Platit a platit - zpět na článek

Počet komentářů: 205

  1. V jakém městě se parkuje za 30 Kč na den? To vypadá jako by měl autor text tak 25 let v šuplíku.

    1. Hlásím, že jedno okresní město severně s počtem cca 35k ovčánků má krom zón ke středu také celodenní na jednom centrálu blízko středu za oněch 30 Kč na den. Víkend a svátky jsou omilostněny. Tož úplný šuplík to není. A dokonce krátkodobé parkování je rovněž umožněno ve verzi zdarma. Systém samoobslužný s namátkovou kontrolou MP.

      1. V Klatovech na namesti je parkovani za 30 taky, v ulickach 100 metru od namesti za 10, nebo zadara.

        Autor tak nejak spadl z Mesice. Parkovani za stovku v NP Sumava je zcela normalni vec, aspon sem neleze kazdej sulin s autem. A se se upichl na poli, je spis jeho stesti, protoze zrovna vcera jsme se o tomto bavili s chlapama na strelnici, ze mistni PCR za to dava flastry za stani na nezpevnenem povrchu a to neni fer, protoze majitele poli a polnacek s gustem ty kramy odtahnou traktorem do nejblizsiho remizku. V NP se proste musi dodrzovat zakon, jinak tady shnijeme ve spine a bordelu, kterej sem natahaji luftaci.

        V minulem bydlisti jsem mel tu smulu, ze jsem bydlel v lokalite, kde bylo hafo cyklotras, ale zadny NP. Takze bordel, kam se podivas, ve skarpach nasrano, ohniste, kde se dalo.

        Tady to nastesti neni tak jednoduche a tato dobrodruzstvi vychazeji lidi dost draho. A dobre jim tak. Kdyz se clovek podiva, jak to tady vypadalo pred 100 lety, kdyz se turistika na Sumave zacala rozmahat, tak by brecel. Auta skoro nikdo nemel, takze se jezdilo bud povozem, nebo vlakem a pak pesky. A priroda zustala cista.

        1. Každý senochrup nadává na lufťáky že tam jezdí, že chtějí někde parkovat, že si vůbec dovolí jejich vesnicí projíždět, když oni tam chcou mít ten svůj smrádek a klídek.
          Pak milý senochrup dá svoje odrůstající dětičky na střední školu do okresního města, a najednou: modré zóny, cožééé platit za parkování? To je teda svinstvo!

          A když jeho děti jdou na výšku do Prahe a on je jede navštívit, tak se o něj pokoušejí mrákoty, kolik chcou za parkování jestli vůbec nejaké místo najde, pokud jej rovnou netrefí šlak když mu dali botičku za to že o půl hodiny přetáhl zapalacené parkování.

          Tomu se tuším říká dvojí morálka.

          A nebo jiný senochrup na vás skoro poštve psy a celou svoji rozvětvenou rodinku a jste rád že vyváznete bez rozbitého skla nebo poškrábaného laku rychlým úprkem. To když máte tu drzost do jejich veřejného obecního kontejneru na PET láhve jednu vhodit když projíždíte kolem (tohle se mi vážně stalo, nekecám). A pak se dožaduje zadarmo parkování když z té jeho Kyselé prdele jede k nám do města k doktorovi, nebo tam dokonce dojíždí za prací.

          1. Senochrup je hezkej, to si zapamatuju. :-)

            1. Ano, senochrup je kralik. Obcas to slycham, zena chova angory.

          2. Nevim, ja co tady znam sousedy, kteri soupli dite na VS, tak je maji bud v Mnichove, nebo Rezne.

            Ze je nekdo debil (viz ty PET), to jsem zazil behem zivota na sidlisti v Brne nepocitane. Stacilo zaparkovat o dve ulice dal, protoze pred nasim panelakem nebyl flek a aktivni doochodci v oknech uz hulakali jako na lesy. Ano, to znam. Kdyz je nekdo curak, potkas ho vsude.

            1. ano, debila potkáš všude – posledně jsem si dovolil zaparkovat na vyasfaltovaném pozemku ve vlastnictví města ve vedlejší části (vesnici), a asi jsem naštval někoho místního kdo to považuje za své – než jsem se vrátil, vyvěsil mi před čumák auta plastovou cedulku „zákaz parkování“

              1. Hned po kotrmelci, v Brne u Sv. Jakuba udelali par parkovacich mist. Prijeli jsme tam s kamaradem, on starou S100. Kdyz jsme se vratili, za jeho autem stal napric velkej bilej medak (pred cumakem S100 byla kostelni zed) a po par sekundach prisel nejakej vocas a ze prej parkujeme na miste jeho sefa (majitel hotylku na protejsi strane). Kamarad argumentoval, ze nikde zadna znacka, ktera by to sdelovala, neni. Vocas trval na tom, ze „tady to kazdej vi“ a hodlal kamarada jeste chvili dusit. Kamarad misto kecani nasedl do sveho auta, dal zpatecku, plnej kotel a narval tazny do dveri toho medaka. Vocas neveril vlastnim ocim. Kamarad vystoupil a s klidem Eastwooda povida „jujky. Tak to asi zavolame policii“. Tehda nebyly bonusy/malusy, takze slo jen o flastr, na ktery jsme se s kamaradem slozili, protoze za ten xicht vocasa to proste stalo.

      2. Nevim, zda je to uplne fer srovnani, v tom tebou zminenem meste (ktere jsem dobre poznal, neb je mi rovnez mestem rodnym) totiz neni ani naval turistu (protoze uprimne, co by tam delali), ani nedostatek parkovani. :-)

        Jako je blby delat si z lidi dojnou kravu oportunisticky – ale na spoustu mist proste chce vyrazit moc lidi, kazdej samozrejme se svym autem, a ty mista kolikrat nemaji odpovidajici infrastrukturu – no a pak musi nastoupit nejaky druh poplatku – bud za ucelem regulace, nebo na financovani vystavby odpovidajici infrastruktury. A ja osobne rad zaplatim nejaky baksis za to, ze muzu na nejaky misto prijet a v klidu zaparkovat aniz bych resil jestli bude misto, jestli se tam smi stat, jestli, … Takze jako se vsim zalezi na kontextu – jestli je to oblibeny misto, kam chce jet kazdej (a to samozrejme pokud mozno autem), a kde je nedostatecna infrastruktura, tak se asi poplatek da ocekavat; pokud je to nejaka dira, kde chcip pes, tak to asi uplne v poradku neni…

        1. Pokud je někde placené parkoviště pro ty, co nechtějí dojít ani kus pěšky, tak to beru – ale když si před to místní úřad dá mnohakilometrovou „zónu“ zákaz zastavení, aby měl „pojištěné“, že budou muset zaplatit všichni, tak to je teda věc!

          1. Nemuzu rict, ze nesouhlasim. ALE opet zalezi na situaci – napriklad na Praze 2, kde jsem nejakou dobu zil, je mestsky urad v podstate primo na Miraku, a tam se neda predpokladat, ze bude 50 mist jen pro navstevniky uradu. Da se tam ale v pohode dostat tramvajema a metrem, navic se da predpokladat, ze zakaznici tohohle uradu maji tramvajenky atd., takze vicemene v pohode.

            Zato napriklad instituce stredoceskeho kraje v Praze, tedy technicky vzato uplne mimo kraj kterej spravujou, jehoz zakaznici litacku zpravidla nemaji, jeste navic v dopravne tak zklidneny ctvrti, jako je Praha 5, to musi bejt fakt parada.

            A to vubec nerozebirame fakt, ze je v roce 2018 furt potreba kvuli kazdy kojotine chodit na urad osobne, navic v tech jejich usmevnejch oteviracich hodinach.

            1. Horší je, když Vám na Vámi zaplaceném vyhrazeném parkovišti pro zákazníky u firmy parkuje „černý opancéřovaný Meďour“, a když se ohradíte, přijde si Vás prohlédnout rusky mluvící gorila, kdo že je to ten pan ….

              1. to patřilo k Sysopovi, o pár míst výše

              2. Na tohle by se hodilo tam mít ceduli, kterou jsem kdesi viděl: Prosím, neparkujte na našem vyhrazeném místě vozy těžší než 5 tun, abychom je mohli odstranit vysokozdvižným vozíkem.

