Service fiction: Historky z Autorizáku Vol II. - zpět na článek

Počet komentářů: 56

  1. Toto (nikoliv do detailů popsané, ale dcela dobře naznačené) je běžná praxe „dobrého menežmentu“ firmy. Kapitalismus. Kdo pro TOTO maká, nechť si následky přičte sám.
    Upřímně, živnostník, ať pracující sám nebo ve dvou, třech, čtyřech, uvažuje úplně stejně, ekonomicky.
    Ve výsledku ale volí řešení, které je méně asociální, a z hlediska přežití živnosti efektivní, více výnosné.
    Firma, kterou popisuješ, volí zase řešení a přístup, který si může dovolit, a který je výnosnější pro ni.

  2. Hmm, asi nejakej slusnej oddil, no…
    Ja tu mam za barakem takovej malej lokalni servis. Prijedu tam, domluvime se, co se na to ma udelat, ci co nefunguje a potrebuju, aby to opravili.
    Domluvime nejakou hrubou cenu.
    V okamziku, kdy zjistej co tomu je / kolik budou stat dily / jak to tak bude dlouho trvat, tak mi zavolaj, zhruba mi reknou o co jde a finalni castku.
    Nejake hodiny za praci a podobne veci se tu jaksi neresi. Ja po nich primo vyzaduju, ze na to nechci zadny papir, ze me vlastne nezajima, kolik hodin na tom budou travit, chci vedet: Co me to bude stat + kdy si pro to muzu prijit. Jak si to rozpocitaj, to je na nich…Ocekavam od nich, ze me neojebou, protoze k sobe mame duveru. Oni me tedy neojebou, protoze jsou za tu duveru radi…

    Podle toho, ze obcas maj cekaci doby i par tydnu (pokud nehori) bych rekl, ze to asi delaji dobre a lide se k nim radi vraci..

    1. +1, stejné u mě … ale ne každému tento přístup vyhovuje. Jsou lidi co závadu neznají a večer ji chtějí mít opravenou (a jsou ochotni za to zaplatit) …

    2. Ty normo hodiny jsou běžný hlavně v autorizákách. Pro zákazníka to je někdy dobrý v tom že když maj na odstranění závady třeba předpis 3 hodiny tak je zaplatíš a je jedno jestli se v tom hrabou 5 min nebo dva dny. Někdy to může být výhodný a jindy ne.

      1. Ja tomu rozumim a chapu, ale na druhou stranu mi to prijde trosku ulitly. Totiz: Rekneme, ze mame na nejakou cinnost 1 „normo-hodinu“. V pripade, ze to dotycny udela za 10 minut pak je vlastne „okaden“ zakaznik, ktery zaplati vice, nez je realita. Ovsem, pokud ta vec trva 10 hodin, protoze proste se tam neco posralo, co neumozni to udelat za 1 hodinu, tak je na tom okradan ten servis / ten pracovnik. Takze ho to nuti k tomu, aby se do te jedne hodiny vesel a pokud mozno to klidne ojebal, neudelal to poradne, nevenoval tomu tech potrebnych 10 hodin… (zamerne davam extremni priklad, aby to vyniklo).

        V obou pripadech je na tom imho bitej zakaznik – v prvnim pripade financne, v druhym pripade kvalitou, coz je jeste mnohem horsi.

        Ja dokud jsem mel na aute havarijni pojisteni a jednoho dne se mi podarilo utrhnout predni naraznik tim zpusobem, ze tam byl tak vysokej obrubnik u chodniku a ja couval a necemu se vyhybal a za ten chodnik jsem to „zahaknul“ a cely se to urvalo, tak jsem si rekl „mam to pojisteny, dam to do autorizovaneho servisu, at to klidne cely vymenej, at o mam poradne“.
        A pak jsem videl ten rozpis cen a myslel jsem, ze si delaj prdel…Kdyby to neplatila pojistovna, tak bych me asi ranila mrtvice:

        Demontaz narazniku 1 hodina
        odpojeni elektriky 1 hodina
        montaz narazniku 1 hodina
        pripojeni mlhovek 1 hodina
        kontrola mlhovek 1 hodina
        serizeni mlhovek 1 hodina
        atd atd atd

