Pražské byty zas až tak drahé nejsou - zpět na článek

Počet komentářů: 139

  1. Lyzovani v alpach se da vymyslet i za par korun, vzdyt to neni zas tak daleko. :)

    1. Tak… pokud nepotrebujete vlek, tak asi jo :)

    2. Alpy jsou drahy, ne ze ne. Samozrejme, ze vetsi baleni vyjde na litr lip, ale i tak.

  2. Pražské byty zase tak drahé nejsou, ale k čemu vlastnit byt v Praze? Vlastnit byt není žádné terno, zvláště když to s Prahou nejde už ani od deseti k pěti, ale je to daleko horší. Hnízdit je možné i v nájmu. Obecně je ta posedlost vlastním bytem divná, tedy pokud jde o vlastní byt k bydlení na hypotéku.

    1. +1

    2. A mohu se tedy prosím zeptat kde na ten nájem v důchodu vezmu..? Vzhledem k tomu, že nájmy jsou zhruba na úrovni průměrného důchodu… :-)

      1. Jezismarja, tak budete bydlet se trema dalsima dedkama, no ;)

        1. No to sa im tam bude osadenstvo rýchlo meniť pri veku tých dedkov.

          1. Vidite, ponorkova nemoc nehrozi. Vsechny ostatni jo… :)

      2. Znáte ten novodobý vtip, proč ve Star-treku neměli žádného důchodce?
        Protože v budoucnu se s důchodci nepočítá.

        Prominentní frikulín Stropnický plánoval, až za 10-15 let zkrachuje důchodový systém, že si důchodci vezmou zpětnou hypotéku na jejich domek z z toho budou žít.
        Jak dlouho se dá žít z toho, když vám banka za rozpadlý domek na vesnici půjčí 300-400 tisíc, si dokážete spočítat sám.

        1. No on ten systém zkrachuje, stropnický nestropnický, protože rudý kokoti jako ty zablokujou každou myslitelnou důchodovou reformu dokud nebude pozdě. Důchodci se holt musej o svoje živobytí postarat sami dokud je čas.

        2. a ten barák pak jako schramstne banka a cože s nim bude dělat?

      3. jako důchodce už nebudete vázaný na byt v Praze.

        1. Nežiju v Praze, ale v Olomouci. A tak nějak si představuju, že jako důchodce bych si rád došel k doktorovi, za dětma, vnoučatama, třeba do divadla nebo jen na blbou Floru… Sorry, ale fakt se mi to nechce praktikovat z nájemního bytu na dědině (a že těch bytů na vesnicích je!!). Ještě nějaká další dobrá rada nad zlato? ;-)

      4. Podle ceho soudis, ze se dozijes duchodu?

    3. Ehm, třeba proto že nechcete denně dojíždět denně 3 hodiny do prahy za prací, vyjíždět a vracet se za tmy?
      A nebo že nechcete žádat od majitele povolení na každou zatlučenou skobičku?
      Nebo se nechcete jak cikánský nomád rok co rok, protože vám zase zvedli nájem?

    4. Nájem má smysl jenom pokud se člověk chce často stěhovat.
      Pokud chce bydlet v jednom městě, je to ekonomický nesmysl platit 30+ let nájem.
      Hypotéka vyjde na cca stejné peníze s tím „drobným“ rozdílem, že po těch 30 letech dům/byt vlastníte a tedy nemusíte v důchodu platit nájem, čili skákat Babišovi na koblihu.

      1. Ono i když se často stěhuješ tak můžeš mít vlastní byt do kterýho se ke stáru přestěhuješ. Do tý doby ho můžeš pronajímat. Ale neni to bez problémů, to je fakt.

        1. Přesně tak, ale je pravda že management nájemního bytu na dálku je malinko komplikovanější. Byť ne neřešitelný…

          1. Spazik: management nájemního bytu na dálku může být taky velice nekomplikovaný, ale není zadarmo. Nicméně ani ježdění (například) téměř 200 km není zadarmo, takže se to může velmi vyplatit.

      2. a jak víte, že chcete třicet let bydlet v tom místě? Podmínky se mohou výrazně změnit za pár let.

        1. Cemuz se da predejit vhodným vyberem lokality. Ale po pravda je, ze kralikarny jsou na tohle nachylnejsi nez vilové ctvrti. Ale spis nez ghetto hrozi ze ti v okoli vyroste nejaka neprijemna stavba, ze se do parciku nastehujou zivlove, v sousedstvi vznikne drop-in, nebo ze tam UMČ nastoli nejakou pakarnu s parkovanim nebo tak neco.
          Na ghetta je v Praze moc draho.

      3. Docela jsem koukal, jak to resi nemalo Germanu. Klidne si vezmou hypo, ztopori barak a kdyz sezenou lepsi flek, tak se na vsechno vyserou a popojedou. Puvodni barak prodaji a zase rozjedou novou hypo, ledva jim to banka dovoli. Kupodivu, az jako velky problem to nevidi.

        Stava se, ze chodim prekladat, kdyz se objevi nejakej zajemce z Ceska a je na tom s nemcinou vachrlate. Germani jsou smutni, kdyz jim Cech rekne, ze se do Nemecka stehovat nebude. Firma ma i ruzne podpory, kdyz je nekdo ochoten bydlet pobliz. Na to, jaci jsou Germani nacionalisti, tak sami ale nechapou, ze Cech to muze mit lozeny uplne stejne (plus, samozrejme, nikdy nebude pristehovanej Cech plnohodnotnej German a jakmile si poridi bydleni venku, tak efekt rozdilu prijmu a vydaju jde samozrejme kam, Halik?).

        Stehovat se za lepsi praci neni nic divneho. Jen na to v Cesku nejsme moc zvykli.

    5. moussa: probíráno mockrát, netuším, že to pořád někteří nechápou, ale:
      – hypo stojí stejně jako nájem – jaký je smysl po 30 letech mít prd, když je možné mít byt?
      – vlastnit byt možná není žádné terno, ale spoustě vlastníků nájemnící cálují slušné částky. Co pro Vás není „terno“ je pro jiné docela slušné živobytí. Rozumím, že to tak neděláte, ale nerozumím, že to nechápete.

      1. Navíc výše splátek hypotéky roste podstatně méně než výše nájmu a podstatně méně než průměrný příjem.

      2. když si někdo na hypotéku vezme byt, většinou v něm i bydlí, takže nájem od jiných nemá. Já docela chápu, když někdo má na účtu několik míčů, nakoupí za to byty a ty pronajímá, proti tomu nic. Takže vzít si hypotéku a pořídit si byt, není problém.

        Vzít si hypo a po 30 letech mít byt, nemusí být tak snadné, jednak je nejpozději do dvaceti let nutná komplet rekonstrukce a pokud jdete s hypo až na dřeň, tak to nebude tak jednoduché. A další problém, který s tím mám je ten, že nevíte, jak to tam do 30 let bude vypadat, protože se z toho klidně může stát Jirkov a co pak? A navíc mám osobní averzi ke společnému vlastnictví, představa že s lidmi, s kterými jsem bydlela v domě, vlastním nemovitost, je pro mě zlý sen.

        1. Komplet rekonstrukce bytu po dvaceti letech opravdu neni nutna a na nutne opravy a udrzbu domu si platis fond oprav. Ona obvykle neni po dvaceti letech nutna ani komplet rekonstrukce rodinneho domu, pokud si nekoupis nejakou pametihodnost co naposledy opravovali pred valkou. Pokud je barak celorocne obyvanej, ma dobrou strechu a suchy základy, vydrzi bez podstatny rekonstrukce desitky let.
          Ghetto se z okoli stat muze, ale vetsinou to neni nic co by prislo zcista jasna a vyvoj se da do znacne miry odhadnout, resp se da odhadnout, zda hrozi riziko ze se z toho stane ghetto.
          Averze vuci spoluvlastnictví je sicecpochopitelna, ale tezko to brat jako objektivni faktor proti porizeni bytu do OV. Ne kazdej tim trpi.