    2. trx2010: „V jakém městě se parkuje za 30 Kč na den? To vypadá jako by měl autor text tak 25 let v šuplíku.“
      Díky za ušetřený čas za čtení těch blábolů, po druhé větě jsem to vzdal a klikl do diskuze, jestli se ponitu tady dozvím. Takže dík, máš dneska 1******** a ++++++++++++++++++++++++ :)

  2. Zrovna dneska jsem v Krumlově byl. Dojela k nám na víkend návštěva zdaleka a ta chtěla vidět Krumlov. Nechápal jsem to, ale hostům neodporuju a tak jsme tam zajeli. Parkování pod zámkem padesát korun na hodinu, všude neskutečné hromady rákosníků, že nebylo v ulicích k hnutí, hospody kolem náměstí naplněné do posledního místa rákosníky, na každém kroku prodejny totálních kýčů, prodavači ve stáncích většinou čmoudi bůhvíodkud, na obyvatele Krumlova se tam narazit snad ani nedalo. Nedivím se, že nápady různých pseudoumělců na placený kompars, hrající spokojené obyvatele města, nebo poplatky za vstup do města se tam tak ujal. Proč nevyrejžovat další prachy, že.
    Prošli jsme se, najedli v hospůdce v zastrčené uličce, která nebyla díky tomu v obležení rákosníků a jeli zase domů. Krumlovu je lepší se vyhýbat, to historické město dávno ztratilo svého genia loci a je to jen rejžárna prachů z turistů na každém rohu.

    1. Pripada mi to ako akakolvek turisticka oblast. Aspon este stale maju zaujem o turistov a nesnazia sa ich regulaciami odstrasit ako to je dnes v mode v Chorvatsku. Mimochodom, vlani tam bola dcera exkolegyne na skolskom vylete. Mali povodne ist po stopach kanadskych vojsk v 1. svetovej vojne, no posledne kulturne obohatenie na BRU rodicov deti znepokojilo. Tak sa rozhodli pre konvencnejsi vylet. Pristali v MUC, pozreli si Salzburg, Linz, Cesky Krumlov a Prahu. Detiska co vyrastli v meste zalozenom pred cosi vyse 200 rokmi uprostred prerie boli nadsene.

      1. Krumlov, to už je jenom zábavní park, atmosféra historického místa je už tatam.
        Kdybyste dal turniket na jednu a na druhou stranu města, bylo by to nejjednodušší. Není to místo k žití, je to jen turistická atrakce pro Asiaty, který potřebujou odškrtnout položku.

        1. V CK mam kamarada, ktery tam pracuje v jedne mestske organizaci. Jak se financne trosku zveti, praskne do bot. Rikal, ze vetsi tragedii aby v Cesku jeden pohledal.

  3. Socialismus se naštěstí ještě nestihl vrátit zpátky ve všech oblastech. Všechno není všech a část trhu je ještě relativně svobodná, takže třeba za parkování se platí, přičemž cena je daná nabídkou a poptávkou a velkou roli hraje vzácnost. Jak vzácné je parkoviště ve městě narvaném turisty? Ano, hodně. Cena daná náklady (když se nedělá údržba apod., tak je pak cena nízká) platila do značné míry právě v socialismu (hlavně ze začátku), kdy neexistovala konkurence a trh bylo sprosté slovo.
    V článku popíráte sám sebe – město má mít příjmy z turismu, ale nesmí je vybírat za parkování…a proč jako? Vždyť právě vy jste ten turista, ne? A kdo rozhodne, za co je vybírat ok a za co ne? Restaurace, pokud vím, nejsou v ČR koncesovaná živnost, ani nejsou provozované městem, takźe za ně město nic speciálního nevybírá. Na muzeum také koncesi nepotřebujete.
    Mimochodem, co se vám nezdá na té ceně? Ve Špindlu tolik stálo parkování už před 25 lety, to ale byly jiné mzdy. Dnes to člověk s průměrnou mzdou vydělá za něco více než půl hodiny.

    1. Správně by to bylo, kdyby to bylo soukromý. Socanský město v socanským stádě slibuje ovčanovi hory doly, co by taky ne za to 70%+ zdanění, a pak ho stáhne kdekoli, kam se pohne. Stád nemá co „podnikat“.

      Ale je to zcela groteskní, už se těším, až se zavede vstupný do města ve víc městech. Eště, že tu nemáme ten hroznej ancap, tam by byla v každé ulici závora a všichni by platili hned co by vylezli z auta, z baráku…oh, wait :D

  4. ehm, proč by mělo být parkoviště zadarmo (notabene u atrakce zadarmo, parkoviště u lyžařského střediska je něco jiného). on ten pozemek je zadarmo? ono to zpevnění plochy pro parkování je zadarmo? on ten regulovčík ve vestě usměrňující najíždějící auta k smysluplnému využití prostoru je zadarmo?
    pro obec je to rozumná volba. má to štěstí(smůlu), že okolo jsou lesní pozemky se vstupem zdarma, kde je pěkná příroda. obec je obtěžována nájezdy rekreantů (provoz, parkování, odpadky, fekálie, hluk ..), kteří obci vůbec nic nepřinášejí (daně, které platí hospodskej, putují do státního rozpočtu a pak se přerozdělují, žádné místní daně nejsou). čím si rozumná obec obtěžování kompenzuje? udělá parkoviště se záchodem zdarma a odpadkovým košem. vyřeší tím aspoň divoké parkování po loukách a většinu odpadků. a třeba se za šedesát let našetří na kanalizaci.

    1. +1.

      Velmi casto se u luftaku setkavam s nazorem „my vam sem vozime penize“. Ale pritom parkovani pry drahe, jidlo v hospodach pry drahe,… tak kam presne ty penize tedy chteji vozit, to nechapu. Krome toho, na ty jejich penize sere pes. Ty pouze pomahaji par mistnim hospodskym. Tusim, ze dan z prijmu konci v kase mistne prislusne obce, ale jisty si nejsem. DPH a dan spotrebni jdou do statu.

      No a pak je tu par nesmyslnych projektu typu „7 vlku za 70 mega i kdyz po lese behaji i volne“, kde samozrejme turisticky hluk je zapotrebi, aby se ta pakarna vubec dala nejak protlacit.

      1. Sysop: Pomáhají místním restauratérům, hoteliérům, provozovatelům atrakcí pro turisty a následně tito podnikatelé dávají práci místním zaměstnancům, kteří mají na výběr buď se odstěhovat nebo tajtrlíkovat turistům. Místní to vědí a proto proti turistům držkují umírněně. Samozřejmě to neznamená, že turisté mohou dělat bordel bez omezení, to určitě ne.

        1. Mistni pracuji v nemale mire v Germanii, polovina lidi maka doma a zbytek dojizdi do vetsich mest. V cestovnim hluku jich pracuje absolutni minimum, snad s vyjimkou „obci“ citajici tri braky nekde u Modravy a vsechny jsou to penzose.

          Mistni drzkuji naprosto neumirnene. Odstehovat se neni nutne, staci tem luftakum nelezt do prdele a srat na jejich drzkovani typu „voe ja tam nechal kilo na parkovisti a dalsi kilo v hospode za pivo a rizek s bramborama“, kdyz mistni parkuje zadara a ten schnitzl ma za pulku, protoze Mana z hospody potrebuje pro staryho povolenku na prase a stravnik je hospodar MS. Atp.

          1. Sysop: „Mistni pracuji v nemale mire v Germanii, polovina lidi maka doma a zbytek dojizdi do vetsich mest. V cestovnim hluku jich pracuje absolutni minimum“

            Jistě, teďka prosím tu o Budulínkovi :-)

            1. Bavim se o horskych vesnicich, jako je ta nase. Znam tady lidi v okruhu cca 15 km a je to, jak rikam. Co je na Qilde, nebo na Modrave, neresim. To je par baraku.

              1. ok, parkování přespolních ve vesnicích u houbařského (cyklistického) ráje, to si hezky notujeme.
                řekli jsme A, řekněme i méně populární, ale principiálně shodné B: města
                mají ti, kteří se rozhodli vlastnit automobil, ale nevyřešili si vlastní parkování (garáž, stání, najaté parkovací místo) právo na dlouhodobé parkování zdarma na pozemku někoho jiného (třeba na ulici před domem)? za mě ne. aspoň ne automaticky.

                1. Zadne takove pravo nikdo nema. Je veci vlastnika pozemku, ev. provozovatele atrakci typu ‚mesto‘, zda-li a za jakych podminek parkovani udela.

                  Ja kdyz si koupim OT-64,taky nemam automaticky zadne pravo na nejake parkovani. Je muj problem, kam si to strcim.

                  Jeden z duvodu, proc jsem utekl z Brna, bylo i parkovani. Velky problem najit flek a velky problem na nem pak zase vozidlo najit a pokud mozno v puvodnim stavu. Dekuji, stacilo. Vsude je to nahovno, ale ve meste vic.

