Baby traktor: Mercedes-Benz W201 190D - zpět na článek

Počet komentářů: 60

  1. Děkuju za moc pěkné povídání. Jen ten konec je smutný.

  2. Asi nerozumiem cestine az tak dobre ako som si myslel, ale Citroën BX 4TC povazuje autor za civilne auto ?

  3. Vezmu to chaoticky.
    Zaprve, cena W201 v DM byla asi takova, jako pulka baraku, pricemz se jednalo o sedan nizsi stredni z dnesniho pohledu zcela bez jakekoliv nadstandardni vybavy. Na dnesni pomery by stalo hrube pres milion. Na druhou stranu jste za to dostali bezpecnostni featury, ktere se u nas zacaly zavadet se zpozdenim 30 let (namatkou programovane deformacni zony, ABS, airbag ridice, petiprvkovy multilink vzadu ).
    Porovnejte s urovni aut pred 35-25ti lety ve vychodnim bloku, kdy se tu prohanely wartasy, lady a stodvacy…

    Zadruhe se jednalo v podstate o zmensenou limuzinu, kvalita a koncepce byla stejna jako W124, ovsem jizdni vlastnosti a projev uz byl bohuzel typicka nizsi stredni. Dnesni pristup je presne opacny, kdy se na kdejaky oturbeny Golf s torzni prickou na zadni naprave namontuje metrovu kufr a vydava se to za stredni tridu (ze, Ochcavie).

    Zatreti, co se tyce motorizace. Tezce predimenzovane diesely s nizkym kompresnim pomerem a bez turba byly tezke a zdechle, pokud to melo jet, tocily se hrube nad 3000 RPM a to uz i docela zraly. Existovala verze s 2,5l turbodieselem, ale tech se vyrobilo docela malo. Ctyrrychlostni manual nebo automat byl standard, jen nektere mely petirychlostni manual. Na druhou stranu to najelo pres milion kilometru. Jako perlicku uvadim, ze jeho vyvojovy predchudce, komurkovy atmo diesel OM615 se bezlicencne vyrabel ve vychodnim bloku a soudruzi to cpali bez problemu do multikar, coz celkove odpovidalo nadimenzovane hmotnosti a vydrzi motoru :D (srovnej s VW a jeho TSIcky, ktere se poserou po 40tkm i ve Fabii).

    Narozdil od dieselu byly zajimave sestnactiventilove 2,3 a 2,5 benziny (kterym se rika Cossworth, jelikoz je tunila znama britska firma) , kterych se bohuzel ale vyrobilo jen velmi malo. Nejsilnejsi ve verzi AMG mely cca 230 koni, coz je tesne pod hranici 100 koni na litr bez turba. V te dobe :D. Zajimave je, ze diferencialy mely u teto motorizace omezenou svornost uz ve standardu.

    Sumasumarum – koncepce zmensit limuzinu na nizsi stredni, narvat ji high tech bezpecnostnimi prvky, nedodat zadnou nadstandardni vybavu a vyrobit ji za sebevedomou cenu , s nizkou uzitnou hodnotou (bez patych dveri, takze tam nenarvete ani kocar), s nahonem na zadni kola a optimalizovat ji na najezd milion km byl z tehdejsiho pohledu opravneny marketingovy pocin. Dneska marketingova sebevrazda.

    Jestli je to dobre nebo spatne – buh sud.
    Proste takova byla doba.

    1. čoveče,tady se proháněly ty 120citky a trabanty a na západě mněl dělník lambo nebo ferari, jen nezaměstnaní jezdili v medvědu,

      1. u nas meli papalasi 603jky:D Jako nic proti 603jkam, ale jejich bezpecnostni featury byly tak na urovni 50.tych let.

        1. No však aby ne, když T603 pocházela z konce padesátek a na svou tehdejší dobu byla velice bezpečná. Současník škodovek 120 byla Tatra 613 a ta už měla deformační zóny, samonavíjecí pásy na všech sedadlech, výztuhy dveří, centrální zamykání, klimatizaci, elektrická okna atd. atp. – Tatra 613 Special, například. Oni zase papaláši na sebe prostředky nešetřili.

