Rok s Audi A6 Allroad C6 - zpět na článek

Počet komentářů: 96

  1. při koupi mělo najeto zhruba 21.000 km, což vychází zhruba 26.000 km ročně

    Tady nám šotek schoval jednu nulu :-)

    1. 9 x 26k = 234k … takže spíš trojku … 231.000km … sorry, je to irelevantní :)

      1. No každopádně jedna cifra tam chybí. A milý Watsone, on také to auto nekupoval včera (a už vůbec ne dnes nebo zítra)
        :)

        1. Zdar! Nevím, kde se šotek vzal, ale abych to uvedl na pravou míru: při koupi mělo auto najeto zhruba 214000 km a před koupí s ním předchozí majitel jezdil 8 a čtvrt roku.

          1. Celou dobu jste jezdil s jiným typem spojky, než jste myslel. Snad aspoň těch stupňů je správný počet…
            Nemění to teď váš názor na auto, když jste zjistil, že to má jinou spojku?

            1. Pocet stupnov ma spravne. Prevodovka je tam ZF 6HP19A. Co sa mi ale paci ako nadherne popisal jav kvoli ktoremu nemam rad automaticke prevodovky.

  2. Pochybujem ze prevodovka je dvospojkova. Audi malo dvojspojkove prevodovky pre pozdlznu montaz k dispozicii az od zaciatku 2009.

    1. Za nepřesnost se omlouvám. Článek bohužel upravovat již nemohu :(.

  3. Někdo se bude smát — chlap popisuje, jak používat automatiku? — ale já to kvituji a dávám za jedna, za upřímnost. Žádný učený z nebe nespadl.

    Úplně mi to připomnělo časy, kdy jsme se poprvé přistěhovali do Japonska. Mají tam hajzly s tuctem tlačítek, není to žádná sranda. Jak spláchnout??

    (Pro neznalé – na splachování je manuální páčka normálně na nádržce / vzadu, jako u nás. Tlačítka jak na lodi Enterprise jsou tak trochu red herring a nejsou v žádném případě „mission critical“, lze ignorovat.)

    1. Tak každá automatika je jiná, já jsem léta navyklý na J-gate, resp. DSG a když jsem nedávno na čas přesednul do kamarádky Peugeotu 208, byl jsem nepříjemně překvapený absencí P (má to jen D, N, R) tj. při parkování N + ručka. Dále to D a R je tam jaksi opačně, takže chci-li jet, páka je v zadní poloze. A automat řadí dost blbě, je tam vždy určitá prodleva, kdy auto zdechne.

      1. Asi to bude tým, že to nie je automatická prevodovka per se, ale robotizovaný manuál.

        1. mam taky robotizovanou převodovku a polohy jsou P – R N D (+ -)

        2. Patrně. Každopádné voser.

      2. Ja jsem si ted repasoval celou prevodovku, typ Ford 5R55W. Bal jsem se toho jako panna poceti, ale ve finale rozborka prevodovky zabrala asi dve hodiny, sborka tri hodiny. A to ta rozborka by byla o hodinu kratsi, kdybych kurva nezlomil v jedenact vecer ty jediny kleste na segrovky, co jsem do te prevodovky jednou rukou byl schopen narvat.

        Kazdopadne je to klasika PRND321 s vypinatelnym OD, udelal jsem jeste upgrade ventilu rozvadece a celkove muzu rict, ze to neni az takova hruza, jako jsem si myslel. Po supnuti do auta (4 hodiny) vsechno slape jako svycary. Kazdopadne je tam hodne veci reseno mechanicky, coz je vyhoda. Elektronika bere signal otacek ze tri hridelu prevodovky, podle toho usuzuje, co se tam deje a ovlada sest solenoidu, nic vic.

        Pokud ma prevodovka velke prodlevy, stalo by za to se podivat, jestli existuje preprogramovavaci kit, ktery upravi tlakove pomery plus eventualne zkontrolovat prepousteci ventil olejoveho cerpadla prevodovky. Nektere se sekaji, nebo mivaji unavene pruziny a pak je v prevodovce maly tlak. Solidni prevodovky maji moznost externiho zmereni tlaku, nez je clovek rozkucha. Takze najit ten spravny sroub a zmerit tlak. O tom, ze ma byt vymeneny olej a filtr, snad netreba hovorit.

        1. Máte nějaké dobré zdroje informací, odkud se dá pro DIY opravu čerpat? Fóra, manuály, videa, cokoliv. Otec má v autě 5R55E a momentálně je ten klump na revizi u mechanika, ale jak koukám na progres toho vozu z funkčního hlediska v průběhu let, tak jeho servis patrně začnu dělat sám včetně tý zatracený převodovky.

          1. Re: Blaugranas – Smajlinka
            29.5.2017 v 22:08

            Videa na YT urcite nejaka budou, ale pro skutecny repas prevodovky vetsinou nepouzitelna. Je totiz potreba pri skladani zmerit nektere vule a dat tam podlozku spravne tloustky. To na videich jen zmini, ale neresi v detialu. Dale pak je tam fura axialnich lozisek, ktera maji plechova futra a zalezi na jejich otoceni. Proste… nejlepsi je, stahnout si manual v PDF, kde je toto vsechno popsane. Obecny rozpad nabizi primo Ford, takze tam se clovek zorientuje, co kam patri (neco v tomto stylu: http://www.shinseiauto.com/japanese/transtar/usford4r44e04a.pdf)

            Jedny z nejdetailnejsich manualu dela treba ATSG: http://www.fordexplorerclub.ru/Alex/Transmission/5R55E.pdf

            Ta prevodovka je celkem jednoducha, melo by se to zvladnout bez potizi a bez specialnich nastroju. Pro vytazeni cerpadla Amici pouzivaji specialni stahovak, ja jsem na to okoukal fintu u.s. servisaka, kterej se s tim nesral. Po sundani hydromenice povysunul hnaci hridel asi o polovinu ven a pak do ni nahnusno mydlil gumovym kladivem ze vsech stran a postupne cerpadlo vyvyklal a vytahl ven. Zkusil jsem to stejne, hridel nijak neutrpela a nepotreboval jsem spesl stahovak (klasickej neni za co uchytit). Co doporucuju koupit, je nastroj pro vystredeni cerpadla do futra. Takovej silonovej bazmek, byva soucasti ruznych sad gufer pro automaty. Pokud budete kupovat ta gufera samostatne, pak kupte i ten natrubek. A nebo si ho nechat vytocit ze silonu tady. Bez nej prakticky neni sance smontovat cerpadlo souose dohromady, i kdyz to vypada jednoduse. S pripravkem sranda.

