Arriva la pantofole - zpět na článek

Počet komentářů: 78

  1. S temi lodickami opatrne, mezi ne, nejsem znalec, pripadny omyl omluvte, patri i lodicky na vysokem podpatku a tam uz bych si troufl tvrdit, ze to zhorsi ridicske schopnosti(i kdyz kdo by v tom ridil :D )

    1. ženské v tom jezdí celkem běžně

      asi by se měl provést test, kdo to vyzkouší?

      1. Nepisu, ze je to nemozne, ja ridil i v kanadach. Ale ze by to byl etalon bezpecne jizdy, o tom si troufam tvrdit opak. Nevim, mozna na ty dlouhe podpatky to misto u brzd opravdu je a nevzprici se tam. Nenosim to :) Osobne si myslim, ze doporuceni na rizeni v botach, ktere se snadno nevyzuji a ktere nekoliduji s okolim, neni az tak blbe. Treba samotne zuti v nouzove situaci nemusi byt problem sam o sobe, ale muze to odvest pozornost ridice. (vynechavam fakt, ze se bota muze dostat pod pedal, coz je ale spis namet na film)

        1. V kanadách se mi též řídilo blbě, stejně tak naboso. Ale naboso nechodím a kotníkovou obuv taky nenosím, takže třeba se dá zvyknout. Nicméně ohledně lodiček, znám pár ženských, které tvrdí, že lodičky (i na jehlách) jsou na řízení super. Pokud jsem to dobře pochopil, tak úspěch této obuvi je v tom, že nemusí tolik zvedat nohu a jen jí víceméně otáčí kolem podpatku (asi na tom něco bude, já takhle leckdy otáčím nohu kolem paty, protože mám dost velkou nohu na to, abych tím ty pedály obsloužil). Třeba tu nějaká ženská napíše, jak to má.

          1. Dcerku jsem učil jezdit už od 13. Bylo to v autě pochopitelně s manuálem, bez posilovače spojky, kterou bylo nutný kvůli dobrýmu přeřazení prošlápnout až dole. Později, už s řidičákem sama uznala, že boty s podpatkem nad asi 5cm jsou na řízení manuálu úplně nahovno. Takže od určité doby prostě vozí lodičky v tašce, nebo za sebou na podlaze a na řízení si obouvá obyčejný tenisky s tenkou podrážkou.
            U dnešních automatů, kde jde všechno lehounce a s malým zdvihem, je to asi jinak, takže některým dámám ty 8cm podpatky vadit ani nemusí. Možná je to o zvyku, lépe řečeno dobrých návycích.

            1. spojky ani plynu bych se v takove obuvi nebal. spis nouzoveho brzdeni, kdy se snazis nacpat pedal k podlaze co nejrychleji, tam by mohl podpatek zabranit vetsimu zadupnuti proste proto, ze se vzepre. Ale jak rikam, neridim s tim, je mozny, ze to neni zapotrebi/mista je tam dost.

            2. já viděl kdysi dámu na vysokých jehlách vylézt z žigula 1500. A tam ty pedály šly fajně tvrdo.

              jinak v kanadách jsem byl kdysi zvyklý, protože jsem v nich v zimě chodil furt, gumáky jsou horší

              záleží taky na autě

              němci mají takový vtip, proč má Opel pedály daleko od sebe – aby se dal řídit v gumákách. A hle ho, fakt mám teď opela a fakt má pedály daleko jak svině, ne gumáky. Naopak Fiaty pedály blízko dělané na úzké fešácké lakýrky seladonů.

              1. Automat i v lyžácích. ;-)

            3. servisdok
              řekla bych, že je to přesně naopak, víc vadí nižší podpatek, protože o něj nelze nohu zapřít. Naopak vysoký podpatek se zapřít dá a stejně se neprošlapává pedál celou plochou nohy a i s podpatkem se došlápne až dolů, jinak by se v těch botách nedalo chodit. Spíš je to zvyk.

