vypínání alternátoru). Podle mě to naopak udržuje baterku málo nabitou, dobíjí minimálně, aby nedejbože nevzrostly emise.

  3. V článku sice nechybí zmínka o problémech 30i s N53, ale dle mého není dostatečně výrazná. Ten motor je neštěstí. Může mi kterýkoliv fanatik vykládat o motoru, který má sousedův brácha a který bez problému natočil 350k, reálné nebezpečí, že půjde motor do kytek je u ojetých kousků extrémní. To neznamená, že se pokazí každý, ale že se jich pokazí dost na to, aby nákup takového auta byla ruleta, o něčem za 150k ani nemluvě.

    Pobavila mě také stať o interiéru, zrovna nedávno jsem v tom seděl a říkal si, že na to, jak je to auto nové (tuším 2012, najeto pod 100k), tak to i s M paketem a v lédru vypadalo jako hodně staré auto. Plus ten M-volant mi připomněl, jak strašný musel být volant ne-eMkový (ani M není žádný zázrak, že by to nutně ve všem ostatním bylo horší nesouhlasím).

    Jízdně je to samozřejmě fajn, pěkný zvuk, výkon, podvozek i řízení. Řazení je klasicky slabší, holt BMW. Ale kvalita a potenciál k opravám za vysoké desítky tisíc, to je pro ty, kteří se považují za děti štěsteny. Pro lidi, co běžně nakupují auta za 150k je to zcela mimo mísu a ani za 500k jsem nenašel odvahu to zkusit. Zájemce o bližší info odkazuji na různá BMW fóra, kde je toho o N53 dost (a o N54 pro případné zájemce o 35i ještě víc, holt když BMW zkombinuje u benzínu přímý vstřik a turbo, je z toho servisně naftová plečka).

    1. Jsem rád, že jsem částí s interiérem pobavil. Původně jsem to ani nechtěl moc rozebírat, protože si každý udělá obrázek spíš sám a je to subjektivní. Já mám raději auta s méně komplikovaným interiérem a vyloženě mi vyhovuje absence iDrivu, což by pro spoustu lidí byla už věc, díky které by naše konkrétní auto odepsali. Stejně tak mi víc vyhovuje alcantara, než kůže, a kovový dekor víc, než imitace dřeva, nedejbože jakékoliv lesklé plochy v interiéru, kde jde vidět úplně všechno (což je dnes snad v každé „prémii“).

      Obecně o motorech tu byla před lety série článku (bohužel, autor již není mezi námi…). Stačí zadat heslo „Bavorské motory“ do vyhledávání. N53 má pověst opravdu hodně špatnou, ale zase odepisovat ten motor úplně se mi nechce (ostatně, jinak bych to auto nekoupil). Ostatně, pořád řeším to, že to má „skoro tak složitou techniku, jako diesl“, kterých tu jezdí většina. Osobně zatím s motorem problém nebyl (jen odešla svíčka, což je taky docela specifické – jednak je potřeba speciální ořech, protože je málo místa a svíčky jsou po úhlem, k tomu ještě hodně málo místa, protože je motor vzadu, a samozřejmě také jediný typ svíčky, který lze použít a spousta odborníků, kteří vám ochotně prodají typ špatný…). Věřím, že při používání zdravého rozumu (aditivované palivo, kvalitní olej měněný v rozumném intervalu) můžou vstřikovače vydržet dlouho a motor bude čistý jak jsme byli zvyklý ze starších aut.

      Za 150k jde koupit čtyřválec, hezké auto s N53 bude pravděpodobně začínat spíše na 300k. Naše auto před 2 lety dostalo veškerý servis, co bylo potřeba (včetně kompletních kapalin atd. – prostě po nákupu ojetiny) a nebylo třeba „investovat“ více než 30 000 Kč. Jako jediné strašáky bych viděl dvouhmotový setrvačník a vstřikovače, jinak co jsem studoval ceny dílů, tak bez problémů.

      1. riderhenry: dle nadpisu článku jsem předpokládal, že částky v něm uvedené jsou právě za tuhle motorizaci (s tím, že za 150k to bude něco se strašidelným nájezdem, čemu je potřeba se vyhnout). Kupovat ojeté BMW ve čtyřválci je snad ještě úchylnější než to kupovat v ropě. No dobře, ještě je možné mít turbowarťas, ale ten v E9x myslím ještě nebyl.

        Já chápu, že když jste fanoušek, tak si to před sebou obhájíte, rizika jste si vědom a v rámci koupě se snažíte udělat maximum, abyste pak nelitoval. Ale to dle mého není v souladu s článkem o tom, že je 330i ideálni rodinné auto pro (skoro) každého.