        Celkem stal naraznik par tisic a prace vysla na 15 litru (!!!!)
        Pritom to museli mit hotovy, at nezeru, za 3-4 hodiny i s velikou rezervou

        Kdo si TAM da neco opravit, tak mu teda nezavidim

        1. Tak nevim, na Thalii to je možná za pět minut. Já o víkendu likvidoval komplet Saab 9000CDE z 91. a málem sem se posral. Nakonec sem za dva dny zvlád vypreparovat většinu věcí, mj. komplet rozvody elektriky. Tady sem si ovšm mohl dovolit to rozjebat, protože to půjde do šrotu.

          Až mi teď budou dělat předek, tak se poserou voni (servisák, klempíř a lakýrník)…a to tam eště nic moc není. O 10 let novější modely, nejen Saab, ale třeba i bávo, tam je jen vpředu kilometr elektriky a zpasovaný je to jak pás cudnosti.

          1. Na Thalii je predni naraznik nasazenej proste na takovejch plastovejch zacvakavatkach…vzhledem k tomu, ze uz to bylo urvany, kdyz jsem to tam privezl, tak sundani spocivalo v odpojeni 2 dratu od mlhovek….nasazeni spociva v tom, ze se tam ty 2 draty od mlhovek pridelaj, vezme se to do ruky a proste se to tam zacvaka…prace na 10 minut, at nezeru :-)
            Mimochodem ty plastovy nacvakavatka byl duvod, proc to neslo opravit – proste jak jsem zahakl za ten obrovnik, tak se polovina plastovych nacvakavatek proste urvala…imho kdybych ted k tomu autu prisel a za ten naraznik poradne vzal rukou, tak to urvu uplne stejne :-D

            (Vubec nechapu, proc se tomu rika naraznik, protoze to je proste kus plastu a kdyby to do neceho narazilo, tak se to proste rozlame / ohne a nicemu to nezabrani :-)))

            1. Jo, dneska je to na hovno. Ale říká se tomu tak, protože dřív tam byla skutečně kovová traverza vepředu. A na poctivejch autech, jako mám např. já, je to sice už taky zvenku plastový, ale pod tím kusem plastu je nastříkaná pěna a pod ní je stále ještě mohutná hliníková traverza, vmontovaná vepředu do rohů karoserie. V případě drobných nárazů to jenom zapruží, v případě většího nárazu ta traverza přenese tlak na karoserii, která se zdeformuje předem daným způsobem. To se na tom mým aktuálním kusu stalo, sice jen o pár centimetrů, ale kvůli tomu teď nelícuje nárazník a podběh, jak je to celý tu stlačený, tam vytažený, tak nesedí pořádně ani světla, blinkry a maska. Zespoda je ještě další plastovej kryt zakrývající asi 20 cm od podběhu k motoru. Všechno smontovaný do sebe, aby to tvořilo jeden kompaktní celek a držeo jak skala i při rychlostech 220 km/h (s turbem 240). To celý rozebrat a dát do kupy tak, aby to na sebe pořádně sedělo a lícovalo to pak s ozdobnejma lištama dál na kastli nebude úplně prdel.

              Já tam sice nemám mlhovky, ale i tak je to 5 konektorů na každé straně (světla, blinkry, stavění světel, stěrače) plus taky nějaký čidla nebo kabely můžou být uchycený k něčemu z toho, byť by to správně mělo být na předním rámu. Takže mám radši počítat dva týdny (bude se to převážet mezi třema dílnama).

              1. Re: Behemot
                5.9.2016 v 14:14

                Hm… na UAZu je to stale ta zelezna traverza, dokonce na to bez problemu sel privarit predni trubkovej ram. Ani srouby jsem nepotreboval.

                1. No jo, jenže to asi není luxusní vozidlo ;) To je má spíš blíž do kategorie traktor, ne? :D

                  1. Pravda, videl jsem typka, co s tim taha na terennich gumach i dvouradlicak :-)). Pro mne to luxusni je, protoze se v tom svezu beze strechy, bez pasu, bez picovin a jizda krajinou je radost. Dokonce jsem uz dvakrat vezl stoparky a jasne daly prednost memu vehiklu :-).

