Apage Satanas II: Kdo jsou finanční poradci a proč se jedním (ne)stát - zpět na článek

Počet komentářů: 25

  1. Problém s fanančními „poradci“ je stejný jako s Googlem nebo Facebookem.
    Ani tady nejste zákazník (jak se vám snaží nalhat) ale zboží.

  2. Marně přemýšlím proč o letadle tolik psát a ještě víc, že tomu lidé i podlehnou. Jako by snad doopravdy bylo možné se dopočítat víc než do té klausovské jedničky.
    .
    Spíš mi to připomíná jako novodobá církev a nahánění věřících. Probůh ten kapitalismus střižený liberální demokracií je přímo pohroma. Dej tedy Bůh, ať se ten zatracený konec ještě chvilku odloží.

    1. Za prvé, multilevel (MLM) není už z principu letadlo. Při určitých podmínkách se v letadlo může zvrhnout, nicméně na rozdíl od letadla plyne příjem finančně-poradenského MLM z prodeje smluv, ne náboru nových členů.
      Za druhé, není to první multilevel, se kterým jsem se setkal. Tenhle se ale tvářil, že má doopravdy nějakou myšlenku a nabízí něco, co na trhu opravdu chybí. Tihle lidi navíc používají sofistikované a ne úplně průhledné argumentační a manipulační techniky, takže mě osobně trvalo docela dlouho, než mi to začalo smrdět. Do jejich spárů se dost často chytí i lidé jinak chytří a pro jejich přátele a známé je často těžké je vrátit nohama zpátky na zem (jak konec konců píše Urza v odkazovaném článku…)
      Jinak si zkuste projít český internet – schválně, kolik informací na toto téma najdete. Já našel jedno dobré video na YouTube, jeden relatvině dobrý článek přímo o MLM finančním poradenství (který však říká tak 20% toho, co můj první článek a je to mimo jiné jediný český psaný zdroj, který vysvětluje princip fungování multilevel marketingu), a jeden vyčerpávající článek přeložený z angličtiny, protože česky k tomu zatím málokdo něco napsal. Ostatní jsou buď názoru, že MLM je boží, nebo na hovno, nebo jsou nic neříkající.
      Osobně si myslím, že by se mělo psát ještě víc.

      1. Asi tomu nebudete věřit, a já vám to nebudu vyvracet, ale kapitalismus jako metodologie zbožních vztahů je klasické letadlo. Jen s opačným znaménkem. Ten kdo sbírá zisky, je nakonec sebere všechny. To je matematika, s tím nějaká ideologie o kapitalismu nemá nic společného.
        .
        MLM jen a jen parazituje na ziscích těch vyvolených, trošičku jim ono sbírání zisků oddaluje, ale nakonec stejně podlehne i onomu „nakonec sebere všechny“. Tudíž ano, lžemi a drobnými podvody se lape hejl, který má nějaké zbytné peníze, aby o ně byl co nejdříve připraven nad rámec běžného okrádání. Ono nakonec ten Marx měl bohužel pravdu. Stále se o tom budeme, sice nesměle, leč nezadržitelně, přesvědčovat.
        .
        To, že tomu věří jak ti, co to lapání hejlů organizují, tak ti polapení hejlové, je jen a jen jejich neschopnost pochopit fungování peněz (kapitálu), úroku a zisku v kapitalismu.
        .
        Kdo pochopí, ztratí iluze o zlepšení postavení ve společnosti, což je asi dobře, neboť si nedovede dost dobře představit, že se lidé na MLM a podobné žvásty nechají nachytat. Ale jinak, dobře jim tak.