        2. Kámen úrazu je v tom, že je to auto poměrně nové generace, a dost elektroniky se začlo sypat, např. jednotka ABS, podvolantová jednotka a nějaké čidla. Zaplaťbůh, že jsem nemusel dělat rozvody, který jsou řešeny vskutku na hovno, no a jezdit s tim do autorizáku to bych se asi nedoplatil.

          Bez nějakého rýpání…Prémiové vozidlo má prémiové ceny za servis a díly….Na tom není nic překvapujícího

          1. Omlouvám se…patří do jiného vlákna..

    2. Za přečtení a hodnocení díky, první rok ježdění je vskutku obrovská škola :).

      Před koupí audiny jsem ještě zkoušel postarší Opel Astra a ten měl čtyřpolohou páku s úplně jinými popisky (vlevo – zapnutí/vypnutí automatiky, nahoru/dolu – manuální přepínání stupňů, vpravo – už nevím, asi neutrál?). Kromě sportovního režimu měl i nějaký zimní režim, který zřejmě fungoval jako sportovní, jen se záporným znaménkem :).

  4. Kombinaci velkého dieselu a automatu s trochou plastů kolem, aby se to moc neoškrábalo, za určité konstelace potřeb a dovedností chápu. A za recenzi patří dík. Jenže zanedlouho bude potřeba drahý servis, je to hnusné jak noc a majitel je prostě nekritický, neb má málo srovnání.

  5. Článek je fajn, moje zkušenost s tímto vozem je však rozporuplná. Měl jsem ho cca půl roku, nebyl to allroad ale klasika kombajn s pohonem 4×4 najeto měla cca 220 000.
    Na dálnice nebo dlouhé přesuny je to za jedna. 1000 km v kuse bez problému vylezete nerozlámaní ani unavení, avšak okresky nic moc na to mi auto přišlo neohrabaný.
    Dynamika motoru je slušná, když beru v podtaz že je to těžká kráva. Moje spotřeba dálka kolem 7,5 ltr až po 14 litrů v zimě na okreskách.
    Kámen úrazu je v tom, že je to auto poměrně nové generace, a dost elektroniky se začlo sypat, např. jednotka ABS, podvolantová jednotka a nějaké čidla. Zaplaťbůh, že jsem nemusel dělat rozvody, který jsou řešeny vskutku na hovno, no a jezdit s tim do autorizáku to bych se asi nedoplatil.

    1. Právě to jsem měl na mysli. Zvlášť ten šestiválec je technický „skvost“, který se jako ojetina zvláště vyplatí. Škoda, že nemaj něco jako 3.6 V6 Pentastar :)

    2. Jezdit do servisu nebo ke garážmistrum kvůli něčemu jinýmu než právě těm rozvodům nemá smysl. Jet tam kvůli výměnám spotřebních dílů typu olej a destičky bych se jako zručnej člověk už vyloženě styděl, princip výměny je v tomhle všude stejnej a víceméně opravdu jednoduchej. Dost ze složitých problémů je potom popsaných po fórech, samozřejmě zahraničních, i když je pravda, že ty bavorácký jsou co do objemu informací na nesrovnatelný úrovni, ale dá se i tak. K tomu existuje Bentley repair manual za bratru 100 USD, kde jsou ty auta zpracovaný komplet. Ze začátku jsem nevěděl, která bije (zhruba ten první půlrok vlastnictví), ale postupně jsem začal pronikat do tajů fungování toho mýho vozejku a momentálně nemám problém na autě udělat cokoliv včetně lehčího vrtání se v motoru. Ono to zase tak složitý nakonec neni, jen je dobrý mít průpravu, co má člověk dělat a jak. A samozřejmě to chce čas, místo a nějakej vercajk.

    3. Kámen úrazu je v tom, že je to auto poměrně nové generace, a dost elektroniky se začlo sypat, např. jednotka ABS, podvolantová jednotka a nějaké čidla. Zaplaťbůh, že jsem nemusel dělat rozvody, který jsou řešeny vskutku na hovno, no a jezdit s tim do autorizáku to bych se asi nedoplatil.

      Bez nějakého rýpání…Prémiové vozidlo má prémiové ceny za servis a díly….Na tom není nic překvapujícího

  6. Zdravim, gratuluju ke quattru. Jestli jste s ním spokojený teď, tak počkejte na zimu – už vážně nebudete chtít nic jiného. Stejnou jistotu jako na suché silnici můžete očekávat i ve sněhu, člověk má přesnej přehled jak se auto bude chovat prakticky okamžitě. Sám mám C5 z té sportovní strany a auto mě v zimě dost mile překvapilo, i vzhledem k rozměrům pneu 255/40 a faktu, že jsem rád jezdil řádit na tu nejzapadlejší třetí třídu bez údržby, co se dala najít. Z údržby Vám relevantních informací k Vašemu modelu a motoru poradit příliš neumím, ale přeci jen – dávejte pozor na pneu – v případě, že byste z libovolného důvodu měnil jen dvě pneu na nápravě (tzn. ne všechny 4), dávejte pozor na jejich shodný rozměr na výšku. Nejlépe je to změřit metrem, protože pneumatiky mohou být různě sjeté a i hloubky dezénu se liší od výrobce. Shodný rozměr musí být pochopitelně s těmi, co zůstanou na autě. Je to kvůli tomu, že obvodová rychlost každé pneu musí být kvůli quattru stejná nebo s minimálními rozdíly, jinak ten rozdíl povede k nadměrnému opotřebení diferenciálů, zvlášť, pokud s tím člověk najede větší množství km, přičemž i 100 už je poměrně hodně. Samozřejmě má ten systém tolerance a Audi pro něj udává rozdíl v profilu pneu 1/2 (12,7mm) inche, což skutečně není mnoho. Tak na mě myslete, až píchnete, nebudete mít rezervu a sada na rychloopravu bude k ničemu ;)

    Mimochodem – roletky jsou dobré jen jako sluneční clona, aby měly nějaký význam z hlediska teploty vzduchu v interiéru, musely by být umístěné před okny.

    1. diky za uzitecny komentar! budu na to davat bacha. zimni sezonu mam za sebou jen jednu a jezdil jsem jako zacatecnik extremne opatrne, ale musim rict, ze jsem se moc nebal, drzelo to celkem pekne.

