Šumava cyklistická - zpět na článek

komentářů 249

 1. Na dálnicích je moc kamionů, na cyklotrasách moc cyklistů, kolem hospod moc ožralů na koupalištích už taky není k hnutí. Jestli ono nebude moc tamtěch jo lidí, to bude ono lidi bych zakázal!

  1. Slusnych a ohleduplnych lidi se vejde vsude dost.

   1. +1

   2. teda nevím jestli máte tchyni a jestli ano, zda je slušná, ale představte si, že byste trávil celý den ve společnosti padesáti tchyní. a co druhý, třetí den? nabídnete celý týden a budete se těšit?
    ono je to tak, že většina lidí je v podstatě dobrých a snášenlivých a dva náhodně vybraní z davu se spolu s velkou pravděpodobností nějak snesou a vyjdou si vstříc. jak jich dáte dohromady dva tisíce, a nacpete je do prostoru, kam by se pohodlně vešly tři stovky, notabene každého vybavíte očekáváním, jak to tam bude príma vopuštěné a příjemné, tak se navzájem sežerou. pro sebe to řeším tak, že se davům plánovitě vyhýbám, a chci-li podívat tam, kde normálně chodí davy, vyrážím v únoru ve čtvrtek brzo ráno v mlze a dešti. vyrazit první červencový týden na Vltavu pod Vyšákem a vyjíždět před polednem, nebo na podobně provařené místo, a očekávat liduprázdnou krajinu zvonící dětským smíchem s občasným výskytem milých a tolerantních lidí je poněkud nerozumné.

    1. Lukas B. Tak řešení jste našel – části to zakážete a je to, ne? Možná byste mohl agitovat ve Vyšáku proti těm, kdo tam dojedou autem nebo tak něco, aby to bylo „spravedlivé“. Kdo přijede MHD a nejlépe pošlape z Krumlova po svých s krosnou a lodí na zádech, jen ten si zaslouží cestu dolů na vodě. Kdo tam zbaběle vyjel autem, toho bych tam vůbec nepustil.

     1. možná by nebylo na škodu, kdybyste si přiložil vobklad, v tomto horku to pomáhá. na vltavě pod vyšákem to nijak smysluplně omezit nejde, a navíc je na to navalenej obrovskej podivnej byznys půjčoven, kempů a náleven. mimochodem, ad elektrokola a jiná diskuse, pod vyšákem se jezdí na pádlovačkách, motorové čluny tam jsou zakázané už od nepaměti. jo uznávám, tohle přirovnání kulhá.
      ale pamatuji na přelomu osmdesátek a devadesátek, kdy vodáctví raketově rostlo (boom půjčoven, vynález plastové lodi, se kterou se dá drhnou a nemusí se každej večer hnusně lepit, vynořili se ochotní dopravci s mikrobusem a vlekem na lodě, a nebylo najednou nutno podstupovat martýrium s dopravou lodí po dráze), a najednou během tří let se z jednotek nebo málo desítek lidí na tábořištích a na řece staly stovky a možná tisíce, a živě si pamatuju konflikty vodáci/rybáři a vodáci/vlastníci pozemků. sedláci vyhráli, neboli přemnožení pádlisti byly nahnáni do kempů, a rybáři ustoupili, čili chodí k řece brzo ráno a první lodí balí nádobíčko. vodáci hodní toho názvu to dávno vzdali a jezdí obskurní potoky v předjaří a dovolenkovejm řekám se vyhýbají jako čert kříži.

      1. Lukas B. vidíte, jak rychle se Vám omezování znelíbilo. Zrcadlo je potvora, že? I když pořád jste ještě schopen říct, že na horách je Vaše omezování „smysluplné“. Není, je stejně hloupé jako to, které jsem naznačil. Jen Vám se líbí, tak si myslíte, že „to je něco jiného“.

       Konflikty s vlastníky pozemků jsem nezažil, neb jsem automaticky zamířil do kempu. Komu se zdá být kemp špatný a raději se roztahuje na cizím pozemku, bo tam má sourkomí nebo co k tomu lidi vede, ten ať se klidně vztekne. Konflikt s rybářem taky ne, ale možná je to tím, že už byli pryč. Dokonce se to srovnalo bez zákazu, hmm. Ale to by na horách nešlo, tam to „smysluplně“ zakážeme, jo!

       1. hory se dají do jisté míry omezit smysluplně a fér způsobem. řeka a centrum města těžko, respektive to co se odehrává s omezením počtu lodí nad lipnem nevzbuzuje nijak moc kladné ohlasy. a teď si představte turniket před centrem krumlova, který nepustí do centra víc než tisícovku lidí (pomiňme řev hospodských). v horách se dá dát poměrně jednoduše závora za parkoviště, a dále jenom po svých vlastní silou, která dokáže být dost silný a účinný filtr. naše polemika je, jestli elektrokolo pro mladé a zdravé je úplně po svých a jestli náhodou by se tedy neměly pustit na Dvoračky a na Zlaťák rovnou mopedy, a když tedy mopedy, prč ne motorky a proč ne auta (pogůglujte si historické letní fotky masarykovy silnice před zavedením zákazu vjezdu). ostatně, když zatoužím po letním výjezdu třeba na dvoračky, tak vyrážím za úsvitu a potkám za čtyřicet kilometrů tři pejskaře a dva běžce, a k žádným konfliktům nedochází.

        1. Lukas B: takže Vy tam vyjedete, protože máte fyzičku, zatímco když tam já kancelářskej vyjedu když mám motor, tak to je nefér? Mě naopak přijde fér, že se díky elektromotoru dostanu tam, kam bych se jinak nedostal.

         Argumentační fauly o motorkách mě nedojímají. Ty tady neřešíme, řešíme Vaši snahu ostatní omezovat s tím, že ten Váš způsob cesty na vrchol je ten „spravedlivý“. Mě naopak přijde, že spravedlivé je, že si tam vyjede kdo chce, někdo jen se šlapátky a někdo s elektromotorem. Ten prostor není totiž jen Váš a Vaše snaha se nedělit s ostatními skrze nějakou Vaši (dle mého pošahanou) verzi spravedlnosti je tak nějak na blinkání. Okecávat to můžete jak chcete.

