Logika miléniálů - zpět na článek

Počet komentářů: 231

  1. Pěkné. Pokud byste ještě s mládeží vedl plodné rozhovory, přidám pár argumentů.

    Rozdíl mezi korelací a kauzalitou. Mladý Klaus se kdysi vyjádřil na téma kvalit „svého“ bývalého PORG tak, že jeho studenti jsou natolik dobří, že by se uplatnili, i kdyby je tam nenaučili nic. Podobně se kdosi vyjádřil o Harvardu, že ho potřebujeme hlavně jako seznamku pro děti americké elity… To, že absolventi humanitních vysokých škol mají nižší nezaměstnanost než vyučení nedokazuje nic o přínosu tohoto vzdělání.

    Ale jako hlavní bych viděl dvě nevýhody masového vysokého školství. A to je zaprvé rozředění nadaných lidí (jak profesorů, tak studentů) mezi řadu míst. Co jsou platní tři nebo čtyři skvělí učitelé někde v Jihlavě? Jen dělníci na masovou výrobu absolventů.

    A za druhé, naše mladé ženy tráví své nejlepší a hlavně nejplodnější léta studiem a startem kariéry. A po třicítce často pozdě bycha honí…

    1. To, že dnes studuje školu mnoho lidí, i když je to k ničemu, a na to nemají – je důsledek v první řadě neviditelné ruky trhu. Jakmile je po něčem poptávka, tak trh ji využije. A poptávka byla po vyšším vzdělání.

      Podíváte-li do USA, tak tam už si lidé nepíší ani tituly ke jměnu. Důvod? Protože se všeobecně ví, že za prachy si tam koupíte titul téměř jaký chcete. Tedy titul ztratil jakoukoli hodnotu.

      U nás se tituly ještě píší. U nás nebylo snadné dostat titul, a většinou byly potřeba schopnosti i snaha. Jede to ještě chvíli setrvačností, ale už začíná převažovat americký svobodnětržní model s tituly. Tedy titul je víceméně k hovnu.

      Jak šla devalvace vzdělání a titulů:

      – Nejdříve už pouhá maturita stačila k tomu, abyste se měl v životě sakra lépe než druzí. Každý se tedy snažil mít maturitu – a svobodný trh toto zaregistroval. I začala se dávat maturita i na střední popelářské. Maturita ztratila cenu – dostane jí i debil. Zcela správně stát skrze Cermat se snaží vytvořit jednotné maturity, tedy maturity, které něco vypovídají. Nicméně jde proti lobby rodičů, dětí, škol – a parazitů a tunelovodů ze školství typu Scio ála Šteffl – tedy proti trhu. Maturita tedy must be, ale nic už neříká. Jen to, že jste outsider, když ji nemáte.

      – Když se tedy z maturitu stal cár papíru, stále ještě měly svou hodnotu vysokoškolské tituly. Ty se už také provařily stejným mechanismem jako maturity, jen bych se opakoval.

      – Teď ještě nějakou cenu mají velké doktoráty. Ne nadlouho…

      Jinak řečeno, byla poptávka po titulech. Neviditelná ruka trhu ji zaregistrovala a výsledky jsou znát. Je to stejné, jako texaská firma Enron měla poptávku po bezproblémovém finančním auditu – a trh jí Enronu dodal, i když audit byl vylhaný.

      1. Lidé v USA si nepíší tituly ke jménu, protože jimi nejsou tak posedlí jako naši spoluobčané v ČR a především protože patří k takovým těm elitářským dobrým způsobům chovat se alespoň navenek skromně. Dále protože nějaký titul má v USA skoro každý, střední škola tam nemá větší cenu. V zásadě, když se pak v mládí lidé rozhodují, co by měla být jejich jasná kariérní volba, děje se tak až v době absolvování střední školy.

        Což náhodou není tak špatně nastaveno, co může nějaký kid v jeho patnácti letech vědět o životě, kariéře apod., že ano.

        1. Takže jste jen potvrdil, co jsem napsal.

          Tituly nemají v USA cenu, protože se rozdávají každému na potkání bez ohledu na jeho schopnosti a znalosti. Tudíž si titulů nikdo neváží. Proč také, když je tam pořídíte či koupíte na každém rohu jako zmrzlinu?

          Zatímco zde se tituly zadarmo nedávaly. Člověk na ně musel mít. Proto tu mají ceny.