                    1. No to záleží, jestli chcete jezdit po silnici, nebo „krajinou“. Já to mám zatím pro jízdu po silnici…až budu chtít jezdit krajinou, tak se podívám po adekvátním stroji, samozřejmě.

                      Co na pluh říká převodovka a spojka?

                    2. Nic, co by měla říkat? Tahle auta obvykle disponují redukcí. Zapnout 4×4, zařadit redukovanou jedničku a jede se. To spíš to auto začne hrabat všemi čtyřmi na místě, pokud je pluh zakouslý příliš hluboko.
                      Takhle jsem vytahal kamarádovi svým jeepem pár stromů z lesa, když se mu rozsypal traktor.

            2. Ja myslim, ze to slovo nebude od „narazit autem do neceho“, alebrz spise „narazit auto na neco“. Videl jsem takto narazene auto na kouli auta pred nim – fronta u semaforu. To bude zrejme ten ucel.

            3. Tak on se má správně ohnout, ne prasknout. To je nějakej starej zkřehlej šmejd když rupne. A nebo moc velká rána. Ale na takový ty menší městský ťukance je to fajn. Třeba když nějakej expert neodhadne vzdálenost při couvání a vrazí do stromu nebo lampy. Ženský v rodině by mohly vyprávět. Lepší než promáčklý plechy co pak reznou, to je pak dost na hovno. Já bych nárazníky rozhodně neodmontovával a zrovna na Thalii si myslím, že mají opodstatnění. To je vůz skutečnejch šampionů :)

        2. No tak já kdysi dal auto v záruce do autorizáku na garanční prohlídku, chtěl jsem tam udělat nějaké drobné opravy a ještě jsem prohodil, ať mi vymění ramínka stěračů. Když jsem dostal fakturu, byly tam stěrače za 2x 450,- a výměna 2x 370,-. Z principu mě to namíchlo a volal jsem jim, jestli se jako neposrali. Argumentovali tím, že to je nejmenší servisní úkon, a že nemají možnost to vyfakturovat jinak. Na to sem jim odvětil, že jsem předpokládal, že práci s výměnou nebudou fakturovat vůbec a jestli by mě tedy nezaměstnali jako měniče stěračů, že bych jich kolem stovky denně zvládl.

        3. To je těžké, když se normohodina bere jako svatý grál (ve stylu „úkon xy má trvat přesně 0,24264 hodin a celou dobu na tom dělá jeden člověk“). Jde prostě o statistický průměr, který má nějakou odchylku. 10x se to prostě zvládne za 10 minut, ale jednou se strhne závit a holt se s tím musí někdo párat hodinu. Na faktuře by se pak měl pokaždé objevit skutečný čas a s tím by se mělo pracovat i v tom smyslu, jestli ty normohodiny jsou správně nastavené. Jenže, jako bych to slyšel: „To je ňáký moc složitý“, „Ses posral, ne?“, „Na to se ti každej vybodne“, „Já to dělám takhle 20 let a všichni sou spokojený, tak co sem tahat takovýhle novoty“, „Ty normohodiny jsou stejně na hovno a nikdo podle toho nedělá, jen se to tak vykazuje“ a tak se dá pokračovat…

          Jinak ano, jakmile autorizák zavětří, že fakturu bude platit pojišťovna, tak je schopen započítat vše, co technik pojišťovny zkousne.

        4. Myslím, že je to celkém normální – když si to jede opravovat fyzická osoba či podnikatel „na sebe“, tak se servis bude snažit to udělat rychle a levněji, aby se k němu zákazník opět vrátil, protože ten to při placení pocítí. Když to ale bude „na pojišťovnu“ – who cares ? Napálí tam přesně podle normohodin. Zákazníkovi je to jedno a pojišťovna platí – tady pak může vzniknout určitý prostor pro „dorovnání“ těch soukromých zakázek

