Zimní, nebo letní? - zpět na článek

Počet komentářů: 280

  1. Niekto kutí, niekto muzicíruje a niekto vo voľnom čase škatuľkuje ľudí a hádže všetkých do jedného vreca.

  2. Nechtel uz by na nej nekdo hodit deku, prosim?

    1. Napiš recenzi na Thalii, to hodí deku nejen na PAKA.

      1. Mohl bych….Aneb o autu, co najelo 360k km a nic moc se na nem nesere :-D
        Ale pravda, ted uz musim vymenit spojku ci co, uz to moc nechce radit … Prvni vetsi oprava :-(

        1. To je teda, ale šrot francúzky. Po 15 či koľkých rokoch sa takto pokazí. Koniec irónie. To auto je ale tak jednoduché, že ho ani rumun podľa francúzkeho návodu zle neposkladá.

          1. Realita bude ale trochu prozaickejšia, než to líči lojzo. Po 360kkm, je ten low-cost dávno po smrti. Tlmiče netlmia, čapy nečapú, motor netesní, chladič nechladí, čo je gumené je popraskané a čo kovové, to hrdzavé. Asi to ešte vykonáva pohyb približne v smere, ktorým ukazujú kolesá, ale určite to nie je nič, čo by bol človek ochotný podstupovať denne.

            1. Tlumice netlumi, to je fakt, nikdy jsem je nemenil…CEpy nevim, rizeni funguje a to mi staci – pravda je, ze mi cas od casu vymeni jakysi cep nekde na rizeni, aby to proslo technickou. Hovno tomu rozumim, stoji to par korun, tak to moc neresim. Motor kupodivu NIKDY, opakuji NIKDY nezral olej a nedela to dodnes. A to do toho nechavam lejt takovej ten, co se prej nesmi, jak se tu dozvidam pravidelne, totiz ten na 30k km. Obcas jsem ho menil I po 35, nikdy jsem do toho olej nedolejval, nikdy nebylo pod minimum. Kasle nerezne, ani trosku. Nechapu, jak je to mozne, ale je to tak.
              Uprimne receno, pocitove to ted jezdi tak nejak, jako kdyz jsem kdysi mel staryho Favorita.
              Me je to docela fuk, jezdi to jezdi, je to sice stara plecka, ale naklady na to jsou minimalni…

              1. A jak ty to vlastně poznáš, když sice dycky vymění na technickou půlku auta, ale to se jako že nepočítá? Seš jak ňáká žencká ty we.

  3. „Bohužel si pamatuji dobu, kdy se režim zimního a letního času zaváděl.“
    Opravdu pamatujete přelom let 1946 a 1947?

    1. To asi nie. Ale aj tak nemusi, pretoze to bola jednorazovka. 1979 si ale pamatat moze. Vtedy bolo striedanie casu zavedene natrvalo. Ten rok si pamatam velmi dobre aj ja. Takisto si dobre pamatam vsetko to frflanie co prislo na kazdu jar pocnuc tym rokom.

    2. Aha, az teraz som pochopil. Niektori pochopia veci okamzite a tym ostatnym to dojde postou.

  4. Jedno stare porekadlo hovori ze kto chce psa bit, palicu si najde. Ale tato palica ktorou chce autor bit EU ci EK je poriadne cerviva. Autor ani nevie ze vlastne co chce. A ani nevie ze co vlastne splieta. Najprv frfle na tych komy striedanie casu nevadi. Vola ich hipstermi. Tak cosi od hipstera (hipster – my arse you fucking arsehole) co pravidelne striedal casove pasma pri praci. Naozaj som si na zmeny casu zvykol, je mi to absolutne nepodstatne. A to bez dospavania na plazi. Tam kde som chodieval aj tak bud ziadna plaz nie je, alebo ked je, voda je skurvene studena. Ze rozdielne casy v sudediacich krajinach mozu sposobovat problem? To nie, pokial je ten rozdiel konzistentny a nemeni sa. To by bol priklad susednych krajin pouzivajucich rozdielne casove pasme. Ale problem nie je ani ked ten casovy rozdiel je nekonzistentny a clovek ma viaz ako dve mozgove bunky. Take miesto bolo v East Kootenays a moj byvaly zamestnavatel tam mal prevadzku. Tam sa rozhodli ze nebudu menit cas. Tak v zime boli v pasme do ktoreho patria (mouintain time), v lete pouzivali pacificky cas. Dalo sa tam dostat z dvoch letisk. Jedno z nich bolo v oblasti s MT a clovek si musel byt vedomy toho ze v lete mysi vypadnut o hodinu skor ked chce chytit lietadlo. A predsa sa svet nezrutil a ludia v pokoji zili dalej.
    Potom ale autor plynule prejde do obrany striedania casu. Samozrejme ze si nezagooglil ze odkiach ten napad vlastne pochadza nazval to socialistickym vynalezom. Aby som mu usetril dodatocne zhananie infa, napad prisiel z Noveho Zelandu roku 1895. Prve mesto co zaviedlo letny cas bol Prt Arthur v Kanade roku 1908 a prve krajiny boli Nemecko a R-U roku 1916. No a nakoniec tam pcha veci ktore absolutne so striedanim zimneho a letneho casu nesuvisia. Hlavne ze tam vopchal vyraz eurosojuz.

