Test: Obytný Fiat Ducato aneb infekce karavaningem - zpět na článek

Počet komentářů: 26

  1. Já spojil bydlíkové dovolené s youngtimerem taky. Před třemi lety jsem za odstupné koupil místo pár gramů investičního zlata dvě tuny investičního plechu – VW T2b r.v. 1987. Bez Westfalia vestavby, s 2,0l vzduchem chlazeným flat-4 (51kW). Dodělal jsem dozadu skládací postel, jinak je auto zatím lehce punkové. Letos desetidenní dovolená – 2000km – Grossglockner, Benátky, Villach. Já, žena a dvě děti. Nádhera, užili jsme si tu svobodu se kdykoli sebrat a odjet. Dokonce jsme v Italii vedle takovedleho Ducata v kempu parkovali. Když je hezky spím pod širákem, ale dovnitř se ve 4 zatím vejdeme. A na intimní chvilky je to letiště ideální…zatahnou se záclonky a tlumiče se postarají o zbytek. A potkat na Nockalm Str. v protisměru veteránskou rally http://www.ennstal-classic.at/en/ennstal_classic/teilnehmer/entries/enc/ – asi největší highlight celého výletu. Jen ta cena…busíci už jsou za raketu…

    1. T2 z roku 1987? To už se sedm let dělala T3, od roku 1983 s Wasserboxerem. Nebo je to brazilská produkce?

  2. Jenom technická: Ducato 2.5D z roku 1987 emisní normu EURO2 nikdy neplnilo, neplní a plnit nemůže, protože norma Euro2 je platná někdy snad od roku 1996. Do TP vozu z roku 1987 ji mohl zapsat jen naprostý trotl. Toto auto by tím pádem nemělo nikdy projít kontrolovou ME a mělo by být vyřazeno jako nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích (neplnící hodnoty stanovené v technickém průkazu).

    1. Mam tomu rozumet tak, ze ten motor to neplni proste konstrukcne, nebo to neplni proste proto, ze ta norma vznikla pozdeji?

      1. Samozřejmě nejdůležitější je skutečnost, že ta norma je novější než ono auto a tak nemohlo být podle ní nikdy homologováno.
        Existuje možnost, že ÚVMV udělá certifikovaný test vozidla, které bylo homologováno před platností nějaké normy na její plnění. Tato legrace stojí konkrétně u emisní normy cca 17 800 Kč bez DPH a u tohoto konkrétního vozu by pravděpodobně ojnice a vanu vraceli zvlášť s výsledky měření, že NEPLNÍ (ona ji reálně totiž neplní ani stará dieselová auta, která byla podle ní coby nová homologována).
        Proč to vlastně řeším: kvůli pár takovýmto lidem, kteří páchají vyslovené prasárny, pak dochází k buzeraci a utahování šroubů nás ostatních. Možná jste si toho někdo už všiml, že na ME vám již lezou přes OBDII do ŘJ a zákon stanoví, že vozidlo, které má nějaký záznam ve výpisu závad ŘJ je nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích. Nedávno se řešila kauza jakého Nissana, který neproše ME jen proto, že v paměti závad měl vypsánu občasnou chybu immobilizéru. Nyní se to tedy dělá tak, že pokud technik závadu smaže a závada se oět po dalších 5 pokusů nevyskytne, auto ME projde. Jenom upozorňuji, že nedávno jsem řešil u jedné Giulietty QV hlášku o závadě zámků, která po vymazání vždy znovu nakočila po zamčení vozu, aniž by s odemykáním či zamykáním vozu byl jakýkoli zjistitelný problém. Navíc vliv takovýchto závad na emise je jednoznačně nulový.
        A to nehovořím o tom, že součástí tohoto „emisního boje“ se již stává na útok na přemapované ŘJ, které mají sice z hlediska emisí nulový měřitelný význam (dokonce jsou ve standardním měření čistší díky lepšímu spalování kvalitnějšího benzinu), ale je snaha postavit takové úpravy mimo zákon s odůvodněním, že mapy ŘJ nevyhovují těm homologovaným, aniž by se řešilo, zda odchylka má či nemá nějaký dopad na bezpečnost či životní prostředí.
        A za to vše vděčíme právě lidem, kteří nemají žádné zábrany a u auta z roku 1987 klidně zfalšují doklad o tom, že plní normu platnou od roku cca 1996.
        FAKT MOC DÍKY!!!