          1. Zivotnost cihlove konstrukce se pocita 150 let, pokud to zespodu prilis nevlhne (izolace jde na stavbe srat jako prvni) a pokud do toho nechcije (i blbej Eternit vydrzi 60 let). Pokud se barak neojebe, tak soucasnymi technologiemi postavenej dum bude za 20 let vypadat prakticky stejne, az na par prasklinek podle toho, kde stoji, jak ho postavili a tak. Vetsinou zalezitost premalovani.

            Pred 20 lety jsem v brnenskem byte delal jadro. Tehdy brutalni onanie s papirama (druzstevni byt), nicmene jsem to spichnul a musim rict, ze jediny, co vyzadovalo pred prodejem dat do cajku, bylo presparovani kachlicek. Nic vic. Dokonce ani to komunisticky litinovy topeni nechcalo.

            1. Pokud bych mel vycházet z toho jak vypadaly cesky mestaxkoncem osmdesatek, tak bych odhadoval, ze obydlenej barak vydrží minimalne tak 50-60 let aniž by se na nej muselo sahnout.

        2. moussa: to záleží, lidí, kteří mají hypoték víc znám několik. Nicméně i kdyby ten byt byl k bydlení, stále je to nutným předpokladem pro to, aby jednoho dne mohl být pronajímán, prodán, cokoliv. Je to – pokud to neukradnou novodobí bolševici – nejlepší důchodové pojištění.

          Současně „komplet rekonstrukce“ je hezký nesmyslný strašák, nic víc. Že nevím, jak to někde bude za 30 let vypadat je jistě pravda, vnímám to při výběru rozumné lokality jako riziko vcelku malé (resp. ne dost velké na to, abych do toho nešel).

          Navíc jsem někde jinde psal, že není žádný důvod jít s hypo „na dřeň“. Splatil jsem podstatně dřív, takže prozatím už jen samá pozitiva a sociální jistoty. Kdybych ztratil práci, prd se stane, náklady jsou (přes toho hrozivého strašáka o nutné rekonstrukci) směšné ve srovnání s tím, že jako nájemník bych tu „hypotéku“ měl věčnou a na jejím konci kulové (přesněji řečeno, žádný „konec“ to nemá, až na krchově).

    6. „Obecně je ta posedlost vlastním bytem divná, tedy pokud jde o vlastní byt k bydlení na hypotéku.“

      Já například mám byt v Praze na hypotéku asi 10 let.
      Pravda, zpočátku to moc výhodně nevypadalo, když úroky z hypoték byly někde u 5 % a prvních zaplacených asi 200 000 nebylo na jistině prakticky vidět.

      To se ale rychle změnilo a dneska jsem v situaci, kdy se mi vůbec nevyplatí hypotéku umořovat, protože třeba stavebko nese vyšší výnos než za stejnou částku platím na hypotéce.

      Navíc bez hypotéky bych musel platit nájem, přičemž poslední roky už platím méně než se za podobný byt platí nájem.
      Čili náklady mám nižší a ještě navíc ten byt je můj.

      No, a třešnička na dortu: Hodnota toho bytu za tu dobu stoupla prakticky na dvojnásobek.

      Takže kdybych to celkově spočítal, aktuálně jsem oproti nájmu v plusu určitě o sedmimístnou částku (přesně to jde těžko vyčíslit, když většina čísel je nastřelená od boku).

      1. je divné chtít něco vlastnit s dalšími lidmi a navíc ve městě, které se ubírá do zadele, ale pokud jste spokojen, tak je to asi v pořádku. Je to Váš boj, já jen nechápu tu posedlost.

        1. Tak ne kazdej trpi sociofobii, v tom bude ten zakopanej pes :) znam holku, co nechape jak nekdo muze kourit pero nebo lizat pipku kdyz se tim čůrá.

          1. Ono je lepsi pockat, az se docura, a pak teprve lizat. Zkuste ji to podat takhle, treba to uzna :)

            1. Ad Redik:
              Zlatý déšť, symbol jara…

          2. Jo, taky si kdysi kamaradka stezovala, ze ten jeji mamlas ji porad cumla mocovou rouru, namisto aby posunul drzku chloupek vejs. Zrejme milostiva ma podobnou zkusenost.

        2. Byt vlastním sám. Vyloženě konflikt se sousedy jsem zatím neměl a nějakou negativní interakci v průměru tak jednou za pár let, asi podobně často jako v baráku na vesnici.

          A třeba to, že na sebe sousedi volali policajty, jsem zažil dvakrát a pokaždé v baráku.

          Jinak více lidí okolo má i výhody, třeba v dostupnosti služeb.

          S tím, kam se ubírá konkrétně ta „moje“ část města, zatím nemám (tak velký) problém a hlavně vzhledem k nárůstu ceny ten byt případně můžu prodat, splatit hypotéku, pořídit něco jiného a možná by mi pořád ještě zbyly peníze.

          1. Kdysi jsem chodil s holkou, co bydlela na Francouske (Oltec). Tma tam byla uz odpoledne a stran spolubydlicich musim rict, ze ackoli oni spolu vychazeli cely den a velmi dobre, tak ona s nimi nemohla prezit.

  3. jakkoliv jsou dnes hypotéky zas jinak hůře dostupné (a kupující platí daň z nabytí nemovitosti).
    „Horší dostupnost“ hypoték je dána hlavně správným rozhodnutím ČNB, které v plné nahodě ukázalo rozdíl mezi výkoností ekonomiky a reálnými mzdami.

    1. Teď jenom nezbývá než doufat, že nepřijde nějaký čurák jako Obama nebo Clinton, kteří donutili banky poskytovat hypotéky kaźdému, kdo tam vleze, protože jinak rasismus. A důsledek v roce 2008 potom odskákala půlka světa.

      1. to Marty, Ko-za

        Tak tak. Autor článku se sice snaží o analýzu, ale prapříčiny mu unikají. Ceny bytů jsou sice možná „tržní“, ale trh je dalekosáhle deformován: stupidními politickými rozhodnutími, bankami, politickými rozhodnutími ovlivňujícími banky atd. A také to zdaleka není pracující Čech, který by čistě svým pracovním nasazením a kvalifikací rozhodoval o své výsledné kupní síle; ta se (absolutně i relativně) se peče úplně jinde. Nakonec třeba i Zmr. Stropnický, úspěšně blokující výstavbu v Praze když byl zastupičem, takto nepřímo (zato zkurveně) do poměru nabídky a poptávky zasáhl. Nejsem vůbec zlomyslný, ale kdyby mu jeho nemovitost spadla na hlavu (nebo na prdelku), napadlo by mě něco o božích mlýnech.

        Utěšuje mě jen to, že se mě to netýká, páč v posrané Prahe bych opravdu bydlet nechtěl…

      2. Ko-za: ale prd Obama. Příčiny krize jsou úplně jinde. Zkuste si o tom něco zjistit – nemá to nic společného s tím, že by snad Obama někdo do něčeho nutil, ani omylem. Byla to jen nepředstavitelná hamižnost bank a fondů. Důvod, proč se půjčovalo stále víc nebyl v Obamovi, ale přímo v bankách – vymýšlely se stále fantasknější instrumenty, které aby se to celé nesesypalo potřebovaly je jednu věc – další a další úvěry.

        Nedá se ani říct, že by to bylo spiknutí banksterů. Ty instrumenty nevymýšleli nějaký vládci světa, ale party všehoschopných (a velmi, velmi inteligentních) manažerů, kteří si doslova vytírali zadel se všemi – s veřejností, s nadřízenými, s manažery fondů, s ratingovými agenturami.