        Jak jsem psal, zvažoval jsem to jako kabrio a přesto jsem nakonec „vyměkl“ (auta kolem 2010, nájezd kolem 50-80k, cena kolem 500k). Fanoušek nejsem, interiér mě zklamal a ten zbytek mi za to riziko nestál, i když svezení je to prostě fajn, ne že ne.

        Poslední BMW, které bylo možné doporučit jako ideální auto s výborným poměrem cena-výkon-servisní náklady byla 325i nebo 330i E46, jenže to bylo před 10-15 lety. Kdo tehdy koupil 330i do 5 let stáří, mohl si dalších 5 let jezdit. Od E9x je to jen pro fanoušky a odvážné.

        1. Myslím, že 330i před faceliftem je také OK a na tu by se už ten nadpis možná dal použít spíše. E46 je super, ale oproti E90 docela malá a minimálně částečně je to určitá davová psychóza (za pár let bude možná zase E90 „poslední dobré BMW“). Zrovna nedávno jsem četl článek, který upozorňoval zájemce o ojeté E46 na hrozící rozlomení podlahy u starších kusů :) Jinak fanda jsem nebyl, teď již ale vím, že BMW nám sedí (jak jízdně, tak i celkovou filosofií auta). Když to spojím s výborným (neautorizovaným – u BMW nutnost) servisem, zatím jsme opravdu velmi spokojení. Tak uvidíme třeba za 5 let – zkusím se zase k autu vrátit.

          1. riderhenry: předface má určitě spolehlivější motory, ale přecejen je to už 10 let staré. Pro mě u kabria byl problém v tom, že „předface“ to nebylo – E92-93 začalo rovnou s 200 kW.

            E46 neřeším velikost, ale vyloženě spolehlivost auta a motoru. BMW dodnes těží především z pověsti, vybudované na klasických R6 v dobách dávno minulých. U ojetin je ten posun o generaci-dvě zpožděný a (nejen) BMW maká na tom, aby v rámci přesunu do otroctví jménem „pronájem“ nebyla spolehlivost něčím, co má význam diskutovat.

            Neautorizovaný servis – jo, tam začínají problémy spousty lidí:-) Ale chápu, že když si někdo kupuje auto nad své možnosti, raději to pak servisuje někde v garáži. Neříkám, že nejsou vyhlášené neautorizáky a současně že je třeba Renocar nějaký zázrak (spíš člověk slyší horror stories), ale já jsem holt divnej a do autorizáku jezdím i s 9 let starým autem. Souvisí to s mým heslem, že člověk by měl mít auto jen takové, jaké si může dovolit nové, ale z nějakého důvodu ho nové nechce. Pak ho náklady na údržbu nevyděsí ani když jsou postupem času stále větším procentem zůstatkové ceny (roční prohlídka stojí stejně u nového i 10 let starého).

            1. V zásadě to vidím úplně stejně. Jen E46 je pro mě už zase moc staré auto a díky tomu potencionální vrak, který si drží až moc cenu a moc nevěřím, že do toho člověk „nevyteče“, když už je to tak staré auto. Hlavně koroze, která časem přijde a stačilo mi v životě renovovat jedno auto. Už nikdy více. Že žije BMW z pověsti bych přijal určitě u aut typu 2er nebo X1, ale E90 se silnějšími motory možná není postavená tak robustně a díky ekologickým nesmyslům je to auto nespolehlivé (oproti minulosti), ale kdo to dnes nemá? Je to těžké. Chce-li člověk moderní auto (například kvůli pasivní bezpečnosti), tak už mě moc nenapadá žádná jistota. Koncern nemusím, Mercedes těžko říct (moc neznám), Volvo dělá už jen čtyřválce, Lexus sebou často tahá baterky… Já prostě pořád sázím na to, že tomu autu dám všechno, co bych dal víceméně každému, a plus k tomu časem šest vstřikovačů :D

              1. riderhenry: tak tak, E46 je moc stará, i ta nejnovější má 13 let a na tom autě je věk hrozně vidět (i na to jsem se díval). Skončil jsem u toho, že je to malé, staré a zatraceně drahé (alternativně malé, staré a v pochybném stavu). Proto jsem psal, že to byl dobrý kauf před 10-15 lety.

                E90 beru opět jen motor – já si taky myslel, že když už je E46 moc stará, tak holt budu muset přežít vyšší cenu a jít do E93 30i. A tam jsem zjistil, že není 30i jako 30i a že to v mezičase stihli dodrbat, takže za tu vyšší cenu dostanu potenciálně hodně problémů, které u E46 nebyly.

