Případ Čapkův aneb konspirační teorie pro bibliofily - zpět na článek

Počet komentářů: 106

  1. Předpokládáte u TGM pasivní roli. Ale ona mohla být i docela aktivní viz druhý odstavec:
    https://bit.ly/2q08HxX

    Každopádně otcem TGM nebyl pan Masařík, ale někdo jiný: https://bit.ly/2Abgi2m

    1. První díl byl včera, 14.10. A mimochodem poměrně zklamání.

      1. Tak oni už to dávali, to je tak, když člověk nesleduje programy tv, no nic, snad to bude na netu.

  2. Autore, ty ses ale curak…jinak se to rict neda.

  3. Hledani googlem Vam asi moc nejde. Pokud nebude fungovat link doporucuji precist si A.J Liehm Ostre sledovane filmy(Closely watched films). Snad Vam sepsani tohoto zbytecneho clanku nevzalo moc casu. https://books.google.cz/books?id=xVblCwAAQBAJ&pg=PA56&lpg=PA56&dq=of+the+Czechoslovak+Republic+in+1918,+he+saw+to+it+that+Hilsner,+who+was+out+of+…+Capek+wrote+an+eight-page+story+called+%22Justice+for+Selwyn.%22It%27s+a+very+cynical+..&source=bl&ots=aPvevissfP&sig=RDR3ZRUJ-SZd3PcDOzvxvRC8L30&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiOgNyRo4jeAhVMDCwKHVhWDPMQ6AEwAHoECAAQAQ#v=onepage&q=of%20the%20Czechoslovak%20Republic%20in%201918%2C%20he%20saw%20to%20it%20that%20Hilsner%2C%20who%20was%20out%20of%20…%20Capek%20wrote%20an%20eight-page%20story%20called%20%22Justice%20for%20Selwyn.%22It’s%20a%20very%20cynical%20..&f=false

  4. Koukam, ze jsem Noclafa poradne rozesmutnil, tak aspon neco.

    Nalim – diky, zbytecne to nebylo, aspon neco vim, ten odkaz je perfektni. Tak prece.

  5. Nás tuhle teorii učili v Občanské nauce za Komančů. Tehdy ještě nebyl internet tak to tam nikdo nepověsil a proto to teď nemůže autor najít Googlem. Je spousta věcí, které tam nejsou… Asi už jsem starej když pamatuju takovej středověk.

    1. Bezva, dobre vedet. Takze uz vic lidi o tom cetlo, nebo slyselo. Ale proc, hergot, tohle nekdo neprotlacil do mainstreamovych konspiracnich teorii?

      Na internetu je toho pomerne dost, dostala se mi doruky prirucka – ucemnice mediciny z konce osmnacteho stoleti, na google books byla, stejne par dalsich prazvlastnich publikaci,

      1. Jen neumíte hledat. Materiálu je na internetu spousta.
        Potíž začíná být v tom, že Google (vlastněný převážně židy) začal tyto témata silně cenzurovat. Jen čekám kdy se místo nekorektních výsledků vyhledávání objeví video hrajících si koťat (jak za minulé totality).

        1. Google je internetový mozek-vyhledávač, je úplně jedno, kdo ho vlastní, Google reaguje na klíčová slova, pokud je někdo nezvolí správně, může mu připadat, že ho Google cenzuruje. Když já budu vysílat k Vašemu mozku nesprávná klíčová slova, tak se nikdy nedomluvíme. Přesně na stejné bázi funguje internetový mozek. Představa, že tajný spolek Židů blokuje internetový mozek vyhledávače, aby si kaBrnak nemohl něco přečíst – to nemyslíte vážně, že ne.