  3. tuhle mě pobavilo, když auto (chlebodárcovo respektive chlebodárcem najaté, mě poskytnuté, čili bez možnosti zadat po osvědčených spolehlivých dílnách mimo autorizáky) trčelo v servisu s naprostou banalitou 14 dní, opakovaně jsem byl telefonicky ujišťován co se všechno zkoumá, závada nebyla odstraněna a bylo naúčtováno spoustu úkonů, mimo jiné několik zkušebních jízd. jaké bylo překvapení, když jsem se na přejímku (neopraveného) auta dostavil se sjetinou z džípíesky a jedovatě jsem se ujišťoval, jestli skutečně vozidlo stálo týden na parkovišti a bylo opravováno tam, a požadoval jsem ve sjetině ukázat zkušební jízdu (maximální rychlost po dobu pobytu v servisu byla někde kolem dvacítky).
    servis se ocitl na blacklistu (já pro ně asi taky), respektive se pokorně vrátím tam, kde bylo vozidlo servisováno doposud, take tam byly nějaké mouchy, je to tam dál, ale s vozidlem se dělo zhruba to co mělo.

  4. autmechaniků je plná prdel, ty odejdeš a dalších 20 příjmou.
    Ze svých zkušeností bych právě navrhl aby všichni (i dělníci) přešli na živnost. Aby viděli kolik si vydělávají a kolik dávají státu. Vím je to utopie, ale hodně lidem by to otevřelo oči.

    1. I kdyby jim to neotevřelo oči, tak sjednocení zaměstnaneckého poměru a švarcsystému by byla nejlepší změna v pracovním právu za posledního čtvrt století :-)

      1. Otázkou je, co by navrhovná změna s nutnými legislativními změnami ve výsledku byvším zaměstnancům přinesla.
        Nabízí se domněnka, že nic.

    2. Dobrých automechaniků je málo a každý, kdo si otevře vlastní dílnu a je dobrý, se bez problémů musí uživit. A s tím účtováním – za 280,- – 350,-/hod. poctivého účtování ti lidé utrhají ruce, budeš tam mít aut na měsíc dopředu a v pohodě splatíš všechny úvěry, které si případně vezmeš.

      1. Těm opravdu dobrým (tedy zdatným technicky i morálně), kteří budou dělat za 350,- a ještě si počítat jen skutečný čas, asi brzo vyhoří dílna. Kazit normy, to se přece nedělá.

        1. A že zatím nehořejí, vysvětlit dokážete?

          1. Kdo chce zapalovat, musi sam horet.
            Julius Fučík.
            U nas v tovarne se tim garazovym opravarenstvim zivi dost lidi, kdyz vynechate dane zcela (krome DPH) tak je jeste zajimavejsi. Ti obzvlast mazani priznavaji jen neco a zbytek seda ekonomika.
            I ti prosti delnici od pasu vidi, ze jim zustane 33 tacu z 56 tacu superhrube mzdy (kdyz brali bonus, jinak tolik nemaji), tedy z toho co jejich prace stoji + monterky, boty, benefity, skoleni atd., atp.

          2. 1. Je jich málo (aspoň v mém okolí). A tam, kde jsou, nejsou moc konkurencí.
            2. Hořejí.

        2. U nás na vsi kluci účtují 280,-, účtuje se po čtvrthodinách, umějí opravovat, nejen měnit díly, dělají cca 10 hodin denně a jednou ročně je na 14 dnů zavřeno (dovča). Dílna je již celá jejich, splacená, profesionálně vybavená, mají všechno. Normální věci i lakují, o kus dál má dílnu prvotřídní lakýrník, mlaďoch, ale neuvěřitelně precisní a dobrej, ten dělá drahé vozy – opravu nepoznáš … dělá jenom to. O kousínek dál je vybavený pneuservis, máme tedy ve vsi všechno.
          Je fakt, že jsou pracovití – baví je pracovat, vysloveně je ty auta bavěj. Já mám také dílnu, vyrábím, ale jsem líný, přiznávám. Raději účtuji víc a dělám míň nebo se tři dny flákám a dva dny bejčím a dělám jen to, co vynáší, na ostatní kašlu.

    3. 1) Zaměstnanci obecně, nejen dělnící, vidí odvody a daně na výplatní pásce.
      2) Přechod zaměstnanců na živnost je velmi snadný u těch, kteří využívají omezené výrobní prostředky, naopak nesnadný u těch, kteří využívají nákladné (sofistikované) výrobní prostředky. Hraniční je představa pilota nebo ředitele banky jako živnostníků (například sjednávání pojistek by v takovém režimu muselo být náročné).