                Souhlasím, že to dnes není vůbec jednoduché a bude to jen horší. Poslední věta – já holt nejsem fanoušek a vidina něčeho takového mě neláká, resp. nejsem ji ochoten tolerovat. Ale docela chápu, že Vy ano a dovedu si i představit, že kdyby se mi to líbilo jako daily driver v sedanu, tak bych k tomu možná přistoupil podobně. U auta na víkendy by mě takový provar ale dost štval.

                1. Naprosto to chápu, já se toho bál extrémně a vlastně stále čekám, kdy to přijde. Ale stejně – to auto mě baví srovnatelně, jako na okruh postavená tunová MX-5, i když trochu jiným způsobem… A to je pro mě ta pointa, kterou jsem se snažil asi dost špatně sdělit. Zatím jsem nejel s autem, do kterého bych byl ochoten posadit dceru a bez obav odjet na dovolenou, které by mě alespoň srovnatelně bavilo. O úspoře tohle auto nikdy nebude. Vždycky, když jsem se díval do budoucna a zvažoval, co koupit, „až to přijde“, tak jsem měl jasno, že to bude Volvo. Ale prostě to nešlo :D Každopádně děkuji za diskuzi.

  4. Jen doplnim par nepresnosti v clanku:

    N53 Vanos (variabilni casovani ventilu) ma, oproti predchozimu N52 nema Valvetronic (variabilni zdvih ventilu), protoze se nevesel kvuli primym vstrikum, ktere prochazeji hlavou.

    Analogovy teplomer oleje mely v minulosti vzdy jen M modely (misto ukazatele spotreby, ktery byl u beznych ne M BMW tradicne jiz desitky let pred e90). V e90 chybi oproti starsim modelum teplomer chladici kapaliny (novejsi modely uz ho zase maji).

    U karbonovani je potreba rozlisovat karbonovani uvnitr motoru (kvuli malo viskoznim, lehkobeznym olejum a LL vymenam) – to se tyka ve vetsi, nebo mensi mire vsech motoru uz od roku 1998, kdy zacali predepisovat LL intervaly (tomu se da predejit vcasnymi vymenami vhodneho oleje). Ale u N53 dochazi oproti starsim motorum (kvuli primemu vstrikovani) i k zakarbonovavani sani. Neda se to resit prakticky nijak jinak, nez jednou za cas nanosy mechanicky odstranit – dela se to tryskanim skorapkami orechu.

    NOx katalyzator neni obdoba filtru pevnych castic, maji ho i novejsi diesely, filtr pevnych castic je dalsi zarizeni s uplne jinym principem.

    1. Analogovy teplomer oleje mely v minulosti i neM modely, sice pár, mám ho v 645Ci (tj. i 650i E63/4), měla ho i X5 4.8is, předpokládám, že v 545i, 550i E60 taky byl. To je ale asi vše…

      1. Vsechny E92 coupe R6 s benzinovymi motory take maji misto spotreby teplotu oleje.

        Teplota chladiva se dá „dokódovat“ na malý display mezi budíky, v gereaci F30 ji zase najdeme jako budík na prístrojove desce.

    2. Děkuji za doplnění! U karbonování princip chápu, i když to možná nebylo ze článku znát. NOx katalyzátor jsem myslel jako obdobu DPF ve smyslu nutných nákladů, která u starších aut nebyla, nikoliv s funkčního hlediska.

  5. Jeden tajný tip – blinkr se práveže správně nevypíná ťuknutím na opačnou stranu, nýbrž znovu na stejnou stranu. S trochou citu to jde i autorem popsaným (a logickým) způsobem, ale já jsem nějak často předváděl zmatené disco efekty :)
    Mám e91 325i před faceliftem a mám ho fakt rád, po roce a 20kkm mám pořád z každé cesty radost. A nejradši ho mám, když někdy zkouším řídit jiná auta. Za největší slabinu považuju špatný image baworáku v ČR, speciálně těchhle přece jenom už stárnoucích kusů. Přitom předchozí majitelé v D pochopitelně nebyli žádní obrážeči diskoték ani cirkusáci se zlatými řetězy, spíš úplně normální německy usedlá rodina s dětmi. A to je další věc co se mi strašně líbí – já mám z jízdního projevu toho auta radost při delších cestách, přítelkyně ho používá jako bytelný a dobře ovladatelný kombík na pohodlné poskakování kolem města.