                2. Trochu zapomínáš na to, že ty pozemky, o kterým mluvíš jsou v drtivé většině obecní nebo státní. Až se vypořádáš se spravedlivým vlastnictvím těchto pozemků tak můžeš přijít s principy jejich užívání, zejména vzhledem k tomu, že občan obce platí daně, DPH, poplatky obci, atd.. Tak trochu mi tvůj princip zavání „zaplať si za užívání svého majetku“. To je principielně velmi špatně.

                  1. užívání pozemní komunikace je jízda po komunikaci. parkování a notabene dlouhodobé parkování je zábor, a na to žádné univerzální lidskoprávosvoboda není. stejně tak, jako se na komunikaci nemůžete jen tak vyvalit na celou sezonu s předzahrádkou kavárny nebo s lešením na opravu fasády.
                    doporučuji Honzíkovu cestu, na začátku osmdesátek to byla povinná četba pro první stupeň základky, tam dědeček Honzíkovi přístupnou formou a zcela srozumitelně vysvětluje, že když je kráva družstevní, že si každej družstevník nemůže přijít nadojit pro sebe mlíka kdy chce kolik chce.

                    1. bylo to družstevní vajíčko :-)

                    2. Chápu to tedy správně, že považuješ dnešní státní a obecní majetek za něco jako znárodněný z 80.let a od toho odvozuješ vlastnická práva k němu?

                    3. na to asi nemusím reagovat, žejo.
                      nebo z jiné knížky: strejčku, čípak je ta zahrada? církevní. a kdo je to ta církev? my všichni. a druhej den byl kluk v té zahradě na švestkách, a kostelník ho načapal a seřezal ýbršvuňkem.

                    4. „děti moje nekraďte, jen domů noste“ :-)

                    5. To já nevím, to ty píšeš o dnešním majetku jako z 80.let.
                      O majetku rozhoduje vlastník, což není u veřejného majetku ani stát ani obec. Tak mě zajímalo jak se s tím ve tvých principech vypořádáváš a ty mi tu začneš psát o ekonomice za komunistů.

                    6. stát nebo obec samozřejmě vlastník „veřejného majetku“ je. třeba proto, že je jako vlastník zapsán v katastru.
                      promiňte (možná mi někdo poradí co usoudil z Vaší diskusní historie), to si děláte legraci, chcete se hádat, nebo opravdu máte taková podivuhodná přesvědčení?

                    7. Ne, opravdu? A kdo je soudruzi, henta, obec? To je to, na co se tě už od začátku ptám.

                    8. To je ta filosofie „platim dane, takze co je statni je i moje“. Je to variace na stare dobre socialisticke „vsechno je lidu, takze moje“. Zvykej si, řádí to tu dost často.
                      Zajimavy je, ze analogicka variace na tema „kram je placenej z toho co v krame zaplatim, takze to zbozi je i moje“ se prakticky neobjevuje.

                    9. Platite snad kramu dane?

                    10. shane: Já si nedělám automatický nárok na nic státního, číst umíš tak si to nálepkování můžeš odpustit. Ptám se, čí to „státní“ tedy je. Ono, když se reší finanční toky, výnosy a náklady tak je jaksi kruciální vědět, kdo příslušný majetek vlastní. Spíš tedy bys tady soudruhovi Lukášovi z 80.let mohl pomoci s tím, kdo vlastní stát a obce. Moc nerozumím tomu jak někdo filozofuje nad majetkem, o kterém neví čí reálně je.

                    11. Statni majetek vlastni stat. Obecni vlastni obec. Platba dani te necini spoluvlastnikem statniho majetku, stejne jako te platba marze v obchode necini spoluvlastnikem onoho obchodu. A to ani kdyz tam utracis fakt hodne. Howgh.

                    12. shane: Ano, platba daně mě vlastníkem nečiní. Otázka zůstává stále stejná, kdo je vlastníkem státu a obcí?

                    13. Nikdo. Stat je neziskovka. Kdo je vlastnikem Klubu ceskych turistu?

                    14. Stát je kuva „ziskovka“

                    15. Jo, 50 miliard rocne v minusu a sekera pul druhyho bilionu. Takovy zisky by chtel kazdej

                    16. ziskovka nikoliv pro ten stát, samozřejmě

                    17. To neni zadna ziskovka, to je dojna krava.

                    18. jéžiš. kdyby byla hádka kdo je vlastníkem chrámu svatého Víta, a došlo by se k zajímavému paradoxu, že vyšehradská kapitula, která patří sama sobě, nebo kdyby byl spor, komu patří most přes Vlašimskou Blanici u Krupičkova mlýna (to je zajímavý případ), bylo by to zajímavé. takhle je to buď naprostá ignorace, nebo chuť se hádat.

                    19. Jak to myslíte „kdyby“ a „došlo by se“? Tak to přece bylo, nebo snad ne?
                      Jo a netuším, zda je nějaký problém v tom, že právnická osoba patří sama sobě (nemá žádného vlastníka)…
                      Stačí snad, když má nějaký statutární orgán…

                    20. Kromě toho je zde hezký případ, přece Česká sama sobě patřící televize.
                      U těch kapitul a podobných Matic je problém, že jrjich hmotný majetek může velmi lehce přestat patřit jim a náhle začít patřit někomu jinému. Ilustrativním případem byla tuším svého času Matice Svatohostýnská.

                    21. Lukas: Hadat se nikdo nepotrebuje, jen me zajimalo, z jakeho titulu odvozujes svuj princip, ze na obecnim by se za parkovani melo automaticky platit. Nijak ten majetek nevlastnis ani nespoluvlastnis tak me to jen zajimalo. Dost mi to totiz pripomina syndrom urednika.
                      Vzhledem k tomu kolik statu zaplatim na danich a kolik stat a obce rozfofruji na tunelech a nesmyslech tak mi tak zakladni vec jako parkovani na ulici pred domem za poplatek prijde jako tezka prasarna.
                      Ale treba to ma nejakoi hlubokou myslenku, nevim, jen se ptam..

                    22. Kdo je vlastníkem Univerzity Karlovy?

                    23. Jsem clenem SSK, jsem jednim ze spravcu a mohu si na nasi strelnici jit zastrilet kdy chci a jak chci, pokud to nekoliduje s jinou akci jineho clena. To je zasadni rozdil proti socialistickemu vlastnictvi, kde zadny druzstevnik si nemohl jit pouzivat druzstevni majetek bez souhlasu vedeni druzstva, i kdyby jeho cinnost s nikym nekolidovala. A hlavne – tehdy mel druzstevnik stejna prava, jako kazdy jiny ovcan nedruzstevnik => zadna.

              2. Asi špatný hory, kde projíždím já, tak je každá několikátá chalupa nějakej druh penzionu a jinýho ubytování.

                1. Jasne, Panska (Panenska) taky kdysi bejvala sama kurva. Jaxem psal – kdyz pojdes treba do Prasil, tak tam je to samej penzos. To je proste prdel mimo dostupnost cehokoli, takze lidi tam ziji jen z turistickyho hluku. Ale ono se tam ani jinak zit neda.

                  Pokud jedes do obycejnych vesnic, kde se lidi zivi uplne normalne, jako treba ve meste, tedy ze hospodskej je jeden z peti set, tak je to o necem jinym. Praha taky neni jen samej penzos, nebo hopsoda.

                  1. Zajeď si do centra. Nechápu, z čeho to žije, dyž je nějakej podnik i v zapadneljch vochcanejch uličkách co dva vchody. Dycky si jak péro dávám rezervace do vyhlášenejch podniků (ve své třídě) a vono je tam pak liduprázdno.

                    Hospodskej jeden z pěti set? Ale notak, víc než žerou už lidi jenom chlastaj, při počtu baráků v těch vesničkách by byla jako jedna krčma na 10 vesnic? Tomu snad ani sám nevěříš.

                    1. Myslel jsem pomer ve meste. Brno ma bratru pul mega obyvatel i s delnasama z okolnich prdeli a tech hospodskejch tam moc pres tisic nebude, tipuju.

                      V normalnich horskejch prdelich, co tady pozoruju, mas jeden penzos na vetsi diru. My spadame pod strediskovou obec, ktera i s se svymi prdelemi okolo ma cca 1500 obyvatel a jsou tu dva penzose, tri hopsody a k tomu jedna neoficialni hopsoda sousedska. Plus asi tri ubytovani v baraku, co maj lidi na zahrade, to nepocitam, protoze tam maj luftaky jen parkrat do roka. Rozhodne to neni tak, ze by tady kazdej jasal, ze mu prijely prachy v podobe luftaka.