    2. Jednemu zakaznikovi v Belgicku BMW servis nakukal, ze na jeho BMW 3 GT 4×4 po defekte na runflat gume musi vymenit vsetky styri gumy za cca 1600 EUR spolu, kedze gumy mali dezen 5mm, nove tusim 8mm a tento rozdiel by spravil hrozne veci s diferakmi.

      Zakaznik si sice mysli, ze je technicky zdatny, no v skutocnosti je to neskutocny blbec. Po ucte za 2000 EUR (400 za prezutie, vyvazenie a 894-bodovu kontrolu vozidla) jazdi veselo dalej a stale do toho isteho servisu.

      1. „Po ucte za 2000 EUR“
        Obávám se, že pokud si něko koupí BMW 3 GT, tak ho 2000 Eur až tak netankuje. Imho já bych vyměnil obě pneu na dané nápravě….

        1. Budu hnidopišit: co má platba za gumy společné s plněním palivové nádrže?
          Latinský slovník praví: tango, tangere, tetigi, tactum = dotýkat se (a půl stránky odvozených významů)…
          Omlouvám se, ale komolení latinských slov mě silně tanguje…
          Horší je už jenom označovat je za původem anglická…

          1. „Budu hnidopišit: co má platba za gumy společné s plněním palivové nádrže?“
            Zkusím vám to tedy upravit.

            Pro vlastníka BMW 3 GT je tato částka vzhledem k pořízovací ceně vozidla a tedy zřejmě k finančním možnostem dané osoby zanedbatelná.

            Tomuto textu již rozumíte?

            1. Tolik práce s úpravou textu a stačilo vyměnit jedno písmenko…

              1. Omlouvám se, raději jsem to upravil bez slangových výrazů, kdyby přišel další hnidopich či dokonce jízlivec.Myslím si, že je vašeho korektorského talentu pro tuto diskuzi škoda. Nepřemýšlel jste o nabídce svých služeb jinde na komerční bázi? Takové vlohy pro kritizování druhých za maličkosti se moc často nevidí.

                1. Děkuji za uznání, přemýšlel, dokonce příležitostně i realizoval…

        2. Hlavne na aute ktore nema medzinapravovy dif, ze? Alebo by to zacalo tak zle zrat tu spojku co tam BMW dava miesto medzinapravoveho difu? Dobre vediet (aj ked teda mne kupa BMW skutocne nehrozi.
          Na druhej strane, vymenit obe pneumatiky na naprave pri 3 mm rozdieli v dezene je dobry napad aj pri autach s jednou pohananouu napravou. V nasich krajoch niektore firmy dokonca uplatnia road hazard warranty na obe pneumatiky.

          1. Na druhej strane, vymenit obe pneumatiky na naprave pri 3 mm rozdieli v dezene je dobry napad aj pri autach s jednou pohananouu napravou

            Ano, souhlasim, ale vysvetluj to prumernemu ceskemu kolenovrtovi.

  7. Přesně tohle audi má kolega jen ne ve verzi allroad. Auto koupil od příbuzného z firmy čili po prvním majiteli a servisované v audi. Věčně řešil nápravy a geometrii, u takhle těžkého auta se špatná geometrie projeví na pneumatikách po několika tisících km no a když že sezónu člověk sjede pneu r19 tak to není nic moc, dost řešil i brzdy zase váha auta a levnější brzdy nejdou dokupy, taky se mu stalo že se lehce opřel kolem o patnik připojování a praskl Čep řízení, otevírání kufru nefungovalo, display nefungoval, zamrzala navigace, a naposledy zůstal v Chorvatsku kde mu umřela jedna z několika řídících jednotek. Jinak auto je to pěkný pohodlný jenže ho chce mít od Novoty nebo být dobrodruh s plnou penezenkou.

    1. Tú story o tých „neposlušných“ riadiacich jednotkách som tiež počul, ale jednalo sa o Audi Q7. Takže to má asi Audi takto ošetrené pre svoj celý vozový park.

      1. Nejhorší že se to stalo hned druhý den co tam přijel, nechal auto odtahnout do nejbližšího servisu kde mu řekli že to opraví, celý týden mel auto z půjčovny a když si ho šel po týdnu vyzvednout zaplatil 700e a jel domu.

        1. Proste AUDI – „Vorsprung durch Technik“.
          Ale šak to je proste tak – čím viac elektroniky tým väčšia šanca (teória pravdepodobnosti), že niečo začne štrajkovať. Inak je to na posranie – prdne jeden abo dva kondíky (poddimenzované) na plošáku a v servise vymenia len plošák za nový a povedia si o plnú sumu. Sa mi niečo také stalo s práčkou – z času na čas zasvietila LED-ka ktorá nemala, ale po vytiahnutí zástrčky zo zásuvky a nechaní práčky pár minút bez napájania problém prešiel. Až raz začali blikať asi 3-4 LED-ky a odpojenie od siete nepomáhalo. Už som začal kalkulovať, že koľko bude stáť nová práčka ako ju dotrepem domov, keď som sa zamyslel a našiel servis práčiek. Tak som im napísal maila s popisom problému ….. a žiadna odpoveď ani na druhý deň. Prádla špinavého ešte nebolo veľa tak som začal gúgliť a na Youtube som našiel video-návod s obdobným problémom. Takže som vybral plošák a našiel 3 prdnuté elektrolytové kondenzátory. Na nete som objednal nové kondíky, manželka ich druhý deň vyzdvihla, ja som to večer prepájkoval a voilaaaa. Práčka funguje. O dva dni mi došiel mail zo servisu, že daný problém čo mám poznajú a že to bude treba vymeniť celý plošák a že to bude stáť okolo 130 Eur. Tak som im poďakoval za ponuku a dodal, že už som to sám opravil a stálo ma to eni nie 2 Eurá a čas a benzín.

          1. Kym je ta doska taka ze sa da opravit, tak to ide. Inak presne toto poznam z prace. Plynove chromatografy Autosystem a Clarus od Perkin Elmer-a. Sporadicky sa tam objavi chyba ked nehreje nic. Ani inkubator, ani injektor, ani detektor. Servis PE pozna chybu dobre, vymeni dosku, zauctuje je si 760 CAD za dosku + 400 CAD za hodinu prace + 400 CAD za kazdu hodinu cesty k zakaznikovi. Wildcat pozna poruchu takisto dobre, vymeni na povodnej doske kondezator za 2 CAD a znova pripomenie sefovi ze mat vnutorneho servisaka sa vyplati.