    1. Osobne to saskovani nechapu, jaka ze je to hruza menit 2x rocne cas o hodinu.

      Tohle opatreni umoznuje lip vyuzit svetlo pres den, mit v lete slunko ve 4 rano me nevytrhne, naopak mit v lete v 8 tmu by me sralo velice.

      Ale on bezny hnup pochpi, o co prisel, az o to doopravdy prijde. S brexity a jinymi eurosojuzy dtto.

      1. Platí Vaše poslední větička i o Sajuzu Savětském, respektive o tom, že tu s námi bude na věčné časy?

        1. Ne.
          Kazde kvalifikovane rozhodnuti zkratka vyzaduje aspon jednoduchou SWOT analyzu.

          A jedine debil, cca 50% obyvatel teto zeme, toto nedela.
          Pak mame za prezidenta Mylose, co nas ochrani pred migranty, protoze v tomto punktu jsou jeho pravomoci velike tucne hovno.
          Nebo si kandidat na senatora strci na billboard, ze do mistni prdele zavede vodovod…

          Jo a brexit jsem nezminoval nahodne. Velice podrobne jsem studoval duvody a nazorove proudy za referendem. Podobnost mezi brexitem a Mylosem opravdu neni nahodna. Ale to je na.dlouhe povidani.

          1. Mně bude stačit krátké povídání. Objasněte mi, prosím, zda slovo Myloš patří do vyjmenovaných slov po m.

            1. Myslivec myslí, že mydlář mydlí myš mejdlem. Hlemýžď se smýká po mýtině… odemykati, zamykati…

              1. Hlemýžď se smýká po mýtině, Myloš se smýká po Hradě, odemykati, zamykati korunovační klenoty.
                Tak jo.

                1. Predpokladam ze je to podle vzoru Jyrky Buldozera. Coz v zasade moc smysl nedava, Paroubek si hral na raznyho a rozhodnyho. tvrdaka takze si zasloužil i tvrdy Y, zatimco Mlha je uzvanena bezpaterni sračka a tvrdy Y si rozhodne nezaslouzi. :)

                  1. shane: něco tvrdého ještě určitě má. Třeba játra.

                  2. A pro které politiky (nebo polytyky?) se pravopisný vzor „Jyrka“ může použít? Kňýže? Babyš? Pyráťy?

                    1. Bych rek, ze Parouback je zatim jedinej. Bures je ufnukanek, Pirati jsou divna ameba a Schwanzik uz je mrtvej Homolka. Jeste tak mozna Kalousek, to je celkem badass. Chlasta ligu, pro facku nejde daleko, trollit umi slusne a dokaze si delat srandu i sam ze sebe.

      2. Hodiny sú len nejaké pomyselné čísla. Ako nakladáte so svojim časom, predsa nemôžu nejaké čísla fundamentálne zmeniť.

        1. Jak nakladam se svym casem mi zcela fundamemtalne nastavuje oteviraci doba skoly a skolky, potom pracovni doba korporatu a statni spravy, kam jezdim na schuzky se zakazniky.
          A ty se ridi temi cislickami.

          1. Ale no tak, prečo ten defétismus?!

            1. Co je na prostem popisu reality defetistickeho?

              Skolka, skola, urady, i Alzak maji otviraci hodiny a ty se ridi tema cislickama.
              Jako muzu prijet na financak po zaviracce, proc ne, akorat mi to bude nejspis k hovnu.