          1. Média jsou jen zprostředkovatelé informací a je jedno kdo je vlastní, zda Bureš, Kellner nebo Bakala…
            Škola, to je jen další zprostředkovatel informací a je jedno kdo píše učebnice, kde se zamlčuje vše tradiční a národní a vyzdvihuje vše multikulturní a LGBT, zžejmě to tak děti samy chtějí…

            1. kaBrnak: O tom jsme tu taky už vedli řeč, že informací máte k dispozici hafo, záleží na tom, které si vyberete mentálně jako relevantní. Pokud si vyberete jako relevantní, že Bardotka měla velký kozy a naše myšlení ovládají ufoni z vesmíru, nebo tajnej spolek Židů, tak pak je těžký Vás přesvědčit, že tohle nejsou ty relevantní informace.
              Dítě neumí rozlišit, která informace je relevantní, když mu budete od narození cpát do hlavy, že země je placatá, tak tomu uvěří, protože si nemůže samo ověřit, že tomu tak není, dospělý si to taky nemůže ověřit, některé informace si prostě neověříte nijak – mají pro Vás váhu teorie, protože to není možné to ověřit, ohmatat, vidět, nemáte k tomu patřičné vybavení a finanční prostředky, asi nepoletíte do vesmíru si vše ověřit na vlastní oči, zrovna tak doma nemáte laboratoř na výzkum čehokoliv, takže musíte předpokládat, že Ti, co měli to vybavení a prostředky Vám podávají relevantní informace a nevaří z ničeho. Buď věříte axiomům, které Vám vědci předloží, anebo nevěříte. Pokud něčemu nevěříte, bádáte na vlastní pěst a tvoříte vlastní dedukce, to dělají spisovatelé či pseudovědci všech scifi žánrů např. Daniken a jiní. Teorie jsou teorie, nelze je ověřit, jedině praxí, některé nelze ověřit ani praxí, kdyby ano, víte už úplně všechno.

              1. Dezinformací máte k dispozici hafo. Skutečně důležité informace se vyvažují zlatem. Nebo se za ně naopak sekají hlavy, pokud nepatříte k těm vyvoleným, kterým je informace určena. Viz mýtus o Prométheovi. To není mytologický blábol, ale popis jak to dříve fungovalo. Elita disponující znalostmi a informacemi a ovládaný plebs, mezi který se tyto informace v žádném případě nesmí dostat.

                1. kaBrnak: No a co, tak se k Vám všechny relevantní info nedostanou, koho to rozhází, máte k dispozici vlastní rozum, můžete dedukovat, detektiv taky musí dedukovat, když má jen nepřímé důkazy, hodně záleží na jeho přirozené dedukci a správném postupu vyhodnocování těch nepřímých důkazů. Berte to tak, že jste „myšlenkový detektiv“ a pohybujete se mezi informacemi, dezinformacemi a nepřímými důkazy.

                  1. To není pravda. Musíte totiž mít z čeho dedukovat. Když nemáte žádné informace, jen bláboly pro plebs, tak z nich nic smysluplného nevydedukujete.
                    Znám spoustu inteligentních lidí, třeba i inteligentnějších než já, kteří vychází právě z těch mainstreamových sraček, takže výsledkem jejich dedukcí je informace nevalné kvality.
                    Nebýt internetu tak jsem na tom stejně jako oni, a inteligence mi není nic platná.

                    I dřív bylo mnoho inteligentních lidí, ale když neuměli číst ani psát a jejich informační základna se sestávala z toho jak se pasou kozy a dojí krávy, tak díru do světa neudělali.

                    Šlechtice od poddaného primárně neodlišovalo bohatství (to si myslí jen ti hloupější). To hlavní co je odlišovalo, byly informace (vzdělání, rodové know-how).

                    1. Tak s tímhle nesouhlasím, protože v podstatě internet vůbec nepotřebujete, je to něco jako obrovská knihovna, navíc on se neustále učí a přidává všechny další myšlenky, které ještě v databázi nemá. Bez internetu se obešli už dávno před námi, informace se předávali ústně a pak, díky vynálezu písma, písemnou formou. Než byl internet, byly obrovské knihovny vědění a tam jste mohl čerpat informace, lidé si předávali spisy a knihy po generace. Copak Vy spoléháte jen na internet? Co když nastane výpadek proudu na týden, na měsíc, na rok, na x let, budete ztracenej, protože jste závislý hledat veškeré info jen na netu.