            1. A právě proto mám skladem 40000 kondenzátorů a nabídka stále roste, možná se některá zařízení posunula a chcípou na jiné závady (ne že by nechcípala vůbec), ale to plně nahradí jinej předraženej šrot co padá jak hrušky (např. audotechnika).

              Co tam dáváte, necete něco? Většinou se vyplatí to poslat i s poštou z Evropy než z těch předraženejch farnelů a kdo ví co, pořád to vyjde levněj.

              1. Su to bezne hlinikove elektrolyty, 470uF/25V. Pravda, tie dnesne su uz vacsinou na 100V. Kupujem ich v takom divnom obchode co si hovori Electric and Electronic Supply. Maju tam vsetko od instalacnych krabic po mikroprocesory, pouzity material, etc. Je tam strasny bordel ale zda sa ze majitel vie ze co kde ma.
                Keby som potreboval nieco specialne, rozhodne sa Vam ozvem.

                1. Za dva dolary je to drahý jako prase. Je to vůbec něco slušnýho?

                  I Panasonic FR 470/35, který sem tuhle nabral ve větším když jsem zjistil, že sou to jediný slušný na trhu v rozměru 8×20 mm, a to je Panasonic obecně drahej (blbý odběrový množství limitující dostupnost) mám od kusu za (dle aktuálního kurzu) 53 centů. Chemi-Cony KZM 470/25 D10×12,5 za 60 centů.

                  Jak řikám, předražený to tam máte na tom tzv. západě všechno jako prase. Kolik cete poslat? :D

            2. No hej Slovák resp. východoeurópan – zvyknutý od nepamäti a hlavne za socíku vyjebať zo systémom a opraviť si všetko sám alebo nejako pomocou kamarátov. Na západe nech to rieši niekto iný.
              Si vždy pri takom niečom spomeniem ako som bol osadiť a rozbehať mašinu a zaškoliť personál na našej mašine a dostal som na pomoc jedného chlapíka. Povedal som:“Potrebujem zavesiť elektroskriňu na stenu, pripojiť k nej tri fázy, nulák a zem a spojiť túto skriňu pomocou rúry k mojej mašine“. Môj pomocník preložil moju požiadavku v dielni a došiel prvý chlap čo zavesil skriňu na stenu a urobil spojovaciu rúru k mašine. Potom došiel druhý chlapík a pripojil mi prívodný kábel a ukázal mi v ktorej skrini je predistenie. Potom mi treti chlapík namontoval na stenu jednotku úpravy vzduchu a pripojil k nej prívod stlačeného vzduchu. Štvrtý chlap pripojil vodu atď. Proste na každú činnosť jeden človek. To nie ako ja východoeurópan – ak je na montáži treba zapájam elektriku, vzduch či vodu k mašine, riešim prípadne mechanické problémy, oživím mašinu, naprogramujem ju, zaškolím, upracem za sebou, pobalím veci a odchádzam.

              1. No a prave som sa ocitol v situacii ked to neviem ojebat. Nasiel som vadny krokovy motor pohanajuci karusel inkubatora v Turbomatrix 40. Motor bez enkodera za da kupit za 300 CAD, s enkoderom za 800. Ale ked som sa o to naposledy pokusal, zaboha som ten enkoder z motora nevedel zobrat dolu.

                1. Keď si pamätám tak tie malé krokové motory mali ten encoder spojený s motorom – bol to jeden kus. A navyše bola aj hriadeľ dlhšia o dĺžku encodera resp. o dĺžku magnetu, ktorý tam bol nalisovaný na tej hriadeli. Tam to asi neo(d)jebeš – leda, že číňan na Aliexprese má nejakú náhradu za 20-25 CAD…..Inak je to absurdum za ten kus elektroniky a magnetu pýtať 500CAD.

                  1. No jo, nahradne diely na laboratornu techniku…co spravis? A toto ani nie je taka katastrofa. Take plexisklove teleso na merac CO2 od Haffmansu stoji 4700USD. A ner mi ze tych telies vymienam viac – ono ten merac robotnikom z casu na cas padne. Darmo im hovorim ze chodia s autom strednej triedy v ruke, nedaju si pozor.

                    1. No ak to tomu motovidlu čo to rozbije nemôžeš zosobniť tak stále stým budú zaobchádzať pod heslom:“Z cudzieho krv netečie“. Čím väčšia zákonna a odborárska ochrana zamestnanca tým horšie.

                    2. Zosobnit? Tak to by sa ani nepriznali ze im to padlo a vysledok by bol taky, ze pivo by natieklo do komor s O2 modulom a s CPU doskou. Ten CPU modul to este znasa ako tak, ale O2 modul sa znici velmi rychlo. A potom je ta vec na odpis, nakolko ten modul nam Pentair predava za 7k USD.
                      Takze miesto toho aby im ktokolvek vynadal maju prikaz ten meter okamzite vyprazdnit a doniest mi ho.

            3. Kym je ta doska taka ze sa da opravit, tak to ide. Inak presne toto poznam z prace. Plynove chromatografy Autosystem a Clarus od Perkin Elmer-a. Sporadicky sa tam objavi chyba ked nehreje nic. Ani inkubator, ani injektor, ani detektor. Servis PE pozna chybu dobre, vymeni dosku, zauctuje je si 760 CAD za dosku + 400 CAD za hodinu prace + 400 CAD za kazdu hodinu cesty k zakaznikovi. Wildcat pozna poruchu takisto dobre, vymeni na povodnej doske kondezator za 2 CAD a znova pripomenie sefovi ze mat vnutorneho servisaka sa vyplati.
              Imho samozřejmě pokud žijete ve stylu laboratoří akademie nebo VŠ, kde se to koupí a pak s tím musíte 20 let vydržet, tak jistě příjdete do konfliktu s řízenou životností.
              Osobně by mě zajímalo, jak by vypadala kalkulace, kdyby technik vezl kartu zpátky k sobě na základnu, tam to pájel a pak to vezl zpátky..