    2. píšete tady trochu hlouposti, 201 se vyvíjela jako první, tady se dělal dlouhodobý, pečlivý a velmi drahý vývoj a z něj vycházela 124, ne naopak.

      1. to je pravda, nicmene to beru tak, ze w201 coby prvni pokus etablovat se v segmentu nizsi stredni vlastne neprinesl zadnou specifickou techniku, zadne obvykle ojebavky pro tento segment, zadny pokus o predni nahon a pate dvere a torzni pricku, proste to vyrobili stejne precizne, stejne draho a stejne „neprakticky“, jako plnotucne limuziny, i kdyz casove se w124 objevila pozdeji nez w201.
        Pak se jim to taky hezky vymstilo, kdyz v podstate prvni pokus udelat auto diametralne jinak bylo az prvni (a prinejmensim kontroverzni) Acko na konci devadesatych let a pak jeste prisel Citan a dalsi hruzy, vcetne zatupce z ostatni strany segmentu, velkoprostoroveho Rka…
        Z meho pohledu jedna velka marketingova chyba, ktera zacala uz nekdy u te w201cky.

  4. Nebylo to tím, že mergl byl odjakživa symbol statusu, za který si prostě zájemce rád připlatil už jen z tohoto důvodu?
    Prostě, sám mám velkou limuzínu a manželce(rodičům) na takovéto občasné popojíždění přece nebudu kupovat nějakého podřadného VW.

    Dozvuky toho jsou ještě k vidění v 50 let zaostalých okrajích evropy jako je Albánie, možná i Rumunsko, kde je vylítaný mergl za 15k pořád ještě jakýmsi symbolem něčeho lepšího. (když to ale srovnám se současnou produkcí, tak je to opravdu něco lepšího, byť vylítaného)

    1. Stare vylitane atmo diesely, ktere nezvladnou zimni starty v Evrope, jsou pro zeme jako Syrie, Maroko a Libyje porad dobre :p
      Navic technika je nesmrtelna, elektroniku to nevidelo, takze jedine, co tyhle auta dokazalo znicit je koroze karoserie.
      Takze pro Afriku a dalsi rozvojove zeme tepleho klimatickeho pasma to je druhe nejlepsi otuzidlo, hned po Toyote Hilux, ktera ma navic jeste terenni vlastnosti a schopnost nest lafetovany tezky kulomet.

      1. taky nezapomínejme na drobný fakt, že jižně od chorvatska všichni jezdí na nezdaněný topný olej za 5 Kč/l a proto je tam 90 % aut starý atmo diesel. Taková bosna obsahuje pouze VW Golf II, Passat z téže doby a Mercedesy C a E taktéž z téže doby, všechno diesel. Jiná auta neexistují. Ty golfy se tam dokonce vyráběly.

  5. A mají to být „zahrádkáři Kersku“ nebo špatně obtisklé „zahrádkáři Kersko“?

  6. vtipné a souhlas s dovyužitím zajímavých autíček až do jejich utilizace,
    využiji opět nevhodně ke komentáři k uvodníkům, za což se omlouvám, ale v zásadě jde o auta a řidiče,
    takže, ten co vraha Vaše označuje za politického vězně, nyní pramen práva, nechcá napsat stoka práva, ačkoliv by to bylo vhodnější, páč pramen jest přírodní výtvor a stoka umělý, se vyjádřil k objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla, no zakopaný pes ustavním pánům nesmrděl, když onen pes je ve slově objektivní, když základní význam tohoto slova jest neosobní, takže neosobní zodpovědnost jest právní novotvar hodný genia, novotvar můžete přeložit s jistou nedokonalostí jako rakovina, když odpovědnost je vždy osobní, a osobní odpovědnost jest subjektem práva,samo sebou s jistým zjednodušením, ovšem geniové a bohové práva jistě k tomu namítnou, že zakonodárce mněl na mysli objektivní právo, čili objektivní právní zodpovědnost provozovatele vozidla, což i neznalému připadne jako nesmysl, když zodpovědnost je vždy subjektivní, no , v jistém slova smyslu by šlo tolerovat onen nesmysl u právnických osob, zaměstnavatelů, kdy je ta zodpovědnost za činnost zaměstnanců dána i jinými zákony,,,,,,,ovšem zaslání tzv vyzvy má dalšího zakopaného psa, který je taktéž v rozporu s objektivním právem, tím se ovšem ani ostravský ani ustavní soud nezabýval, což jest tristní, Jenom závěrem připomenu, že současný předseda us soudu dostal zlatou medajli A.Randy za zásluhy o demokracii,budování právního státu a právní vědy,usudek vážení zde čtenáři si udělejte sami,Ostatně soudím, že Kartágo je již zničeno,a proto je potřeba založit stranu řidičů

