Bee komplex - zpět na článek

Počet komentářů: 43

  1. …a před vyrojením se rozdělují na prvá, druhá, prvá, druhá…

    1. nueve: Nikoliv, při rojení vznikne v úlu něco jako revoluce a povstání a větší polovina včel prchá z úlu pryč vedená povstaleckou novou královnou.

      1. Omyl. Strategie přežití velí opak. Odletí stará královna, protože na novém místě může ihned začít s kladením nové generace. Mladá matka musí dospět, nechat se oplodnit, začít klást – a proto jí zůstává k dispozici prostor, ve kterém se narodila. To je jediný, co bych od včel nepřebíral.

        1. Máte pravdu, stará odletí, nová zůstává.

        2. Dovolim si nesouhlasit … resp. neni to uplne 100% – nekdy skutecne ul opusti nova matka. Pravdepodobne se to stava nejcasteji ve vcelstvu, kde je mlada, extra plodna matka. Mne se to stalo vloni – videl jsem je vyrojit se, chytil jsem roj, usadil do noveho ulu a po par dnech se sel podivat do stareho ulu, kde jsem k velkemu prekvapeni nasel starou, znacenou matku.

      2. ne ne, „dáma“ dostane redukční dietu a až zhubne, tzn.je schopna jakž takž letu, se všecko dělí napůl, jídlo i dělnice, vyrojení je už jen výstup na „barikádu“

  2. Orientace. Kvůli tomu, aby nás ajfoun nebo něco podobnýho zavedl na konkrétní místo, (…) Včelka-průzkumnice přiletí do úlu, zatančí, zatřepe prdelkou, a právě rozkvetlou lípu kilometr od úlu vzápětí navštíví tisíc jejích sestřiček.

    Ehm ehm. Pokud Vomáčka řekne Novákovi „jdi 100m rovně, pak zahni doleva, pak po 50m doprava…“ – což je ekvivalent „zatřepání prdýlky včely“ neboli řpedání informace o cestě k cíli -, treví Novák úplně stejně i bez navigace.

    Využití prostoru. Voskový šestiúhelník je nejdokonalejší tvar (…) Trošku tristní při srovnání s logistickými centry okolo dálnic. No, stačí se podívat do vlastní lednice.

    Mhm. Zkuste se zamyslet nad tím, zda je nejefektivnějším prostorem pro uložení člověka šestiúhelník nebo obdélník, jaké důsledky z toho plynou pro stavbu domů šestiúhelníkových versus kvádrových a jaké důsledky z toho plynou pro tvar spotřebičů, krabic, tedy veškeré logistiky a dopravy a tedy i logistických center.

    Konzervace. (…) Včelky nektar z květů párkrát přežvýkají, zbaví přebytku vody a mají k dispozici potravu, kterou bez obav můžeme i my jíst i po třech letech

    Rafinovaný cukr můžete bez konzervantů jíst i 10 let po výrobě. Jenže on člověk narozdíl od včeliček potřebuje i vlákninu, vápník, bílkoviny, železo a tak, takže si s pouhým nektarem nebo cukrem jaksi nevystačí, víme?

    Obranná strategie. Parazité nejsou vítáni. Včela-zlodějka je nemilosrdně zavražděna, pokud se vloudí do cizího úlu.

    Tohle u lidí platí úplně stejně s tím rozdílem, že jelikž narozdíl od primitivních včelek umí inteikařit, máme právní systém postavený za účelem vyloučení vraždy maskované za obranu.

    Boj s nepřítelem. Včela instinktivně ví, že při bodnutí zahyne, proto není blbá a nebodá do všeho, co potká.

    Člověk není blbý, proto jej od nepřiměřené obrany či útoku zadržuje nejen riziko trestněprávního postihu, ale i svědomí, které mu berserker mód zakazuje vyjma války.

    Smysl pro rovnováhu. V sezóně musí být v úle všeho akorát: trubců, pylu, medu, dělnic, vajíček i larev. Když dojde k nerovnováze, včely se buď vyrojí nebo zahynou.

