Máme nový web

Featured Image

 

Vážení čtenáři, po čtrnácti letech provozu našeho webu přicházíme s výraznější změnou, kterou je změna platformy, na které náš web funguje. Někteří z vás možná žádnou změnu nepostřehli, ale faktem je, že náš weblog dostal nový motor a podvozek, zatímco karosérie je skoro stejná.

Původně jsme používali phpRS, který však již delší dobu není podporován. Náš admin sice původní redakční systém phpRS přepsal a upravil natolik, že tam z původního systému zůstaly jen fragmenty, ale i tak bylo čím dál více očividné, že životnost tohoto systému skončila. To bylo také důvodem k tomu, proč už nebyly dostupné nějaké funkce, například vyhledávání. Také se čím dál více ukazovalo, že phpRS není postavený na zhruba 3000 článků, které D-F obsahoval a orientace v nich byla pro čtenáře čím dál obtížnější.

Nový web jsme se snažili koncipovat tak, aby byl maximálně podobný tomu předchozímu. Jsem si vědom, že toto rozhodnutí bude předmětem kritiky, protože se nepochybně najde někdo, kdo očekával něco megacool, ale výslovně jsem to tak chtěl. Ať je to jak chce, D-F je úspěšný projekt a zásadu „neměň, co funguje“ zcela ctím.

Na čtenáře a diskutující čeká několik změn.

Ačkoli jsme se snažili převést maximum obsahu ze starého D-F, některé informace na novém webu nenajdete a zmizí tak v propadlišti dějin. Komentáře ze starého webu nebyly přeneseny. Opět i zde platí, že jsem to tak chtěl, protože obsah diskusí z mého pohledu představuje obsah vzniklý ad hoc, který má platnost především v okamžiku svého vzniku a jejich hodnota, kulantně řečeno, není v čase trvalá.

Já osobně myslím, že diskusní příspěvky jsou na 95% sračky a kdyby bylo po mém, tak bych diskuse dávno vypnul, ale pokaždé se najde někdo, kdo mi to vymluví. Kdyby diskutující vynaložili prodiskutovaný čas nějakým smysluplným způsobem, pravděpodobně by vznikly hodnoty nemalého významu.

Zmizely také uživatelské účty a s nimi spojené nastavení. To je dáno tím, že současný systém registrací se velmi liší od toho původního a v původním D-F bylo mnoho již neaktivních nicků. Pro účast v diskusích je třeba se znovu registrovat. Nový web nepodporuje přihlášení jako host, které se na minulém webu projevovalo jako „neregistrovaný“. To je proto, že to zmrdi zneužívali. Původně jsme mysleli, že tuto možnost zachováme jako alternativní vstup do diskuse pro ty, kteří nemají zájem se registrovat nebo to nepokládají za účelné, protože chtějí napsat například jen jeden příspěvek. Po analýze praxe z minulého D-F, kde se vstup pro neregistrované s oblibou používal pro vkládání anonymních urážlivých příspěvků, jsem tuto možnost zavrhl. Pro další dikutování je nutné se registrovat a k tomu je zapotřebí e-mailová adresa, která musí být v okamžiku registrace funkční. Zachovány zůstaly oblíbené funkce chlívku a ignorování notorických tlachalů a stejně jako na webu předchozím začneme s nemoderovanými diskusemi. Snad nám to vydrží.

Dál zanikla také data o čtenosti jednotlivých článků i webu, jejich čtenářské hodnocení a další podobné záležitosti. Ani zde se nedomnívám, že by byly nějak zásadně důležité.

Novým prvkem nového webu bude, že se na něm bude zobrazovat reklama. Důvodem tohoto opatření je, že jednak chceme podpořit záměry, které spadají do stejného názorového spektra jako náš web, a také zcela otevřeně chceme získat nějaké peníze na to, co popíšu dále.

Děkuji všem, kdo se na přípravě nového webu podíleli, zejméma Martinovi, který se tím zabýval od srpna dosud, Urzovi, který poskytl cennou spolupráci při testování, a zejména děkuji všem, kdo se podíleli na provozu starého webu a udrželi jej při životě dosud. V neposlední řadě děkuji těm zhruba 50 čtenářům D-F, kteří se podíleli na jeho testování a poskytli nám cenné podněty pro jeho vylepšení.

Další řádky budou o tom, co bude následovat.

Jednou z uvažovaných alternativ dalšího rozvoje D-FENSe bylo, že jej zrušíme nebo prodáme. Já postupně začínám vidět těžiště svých aktivit jinde. Ano, hádáte dobře. Spolu s týmem spolupracovníků jsme se postavili českému silničnímu fašismu. Mluvím tady o propracovaném systému šikany slušných lidí, kteří mají tu drzost, že řídí osobní auto a mluvím tady o policejní a přestupkové šikaně, krádežím silnic naležato, omezování dopravy a daním ze zdaněných aut jezdících na zdaněné palivo, které jste si koupili za zdaněné příjmy a mluvím tady o tom, že tomuhle se musí klást a bude klást odpor.

Vůbec jsem na začátku netušil, co je to za zkurvenou hydru a jak obtížné to bude. Krátce bych to shrnul tak, že úřady, politici, různé pseudovýzkumné instituce, aktivisté a devótní novináři v podstatě denně konspirují proti zhruba pěti miliónům držitelů řidičského průkazu a výsledkem jejich každodenní morální prostituce je, že právní postavení řidiče je horší než postavení sprostého zloděje nebo násilníka. Dokud to nevidíte, můžete si myslet, že se vás to netýká, ale to nic nemění na tom, že to tady je.

Bohužel, v určitém okamžíku zjistíte jako já, že den má pouze 24 hodin a nikdo z nás není profesionální aktivista jako zloději z Auto*Matu a podobných spolků. Já navíc tohle všechno kombinuji s náročným zaměstnáním a tak se stane, že na psaní kravinek na D-F nemám nejen čas, ale také síly a náladu.

Na druhé straně jsem si jistý, že D-F bude dobře fungovat i beze mě jako autora nebo s mým občasným přispěním, a tak hledáme cesty, jak jej udržet v provozu i nadále a zajistit jeho další rozvoj. V současné době je nejpravděpodobnější, že jej časem převezme právnická osoba, která vlastními silami zajistí některé činnosti, kterým se musím nyní věnovat já. Tím si trochu rozvážu ruce na jiné věci a dopřeju více pozornosti vznikajícímu paralelnímu projektu, ke kterému nás inspiroval úspěch projektu 30kmh.cz.

Doufám, že vám nový redakční systém bude sloužit přinejmenším stejně dobře jako ten starý.

V úctě a očekávání věcí příštích

D-FENS

12345 (321x hodnoceno, průměr: 1,49 z 5)
10 494x přečteno
Updatováno: 5.12.2015 — 20:38

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!