         1. nevyjedete-li, máte plné právo si tam kolo v potu tváře vytlačit. taky to tak někdy a někde dělám. máte na to celý den. v tom Vám nikdo nebrání. akorát byste musel opravdu chtít. nechcete, oukej. ostatní jsou kecy. rovnost možností, nikoli výsledků.
          ausgerechnet krkonošskej problém je příliš mnoho lidí na příliš malé hory. dají se zavřít, vydražit nebo znepohodlnit. a dalo docela dost práce a trvalo to mnoho let domluvit s krnapem nějaké podmínky, jak legálně pustit kola např. k wiesenbaude, nebo pustit chlupaté lyže na některé nepříliš ochranářsky fokusované stráně. elektrokolisti a lenoši, co se nechají s lyžema k geiergucke vyvézt skútrem a pak v sobotu v poledne sjíždějí modrou stráň do toho házejí vidle a představují riziko absolutní stopky.

          1. Lukas B. Aha, takže právo vytlačit mám, právo použít elektromotor nemám. Dáno je to čím, to „právo“?

           Krásný, krásný. Žvaníte o „rovnostmi možností“, ale tu mou možnost mi chcete zakázat :-D Tak si taky kupte elektrokolo a nekvákejte, Vy jedna „rovnosti možností“.

          2. diskutovat s Vámi má smysl právě tak, jako soutěžit na paralympiádě. tak se mejte.

          3. Lukas B.: tak jistě, nachytán na hruškách prchá z diskuse, aby mohl nerušeně omezovat dle toho, co se zrovna jemu hodí. Jak typické. Nedivte se, až jinde omezí Vás zase nějakej pan rovná možnost Lukas. Vzpomeňte přitom na sebe.

          4. Souhlasím s Lukasem B. Ten totiž v tomto případě zastává svobodu, zatímco fatdwi zastává práva. Pomněte, že klíčovou je vždy přirozenost, ať už se bavíme teoreticky nebo prakticky. Tedy ti, kdo používají nepřirozené a rušivé pomůcky, ruší ty, kdo se chovají přirozeně. Svoboda někam dojít je pro ně málo a dožadují se práva dostat se tam pohodlně. To není žádná teorie, to vidíme kolem sebe neustále. Také vidíme, kam to dále vede – svoboda proti útokům je nahrazena právem nerozbít si nikde hubu, což vede k instalaci dalších pomůcek a varování. V roce 2006 mě na pláži v Portugalsku jakýsi zřízenec vykazoval z moře, protože byly vlny. Zřejmě další důsledek nahrazení svobody nebýt utopen právem neutopit se. Když má někdo svobodu vyjít pěšky někam s batohem a spát tam pod širákem, proč by někdo jiný neměl mít právo vyjet tam s dodávkou a sound systémem!? Kdo určí, co se smí a co nesmí? Přirozenost? Ta je nespravedlivá, díky bohu za ten pokrok.

          5. Sandstorm: přijde mi zvláštní hájit jeden druh cykloušů před druhými „přirozeností“. Pokud se bavíme o ní, tak zakázat cyklouše všechny a kdo tam nevyjde po svých, má smůlu. Zvlášť když se k diskusi přidá ona přirozenost, pak je jednoznačně na straně chodců.

           Bez úprav, umožňující pohyb „nepřirozených pomůcek“, mezi jaké nutně patří i kolo, by se tam žádný cyklouš nedostal.

          6. Lukas B. 3.8.2018 v 13:50

           Tak vono by bylo logické (a jedině správné) pokud je voněco echt dračka tam zavést vstupné, případně pokud již je tak zdražit.
           Ale to by zakazovačům jeblo, že?

 2. Výborný článek; v Polabí, kde pro chodce a cyklisty u Labe vzniklo množství asfaltových cest pro chodce a cyklisty (a cyklisti vždy nejdřív tvrdí, že to jsou cyklostezky, protože neumí nebo nechtějí umět značky), tak jsou konflikty mezi chodci, cyklisty, pejskaři a inlajnisty na denním pořádku a největší bitvy propukají na FB skupinách, týkajících se místních. Kdo může, na tyhle chodníky už ani nepáchne a jezdí si v klidu po lesích po spoustě krásných a klidných cest.

  K těm „horským cyklistům“ ještě jedna poznámka: v prosinci se na několik měsíců mění v běžkaře a na známých a značených stopách, jako je třeba Jizerská magistrála, se často chovají jako cyklisté v létě. Jen výbava je trošku jiná. Bruslaři schválně ničí klasickou stopu, špičkami běžek naznačují útok do protijedoucích, hůlky létají do všech stran.

  Naštěstí skoro všude se dají najít cesty, kam ani cyklisté, ani běžkaři nemůžou, a to jsou ta nejlepší. Místní je znají. A když tam cyklista zabloudí, buď musí kolo nést na zádech, nebo si rozbije hubu, a běžkař nápodobně.

 3. Aha, takze „lustrovani“ toho kdo, kdy, kam a proc jede motorovym vozidlem je naproste zlo. Jizda v aute/motorce pro radost je naprosto cool zalezitost…ale beda pokud pro radost sednes na kolo! V tu chvili do tepe bude DF uderka tepat, ze nejezdis na spravnych mistech, spravne se nerozhlizis, spravne si nevsimas kyticek okolo cesty, nemas spravne kolo bez motorku, jsi nespravne oblecen… :-D

  1. noclaf: jako chodce mě motorka neohrožuje. Jako řidiče nezdržuje. Proč by mi tedy měla vadit?

   Cyklouš mě ohrožuje jako chodce ve městě na chodníku (v centru Brna se i díky agitkám Hollanova Hnít Brno dějí divy) i na cestě kolem řeky (protože on jede jakýsi imaginární závod a bere ho běs, když se musí o cestu dělit). Jako řidiče mě zdržuje (velmi často potkávám nebo jsem součástí vláčků ve složení zrmd cyklouš – autobus – hromada aut) a ohrožuje (jízda vedle sebe v nepřehledných místech, kde tak může jet prostě jenom zmrd, tedy cyklouš).

   Ze stejných důvodů – a jistě Vás to překvapí – tady nejsou články proti hráčům tenisu nebo ping-pongu a spoustě jiných sportů, protože jejich provozovatelé se nedostávají do konfliktu s těmi, které jejich sport nezajímá. V tomto směru má cykloušství speciální postavení a proto tak imponuje frustrátům, kteří se chovají, no jako frustráti.

