Tisíc malých nepřátel - zpět na článek

Počet komentářů: 11

  1. Už jsem to sem dával jednou. Tak znova. Ayn Rand – ……..vážně jste si myslel, že ty zákony píšeme proto, aby se dodržovali? ušklíbl se. vždyť my chceme aby se porušovaly. Pokud vám to ještě nedošlo, tak tady proti sobě nemáte partu nějakých skautíků. Doba vznešených ideí dávno minula. Nám jde o moc a myslíme to smrtelně vážně.
    Vy podnikavci jste to neváleli špatně, ale teprve my celou hru doopravdy prokoukli, a vy byste se s tím měli smířit. Nevinným totiž nelze vládnout. Stát má jednu jedinnou pravomoc – zatočit s tím, kdo překročí zákon. Jenže když není dost pachatelů, musí si nějaké obstarat. A tak začne stavět mimo zákon kde co, až už není možné normálně žít, aniž by se člověk proti něčemu neprovinil. Národ poctivců není nikomu k užitku. Z takového nic nekouká. Stačí ale schválit pár zákonů, které nelze ani dodržovat, ani vymáhat, ani objektivně vykládat, a rázem máte národ provinilců. A těm už vládnout lze. Taková jsou tedy pravidla, taková je hra, a jakmile ji pochopíte, bude s vámi mnohem snažší domluva……..

  2. Problem legitimity a legality uz davno hezky definoval Max Weber.

  3. souhlas, ja jen pouzivam misto „nelegitimni“ vyraz kriminalni a misto „nespravne“ vyraz zlocinne.

    1. Pojmy „kriminální“ a „zločinné“ jsou u Vás rovnocenné nebo se nějak liší?

      1. kriminalni jsou cinny, za ktere hrozi kriminal, ne nutne zle – tedy nelegitini.
        zlocinne jsou cinny, ktere jsou zle, ne nutne protizakonne – tedy nespravne.

        lepe uz to vysvetlit asi nedokazu.

        1. Děkuji, to je naprosto jasné a přehledné – jinými slovy rozlišujete činy trestné a trestuhodné, což dává smysl…

          1. P.S. Akorát to „nelegální“ a „nelegitimní“ máte tuším opačně…

            1. jj, taky bych radeji pouzil ne/legalni, ale chtel jsem pouzit autorovu terminologii. taky je mozne ze jsem byl je nepozorny a pouzil ji spatne, tedy jinak nez autor zamyslel.

              ne/legitimni bych osobne pouzil/definoval uplne jinak.

  4. Nejsem si nějak jistý. Nemohu se dopídit jak se pozná správný-nesprávný. Ve většině případů co bývá pro mne správné, pro souseda je to nesprávné. Správný-nesprávný asi nelze k ničemu použít. Je to spíš filozofie než nějaký měřitelný pojem.

    1. uznavam ze v nekterych pripadech muze byt spravne-nespravne jen vemi tezko jednoznacne a jen tezko se da merit – proto si take lide ve vsech dobach vybyraji ze sveho stredu ty nejduveryhodnejsi jedince kterym davaji za ukol v techto sporech rozhodnout.

      a ne, neni to tak, ze pokud je to pro Vas vyhodne, tak je to zaroven i spravne. pokud jsem Vas jen spatne pochopil, tak prosim uvedte nejaky konkretni z vetsiny pripadu kdy se ruzni Vase spravne od sousedova.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017