        Podívejte se na film The Big Short (a ještě lépe si přečtěte knihu) – tam je popsáno, kterak to celé prohlédlo doslova pár lidí (film je o čtyřech, kteří na tom vydělali opravdu pěkně a o moc víc takových nebylo). Ostatní slepě věřili. Až už nebylo jak trh s nemovitostmi nafukovat, tak to prasklo. Nebýt bankovních lupičů, prasklo by to daleko dřív, ale holt lidská hamižnost a blbost je nekonečná a tak to jelo a jelo a jelo.

        Proto „no doc“ půjčky, proto doslova přemlouvání lidí, aby si vzali vyšší hypo než mohli reálně unést (mexický sběrač jahod a jeho domek za 750k USD), proto lidé s několika nemovitostmi (protože proč ne, však to jde stále nahoru) a proto hypotéky s teaser rate APR. Bylo nutné papírově množit úvěry, aby bylo možné z lidí tahat další a další peníze. Jenže jednou to prasknout muselo, nebyla jiná možnost (muselo dojít k situaci, kdy příliš vysoké procento úvěrů přešlo přes teaser rate na „go-to“ rate). Nemohlo to už přestat samo – průser by nastal i kdyby to prasklo o rok dřív, akorát menší a pár lidí by si nestihlo nahrabat. A tak to tlačili dál kam to šlo. Praktický krystalicky čistý kapitalismus v praxi.

        Takže nechte těch keců o Obamovi a račte se dovzdělat.

        1. Ty si čum na filmy, já dávám přednost realitě a píšu fakta. A svoje levičácké pindy a dovzdělávání si strč do prdele.

          1. Ko-za: tak málo slov a tolik hloupostí dohromady, to jste se překonal. Kdybyste dával přednost realitě, tak byste věděl to co já, takže jí přednost zjevně nedáváte. Fakta nepíšete, píšete blbosti a na skutečná fakta nejste schopen ani jakkoliv smysluplně zareagovat, trochu mě mrzí, že jsem se s tou reakcí vůbec psal. A pokud výzvu na to, abyste si o té realitě, kterou tvrdíte, že jí dáváte přednost, něco zjistil, označujete jako „levičácké pindy“, tak to už je úplně dada.

      3. U nás je jinej hypoteční systém. V USA ručíš nemovitostí a nemovitost propadne bance bez ohledu na to, jakej je rozdíl mezi její cenou a výší dluhu a dluh je tím smazán. Průser byl, že bance pak zůstaly v rukou téměř bezcenné nemovitosti a banky tak šly do ztráty a dlužníci byli vychechtaní.
        U nás se nemovitost prodá v aukci a pokud je její cena nižší než dluh, tak dlužník stále dluží a exekutoři ho ždímou. Bance tak žádná ztráta nevzniká a tak nehrozí že by banka krachla.

        1. shane: ale no tak, to je naprosto podružné téma. Největší problém byl v obrovských penězích, které byly díky páce napumpované v instrumentech, které neměly žádnou hodnotu ve chvíli, kdy dlužník přestal splácet (protože banka inkasovala – resp. měla inkasovat – úroky, které dlužníci zaplatili bankám jiným).

          Banky, které krachovaly měly problém ne v tom, že měly kupu bezcenných baráků, ale v tom, že měly kupu bezcenných papírů. Proto taky mělo problém tolik bank mimo USA.

          Samotné domy a jejich hodnota jsou jen začátek. Bublina se rozjela a praskla kvůli instrumentům jako byly CDO. Bez nich by se prd stalo, včetně toho, že by domy nebyly bezcenné (což ale stejně nebyly).

        2. No tak to stým „bezstarostným“ prepadnutím nehnuteľnosti banke v rámci USandA počujem prvý krát. Keď sa prevalila kríza v 2008-mom tak som niekde čítal, že banka požadovala po chlapovi doplatiť rozdiel medzi reálnou cenou domu po kríze a cenou za ktorú ten dom kúpil pred krízou. A bola to teda slušná suma.

          1. SatanOkkY: třeba v Irsku hromadě lidí bydlení z tohoto důvodu zůstalo. Banky se raději dohodly na alternativním splátkovém kalendáři a braly aspoň něco, protože drsný propad nemovitostí (až o 40%) vedl k tomu, že pro banku bylo lepší, když majitel splácí než kdyby měla na krku podstatně levnější barák a musela to odepsat. Známej tam má barák, říkal, že stál tak 600k EUR, na vrcholu krize mega, pak šel velmi rychle zpět k těm 600k. Takže pokud majitel mohl splácet, i když neměl čím ručit (resp. ručení nebylo dostatečné), bylo to výhodnější než lidi vyhodit, barák sebrat a v mizérii realitního trhu ho s velkou ztrátou prodat. Kdo vytrval, ten se dnes může smát.

            1. Tak dá to logiku, že ak banka ťahá za kratší koniec tak sa radšej s tebou dohodne. Horšie je ak ten kratší koniec držíš v ruke ty, to už banka či iná organizácia nebýva tak ústretová.

        3. Nic to nemění na tom, že žádné zlé banky nikomu pistoli u hlavy nedržely, aby si bral hypotéky a úvěry. Stejně tak to nemění nic na tom, že právě iniciativa Obamy a Clintona už v 90. letech tak dlouho ohýbala a kurvila už tak zkurvený Community Reinvestment Act, že donutily banky poskytovat půjčky každému jelitu z tzv. „nízkopříjmových skupin“ pod pohrůžlami trestů v případě neuposlechnutí. Ti dva hajzlové jsou za následnou krizi plně zodpovědní a měli by sedět nadosrmti v base.

          1. S temi uvery to neni tak zcela pravda. Existuje neco jako financni gramotnost. A ta, bohuzel, neodpovida udaji v ovcance a sice ‚dospelosti‘. Tim padem je pro mnoho lidi zodpovednost pri cerpani uveru asi tak stejna, jako trilete dite pred lahvi rumu. Taky bys koukal na dite v deliriu a rekl „ale nikdo mu u hlavy pistoli nedrzel…“?

            To, ze je de iure nekdo svepravny, neznamena, ze je skutecne schopen posoudit risika sveho konani. Proste System vychazi z toho, ze v urcitem veku bys schopen mel byt, protoze jinak bys take moh’ prijit o svepravnost, coz pro System neni vyhodne. Takze vsechny pekne glajchsaltuje a v 18 jarinach jsme vsichni ze dne na den zodpovedni, chytri, svepravni…

    2. Správné rozhodnutí ČNB? Kravina. Já nemám nejmenší problém ze dvou platů zaplatit splátku hypotéky – hlavně je to první věc, která z výplaty odejde. Ale v době, kdy je tato splátka STEJNÁ jako výše platby za nájem – kde přesně mám našetřit 20% z hodnoty nemovitosti? U „blbých“ 3 mio pro rodinu se bavíme o 600 tis Kč. I kdybych nakrásně spořil 10 tis měsíčně, tak se bavíme o 5ti letech! Za které vyhodím na nájmu 60 splátek hypotéky. Správné rozhodnutí by bylo – poměřovat schopnost splácet. Což banky dělaly i tak. Paradoxně tu 100% hypo máme. Ale ne jako 100% za 3%, ale jako 80% za 3% a 20% za 6%, protože úvěr. Geniální tah jak „zajistit splácení“…

      1. to Fogyn, a ještě k tomu, co píšu výše

        Zadlužený občan = poslušný občan.

        (Bohužel ani já jsem se hypo nevyhnul. Nemáme problém splácet, ale jsem rád, že už moc nezbývá a za 2 roky to bude doplacený.)

        1. Hlavně vám těch 20 % bude stačit pouze v případě, že nebudete platit provizi realitce, nebudete muset platit daň z převodu nemovitosti (tzn. musí to být novostavba) a současně kupní cena nemovitosti bude shodná s odhadní cenou nemovitosti banky. Což jak pozoruju okolí prakticky nenastává.