  6. Tak třeba Jana Nerudu nám cpali celou základku a o jeho spisku „Pro strach židovský“ se ani slůvkem nezmínili ani židobolševici před 89. ani židodemokrati po 89.
    Zajímavé je jak určitá tabu jsou udržována bez ohledu na to jaký režim zrovna vládne.

    1. Chtěl jsem říct celou základku i střední.

    2. Škola tu není od toho, aby Vám naservírovala všechno vědění světa, které je někde zaznamenáno písemně, či na jiném nosiči. Máte svobodnou vůli a myšlení, je na Vás, jak s tím naložíte. Škola Vás nějakým způsobem vzdělává, nahustí do Vás to, co má v osnovách, pokud je specializovaná, jede v oboru, pokud je všeobecná, víte od všeho něco, zbytek hlubšího vědění je na Vás.

  7. Mě teda připadá nejzajímavější konspirační teorie která tvrdí, že syn služky a negramotného kočího se sám vypracoval na prezidenta.
    Syn hraběcího kočího většinou udělá skvělou kariéru když se během života dopracuje na služebníka v domě a nemusí se kodrcat na koni na větru a dešti. Ale aby se stal prezidentem?

    Kdo byl Masaryk doopravdy, mnohem lépe osvětluje řada alternativních teorií.

    1. kaBrnak: Když mohl Hitler být vůdce, tak proč by nemohl být Masaryk prezident? Tohle je irelevantní informace o nějakých rodičích, samozřejmě mají vliv na to dítě, rodiče jsou první autority, se kterými to dítě začne komunikovat a uvědomuje si zpětnou vazbu, ale to neznamená, že když rodiče nemají VŠ, že to dítě se pak nevypracuje daleko dále a výš než oni sami. Pokud ty historické okolnosti tomu ještě napomůžou, tak uděláte i z bezdomovce jazzovou hvězdu.

      1. Kterak se chudý černošský čistič bot stal miliardářem (nebo prezidentem)… z těchto pohádek už jsem vyrostl, protože vím že je to jak v tom vtipu o skotském milionáři: šetřil jsem kde se dalo, skládal jsem penci k penci, co jsem si vydělal, to jsem si střádal bokem… no a pak mi umřel bohatý strýček v americe.

        Hitler byl stejná pohádka …kterak se vídeňský houmles stal fuhrerem. A u něj je velmi dobře zdokumentované, že si jej někdo vybral, velmi dobře zafinancoval a vycvičil, včetně té jeho partaje kterou nikdo před volbami nebral moc vážně.

        A navíc, pokud se někdo z chudé pologramotné dělnické rodiny vyšvihne hodně vysoko, tak se většinou při bližším zkoumání zjistí, že se ani trochu nepodobá svému oficiálnímu, údajně biologickému otci.

        1. No, kéž by byl Hitler pohádka. On byl skutečný. Nechcete mi namluvit, že tajný spolek Židů si zafinancoval a zacvičil masového vraha svého etnika a nechal ho řádit x let pod vlajkou antisemitismu?

    2. Prezidentem může být kdekdo, proč ne syn kočího. Ale tradiční příběh byl, že pán je kanec a sem tam si odskočí za služebnými. A pak jim dle nátury zajistí děcku vzdělání, teplý flek u kamaráda, nebo andělíčkářku. Starej Procházka je podle mě jen teorie, ale zaměstnavatel máti Theresie Kropatschek pan Nathan Redlich je nepoměrně silnější stopa. Byl to takovej dobrák, že synka kuchařky finančně podporoval a s legitimním synem Redlicha měl Masaryk celý život dobré vztahy…

      1. Ada: Pokud nemáme k dispozici matriční záznamy, to znamená, že je tam uvedeno jméno těch rodičů Masaryka, nebo alespoň jednoho rodiče, tak to jsou vše jen spekulace. A zase, víme my, jestli někdo nezasahoval do těch záznamů v té matrice či rodném listě? Když mohla církev provést determinaci sociologického vývoje Židů, překabátila jim jejich kroniku na nějaký mýtus, kde máte záruku, že ty matriční záznamy Masaryka někdo neupravil? Nevíme nic, bádání je na mrtvém bodě, tedy na spekulacích a jedna bába povídala.