              1. Ja? Ja zijem v vo velmi agresivnej sukromej firme, riadenej agresivnymi brazilcanmi. Vlastne, mozem ju aj menovat. AB Inbev. A verte ci nie, mame nejake chromatografy co im ide na 20. Ale musim priznat, ze ich mam na CAPEX-ovom zozname na tento rok.
                A preco by technik viezol kartu na zakladnu? Myslite technik od PE? Ten nic spajkovat nebude, prenho je nahradny diel doska. Vymeni ju a hotovo. Pokial howorite o Wildcatovi, ten ma kondenzator a spajkovacku u seba. A keby ho nahodou nemal, ma dve opravene dosky na polici. Zavola, kolegovia dosku strcia do balika a ma ju pomocou UPS (alebo Air Canada cargo ked treba) na druhy den.
                Pravda, bol uz aj pripad, ked bol Wildcat v casovej tiesni a PE mu dodal nespravny nahradny diel. Tak musel hopnut do auta (nakolko AB Inbev zakazuje kupovat letenky na let v ten isty den) a ist 800 km na prevadzku kde mohol diel kanibalizovat z noveho chromatografu a potom 800 km spat…

                1. Pro firmu, jež zakazuje kupovat letenky na let v ten isty den, bych měl zcela jiné přívlastky než „velmi agresivní“.

                  1. Hmmm, co na to povedat? Ide firmu co prave minula 65 miliard dolarov na kupu svojho najvacsieho konkurenta. To sa Vam nevidi dost agresivne?

                  2. Ten zakaz je len prejav sialeneho setrenia nakladov. Typicky prejav brazilcanov.

                2. Ja?
                  Bylo myšleno prostředí, ve kterém žijete.

                  A preco by technik viezol kartu na zakladnu? Myslite technik od PE? Ten nic spajkovat nebude, prenho je nahradny diel doska.
                  Zajímalo by mě, když se bavíme o stylu oprav, jak z hlediska servisu mají probíhat. Mně výměna karty přijde ekonomicky optimální než se srát s kondíkama…

                  A verte ci nie, mame nejake chromatografy co im ide na 20
                  Tak buď pro vaši firmu to není kritická analýza nebo vaši nadřízení jsou idioti.

                  Pravda, bol uz aj pripad, ked bol Wildcat v casovej tiesni a PE mu dodal nespravny nahradny diel
                  Samozřejmě přepokladem je správně uzavřená servisní smlouvala, byť splnou pokorou chápu, že prosadit jí uvnitř firmy je problém.

                  1. [kurziva]Zajímalo by mě, když se bavíme o stylu oprav, jak z hlediska servisu mají probíhat. Mně výměna karty přijde ekonomicky optimální než se srát s kondíkama…[/kurziva]
                    Kebyze som servisak – dodavatel, tak menim dosku a idem na dalsiu opravu. Ako interny servisak robim vsetko tak, aby som minimalizoval naklady. V spominanom pripade vymenim kondik. Tych pripadov ale nie je vela.
                    [kurziva]Tak buď pro vaši firmu to není kritická analýza nebo vaši nadřízení jsou idioti.[/kurziva]
                    Viacere z nich su na zozname kritickych analyz. A funguju spolahlivo. Menim ich v prvom rade preto ze v pripade poruchy nemusim byt schopny kupit niektore diely.
                    [kurziva]Samozřejmě přepokladem je správně uzavřená servisní smlouvala, byť splnou pokorou chápu, že prosadit jí uvnitř firmy je problém.[/kurziva]
                    Moj zamestnavatel neuzatvara servisne zmluvy. Mal vnutorneho servisaka poslednych 30 rokov (z toho 12 rokov mna)

                    1. Nechci dělat z GC nějaké kosmické zařízení. Plně chápu, že je několik cest k zajištění servisu a holt tato skýtá, že člověk pak musí pendlovat po Evropě kvůli dílům.

                      Osobně se mi v dobře řízené životnosti osvědčuje nepřekačovat jisté stáří obzvláště u přístrojů, které jsou kritické, ale plně chápu, že toto manager laboratoře (nebo klidně nazvěmě tuto funkci jinak) může ovlivnit pouze částečně.

                    2. Nie, GC skutocne nie je nejake kozmicke zariadenie. Ale to je iba cast portfolia o ktore sa staram.
                      Co sa tyka chromatografov, problem je v tom ze dodavatel servisuje len hardware. Podpora aplikacii je extra. Ja robim oboje a tu a tam nejaku aplikaciu aj vyviniem. Naposledy to bolo meranie velmi nizkych hladin alkoholu v dealkoholizovanych produktoch. Navyse, PE ma servis k dispozicii PO-PI 8:00 – 17:00. Ja zdvihnem telefon kedykolvek.
                      Co sa tyka cesty pre diely, to sa stalo raz a bolo to nasledkom chyby v expedicii dodavatela. Za normalnych okolnosti by som zostal na mieste a dockal diel od PE, lenze okolnosti bohuzial normalne neboli a potreboval som sa vratit domov skor nez by diel dosiel. Tak som si pon siel sam. BTW, nebolo to v Europe, siel som z Crestonu v Britskej Kolumbii to Edmontonu v Alberte.
                      Co sa tyka obnovy pristrojoveho parku, donedavna som to robil uplne sam, teraz zadavaju poziadavky labaky a ja mam posledne slovo co sa tyka vyberu. Lenze co narobite ked mate pristroje v hodnote 6M+ a dostanete 250K rocne na nove (OK, na tento rok to je 470k. Jednoducho musite zvazit svoje prority velmi dokladne.
                      Inak, problem systemu udzrby s jednym vnutornym servisakom je kdesi uplne inde nez vo financiach alebo rychlosti servisu. Problem je v tom ze to predstavuje „single point of failure“. Ukazalo sa to ked som na jesen marodoval skoro dva mesiace a vlastne este stale nie som v poriadku. A dalsia, minimalne dvojmesacna marodka ma caka. Uvidime za ako to chcu riesit.

    2. dost řešil i brzdy zase váha auta a levnější brzdy nejdou dokupy, taky se mu stalo že se lehce opřel kolem o patnik připojování a praskl Čep řízení, otevírání kufru nefungovalo, display nefungoval, zamrzala navigace, a naposledy zůstal v Chorvatsku kde mu umřela jedna z několika řídících jednotek
      Osobně jsme pojal důvodné podezření, že se jedná o záměr z důvodu, že koncernová vozidla nejsou schopna u řidiče vzbudit během řízení emoce, tak to dohání tímto způsobem…:-)

  8. Chomutov carmageddon – když se vrah za volantem změní ve sluníčkovou oběť.
    Najednou není auto zbraň hromadného ničení za jejíž použití je člověk (přesněji řečeno bílý pracující heterosexuál) popotahován po soudech jako terorista a hrozí mu i přes 10 let vězení.
    http://zvedavec.org/prispevky/2017/06/7277-strelba-v-chomutove-ukazala-na-policejni-super-mindrak.htm
    Z auta se stal folklórní nástroj jehož prostřednictvím komunikují členové menšin mezi sebou a kdo je v komunikaci vyruší je automaticky souzený za vraždu. Podobně jako 30 cm nůž je v rukou bělocha zákeřná zbraň, ale v rukou menšiny tradiční doplněk (aspoň v podání multikulti aktivistů) který spolu s tepláky a botami adidas a zlatým řetězem tvoří něco jako kroj.