          Jinak on ten argument „splátka hypotéky shodná s nájmem“ poněkud pokulhává v tom, že v okamžiku kdy splácíte hypo musíte taky řešit náklady na údržbu atd., u bytu fond oprav a tak dál. Taky nějaká ta pojistka, fond oprav, náklady na bydlení (platíte revize, malování, musíte šetřit na nový kotel co jednou časem odejde a tak).

          1. Karkulka: podívejte se do zákoníku, co vše platí nájemník a možná se budete divit, že zrovna to malování není problém pronajímatele. Kotel záleží, jestli máte (běžnější je spíš dálkové topení nebo kotelna v baráku, tam to „řeší“ fond oprav).

            Každopádně je to směšná částka v porovnání s tím, že platíte na sebe a že Vám to pak zůstane. Plus cena nemovitosti jde nahoru, takže zatímco za 10 let vyděláte mega na hodnotě, ve fondu oprav tolik neutopíte ani náhodou.

            1. fond oprav platí nájemník, ať to vypadá jakkoliv :-)

              1. Vsechny naklady plati najemnik. To jrn kdyby zase chtěl nekdo teoretizovat ze zvyseni dane z nemovitosti zvysi dostupnost bydleni.

              2. Jistě. Ale u nájmu je „v ceně“, u hypotéky ne. Prostě porovnání výše hypo vs výše nájmu je zavádějící v obou směrech. U hypo se vzdáváte možnosti snadné změny lokality + musíte mít dost našetřeno, ale bude to vaše. U nájmu když chcete změnit lokalitu nebo „vybavení“, dáte 4k za stěhování, ale nebude to vaše. Alternativě pronajmete svoje, a jdete do nájmu jinam. Nejhorší je nepredikovatelnost – stát může uvalit další daň, daň z převodu může udělat leccos atd.

                1. Záleží na úhlu pohledu. Každý „počítá“ tyto položky jinak. Já když se bavím hypo x nájem, tak řeším čistě splátka hypo x cena nájmu. Obojí je totiž „+ inkaso“, které je ale pro obojí stejné (resp. se liší minimálně). A vzhledem k tomu, že v Olomouci je JENOM nájem 15 za 3+1 v paneláku + inkaso a tentýž byt se dá koupit za 3 mega… Nejsou to těžké počty ;-)

      2. Fogyn: těch 20% nemusíte šetřit, můžou Vám pomoct třeba rodiče. Nebo můžete zastavit něco, co už máte (předpokládám, že stále jde dostat 100% hypo díky tomu, že kromě kupované nemovitosti zastavíte i jinou a tím se LTV dostane pod 80% a není tedy nutné si na těch 20 brát úvěr).

        1. V nejhorším si můžeš vzít půjčku ze stavebka nebo holt nějakej úvěr.

          1. shane: však to už Fogyn psal, na to jsem reagoval tím, že to není jediná možnost. Stačí, že mají rodiče vlastní byt (který pravda jak říká Moussa není žádné terno vlastnit, že) a jsou ochotní ho zastavit a je to, stopro hypo je doma.

            U toho úvěru je otázka, jestli to člověk dostane. Současně je ale fakt, že je každého starost si vzít hypo s dostatečnou rezervou, tj. raději koupit levnější byt a tvořit rezervu na průser nebo předčasné splacení než koupit to nejdražší, na co banka schválí hypo a pak se divit, že není kde vzít těch zbývajících 20 procent.

            Každopádně má Fogyn pravdu v tom, že jako krok proti přeúvěrování je to pochopitelně hovadina (omezit LTV na 80), naopak to člověka zadluží ještě víc, pokud na těch zbývajících 20 nemá jiné zdroje.

            1. Co je to „dostatečná rezerva“..? Když dám 15 za nájem, můžu dát snad i 15 za hypo a nebudu si „s rezervou“ brát hypo 10 ne..? ;-) Bohužel, ne každému rodiče chtějí a mohou pomoct. Když holt odejdete z domu po škole s holou řití, 100% hypo je pro vás naprosto skvělé (pokud nejste idiot) a bez problémů, ale 80+20 nereálné. Ač schopnost splácet máte v obou případech stejnou, nemovitost taky, prakticky vše krom „nutných vlastních zdrojů“. V podstatě čNB řekla – kdo je chudý, nesmí zbohatnout a musí chudnout v nájmu..

              1. Fogyn: to záleží na Vás, co je „dostatečná rezerva“ – záleží, jaké máte celkové výdaje a jak dlouho tedy v případě průseru vydržíte, aniž by se objevil pán se žlutými samolepkami.

                Jestli je pro Vás 15k za hypo bez problému a pořád jste schopen šetřit, tak proč ne. Myslel jsem to tak, že není důvod si koupit ten nejdražší byt, na který Vám ještě banka schválí úvěr. Můžete mít možnost splácet 25k měsíčně, ale to neznamená, že je nutné to využít. Lepší může být splácet těch 15 a 10 dávat navíc někam bokem. Třeba na to předčasné splácení.

                1. Jasně, tuhle úvahu chápu. Nedocházelo mi to, protože vlastně celou dobu mluvím v rovině „beru si hypotéku se splátkou stejné výše jako je cena nájmu“. Resp. když musím platit 15 za nájem, tak si můžu vzít 100% hypo na 15 splátku, protože „riziko pána se samolepkama“ je apriori pořád stejné, pouze časem získám byt :-) Pokud rozumíte mé úvaze :-)

                  1. Fogyn: rozumím, každý jsme se na to jen dívali z trochu jiného úhlu.

              2. Spolubydleni, more. Proste budes u nekoho bydlet a platit okolo 5 tisic a 10k pujde na sporeni a nemusis platit 15k najmu. Jenze pak nastava takovy to, ze bydlis s prasetem, kurakem, mas frontu na hajzl/sprchu(pokud jste vsichni pracujici), nekdo se vrati namrdanej z hospody v noci a pusti si muziku, nebo se bude hadat s pritulkyni a jiny vesely veci. Neumyte nadobi, spinava vana a jiny legrace. Jo a u fest starych bytu na to nejsou rozvody, takze se dockas takovych tech veci jako nezapinat pracku a mikrovlnku soucasne :)

                Ale nasetrit se da, jenom to chce trocha toho sebeobetovani. A ja celkem chapu, proc tohle lidi odmitnout udelat, ale pak at breci nekde jinde. Moznosti jsou.

                A na prvni bydleni spousta bank nabizi 90% LTV hypoteku, ted na to jede velka reklama od Cesky sporitelny.

        2. Správné rozhodnutí ČNB? Kravina. Já nemám nejmenší problém ze dvou platů zaplatit splátku hypotéky
          Ano, správné, protože seleketuje ty, kteří na to reálně nemají.

          Fogyn: těch 20% nemusíte šetřit, můžou Vám pomoct třeba rodiče
          Imho…tenhle názor jsem od Čechů jsem slyšel opakovaně. Doporučuji si ho strčit někam na štorc. Holt zajetý systém západních cen a východních mezd bude muset skončit…

          1. Marty, ale to si přece banky selektovaly i před tím :-) Konkrétně u mě je jediný rozdíl v tom, že TEĎ po tom skvělém rozhodnutí jsem pro banku pozor – RIZIKOVĚJŠÍ – protože nemám jeden úvěr za 2,3% ale dva úvěry a z toho 20% je dražších. FAKT je to rozumější? ;-) Jinak pro ty argumenty „rodiče zastaví“… Sorry, já dostal hovno. Začínali jsme se ženou z nuly a v takovém bodě – máte snad lepší cestu než je hypo?

          2. Marty…: však jestli Vám to dělá dobře, strkejte si jej na štorc kamkoliv Vám libo.

          3. A kdy presne ten system zapadnich cen a vychodnich mezd bude muset skoncit? Ja se bych si na tu slavu treba poridil novej oblek.