      2. Starej Prochazka je pitomost, Terezii Kropackovy bylo kolem 40 a 40 let stara vesnicanka v roce 1849 rozhodne nebyla femme fatale co by uchvatila 19 let staryho kluka. A i kdyby, byl by to ulet na par noci a cisar by se ani nikdy nedozvedel ze ji zbouchnul. Redlich uz je pravdepodobnejsi.
        Ale von ani ten koci Masarik meni uplne mimo misu. Kropackova byla celkem slusne postavena panska kucharka, on urostlej chasnik s holou prdeli, oboustranne win-win.
        Krom toho, tyhle vsechny teorie vychazej z predstavy, ze pologramotnej koci nemuze zplodit tak vynikajíci personu jhako byl TGM. Ze elitu muze zplodit jen elita. Jenze tak to nefunguje. Navic Masarik nemusel bejt tupej debil. Chudak narozenej na slovenskejch kotarech kolem roku 1830 byl rad, kdyz ho v zime naucili ve škole slabikovat. A moh mit klidne potencial da Vinciho a byl stejne v pici.

    3. Me prave ne. Proste to beru, ze byl nejspis nemanzelskym synem Redlicha, ale na tom neni nic sileneho, jedine, co vime jiste je, ze jeho matka se vdavala az jako tehotna. Benes byl desate dite ze statku, Gottwald byl nemanzelsky syn devecky a skoro do triceti se tezko protloukal, Zapotocky byl kvalifikovany delnik, syn remeslnika… Ono je to jedno. Dneska je tolik fotek, ze je na prvni pohled jasne, jake jsou pribuzenske vztahy, znam naprosto bezne pripady, kdy syn, nebo dcera udela skvelou karieru, zatimco otec byl cely zivot z nejakem mizernem zamestnani, ale podoba je tam naprosto jasna.

      Od prumyslove revoluce se velice zvysila socialni mobilita, netreba slozitych konspiraci. A ackoli Masarykovi mohlo par lidi na primluvu od nekoho vlivneho pomoct, sam se mohl propracovat prinejmensim k vlastni zivnosti, nebo ke kariere ucitele. Mozek na to mel.

      1. Nojo, to je takova ta stara predstava ze elitu muze zplodit jen elita, nadanyho nadanej a tupounovi se nutne musi narodit tupoun a kdyz uz se nahodou potomek vypracuje, tak to musi bejt nutne kukacka, nejlip od cisarpana, kdyz uz to dotah na toho presidenta.

      2. Hned mi to připomnělo:
        „Na samotě nedaleko skotského města Glasgow se v chudé rodině srbského vystěhovalce narodil mladičký hrabě Nikolič. Rodiče se před svým bohatým synkem styděli za svou chudobu, a tak hrabě Nikolič prožil těžké dětství.“

  8. Sprosty Podezrely:
    Pokud jde o tu Píseň ledu a ohně, tak tu jsem považoval za nechutně natahovanou nepřehlednou slátaninu která nesahá ani po kotníky Tolkienovi.
    Jenomže. Objevují se různé „konspirativní“ informace že je to je naprosto geniální popis technologií vládnutí, které se v této podobě uplatňují nejen od raného středověku, ale už mnohem dříve.
    A že je v těchto knihách spousta zajímavých tajností pro toho kdo umí číst trochu mezi řádky. Takže hadriánův val je jen to nejmenší co lze v této sérii najít.
    Takže pokud vás Píseň ledu a ohně baví, tak v bádání klidně pokračujte dál, ještě leccos zajímavého můžete objevit.