    1. Neser se do sporů v cizích rodinách, neser se do sporů v cizích rodinách, neser se do sporů v cizích rodinách.

      Nikdy se neser do sporů jiných rodin jako přímej aktér. Nikdy. Jestli nějakej blbec bije na ulici ženskou, tak když mu dáš přes hubu, tak ta baba bude svědčit proti tobě, protože ten ťuťuňuňu to tak nemyslel a oni se hrozně milují a vůbec, určitě už to nikdy neudělá.

      Tady tendlencten podle všeho ohrožoval hlavně své příbuzné.

      A oni se divej, že když Otík made in Slovakia střílel na sídlišti, že se nikdo neodvážil zasáhnout. Jasně, 3 měsíce vazby mi stojí za život nějakého cikána nebo fízla.

      Fakt se vyplatí stát při zdi a zasáhnout až když se to týká mě a lidí mě blízkých. Jinak na to srát, srát, srát a ignorovat. Dívat se jinam, poslední dobou je hezky azurová obloha, tak třeba tam.

      1. O tom, že stát velmi silnou rukou vychovává lidi k tomu, aby kašlali na své bližní, není sporu.

        Stejně tak ovšem není sporu o to, že je to strašně špatně :(

        Ne, bohužel nevidím žádné snadné řešení (kromě „zásadně omezit nebo zrušit stát“, což ostatně také není snadné řešení) :(

        Ale aspoň bych se opravdu aktivně snažili o to, aby si lidé uvědomovali, že a proč přesně je správné své bližní chránit, a že a proč je ten současný stav, který to krajně problematizuje, ukrutně zlý.

        1. Poslední dobou začínám dostávat nepříjemný pocity jako že je to tu fakt ve sračkách, lidi jsou zmrdi jeden vedle druhýho (a když ne zmrdi, tak vohnoutští idioti) a možná to není až tak jenom vina stádu. Když vás okrádají na každým druhým až třetím trhu, tak už to člověka trochu nasere, i když budiž, ten měřák naposled byl docela drahej, tak se někomu asi líbl (aby to ten kripl vůbec k něčemu měl, ESR metr není zas taková hračka na to domácí žvýkání). Ty použitý akumulátory za 20-30 korun už nechápu, byť tam zas není žádná škoda.

          Ale že člověku z vozejku v krámě ukradnou ještě ani nezvážený rajčata, když o dva metry dál toho je k volnýmu rozebrání paleta, to už mě hlava nebere. To jeden fakt dostává takový depresivní stavy že je to tady v prdeli a odjebat se co nejdřív, kamkoli proboha, jenom pryč…

          1. Problém je, že tento stav je přímým a neodvratným důsledkem všeobecné demokracie, a proto je v menší či větší míře kdekoli, kde tato jest.

            Chcete se odsud odjebat do Německa? Nebo třeba do Británie?

            1. Nějak nevidím důvod, proč zrovna hdemohkradcie by měla principiálně hromadně vést lidi ke kradení na co přijdou.

              Ještě stále existují země, kde kdemohkradcii mají a lidi jsou tam slušní. Má to tuším co dělat s dáfkama a přívalem různejch existencí, nicméně lidi tam nekradou, dokonce když si člověk někde něco zapomene, tak to tam většinou najde, případně to někdo odevzdá někam na sběrný místo. maximálně mu to vyhodí jako odpad (pokud mají dojem, že to je smetí).

              Pravda, jednou i u nás když mi vypad telefén v busu, tak ho tam řidič podržel. Ale to už je pár let zpátky, nejsem si jistej, jestli dneska bych se ho eště dočkal (nemluvě o tom, že sockou už nejezdím).

              Tuším, že původní obyvatelé v DE i UK byli slušní a ještě z větší části jsou. Ty barevný náplavy, jejichž mentalita je vzít si co není přišroubovaný, to tam bohužel už zlikvidovaly k nepoznání. Snad jedině ještě nějakej krapet venkov, kde je z větší části slušné bílé původní obyvatelstvo…něco jako v Texasu například.

              Že z jiných důvodů by to chtělo jinej glóbus, v tom samozřejmě nejsme vepři. Na druhé straně trochu začínám chápat názory lidí, že když si na ty věci, který si ve svobodné zemi můžou koupit, ani nevydělají, protože jim někdo všechno ukradne (ať už stád, nebo chmatáci), tak je jim samotná možnost si je koupit úplně k hovnu. Navíc v některých těch zemích, kde je vysoký faktor západního pohodlí (a na to pohodlí si můžou vydělat), je zároveň i kriminalita fakt nízká, a tak statisticky většina lidí nikdy nic většího než drobnou krádež za celej život nepotká, tak z jejich pohledu např. zbraně opravdu nepotřebují.

              1. Protože trestá odpovědnost a odměňuje neodpovědnost; to ostatní se už od toho odvíjí.

                Důležitost zbraní se neodvíjí od obrany před grázly, to je jen příjemný bonus. Stejně tak je jen příjemný bonus potenciální možnost obrany proti státní zvůli (ostatně v současných podmínkách krajně problematická). Zbraně jsou důležité především kvůli vlivu, který mají na své nositele.

                1. On to je systém s pozitivní zpětnou vazbou, když někdo maká jak šroub a pak stejně přijde zmrd a všechno mu ukradne, tak se na to nejspíš vykašle a začne krást taky, očividně to funguje, a tento vzor předává dalším generacím.

                  Režim k tomu lidi z jistého směru směřuje, ale rozhodně napřímo nikoho nenabádá, aby kradl. Ostatně, i součástí oficiální propagandy je, že ovčan má dodržovat zákony, a tam se někde píše, že krást je zakázáno…

                  Ostatně, slušný člověk takové věci nedělá* nehledě na to, co je za režim. Stejně tak slušný člověk je slušný i beze zbraně a na formování charakteru ji přece nepotřebuje.
                  ______________
                  Výjimkou je snad existenční krize, např. hrozící smrt hladem.