   1. Aha, takze ty mas pravo byt nasrany na cyklistu protoze te zdrzuje na silnici, ale cyklista ma byt jako beranek kdyz ho zdrzujou pesaci na cyklostezce/cyklotrase. :D To je kurva doublethink jak vino.
    Co si myslite? Ze cyklisti jsou jinej zivocisnej druh? A na Sumavu se teleportujou? Ne. Je to o nastaveni spolecnosti – ten kdo desne „pospicha“ v aute, pak bude pravdepodobne desne „pospichat“ i na kole.
    Silnice nejsou jen pro motorovy vozidla a cyklotrasy nejsou jen pro kola – a problem nejsou motoristi nebo cyklisti, problem jsou ->lidi<- kteri nejsou schopni v klidu prostor sdilet.

    1. „ty mas pravo byt nasrany na cyklistu protoze te zdrzuje na silnici, ale cyklista ma byt jako beranek kdyz ho zdrzujou pesaci na cyklostezce/cyklotrase“ – nevím, jestli má být jako beránek, ale zpravidla není. Zrovna ondyno mi takhle přečuhoval loktík (cyklostezka je od lidostezky oddělená jen pruhem) a cykloun se vztekal, jak kdybych mu sežral křečka.

    2. Pouze pumpičkáři serou všechny ostatní, protože se v libovolném prostředí chovají jako poslední vejmrdla.

     1. Ne, pumpickari „vsechny“ serou, protoze nemaji ten luxus „vlastniho“ prostoru a musi ho sharovat budto s vyrazne pomalejsima nebo vyrazne rychlejsima – a jeste k tomu lidi byli zvykli, ze ten prostor byl driv jenom „jejich“. A ja s cyklistama vetsinou problem nemam – jsou mezi nima kokoti, ale vetsina je uplne v pohode (stejne jako je uplne v pohode vetsina motoristu a chodcu).

      1. To je pěkná píčovina.

       1. To je pekny argument. :)

        1. Já píšu pouze fakta.

      2. noclaf: ježíš ono se nám to teď rozplakalo, chudáčku, ty nemáš ten luxus, takže musíš otravovat ostatní? Já teda taky musím na kurt, nemám ten luxus, že bych ho měl u baráku, ale prostě mě nenapadlo dát síť na ulici a začít hrát tam. Prostě si zajdi na velodrom a můžeš jezdit do aleluja, žádný chodec tam není, mě taky žádný nezavazí při forehandu.

       V tomto souhlas se Sysopem, ideálem by bylo ti ten luxus dopřát – postavit pár velodromů a jinde šmytec. Chceš si zajezdit, vadí ti auta a chodci? Super, tady máš možnost a neotravuj.

       Jenže ne, ono by to chtělo cyklostezku tady a taky tam a ještě pár desítek km propojit a do lesa a na hory a všude. Ksindl.

       1. Aaaa, osobni utoky, bozidku to je roztomily. :)

        Mne na kole auta ani chodci nevadi. :) Akorat na tomhle serveru je evidentne spousta autickaru a chodcu, kterym vadim ja. Si zridte nejakej autodrom na jezdeni dokola (mate uz v Brne a Moste, ne?) a chodcodrom na chozeni dokola (atleticky stadion asi postaci) kdyz s cyklistama mate takovej problem.

        1. noclaf: za naše peníze už se zřídily silnice. Na cestu do práce je jaksi autodrom k hownu. Na ježdění závodní na něj naopak jezdím. To ty máš problém jezdit na kole v uzavřeném prostoru, protože tě to nebaví a tak to musím tolerovat.

         A znovu a znovu: chodec chodce neohrožuje. Řidič chodce v lese taky ne. Řidič řidiče ani chodce na silnici nezdržuje (ne z principu svého pohybu). Takže ta neustálá snaha dělat z ostatních problémy, aby jako nebylo tak jasné, že zmrd jsi ty, to už začíná být zoufalé.

         1. Cyklista cyklistu taky vetsinou neohrozuje. To je fakt spis zoufaly, tahle uroven argumentace.
          Ja fakt netusim proc by cyklisty melo trapit, ze nekomu vadi, jakej dopravni prostredek pouzivaji.

          Jeste jednou – chodim, jezdim na kole, ridim – ani v jednom pripade me ty ostatni skupiny nejak zasadne nevadi. Jestli to spis neni o toleranci a klidu v ramci prostoru kterej sdilime.

          Presne jak psal starter…“My jsme pro tu svobodu, ale tu naši samozřejmě“

          1. noclaf: jo, zoufalý to je. My se snad bavíme o tom velodromu či co? Bavíme se o smíšeném provozu a tam je to jasný.

           Jo jo, souhlasím, ty si budeš jezdit kde chceš, ostatní ať se klidně poserou a když se jim to nelíbí, mají ti postavit stadion (před barákem, že jo).

          2. noclaf: Kdyby pumpičkáři měli čitelnosz jízdy, akceleraci a průměrnou rychlost shodnou s dominantní dopravou na silnici, kde by se tak rádi pohybovali, tedy s průměrným automobilem nižší třídy, myslím, že by tady žádné třenice nevznikaly. Proto taky autíčkáři tolerují motorkáře, protože ti svou rychlostí nijak nenarušují plynulost dopravy na předmětné silnici. To a pak nedostatek sebereflexe ze strany pumpiček, příkladů bylo tady v diskusi popsáno dost. Dokud bude většina pumpiček mamrdi, co si svou „sportovní“ úchylku bezohledně povyšují nade vše ostatní, budou holt všichni cyklisté házeni do jednoho pytle. Já za volantem taky nemám čas rozlišovat, kdo je kdo, když jsem nucen flekovat na silnici první třídy ze stokilometrové rychlosti na dvacet km/h, protože s provozem v protisměru nedokážu dodržet bezpečnou vzdálenost při objíždění pumpičky – a že takových silnic je. A ten nedostatek sebereflexe pumpičkářů tkví hlavně v tom, že si vůbec, ale vůbec neuvědomují, že svou přítomností na silnicích s hustým a rychlým provozem jen vytváří vysoký potenciál pro vznik nebezpečné situace, který se může vymstít hlavně jim. Když jedu na babetě do práce, musím také po hlavní – ale jedu jen nezbytně tam, kde je široká krajnice, kde jsem schopen mít situaci v provozu pod kontrolou a kde nemám k disposici jinou alternativu. Jinak jedu po vedlejších silničkách, kde prostě nepřekážím rychlému provozu, i když si pár kilometrů navíc zajedu. Ale proč ne, babetu kola nebolí a když domů dojedu o pět minut později, ničemu to nevadí. No a na kole jezdím jen tam, kde není automobilový provoz prakticky žádný (jsou tady v okolí taková místa), jinak ho mám jako dopravní prostředek pro případ nouze, kdy není k disposici ani jedno z mých aut nebo moped / v blízké budoucnosti motorka.