          2. Ice cream
            je to tak, lodička nebo řekněme uzavřená bota na vysokém podpatku s tenkou podrážkou je dobrá na řízení. Mám malou nohu, takže normálně šlapu na pedály jako když se šlape zelí, podpatek nohu zvedne výš a lépe se šlape na pedál, taková chůda k pedálům :-). Vhodné jsou lodičky s tenkou podrážkou a s podpatkem neumístěným na úplném konci boty. Normálně je podpatek zhruba uprostřed paty, někdy se dostanou do módy boty s podpatkem umístěným trochu jinak a nebo v neobvyklém sklonu a to poněkud ztěžuje zjištění v jakém úhlu je noha k zemi.

            obecně se mi u bot neosvědčila příliš široká bota, příliš tlustá podrážka, příliš dlouhá špička, crocsy, pantoflíčky, ale prakticky si asi člověk zvykne na všechno. Mám sportovní boty, které ve vlhku kloužou z pedálů, tak si na to dávám pozor. A naopak, jednou jsem přijela do servisu, něco opravili, odjela jsem a druhý ten jsem se vrátila s tím, že je něco s pedálem, mechanik si všiml, že mám jiné boty. Cituji: včera jste tu byla v botách na podpatku a dnes máte jiné boty, to nebude pedálem, to bude botami, zkuste ty s podpatkem a měl pravdu. :-)

            1. tak asi to bude v pohodě, kolegyňky si taky nestěžujou

            2. A vyjadrila by ses k tomu, co tu specirficky pisu ja – nouzove brzdeni? Proste kdyz musis vsi silou zadupnout nouzove brzdu. Protoze to je jedinej problem, kterej vidim a nikdo s lodickama se mi k tomu zatim nevyjadril :D

              1. Napadli mi dve moznosti, damy s podpatkami jazdia natolko predvidavo a s prehladom, ze nudzove brzdenie nepotrebuju. Alebo druha moznost, neubrzdia a koncia v kufri auta pred nimi.
                Ale kolegyne tiez vraveli, ze to vobec nie je problem. Sam som to neskusal a manzelka nosi stekle raz za desat rokov a soferuje v teniskach.

      2. Jako závěry se z toho dělat nedaj, ale mě kdysi jedna slečna do kufru na D1 po intenzivním brždění skočila. Ještě někde mám fotku, kde je vidět jak stojí v těch deseticentimetrovejch šteklech vedle svého expežota a pláče.

    2. Myslím, že pod ten pojem „lodičky“ by sa dali u ženských zahrnúť viacmenej všetky druhy ženskej obuvy totálne nevhodnej k stláčaniu pedálov a to: klasická lodička, lodička na ihličkovom podpätku, žabky, šľapky, kroksy, kristusky, topánky a šľapky na vysoký a ešte vyšších platformách, chlpaté topánky atď. (viac neviem pomenovať nie som ženská, metroš a ani buzerant aby som sa v tom vyznal).
      A ako taká obuv zhorší už dosť často biednu schopnosť viesť vozidlo? Môže to byť zhoršenie až dosť razantné.

      1. viz moussa, všecko je evidentně trochu jinak. Kolegyně v práci mi to taky potvrdily, že je to úplně v pohodě a naopak mnohdy lepší

        1. Pro naprostou většinu žen třeba v mém okolí je řízení v lodičkách na podpatku značně nepohodlné a přezouvají se do obuvi s plochou podrážkou. Nemluvě o tom, že je to prostě rizikovější.

      2. No ako tak citam ten zoznam, Tvoje vedomosti su pomerne rozsiahle na muza ktory topanky nepredava… Nuz, vynara sa tien pochybnosti…
        Neviem si predstavit soferovat v niecom inom ako poltopankach alebo teniskach. V zime sa prezuvam a slapky alebo sandaly u mna neprichadzaju do uvahy, citim sa v tom nekomfortne.