                  1. Inherentně slušný člověk, jako třeba Vy, zajisté. Ale takových je v populaci ukrutně málo.

                    Ta drtivá „šedá“ většina lidí, již jsou tak trochu slušní a tak trochu mrchy; stejně daleko od světce jako od grázla a s rychlou obhajobou „účelu světícího prostředky“ hned při ruce, naproti tomu na vnější podmínky reaguje velmi dobře a své chování podle nich posunuje: v ozbrojené mina- či anarchii více směrem ke slušnosti, v odzbrojené demokracii (či jiném typu totality) více směrem ke grázlovství.

                    Jako bychom to kolem sebe neviděli na každém kroku :(

          2. Pred tydnem se mi stalo, ze behem nakupu ve xefte mi v voziku pribyly tri Tatranky. Az za kasou jsem zjistil, ze ve voziku neni strcene euro, ale plastove kolecko a ze vlastne ten vozik neni muj. Velmi pravdepodobnym vinikem jsem byl ja sam, protoze kos hledam podle obsahu (lidi zavazejicivoziky bez panicka posunuji, ze…). Takze celkem klidne mohlo jit o omyl. Zajimave bylo, ze v tom kosi muselo byt nejmene sest az sedm polozek a byly uplne stejne, jako jsem mel ja. No, stane se, obcas. Navic obvykle nakupuju bez voziku, je to vyrazne rychlejsi.

            1. No já ale právě podle plastovýho kolečka vozejk nakonec našel, jenom rajčata chyběla, takže k žádné záměně nedošlo.

      2. Ad kauza Chomutov

        1. ozraly cigan o vikendu ve ctyri rano rve na sveho stryce kvuli nejake jejich picovine
        2. ozraly cigan se snazi dodavkou prejet sveho stryce, ten se schovava za auta
        3. ozraly cigan boura a demoluje auta, vjizdi na chodnik najizdi do lidi s cilem prejet anebo natlacit sveho stryce pod auta, do kterych boura a zavalit ho
        4. ozraleho cigana zastreli slusny clovek, kdyz policie na to sere z legalne drzene zbrane (vezenska straz)

        P.S> Ad neser se do sporu v cizich rodinach – pokud nekdo ve ctyri rano ozralej jak delo naboura desitky aut, jezdi po chodniku, najizdi do lidi a zcela zjevne se pokousi o vrazdu, tak uz to tak trochu prestava byt interni spor v jeho rodine a zastrelit ho je svata povinnost kazdeho slusneho obcana. Hotovo.

  9. deacon:
    Souhlasím. Vlastně mi to připomíná jeden rasistický xenofobní a vůbec ne sluníčkový vtip:
    Žid, cikán a skinhead chytí zlatou rybku, která jim slibuje splnit 3 přání když ji pustí.
    Cikán si přeje: chci aby žid chcípnul.
    Žid si přeje: chci aby cikán chcípnul.
    A na to skinhead: tak v tom případě bych si přál jen jednu kávičku.

    Měl si ten týpek z chomutova dát na balkoně kávičku a dobře se bavit.
    My ale nevíme širší souvislosti. Třeba má děti a říkal si, že by toho zfetovaného menšinového kripla mohlo napadnout hrát si na chodníku na carmageddon zrovna když půjdou jeho děti ze školy. A taky není u tohoto etnika od věci mít pověst toho, kdo se s ničím nesere. Pak by mohl být aspoň před jeho domem delší dobu klid. Jediné čemu oni rozumí je síla. Kdoví co všechno tam vyváděli předtím. Navíc ty lidi nemají kam odejít, protože v této lokalitě jsou byty a domy prakticky neprodejné.
    Nikdo nechce aby si před jeho barákem dělala lidská zvěř, co se jí zamane. Protože je pak jen otázkou času, když budu tolerovat jejich řádění, že to nakonec odnese někdo z mojí rodiny.

    1. no tak sirsi souvislosti jsou takove, ze mu udajne naborili auto a ze pri svem radeni nebrali ohled na nikoho, zejmena ne na nahodne chodce na chodniku.

    2. Naprosto bezvýhradně souhlasím s tím, že nejen tyhle primitivní opice rozumí jedině síle.
      Perfektní ukázkou selhání poměrně dobře myšleného nápadu Maďarů je momentální počet vetřelců v Maďarsku.
      Maďary stálo a pořád stojí postavení a ostraha hraničních plotů, mnohde dvojitých, pěknou kupu peněz – o tom není pochyb.
      Kdyby Maďaři při prvním pokusu o překonání /prostříhání,podlezení,přelezení atd./ plotů okamžitě stříleli gumovými kulkami a nikdo jim tohle nezakázal, tak teď měli v Maďarsku jen svoje domestikované cigány a ani jednoho vetřelce.
      Celou dobrou myšlenku pohraničních plotů zazdil a zničil nějaký maďarský sluníčkový čurák rozkazem, že ostraha hraniční bariéry nesmí vůbec použít palné zbraně k její ochraně a ani Orbán proti tomu nic nenadělal. Protože mu to v parlamentu prostě přesila zkurvených sluníčkářů neschválila, nebo se ti nerozhodní předposrali z mezinárodních reakcí.
      Kurva, tak jednou je to naše hranice, náš plot, je určenej přednostně k tomu, aby mi do země nelezl nikdo, koho tam nechci a jen já mám právo si svou hranici a svůj plot chránit způsobem, který uznám za vhodný, ne?
      Pokud je to jinak, tak proč to doprdele vůbec stavěli? Na okrasu?

      1. Kdyby to prošlo jazykovou korekturou, je to nemlich jak z Rudého Práva 1952.

        1. Nevím, čím Tě uchvátilo Rudé Právo, ale já jsem v něm nikdy nic tak rozumného, jako napsal servisdok, nečetl.

          1. Většina článků v něm byla přesně stejně rozumná. A speciálně začátkem 50. let tu dobrou myšlenku pohraničních plotů prosazovali — a prosadili. Jak moc byla dobrá, to jsme viděli v dekádách následujících.

            Že po této zkušenosti může být ještě dnes někdo tak kosmicky blbý, aby to chtěl zpět, to mi fakt hlava nebere :(

            1. Nevím, jestli jsi ochoten připustit alespoň drobný rozdíl mezi „nepustit k sobě“ a „nepustit ven“, ale ploty jsou pro ochranu vlastního území, řekl bych, variantou z nejmírnějších.

              1. Ty ploty z 50. let byly samozřejmě také „pro ochranu vlastního území“; jak moc byly mírné — a jak moc „vlastní“ nám to území bylo a kdo a jak o něm (a o režimu na těch plotech) rozhodoval, to víme celkem dost přesně.