       2. předpokládám, že abyste nikoho neomezil, tak na ten kurt chodíte kanálama. na kurt opravdu nemusíte, můžete dřepět doma, a Vaše cesta je zcela zbytná a na silnici ani chodníku nemáte co pohledávat.

        1. Lukas B. koukám, že jste nepochopil, že řešíme využití komunikace pro zábavu, která ostatní omezuje a ne pro to, pro co byla navržena-postavena. Když jdu na kurt pěšky, neomezuju ani nezdržuju nikoho. Když na něj jedu autem, dtto. Když na něj ale po silnici vyrazím na kole, udělám to s vědomím, že budu zdržovat a zavazet těm, kteří po té silnici jedou autem. Chápu, že to nechápete.

         1. Tak cyklistum postavte cyklostezky. Na silnicich vam cyklisti prekazi, na chodnicich je to armageddon s chodcema. Nekudy ale jaksi jet musi. A ne vzdycky se premistuji pro zabavu – ja se napriklad na kole obcasne dopravuju z/do prace.

          1. noclaf: tak jistě, ostatní by se měli starat, že? Typické. Měl by sis říkat nakic a ne noclaf.

          2. noclaf: přijde vám, že je cyklostezek málo a málo se jich staví? Nebo to myslíte jako úplnou náhradu silnic? Nestačí vám, že jezdíte po chodnících?
           Ad „Nekudy ale jaksi jet musi“ – nemusí, ale přesto mají kudy. Problém je v tom, že jim to nestačí. Víte, motoristé mají silnice, chodci chodníky a cyklisté tohle obojí plus cyklostezky (které btw ne vždy využívají, ačkoliv ze zákona musí). Co kurva ještě chcete?

          3. Malo jich je a malo se jich stavi. A pokud se stavi, tak jsou to predrazeny kokotiny bez koncepce vedouci odnikud nikam; nebo to jsou akorat namalovany cary na silnici + debilni legislativa (takovy ty cyklostezky s lesem znacek pri kazdym krizeni silnice) + casto jsou to takovy ostruvky, ze na cast trasy vecpali cyklostezku, na cast cyklotrasu, na cast vedou cyklotrasu po chodniku a cast jeste ani nevymysleli jak namalovat.

           Ja jsem s tim relativne v pohode. fatdwi ma problem s tim, ze jezdim na silnici. DF ma problem s tim, ze jezdim po lese. Ja tu situaci zas tak neprozivam a musim rict, ze na kole se mi i mezi autama jezdi do prace docela v klidu (ne, nemam soubeznou cyklostezku a nic jinyho mi v nekterych usecich nezbyva) – z praktickeho zivota mi to souziti pripada mnohem harmonictejsi nez tu nekteri vykresluji.

          4. Cyklistezek je jak nasráno a stejně ti vyjebanci překážejí na silnici, i když ta jejich zkutvystezka je hned vedle, soubězně s tou silnicí.

          5. Musi? Proc musi? Kdyz si koupim tank, tak musim mit moznost s tim nekudy projet, kam chci? Krome toho, prave mezi temi, kteri to maji opravdu jako dopravni prostredek do prace, je tech curaku nejmene.

          6. Sysop: ono zase kdyby se cyklostezky s parametry pro dálkový cykloprovoz stavěly podél páteřních tras mezi většími městy, myslím, že by to přínos mělo značný jak z hlediska zkrácení vzdálenosti pro šlapalisty, tak zvýšení plynulosti dopravy na souběžné silnici. Kdyby taková cyklotrasa umožnila i jízdy mopedů a podobných strojů, bylo by to ještě lepší.
           Typicky třeba ČB – Třeboň – JH, kde silnice jde docela pěknou trasou a kdyby se tam podél ní postavila taková rychlá cyklostezka, aspoň by z té silnice zmizeli petrobarevní mamrdi, co musí šlapat jako kurvy u Dubí po silnici a narušovat plynulý a rychlý provoz, co na téhle trase je.
           A to nemluvím o cyklopeklu, co se děje kolem Třeboně – už i oficiální média začínají kritizovat ty tlupy ozyklenců, co si udělaly cyklostezku z celé oblasti.

          7. No jo jenže stavět takovou multitepnu za jedny prachy a nechat tam jezdit nějaký ty věci s malým motorkem (třeba nějaké té nízké třídy A1/B) je takový logický a dává to nějakej smysl. Proto je to ve všeobecné kdemohkradcii naprosto neprůchozí :o)

          8. Z Trebone na Starou Hlinu je nova cyklostezka lesem a stejne kazdej desatej mamrd se mota v silnici.

    3. noclaf: ptal ses po důvodech, proč někomu vadí cyklouši a nevadí mu motorkáři.

     O doublethink se nejedná, protože se bavíme o koníčku. Když se jedu projet kabrioletem, ostatní na silnici nezdržuju a chodce mimo silnice neohrožuju. Dtto motorkář.

     Oproti tomu zmrd na kole když se „jede projet“ ostatní zdržuje (na silnici) a ohrožuje (mimo silnici).

     Zatímco já jdu hrát tenis na kurt a nikoliv na asfaltku před barák, cyklouš leze na silnici. Proč? Proč nejezdí na dráze, kde mu nikdo nebude zavazet a on nebude nikomu překážet?

     1. A proc ti co jezdi pro zabavu, nejezdi jenom na okruhu? Silnice by byly volnejsi. To je +- stejne dementni uvazovani…

      1. noclaf: koukám, že argumenty došly:-) Ještě jednou pro tupější: motorkář ani řidič na silnici nikoho nezdržují a na chodníku ani na lesní cestě neohrožují. Cyklouši ano.

       Já zcela rozumím tomu, proč si hlupák pumpičkář myslí, že by „silnice byly volnější“, protože dle sebe soudí i ostatní a myslí si, že se jedu projet někam do zácpy do města. Rozumím tomu, protože přesně takhle se pumpičkáři chovají. Nicméně není tomu tak, nevidím nic zábavného na tom se jít „projet“ do zácpy ve špičce. To je doména frustrátů na kolech.