  2. Tak me vzdycky prekvapi, ze se rika ze kdo nic neumi, studoval v Plzni. Ja mam s lidma z Plzne dobrou zkusenost.

    Pokazde, kdyz jsem potkal nejakeho budizknicemu, tak studoval v Brne. Jako Vemola. Je to takova zvlastni zeme, to Brno.

  3. No u pantoflí se může stát že se některý „vyzuje“ o sousední pedál. Jinak reakce výměny plyn – brzda je u každého nesvátečního řidiče tak zautomatizovaná rychlá že by to měl z „nádražní“ rychlosti plyn neplyn na pár metrech ubrzdit.
    Pokud tedy těch „pár“ metrů měl (z fotek to moc poznat nejde), měl v pořádku brzdy a neměl pod pedálem petku … nebo pantofel :)

    1. Jestli měl pantofle, tak se mu tam taky mohla vzpříčit našikmo tak nešikovně, že dupal do prostoru brzdy, ale mačkal tím plyn.

  4. Profesionálny vodič v pantoflach, nič neobvyklé.

    1. Tiež keď tak kukám na tých „profíkov“ tak to je samá šľapka, kroksa atď. Si toho človek všimne či už v mastnej tyči alebo kde tade na parkoviskách na diaľnici.

      1. Ja jezdim naboso, sandaly (slapky) nosim na parkovisti kdyz jdu na wecko napriklad. Na nakladkach musim mit pracovni boty s kovovou spickou a v tom se neda jezdit. Tenisky, nebo sportovni obuv je v pohode,jde o zvyk…

        1. To je strašná blbost.

          Pominu-li že se dá jezdit i v kanadách, ai pár set kilometrů ujde (2000 km na jeden zátah sem nejel, tak nepovim), tak jak se tu diskutovaly pracovní boty Dunlop, mají pár modelů ve velikosti standardní nízké obuvi s plechovou špičkou dané třídy. Očividně se dá vyrobit dobrá bota co člověka nijak nesere a plech do toho zabudovat tak, že se to nedá ani poznat. Fakt to nejsou jenom kontíkový gomule typu sněhule.

          1. To:Behemot
            Jo, pouzivam normalni nizky Dunlop, takovy model skorojakotenisky ale nejsou uplne pohodlny na delsi jizdu. Jsou to zkratka boty na jiny ucel nez rizeni auta. A abych sebou nevozil celej obchod s botama, tak mam slapky na parkoviste, Dunlop do tovaren na nakladky a jinak jezdim naboso. Vlastne jsem nad tim ani dukladne nepremyslel, takto se to vyvinulo nejak samo.

          2. Normalne robim v pracovnej obuvi UVEX, model uz neviem presne ale je to poltopanka so spickou a nemam problem v nej chodit ani soferovat, aj cez 600km. Oni su iba tazsie co v aute nejako nevadi.

    2. Přesně. Při dlouhých hodinách sezení (nejen z avolantem) otékají nohy, problém se s věkem prohlubuje.

  5. Nechápu, jak může někdo řídit v pantoflích. Sám to mám, jak píše Dfens o tom závodníkovi F1, nějaká lehká bota s měkkou podrážkou, abych měl cit v noze, třeba i turistické boty už mají podrážku moc pevnou a někdy si kvůli tomu beru druhé boty, abych se na řízení přezul.

    A ještě něco k pantoflím. Jedna paní šla v kroksech po louce a zlomila si kotník. Kroksy jsou tak k bazénu nebo na koupaliště, na chození se moc nehoděj, zvlášť po jiném terénu než je rovina. Svejm dětem kladu na srdce, aby v pantoflích neběhaly.

    1. Já nakonec jezdím nejraději naboso. Původně jsem se taky přezouval do lehkých tenisek, a pak mě to přestalo bavit a zjistil jsem, že mám tak nejlepší cit.