    Lidé se naštěstí díky své invenci dokáží vypořádat s imbalancem aniž by je to existenčně ohrožovalo. Adaptace se tomu říká.

    Organizace a kolektivní myšlení. Včelka sama o sobě není nic, teprve jako součást roje má svůj přesně daný úkol

    Tohle je esence každého totalitářství. Drahý autore, lidé nejsou roboti, lidé jsou transcendentní, unikátní bytosti s duší a vaše deklarovaná touha prohlásit život každého člověka nikoli za cíl, nýbrž za bezcenný, nahraditelný prostředek k „vyšším cílům komunity“ vás klade na roveň Ruhým Khmérům, Sovětským komunistům a Říšským národním socialistům. Chudinky včely.

    1. Ale notak. Fakt to bylo psáno jako sranda, ne jako filozofický text. Vyberu si jednou námitku – cukr. Spálíme spousty nafty, hnědého uhlí, abychom převařili cukrovou řepu, pak to musíme vysušit, a následně je cukr použit jako hnojivo na řepku, kterou po dalším energetickém výdaji použijeme jako palivo na výrobu rafinovaného cukru. Vidíte v tom nějakou logiku?
      Ty rudé khmery jste si mohl odpustit. Společnost musí fungovat na základě dohodnutých pravidel, jinak zanikne jako bezmatečné včelstvo. To není o totalitě.

      1. O totalitě je základní hodnotová otázka, zda je účelem jedince sloužit „jen jako kolečko v soukolí vznešené společnosti“ – tedy filozofie kolektivismu,

        NEBO

        zda je účel jedince něco, co si rozhoduje každý jedinec sám za sebe, společnost jej nevlastní a pravidla jsou pouze něco usnadňujícího soužití a dobrovolnou kooperaci – tedy filozofie individualismu.

        1. Neuznávám ani jeden pól. Ani totální individualismus, ani totální kolektivismus. Obojí jsem zažil na vlastní kůži a obojí stojí za hovno.

          1. „Individualismus“ nerovná se „sobectví“, to pozor.

            Individualismus pouze znamená, že vás nikdo jiný nemůže obětovat pro to, co vnímá jako dobro, aniž byste s tím souhlasil.

        2. Mluvit v obligátním společenství o totalitě nebo individualismu jednotlivých entit je nesmysl. Je to to samý jako kdyby si tvoje spermie stěžovala na svůj úděl.

      2. Tady to „kolečko v soukolí“ VS „svobodný jedinec“ máte rozepsané krásně podrobně se všemni důsledky:
        http://www.reformy.cz/zpravy/dve-etiky-ktere-rozdeluji-zapadni-svet/

    2. A snad ještě k té orientaci – při velikosti včely a člověka je kilometr vzdálená lípa něco jako Ostrava od Prahy. Nevím, jak si budete pamatovat instrukce pana Vomáčky, podle mě po pátý odbočce budete v prdeli.

      1. No ja teda nevim, jel jsem do chatovy osady nekde v udoli nekde v prdeli 160km daleko. Stacilo mi 5 instrukci. na d1 sjezd XY smerem na ABC -> vesnice ABC a zmena silnice na 123 -> vesnice CDE a zmena silnice na 456 -> odbocit na vesnici EFG a jet smerem na IJK -> za mostem v udoli odbocit.

        Samozrejme dneska uz si pamatuju hovno, musel bych si ty cisla a jmena tech prdeli najit :D Cesta zpatky byla prekvapiva – obracene poradi instrukci!! :) A ja mam fakt spatnou orientaci v cizim prostredi :)

        Nemluvim o tom, ze Darwin tak nejak zajistil, ze vcelstva bez orientace jsou… vlastne nejsou :D

      2. Praha – Brno: Trefit na Florenc a pak už je to jen jedna zastávka busem. Taky nic složitého.

      3. My si slabší paměť* nahrazujeme papírem, a podle deseti řádků psaných fixkou jsem se navigoval z česko-polských hranic až za Ostravu po vedlejších okreskách.
        ________
        *opět, včela jakožto značně jednoduchý, extrémně specializovaný systém si může dovolit plýtvat operační pamětí na velkou kapacitu instrukcí o navigaci. Člověk je podstatně víceúčelovější systém a jako takový má větší kapacitu celkovou, avšak slabší některé jednotlivé aspekty.