       1. fatdwi: Třeba proto, že silnice je zřízena pro vozidla, případně chodce a ne pro hráče tenisu? Příměr s tenisem ukazuje zabedněnost :D
        A argument o zdržování – co když budu chtít jet po silnici 300? Mají se všichni ostatní taky klidit a vůbec nevyjíždět, protože by mě zdržovali?

        1. Goro: příměr s tenisem má na názorném příkladu ukázat, že sport lze provozovat bez otravování druhých a jako takový byl zvolen záměrně extrémně, aby to i blbec poznal. No, někdy dobrá vůle prostě nestačí.

         1. Principem tenisu neni pohyb po krajine. Trochu rozdil, ne?
          Chtel bych videt v ramci CR priklad sportu ktery probiha po zemi na vzdalenost desitek az stovek kilometru a nekoliduje s prostorem na provozovani jinych cinnosti.

          1. noclaf: principem tenisu je sport.

           Příklad sportu: motorsport. Tam se mi z principu nestalo, že bych v provozu potkal závodící speciál nebo že by mě nedejbože zdržoval. Běh. Neviděl jsem běžce, který by běžel po silnici a vedl za sebou vláček aut. Neviděl jsem vlastně už dlouho běžce, který by běžel po silnici.

           Neviděl jsem běžce, který by mi málem srazil dítě na lesní cestě. Neviděl jsem běžce, který by na mě řval „uhni“ jen proto, aby nemusel trochu přibrzdit. Neviděl jsem běžce, kteří by běželi vedle sebe na silnici a na zatroubení reagovali uřážkami a fakáči.

           Tohle je doména cykloušů. Ohrožovat a otravovat ostatní. Normální člověk tohle nedělá, proč by to dělal? Jaká je zábava jet po silnici na kole ve dvou, kolem mě brzdí auta, čekají, nadávají a já jim nadávám, že můžu, protože zákon to tak říká a tak se chovám jako zmrd? Jaká je zábava jet lesem a cinkat a řvát na lidi ať uhnou, protože teď jedu já?

          2. Jasne, protoze pro motorsport tu silnici rovnou zavrou pro vsechny. To je taky argument jak noha. :)

           BTW – mne bezec malem dite zrakvil – obihal par jdouci proti a nevsiml si pres ne, ze vedu vedle sebe dite. Nepovazuju kvuli tomu ale bezce en bloc za hovada.
           + vetsina tech konfliktu vyplyva z vetsiho rozdilu rychlosti, holt bezec neni o tolik rychlejsi nez chodec, ale cyklista je. A cim vetsi rozdil, tim vetsi potencial pro treci plochy. Chce to rozum a toleranci z obou stran. Samozrejme ze rvat „uhni“ je kokotina. Podobna kokotina jako pet lidi vedle sebe jdoucich tak, ze blokujou celou sirku cesty. Hovada jsou hovada bez ohledu na to, co pouzivaji v aktualni chvili na svoje premistovani.

          3. noclaf: co to zase meleš? Vytáhls uzavřené trati, tak teď se to nehodí, když jsem ti odpověděl? Pokud chceš argumentovat uzavírkou silnice, tak teda nevím, jestli sis pomohl, počet motoristických podniků na komunikacích je výrazně menší než těch cykloušských.

           A kolik takových bylo? Jak to mění celou situaci?

           Ano, toleranci by to chtělo, ale té se cykloušům jaksi nedostává. Tady je sice frekventovaná silnice, ale teď jedu JÁ a ostatní si počkají. Tady sice chodí lidi na kopec nebo na hrad, ale teď jedu JÁ a kokote uhni. Jak říkám, od cykloušů téměř denní chléb. Od běžce se mi to nestalo ani jednou.

          4. Tady je sice silnice, ale teď jedu autem JÁ, fatdwi. Takže všichni ostatní mi uhýbejte, ať náhodou nečekám. Hlavně vy cyklisti, bo teď jedu JÁ a kokote uhni.
           Koukám, že to sedí velmi přesně – pokud má čekat fatdwi, tak je to špatně, pokud mají čekat cyklisti, je to v pořádku :D

           Ještě to tady asi nezaznělo, ale cyklista má stejné právo používat silnici jako řidiči motorových vozidel. Zákon říká jasně – že nemůžeš ohrožovat ostatní jen proto, že chceš jet rychle. A cyklostezky se začaly stavět taky proto, že někteří bezohlední řidiči zrakvili cyklisty a ti se pak báli jezdit po silnici, i když na to měli právo.

           Samozřejmě se toho někteří cyklofašouni chytli a vymáhali si všelijaké pičoviny, cyklostezky jsou často předražené, nesmyslné, nebo komplikují dopravu. Nicméně kdyby dokázali řidiči aut být ohleduplní a koexistovat na jedné silnici s cyklisty, cyklostezky by nebyly potřeba.

           Pro mě samotného je současný stav spíš výhra – když jedu autem, cyklistu skoro nepotkám a nemusím na ně dávat tolik pozor, můžu jet plynuleji. A když jedu na kole, tak se většinou dá jet mimo silnici, bezpečněji a ne v takovém smradu. Jediné, co bych některým cyklostezkám vytknul je to, že se na nich nedá udržovat konstantní vyšší rychlost.

          5. Goro: tahle věc už tu zazněla, leč nemá žádný vliv na fakta – tedy že cyklouš vědomě zavazí. Když já pojedu autem 20 km-h, tak taky zavazím a právo tam jezdit mám. Když to dělám schválně, jsem prostě ču.ák. Když to dělá Goro na kole, tak je holt taky ču.ák, ať si myslí, že jak moc je to legální.

           Například legální je vrtat do panelu v 6 ráno nebo přes den dělat na zahradě diskotéku. Ale je to bezohledné. I kdyby žádný noční klid nebyl, bylo by to bezohledné i kdyby to dotyčný dělal „legálně“ ve 3 ráno.

          6. +1

           (Tady si zase pořádně zasouhlasím.)