                      Jak rika nas hajnej „skoncily prazdniny, Sumava je zase nase“. Bezni lidi z luftaku urvani nejsou. Jednak znamenaji vic aut, bordel kam se podivas a hluk neurekom. I luftak, kterej tady ma nejakou ruinu, se pozna snadno. Prijede v patek okolo poledne, nejprve tasi sekacku, se kterou rve az do vecera, druhej den vali nejlepe motorova pila, vecer smrdi s nejakym pripecenym cimsi na grilu, nejlepe jeste prijedou nejaci znami, aby se dalo hulakat az do noci. Plus si jeste privezou nejakyho cokla, kterej lita po cely dedine a sere mistni psy.

                      Taky jsem sem nejprve jezdil jako luftak. Ale jednak secu kosou a druhak se snazim, abych nejlepe vubec nebyl videt, ani slyset. Nechci delat druhejm to, co sere mne samotnyho.

                      Ob barak pode mnou je jeden bezzemek, plzenak. Prijede, auto zaparkuje pred tu svoji hruzu, cimz ucpe obecni cestu z nasi prdele do prdele za kopcem. I stalo se mi, ze jsem sbiral na svoji ceste (je to pres muj pozemek, zadna ofiko cesta) popadany svestky do macu a najednou mi tam naburacel jejich fracek na ctyrkolce, ze prej jestli uhnu. Ani nezabucel. Si asi myslel, ze ho necham rozjezdit ty svestky nebo co. Tak mu rikam, at jde za fotrem a uhne mu s tim svym strepem, pak nebude muset to objizdet pres moji zahradu. No klucina se sel domu vybrecet a zanedlouho mi tam prisel vypiskovat jeho fotr, ze jako jsem byl sprostej na jeho pancharta a ze „vono by se zase tak moc nestalo, kdybych mu uhnul“. Co jsem mu na to rek‘, to by Internet nepobral. Od te doby mne nezdravi, coz nedelal ani predtim. Tohle je zcela normalni vzorek luftaka ovsem s tim, ze tenhle tady ma i nemovitost.

                      Kdyz jsem jeste bydel v JC, taxem se na vychazkach obcas divil, proc si lidi davaji vsude mozne cedule „soukromy pozemek, vstup zakazan“. Prislo mi to uchylny. No, ted uz to par let vim.

                    2. Ste tam moc měkkejši, na severu je nálevna v každé vesničce nad 20 baráků :D

                    3. Tady to zrusila EET. Ted se chlasta na strelnici a po garazich.

                    4. Tak jasně, asi sou to nějaký ty klubovny, řada z nich je reálně i nějaká obecní tentononc, nevim jak se to dycky menuje, s výčepem, takže jen pro uzavřenou společnost…na těch pidivesničkách se všichni znají, tak tam je to cajk.

    2. Pri soucasnem brutalnim zdaneni se domnivat ze je neco zadarmo a radostne platit za parkovani na mestskem (ne soukromem) parkovisti je svinstvo ne nepodobne dvojimu zdaneni.

      1. to by byl jistě správný argument, kdyby byl pozemek pod parkovištěm státní a kdyby parkoviště bylo provozováno státem. u obecního parkoviště toto neplatí. pletete si stát a obec.

        1. Nerozporuji ze nemate pravdu ale skoly nemaje se nedomnivam ze je mesto ci obec stat ve state. Ze se nekde plati 30 a nekde 100kc znaci pouze stupen zazmrdovanosti radnice, spravne by se nemelo platit vubec stejne jako neplatim pri chuzi po chodniku. (jsem zvedav kde se muj prispevek objevi)

          1. Pouze male doplneni-za parkovne zaplatim dejme tomu 100kc rocne takze me to nijak netrapi ale dle meho soudu se jedna o svinstvo jak poddanym ukazat co vsechno si stat muze dovolit.

          2. rodina-obec-stát. každé má svoje hospodaření, své odpovědnosti, příjmy a výdaje. (pomiňme, že se mezi to u nás nelogicky pletou kraje, které jsou nesmyslné a umělé konstrukty, a obec je značně okleštěna ve prospěch státu)

            1. Ano, avsak i pri zahrnuti vsech vztahu mezi statem a obci je obec soucast statu. Nejedna se o samostatne jednotky. Jinymi slovy parkovne mam zaplacene a to dost slusne z dani, stejne jako mam dost slusne zaplacenou chuzi po chodniku.

              1. Opet male doplneni ktere je vsak zrejme z predchoziho. Mam dost slusne zaplacenou i chuzi po mestskem chodniku, ne jen po statnim.)

                1. nemáte. to je jako kdyby Vám obec Husí Lhota dlužila tisícovku (třeba přeplatek za elektřinu nebo co si vymyslíte), a Vy byste se domáhal bezplatného noclehu a večeře doma u Vomáčkových z Husí Lhoty.

                  1. Tato konstrukce trochu kulha, nemyslite? (budu vymahat po obci, ne po vomackovych bo vomackovi me nic nedluzi ani s nima nemam uzavrenou zadnou smlouvu. Smlouvu se statem vsak mam, avsak kde jsem k ni prisel vlastne netusim:)

                    1. bingo, naprosto správně. stejně jako Vomáčkovi k Husí Lhotě se má Husí Lhota ke státu. Vy snad máte s Husí Lhotou nějaký kvazismluvní vztah, který by Vás nějak morálně opravňoval k nárokování bezplatnému plnění od Husí Lhoty (poskytnutí bezplatného parkování)?

                    2. netusim co je na tom za bingo…tema neni vztah obce ke statu?? Obec neni součást státu? Nepřesouváte se poněkud od téma? Jinými slovy tedy-nemám vztah ke státu ve smyslu že stát mě vyždíme do morku kostí a já se budu moci projít po Horní Dolní? Nebo přesněji k tématu-stát mě vyždíme do mrtě a přitom zareaguje na vyšší počet automobilů tím že mj. zvýší počet parkovacích míst? To že se tak neděje ač by se tak dít mělo není předmětem. Totiž z principu když mě stát daňově vykostí s tím že mám tedy nějaké služby zaplacené (předplacené) tak by po mě neměl chtít už ty služby platit ještě jednou.

                    3. opět doplnění k vaší poslední větě-domníváte se že se jedná při současném zdanění o bezplatné parkování? možná už začínám tušit kde vězí podstata vašeho postoje k tématu.

                    4. vy to furt trochu motáte. obec je součást státu po stránce správní, ale nikoli po stránce majetkové. ale nic si z toho nedělejte, většina lidí si třeba myslí, že třeba o stavebním povolení má pravomoc rozhodovat starosta.

                    5. je pravděpodobné že to trochu motám ale alespon do toho nemotam stavební povolení.)

                    6. to stavební povolení je ten samý omyl jako ten Váš, ovšem vzatý z druhé strany. obec nepatří státu a stát nepatří obci.

                    7. Nebo lépe řečeno, obec vykonává některé agendy státu, aby to měl občánek blíž a nemusel lozit někam na státní ouřad.

                    8. Podstatné je, kdo to platí. A v případě malých obcí je to v drtivé většině stát. Naše obec si něco málo sama vydělá prodejem dřeva z obecních lesů a pronájmem obecního majetku, ale je to tak 10 % rozpočtu. Zbytek jsou prachy z daní.
                      Bez dotace od státu a unie bychom měli kanalizaci tak za 150 let, na pořádné obecní místní komunikace si těch 150 let nejspíš počkáme. Tak jakápak nezávislost? Obce jsou nezávislé jen formálně. Pokud by byly nezávislé se vším všudy, bylo by to jak v tom ancapu.

                    9. Ono je to provazany, ale obce a kraje jsou samosprava, zatimco statni sprava jede po jine koleji. Obce mohou za stat vykonavat urcite cinnosti kterymi je stat pověří, ale jde o samostatne pravni subjekty. To ze cast z nich je zavisla na statnich dotacich a prispevcich na veci nic nemeni. Obecni majetek je majetek obce a ne statu. Lze sice provest reformu verejne spravy a majetek obci zestatnit, ale koneckoncu zestatnit lze i majetek soukromych osob a nikdo netvrdi, ze majetek soukromych osob je vlastne statni, i kdyz by ten bufac Na Micankach bez soudnich zamestnancu do tejdne krachnul, panc tam nikdo jinej nez statni zamestnanci nepachne jak je rok dlouhej.

                    10. Ale jo, já jsem si vědom toho, jak je to podle zákona. A nechci obcím nic zestáťnovat. Jde mi spíše o princip. Pokud mě stát nutí platit daně, a existuje nějaké rozpočtové určení daní, podle kterého obce dostávají 23,58 % DPH a daně z příjmů fyzických a právnických osob, 14 % daně z příjmu OSVČ, a 100 % daní z nemovitostí ve svém katastru, tak nějak za to jako občan od státu i obcí očekávám nějaké služby. Třeba to, že můžu za rozumných podmínek využívat jejich majetek. Jádro pudla bude asi v tom, že moje představa rozumných podmínek se mnohdy liší od představy státních a obecních úredníků.