      Příklad:
      Současná t.zv.poliklinika je obvykle majitelem budovy a rezervačního systému. Ucelené části budovy pronajímá jednotlivým živnostníků, kteří jsou na pronajímateli budovy jinak nezávislí.

      Otázkou je, zda lze srovnatelným způsobem provozovat například válcovnu plechu nebo větší farmu.
      Jak je to například s lincečními podmínkami? Může podnik „nakoupit“ software a ponajmout jej dál živnostníkům? A pokud ano, bude cena za jednu licenci stejná, nebo vyšší?
      Atd.

      Otevírání očí by se asi nekonalo.
      Právě rozdělení odvodů na pracovníkovy a podnikatelovy každému jasně ukáž, že jde o zdanění podnikatele, který na tyto odvody musí za použití dělníkovy pracovní síly vydělat.
      Navrhované změna by tedy velmi pravděpodobně přinesla změnu daňového systému.

      Z uskutečnění navrhovaného přechodu by asi měli největší radost právníci.

      1. Smlouvy, objednávky, spory… nezní to úplně špatně.

  5. nikdy jsem v autorizaku auto nemel a mit nebudu (podle mne je vhodny pouze pro lidi co „si to daj do nakladu firmy“nebo po bouracce kdyz je to cloveku jedno jak autorizak podoji pojistovnu vinika). Autorovi bych asi soporucil zkusit spis malou dilnu (k nekomu se pridat na svuj ZL kdyz zalozeni vlastni dilny by pro nej bylo financne nakladne a asi i problem sehnat klienty pro novou nezavedenou dilnu), ja pouzivam pouze male autodilny s osobnim vztahem k opravari, dopredu znam pribliznou cenu, doklad nepotrebuju, vsichni spokojeni …

    1. Taky vozím auto k soukromníkovi. Přístup i kvalita je úplně někde jinde, než v autorizáku. K němu lidi nezabloudí „omylem“, on si musí kšefty shánět sám a velká část bude z doporučení. Sice jsem od něj k nelibost našeho pana ministra financí ještě nikdy neviděl účet nebo fakturu, zkrátka nic, ale ceny má velice slušný, kvalita práce skvělá a s reklamací vadnejch dílů nebyl problém, žádný účtování vícepráce, nic. Dopředu nabídne dostupný díly, upozorní na napodobeniny z Číny, zavolá s cenou. Prostě slušnej člověk, klika, že jsem na něj dostal kontakt. Protože moje předchozí zkušenost se dvěma jinými soukromníky byla až na cenu opačná. A autorizák? Snad jedině v záruce. S odborností to nebylo u Fordu nijak žhavý a navíc bych musel prodat asi i ledvinu, abych to uplatil. Přitom banální úkon.

    2. Dvakrat v zivote jsem byl v autorizovanem servise.

      Poprve, kdyz jsem si pritahl ameriku, ktere jeste rok platila zaruka stylem „zaplat $100 a my opravime vsechno, co se posralo“ a servis byl ve Vidni. Proc si neudelat fajn vejlet a pritom pred koncem zaruky si nechat povymenovat kdeco, ze.

      Podruhe, kdyz zena mela LR Fritaka a za prase jsem nemohl sehnat ctecku na kody klimatizace, ktera delala problem. V autorizaku to precetli. To mi stacilo, opravu jsem si udelal sam. To uz pak je zabava.

      1. Já jsem to pochopil tak, že do autorizáku musím (kromě garanček), když je auto ještě v záruce. Já si tam nechal instalovat dálku k centrálu (dodanou taky autorizákem). Bořík s deklarovanou hodinovkou 800+ to zvládl už napočtvrté, když jsem mu podrobně popsal, co má udělat a vytáhl z krabice montážní návod. Napoprvé se mi pokusil předat auto ve stavu, kdy „dálka“ reagovala asi do metru od vozidla (když jsem stál na správné straně) a signalizovaly jen levé blinkry. Ale zachovali se opravdu férově – za to, že jsem tam musel ještě 3x přijet, už nechtěli nic navíc.