          7. Někdy se zdá, že DF skrze básnickou licenci některé jevy například třeba mírně nadsazuje. Třeba ty divoké cyklisty s pěnou u huby řvoucí na chodce „uhni čuráku“. A on je to jen fatdwi na kole:)

          8. fatdwi: Mi se líbí to rovnítko – Mi se to nelíbí = jsi vytečkovaný čurák :D
           Jinak jen se zeptám (protože se zdá, že se generalizuje), asi máš představu, že jsem úplně nadržený počkat na pátek ráno nebo odpoledne a vydat se minimálně na silnici první třídy (když už nemůžu na dálnici) a tam se držet 1m od dělící čáry a samozřejmě mimo obec, kde je 90tka.
           Proto se zeptám, pokud pojede takový cyklista po silnici dejme tomu 3tí třídy, při pravé straně, v dědině, v nějakou víkendovou hodinu kdy tam nejezdí auta nárazník na nárazníku, je to pořád vytečkovaný čurák, protože se čas od času stane, že se potkají protijedoucí auta tak, že to za cyklistou musí holt trochu zpomalit, aby se vyhnuli?
           Druh kola, vybavení a dres nechám na tobě :)

          9. Goro: když píšu, že čuráků (nevytečkovaných, abys zase nedostal osypky) je zhruba polovina, proč si myslíš, že do ní patří i tebou popsaný příklad? Nemáš mozek?

          10. Přesně tak. Žádná skupina účastníků silničniho provozu se pumpičkářům nevyrovná. Je to dopravní plevel.

          11. Na kterém je nejlepší to, že tak 90% z nich jsou současně řidiči. Těch, co například na tu Šumavu dojeli GWTrainem:-) bude počítám tak 10%.

          12. Za posledních 48 hodin jsem potkal.
           1. Dva megačuráky na nějaké 600 před Opavou. Nejdřív se báli předjet traktor. Tak jsem ho zobnul.
           Ve městě jsem dal tempomat na tacho 60 tak zobli oni mě. Pak pičus v dvou zatáčkách u nádru měl od Fobie před sebou odstup 50m, tak mě málem nechal místo zelené vlny užít si červenou.
           Zlatý hřeb těch dvou kokotů byl semafor před zúžením do uzavírky která je jednosměrná s výjimkou MHD. Blikla jim červená tak zastavili najetí do protisměru. Když viděli proti sobě trolejbus začal pilot couvat a závozník sesedl a navigoval bez očního kontaktu se mnou, stál jsem tak 3m za ním a 2m vpravo. Když byla motorka asi 0.5m od mého čumáku tak jsem na ně zatroubil na opakovanou žádost manželky. Pičus II. ukázal, že je tam ještě místo na péro Roberta Rosenberga.
           Po chvilce blikla zelená.
           O5 jsem zatroubil. Pičus I. nic, pak nás objel první místní, druhému pičus málem očesal levý bok neb se rozjel aniž by se koukl.
           Pak jsem se rozjel konečně i já.
           Nikdo mi nemůže mít za zlé, že jsem ty dva pičusy předjel, najel na bordel na krajnici a zvýšil lokální výskyt PM10 100x.
           2. Dnes ráno zatáčka před horskou obcí. Dva pičusové na silničních šlehačích v kroji cyklospolku Třineckých železáren vedle sebe.
           Souběžně vede cyklostezka…
           První trubka.
           O 500m dále opět semafor a obousměrný provoz v jednom pruhu.
           Přede mnou jedno auto.
           Protisměr už prázdný.
           Pičusové nás dojeli a hurá na červenou, já trubku oni fakáče. My po 10 sec za nimi, oni furt vedle sebe kdyby uhli mohli jsme je předjet. No neuhli.
           Tak jsme je předjeli až po zúžení. Trubil jsem fest a trochu kropil ostřikovačem. Má drahá polovička, jen kvůli dětem, z okna pouze hrozila.
           Měl jsem škodolibé přání aby je za tu červenou zkásli PaCh co jsem je potkal 2min předtím v protisměru.
           Jinak jsem v Jeseníkách potkal na široké asfaltce na Praděd 99% slušných cyklistů i když pravda šli jsme tam od 8:30 do 11:30, ráno pár borců jelo dolů tak 50+, ale cesta byla prázdná a oni s našimi dětmi počítali, soudě dle ztopoření ze zálehu do stoje na pedálech, a prstů na pákách brzd.
           V Beskydech taky v klidu.
           Je to o lidech.
           Odpoledne jsem borcovi na motorce ve 130 uhnul aby se po středové čáře prohnal mezi mnou a protijedoucím autem co taky uhlo.

          13. O lidech to samozřejmě je, ale myslím si, že nejen. Protože jak jsem psal, drtivá většina těch blbů na dvou kolech jsou současně řidiči, a za tím volantem se zjevně až tak pitomě nechovají. Podle mě jde o to, že valná část řidičů bere auto jako prozaický ryze utilitární dopravní prostředek a jízdu v něm jako nutné zlo za cílem se dostat z bodu A do bodu B. A k tomu nějaké to základní dodržování pravidel a podobně prostě patří, stejně. Plus nezanedbatelná míra restrikce ze strany policie a podobně.

           Ale když sednou o víkendu/dovolené na motorku, nebo hoděj kola na střechu a vyjedou do přírody:-), tak si to jedou užít. Cílem není někam dojet nebo něco dovézt, ale ten ryzí emocionální zážitek:-). No a když si jedu užít, tak jsem ale na úplně jiné vlně. Teď mám přece kua volno a prostě chci být free a dělat si co chci a jak chci a na všechno a všechny jednoduše seru. Jinak by to přece nebylo žádné volno, no ne? A rázem se z jinak normálních lidí stane banda vypatlaných a bezohledných idiotů.

           A netýká se to vůbec jenom jízdy na kole nebo na motorce. Stačí se v létě podívat na Vltavu z Vyšáku. Proti tomu je Šumava s šlapohybama furt oáza klidu a míru.

           Bůh chraň abych tvrdil, že takto se chová většina lidí, ale holt prostě existuje nezanedbatelná skupina lidí, v „běžném“ životě vcelku normálních a nekonfliktních, kteří jsou ale přesvědčeni, že když se oni chtějí bavit, tak mají nárok na cokoli.

       2. Aha, takze bez ohledu na to, kolik lidi venku jezdi pro zabavu, jsou silnice stale stejne volne. Prujezdnost komunikace je velicina naprosto nezavisla na poctu vozidel jedoucich tam pro zabavu. :-D
        A jinak – cyklisti na silnici neprekazeji. Cyklisti na silnici jedou – presne tak jak muzou podle predpisu (vocasy jedouci tandem vedle sebe nepocitam). Pomalejsi na silnici jsou i klouboucnici, traktory, kombajny, nekteri duchodci, porouchany auta… To ze ma nekdo pocit ze je zdrzovan, neni jaksi relevantni.