                    11. POkud jde o možnost využívání majetku: u obcí to jde určitě zajistit jednoduššejí; stačí volit tak, aby s obecním majetkem disponovali dobří zastupitelé a radní; obecní úředník jen vykonává jejich vůli. Proto je řada obcí, které se velmi dobře starají o majetek a o to, aby byl jejich občany využíván.

                      U státu je to mnohem těžší resp. skoro nemožné; majetek prakticky disponují úředníci, schovaní za hradbou předpisů a jiných úředníků a několika vrstev politiků, že domoci se změny je prakticky nemožné.

                    12. to je zajímavá myšlenka tohleto, kdo to platí. vezměte tu armádu státních zaměstnanců, nezaměstnaných a důchodců, a prohlašme jejich majetek za státní. což snad uznáte, že je pitomost.

    3. Obec může vybírat prachy za lufťáky (místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt) i hospody s přespáním (místní poplatek z ubytovací kapacity).

  5. Za 5. Určitě je to nadměrné! To se ví, autorovi se to tak zdá. Flákne auto na pole, však přece nebude platit, JÁ se jedu výletovat a ostatní se poserte, že jsem přijel a chci parkovat a chci to zdarma. Kdo to nedá zdarma, je zloděj a já si to prostě šoupnu tady třeba na pole. Není moje, kdo je majitel nevím, ale JÁ to sem dát můžu, protože….protože…protože majitel pole jistě není zloděj a tak je OK to tam dát zadara?

    Chci jet na atrakci, kam chtějí kvanta dalších, tak holt peníze jsou jedna z regulací, kolik lidí a jak se tam podívá.

    Kdyby se autor rozčiloval nad placením na letišti, tak to budu chápat. Tam nikdo nejezdí za zábavou a snaha ojebat lidi, kteří tam jedou vyzvednout příbuzné mi taky není zrovna sympatická. Ale že bych se divil, že budu platit u něčeho, co je na seznamu UNESCO, hmmm…

    Zkuste z té vaší pr.ele vytáhnout paty někam do civilizace.

  6. Je tedy pravda, že zpoplatnění kdekterého plácku, kde se dřív dalo parkovat zdarma, se rozmáhá. Jedete na houby a u lesa kde doslova plácek, kde se co já pamatuji, parkovalo odjakživa, pár aut a zadarmo vyroste dřevěná budka s paní, co vybírá poplatek. Zajímavé na tom je to, že zatím co dříve tam byla dvě, tři auta, tak nyní je jich tam dvacet.
    Otázkou pro mne je, jestli ten nárůst vzniká tím, že tam -mobilními aplikacemi zblblí – zaparkují, protože vidí parkoviště a tím se tam ta auta stáhnou, nebo jestli je to autentický nárůst. Protože kolem lesa je plácků k zaparkování habakuk, for free, a nikdo tam už neparkuje. Ale spíš si myslím, že je to těmi aplikacemi, protože místo koukání z okna a hlášek typu: „Mámo, tady je plácek, tady to necháme.“ Jsou to hlášky: „Mámo, tady je to místo co nám ukázala ta appka.“
    Holt degenerace přirozených schopností.
    To mi tedy víc, jako staré škole, lezou na nervy ty edukativní cedule na každé pěšině kudy se dřív chodilo normálně a člověk šel lesem. Teď je tam cedule, která děckám v lese ukazuje jak to vypadá v lese a co by viděli, kdyby nešli po té stezce, ale kousek stranou, potichu a unplugged.

    1. v některých regionech je velmi rozumné parkovat na plácku, kde je bába v kukani, a neparkovat o 200 metrů dál na plácku bez kukaně. třeba celý ten pás pohraničí od děčína po sokolov.

    2. Fialovy Krokodyl: Souvisí to s rozvojem automobilismu, prostě roste počet automobilů ve společnosti a tím i četnost výskytu lidí na parkovišti u lesa. Jednoduše dříve bez auta jeli vlakem na Konopiště, dneska s autem jezdí i jinam.

      1. No, časový horizont téhle změny je asi 5 let. Za tu dobu se automobilismus moc nerozvinul. Daleko spíš to souvisí s těmi aplikacemi, které tam ty lidi zavedou. Nebo se vyvinula nová forma reflexu drožkářského koně dle kterého individuum následuje doporučení aplikace v důvěře, že je to pro něj to nejlepší, ze všech možných alternativ.

        Lukas B: tohoto regionu se to netýká, tam v podstatě nevadilo nechat dřív to auto odemčené. Spíš se fenomén hlídaného parkoviště tímto postupem vytvoří, protože ten je funkcí velikosti toho parkoviště.

    3. Já klidně na tom plácku taky zaplatím, ale motivaci mám jinou, než že mi appka řekne, že tady je to správné :-) První věc je, že dvacka za parkování je pod mou rozlišovací schopností, prostě to vůbec neřeším. Vydělávám tolik, že bych si klidně mohl dovolit zaplatit nejen dvacet, ale třeba i 30 Kč. Důvod druhý je to, že kde vznikne placené parkoviště, tam okamžitě vznikne i městská policie (stejně jako z bukových pilin vznikají blechy) a hlídá si okolí. A konečně je tu vzpomínka, jak mi před lety vykradli i auto odstavené v šumavských hvozdech, kde v okolí nebylo ani živáčka. Na tom špinavém plácku s olysalou budkou hlídače je aspoň naděje, že to méně drzý zloděj vzdá :-)

      1. nebo že má lupič s pláckařem dohodu a na plácku neloupí (na celé škále možností dohody, od „jestli vyloupíš jediný auto na mým plácku, tak ti zastřelím babičku a upeču děti“, po „Franto, tady máš stovku, di naložit pár kamenů okýnkem do aut, co parkujou jinde než u mě“). tomu bych tak asi věřil v tom pásu děčín-sokolov.

        1. stačí se podívat s jakou vervou MP flastruje na tom zeleném plácku na Pankráci mezi PwC a PPF. Dole hlídané parkoviště :)

          1. jo tam? tam to ovšem není pozemní komunikace, a tedy nikoli přestupek proti bezpečnosti a plynulosti, ale neoprávněný zábor, tudíž není sprdel.

      2. Vy možná na appku nekoukáte jak na Evangelium, ale spousta lidí ano. Finanční stránka není prosím zde v diskusi. Nad čím jsem se pozastavoval je, že lidé parkují na tom zpoplatněném plácku a přitom by nemuseli, je to obrovský kopec a kolem je spousta možností parkování, zdarma, a houbařům toho pobuda moc neukradne… tak jediné, co mne napadá jsou ty appky.

        1. jaka je nejlepsi android appka na parkovani pokud mozno po cele CR ?

          1. Nepoužívám android.

          2. Parkoviste ma vyznaceny appka mapy.cz a daj se tam i cilene vyhledavat. Na android to je.

    4. Ale tohle prece plati u kdeceho. Za totace nebyl problem s potapenim, pokud jsi sehnal kompresor na 200 atm. Delej si co chces, kde chces. Krome pohranici. Dneska? Zakazy vsude mozne. Kdyz jsem lital na glajde, nebyl nikde problem. Kdyz si nabijes hubu, tvuj problem. Dneska? No… dneska nevim, ale pred 15 lety uz byly zakazy vsude mozne. Bydliky? Pred 10 lety nebyl problem. Dneska uz jsou vsude mozne zakazy vjezdu jen pro bydliky.

      A proc?

      No protoze jaxe neco stane masovy,natahne to i curaky a ti pak svym bodelem serou lidi. Takze prijde zakaz.

      Jak to bylo, kdyz jse jeste u nas jezdilo mimo obec bez omezeni rychlosti? A ze to dneska nejde? Ono nejde jen o ty flastry, ale taky o ty hromady curaku, kteri proste jezdit neumi a zabijeji lidi okolo sebe. Tak holt zakaz a odsirame to vsichni.

      Parkovani je to stejny. U velhartickyho hradu se vzdy stalo vsude mozne. Pak aut pribylo, lidi to nechavali na silnici, neslo projet. Obec udelala nekdy pred 15 lety docela velke parkoviste (parkovani zdarma). Jenze aut uz je tolik, z se tam nevejdou a lidi zase stojej na silnici, takze se neda projet. Logicky – prisel zakaz a davaji se flastry. Proste aut je jako sracek, fura lidi dneska jezdi autem sama, takze ctyri lidi = ctyri velky krabice u silnice. Bohuzel, curaci delaji bordel, takze… zakaz.