      1. Ja si dávam na nohy také tenké látkove papuče aby som si nezasral ponožky ak idem na dlhé trate. Krátke trasy jazdím v pohode aj v kanadách.

  6. Poruchy elektronických systémů kontroly trakce (různé TCS, ASR…), které jsou s plynovým pedálem funkčně propojeny, jsou jednou z nejčastějších poruch na osobních automobilech a častou příčinou svolávacích akcí. Jak je tomu u autobusů netuším.

  7. Jen k těm pantoflím, jestli tu náhodou není nějaký fanda Roadkillu, tak Freiburger řídí ty x-set koňové bestie z 60. let bez brzd, postavené z rezavého šrotu zásadně v žabkách. A docela mu to jde i tak, v terénu i na asfaltu.

    1. Freiburger ale chodí ve vietnamkách i ve sněhu, ten o normální obuvi možná ani neslyšel.

      1. no a jak mu to jde, klučinovi ušatému :)

  8. V pantoflích jsem jednou popojížděl na dvorku a hned se mi povedlo si vrazit brzdový pedál mezi podrážku a prsty u nohou. Nepříjemný pocit…

    1. Nemáš cvik človeče – treba trénovať a najlepšie pekne na ostro v premávke…….

  9. Když vidím na našich kolejích ty vybydlený dobytčáky, co pendlovaly 20 let někde mezi Hovnoburgem a Sračkahofem, aby je pak skopčák šoupnul sem a cestujíci u nás jim ještě platí jízdné, tak se mi chce blejt.

    1. No ale furt je to lepší než pětadvacetkrát přestříkaná 810-ka, která pamatuje ještě rudou hvězdu na čele. Regionova je malinko lepší, ale též žádná hitparáda. Regio Shark vidím z auta, když čekám na přejezdu, ale jakmile se rozhodnu jet vlakem za více peněz než cesta autem, přijede rudá hvězda :-)

      1. Regionova je snad jenom převlečenej orchestrion, ale nevím, nejsem odborník na vláčky. Ale musím přesto říct, že mnohem raději vidím starej dobrej sysloid, než tu německou obludu.

        1. Ko-za:
          „sysloid“
          – – –
          Co to je?

          1. řekl bych, že tohle. https://cs.wikipedia.org/wiki/Motorov%C3%BD_v%C5%AFz_854 Ale možná že se pletu a nějaký fanda železnic mě opraví.

            1. Aha, „katr“.

    2. Jako že vlak je po 20 letech na odpis? Jel jsem onehdá s Arrivou po Hrbatý a ten motorák mě fakt neurážel. Nízkopodlažní, prostornej, tichej, s civilizovaným infoservisem. Že to neni funglovka? No tak nejsme v Rajchu, kdo by to zaplatil.

      1. No tak nejsme v Rajchu, kdo by to zaplatil.
        Jednou jsem ve vlaku jel se spolucestujícímu a jeden z nich prohlášil…..to musí být hodně drahé to takhle udržovat v muzeálním stavu..

        1. U 20 let starýho vlaku? Vlak není auto, 20 let je tak polovina životnosti, jen ho holt brzo potká nějaká rekonstrukce.

        2. Žabotlamy jezdily spokojeně od roku 1954 až do druhé dekády nového milénia, tzn. 60 let, a ještě poté dělaly operativní zálohu když se krásným moderním Elefantům zbláznil počítač. A kdyby neshnily, jezdily by dodnes. Jedním s výrobním štítkem z 50. let jsem jezdíval.

          Pohodlné to tedy nebylo, nezřídka v zimě netopily zato v létě ano, a stokrát jsem měl cukání si vyrobit „železničářský klíč“, otevřít tu ovládací skříň v prostoru dveří a to zatracené topení vypnout. Elefanty, které v létě chladí (tedy, chladily když byly nové) byly jako pohádka.

          Akorátže se zdá, že poruchovost je vyšší… No a chybí tomu to charakteristické „Tddm-tm tddm-tm tddm-tm“ při rozjezdu.