        A zaroven – cyklisti ani nikoho jaksi planovite neohrozuji. Ja fakt nechapu jak tu nekteri ve sve nenavisti muzou tvrdit, ze venku je jakejsi armageddon, kde 90% cyklistu prasi na silnicich a srazi nevinny chodce. Jsem ridic, cyklista i chodec a zadnej zasadni problem nemam s valnou vetsinou zadne skupiny. Blbouni jsou vsude – ale uprimne nejhorsi mi prijdou motoristi, kteri vlivem pocitu ochrany serou na mnohem vic veci nez beznej chodec/cyklista – cumej do mobilu, nedavaj blinkry…

        A nakonec – kdyby cyklisty bavilo jezdit na polygonu dokola, delaji to. Ze je to nebavi, tak zadny polygony nejsou. Holt je to bavi, jezdit po lesich. A holt je ta koexistence chodcu/aut/kol dulezita. Protoze prostoru ktery by kazda skupina mela jen pro sebe, je malo. BTW – v CR je jeden z mala napr. Singltrek pod Smrkem – tam se pro zmenu najdou obcas blbci chodci, co tam lezou – presto nemam z pozice cyklisty nejakej duvod poustet hejty na chodce. Holt jsem se nejak smiril s tim, ze blbec je blbec bez ohledu na to, jak se zrovna prepravuje. A je dost dobre mozny ze cast tech blbcu co tam lozila pesky to tam chvilku predtim projizdela na kole a domu pojedou autem.

        1. noclaf: to jsem netvrdil. Tvrdím, že zácpy nezpůsobují ti, kteří se jedou projet pro zábavu, z jednoduchého důvodu, na stání v zácpě nic zábavného pro normálního člověka není. V zácpách čas trávím prakticky výhradně z důvodu práce. Když do ní nejedu, nevezmu si v 8 ráno kabriolet a nejedu ke kanclu proto, že by mě zrovna tohle bavilo.

         Pro tvou informaci – včera jsem jel cca 40 km. Předjel jsem jednoho strejce, nikdo nedojel mě. V protisměru jsem potkal možná 5 aut. Ale chápu, průjezdnost mou cestou výrazně ochabla, skoro jako když ten ču.ák cyklouš vedl o víkendu autobus a 15 aut.

         Je jedno, že tam cyklista může. Že zavazí je prostě fakt. A každý cyklouš, který jede na silnici jede s vědomím, že jde otravovat druhým život. Když pojedu autem na nepřehledné a frekventované silnici 20 km-h a za mnou štrůdl aut, tak nezavazím? Ale ano. A přitom, světe div se, jedu autem. Zavazení nemá s legálností nic společného. Když to budu dělat schválně pro zábavu, jsem ču.ák a budou mi nadávat, i když to dělat můžu.

         Tak jo, prostě tě to baví a ostatní ať se z toho třeba pokakají, že jo. Koexistence není důležitá, kdyby cyklouši nemohli do hor, nestalo by se nic. Naopak bych tam mohl ve větším klidu chodit s dětmi, aniž bych se bál, že je nějaký zmrd přejede (krásným příkladem budiž asfaltka na Praděd).

         1. Kdyby tam nemohli chodci, taky by se „nic“ nestalo.
          BTW – ja po silnici nejezdim z pleziru. Vetsinou jezdim po silnici, protoze v mnoha mistech je to jedina mozna a legalni moznost jak se dostat na moji trase z bodu A do bodu B. Kdyby vedla hezci cesta jinudy lesem/polem/podel potucku a bez aut – s radosti po ni pojedu. Ale nic takovyho vetsinou k dispozici nemam.

          1. noclaf: tak jistě, můžeme jít do absurdna a nikdo nemusí nikam, že. Ale to není meritem sporu.

           Můžeš se jít projít a nemusíš nikoho otravovat na silnici se svou „zábavou“, jako na ní já neotravuju s tou svou.

          2. Ale mne je u prdele jak by ostatni chteli, abych se ja pohyboval. Ja taky tem v autech nezakazuju jezdit autem, aby me na tom kole na silnici nepredjizdeli.

          3. noclaf: tak jistě, primárně jsou silnice stavěné pro cyklouše a zavazí tam auta. Já vím, dnes je horko, ale až si tohle přečteš v klimatizované místnosti, sám nebudeš chápat, cos to vlastně napsal.

          4. Pokud vím, tak silnice jsou teoreticky pro jakýkoli nekolejový druh dopravy, takže tam můžu potkat traktor, koně, kolo, dědu s kárkou, motorku, kamion…Ani jeden nemá právo ani důvod někoho jiného z té silnice vykazovat nebo zkoumat důvody proč tam kdo jde/jede, pokud dodrží předpisy a hlavně zdravý rozum.
           Už jsem párkrát díky různým okolnostem skončil na mému prostředku nevhodné cestě a nikdo se z toho neposral (autem pěší zóna, na kole nebo pěšky silnice první třídy). Kdyby to šlo, vyhnul bych se tomu, ale stalo se a nikdo neměl tendenci mě nějak vychovávat a já se za to snažil misi co nejdříve bez většího omezení a pruzení dokončit.

          5. Ada: fascinující, jak někdo do diskuse o bezohlednosti přijde s lidskou chybou…

        2. Žádnej pumpičkář “nemá zásadní problém”. Je jím totiž sám, ale ostatní ho většinou vyřeší za něj, tak ho nevidí.

 4. Je škoda, že se vůbec nemluví o vrcholně hovadském zvyku českých cyklistů fičet po chodníku kolem chodců bez jakéhokoli použití zvonku. Kdybych dostala korunu pokaždé, když kolem mě zezadu zničehonic proletí cyklistické hovado, tak bych si mohla koupit nové auto.

  1. Ono je škoda, že se málo mluví o tom hovadském zvyku cyklistů fičet po chodníku všeobecně – ať už se zvonkem či bez něj. Zvonek bývá zpravidla nahrazen výkřikem „uhni, čuráku“.

  2. Mngwa: Cyklista na chodník pro chodce vůbec nesmí, leda že by šel pěšky a kolo vedl. Každý jedoucí cyklista po chodníku je automaticky hovado.