        1. Peugeoty, filcky a golfy vyrobené PŘED rokem 1996 na tuto normu bez problémů dosáhnou. Ty motory se nedělaly na hranici Euro 1, ale prostě kvalitně. Tedy není problém si přes Dekru nebo výrobce LEGÁLNĚ doplnit do TL vyšší normu. Udržovaný favorit na emisích také bez problémů splní limit EURO 2, Ovšem zapsat ho už nelze.
          Dle autora by mu Dekra LEGÁLNĚ vystavila potvrzení o plnění, jenom se mu nechtělo dávat 3 litry za kus papíru, tak je elegantně obešel. Což by se zrovna na tomto webu mělo setkat s potleskem, vzhledem k tomu jaké nadšení tady budí sebemenší omrdávka vůči byrokracii.

    2. Citroen BX 1.8 TD, r.v. 1985 – EURO 2. Dopsáno do původního techničáku.
      Felicie 1.3 r.v. 1994 – EURO 2. Při koupi už zaneseno v novém TL, já se stal sedmým majitelem.

  3. docela by mne zajimalo jestli se dela opravdu obytny vuz (ne prives) do 3.5t ktery je opravdu v nasich zemepis. sirkach mozne pouzivat k celorocnimu bydleni, tj. totalni nezavislost na inz. sitich, vlastni nadrze na vodu, odpadni nadrze, wc, sprcha, plyn, elektrina pres elektrocentralu na benzin, klima pro spani v lete atd.. zkratka absolutne sobestacny „rodinny domek na 4 kolech“ a pokud ano, kam se s tim jezdi vyprazdnit treba tu nadrz od wc a nacerpat nadrze na vodu jestli jsou nekde ty spravny „porty“a taky kde s takovou motorizovanou maringotkou lze celorocne na stejnem miste za mensi penize „bydlet“ ? v usa docela dost lidi bydli v privesech, mobilhousech .. ale i autech ale tam jsou k tomu urceny „kempy“ kde maj pristup k inz. sitim a bydli tak roky jen plati najem pozemku https://en.wikipedia.org/wiki/Trailer_park

    1. Ale tohle neni problem auta,je to otazka spis toho placu.Velke nadrze ma kazdy integral a i vetsina beznych bydliku.Spis musis stat tam,kde je mozne byt pichnuty na odpad, vodu a elektrinu. V Rakousku jsem v takovem kempu kousek od Insbruku byl. Prijedes, vsechno pripojis (i zvlast odpad na WC) a trada.

    2. celoroční bydlení do 3,5t je nereálné, nevejdeš se prostorově a hmotnostně s nezbytným vybavením.

      1. Velmi by ma zaujimalo ze preco sa europske krajiny tak krcovite drzia tych 3.5t. Auta su stale vacsie a tazsie, dnes ma celkovu hmotnost nad 3.5 aj poctivejsi pickup. Tuto (Ontario, Kanada) bezny vodicak plati do 11 ton. A to tunajsi vodici vodicskymi schopnostami nijako mimoriadne neoplyvaju. Skor naopak.
        To by sa naozaj zrutil svet keby sa ta 3.5 tonova hranica posunula vyssie? Aj ked mozno nie do tych 11 ton, ale povedzme do 7?

        1. I kdyby se náhodou platnost běžného řidičáku zvýšila i třeba na těch 11 tun, neřeší se tím skoro nic. Pro vozidla nad 3,5t zde pořád budou nevýhody v podobě mýtného, zákazů vjezdu a zón zákazů stání nad 3,5t a další.. Dodělat si řp.sk. C je u těchto vozidel ten nejmenší problém.

        2. To omezeni je pakarna, protoze to stejne nic nevypovida o schopnostech ridice. Dokazu pochopit, ze sirka vozidla je limitovana temi evropskymi pidisilnicemi, ktere v Americe prakticky nejsou, protoze tam se stavelo na zelenym a po zkusenostech prave z Evropy.

          Ale hmotnost? Kdyz dokaze pipka v mejdlovy krabicce vyradit ceskou armadu z bojeschopnosti, tak evidentne o hmotnosti to neni.

          Ale hodi se to do kramu buzeracnimu aparatu. Kdyby mohl, tak buzeruje uz od tuny. Staci se podivat na ten kolotoc okolo privesu.

          1. Nejzábavnější, myslím, tady je ta byrokratická überzhovadilost, podle níž těžký přívěs za Oktávkou tahat smím; ale jakmile jej vezmu a přendám za Range Rovera (což je ze všech myslitelných a vyčíslitelných hledisek vždy daleko bezpečnější), najednou se ze zákona okamžitě stávám vrahem malých dětí.

  4. Jinak tu rezervu u motoru míval i Citroen.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017