          Kecy typu, že USA nelpí na titulech – jsou nesmysl. USA prostě zničily jejich smysl – učinily tituly bezcennými a směšnými. Nic jiného v tom není. A až u nás bude mít titul i každý slintající mentál jako v USA, také je přestaneme v ČR uvádět. Také u nás hudou pak bezcenné.

          1. Zde se tituly zase dával dětem zelinářů, řezníků, zasloužilých komunistů atd.

            1. Svět není jen 0/1 jako na počítačích. Jsou tu i čísla, a ta pro USA nemluví hezky.

              *

              Takže v Československu dostal titul 1 ze 100 nezaslouženě.

              Vezmete-li 100 lidí vystudovaných v minulém režimu, tak 99 to IQ/schopnosti/znalosti bude mít.

              *

              V USA dostvá cca 80 lidí ze 100 titul nezaslouženě. Prostě proto, že má prachy a je tedy klient školy. Nebo proto, že je chudák utlačovaný a diskriminovaný černoch či žena či homosexuální menšina, etc. etc. etc. etc. Škola prostě potřebuje mít správně poměry různých menšin a skupin – a prostě když nejsou, tak to někomu dají zadáčo.

              Takže když potkáte 100 lidí vystudovaných v USA, tak 20 z nich mají mozek/znalosti.

              A to nezmiňuji, že učivo na americké/australské/etc. etc. univerzitě odpovídá tak cca 1. ročníku československé univerzity před rokem 1989. Mnohokráte ověřeno.

              1. Jo. A tyhle “čísla” budou pravděpodobně směrodatný jako moje prdel.

                1. Ko-za: Vyvraťte je, máte-li čím. Ale to by nesměla diskutovat jen vaše prdel jako doposud, možná byste mohl psát i jinou částí těla do diskusí.

                  1. Vyvracet zjevné nesmysly? Proč bych to měl dělat. Na tebe stačí i ta prdel.

                    1. Ko-Za: S idiotem jako ty nemá smysl diskutovat. Nečetl jsem zde od tebe jiný příspěvek, než hysterické výlevy z prdele. Zřejmě jsem narazil na ženskou s PMS. Tak jo, využiji velkého dobrodiní „ignore“ – může vás těšit, že jste první. Takového idiota jsem nepotkal na diskusích už dlouho kdekoli na internetu.

                    2. Výborně. Jsem rád, že jsi uznal svou chybu.

                  2. Ehm, jestliže uvádíte nějaká čísla, tak bývá slušností, že po požádání uvedete zdroj. Ono se těžko diskutuje s vašimi smyšlenkami/dojmy :) P.S. Ahoj Jendo

                    1. 1) Já jsem tu žádnou slušnost nespatřil.

                      2) Nekvalita západních škol je zcela zjevná každému, kdo v těch oblastech pobýval. Ne nedarmo neměl žádný studovaný Čech problém se uplatnit v USA.

                      3) Ko-Za i Sardík mi teď vysvětlili, jak je možné, že někdo hájí věci odlišné od reality. Jako například údajnou kvalitu amerických škol, která nikdy neexistovala.

                      4) Zdroj: Vědecký výzkum v odborném časopise Varia psychologica VIII., nakladatelství Olomouc 1998, str. 107-115.

                      5) Poprosím Sardíka o zdroj, že to co předváděl Ko-Za je slušnost.

              2. Hmm, este stastie ze tie univerzity za Ceskoslovenska boli tak dobre. Vsetky tie vynalezy co sme dali svetu…

                1. Zejo. To, ze nase nejlepsi univerzita je asi 300 na svete a v prvni stovce jsou vetsinou US skoly je stoprocentne spiknuti proti uzasnemu ceskemu nazoru. Kde bysme byli, kdyby nam furt nehazeli klacky pod nohy. Pryc s Rakouskem, at zije CSR. Pryc s burzoazni CSR, at zije socialismus. Pryc s CSSR, at zije EU. Pryc s EU,at zije CR, stredoevropske Svycarsko.