   1. Jenže kolik z nich tohle vůbec ví?

    1. Neznalost zakona neomlouva… ani pumpickare.

   2. Jízda na kole na chodníku (nad určitý věk nebo jako rodičovský doprovod, tuším) je bez speciální značky přestupek s pokutou. Který se ovšem nepokutuje.

    1. Hoši dost nebo se nám tu nad tou státní regulací ještě rozněžníte.

 5. My jsme pro tu svobodu, ale tu naši samozřejmě. Říká se, že děcka umí často z pravičáka vyrobit levičáka. Asi na tom něco bude.

  1. :) +1

   1. Konečně jsi našel sobě rovného.

    1. Neboj, je nás tu víc, co tak nějak akceptují fakt, že v určité skupině lidí funguje nějaké normální rozdělení, a tak se mezi nimi dají najít hovada i normální lidi.
     Fakt, že si zvolím kolo místo bruslí nebo běhu, ze člověka debila nedělá. To dělá jeho charakter a schopnost tolerance ostatních. Chápu, že pro zdejší „JÁ jedu a ty se kliď, zmrde“ aneb pro některé ty pravidla platí a pro jiné ne, je to problém vůbec vstřebat… a tak se dozvídám perly typu, že cesty tu jsou jen pro auta, které vůbec nezdržují a svobodná mobilita znamená svobodně si zvolit auto nebo motorku (ale pozor – ne elektromotorku nebo scooter), jinak si buzerant.

 6. Je normální být misantrop. Je zbytečné snažit se to racionalizovat.

  Lidi jsou zkurvený. Vyžaduje to hodně osobní lásky nebo nutnosti přežít, aby jich pár spolu vydrželo. Jestli měl člověk kdysi nějaké udělátko v mozku, které mu diktovalo obecnou lásku k bližnímu, tak to fungovalo jen při určitém zalidnění. Je tedy normální, že dnes člověka lidi serou, stejně jako ho sere všechno, čeho je příliš. Je však normativně vychován jako tvor společenský, a proto si to nepřipouští. Lidi ho neserou, má je rád, akorát že …. kreténi v bazénu, hovada v kině, svině za řidítky, trotlové za volantem, kurvy za radarem, krávy za přepážkou, zmrdi ve firmě, vohnouti na dílně. A ze všech nejméně snesitelní jsou ti, co se označují za filantropy a co s tou nesnášenlivostí chtějí něco dělat.

  1. Anebo jsi prostě prostě jenom lehce asociální? :)

   1. Tak je to pravnik, zejo :)
    Ale vazne, podle myho pzorovani, tak kazdej kdo „dela s lidma“ se drive ci pozdeji propracuje k asocialite. Mozna s vyjimkou nenapravitelnych optimistu, coz by se ale zase dalo klasifikovat jako jina dusevni porucha.
    S cim vetsima debilama prichazich pracovne do styku, tim tezsi asocial se z tebe nakonec stane.
    Vis jak to je, kdyz se budes dlouho divat do propasti, propast se podiva do tebe :)

    1. 1*

    2. Kamarád, co funguje jako referent na úřadu práce (po škole jinou práci bez praxe nesehnal), se dopracoval k lehké depresi. Když mi vypráví, jak se musí popasovat jak s „klienty“, tak různými příkazy od nadřízených složek, které si občas vzájemně odporují, vždy si vzpomenu na Hlavu 22.
     Příští měsíc jde pryč, praxi už prý nějakou získal, takže si hledá místo v soukromém sektoru, ideálně někde tam, kde by se nemusel stýkat s lidmi :).

   2. To nebyla sonda do vlastní duše, ale pozorování. Většina prostředí, která jsem uvedl (bazén, kino, firma, dílna), ani nenavštěvuji a tedy nemám žádnou osobní zkušenost.

    Lehce asociální určitě jsem, protože mezi asociální chování se počítá například i tabakismus.

    1. Netvrdils před nějakou dobou, že jsi přestal?
     Je mi to u prdele zdali kouříš nebo ne, jenom mě zajímá, zdali si pamatuju správně.

     1. Posledních 10 let to nebylo určitě a předtím si to nepamatuju.

      1. Ani jsi třeba nepřestal kouřit na balkóně, nebo tak něco?

 7. Článek mi mluví z duše. Výlet k prameni Vltavy stál za prd, sežrané smrky už jen dokreslovaly cyklomrdy zkažený půlden. Furt musíte uskakovat a rozhlížet se, dítě pustit po svých nelze. Kvildu pamatuju 10-15 let zpět, tenkrát sleepy hollow, každý rok se tam dalo jet, bydlet a chodit celkem nerušeně po okolí. Dnes je to druhej špindl. Všude ocyklení dementi v elasťákách, barevné poutače, je problém přejít silnici a sednout si v restauraci natož někde na lavičce/lesním posezení. S hrůzou čekám, kdy tu zvěř pustěj i podél Vydry z Antýglu.

  1. Podel Vydry se ti sulini motaji taky, na nejaky zakazy a srank pres cestu z vysoka serou. Kdyz jsem tam byl posledne i se svymi dvema retrievery, tak meli i tu drzost na ne cinkat, aby uhli z cesty. Ti nastesti ten zvuk neznaji a pojali ho za vyzvu ke hre, takze vsichni tri pumpickari nakonec museli s kol dolu, dlooouze podrbat a pak teprve si u psu vykoupili prujezd.

 8. Blbeckovia na horskych bicykloch jazdia akoby cesty boli iba pre nich. Ked boli moje deti malé, tam kde sa vyskytovali tito neomalenci na turistických chodníkoch, stále som musel byť v strehu. Zvonček používal tak max. 1 z 10. A „najlepší“ sú borci, ktorí skúšajú svoje rýchlostné limity z kopca. Keby to nejaky zmrd napalil do mojho decka, tak mu prerazim ruky aj nohy.

 9. Na Kralickem Snezniku je to docela fajn. Spousta cest je sice pristupna cyklistum, ale jednak neni ta lokalita turisticky zas tak znama a druhak je to vsechno docela do kopce, takze tam jsem nepotkal cyklobuznu ani jednu, ale normalni lidi na kolech (obycejne hadry z bavlny v neutralnich barvach, obycejna horska kola s blatniky…) jsem tam potkaval.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!