    2. MLM/letadlo není nic nového – jako MLM v zásadě celá společnost funguje posledních několik tisíc let.

      Pyramida ve středověku – Král/císař -> šlechta -> úředníci/obchodníci -> fachmani a zemědělci

      Pyramida dnes – Majitelé firem (kapitalisté)/politici -> manažeři/obchodníci -> proletariát

      :-)

      1. Každá normální firma je vlastně MLM – smetanu líže ten nahoře (majitel, ředitel, akcionáři), pod nimi sbírá drobky střední management a dole se potí u pásu Franta Vomáčka :))

      2. Tohle právě s oblibou říkají těm, které chtějí do MLM zatáhnout, jakože je to něco úplně normálního a v pořádku (neberte to prosím tak, že Vás chci nazývat šmejdem). Má to jeden háček. Dnešní proletář pracuje 8 hodin denně, má svou mzdu takřka jistou a odchází domů s čistou hlavou. Ten, kdo je na spodku MLM pyramidy, jakožto „podnikatel“ může pracovat klidně 10+ hod a dávat do toho většinu své životní energie, bez jistoty výdělku.

  3. Zajímavý článek, díky.

  4. Take diky za zajimavy clanek respektive popis soucasneho stavu. Za meho detstvi se tomu rikalo Herbalife. Za mych studijnich let Amway (byl jsem planovana obet, proti soucasnemu clanku se nezmenilo vubec nic), pozdeji byl boom stavebniho sporeni (to neni uplne MLM) a zacinalo investicni zivotni pojisteni. A poslednich deset let bych podle telefonatu ruznych radoby investicnich poradcu rekl, ze investicni zivotni pojisteni, maskovane pod ruzna poradenstvi, je stale na vrcholu. K tomu jeste navic ruzne akciove derivaty, ale tam uz mnoho laiku ze stran „poradcu“ nepronikne a navic to neni pro kazdeho (kdo ma jen trochu rozumu, tak se svym majetkem nechlubi) klienta.

  5. Jeden muj kamarád má v jedné takové firmě celkem fajn kariéru (toho času odhaduju někde mezi high managerem a low directorem) Ja jsem se nechal zlanarit na tu úvodní prezentaci. hlavním lákadlem totiž bylo, že po absolvování této prezentace budu mít nárok na část provizí z produktů, které uzavru ať už sobě, nebo dohodim. Bez jakýchkoliv háčků. Prezentace byla přesně taková ztráta času, jako jsem cekal (o finanční gramotnosti nic, všechno se točilo kolem pasivního příjmu, snů a tak) ale vzhledem k tomu, že jsem tam jel po flámu, stejně bych ten den nic lepšího nevytvoril… A jak bylo slíbeno, tak se stalo. Třeba si každý rok uzaviram nové POV, protože i se zvyšujícím se bonusem mi je kamarád schopný nabídnout stejný produkt za nižší cenu, než co po mě chce pojišťovna, a ještě mi na účtu pak pristane pár stovek z provize. Nebo jsem získal hypo s úrokem, o kterém bych si v té době mohl tak akorát nechat zdát. Takže moje poslední setkání se světem finančního poradenství je veskrze kladné.

  6. Motivace dluhem. Říkejte svým konzultantům, že klienti z nich musí ty peníze cítit, tak ať si pořídí minimálně superb nebo pasat.
    Operativní leasing je 12000,- Takže pokud máte 5 konzultantů, co si pořídí superb, tak to máte 5×12000, které musí vaši lidé vydělat, aby nepřišli o auta. Při 20% rozdílové provizi, kterou máte ze jejich produkci, máte 12000 měsíčně na své auto, jen proto, že vaši konzultanti nejezdí tramvají.

    Takhle se to říká na manažerských školeních těch manažerů, kteří už splnili určité podmínky, aby mohli chodit na ty školení.