            Zapad nyni pujde s kopecka, konjunktura konci, frcime zase do gajblu. Jak bude hlubokej, nikdo nevi, treba nam ziskovky pomohou ho prohloubit diky imigrantum, zaviranim elektraren a dalsimi ficurami. Zapad samozrejme bude kpat a hledat reservy. Kdepa je asi najde nejaky hen ten koncern? Propusti 1000 Francouzu, nebo radeji 1000 Cechu v dcerince? Same otazky.

  4. Jako by tyhle bláboly nestačily na hovinkách, ještě je nacházím i na Dfensu.
    Důvody pro naprostou nedostupnost bytů v Praze a Brně pro čechy, jsou zhruba čtyři:
    1) nastávající ekonomické krizi nadcházejícího kolapsu USA, dolaru, akciových trhů, všichni prozíraví spekulanti vrhli na nemovitosti.
    Z okolních států jako rakousko a německo ty spekulanty vykopali zpřísněním pravidel. Tak našli v ČR svoje eldorádo, protože tady politici zcela serou na to jestli jsou občani s holými zadky na ulici a nemají co žrát.

    2) částečný podíl na tom má i airbnb díky kterému je velmi snadné pronajímat byt za několikanásobel cizincům.

    3)A v neposlední řadě taky příliv desetitisíců UKček kteří prchají z banderovského ukrainistánu před nasazením do války, hyperinflací a kolapsem státu. A jsou ochotní spát na 3patrových palandách v počtu 30 lidí v panelákovém 3+1. Za takový byt pak majitel vyinkasuje klidně 80k měsíčně.

    4) tohle umožnila naprostá deregulace bydlení, kde neexistuje žádná ochrana před spekulanty a mafiány kteří šroubují ceny do absurdních výšek

    Shrnuto, je to dáno naprostým bordelem v tomto státě kde si každý zmrd a mafián může dělat co chce, žádné pravidla, žádné regulace, žádná spravedlnost.

    1. Ještě ti tam chybí:
      4) byty se prakticky nestaví, protože developer je sprosté slovo a než kopne člověk do země, musí mu to povolit stát, strana, vláda, ekologové, včelaři, důvěrníci, výhybkář z nádraží, houmlesák z nádraží, pan farář a špagetové monstrum. Protože developeři „přece kradnů“, tak je jim třeba šlápnout na krk a pak se děsně divit, že byty sou drahý.

      1. Nesmysl, právě zahraniční spekulant, mafián propírající špinavé prachy, nebo oligarcha, pro něž se vžil nesmyslný název „developer“ ze současné situace těží nejvíc.
        Protože právě developer s miliardami více či méně špinavých peněz po kapsách, si JAKO JEDINÝ může dovolit zaplatit houfy právníků a podržtašků co mu ty povolení vyběhají, a ještě přitom podmáznout zastupiče a nasypat všem místním partajím za to, že z městské zeleně nebo půdního fondu mávnutím razítka udělají stavební parcelu na 20patrový mrakodrap, klidně uprostřed rodinných domků.
        (typicky ten americký mrakodrap ve tvaru V co trčí na tom pražském kopci a hyzdí celé historické panorama)

        Ten developerský švajneraj byl umožněný i díky likvidaci družstevního bydlení. Protože řadoví občani si ty povolení nevyběhají a zázračnou změnu územního plánu neuplatí.

        1. Tak já, ale píšu o developerech a nikoliv o šmelinářích. Tedy o investorovi, který se rozhodne postavit bytoví dům. Osobně znám lidi, kteří se rozhodli takto investovat a nejsou ani spekulanti, ani mafiáni, ani oligarchové.

          1. Tak já, ale píšu o developerech
            A kdo myslíte, že blokuje výstavbu obecních bytů…

            1. ‚Developer‘ – to je ‚vyvojka‘, ze?

    2. Kdyby bylo dost bytů, nespekulovalo by se s nimi. „Regulovat“ spekulace s byty je vyhánění čerta ďáblem, protože pouze zatíží vlastnictví bytu a tím i jeho výstavbu smetištěm obtěžujících a nákladných pravidel. Jediné co pomůže je výstavba dalších bytů. Jenže stavte byty, když prostý lid nadšeně tleská každému opatření směrovanému proti ošklivým developerům. Jeden příklad: v Praze na Žižkově bývalo Nákladové nádraží, obludný areál zvící čtvrt čtverečního kilometru v cenné části města. Na přání občanů nechalo město prohlásit zrezlá plechová skladiště v areálu technickou památkou, čímž na léta dopředu zablokovalo plánovanou přestavbu nákladového nádraží na rezidenční čtvrť. A kdokoliv si může vyhledat nadšené komentáře lidu, jak moudré je to rozhodnutí a že šikovný developer ty haly určitě na něco vhodného přestaví, třeba na veganskou kavárnu. A s tímto materiálem pak pracujte :-)

      1. pzkudk: nákladové nádraží nakonec zastavěné nebude? Jsem loni mluvil s lidmi co pracují v Naganu a když jsem se ptal na tu hrůzu přes ulic, tak říkali, že tam bude nová čtvrť. Samotné nákladové nádraží je mazec, kdo tam nebyl, neuvěří, co taky může být téměř v centru Prahy.

        Jinak za mě hlavní „problém“ (v uvozovkách, protože o problém nejde) je touha lidí v Praze bydlet. Nechápu proč. Je to jako New York – zástupy lidí, kteří nadávají, jak je tam draho, ale prostě tam chtějí (a těžko může někdo v USA tvrdit, že jinde práce není a tak se tam „musí“). Paříž dtto. V Berlíně nikoho neznám, ale současně to tam zjevně mají úplně stejné, samý brekot, jak je draho a nápady na kradení, pardon vyvlastňování.

        Lidi jsou prostě kreténi. Normální člověk, který v Praze bydlet skutečně chce si umí spočítat, jestli mu to za to stojí a pokud ano, nemá důvod brečet. To jen hlupák se tam upíše do paneláku na Chodově na 30 let a nadává, jak je život nespravedlivý.

        1. Jasně, že bude, proti trhu nelze donekonečna bojovat :-) Ale poškodit ho, to ano. Baráky tam mohly stát už deset let, viděl jsem projekty jak to mělo vypadat, než tam vypuknul deathmatch mezi městem, ministerstvem, aktivisty, developery, debily a dalšími účastníky. Pravda, byly by jen pro bohaté, ale zase bohatý přestěhovavší se do luxusního bytu uvolní průměrný byt, do něj se nastěhuje průměrný člověk a zbyde po něm volný byt vhodný pro městskou chudinu :-)

          1. pzkudk: jsem se špatně vyjádřil – prý se tam má stavět už letos. Ne samozřejmě u tramvaje místo budov, ale právě na tom konci kde je Nagano. Takže jsem čekal, že se to postupně rozroste a bude to drahnout tak, jak se bude výstavba přibližovat centru.

            Jestli to bude za 10 let, to je věc jiná.

            Mimochodem, podobná věc je třeba mezi nádražím Praha-Bubny a Argentinskou, tam jsem ale naopak slyšel, že „minimálně 20 let tady nic nebude“. Přitom taky plocha, po které by kdejaký bytuchtiví Pražák skočil všema deseti.

            1. Ono je to spíš tak, že jsem to před cca 10 lety přestal sledovat, s tím, že to stejně nakonec někdo zastaví, i kdyby se všichni stavěli na uši :-)

          2. Co sem na vlastní voči a ruce viděl dnešní výstavbu, člověk by zaplakal. Luxusní je na tom cena, kvalita východní Ukrajina. Esli se toho dožiju že bych jezdil z děckama vokolo, už nebudu řikat že tady na tom baráku sem dělal, ale že tady stál barák, co sem na něm dělal, ale s ohledem na kvalitu výstavby už ho strhli.