      1. Nojo, doba nadšených amatérů je pryč. Možná že jste trefil ten problém. Sehnal jste – tehdy – kompresor na 200atm. To rozlišovalo ty co se opravdu potápět chtějí a ty co to berou jako kratochvíli na dovolené a zdroj – dnes už banálních – fotek na FB.
        Ono se tím tak nějak prapodivně všechno transformuje z „koukej co dokážu“ na „koukej co si dovedu zaplatit“. Ačkoliv dřív se tím Ti lidé ani tolik nechlubili, protože to dělali kvůli věci samé… dnes je to kvůli okolí. Autenticita vzala za své.
        Asi už jsem starý, že na všechno začínám bručet…:-)

        1. Jo, tuhle prisel na nasi strelnici typek, s Berettou za ctvrt mega (!), vsechno na miru, hadry z Italie, no… asi jsme si meli sednout na prdel. Strilel tak nejak lepsi prumer, ale proste lidi sral, porad neco blbe pindal, a tak.

          Takze dalsi brokarna se vyhlasila vyhradne na zbrane ruske vyroby… a od te doby se typek neobjevil. Lidi se jdou pobavit, tak holt misto Itala vezmou z baraku Rusandu a vsechno jde dal. Zastrili se, pak se popije, pokeca…

          Jenze… tahle strelnice je nase, tam urcujeme pravidla my. Tezko se branit zazobanym sulinum tam, kde clovek nema rozhodovaci pravomoci. Pak to jde do kopru cely.

          1. Tak snad se vám tam příště nedostaví stylově s papachou, čutorou Stoličné a oružiem Bajkal…:-)

        2. A co teprve motorky!
          Koncem devadesátek si mladí kluci opravovali staré fichtly z 60. let, protože trapná padesátky od Jawy ne příliš valného vzhledu stála nová tuším 35k. A brigády tehdá byly tuším kolem 28/h za čtyřicet to už bylo zlatý. Což znamenalo, že chudák kluk co neměl rodiče úspěšné podnikatele, si na trapný prskolet vydělal za troje prázdniny.
          (teda jestli mě paměť neklame)
          Na něco ojetého ze zahraničí se kluk zmohl jen pokud motorkářství bylo jeho jediným koníčkem kterému byl ochotný obětovat vše (případně si to koupil kvůli nesnesitelnému přetlaku v koulích – jako kundolap).

          Motorka, kdysi symbol mládí, se stala symbolem zastydlých čtyřicátníků, kteří si snaží splnit sny ze svého mládí a zjišťují, že to v tomto věku už jaksi není ono.

          1. Byv leta motorkarem, musim bohuzel souhlasit, ze onen „symbol svobody“ ve skutecnosti znamenal, ze clovek musel makat jako debil v hokne od nevidim do nevidim, aby si ho mohl dovolit.

            Muj stryc si zamlada (polovina 60. let) koupil fichtla za penize, ktere si vydelal celoletnim makanim na poli pro JZD. Nevim, co tehdy fichtl stal, ale strejda na tu brigadu vzpominal dost nerad. Fichtla pak nechal memu tatikovi, pak skoncil u mne, ja ho komplet zrestauroval a nakonec jsem ho za tri tacky prodal nekdy pocatkem 90ek. Ten kluk, co si ho ode mne bral, rikal, ze na to skladal na roli herteple, ctrnact dni.

            Ja jsem mel masiny od 15 let a postupne se dopracoval az na XXo. Stalo to pomerne dost penez, i kdyz jsem je jako kluk skoro vubec nemel, ale dal bych je zas.

            1. Dvousedadlová jawa padesátka (model 05/20 – bez záruky, paměť už slábne) stála nová počátkem 70. asi 4,5 tácu…

          2. Proč ta přísnost? Vám vadí vousatý dědek na motorce? Tak děti vyrostly a rodiče si konečně plní sny… so what?
            Já jezdil až do dost drsné havárky „zamlada“ a zase se k tomu zastydle za pár let chystám. Holt jsem tehdy neměl na nic chromovaného, teď mám ale zase už ta pružnost v kolenou není ono tak to bude asi chopper & kombinéza XXL…:-)))

      2. „Jak to bylo, kdyz jse jeste u nas jezdilo mimo obec bez omezeni rychlosti?“

        Bylo to tak, že v té době tvořily cca 99% vozového parku v ČSSR auta, jejichž maximální rychlost byla asi 120-130 km/h. Pokud mělo něco rychlost vyšší, soukromník se k tomu stejně nedostal.

        1. Ses dost optimista. 120-130 vytahla tak skoda 120, obvykle z kopce dolu. S predeslou skodovkou stovkou jsme si o tom mohli tak akorat nechat zdat. Majorita tehdejšího vozovyho parku byla rada tak za kilo po rovine.

          1. Tatik mel S120L a pamatuju se, ze jednou na dalnici u Liptovskeho Mikulasetam z ni po dlooooouhem rozjeeeetii vytahl tachometrovych 150. Jak ten tachec promeroval, tezko rict. A taky nevim, jestli to byl 4qalt nebo 5qalt. Myslim ale, ze 4qalt.

            1. 120L jsem měl též – rok výroby 1980…
              Na dálnici to víceméně na rovině dokázalo 140 (měřeno stopkami podle kilometrovníků – opakovaně), z kopce i o něco víc…

              1. Jojo, to mel tatik taky tak nejak, mozna bych se i dopocital,tusim to mohl byt rok ’81. Mel kulaty predni svetla,a vzadu byly obrysovky ten sisoid nastojaka.

            2. P.S. 4qalt, 5qalt se značil 125L…

            3. P.P.S. tachometr šel někam ke 160…

            4. Mělo to jen 4 kvalty, pětikvalt měla až Š125L a pak všechny Š130, zpočátku za příplatek, pak v sérii.

          2. Pamatuji si to trocho jinak, se Škodou 100 jsem se něco najezdil, v seriovém stavu měla maximálku 125 km/h, dle doporučení výrobce se rychlost 120 km/h neměla udržovat trvale. V této době, vzhledem k absenci STK, byla běžná praxe udělat úpravy pro zvýšení výkonu, minimum přetryskovat vyměnit emulzní trubici zvětšit předstih, další level vačka, překopání objemu na 1,1 litru, či celá výměna motoru za 120, na mojí „100“ kromě předstihu a úprav karbouru jsem nainstaloval tyristorové zapalování s prodlouženou jiskrou a těch 125 pak dávala s přehledem a ne tachometrových, kdy tachometr proměřoval cca 10%, dojel jsem s ní po 89′ přes Mnichov až do Frankfurtu.
            Tátovi brácha na Dacii 1310 vyměnil motor 1300 za motor z tzv malého ARA o objemu 1397 s 46 kW, maximálka cca 150, kamarád měl Škodu Octavii 1200 TS z 60tých let se dvouma karburátorama, maximálka kolem 140.
            Všechno to byla lehká auta s pohotovostní hmotností i hluboko pod tunu tak i menší výkon stačil. Co dokázali Dederoni vyždímat z Trabantů a Wartburgů bylo k neuvěření.
            Takže, kdo chtěl jezdit rychleji, způsoby se našly a to nemusel člověk vlastnit 1500 Žigula s 57 kW v serii, hmotností 1060 kg a maximálkou 152 km/h.

  7. Mě to třeba taky sere, že furt jenom platím. Rodiče mě bohužel deformovali věcmi jako „vyžít s málem“, skromnost a podobné sračky. Leč bohužel správný přístup dnes je bezohledně vydělat, aby bylo na poplatky a poplatky za poplatky. Letos jsem vyrazil do toho „Českého ráje“ a přesně – poplatek za to že přijedete, poplatek za to že se díváte na šutry.. To jsou ty šutry soukromý? Nebo je to snad za těch pár rezavejch zábradlí, který tam byli už nejmíň za komančů? Stejně tak příklad z Jihlavy, město kde vznikl kruháč na křižovatce s jediným příjezdem (ostatní jsou jednosměrky směrem od kruháče), místo toho aby radši udělali parkovací dům. Samozřejmě místo toho zase nasazujeme ty cool zóny jako v Prahe – a zpoplatníme dříve stále nacpaný parkovací dvůr, aby tam teď stálo tak max 5 aut ve špičce. Prostě jenom pojeb, vždy a všude, a smysl života nenechat se chytit..

    1. Srázná – Úvoz? Ze prej obcas chlapi z hospody pobliz vynesou zidle doprostred toho kruhace a popijeji tam :) Asi nejsmysluplnejsi vyuziti toho uplne nesmyslneho kruhace.