                Iluse, že by tomu v budoucnosti mohlo být jakkoli jinak, je…… no, „naivní“ je asi nejmírnější slovo, jež mne napadá.

                1. Aha, „také“… Pravda, ploty v kriminálu také slouží i k tomu, aby se jim tam zvenku lidi necourali, takže je to vlastně skoro stejné, jako když si někdo oplotí barák. Byl jsem zaslepený.

                  1. Ploty kolem kriminálů i kolem států jsou ovládány a řízeny vládou — patří do téže skupiny, slouží týmž zájmům, a fungují přesně týmž způsobem.

                    Ploty kolem baráků jsou něco zásadně odlišného.

                    Je to přesná analogie „zákazu kouření v OCho domě v Brdech“ (tak fungují ploty kolem domů — kde mohou nebo nemusí být, v závislosti na osobních preferencích toho kterého p.t. baráčníka) vs „zákazu kouření plošně po ČR, protože byl přijat zákon“ (tak fungují ploty na státních hranicích — kde být nesmí, a jak se tam objeví, je to dokonalá a stoprocentní indikace šílené a svinské totality).

                    1. Nebudu se přít, zda patří či nepatří do stejné skupiny, protože výběr kriterií pro za(vy)řazení do skupiny je jen věcí vkusu každého soudruha. Taky by mohly patřit do stejné skupiny, protože jsou oba z drátů, nebo by mohly patřit do skupin naprosto různých s ohledem na jejich funkce.
                      Dtto „zásadní odlišnosti“ a „přesné analogie“.

                      Třeba Ti pomůže rozvolnit dogmatický pohled na věc, představíš-li si místo plotu kolem Tvého baráku plot kolem bytového komplexu a místo plotu kolem státu plot kolem vesnice.

          2. P.S. Fascinuje mne, kterak právě Ty — jenž na mé občasné „ano, stojí to dnes za hovno, ale pořád dnešní věrchuška není až tak zlá, jako ta před 30 lety“, nezřídka reaguje „ona je asi ještě horší; a není-li, jistě brzy bude“ — si libuješ v představě, že Tě právě tato věrchuška obklopí ostnatými dráty a ozbrojenými vrahy :(

            1. Věrchuška naštěstí ještě ne mě, ale spoustu lidí v EU ozbrojenými vrahy už obklopila (Ty nečteš zprávy?), a to právě tak, že jim umožnila vstup.

              1. Ponechme pro tu chvíli stranou otázku, zda vůbec je úkolem věrchušky jakkoli kádrovat, kdo smí nebo nesmí projít z Železné Rudy do Zwieselu a zpět.

                Podstatné je, že i pokud — čistě pro účel debaty — přijmeme představu, že tomu tak je, a pokud — čistě pro účel debaty — přijmeme představu, že imigranti jsou risikem srovnatelným s (neřkuli dokonce horším než) průsery, jež na nás hrnou kreténi s českými pasy ze Sněmovny — i za těchto předpokladů stále hovoříme právě a konkrétně o té věrchušce, jež ty Tvé migranty „přijímá a zve“.

                Pokud vznikne plot na hranicích státu, pak právě ona a nikdo jiný než ona bude rozhodovat o tom, jak ten plot bude využit. Zkus se nad tím zamyslet.

                1. Tu otázku ponechám stranou poměrně snadno, protože postrádá smysl.
                  Když už, tak bychom se mohli bavit spíš o tom, jestli je úkolem věrchušky respektovat přání většiny domácích, která tu vetřelce nechce.

                  A pokud přijmeme představu, že tomu tak je, hovoříme o té věrchušce, která k nám zatím vetřelce nepustila, případně o té maďarské, která postavila ploty.

                  Pokud máš dojem, že nemožnost vycestovat je tím nejhorším, co Tě může potkat, nezbývá mi, než Ti ten optimismus závidět.

                  1. Přesně stejně, jako „respektuje přání většiny domácích“, která chce EET; přesně stejně, jako „respektuje přání většiny domácích“, která chce plošný zákaz kouření; přesně stejně, jako „respektuje přání většiny domácích“, která chce zklidňování dopravy, přesně stejně — ad infinitum, ad nauseam.

                    To vůbec nejhorší, co mne může potkat, je ztráta svobody.

                    1. Absolutní svobodu nemá nikdo, kdo žije v nějakém společenství (její fysikální omezení předpokládám řešit nechceme). Můžeš tedy smysluplně hovořit jen o omezení vlastní svobody pod hranici svého vkusu. Její míra ale z principu vždy bude nějakým kompromisem se vkusem ostatních.

                      Zřejmě to máš jinak, ale já mnohem raději budu onen kompromis hledat s blbci a sviněmi domácími, než s blbci a sviněmi ze zcela nekompatibilních kultur.

                    2. No, Ty to asi vidíš jinak, a to je nepochybně Tvé právo; ale podle mne ta daleko nejméně kompatibilní kultura s tou mou, s níž jsem se až dosud setkal (a to jsem procestoval mj. část Afriky a také část muslimského Balkánu i Asie) je Evropská Komise.

                    3. Ta, myslím, zrovna ploty nechce ;-)

                    4. ANO je jen o málo lepší (zcela bez ohledu na to, jaký má názor na ploty — což ani nevím, a jen máloco je mi lhostejnější).

                    5. A propos „absolutní svobodu“ — mám dojem, že jsme to spolu už řešili (a víceméně vyřešili), nebo mne snad šálí paměť?

                      Nemám zhola nic proti omezení své svobody tam, kde by její vy-, či spíše zneužití, omezilo jiného: bez nejmenších výhrad a rád třeba přibrzdím v autě, pokud vidím, že to jinému, jenž spěchá více než já, usnadní život.

                      Mám naproti tomu vše proti omezení svobody na pokyn třetího, jemuž do toho nic není — v daném příkladu tedy proti přibrždění tam, kde široko daleko není nikdo, koho by má rychlost jakkoli ovlivnila, nicméně nějaká úřednická krysa tam prosadila značku s omezením rychlosti. A právě (a pouze) o této variantě jsem hovořil — v domnění, že je to v kontextu našich předchozích debat zcela zřejmé.

      2. Ale vida; něco přec jen Maďaři dělají lépe než my — to svinstvo svinské už mělo být dávno zrušené:

        https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/439929-madarsko-bude-usilovat-o-zruseni-benesovych-dekretu-tvrdi-ministr.html

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017