              1. Všetko sa dá zariadiť, pokiaľ človek chce. Keď nechce, tak sa oddáva defétismu. Ja napríklad nemusím robiť nikdy nič. Všetko, čo robím, robím lebo chcem a kedy chcem.

                1. OK, gratuluju.

                  Tak dobry nejsem, baby na financaku na me jeste nikdy po zaviracce necekaly.

                  1. Všetku finančnú agendu mojej eseročky vybavuje účtovníčka. Načo by som preboha chodil na finančák. Dnes je to beztak všetko elektronicky.

                  2. vasek: co na tom finančáku děláte? Nosíte tam bonboniéry? Jste-li zaměstnanec, podáváte tak maximálně DPFO a to můžete poslat datovkou. Pokud tam chodíte na pracovní schůzky, myslím, že jste se poněkud zacyklil ve vlastní argumentaci, kdy na straně jedné brojíte proti tomu, abyste měl „už v 8 tmu“ a na straně druhé se Vám nelíbí, že „na Vás ještě žádná nepočkala po pracovní době“.

                    Je-li brzy tma, je dobré si schůzku domluvit tak, abyste to stihl v pracovní době a nikoliv po ní, chcete-li venku zažít světlo.

                    Jinak já jsem všemi 20 pro ponechání letního času celoročně, právě proto, aby bylo světlo co nejdéle večer. Ale na to ještě není nutné argumentovat jako trubka.

                    1. Letni čas celoročně? To budou mít ve Španělsku radost.

                    2. podotek: můžete nějak rozvést, kterak se zavedením celoročního letního času v ČR rozradostní Španěl?

                    3. Řeč je, pokud vím, o jednotném nastavení ve střední a západní Evropě (kromě Británie a Portugalska, tam už by ten rozdíl byl přece jen moc). Nebo máte pocit, že je účelné si v ČR čas nastavovat bez ohledu na okolní státy?

                    4. Ne, o tom rec neni. Kazdej stat si to ma urcit podle svyho. To, ze se bude stredni Evropa temer jiste ridit podle Nemecka vyplyva z ekonomickych vazeb (a Memci chteji současný letni), ale opravdu to neni povinnost a ani neni duvod aby se Spanelsko nebo Francie ridili podle Nemecka, kdyz maji casove pasmo blizsi tomu britskemu nez stredoevropskemu.

                    5. podotek: mám pocit, že jste nepochopil, o čem je řeč, jako obvykle, když ty svoje „podoteky“ míříte zcela mimo mísu.

                      Jinak jen pro pořádek (neb na to, o čem je řeč už odpověděl shane) jen dodám, že z čeho bude mít Španěl radost je mi vcelku fuk, neb nejsem ani Španěl, ani tam nebydlím a silně pochybuji, že Španěl, který si (třeba) bude chtít dát čas jako Británie si přitom říká „ale co chudáci Češi?“. Máte-li o ně péči, nečekejte, že ji budu mít také a jako „podotek“ mi to přišlo hloupější než obvykle, jinak bych (jako už obvykle) vůbec nereagoval.

                    6. Argumentovat financakem je pomerne blbost, argumentace skolama uz jistou vahu ma. Samozrejme pro rodice.
                      Ja oosobne jsem pro ponechani stridani, v nasich koncinach je to nejrozumejsi reseni vzhledem k rozdilum ve vychodu a zapadu slunce behem dne. Jinak se priklanim k zachovani letniho casu celorocne, svetlo v lete od pul treti fakt nepotrebuju.

                    7. Behem roku, samozřejmě

                    8. shane: jak se nestřídání času projeví ve škole?

                    9. Ups, sorry, ta skola ma bejt argument proti tomu aby si kazdej vyjednal promenlivou pracovni dobu podle svyho gusta, kdyz mu nevyhovuje pevnej cas celej rok.
                      Uz jsem z tech diskuzi na tema cas celej zmatenej, pardon.

                    10. Ad shane:
                      Takže nikoliv změna času, ale ty věčné dikuse k ní matou lidi. Zakažme je! ;-)

                    11. Ano, jak pravila nebozka Vera Pohlova – Tyhle aféry kazdyho jenom otravuji. Ja bych vsechny ty internety zakazala.

                    12. …já jsem všemi 20 pro ponechání letního času celoročně, právě proto, aby bylo světlo co nejdéle večer.