      1. Přesně tak..
        Stejně tak pamatuju jak se pro stavbu CityParku argumentovalo vznikem spousty parkovacích míst v centru. Jak jsme byli naivní, už nás zase dojej…
        Byty v centru rozdali nepřizúsobivým a tak občas nějakej naiva co chodí po náměstí bez zbraně to odsere. Jak jsem si myslel dosud, že jsem městský typ, co bych dal dnes za to, abych z tý zkurvený jihlavy vypadl, nejlépe do nějaké samoty u lesa…

        1. „…Jak jsem si myslel dosud, že jsem městský typ, co bych dal dnes za to, abych z tý zkurvený jihlavy vypadl, nejlépe do nějaké samoty u lesa…“
          Já se z města na (skoro)samotu odstěhoval už před několika lety a považuju to za jedno z nejlepších rozhodnutí svého života.

          1. presne. utek z prahy z panelaku do jedne prdele-kde konci silnice, sem tam projede mistni nebo zabloudilec- ve vychodnich cechach do rd povazuju taky za jedno z nejlepsich rozhodnuti meho zivota. jen me tak nekdy napada jestli neni zamerem vedeni mest znechutit mistnim neboli starousedlikum zivot ve meste natolik aby uvolnili misto ehm…treba pro migranty? mezi to povazuju i napriklad to znicehonic najednou placene parkovani…to jeden hned znervozni proc ma platit nekde kde 30 let neplatil.

            1. To jsou nespolehlivé metody. Možná je to příliš konspirativní, ale já třeba považuji nabídku vlády (skrze nařízení vlády) cca 14 dní zpátky obcím a městům, že stát uhradí 100% nákladů na výstavbu sociálních bytů, jako přípravu na migráčky.

              1. stokrat nic umorilo osla. to je tady parkovne, tady zakaz vjezdu, tady pribyl zakaz zastaveni, na projeti okruhu kolem prahy potrebujete dalnicku (jak ekologicke nahnat auta na barandak), tuhle pokuta za parkovani na dvou steblech travy, tuhle pribyla mesita a par (set) pricmoudliku…mohl bych pokracovat hodne dlouho. I dle vaseho prispevku budou mistni jiste stestim bez sebe az jim postavi ty byty pro cmoudy na dohled.

                1. a v ten moment jak se tam ti cmoudi objevi tak to zacne-proc me nekdo ukopl zrcatko a utrhl sterac, proc me smrdi bota? aha, nekdo se vys…pred vchod, kurva zase vykradenej sklep a vubec mamo, neni nam lip na chalupe na vysocine kde je svatej klid, ze bysme to tady prodali…

                  1. Bo jsem pul zivota promrdal ve mestech a jedno z nich bylo velke, tak docela mohu srovnavat. Zivot v male prdeli ma sva uskali, Cesi jsou svine zavistive a vychcane, takze zatimco mesto skyta urcitou anonymitu, na dedine uz to tak jednoduche neni.

                    Co to tak pozoruju okolo sebe, tak sem-tam se najde nekdo, kdo prijde z velkomesta. Bud postarsi par doochodcu, kteri maji tu kliku, ze nepotrebuji odborneho felcara prilis casto a nebo prachac, ktery si ve meste nakradl… ehm… vypodnikal balik a potrebuje se nekam uklidit, protoze ve meste uz ma moc horkou pudu pod nohama (zrovna toto je model, kde znam tri lidi v nedalekem okoli).

                    Starousedlici okamzite sonduji, cim by se jim ten novas mohl hodit a nebo, jestli ho vylozene budou potrebovat. Pokud se ukaze, ze novas je out of focus a proste nema, co by nabidl a nebo cim by ohrozil, tak na nej mistni serou a dotycny ma celkem klid. Idealni stav.

                    Jina situace nastava, pokud vznikne nejaka forma zavislosti. To se pak novas kolikrat nestaci divit. Zrovna ve vedlejsi prdeli je clovek, ktery prisel s par desitkama mega z Plzne pred sedmi lety. Ted uz tady ma fury luk s hovezim na maso, ma i farmy na srnci a vysokou, dela do dreva, zamestnava dost lidi a puvodne si s nim ani v hospode nechteli prisednout k jednomu stolu. Proc? Protoze prisel a byly z nej cejtit prachy. Ne, ze by to nejak daval na odiv, ale proste lidi nejsou blbi a lidi se docmuchaji. Nakonec se rozhodl, ze nez by jim lezl do prdele, tak radeji je udela na sobe zavisle. A dneska to tak do znacne miry ma. Ovsem otazkou je, jestli si kus te Plzne neprivezl prave s sebou.

                    1. Na tema zivot na vesnici a zivot ve meste lze popsat 100 A4…zbytecne. proc? protoze nejde pausalizovat. i kdyz je to vsude podobny, tak to neni nikde stejny. do jedny kysely prdele nezapadnes a v kysely riti vedle bys mohl byt docela oblibeny, napriklad. jina skladba obyvatel-starousedlici nebo naplavy, jina mentalita, jine situace v obci, nekde je kanalizace, obchod, posta nebo hospoda, jinde neni….jaky si to kazdy udela, takovy to ma. na vesnici musis umet vyjit vstric i razne poslat nekoho do rite. kdyz zapadnes tak na mesto rychle zapomenes.

                    2. Já to na osadě mám tak, že jsem považován za ozbrojeného šílence. Myslí si to hlavně ti, o které bych si kolo neopřel, typičtí komunističtí závistiví geronti, kteří si z té frustrace, že na ně každý sere, vypíjejí mozek každý den. Ti se mi snaží co nejvíce vyhýbat, takže tady OK. S nejbližšími sousedy okolo nás a těmi mladšími po osadě mám vztahy neutrální až dobré, vzájemně se neotravujeme, ale pokaždé, když se vidíme, tak prohodíme pár slov přes plot nebo si vypomůžeme drobností. Ale holt jsem si musel vymezit svoje teritorium, když jsem se tam nastěhoval. Dědci si mysleli, že si budou na náplavu vyskakovat, ale rychle jsem je vyvedl z omylu. Nás mladších, co si umí (a musí) určit hranice, v osadě přibývá, jak si tam kupují chaty a domky, takže dědci začínají být ve velké defenzívě a už raději ani moc nepřekáží. No co, já ty geronty nepotřebuju, oni nepotřebují mě, je to win-win situace :).

                    3. Po mem odchodu z minuleho bydliste se moje zena potkala s jednou mistni damou a ta se nechala slyset, ze pry si mistni oddechli, ze se odstehoval ten obchodnik se zbranemi. Nechapu, kde to vzali, kdyz ja se zbranema nexeftuju, ja delam do vybusnin. Nicmene je fakt, ze za dobu, co jsem tam zil, se mi nikdy nic neztratilo, coz se o mnohych sousedech rict neda.

          2. …hudba to rajska pro moje ucho…

        2. Je to tak, města typu okresního už dělší čas řeší obdobné problémy jako třeba Praha. V oblasti automobilismu téměř identické.

  8. Autoje levnejsi nez vlak…neeee, pico ja musim platit za parking, to neni feeer!
    :-D

    1. Auto je levnější než vlak když tam nezapočítáme dvě drobnosti. Toho půl míče co to auto stálo a to že v něm musí jet aspoň tři.
      I tak je to na hraně, protože ČD nabízejí výrazné rodinné a víkendové slevy. O prázdninách měli akci za cca 600,- týdenní jízdenka pro ČR a za 1000,- čtrnáctidenní.
      A nejen ČD, o víkendu 24hodinová jízdenka v rámci celého JMK pro vlaky i autobusy pro 2 dospělé a 3 děti je za 150,-.

      1. normální jízdenka (bus) je takřka 2 Kč/km, což odpovídá ceně za benzín / km. Ve 2 osobách už komfort jízdy vlastním autem deklasuje diskomfort jízdy busem, tak není divu, že hromadnou fakt jen v největší nouzi. A čekám, že úroveň hromadné s politickými 75 % slevy pro parchanťata a geronty výrazně poklesne (a už teď Vámi zmiňované ČD na menších tratích jsou otřes). Takže za mne ne, nedává to smysl.

        1. Tak to zase jak pro koho. Já bych ocenil kolikrát jízdu vlakem (a fakt snim o tom ze do prace budu mit nekdy v zivote vlakovy spoj), nez abych musel kazdy rano startovat auto a jet 70km do prace. Jako komfort poslouchat si svou hudbu a uzivat si svobodne mobility je naprosto super, ale jen dokud to neni rutinni zalezitost. Klidne bych se radsi prospal nebo precetl neco na e-ink readeru v klidu ve vlaku nez abych resil kde mi tam vbehne srna nebo kdo me muze trefit.