    1. Mám dobrého kamaráda, co se tímto živí. Dva roky měl taky operák – ale za velmi dobrých podmínek (cca 7k za A5 mi tak přijde), další nabídka byla skoro dvojnásobná, tak si koupil mírně ojeté Mondeo za necelého půl milionu. Jeho kolega šel jinou cestou, a protože opravdu hodně chtěl R-Passata, podepsal tříletý operák za 16k/měsíc. Jsem rád, že občas nad pivem diskutuju se svým kamarádem a ne jeho kolegou :-)

  7. Kamarád se trochu pohybuje v podobném oboru, nicméně za těch 15 let s ním nebyl jediný problém. Jak zmiňoval tady o těch střelcích, ono to prý vypadá strašně lákavě vzít si ten operák protože „to zaplatíte“, ale že maso to začne být v okamžiku kdy buď už ve Firmě nejsou, nebo ve Firmě jsou dalším rokem, kontakty v zásadě dojdou a najednou pár klientů zruší smlouvy protože zjistí že to byl odrb, a dotyční tak musí provize vracet.

  8. Už jsem chtěl reagovat v prvém díle, tak tady… Psal se rok 2004, uvažovali jsme o koupi nemovitosti a tu mi „kamarád“ hodil na krk takovéhodle „poraděnka“ od OVB, měl zajímavé křestní jméno Pravoslav (poraděnko, ne kamarád…). No, nastínil jsem mu své plány (koupě nemovitosti co nejdříve) a on, světe div se, přišel s nabídkou investičního živnotního pojištění a po pěti letech hypotéka se splácením pouze úroků… A jak je to výhodné, bla, bla…

    Vadilo mi na tom jednak nerespektování mé představy (nehodlal jsem čekat na barák pět let) a jednak obava mít jinde peníze a jinde dluh. Neflexibilitu takovéhoto řešení (hypotéku jsem od roku 2005 už dvakrát přefinancovával a jednou přesunoval do jiné banky) jsem v tu chvíli už ani neřešil. Na otázku provizí jsem tehdy nemyslel, ale aspoň po těch letech vím, proč mne tlačil do téhle zhovadilosti.

    Celá věc pak měla tři konce
    ad 1) Když si pan Pravoslav žádal kontakty na mé známé, opáčil jsem že kontakt je forma doporučení a to já tam nevidím. „Vy jste se mnou nebyl spokojen?“ – tázal se on. „Ne, nebyl, ani v nejmenším a proto Vás nikomu doporučovat nebudu,“ řekl jsem já a tím to skončilo.
    ad 2) „Kamarádovi“ jsem naznačil, že až zase někomu můj kontakt dá, tak já už s ním nikdy na pivo nepůjdu a ať si mne smaže z telefonu (jako nedokážu si představit, že dám kohokoliv kontakt bez předchozí domluvy s dotyčným, i když bych s Pravoslavem byl spokojený).
    ad 3) Po dvou letech se mi z OVB ozvali, že Pravoslav už u nich nepracuje, ale že se mne ujme zkušený pracovník, atd – popsal jsem jim svou zkušenost s Pravoslavem a sdělil jim, že od nich ani slanou vodu. Od té doby nevolali.

  9. Heh, to co se vydava za „fonancni poradce“ jsou zkratka pojistovaci.

    Je to „zadarmo“, a zadarmo ani kure nehrabe.
    Ucel tehle firem je narvat hlupakum co nejvic vselisjakych potrhlych pojistek a inkasovat provizi, vic v tom neni, nikdy nebylo a nikdy nebude.
    Opravdovy financni poradce opravdu zadarmo delat nebude.

    Na Idnesu pred lety vychazel komedialni serial „Davidovy finance“, psali to lidi z Partners, google to najde.
    V kostce slo o to, ze David je team leader v IT s tremi podrizenymi s platem 27000, tedy platem ensim nez ma tramvajak. A je to ulny debil a zije z ruky do huby.
    Jako reseni Partners navrhovali uzavreni/navyseni vselisjakych pojistek, IZP, Stavebka apod.
    Jeden chlap v diskusi spocital, ze po vsech mandatornich vydajich a pojistkach zustane Davidovi 129Kc mesicne, a ze za to by sla mozna poridit pojistka, kdyby se z toho vsecho zblaznil…

    1. Tak to si najdu :-D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017