                      No právě že teho světla je furt stejně, je to daný našó zeměpisnó šířkó. Co my lidi sme akorát schopní vovlivnit je, kolik zrovna ukazujó hodiny, dyš je (třeba) západ slunka vo slunovratu. To a nic víc.

                    13. No a to koľko ukazujú hodiny, je práve to podstatné, lebo VÄČŠINA obyvateľstva má rytmus denných činností od toho závislý.

                      Slobodných bezďákov, vágusov (ako u nás partička dedinských intelektuálov na dávkach, celý deň pred miestnou samoobsluhou popíjajúcich lacné pivo a filozofujúcich o usporiadaní sveta), samostatne pracujúcich živnostníkov (nezávislých na čase činnosti iných) a z domu robiacich ajťákov je tu stále drvivá menšina…

                    14. A vlastne ani tí miestni intelektuáli nie sú až tak nezávislí od času, keďže mimo otváracích hodín pivo nedostanú…

                    15. Nonstopáče jedou furt, zadnej strach :)

                    16. To len v meste. Ale pravda, takých naozajstných vágusov je viac v mestách než na dedinách. Pokiaľ si človek ešte dokáže ako-tak udržať svoj rozpadnutý dom po predkoch, ešte nie je skutočný somrák.

                    17. A na takové maličkosti, jako že denního světla je furt sténě bez vohledu na právě zavedené „čas“, se teda zhodneme?

                    18. Tá maličkosť je síce pravda, ale je to zároveň irelevantné.

                      Ide o to, ako je to denné svetlo distribuované vzhľadom k aktivitám, ktorých konanie je nutné koordinovať medzi viacerými osobami.

                2. Už som sa bál, že sa neozve žiadny single živnostník pracujúci z domu, so symfóniou na tému „však si spoločne dohodnite posunutie začiatku zmeny v zamestnaní či začiatku vyučovania v škole/škôlke“.

                  Ako som už kedysi napísal inde: „Až na to, že tá dohoda je potom na štýl rozprávky o kohútikovi a sliepočke.

                  Rodičia by sa radi dohodli, že posunú školu. Ale potom im nesedia autobusy z vedľajších obcí. A na to, aby DP posunul autobusy, musí sa posunúť pracovná doba dôležitých lokálnych zamestnávateľov, ktorých zamestnanci to tiež využívajú. Prípoje na vlaky sú ďalšia kapitola, tam už ideme do regionálnej či dokonca celoštátnej škály.
                  A nakoniec je hypoteticky posunuté všetko a to sa v dnešnej dobe volá letný čas.“

                  1. A čo potom symfónia fis mol na tému: ja chodím lietať s RC modelom a preto nepotrebujem svetlo o 3tej ráno, radšej o hodinu večer dlhšie. Odhliadnuc od toho, že asi stejne ide s tým RC modelom 5x za rok, čo mu bráni ísť lietať s tým RC o 3tej ráno, keď je v vtedy svetlo.

                    1. Ruseni nocniho klidu,treba. Spousta konicku se ve tri rano provozuje dost blbe. Jednak na to neni zarizenej zbytek republiky (je vsude zavrino) a druhak pro to vetsina populace nema pochopení panc chce spat.
                      A ciste subjektivně, je mnohem prijemnejsi unavenej z volnocasove aktivity zalizt do postele nez naklusat do roboty a dalsich 8 a vice hodin vytvářet hodnoty a budovat kapitalismus. Konicky jsou od toho aby se clovek odreagoval po pracovnim dni a ne aby se odvaril pred nastupem do prace. Si nikdy nedelal odpoledni, co?

      3. A co ten 20 % narust infarktu, co po kazde zmene casu doktori eviduji? Ten trebas pochopit schopnej jsi?

  5. Vy si opravdu pamatujete, kdy se tu poprvé zaváděla změna času?
    Klobouk dolů ku Vašim cca 95 let věku.

    Zavedl jej zde totiž jakýsi rakouský malíř jehož jméno se dnes nesmí ani vyslovovat. :-)

    1. Uz som to pisal vyssie. V case ked vo vasej (nasej) oblasti bola prvy raz zavedena zmena casu bojoval Gefreiter Hitler v bitke na Somme. Som si isty ze nedisponoval ziadnymi prostriedkami na zavedenie zmeny casu. Co je zaujimave, mnohi to priposuju jemu. Moj svokor (rocnik 1937) zasadne hovori Hitlerov cas.