    1. Pisen ledu a ohne je v podstate fantasijne zpracovana Valka Ruzi.

    2. ASOIAF je podle me jedno z nejlepsich umeleckych del, na ktere jsem zatim mel prilezitost narazit. Ackoli si Tolkiena velice vazim, jeho svet je uzasne zpracovany, tak je jaksi… ponekud vzdaleny. Je to svet ideji, svet otevrene symboliky, svet mnohem vic fantasticky, legendarni… Ale ASOIAF je neco jineho. Je to nesrovnatelne jine. Martin pise neskutecne zajimave o lidech a jejich vztazich, o jejich vnitrnich rozporech, o jejich nedokonalostech, pise opravdove a je videt, ze se do tech postav clovek muze vcitit. Ano, technicky je to fantasy, protoze se to odehrava ve svete, podobnem stredovekemu a ma to mimochodem, ackoli velmi malo, magie.

      shane – fantazijni zpracovani valky ruzi je jenom maly zlomecek celeho pribehu. Neni to ani hlavni motiv. Takova zajimavost – napriklad pribeh Aenyse a Maegora je de facto pribeh svateho Vaclava a Boleslava ukrutneho – muze to byt nahoda, muze to byt inspirace, muze to byt podle neceho podobneho.

      ASOIAF je genialni dilo. Na prvni pohled pusobi jako klasicky pribeh lidi ve fantasy svete, se spoustou zajimavych a spoustou nudnych momentu. Ale v kazde zachycene scene je neskutecne moc symbolismu, je tam skryte nejaky kousek skladacky, ktery se musi dat dohromady s necim, co bude o 1000 stran pozdeji, aby to dalo smysl.. Jsou tam v pozadi bezici veci, jako napriklad dusledky statniho dluhu, ktere maji enormni vliv na deni v tom svete, ale v pribehu je to videt jen v par dusledcich. Ten pribeh by nic neztratil tim, kdyby tam nebyla magie. Dokonce pribehy „Dunk and Egg“nemaji zadnou magii (ale je moznost, ze tam jedna postava nosi magickou masku).

      Jsou lide, co rozpracovali ruzne teorie do dokonalosti, porovnavanim detailu zjistili, ze Martin prakticky nenapsal nic, co by byl nesmysl, napriklad pivo je jen tam, kde by se pivo technologicky dalo vyrobit, jinde je „Ale“, ceny se promenuji v zavislosti na cyklech dlouhych zim a let, protoze to zpusobuje vetsi vykyvy na trhu… Nic z toho neni receno v knize primo, ale jde to dohledat v tom, kolik kdo kdy utrati v hospode za veceri, za kone, napriklad. Dokonala je teorie, kde dotycny rika, ze cela schopnost letat na drakovi, pripadne dokonce napomoct vylihnuti draha je zavisla na genetice, jakysi telepaticky gen. A shledl jsem serii videi, kde ten clovek propracoval cely rodokmen vladnouci rodiny za 400 let a diky par pevnym bodum urcil, ze Martin na tomhle pracoval a neda se tomu nic vytknout. Sedi tam i pravdepodobnost vyskytu genotypu a fenotypu. A Martin principy dedicnosti dost vedecky uz nekolikrat pouzil v jinych knihach.

      Cela ta serie je protivalecny roman, ukazuje krutou realitu, vnimani sveta skrz oci prakticky jen urozenych, ale v situacich, kdy jsou svedky valecnych a povalecnych hruz. Nejvic se mi ale libi, jak slunickari nosi tricka s prisahou hlidky a jak obdivujou show, ve ktere maji vsichni hruzu z padu zdi, ktera oddeluje civilizaci od sveta divochu, kde existuji prakticky jen dva nazorove proudy: Konzervativci nechteji pustit do civilizace zadne uprchliky, liberalove by nektere pustili, ale jen ty, co odprisahnu vernost a poslusnost, ze se prizpusobi mistni kulture, jinak propadnou hrdlem a beztak smi vstoupit, az odevzdaji svoje deti jako rukojmi pohranicni strazi.

      Pro skalni fanousky – mam v ASOIAF svoji vlastni teorii – tedy takovou, kterou jsem nikde neslysel ani necetl, ktera me napadla a kterou se me samotnemu zatim nepodarilo vyvratit a ktera mimochodem nema zadny vliv na dej. Coldhands je Daemon Targaryen. Jen tak k zamysleni. (plati jen v knize, v serialu je to pochopitelne jinak).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017