            Nejsmutnější je, že papundeklo-betonovej šmejd mnohdy postaví na místě původních cihlovejch ať už větších domů, nebo vilek.

            Každopádně co je dneska, to je jenom prdel. Až se začnou po roce 2060 strhávat paneláky na konci životnosti (100 let), to teprve bude průser. Kolem 2070-80 pudou k zemi miliony bytů.

            1. Cert vi. Podivej se, jak dneska vypadaji ROPiky. A nebo si vzpomen na ty pindy, ze !panelaky na Porici musej dolu, protoze jsou nejstarsi ve statlu a propadaj se diky blbejm zakladum‘. Ty panelaky se propadaj jen co ja pamatuju, kamos tam mel kancelare jeste v roce 2005 a do dneska nesel k zemi zadnej.

    3. S tím vším souhlasím. Ale jde o úhel pohledu. Jeden říká, že byty zdražují. Druhý pohled může být, že se byty zmenšují. Ten typický rodinný byt se měnil zásadně. 20 léta – 2pokojový byt s pavlačí na Žižkově se záchodem na chodbě a koupelí jednou týdně v kuchyni v neckách. 30 léta – rostou čtvrti jako Dejvice. 50-60 léta – odchov dětí v bytě u rodičů, viz Homolkovi. 70-80 léta – kdo si počká v pořadníku nebo má štěstí na zaměstnavatele, bydlí. 90 léta – kdo trochu podědil nebo vydělal, bydlí. 2000 – 2013 – vcelku nejlepší doba na pořízení bytu, s výjimkou předkrize. 2014, 15 a dál, kdo nekoupil, nebydlí. Nebo přispívá majordomovi na dovolenou na Seychelách.

  5. chtelo by to pomer medianu mzdy k cene 2+1 50 m2 a to porovnavat v case, 90. leta az dnes … podle mne se ten pomer zhorsuje
    jedina cesta je urychlit a zjednodusit uzemni a stavebni rizeni, stavet mnohem vice bytu nez v minulosti a i tak bude trvat roky nez se prislusny efekt nabidka/poptavka projevi na trhu
    docasna stagnace cen bytu ci mirne snizeni bude jen pripadnym efektem ekonomickeho cyklu a ceny se vrati zpet …

    1. Je to velmi prosté. Ceny bydlení Praha Brno na úrovni mnohamilionových západoevropských měst, ceny energií a potravin taktéž, ale platy třetinové. Co k tomu dodat.

      1. A není to tak trošku Váš problém, že máte třetinový plat oproti ostatním lidem?

        1. To neni zcela fer. Kdo jsou ti ‚ostatni lide‘? Svycari? Nemci? Anglicane?

          Za stejnou praci, kterou budes delat v Cesku a nebo v Nemecku, dostanes v Nemecku cca 2-3x tolik. To je proste fakt. Takze nejde o to, ze v Cesku nesmis skoncit na kase v Lidlu, musiss makat na svem rozvoji a pak treba brat sedesat. Jde o to, ze v Nemecku za totez beres kilo pade. A to neni diky komarum, za chvili bude doba socialismu u nas stejne dlouha, jako doba po nem. Sice mame 10x vyssi prumer, nez tehdy, ale on ten zapad zase popobehl…

          Netvrdim, ze u nas maji byt platy stejne, jako na zapade. Neni k tomu zadny trzni duvod. Ale opacne zase je spatne, kdyz se udelalo hodne pro to, abychom nahodou nedobehli zapad moc rychle. Je to samozrejme jen a pouze chyba nase, ne zapadu.

      2. cena bydlení v Praze opravdu není na úrovni západních metropolí. Nájmy Na Příkopech nebo v Pařížský opravdu nejsou měřítko. V Londýně stojí malej byt kolem milionu liber.

        1. Asi to chce spis srovnat, jak dlouho bude prumernej Londynan vydelavat na ten malej byt v Londyne a jak dlouho vydelava na prumernej byt v Praze prumernej Prazan. Neumim to srovnat, nemam data.

          Ja v praci vidim obcas na nastence inzeraty, ze nekdo pousti podnajem. Mestecko cca 10000 obyvatel, byt 80 m2 okolo ctyr az peti set mesicne. Kdyz si vezmeme, ze sice prumerna mzda v Nemecku je 3700, ale treba u nas v praci ma vetsina delniku okolo 2500, tak daji 1/5 mzdy za podnajem. Nezda se, ze by je to nejak silene bolelo.

          1. Bydlení na západ od nás je k poměru k platu spíš dražší, zatímco ostatní hlavně spotřební věci zase levnější a to výrazně..

          2. Nedavno nejaka firma zverejnila takovej vyzkum a byly jsme hodne na dne. NEvim jak Londyn, ale treba v Rime to stalo min rocnich platu nez v Prahe. To jsem si zapamatoval, protoze me to dost prekvapilo.

  6. To jsou strašlivé bludy ten článek (i diskuse, co tak zatím vidím).

    1) Byty jsou drahé, protože poptávka převyšuje nabídku – ekonomika 1.1.
    2) Kdo chce bydlet tam, kde ostatní, platí naprosto všude, jedno, jestli se bavíme o Brně, Praze, Paříži nebo třeba Šanghaji
    3) Ta nebetyčná debilita o tom, že teď jsou dostupnější hovadiny a tak je těžší odkládat peníze, to snad ani není možné, že sem tohle D-F pustí…. Dostupnost čehokoliv je NAPROSTO STEJNÁ jako před 10 lety. Tehdy taky každý mohl mít splátku hypo nebo dovolenou nebo nějakou spotřební věc. Dovolená v Alpách? Proboha, kde autor žije, že se tam v roce 2009 nejezdilo? Cestování tehdy bylo naprosto stejně dostupné jako dnes, dokonce dostupnější (nižší letištní poplatky znamenaly směšné ceny letenek – nebyl problém si „zaletět na pizzu“ za zhruba 200 kč, to už dnes nehrozí, i když jsou samotné letenky za korunu). Život je otázkou priorit, jsem-li hlupák a na xichtoknize se potřebuji ukazovat drahou dovolenou, i když mám holý zadek a bydlím v garsonce, no tak holt budu v té garsonce bydlet dál. So what?
    4) Samotný závěr o Homolkových je úsměvný – je-li někdo (z mého pohledu) takový debil, že potřebuje bydlet v Praze, ať klidně zakládá rodinu u rodičů v garsonce. Ale je to jeho volba a ať si klidně stěžuje na lampárně (5. nástupiště).

    Neexistuje něco jako „příliš drahé byty“. Příliš drahé jsou jen pro ty, kteří na ně nemají a je to naprosto normální a neshledávám na tom nic divného ani špatného. Nemám na bejvák v Praze? No tak tam nebydlím, jak prosté, Watsone. Dnešní fňukání, že „je tam draho a mělo by se s tím něco dělat“ je klasický průvodní jev bujícího socialismu. Není zatím naštěstí žádný nárok na levný byt, proč by (proboha!) být měl?

    1. Tak třeba taloši ty jejich vleky v dolomitech dost radikálně zdražili. Před 8 lety si to mohla dovolit kdejaká socka, dnes se to blíží cenám rakouských vychcánků co dokázali přesvědčit svět že Hitler byl němec a oni že byli chudinky jeho oběti.

      1. 1) a proč poptávka převyšuje, Halík? Protože jsme na trh pustili zahraniční spekulanty kterým české rodiny s hypotékou nemohou konkurovat

        2) nikdo ve smradlavé praze, v brně bydlet nechce, ale jinde prostě není slušná dobře placená práce. Rozkradený průmysl v okrajových částech státu rodinu neuživí, mladí po škole proto MUSÍ prchnout do velkého města

        Škoda že se za příkladné tržní svazáctví nedávají odznaky jako svazákům a pionýrům dříve. Vy byste jich měl slušnou sbírku.