    2. Jak již napsal Wildcat, změna času se tu (R-U) zaváděla v roce 1916. Tedy byste měl gratulovat k cca 105 až 110 letem.
      Ovšem čas zimní (tj. posunutý vůči astronomickému času o jednu hodinu dozadu), který uvádí autor, aniž u slova zimní použil uvozovky, tu byl zaveden jen jednou a to na konci roku 1946 a skončil začátkem roku 1947. Malou zajímavostí je to, že zákon o zavedení zimního času nebyl zrušen a teoreticky je možné, aby použití zimního času česká vláda kdykoliv znovu nařídila.

      1. Teoreticky je to mozne i kdyby zakon zrusen byl). Jinak pokud me pamet nesali tak stridani casu bylo zruseno a znovu zavedeno uz nekolikrat, naposledy tusim 1979,takže v tom maj lidi trochu hokej.

        1. Ad shane:
          Domnívám se, že pokud by byl zákon zrušen, tak čas který je skutečně zimní (SEČ-1) nemůže být zaveden nařízením vlády, ale pouze přijetím nového zákona.

          1. Cemuz teoreticky nic nebrani, vzhledem k tomu ze vladni uskupeni ma zpravidla i parlamentni vetsinu, jen je to komplikovanejsi proces

      2. Experiment se změnou času u nás probíhá už od roku 1645. Od srpna toho roku se odbíjí poledne v Brně na Petrově o hodinu dříve :)

        1. Kdyby byli Brnaci co k cemu, tak by odbijeli jinak o 37 minut nebo tak nejak. Hodina je hovno známka punku, to si spocita kazdej na prstech :)

          1. Zvoník byl asi konzerva, no což na Švédy to tenkrát stačilo (hráblo jim z toho až po čtyři sta letech), ale muselo to způsobit dost chaos v okolních chudších vískách, kde čas měřili podle délky stínu rychtáře a poledne oznamovali mlácením prknem o hladinu rybníka :D

            1. „ale muselo to způsobit dost chaos v okolních chudších vískách, kde čas měřili podle délky stínu rychtáře a poledne oznamovali mlácením prknem o hladinu rybníka“
              Myslel jste Prahu?
              (Sorryjako, ale nedalo mi to.)

              1. Přiznám se, že tak dalece jsem nemyslel. Spíše mě napadlo, že nejrychlejší synchronizace času, by byla rychtáře o hodinu zkrátit.

              2. Vzhledem ke geografickym vzdalenostem spis Vídeň. Dvě stě kilaku ty zvony asi slyset nebyly. Pokud ano, nemuseli by vyzvanet o hodinu driv, ale mohli svedskou armadu zlikvidovat sonickym treskem uz na zacatku oblehani :)

  6. To je ale slátanina….

  7. Problém ranního či večerního světla nebo tmy v létě a v zimě je dán naší zeměpisnou šířkou a žádným posouváním času se vyřešit nedá…

    1. Proto je u nás střídání času pro praktické využití dne výhodnější, a také přirozenější.

      1. Ono je to prirozenejsi i z hlediska historického, po desetitisice let lide vstávali za svítání a chodili spat za soumraku, coz je jev co imrvere sibuje, takze v lete spali min mez osm hodin a vstavali vectri rano, zatimco v zime se vyvalovali v duchnach pomalu pul dne.
        Co se tyce biorytmu, tak uz jen to, ze o vikendu clovek ponocuje a rano si prispi rozhodi biorytmus vic nez zmena casi, o dovolené v cizich zemepásech ani nemluvě.

        1. Ono mozek je dost přizpůsobivý a dokáže si naprogramovat biorytmus 5+2…
          Dovolená v cizích zeměpásech je jednorázový posun (vlastně dvakrát – tam a zpět), tomu se tělo přizpůsobí za pár dní…
          Letní čas je posun každý den znovu, někomu to vadí*, někomu ne a někomu to vyhovuje…
          Ale hlavně souhlas: stejná délka pracovního dne v zimě a v létě je proti přírodě…

          *Třeba mně vadí přechod na letní čas v březnu, v dubnu mi nevadí a v květnu až září mi vyhovuje…

          1. Zato vikendovejch dni je vic nez stovka rocne. Ono se to lip snasi kdyz clovek po zmene vstava za svetla. Me je to do jisty miry fuk, dobrejch pul roku vstavam za tmy at je cas jakej je.