        1. Nevim. Do Vidne jsem jel z GM a nikomu nevadilo, jestli si budu neco servisovat jinde. Jen by mi za to hovno dali. Mozna to maji U.S. jinak.

          Jednou jedinkrat v zivote jsem si koupil nove auto, v roce ’92 a od te doby jsem z toho vylecenej, takze autorizovane servisy pro men ztraceji vyznam. Mel jsem kancelar asi tri roky v budove, kde dole byl znackovej Hnujdaj a musim rict, ze kluci byli dost sikovni. Delali mi i moje auta a vzdy u toho zapojovali hlavu, nic nezkurvili, proste spokojenost. Jeidnej problem byl majitel, bejvalej servisak, kterej tomu rozumel jak koza petrzeli.

          1. No, mně prostě kucí tvrdili, že když budu servisovat jinde, než v neznačkovém servise (nevím, značkový = vždy autorizovaný), tak můžu přijít o záruku. K té instalaci dálky uvedli důvod, že se musí provrtat B-sloupek, takže min. koroze atd. Nevím, nehovím tomu. Ojetinu bych nedal – sám mám minimální know-how a nemám ani ty správné kontakty.

            1. „že když budu servisovat jinde, než v neznačkovém servise ….tak můžu přijít o záruku. “
              Ne tak docela:
              http://www.boschcarservice.cz/Infoboxy/blokova-vyjimka.html
              ci tady:
              http://www.ceskatelevize.cz/porady/1170433294-auto-moto-revue/211562221500003/3877-autoservis/?clanek=1008

        2. Já jsem to pochopil tak, že do autorizáku musím (kromě garanček), když je auto ještě v záruce.
          Není to sice předepsané, ale je to lepší. V ČR kvalita autorizovaných servisů kolísá stejně jako neutorizovaných. Navíc autorizované servisy nabízí často slevu na starší auta. Jistá cesta, jak se vyhnout interakci s kokoty v servisech je operativní leasing.

    3. Re: trevor12
      5.9.2016 v 10:42

      „doklad nepotrebuju“ – pockej, az bude vyhlasena ta slosovaci soutez, to se budou vytrasat doklady i z hajzlbaby :-)). Na Slovensku sice zajem o slosovani upada a lidi na to zacinaji intenzivne srat, ale v Cesku se pro korunu koleno vrta…

      1. Nemyslím si, že by to v tomto ohledu bylo jiné na Slovensku a u nás…

        1. Stale pevne doufam, ze tato taskarice u nas vubec nezacne, aby pak nebylo velke fiasko pro toho, kdo to prosadil. Ted uz si ani Plesoun nemuze byt jisty pevnosti Makrely, vsechno se fprdel obraci.

          1. No nevim, pro jistotu na mě teď všude z rádia a webu padaj reklamy na tuhle píčovinu. Nemusím snad jízlivě dodávat, že si kupujou reklamu na sračku, kterou nikdo nechce, za naše vlastní prachy.

            1. Zrejme pocitaji s tim, ze pak ty prachy z nas vytahaji prave dyndanim dokladu. Mozna by bylo zajimave, az ta saskarna probehne, dat podnet pro NKU, jestli to nahodou nebylo nehospodarne nakladani se sverenymi prostredky :-)

              1. Loterie neloterie, my obyčejní řemeslníci jsme mezi sebou již dávno dohodnutí. Zdražujeme o 50%. Ze svého to prostě dávat nebudeme, platit bude zákazník. Ať si to s Babišem vyřídí on.

  6. Ono to s tím autorizákem není zase tak černobílé. Pokud máte nějaké všední auto, kterých do malých servisů jezdí vícero a znají ho tam, tak je to „v pohodě“. Když ale máte nějaké neobvyklejší auto, tak se na něm logicky i dobrý malý servis učí, všechno trvá dlouho a kvalita nemusí být nic moc.
    Z vlastní zkušenosti, menší servis, který je perfektní na škodovky, francouze atd. měl problém s výměnou těsnění pod hlavou na motoru Rover K-series. Při výměně těsnění se totiž musí měnit i šrouby, to servis nevěděl, takže i po dvojí výměně těsnění voda stále tekla do motoru… Naproti tomu mizerný autorizovaný servis tohle věděl a problém opravil.