        1. Já jsem si třeba ze všech v úvahu připadajících měst, vesnic a nepojmenovaných zákoutí vybral zrovna Prahu. A žádný zahraniční spekulant mi barák nevyfoukl, takže tohle tvrzení mi až tak úplně nedává smysl :-)

          1. Ja jsem se v Praze narodil a bydlet v ni chci. Ze bydlim u kraje a dveste metru od baraku mam les, je vec druha.

        2. kaBrnak: já vím, sám často říkám „nekrmit“, ale proč ne, venku hnusně a do oběda chvíli čas.

          Taloši jsou stále za pusu pro cizáky, víte o tom jako obvykle prd a píšete bludy. Taloš platí jak mourovatý, Čech pořídí dovolenou stylem „skipas zdarma“ nebo „ubytování zdarma“, dle toho, jak se na to díváte. Tak to prostě je, zatím pro nás dobrý.

          Jestli nikdo ve „smradlavé Praze nebo Brně“ bydlet nechce, tak ať tam nebydlí, ne? Co je na tom za problém? Já tam taky nebydlím. Ale mám hromady kolegů, kteří tam bydlí, takže jak píše už pzkudk, nějak Vám to nesedí.

          „Tržní svazáctví“ jako nadávka od Vás, to beru a odznaky taky. Naopak bych byl velmi nerad nalezen ve Vaší společnosti jako ten, který blábolí z hladu a na odznak nedosáhne.

        3. Ja ti teda nevim, ale do velkeho mesta jsem zrovna neprchl… bydli nas tady suma sumarum 115 lidi. A do prace jezdim k mestecku, ktere ma 8000 obyvatel.

          Delam neco spatne?

      2. Hele, za tech poslednich 10 let se v Cesku roztrh‘ pytel s bydlikama. Lidi maji prachy, tak je proste uvalej za bydlika, byt solidni jetina je za pul mice, lepsi za mega. A lidi to daj, protoze to uz maj. Tehdy nemeli. Pritom ty bydliky v solidni vybave jsou k mani v Evrope nekde od pocatku 90. let, v USA uz od sedesatek vejs.

        Takze ne, ze lidi nemaji. Lidi maji. Mrkni treba, jak za poslednich 10 let vyletela minimalni mzda. Zamestnavatele remcaji, ale jede se dal. Takze to jde, ne ze ne (aniz bych obhajoval ono svinstvo diktovat nekomu minimalni mzdu). Prachy jsou vetsi, nez byly tehdy. Proc by se tedy nemohlo zdrazit?

    2. To zdražování je zkreslené také tím, co se považuje za standard. Standardní/průměrný smartphone má dnes jiné vlastnosti než před deseti lety = změna k lepšímu. Podobně tak auta, pračky… Ale málokdo si připustí, že standardní/průměrný může mít horší vlastnosti než před 10 lety (= menší). Proto bych trochu změkčil to přílišné zdražování. Prostě se jen změnšují. Kdyby v jakékoliv jiné odvětví stagnovalo jako stavění bytů, bylo by to podobné – na Aukru by se kupci přebíjeli nesmyslnými částkami při kupování Nokií N9, v autobazarech by se vydávaly nesmyslné částky za 20 let staré Opely Vectra…

  7. Přijde mi jako dost zkreslující chyba vzít příjem jedince, cenu bytu, a řešit jejich vzájemný poměr, a z toho určovat jak je v dané lokalitě draho. Jenže vaše výdaje nejdou „jen“ na bydlení ale i na ostatní věci, a ty mi nepřijdou že by až tak podražily – jo, ty rohlíky nebo chleba jsou o něco dražší, ale nemyslím si že to roste stejně, berete-li v potaz že si kupujete stejnou třídu potraviny (jasně, když koupíte místo polského hovězího argentinské tak to dráž vyjde, ale kupujete zcela jinou kvalitu… pokud to teda není přebrandované polské :D)

    Přesně proto mi přijdou všechny ty důkazy o ultra drahé Praze poněkud zkreslené protože vůbec neberou v potaz že ostatní náklady jsou téměř fixní nezávisle na lokalitě – v Ostravě si nekoupíte levnější auto, nemáte levnější benzín, suroviny, elektřinu, plyn… navíc tyhle porovnání systematicky pracují s kalkulací pro single osoby, což je samo o sobě pitomost: bydlet single je prostě luxus.

    1. Mě docela překvapilo, jak drahé jsou nájmy v zakopaných prdelích kde o práci nezavadíte.
      Jestli to tak bude pokračovat tak novým standardem bydlení bude 10 lidí ve 2+1.
      Zlatej socializmus.

      1. Třeba zakopané prdele přitahují autistické freelancery ze softwarové branže, co já vím :-) Pár takových znám a je jim úplně u zadku, jestli platí za byt dvacet nebo čtyřicet tisíc měsíčně :-)

        1. No jasně. Taková vesnice na bruntálsku kde dožívají jen invalidi, důchodci a polobezďáci a věkový průměr je tam 60 let je určitě snem každého 30-40letého IT freelancera :-)

      2. Tak on je hlavně problém v tom, že v Praze nebo Brně koupit byt/barák je dost zásadní problém, takže se čím dál víc rozšiřuje ten pojem „dojezdové vzdálenosti“. Dřív se u Brna brala za takový ten „venkov blízko od Brna“ třeba Moravany nebo Soběšice. Dnes už se lidi z Brna stěhují i do Velké Bíteše, klidně i za Blansko, Vyškov nebo Tišnov (v inzerátech se inzerují běžně nemovitosti jako „nedaleko Brna“, kde je to mimo špičku do Brna 50 minut autem dle Waze)

        1. Karkulka: mimo špičku z Tišnova do Brna 50 minut? Nepotřebuje Waze update? Do centra je to mimo špičku 30 minut, na severní kraj Brna (Globus) zhruba 20. Za 35 minut jste u Hornbachu, za 50 jste tak v Židlochovicích nebo ve Slavkově a Brno dávno za Vámi.

          Plus pokud bydlíte v Tišnově rozumně pěšky od vlaku a práce v Brně není zcela mimo MHD, dá se z toho směru jezdit i vlakem (znám takové, vystupují v Králově Poli, to je z Tišnova 24 minut).

          1. Psal jsem „za“, nikoli do. V tomhle konkrétním případě to byly novostavby tuším v Cetkovicích, což je ještě v dáli za Boskovicemi.

            1. Karkulka: OK, to kdybyste napsal hned, tak jsem ticho:-) „Za Tišnovem“ si představím Předklášteří, Železné nebo možná ještě tak Dolní Loučky. Cetkovice jsem si musel najít, vždyť to je ještě za Letovicemi a navíc jiným směrem než Tišnov (ale s trochou fantazie se dá říct, že je to „za Blanskem“).

              Každopádně to už je „nedaleko Brna“ tak možná když se na mapu dívám ve Frankfurtu.

              1. Tak ony i byty v Bystrci jsou „pět minut od centra“. Nevím teda jakým prostředkem, ale nic co by se pohybovalo po zemi mě nenapadá…

                1. Karkulka: to jsem zatím nikde napsané neviděl, ale pravda, nijak to nesleduju. Ale ono je to fuk, pokud je někdo tak blbej, že si koupí byt na Kamechách protože je to „pět minut od centra“, je to idiot a nic lepšího si nezaslouží.

                  1. Nahodou Bastr je sqelej. Pokud se v zime posere salina a zamrda cesta pres Komin, tak dostat se do mesta je ten spravnej adrenalin. Zazil to parkrat jeden muj zamestnanec, dojizdel do centra a kdyz spadla stava, tak silnice zamrdaly tykadla a kdo moh’, jel radeji pres Bosonohy.