        1. Vyserte se na filozofii a zkuste to pochopit jako fór.

      4. Kdyz budu umet litat, tak v pohode :-).

    3. …ve společenství se nachází dělnice jedné matky a mnoha otců, jsou v podstatě poloviční individualistky, mnoho členek několika sesterstev, které jsou navzájem schopné se ohlídat prioritou svého života a vůbec…soupeření probíhá na úzce svébytné úrovni…k těm stavbám, ony ve skutečnosti staví válečky zakončené polokoulí, vlivem tepla na strukturu vosku vznikají ony šestihrany(velice zjednodušeně řečeno), a fascinující je mimo jiné ten stavební materiál…prostor plástu má mnoho funkcí, které lidské obydlí nedosahuje…

    4. „Jenže on člověk narozdíl od včeliček potřebuje i vlákninu, vápník, bílkoviny, železo a tak, takže si s pouhým nektarem nebo cukrem jaksi nevystačí, víme?“
      To je docela odvážné tvrzení.

  3. Dle jiné hmyzí teorie je český volič podoben pomatenému mravenci. Normální mravenec totiž do korun stromů vynáší mšice, které jsou pro něj užitečné, neboť defekují sladkou medovici, kterou se mravenci živí.
    Zatímco český pomatený mravenec (volič) pilně vynáší do korun stromů (nejvyšších pater společnosti) svoje nejhorší predátory a dole s otevřenou hubou očekává, že z vrchu pokane sladká medovice. Jenže mu v té hubě přistane něco zcela jiného, v souladu s příslovím „po všem exkrement jen po včele med“ a dotyčný český mravenec se tomu strašně diví.
    A později se diví ještě víc, když ten predátor nakonec nebohé pomatené české mravence začne požírat.

    disclaimer: podobnost s jedním slovenským estébákem – českým premiérem, je zcela náhodná, stejně jako podobnost s dalšími desítkami politiků

    ps: zdravím dlouholeté voliče ODS a TOP09

    1. Zasírat i pod vtipným a nijak neprovokujícím článkem o včelách diskuzi politikou dovede opravdu jen kovaný debil a blb. Že se vůbec divím, že jsi to zase ty…

  4. Tak já ještě nemám tak dlouhou praxi jako autor, ale do včel dělám taky. Musím, protože moje manželka funguje v naší rodině jako iniciátor a startér, já jako údržbář a dokončovač. Takže se zapálila pro včelaření, je dokonce v tom jejich svazu, na schůzích samozřejmě nejmladší a navíc ženská, takže má všestrannou podporu… Naštěstí mám ovocný sad, takže ty mršky mají kde bydlet a jen tři včelstva, takže to máme jen pro radost. Nejprve jsem se zapřísahal, že se k těm potvorám nikdy nepřiblížím, ale minulý rok k ježíšku jsem dostal mundůr proti žihadlům a už funguju taky. Musím potvrdit, že je to lék na nervy, jen se na ně dívat, jak makají.. Med je samozřejmě taky fajn, většinu ho spotřebuju na dochucování vlastních pálenek a to pak i s manželkou vypijem.

    1. Omlouvám sem že malinko kazím pohodu ale nad členstvím ve svazu (ČSV) je potřeba se opravdu řádně zamyslet. Na lokální úrovni to sice vypadá jako milá bezelstná příležitost k setkávání, ale jinak je svaz jediným opravdovým nepřítelem včel, včelařů a hlavně pokroku v ČR.