    1. K čemu další stranu? Kdo ji asi tak bude volit? Vždyť drtivá většina (i) řidičů si chrochtá blahem, jak jsou teď ti oškliví piráti v těch svejch velkejch luxusních silnejch kárách (na který si dozajista stejně nakradli, viď mámo) na pranýři a že se tu s tím bordelem a džunglí na silnicích konečně něco dělá, i když je to pořád ještě málo… Stačí si přečíst komentáře pod tematicky zaměřenými články na Hovinkách nebo Í-Děsu, je to pořád dokola to samý – „zmlátit, zavřít, sebrat papíry na doživotí, zabavit auto“ atp, fujtajxl… Možná jsem jen obětí mediální manipulace (je dost možný, že když některá TV točí reportáž a dává prostor k vyjádření veřejnosti, tak do vysílání pustí jen ty reakce občanstva, který se jí hodí zrovna do krámu), ale podle odpovědí lidí (řidičů) v anketách mám neodbytný pocit, že většina lidí v týhle zemi jsou prostě stádně uvažující blbci…

      Včera, cestou z práce, jsem kousek od přechodu zaregistroval placatou Imprezu, jejíž řidič, ve snaze najet na hlavní silnici ještě před bliknutím červené (udělal bych to taky, dlouho se tam čeká) projel křižovatku svižněji, než je obvyklé a při zatáčení mu lehce zaskřípaly (ani ne zapisštěly, prostě jen zaskřípaly) gumy. Mě to na tváři vyloudilo pouze letmý úsměv, no pak se asi 4 metry za mnou ozvala nějaká baba jaga, cituji: „Hajzl jeden, to je bordel dneska, ten by zasloužil tak akorát pokutu!“ No a tak mi úsměv z tváře zase rychle zmizel… Bych se vsadil, že baba v životě ani neměla řidičák, natož auto…

  7. Mel bych takovy prekladatelsky orisek, kdyz je rec o autech.
    Mam dva jizdni pruhy jednim smerem oddelene prerusovanou carou. Jeden, rekneme pravy, je v urcite casti vyhrazeny. A tento vyhrazeny pruh je ukonceny prerusovanou carou tj. jde stale o ten samy pruh, ale je v miste ukonceni krizovan prerusovanou carou a soucasne je stale prerusovana cara mezi pravym a levym pruhem. A dotaz je jak se popasovat s tim, kdyz jedno vozidlo „vyjizdi“ z vyhrazeneho pruhu (vecne, jeden stale rovne) a soucasne auto z leveho pruhu chce prejet do praveho pruhu. Obe dve vozidla tak prejizdeji prerusovanou caru. Ma to vliv na prednosti nebo toto ukonceni vyhrazeneho pruhu prerusovanou carou nic nemeni?
    Diky vsem.

    1. starter25: v čem je to oříšek? Končí vyhrazená část pruhu, to je vše. Ustanovení o přejíždění z pruhu do pruhu jsou právě o tom, přejíždění z pruhu do pruhu. Budu-li přejíždět z levého nevyhrazeného do pravého, který už vyhrazený není, chovám se jako kdyby nebyl vyhrazený vůbec. Stejně tak i ten v pravém si pojede dál svou.