          1. jasně, na 100+ km je to vlakem vyšší kvality lepší než autem, třeba do centra Brna ideální – ale každý den ne, vážím si svého času víc než trávit ho ve vlaku (za to žádný plat nestojí)

    2. Pokud má parking rozumně nastavenou cenu, proč ne? Třeba kilo za den s tím, že tam je dědek, co to tam může ohlídat, to je v mých očích rozumná cena. Jenže takové ty rejžárny typu třicet kaček první hodina a padesát každá další započatá je prasárna. To, co předvádí s parkingem ruzyňské letiště, to už je prachsprostá zlodejina, to je ten opačný extrém.
      Když někam jedu (a hodlám tam utratit svoje prachy), tak mezi kritérii s vysokou váhou řadím i možnost jednoduchého a nepřepáleného parkování. Obvykle to pak dělám tak, že tam dojedu autem, to zaparkuju na parkovišti a pak si udělám po okolí celodenní výšlap.

      1. ono „kilo za den“ je taky „rejžárna“, pokud je to návštěva na 2 hoďky (protože co bych tam asi tak celý den dělal).

        1. ještě „pro pobavení“ (Pomezky) – ČR, parkoviště řekl bych „městská“ 100 Kč/den, přejezd pár metrů do Polska, soukromé, 50 Kč/den – to jsem pak tak rád, že mé peníze nešly do nějakého rozpočtu do ČR

      2. Ale tak letiste se chova trzne a jde mu to docela dobre, ne? Zisku dosahuje, o pasazery nema nouzi, podle me provozuje docela dost uspesnej byznys (a to i kdyz jediny akcionar je stat). Nelibi se ti to? Jed na jiny letiste. Trh pico.
        Ja mam fakt pocit, ze tu spousta lidi je desnym priznivcem trhu, ale jakmile maj nekde za neco calovat, tak zacnou rvat, proc to neni zadarmo. Prestoze soukromej provozovatel by to tam urcite zadarmo provozoval – a uvaha „v prdelakove je to za 30, tudiz v top turisticky lokalite to ma byt taky za 30“ je fakt skvostna trzni uvaha.

        1. Já neříkám, že to má být zadarmo. Já jen říkám – a mám na to plné právo – že to, co s poplatky za krátkodobý parking před terminály předvádí letiště, je zlodějina a nemravnost. Ono ani dlouhodobé parkování na letišti není žádné terno. To by asi neprosperovala ta soukromá parkoviště v dědinách okolo letiště, kde v ceně parkingu je i návoz na terminál a opětný odvoz k autu po návratu.
          Určitě to jde řešit lépe a tak, aby byly spokojené všechny strany. Pasažérů to letiště má asi hodně, ale stálo by za to se optat těch, co pro ty pasažéry jedou, jak se jim líbí výše poplatků po překročení těch pár minut zdarma – a že se ten čas zdarma překročit dá hodně snadno.

          1. Ceny za krátkodobé parkování před terminály jsou naopak nastavené perfektně. Kdykoliv tam přijedu, zaparkuju. To je podle mě nejvýznamnější a nejdůležitější účel těch parkovacích ploch před terminály – aby tam prostě bylo možné zaparkovat.

            1. To se dalo i předtím, aspoň já tehdy potíže najít volné místo neměl.

              1. To je kdy předtím? Já jiný režim než 15min zadarmo a pak stovku snad ani nepamatuju.

                1. teď to je 15 minut zdarma – 16 – 30 stovka, další půl hodina stovka. Ty závory s kamerou tam nejdou odjakživa, předtím šlo v případě delšího čekání vyjet, počkat a najet znova. Teď si můžete vyjet třeba na OC Šestku, vrátíte se za půl dne na pět minut a při placení vám vypadne suma rovnou kilo. Když přijedete třikrát za den pro návštvy, tak pěkně třikrát minimálně po stovce. Jak to maj taxikáři pořešený, to nevim. Asi v taxametru :-)

              2. Jeste teda pamatuju padesatku za prvni pulhodinu…abych nekecal.

            2. Pražské letiště a jejich ceny za parkovné jsou zloději zlodějský; dáte za auto 200 Kč za hodinu a kamera vám snímá SPZ, abyste se nemohl otočit a přijet znova (1x 15 minut zdarma za 24 hodin). Takže když se zdrží letadlo, tak smůla, dali jsem takhle jednou za dvě auta 800 korun za hodinu a třičtvrtě. Je to dělaný na kafky – protože tam jde zapakovat někde vedle v garážích za úplně normální ceny.

              1. Však to sám píšeš, dá se zaparkovat hned vedle v těch parkovacích domech za úplně jiné ceny. Na parkovištích přímo před terminály je 15 min zadarmo, což na parkoviště, které je určené k přijet-vyložit/naložit-odjet, je dostatečné.
                Proč jste nazaparkovali v těch parkovacích domech je mi skutečně záhadou, ale za to už letiště nemůže, že se chceš protáčet na nejdražším parkovišti na letišti.

                1. Tenkrát jsem netušili, že tam je ten rozpoznávací systém a taky to, že let bude mít přes hodinu zpoždění, dneska už jsme chytrý jak rádio :-) Nejlepší zastavit někde 5 minut od letiště a vyrazit rovnou na čas, pak to lze zadara stihnout (jednou za den).

                  1. To pak chápu no. Já když byl mladej a chudej a letěl někam na dovolenou tak jsem nechával auto někde na Evropské u zastávky autobusu a pak dojel za 10min přímo před terminál busem MHD.

                2. Nebo se taky zpozdí kufry, pak zjistíš že je zkurvenej tak reklamace, skoro dvě hodiny v hajzlu a myslíš, že parkování tomu, kdo pro tebe přijel, ti někdo proplatí? Pche, nasrat a rozmazat.

          2. Aha. To je skvostna uvaha. :)
            Nechces to zadarmo, ale chces jenom diktovat kolik by to melo byt. :))
            Ma letiste pasazery? Ma. Tz. politiku urcuje dobre. Pravdepodobne na tom rejzujou i dost penez. No a co? Budes tady stejnym zpusobem plamenne vyzadovat, at Apple zlevni svoje telefony? Jako neee zadarmo, ale levnejc, aby vsichni byli spokojeni. :-D
            Nejses spokojenej s letistem? Nelitej odtamtud! Jezdi se ti tam blbe? Pro nikoho tam nejezdi! Kapitalismus bejby. Tvl. tady ten server je plnej anarchokapitalistu, ale jakmile !soukromnik! zacne vybirat parkovny jaky chce, tak se strhne vlna hnevu na tu drzost chtit X korun za Y minut stani. :D

            1. Opakuju, mám právo to kritizovat a budu tak činit, třebaže byste se na hlavu stavěl.

            2. „Tvl. tady ten server je plnej anarchokapitalistu, ale jakmile !soukromnik! zacne vybirat parkovny jaky chce, tak se strhne vlna hnevu na tu drzost chtit X korun za Y minut stani. :D“

              Co za soukromou firmu je Ministerstvo financí, vole?

              1. Ta akciovka treba? A je to dokonce i uspesna akciovka. Obrat i zisk roste, zakazniku ma cim dal tim vic.
                Ale chapu, kdyby to provozoval nekdo nezavisle na statu, byl by zisk o bambilion vetsi. :)

  9. This Is Capitalism Baby!!

    Plať dokud můžeš a pak chcípni na ulici. Jak že to říkal Klaus? Nečekejte že se o vás někdo postará, že vám něco dá zadarmo. (a začal se starat tak že protlačil všechny své příbuzné do správních rad státních podniků a organizací od ČEZu až po velvyslanectví)

    De iure, je to tvoje parkoviště, je to tvůj pozemek? Není. Tak plať.
    A pokud se ti to nelíbí, tak u vás vyměntě zastupiče a nefňukejte na dfensovo webu, plného „schopných kapitalistů“, kteří rozhodně nebydlí v domě po rodičích a už vůbec nestudovali na státní škole, ale na soukromých emerických univerzitách za 1 mega ročně :-)))

    (tím vás nijak nechci odrazovat abyste sem nepsal svoje názory, nebo snad nenapsal další článek když budete mít tu potřebu, jen vyjadřuju co si myslím o tomto typu sice oprávněné stížnosti, ale jde o plakání na špatném hrobě, tedy na špatném webu, kde je každý hustokrutý pravičák dokud se mu daří, ale když i na něj dojde, tak začne vřískat „státe pomoz“ a začne z něj být zarytý socialista)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017