                  1. Ceskemu narodu, ne nazoru

            2. Tvrdím, že se mýlíte.
              Studoval se mnou syn zasloužilého komunisty, nicméně zkoušky skládat musel, a užil si toho několikrát více, než průměrný student. Ze spolužáků pak žádný nebyl potomek zelinářův nebo řezníkův.
              Tvrdívalo se, že něčí potomci se dostali na školu snázem než ostatní, což považuji za vysoce pravděpodobné (zkušenost s tím nemám).
              Co se týče řezníků a zelinářů, obvykle dokázasli dětem vysvětlit, že vzdělání je jedna věc a výdělek druhá, přičemž v podmínkách reálného socialismu tyto jsou tyto dvě věci v korelaci jen zřídka.

              1. Jasne. Nejakej inzenyrek, k cemu to je? Ten akorat tak muze z prace tahat tuzky a pauzak a rucicky dozadu, makat se mu nechce. Beztak je to lempl.
                Marus, hezky si vezmes Vencu, ten je instalater u komunálu, na baraku opravi cokoliv a vis ty kolik si vydela na melouchach?

                1. Hlavně jako konstruktér jsem nastupoval do AZNP za 1470 Kčs brutto s tím, že možná za 10 let se ukáže, jestli mám právo takové nóbl místo vůbec zastávat. Zatímco jako dělník II. směny jsem měl 3850 Kčs brutto a od ROH do důchodu půjčku na byt.
                  Z toho jednoznačně vyplývalo, že v reálném socialismu studuje jen debil.

          2. V USA se tituly nepsaly nikdy. Jeste tak doktoraty. U nas mame rakousko-nemecky model a pise se kazdej prd. Pry to je nahrazka slechtickych titulu.

          3. V diskusi o tomto tématu nelze podcenit historické hledisko.
            Posedlost tituly je v našich končinách dána hlavně absolutoriem biedermayeru a příslušností k monarchii.
            Stačí se projít po hřbitově a podívat se, jak tu odpočívá paní Skutečná tajná radová vedle Paní ředitelové.
            Ostatně, rozdíl mezi Tajným radou a Skutečným tajným radou vlastně vysvětluje vše, ne?

            1. Tak Cisarsky tajny rada uz je aspon docela titul k chlubeni. Videl jsem ale i Nadstraznika uniformovane policie, Majitele nemovitosti nebo Hostinskeho z Vestce.

      2. Snad se ještě dožiju toho, že uvidím, jak je poptávka po lidech, co opravdu něco umí. Ne po těch, co mají dva tituly před jménem a dva po. Možná, že ta doba už není tak daleko. V menší firmě zaměstnali kamaráda, co je původně kuchařem s maturitou. Jenže je to velmi aktivní, dlouholetý elektrobastlíř, má ještě navíc osmičku z padesátky a momentálně tento kuchař s maturitou dělá parťáka /po roce!/ partě sedmi slaboproudých elektromechaniků. Je to o majiteli firmy, na co přesně klade důraz – zda na formální vzdělání, nebo to, co člověk doopravdy umí.

        1. Poptavka je furt. Co je kamen urazu je Co za to. Kdyz zkusenymu elektrikari nabidnou 18 hrubyho, tak to moc nepotesi. A lidi to videj, tak radsi motivujou deti do studia, protoze i kdyby mel nakrasne delat ve statnim, tak furt ma vic, je v suchu a nemusi se bat ze sahne na blbej drat a usmazi se.

        2. Já mám pocit, že je to takhle už dávno. Ale nikdy jsem nedělal nikde jinde než v soukromém sektoru, navíc v tom, čemu teď vzletně říkají technologické firmy, takže jsem asi ovlivněný nějakou tou sociální bublinou :-) Firma potřebuje výkon a tudíž bere lidi kteří nabízejí výkon a neptá se po titulech, věku, pohlaví, barvě pleti. Že ten výkon poskytují hlavně bílí vzdělaní muži je jen zajímavá korelace, ale nikdy se jich nikdo na jakékoliv papíry o vzdělání neptal – jen co dokážou. Personální situaci ve státních organizacích (a některých korporacích) se jen smějeme, ta se nás netýká :-)

      3. Ale houby „trh“. Regulace. Vygooglete sei „EU Boloňský proces“.

        De facto máme kvóty na počet lidí s Bc. a Mgr.

    2. Tak onje predevsim zasadni rozdil mezi „zamestnani“ a „prace“. Troufam si odhadnout, ze drtiva vetsina absolventu humanitarnich paved skonci ve finale zamestnana na nejakem fleku, ktery je vice, ci mene pricucnuty na statnim cecku.