      1. Ano, a pruhy jsou nějak vyznačené a často se neřidí pravidlem že pruh je když „jedeš rovně“. Pokud by od ukončení vyhrazeného pruhu nebyla přerušovaná čára mezi levým a pravým tak z vyhrazeného pruhu přejíždím do jiného pruhu, tudíž čára ukončující vyhrazený pruh zde svůj význam má i se svými následky. Ty přerušovaným čárám dáváš význam jak se ti to hodí. Je to „něco jako“, když se na tříproudu sjíždí auta do prostředního z úplně levého a úplně pravého, ale tady jsou pruhy jen dva – tj. sjíždí se do jednoho s tím, že do „nového“ pruhu to mají oba přes přerušovanou čáru a moc nerozumím tomu proč by jednou čára měla platit a podruhé ne.
        Třeba zde https://en.mapy.cz/s/2MkVF

        1. starter25: uprava resi prejizdeni z pruhu do pruhu. Ne pokracovani v jednom. Ze je na nem vyznacena vyhrazenost nic nemeni na tom, ze je to stejny pruh, pokud je prubezny (ze neni lze take zaridit, ale pak je to ze znacenim jasne dane, napr. docasne predjizdeci a stoupaci pruhy na okreskach).

  8. jungvoj:
    My brňáci nemáme se sarkazmem „pramen práva“ žádný problém. Protože dobře známe moravský kras. Tam existuje takový zajímavý jev zvyný „vyvěračka“ ze kterého by se třeba nějaký pražský turista mohl i neprozřetelně napít (viz známý vtip o brněnské kašně coby urinálu zdejších menšin).

    Ale my místní víme, že to co vypadá jako svěží mohutný pramen, několik kilometrů předtím teklo kolem pastviny kde do toho defekovaly krávy, o kus dál v tom ležela chcíplá srnka případně to teklo přes vesnici nedisponující kanalizací a čističkou.
    Takže nás rozhodnutí místního bolševicko-estébáckého ústavního ani nejvyššího s(bez)právního soudu nijak zásadně nepřekvapují protože víme, že z toku napájeného ze septiků dostanete vodu tomu odpovídající kvality, rozhodně ne kříšťálovou.

    S objektivní právní zodpovědností lze rovněž souhlasit, protože objektivně dostáváme přes držku za to, že jsme tu bolševickou sebranku v 89. zodpovědně (v zájmu našich dětí a dalších generací) nerozvěšeli po kandelábrech, nesebrali jim důchody a nezakázali jim podnikat ani pracovat ve vysokých funkcích státní správy.

    1. tuž čus Brno , zdravec od tej Ostravy, chcá nechcá , souhlas
      připomenu ešče jeden myšlenkový gigantismus,v zákoně je uvedeno, že předjíždět se může jen vlevo, myšlenkoví giganti z toho vyvodili, že v pravo se nesmí předjíždět, ten gigantismus spočívá v tom, že jakoliv něco povoleno zákonem je jen taková deklarace hloupost zakonodárce, protože právě principem subjektivního práva jest to, že dovoleno jest vše, co není zákonem výslovně zakázáno, ten gigant práva, místo aby zvolil formulaci , že jest zakázáno předjíždět z prava, plus nějaké vyjímky tak to formuloval jako právní gigant, interesantní jest, že to hlupství se dále posouvá všemi medii, a občanstvo jest již vrchností tak přitlačeno, že ji na to hlupství skočí,,,,viz paragraf 2, NOZ,

  9. Mně se ta 190 nikdy moc nelíbila, ani když byla fungl nová. Vím, že jsem se svým názorem v menšině, každý kdo ji tehdy viděl říkal, jak je to i na pohled krásné auto, ale mě nějak nebralo. O moc víc se mi líbila W124, dokonce jsem i jednu měl.

    1. Mne sa pacia v podstate vsetky tieto „moderne hranate“ mercedesy z prelomu 80. a 90. rokov. Dokonca som jeden cas o 190E aj uvazoval, ale nakoniec som skoncil u sudobej nemeckej konkurencie. Co sa mi na tom interieri paci, ze je aj na svoju dobu neskutocne retro, jednoduchy, strohy, ale pri tom aj v 190tke aspon vo mne budi dojem dostojneho luxusu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017