      1. Nesouhlasím. Těch, kteří si myslí, že to uměj líp než všichni ostatní, je pár. Svaz od vás nic nechce -tedy jen povinné léčení, abyste neroznášel mor, varroázu a další svinstva do okolí. Když jsme měli v okolí mor, jen přes svaz jsem se dozvěděl o veterinárním opatření a zařídil se podle toho. Nechodím se vykecávat na schůze, ještě jsem na to nedozrál, ale dobrodruhy, co serou na léčbu, prevenci a roznášejí nemoci, ty bych bral nejraděj potěhem. Ale kašlem na to, jsou Vánoce.

        1. Léčení varroózy a povinnosti ohledně vyplývají ze zákona a z příslušných vyhlášek. To že vyhlášky vycházejí na přání svazu je druhá věc. Každopádně co se týče svazu tak musím ocenit jejich práci – jste indoktrinován skvěle. Líbí se mi vaše spravedlivé občansko-včelařské rozhořčení:
          „…i když vím, že pořád o včelách vím kulový…“
          „…ale dobrodruhy, co serou na léčbu, prevenci a roznášejí nemoci, ty bych bral nejraděj potěhem…“
          Jinak právě to vykecávání na schůzích neboli spolčování je ten pravý důvod proč předchůdci ČSV vůbec kdy vznikaly. Nynější největší úloha svazu spočívá jednak v přeměně prachů z dotací na hejly na prachy pro vedení a kámoše a pak taky svaz slouží jako ideální distribuční kanál výrobce chemie maskující se za „výzkumný ústav“. Toť vše. Jste inteligentní člověk, tak nad tím prosím přes vánoce popřemýšlejte.

  5. Pěkné, pobavil jsem se. Díky…

  6. Díky za pěkný článek o včelách. Můj dědeček byl včelař. Dlužno podotknout, že po celou dobu, co to dělal, jsem nevzal med do úst, byť kolem včeliček jsem se s ním i se strýci motal rád. Zhruba měsíc po jeho pohřbu mi s ním vyléčili zánět hlasivek a od té doby se jím cpu pravidelně a celkem dost. Když jsem to tak počítal, tak jen sám sólo zkonzumuji tak 1kg měsíčně. Mám zdroj, protože stále včelaří strýcové, kteří mají včelstev několik set – živí je to. K chovu jsem nedospěl, nestíhal bych to, ale někdy toho lituji.

    Mimochodem, nemohl jsem si nevzpomenout na pana Pratchetta, který v jedné ze svých knih prohlásil. Je zajímavé, že se ještě nikdo nepozastavil nad tím, že jedna včela má na sobě více senzorů než centrála CIA :-).

  7. Včely (a mravenci, termiti atd.) vlastně tvoří jeden velký organismus, kde jedna včela nic neznamená. (Tedy kromě královny, ta je opravdu důležitá, když mravenčí královna zemře, vymře časem i celé hnízdo; že si včely dokážou vychovat novou matku, to je novinka i pro mě.) Každá včela pracuje a bojuje za roj a za královnu a každá včela je ochotná pro roj a královnu zemřít. Je to strategie, která funguje miliony let, ale za cenu potlačení individuality.

    Mimochodem, je dost na hovno bejt včela – chlap, tedy trubec. Když už nejste potřeba, tak vás vyženou z úlu a chcípnete hlady nebo zimou. A když jste potřeba, po spáření s královnou umíráte.

    1. Přesně. Říká se tomu skupinový organismus, funkce organismu jsou rozloženy mezi řadu specializovaných jedinců.
      Smrt jednince je něco jako vylínání srsti nebo shození paroží.

    2. No vidím, že včelař asi nejste. Každá včela je individuum a rozhoduje se. Dokonce je dokázáno, že v úlu existuje jisté procento jedinců, které nedělají nic, vezou se.. (a nejsou to trubci). Pokud je uměle odstranili, začalo se flákat stejné procento zbytku. Prostě tak jak každá jiná společnost. Ne každá včela je ochotná zemřít, pokud otevřete úl a berete ven plné plástve, musíte včely setřepat, nebo omést a přesto 99% na vás nezaútočí. Královen si zdravé včelstvo během roku odchovává hned několik. TO jestli jste včela chlap, nebo holka je celkem jedno, doba života dělnice je také poměrně krátká, ona se vlastně udře k smrti.

