Proč Sobotka neumí anglicky

Featured Image

Nedávno před volbami kolovalo video, ve kterém se děti z pražské základní školy podivují nad bídnou úrovní angličtiny předsedy vlády Sobotky a navrhují mu, aby s nimi chodil na základní školu. Tento článek bude o tom, proč premiér Sobotka neumí anglicky. Dostalo se to ke mně až teď.

Mimochodem video mělo poměrně pikantní pozadí, jednalo se údajně o dětičky prominentních členů ODS, kteří implementovali své potomky do předvolebního virálu, přičemž posouzení etické stránky věci ponechávám na vás. Pro mně je to akt zhruba stejné úrovně jako najímání dětských udavačů ústeckým městapem.

Klipu jsem rozuměl. V první části sice vypadá jako reklamama na jazykové kurzy pro začátečníky, ale dále vypovídá už jen o tom, že děti a jejich rodiče nesprávně pochopili, co je posláním takového veřejného zařizovače.

Hodně lidí si myslí, že Sobotka je politik. To ale není pravda. Pan Sobotka je zařizovač. Ačkoli hodně lidí tvrdí opak, politiků je v Kocourkově jen pár. Politik je někdo, kdo disponuje nějakou vizí, záměrem nebo alespoň návrhem opatření, které nějakým způsobem dopadá na společenské uspořádání. Politik může být například členem politické strany, která je seskupením lidí, kteří mají nějakou společnou vizi, záměr, agendu. Od pana Sobotky jsem nikdy neslyšel, jaký má záměr, vizi, co navrhuje, jak by chtěl, aby naše země vypadala za padesát let. Dokonce ani nevím, co si vlastně pan Sobotka myslí, ale nevadí mi to, je mi to docela u prdele. Neberu totiž pana Sobotku vážně.

Pracujete v nějaké firmě? Přemýšleli jste někdy o tom, zda bývalý ředitel drah Žaluda byl skutečně železniční manažer anebo spíše železniční manekýn? Jak hluboké byly jeho znalosti drážní dopravy? Také vás tak serou lidé, kteří jsou v nějakém významném postavení, ale firmu v podstatě neznají? Včera řídili televizi a dnes řídí dopravní podnik? Zajímá je systém formálních a neformálních vazeb mezi lidmi, odděleními, zákazníky nebo dodavateli anebo se soustředí na procesy a balanced scorecard? Nejdou se podívat někam tam dolů jak jejich firma funguje a raději si přečtou zprávu z auditu o tomtéž?  Tihle lidé se orientují se podle nástěnek, zfalšovaných grafů, sjetin ze SAPu a powerpointových prezentací prokazujících, že černý čtvereček je ve skutečnosti bílé kolečko. Jestli vás serou, má to důvod. Většina takových manažerů stejně časem selže, buď si toho někdo všimne a uklidí je někam na pobočku v Ugandě s pověřením pro zvláštní strategické úkoly, protože je drahé je vyhodit, nebo v horším případě celá firma vyklidí místo na trhu jiným firmám, které tyhle panáky nezaměstnávají. Ano, je to drahé a není to beze škod. Anebo jste naopak fascinováni příběhy lidí, kteří začínali v nějaké firmě na řadovém postu, postupně se propracovali do jejího vedení a začali definovat její strategii? Nepřesvědčil vás jako daňové poplatníky kindermanagement s praxí v Accenture, že prošustruje vaše prachy správně? Tak to asi nebudete mít rádi ani pana Sobotku. Protože pan Sobotka dělá od pubertálních let pouze politiku, pardon, zařizování věci veřejných, protože si zřejmě připadá být k tomu předurčen. Pan Sobotka tudíž nemluví anglicky, on to nepotřebuje, ale určitě vám rád na požádání česky a s pečlivě nacvičeným výrazem, správnou gestikulací a vůbec vším, co do něj naládoval nějaký osobní kouč vysvětlí, že by se děti měly anglicky učit, že je třeba reformovat školský systém, zvýšit platy učitelům, aniž by řekl za co nebo nakoupit nové digitální tabule, a to všechno že pro vás zařídí. I kdybyste nesouhlasili, protože on přece ví, co je správné. Kritizovat Sobotku za to, že neumí anglicky, je jako kritizovat ho, že neumí podojit krávu. To taky asi neumí, ale určitě vám bude umět vysvětlit, že podojit je jí třeba, že mléko je zdravé, že mléko společnost potřebuje, že získání mléka od krávy je dokonce ve veřejném zájmu, že jí smí dojit jen osoba pověřená a proškolená, že krávu je zapotřebí společensky preferovat před býkem, že je s krávou třeba vést jednání o zvýšení množství mléka, že by bylo ideální ji ještě k tomu donutit snášet vejce nebo že krávu je za nedostatečné množství nebo kvalitu mléka třeba přísně trestat. Prokáže připravenost iniciovat jednání napříč všemi stranami, s krávou, býkem, dojičkou, milovníkem steaků i výrobcem kožených bund k nalezení vhodného kompromisu přijatelného pro všechny strany. I přes všechny tyto úžasné věci ale nejspíš nedovede rozeznat krávu od kozy.

Fascinovaně jsem sledoval předvolební kampaň ČSSD, kde byl zmíněný Sobotka vyobrazen na billboardech na černobílé fotce v terénu spolu s prostými občany. Pracovně jsem to nazýval „Slávek, zaříkávač vohnoutů“. Něco vysvětloval zástupcům prostého lidu za pomoci empatického výrazu a nepřehlédnutelné gestikulace. Nepochybně jim popisoval, co pro ně zase skvělého zařídil, to vše za peníze, které jim předtím sebral. Na tohle přece angličtina není zapotřebí, na to stačí být splachovací. Ti lidé mu bůhvíproč naslouchají, místo aby se vybavili klacky a vyhnali ho někam daleko podobně jako nějakého podomního obchodníka s kosmodisky.
 
Tak se děti hezky učte anglicky, může se vám to hodit, kdybyste potřebovali nějaké informace, o kterých pan Sobotka a jeho přátelé usoudili, že je nemáte vidět v češtině, aby se to nedotklo vašeho útlocitu. Nebo byste si chtěli popovídat s lidmi, kteří mají větší rozhled než pan Sobotka. Nebo jste se rozhodly včas a daleko zdrhnout. Chápejte to jako zbraň v režimu concealed carry, kterou máte a kterou můžete použít, abyste otevřely dveře, které zůstanou panu Sobotkovi a jeho přátelům z plakátu navěky zavřené. Naštěstí pro vás. Nenuťte pana Sobotku, aby se něco učil, protože on to neužije, těžiště jeho práce je jinde. Odolejte snahám ministra školství zmr. Chládka zavést padesát hodin tělocviku týdně na úkor jazyků, matematiky a fyziky, protože co kdybyste nedej bože dokázaly ještě navíc sami něco spočítat, a čistě sobecky se zásobujte dovednostmi, protože pak nebudete závislé na lidech jako Sobotka a budete si zařizovat věci samy.


22.10.2014 D-FENS
 
 

12345 (16x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
2 506x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017