          2. Jednou na Silvestra jsem jel Prostredni Porici – Bohunice (chybela kajtra). Udelal jsem to za 28 minut jedna cesta. Pamatuju si to dodnes, rok ’95.

        2. Praha to samý. Dneska už jsou „u Prahy“ i Štěchovice a za chvíli bude ta čára někde u Kolína (i když teda vlakem z Kolína do Prahy to je docela rychlý). Kdejaká prdel v okolí Prahy kde poledne pleskaj prknem o rybník už má ceny nemovitostí vyšroubovaný do nebes.

          1. Výraz, „pleskaj prknem o rybník“ je dokonalý. Kde jste k němu přišel? Je to něco krajového?

            1. (Já to znám ze Šmída, „Proč bychom se netopili“. Odkud to zná shane případně Šmíd, to nevím ;))

              1. Pravdepodobme to mam taky z toho Smida :) znam to uz leta a nekde jsem to asi cet. Smid si to patrne vymyslel, tyhle ptakoviny mu sly.

  8. – Staví se málo bytů.
    – Čím dále více lidem dochází, že nemovitost je dobrá/bezpečná investice a pronájímat ji je lepší, než ji prodat.
    – Levné hypotéky, velká inflace (= držet peníze v cashi nebo bance je pičovina).
    – Urbanizace – přesun obyvatel z vesnic do větších měst.

    1. Inflace je malá, ale ceny nemovitostí rostou a pokud ti za barákem nepostavěj chemičku, dálnici nebo cikánský ghetto, tak se prakticky nedá dlouhodobě prodělat. A u bytů je výhoda, že se o údržbu nemusí starat majitel osobně jako u baráku.

      1. Prodělat se dá, může přijít další krize a ceny spadnou dolů.
        Teď je alespoň výhoda, že jsou pořád nízké úroky hypoték, ale kdo si třeba v r. 2007 půjčil na nějakých 5+ % na byt, jehož hodnota během dvou let spadla třeba o půl milionu, asi byl v mínusu hodně dlouho.
        (Pokud by měl fixaci na 5 let, veselejší časy mu nastaly od roku 2012.)

        1. Joker: kde takto ceny spadly a kolik procent ceny ten půlmilion tvořil? Jak s tím souvisí fixace?

          1. Co si vzpomínám, takový pokles tehdy nebyl problém vidět v pásmu tak 2,5-3 M,
            tzn. třeba z 2,5 na 2 M, nebo z 3 na 2,5.

            Ale jak koukám na statistiky, ceny šly nahoru ještě většinu roku 2008, takže ještě horší bylo mnou popsanou transakci realizovat v roce 2008.
            Pokud ještě k tomu nešťastník zvolil tříletou fixaci, mohlo se mu v roce 2011 snadno stát, že hodnota nemovitosti přestala krýt zbývající výši úvěru.
            (Vzhledem k tomu, že v tom období průměrné ceny za ČR klesly asi o 16 %, v Praze asi o 20+ %, takže ve spoustě případů klesly výrazně víc.)

            1. Pokud nešťastník nemusel prodavat, tak ho ten pokles nemusel vubec zajimat. Ostatne byl jen docasny a dnes uz ta nemovitost stoji pomalu 2x tolik nez v tom roce 2008, nestastnik ma pulku splacenou, vysi splatky polovicni nez by byl najem a vubec trpi jako zvire.

              1. Pokud cena klesne natolik, že přestane krýt úvěr, je to potenciální problém vždycky.

                Hlavně pokud někdo dal na oblíbenou mantru finančních poradců v té době: „Hypotéku si vezměte co nejvyšší a svoje úspory investujte“.
                To v roce 2007-2008 byl hodně špatný nápad.

            2. Joker: já v takovém ani jiném pásmu podobný pokles v Brně a okolí nezaznamenal, ale je pochopitelně možné, že v jednotlivých případech se tak stalo (přestřelené byly ceny kde čeho a někde to klidně mohlo jít dolů, ale nesetkal jsem se s tím).

              Současně jste pořád nevysvětlil souvislost s fixací. Dluh byl stále stejný, jestli byla fixace na rok nebo na deset je úplně jedno a žádný vliv na cenu nemovitosti (nebo cena nemovitosti na ni) nemá. Například taky bylo možné mít variabilní úrokovou sazbu (kdo ji měl, vydělal) a kdo stihl koupit do 2007, ten dokonce v určitých případech nemusel splácet prakticky nic (mbank a jejich hypo, kde se úrok platil jen z rozdílu mezi výší dluhu a zůstatkem na spořícím účtu – při dluhu 2M a zůstatku na účtě 2M tak nebylo co platit, nicméně to se zaprvé moc lidí netýkalo a zadruhé to pak mbank stejně zrušila).

              1. S fixací to souvisí tak, že pokud hodnota nemovitosti přestane krýt úvěr, je to potenciální problém vždy, ale hlavně na konci fixace.

                U hypotéky z roku 2008 a fixací 3 roky vyšel konec fixace na rok 2011, kdy byly ceny nejnižší.

        2. Sly dolu. Ale pak zase sly nahoru a pak letely nahoru a pak zase nahoru a dneska je to pomalu dvojnásobek ceny z roku 2008.
          Jen blb prodava v dobe recese. Proto se dela diverzifikovany portfolio, abych nemusel prodavat kdyz je to extra nevyhodny.
          Jina vec je, ze prachy do nemovitosti cpe kazdej jouda a pak se divi kdyz se zmeni podmínky a on musi prodat aby nezachrcel.

        3. U nás nebyl propad nebyl po krizi skoro vůbec. Oproti třeba USA.
          Spíš se zpomalil růst. Co spadlo byly možná ceny v nějaký nových projektech… ale i tak už je to dnes na dvojnásobku :)

      2. Cikansky ghetto uz nikdy nikdo nepostavi. Dokonce se ted zjistilo, ze uz v Letech to byli Romove.

        1. Asi ne, spíš je vyřešíme ve volyňském stylu. Až se to posere na Západě s negry a muslimáky a v Emerice s Hispánci a budou mít svých starostí dost, bude se někdo možná hodně divit.
          Mírovější řešení bude spontánní stěhování cigošů na sever(MOst, Ústí?), až jejich koncentrace překročí únosnou úroveň, vystěhujou se zbylí Češi a pak kolem postavíme Velkou českou zeď :-)

          1. Ja jsem spis narazel na dnesni senzacni clanek na Hovinkach, ze archeologove vedle pomniku v Letech nasli Romy v hrobech. Cili jednak zrejme prasecak padl zbytecne, protoze hroby jsou hned vedle pamatniku (ale co, aspon se zhodnotily pozemky soudruha byvaleho feudala) a pak jsme se stali svedky transformace, protoze dle dobovych zaznamu v tabore byli Cikani, pohrbivani byli Cikani, ale ted ze zeme tahaji Romy.

            1. A uvědomělí soudruzi si můžou poplakat, kolik Ciromů za války zahynulo, a ostatní si mohou potichu myslet škoda, že jich nebylo víc.

              1. Ti cesti tam zarvali skoro vsichni. Zbylo jich asi 300.

                1. Jen na Slovensko se zapomnělo…

              2. Moje zena je pomerne tolerantni clovek. Tedy… vuci druhym. Moje malickost ji neustale vytaci vecmi, ktere z jejiho pohledu by prymely byt jinak.

                Nicmene, kdyz projizdime nektere brnenske ctvrti, casto od ni slycham „Ada byl lempl, co nedotah‘ jednu vec poradne do konce, krome vlastni sebevrazdy“.

                A vzdycky si rikam – co se ji to jen honi v hlave?

  9. Hm, je smutný jak kvalita článků každým rokem upadá. A tenhle? Ten ja zralej možná tak na publikování na osobním facebooku.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017