  8. Jinak je zajímavé, jak včely bojují s vosami. Když se vosa přiblíží k úlu (nebo se dostane dokonce do něj), včely ji obalí svými těly a chvěním křídel zvýší teplotu natolik, že vosa uvnitř chumlu umírá na přehřátí.

    Na druhou stranu, osamělá včela je snadná kořist, vosa ji dokáže ulovit a odnést. Sršeň je vyšší level, ta uloví nejen včelu, ale i vosu. (Jestli sršeň napadá úly, to nevím.)

    1. Jedna srsen vceli ul nenapada. Ale je zajimave, ze kdyz srsne utoci organizovane „ve smecce“, to pak ul zvladnou.

      Holt, kazdy rad suncicku. Srsne vyziraji vcelam a vosam a moucham letaci sval, to je pro ne nejvetsi basta.

      1. „Srsne vyziraji vcelam a vosam a moucham letaci sval, to je pro ne nejvetsi basta“
        Mno, dospělé sršně se živí nektarem, medem, ovocnými šťávami a podobně, jiný hmyz a další bezobratlé loví pro své nedospělce (larvy), úly nebo hnízda včel tak napadají zejména pro přístup k plástvím s larvami včel, které jsou kalorickou bombou.
        Jinak je málo známo, že sršní (platí hlavně pro sršeň obecnou žijící u nás, jiné druhy – zejména mandarínská je mnohem víc toxická) jed je méně toxický než včelí jed.
        Mám na zahradě sršně, a jsem rád – nicméně je to sázka do loterie, protože celé hnízdo na zimu pomře, jen královna se někam schová přezimovat a na jaře buduje hnízdo znovu.

        1. Ano, srsni jed je mene toxicky, nez treba vosi jed, ale zase obsahuje latky, ktere vice boli. Takze sice je mensi riziko pro alergiky, ale vetsi neprijemnost pro cloveka citlivejsiho na bolest.

          Ja osobne srsne spis zachranuju, kdyz zaletnou do baraku. Kdyz jsou okolo baraku srsne, je tam minimum much. Kralovny nam pravidelne prezimovavaji na pude v mineralni izolaci.

          1. Sršeň je spíš výhra. Odloví toho mraky. A i vosy zmiznou…Hlavně jsou to naprosto extrémní flegmatici, kteří vůbec neútočí – proti vosám například. Jezdíme každoročně na letní pánskou jízdu na moravu, pod velký lopeník a tam máme svojí chatu, kde se ve sklepě hraje ping pong. Byly roky, kdy tam sršňů bylo extrémně moc, lezli po oknech a prostě byly všude. Po určitém množství alkoholu se stalo největší zábavou ty nebožáky, když se motali nad stolem, odstřelovat pálkama. A nikdy se nestalo, že by někdo dostal žihadlo. Když sem nad tím střízlivý přemýšlel, tak bych si za to nafackoval(jak jinak), ale prostě vyprovokovat tohle zvířátko je skoro nemožné…

            1. Jo, srsne jsou v pohode. Vyjimkou je pouze, pokud se jim clovek mota moc blizko okolo vyletoveho otvoru hnizda. Kamarad tuhle vypadal jak z pohadky o trech pradlenach, protoze v noci sel na posed a co cert nechtel, strcil flintu rovnou do hnizda v rohu u stropu. Tak dostal jednu do pysku a jednu do brady. Ale jinak pohoda.

              1. Ty vole :-O Chudák. To muselo bolet…

        2. To ne, sršni se živí dětmi. Aspoň jsem tak byl informován, když se nám usadily pod střechou a já s tím nechtěl nic dělat.

    2. Vosy maj tvrdší krunýř, ale i silnější čelisti, včelu klidně přestřihnou. Včely ostatně nemaj jinou metodu jak na vosy, nedokážou jim mechanicky nic udělat. S ohledem na ztrátovost takové obrany je jasný, že organizovanější útok na úl, pokud to včelstvo fakt není velký a silný, se skoro vždycky povede.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017