    Ještě bych rád našel nějaký rozumný servis se specializací na BMW v Praze a okolí, za případná doporučení budu neskonale vděčný :)

    1. Přesně tak, u nás je v tom autě řidič za mafiána, přitom i já to auto koupil pro bezpečnou a pohodlnou přepravu rodiny (s čímž souvisí a příjemný a dostatečně silný motor). Jen je tam takové to málo navíc, a to když vysadíte prarodiče po celodenním výletě, tak se zároveň můžete perfektně vyblbnout a zažít něco, co by člověk čekal spíš při přesednutí z obyčejného auta do něčeho trochu sportovního :)

    2. Snejk je jistota.
      http://www.bmwklub.cz/forum/viewtopic.php?f=37&t=15447
      akorát to chce objednávat hodně dopředu, navíc moc nebere telefony. Takže ideálně tam ve volný chvíli natvrdo zajet a domluvit se. Je to v kunraticích.

      1. Snejk je špička, ale je vybůkovaný. Dobře působili v Auto Beky.

        1. Tak základy, jako jsou oleje, ramena a podobný srandy, zvládne kvalitní servisák kdekoliv a nemusí bejt ani BMW specialista. Za Snejkem, kterej si na to, stejně jako JaraX z Olomoucka, stěžoval, se vyplatí jezdit (čekat) až když se vysere něco zásadnějšího.

  6. Tento vůz jsem využíval jako služební. K úplnosti uvedu, že se jednalo o model 2006 užívaný v letech 2011 a 2012 po prvním majiteli. Myslím, že moje doba užívání byla asi 18 měsíců, zde seznam závad řešených za toto období: Chyba nivelace světel, vozidlo svítí nahoru, totální oslepení všech protijedoucích (3 návštěvy servisu). Cesta do servisu jen na kroužky a mlhovky. Chyba natáčení světel do zatáčky, jedno světlo prostě zůstane natočené. Po třech návštěvách servisu jsem přestal řešit, nikdo nevěděl co s tím je ani po výměně celkem 5 řídících jednotek (každé světlo má dvě své a pak je ještě jedna společná). Přereznutí pyropatrony u baterie, tím způsobeno odpojení airbagů a přitahovačů, které by v případě nehody skutečně nevystřelily (1 návštěva servisu). Porucha teplotního čidla, která způsobovala, že vozidlo někdy nebylo schopné nastartovat napoprvé, muselo se startováním trochu zahřát a napodesáté už nastartovalo (celkem 2 návštěvy servisu). Vozidlo občas nebylo schopno rychle vystartovat z klidu (pomalé rozjetí OK) a poskočilo a chcíplo (3 návštěvy servisu), výměna náplní, svíček, přetěsnění motoru, bez výsledku. Když mi auto skočilo před kamion a zdechlo, další návštěva servisu, bez výsledku. Později v jiném servisu odhaleno nedostatečné množství náplně v převodovce – auto nemá senzor, není možné ověřit bez výplachu (celkem tedy 5 návštěv servisu). Spotřeba oleje tímto motorem je předepsaná, v zátěži i 1L na 600km, ale běžně 1L na 2000 km. Porucha parkovacího asistenta, který vypínal bez upozornění. Přišel jsem na to tak, že jsem narazil do auta za mnou (1 návštěva servisu). Auto bylo vybaveno panoramatickou střechou, ta má výrobní vadu a selhávají na ní nějaké lyžinky. Jediný způsob opravy je koupení opravné sady vč. celého skla od BMW za 60k. Funkční díly z bouraček a utopenců mají technici často na svá vlastní auta – řešeno odpojením a zatékání řešeno utěsněním.

    Celkem jsme měli ve firmě 3 BMW z této doby, k této trojce jsme měli ještě dvě pětky. U nich byl seznam závad ještě delší a jejich provoz byl ještě dražší. Nevěřili jsme technikům, že „BMW jsou více choulostivá na servis“ a ve snaze udržet auta v provozu jsme hledali doporučení i na fórech – to pokud by si někdo myslel, že auta kurvil servis. Kromě oficiálního zastoupení ve Vysokém Mýtě (dobré reference) auto viděli i elektrikáři uznávaní BMW komunitou a ti také nebyli překvapeni množstvím závad – BMW je prostě takové.

    Čili tolik je moje zkušenost s tímto autem. Řidičsky je to auto naprosto fenomenální, ale bohužel není moc dobře vyrobené, ani spolehlivé. Nejsem odborník a nepracuji v automotive, moje zkušenosti jsou zcela subjektivní a nepopírám, že jsme mohli prostě koupit tři špatná auta.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017