            1. Vetsi vyznam nez ruseni stridani by melo posunuti data posunu aby co nejvic lidi vstavalo za svetla. Na pekare sere pes, ti budou stejne vetsinu casu vstavat za tmy.

          2. Mozek si zvykne na vsechno. Staci par let smennyho provozu a nejakejm dvema dnum posunu rocne se muzes akorat uprimne smat :)

        2. Ano, přesně tak, mně připadá naprosto přirozené v létě vstávat dříve, a v zimě později. A kupodivu to tak praktikují i moje kočky, na hodinách zcela nezávislé…

          1. Nj, jak je pres den sero, tak bych chrapal furt. V lete toho spanku staci min.

        3. Jak kde, třeba sedláci vstávali v zimě ve 4 ráno a v létě kolikrát ve 2 ráno.

  8. Pako, já s tebou cítím. Jestli posuzuješ ostatní podle sebe (viz poslední odstavec), tak jsi fakt hodně v prdeli. Žiješ v Matrixu a Eurosojuz vidíš i v hajzlmíse.

    1. Jo, klidně podle toho posledního odstavce. Jsem ta výjimka. Do práce chodím, abych si vydělal na koníčky. Mám jich totiž spoustu, a proto jsem si vymohl privilegium vypadnout z práce ve čtyři. To je v létě ještě dost času na pěkný výlet na kole. Kolegové, co pracují do šesti, mě nechápou. Nevycucal jsem si své tvrzení z prstu.

      1. PAKO-: jaké tvrzení jste si nevycuval z prstu? Hodnocení kolegů, kteří Vás nechápou, je nějakým prokazatelným faktem? Říká víc o Vás než o nich.

      2. Jaka zase vyjimka? Lidi co nevidej v praci smysl zivota a proto si odbouchaj jen to co vylozene musej je po kokot.
        Mimochodem, chodis driv protoze mas zkracenej úvazek a tim min penez, nebo hamtáš a kurvíš normy? V tom případě te musej kolegove vylozene milovat.

        1. shane: ještě bych k tomu přidal „drobnost“, totiž že – s ohledem na to, kolik času člověk tráví prací – není vůbec od věci, když v ní člověk smysl vidí.

          Dokonce mi zkušenost říká, že člověk, kterého práce baví a tráví v ní poměrně dost času je mnohem spokojenější než takový, kterého to nebaví a od 9 přemýšlí nad tím až vypadne.

          1. Vo tom žádná. Tvoje slova moje řeč :)

          2. Má práce je tvůrčí. Nestojím u pásu. Na porady chodím jen když opravdu potřebují znát můj názor a jen na dobu, kdy je daná problematika řešena. A majiteli jsem vysvětlil, že pokud chce ode mne realizaci, dostane jí v termínu, ale musí mi dát čas na regeneraci. Stojí o mne (zatím), tak mé potřeby respektuje. V práci jsem rád, ale u včel, na volejbale, na kole, s kapelou či v dílně je mi taky dobře. Zuby nehty si tuto svobodu hájím.

            1. PAKO-: a kdo ji nehájí, ten je vadnej a Matrix vyhrál. Ještě mi tam chybí eurosojuz a diktát z brusele, ale do příště se polepším a vhodné věty vymyslím, Vy čestná výjimko.

            2. Vy máte kapelu? K vašemu jménu mi pasuje tato.

  9. Autor dobra schiza. Bude centralne narizeno zruseni zmen casu = „diktat z Brusele!“. Nicmene staty dostanou v „prechodnem“ roce na vyber = „podivejte jaky chaos tu chteji dopustit, kdyz je nechavaji si vybrat!“. :-D

    1. A není náhodou schizofrenní právě to, že si budeme přeřizovat hodinky ne na jaře a na podzim, ale vždycky v Rozvadově?

      1. Nebudeme. At to dopadne jak to dopadne, stredni Evropa pojede podle Nemecka.
        Ale zrovna tahle otazka je jako stvorena pro celoevropské referendum. Ale podle myho to vysumi do ztracena a bude se dal posouvat.

        1. Prečo by to malo byť stvorené na referendum? 49% bude chcieť tak a 51% naopak. Furt bude cca polovica nespokojná. Stačí to rozhodnúť od stola a výsledok je rovnaký.