          1. JM: Nechci nějak rýpat, ale žabotlamy (řada ČD 451 / 452) začaly jezdit v půlce šedesátých let, první prototyp (ještě s hranatým čelem, typ EM475.0, ze kterých žabí tlamy vycházely) byl postaven někdy v roce 1959 – 60. Štítek z padesátých let tedy žabotlamy mít nemohly, protože tehdy ještě neexistovaly. Ledaže byste jel jednotkou řady EM475.0, ale pokud je mi osobně známo, žádná z těchto jednotek nepřežila šedesátá léta a zcela určitě ne do dnešních dnů :).

            1. CzechDave: tak to se asi mýlím, ale je to zvláštní; byl bych vsadil klobouk, že byl u dveří výrobní štítek „Tatra Studénka 195x“, a v paměti jsem měl vysloveně „1954“.

              Nejstarší žabotlamy, jimiž jsem jezdil, byly v 90. letech ty v zelené livreji s červeným pruhem, s červenými koženkovými sedačkami, rudou podlážkou a plechovým obložením oken. Ke konci 90. let přišly „modernizované“ s modrými koženkovými sedačkami, šedou podlážkou a plastovým obložením oken. Myslím ale, že ještě nedávno jsem jel „nemodernizovaným“ na trati do Kralup, když vypadl Elefant. Ale měl jsem za to, že ten výrobní štítek z 50. let měly i ty „modernizované“.

              Inu, paměť lidská je ošemetná, šálivá věc. Lituji teď, že mne nikdy nenapadlo si ten výrobní štítek vyfotit. Člověku nedojde, že jezdí veteránem který tu už dlouho nebude…

              1. Ten „původní“ do Kralup je muzejní kus.

                1. Nechce se mi to teď hledat, ale mám za to, že to je prototypová jednotka.

              2. Nic se nestalo :). Mojí srdcovkou jsou motoráky řady M262 (ČD 830 / 831), které konstrukčně vychází z předválečných škodováckých rychlíkových motorových vozů. Elektrický přenos výkonu u rychlíkových motoráků byl tehdy revoluční novinkou, která umožňovala plynulý rozjezd a na tehdejší dobu vysoké cestovní rychlosti při zachování vysokého komfortu. Řada 830/831 je už bohužel také minulostí, ale mám naštěstí v archívu fotky a videa z našich šotoakcí s těmito motoráky :).

                1. Já se občas svezu o víkendu pražským motoráčkem. Tam ještě tenhle krásný stroj jezdí. Z hlavního nádraží do Zličína po pražským semmeringu. Taky mám tenhle vlak rád. Mám ho spojenej se vzpomínkama na dětství v 80. letech, kdy u nás tenhle motorák jezdil v běžným provozu. Akorát ve špičkách ráno a odpoledne místo něj jezdívaly taky patrový zelený vagóny tažený Bardotkou.

                2. Škodofka byla, jako ostatně od svejch počátků prakticky dodnes po většinu času, na chvostu mnohem kvalitnějších a schopnějších značek, tč. vůbec nesnesla porovnání s vozy M 290.0 (Tatra 68 aka Slovenská strela), který byly rychlostí, dynamikou, komfortem i provozními náklady o vesmír jinde. Jistě, bylo to i zásluhou pana Sousedíka, ale myslím, že dobře věděl, proč si radši ke spolupráci vybral Tatrovku ;-)

              3. No jo, to sa stava. Ja napriklad lutujem ze som nemal cim vyfotit registracny stitok C-GAUN ked som sa v septembri 2007 dostal na jeho palubu. Ale to bolo este pred erou smatlafonova kameru som u seba nemal. Viackrat sa mi nim zviezt uz nepodarilo, vyradili ho v januari 2008.

                1. To je ten co demonstroval, ze sa az tak velmi nelisi od Vivata co na nom robim vycvik? Myslim tym ze dokaze klzat aj ked uz nema tah.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017