    1. Zeptám se asi natvrdle, ale myslel jsem, že při sundání hlavy se šrouby mění vždy.

      1. obecne jo, spis to bude asi tim, ze bastlic Lojza z garaze za rohem vubec netusil ze neco jako Rover auto a motor K-series v nem vubec existuje. Takze pro temer zapomenute znacky se autorizovany servis hodi-v tomto pripade muze on22 dekovat bohu za Hondu.

      2. A čím to vlastně?

        1. Často je to navržený tak, že se šrouby při montáži utahujou až za mez pružnosti.

          Ono takovejch „schválně přetaženejch“ šroubů je dneska na autě víc…pro některý garážisty, jejihž jediným spojením se světem je telefonní číslo na kluka v AutoKelly, je to neřešitelnej problém.

  7. Co tímto článkem chtěl básník říci mi opravdu uniklo. :-o

    1. Taky jsem si nad tím po přečtení lámal hlavu a jediný poselství, co jsem tam objevil je, že si nemáš vybíjet vztek na mechanicích v autorizáku, protože jsou to špatně placený chudáci. Víc jsem tam nenašel :)

      1. „..po přečtení lámal hlavu .. nemáš vybíjet vztek na mechanicích v autorizáku..jsem tam nenašel“
        Taky si myslim ze to byla ta pointa.
        Nebo snad reakce na drivejsi prispevek: http://dfens-cz.com/auto-ser-vice-ce-zet/
        Ten me fakt rozbrecel.

  8. No nevim. Mam starej benzinovej sestivalec nemecke vyroby a svyho servisaka, ktery podobny podnik (respektive autorizak) poslal do hajzlu uz asi pred deseti rokama a od te doby v klidu pracuje doma na sebe. Vzhledem k tomu, ze nemam v parkovacim suterenu pod bytovkou ani jamu ani hever, tak si auto napichnu na diagnostiku vzdycky sam, data si prectu. Pak mam svyho dodavatele dilu a pripadne i obchodniho zastupce u dealera znacky, od ktereho nakoupim co je potreba za vic nez rozumne ceny. Co muzu vymenim sam, se zbytkem zajedu za mechanikem, reknu mu co ma udelat a kdyz po ceste najde neco navic (ma precijen vic zkusenosti nez ja), tak mi vola. Sice to je za slusnou raketku na hodinu (blizime se k 1000,-), ale opravdu nemam nervy na to, aby mi nekdo kurvil auto nebo me natahoval na dilech. A verim tomu ze spokojenost je oboustrana, on vi ze nekupuju picoviny a nebudu mu davat jety sracky aby mi je dal do auta a zaroven je placennej normalne za praci a nemusi si sazbu dohanet na nejakych picovinach jako je kupovani dilu, ktery mu akorat zabiraj cas a nervy.

  9. Ta problematika je mnohdy daleko, daleko širší než si autor článku myslí. Pravděpodobně mu leží na srdci láce, kterou platí za práci zákazník, a kolik z toho vlastně dostane on. Hlavně si musí uvědomit, že pracuje v budově, která i s vybavením, aby tam mohl pracovat, stála hodně desítek melounů. Ty melouny jsou od banky na úvěr. Záleží na způsobu, jaký diktuje značka, kterou zastupuje. V té budově se svítí, topí a podobně. Říká se tomu výrobní, správní, zásobovací, odbytová režie a dále, podle způsobu podnikání. Na to všechno musí ten dělník vydělat. Učí se to už na středních školách. Když začnete jako živnostník a budete si muset vytvořit podmínky, budete na tom téměř podobně. Nebo budete dělat v prostředí a způsobem, jako za …… Jeden prodejce mi třeba říkal, že u nich v autosalónu si objednal zákazník doslova exota značky. Prodali ho jako jediný v kraji. Potom už žádný. Na servis toho auta si museli u zastoupení značky objednat pro servisování a diagnostiku přípravky v ceně téměř přes půl mega. To prý patří ke smluvním povinnostem zástupce. To je třeba také na vysvětlení toho, proč řada značek sem nevozí celé výrobní portfólio. Diskuze o těchto věcech by byla na knihu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017