          1. Tak da se stanovit kvorum, ze. Ale osobne vbych si tipnul, ze vetsina lidi by byla pro zachovani stavajiciho stavu, tj stridani. Oni zastanci zrušení stridani byli sice vzdycky dost hlasiti, ale nikdy jich nebylo moc, soude podle podpory jakou jejich snahy mely.

      2. PAKO-: a kdyby, tak co? Mluvíte jak neskutečně omezený hlupák. Zkuste to v Maďarsku, určitě tam Vaše „a to si budeme přeřizovat hodinky v Oradei místo na jaře“ vzbudí zaslouženou pozornost.

        Mě by to bylo úplně fuk. Souhlasím se shanem, že my budeme mít to, co Němci, takže tohle je zrovna mimo, ale pokud bych měl mít možnost mezi celoročním zimním jako DE a celoročním letním a v Rozvadově měnit čas, jsem všema 20 pro měnění času.

        1. Me osobne je to emocne v podstate fuk a ciste logicky vzato, tak celorocni SEC ma nevyhodu ze je v lete zbytecne brzo svetlo a vecer, zatimco u celorocniho SLČ je zase problém ze je v zimě rano dlouho tma, takze se stridani casu jevi jako nejmin problematicky kompromis, ktery sice malokoho nadchne, ale zase malokoho bude vylozene srat, zatimco u levnyho casu budou nakonec nasrany vsichni.

          1. shane: nerozumím, proč by stabilní SLČ měl někoho štvát. Prostě tomu nerozumím – že se pár dní v roce bude vstávat za tmy? Mě „ráno dlouho tma“ jako „problém“ prostě nepřijde.

            Naopak světlo od 4 mi nevyhovuje, takže stejně „vstávám za tmy“, protože mám závěsy. Současně je mi světlo v takovou hodinu úplně k ničemu, neb se snažím spát (a soudě dle toho, jak to tou dobou vypadá venku, nejsem sám – občas se člověk venku vyskytne, typicky když jedu na služebku). Naopak světlo večer se velmi hodí na cokoliv, od grilování přes sport po práci venku.

            1. Tak nespavcum asi vadi kdyz maj jeste ctyri hodiny po probuzeni tmu. Vzhledem k tomu kolik lidi se bije za staly „zimni“ tak s letnim nejaky problem maj, i kdyz pulka se jich ohani „prirozenosti“. Ja bych kdyz uz tak taky radši letni, takže vymejsleni argumentu proc „zimni“ moc casu nevěnuju.

              1. shane: jak „mají tmu“? Nespavec nemá doma světla? Já zatím nevidel ani jednoho člověka, který by chtěl zimní čas a měl k tomu aspoň vzdáleně racionální argument. Ani tady, ani jinde. Sousedka chce například zimní čas proto, protože ji štve, že ve 4 ráno soused tůruje auto a už aby to skončilo.

            2. Me to sere, ja chci cas astronomicky, SEC. Nechapu, proc by nekoho melo srat svitani ve 3 rano a vychod slunce ve 3:30 tech par dni v roce. Svetlo od 4 je mi u prdele, jenom mi proste vic biologicky odpovida SEC. Svetlo vecer je mi u prdele, protoze stejne venku nic nedelam a jestli sedim na zahradce u piva za tmy nebo pri zapadu slunce je mi u prdele, protoze tam sedim kvuli pivu a lidem a ne kvuli vyhledu na zapadajici slunce.

              Jako kdyby lidi byli ruzni nebo co.

              Nerozumim, proc by mel stabilni SEC nekoho stvat, fakt ne.
              /s

              1. deacon: večer je Vám jedno, kdy se stmívá, fajn, takže Vám nevadí, když to bude o hodinu později, to jsem rád. Nicméně Vám to vadí, protože to prý „biologicky víc odpovídá“. Můžete to nějak rozvést? Čemu to odpovídá, jak se to projevuje?

                Mě mimochodem východ slunce ve 3:30 nevadí, mám zatažené závěsy stejně jako ve 4:30.

                1. mě by čistě biorytmicky vyhovovalo něco jako rurální čas, tedy plovoucí délka denní a noční hodiny podle roční doby, prostě každý den v 6:00 slunce vychází, v 12:00 je nejvýše, v 18:00 zapadá. všechno ostatní je trapný kompromis. to by byla panečku výzva pro tvorbu jízdních řádů a vykazování pracovní doby. a jako bonus bych tím spolehlivě rozzuřil veškeré obyvatelstvo.

                  1. anebo tedy nějaká modifikace staročeského času, kde by se nezačínalo počítat od západu slunce, ale od východu.

                    a jako přehledný a praktický kompromis navrhuji ročně točit tři (respektive čtyři) časy, středoevropský (v zimě), CET+1 (na jaře a na podzim) a CET+2 v létě.

                  2. Lukas B.: to už ale jdete do zkracování času, protože dnes při délce dne 9:43 není Váš ideál možné dosáhnout ani zdaleka a haprují více než 2 hodiny… To si nemyslím, že je výzva pro tvorbu jízdních řádů, ale hlavně pro počítání délky hodiny, když 6-18 = 9:43 třeba dnes a přes 16 hodin v létě. To už fakt není na diskusi:-)

                    1. ano, plovoucí délka hodiny ve dne a v noci opravdu není na diskusi, to je v našich zeměpisných šířkách tradiční biorytmus. podívejte se na medvědy, ti to mají podobně. to, že se Vám to zdá haprující, vypovídá o jediném – že si potřebujete poposednout.

                2. Kdyz vstavam v 7 SEC tak vstanu bez problemu, kdyz se o to same pokusim v SELC(7), tak jsem zombie a rozbitej jak cikansky hracky a je jedno jak dlouho to praktikuju. Mi by tolik nevadilo praktikovat 8 SELC/7 SEC, ale tak nejak mam pak problemy s postou a ruznejma jinejma sluzbama. Vyres mi problem, ze spousta dulezitych veci zavira mezi 17. a 18. a ja nebudu mit problem. Proste do prace na 9:30 neni idealni z hlediska sluzeb. Pridam do toho i fakt, ze parkoviste u prace je v te dobe plne a MHD jezdi mene casto, coz taky nepomaha(jinak by to bylo 9:15, coz by pro velkou cast sluzeb bylo hranicnich, ale dalo by se to stihat).

                  Spousta odpurcu letniho casu IMO nema problem s letnim casem jako takovym, ale s tim, ze kdyz budou fungovat podle sveho zimniho biorytmu, tak budou mit na vyber omezene sluzby, ktere jsou na tom s dostupnosti na hovno. Treba ja si v letnim casu musim bud privstat a byt cely den nasrany, nebo zajet do lekarny 30 minut daleko, misto abych navstivil jednu z 5, ktere jsou okolo me prace/bydliste. JENZE VSEHCNY ZAVIRAJI PRED 18. (a rano to nestihnu, jinak bych prisel do prace pozde) A to mam relativne volnou pracovni dobu, bohuzel dulezita schuzka v 9:45 :/ Lekarna je jenom jeden z prikladu, protoze diky svemu stavu tam musim kazdou chvili pro nejaky drogy.

                  +- 30 minut, podle toho, jak saskuje slunce.

                  Takze to muzeme upravit na to, ze v SEC mi vice odpovidaji oteviraci doby.

                  1. deacon: a to chodíte spát stejně, tj. po dejme tomu 8 hodinách spánku 23-7 jste v pohodě, ale 22-6 je to hrůza? I dlouhodobě? A na cestách to máte jak?

                    Jinak moc nerozumím Vaší pracovní době, když 9:30 není ideální z hlediska služeb – snad i ta pošta v Horní Dolní otvírá v 8 a lékárna taky (mám zkušenosti s prdelákovem 3k obyvatel – pošta 8, lékárna 7:30). Pekárna v 5. Otevřeno je vše do 17, takže na to je nutné myslet, pokud chce člověk něco odpoledne.

                    Samozřejmě, máte-li to jak to popisujete, OK, ale to jste z mé zkušenosti výjimka jak v těch problémech se vstáváním (neznám nikoho), tak pokud jde o otvíračku.

          2. Bodejť, koho by to nesralo, všude budou mít jako vždycky čas normální, jenom na Čechy zase zůstane ten levnej, to je ale skandál… ;-)

            1. Nojo, uz to vidim (ono je tam toho vic) . Zkurvenej dotykac a automaticky opravy. A ano, je to i prstama. Kdybych mel prsty jak sirky, tak by se to nestavalo.

            2. Levnej cas je nahodou plus. Cesi na slevy slysej.

              1. No a který je ten levnější? Zimní nebo letní? S levnými mobily a tlustými prsty vyjde ekonomická studie jednoznačně pro ten letní.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017