      1. Aby ses neplet. Korporaty schramstnou vsechno. Tam se bere vejska jako jisty osvedceni schopnosti a ochoty rozvijet se a zadny extra odborny pozadavky nemaji.
        On je totiz problem,ze kdyz ma vejsku skoro kazdej, tak to sice do zacatku neznamena plus, ale nemit ji znamena mínus.

        1. A tys nekdy nekoho vybiral? I v tom blbym korporatu? Muzu te ujistit, ze se mozna nekouka na titul, ale na skolu/fakultu ano. Proto vsechny sekretarky maji titul z nejake obskurni soukrome VS a ti co pracuji z nejake normalni statni VS.

          1. Jakoze Andragogika z UK ma vetsi vahu nez z UJAK? No, asi jo, ale nemyslim ze to bude personalista pri naboru absolventu do kanclu kor moc resit. Spis ho budou zajimat jiny veci a pozadavek VS je jen jeden z filtru.
            Jinak ty obskurni skoly zijou vetsinou z dalkovyho studia a ano, tam jde vetsinove o statni zamestnance. Kdyz uz si stat usmyslel ze na kazdej druhej post je potreba VS, i kdyz mas leta praxe…

            1. HR nejvíc zajímá číslo, které osoba požaduje jako svoji měsíční mzdu. Čím nižší, tím vyšší pravděpodobnost přijetí.
              HR je úplně u zadele, jestli jím vybraný absolvent bude firmě k něčemu – naopak je pro ni výhodnější, když nikoli, protože bude mít další poptávku a bude opět o něco důležitější…

              1. Integrale: To souhlasí. Když zjistíš, že vhodný kandidát je mezi životopisy, které sis musel vyžádat od HR, které je vyřadilo. K nezaplacení.

  2. To máte těžké. Z jedné strany názory mileniálů, z druhé strany názory anarchokapitalistů a neoliberálů. Obojí je tak nějak mimo mísu. Nejraději diskutuji s někým, kdo něco dokázal, tedy něco mimo pole politikaření a ideologie.

    P. S.: Všimli jste si, že propagační weby anarchokapitalistů a neoliberálů vypadají nejhůře? Weby Urzy vypadají opravdu jak od bezdomovce. A i samotný dfens, který často Urzu propaguje, není schopen ani zajistit, aby člověk nemusel půlhodinu mačkat F5, když chce načíst komentáře. Neřku-li komentář napsat.

    Dobře to funguje jako argument, když se diskutuje o anarchokapitalismu – opravdu si myslíš, že tito týpci rozumějí alespoň vzdáleně ekonomii a realitě? Když i jejich weby vypadají jako kdyby neměli na kousek chleba? Nebo nejsou sto ani se načíst bez zádrhele? V době kdy já udělám plynulý a hezký web raz dva?

    1. Nic mačkat nemusím a oba weby jsou jednoduché a přehledné, takže za mě je chyba u Vás.

      1. Jednoduchost/úřehlednost se nevylučuje se vzhledem sežvejkaného ubrusu vyndaného z huby krávě. Zřejmě nechápete termíny.

        Na špatné odezvy si tu stěžuje tak obrovské množství lidí, že jistě jistě je u vás porucha reality.

        1. Tenhle web se mi líbí právě proto, že vypadá pořád skoro stejně. Kdybych se chtěl dívat na nějakej barevnej bordel s dlaždicema, tlačítkama od fejsbůku na každým centimetru a dalšíma “cool” cingrlátkama, tak ybch šel třeba na židnes.

          1. Ko-Za: Kdybyste uměl číst, tak byste zjistil, že u tohoto webu si stěžuji na odezvy webu, nikoli na vzhled.

            1. Jo a proto jsi napsal, že vypadá jako ubrus sežvejkanej krávou. :-D

            2. Pomerne zajimave – ja si nepamatuju, ze bych mel jakykoliv problem s odezvou. Pokud tedy web funguje, cas od casu se mi stane, ze par minut tu web nejede vubec, ale to pricitam spise problemum na strane hostingu (predpokladam) a uz se mi to vlastne nestalo taky docela dlouho.
              Ja jsem pravda divnej a lezu sem pres IE, mozna to bude tim, nevim :-)

    2. Pakliže jste schopen vyrobit plynulý a hezký web raz dva, můžete snadno D-Fensovi své služby nabídnout. ;-)

      Osobně si myslím, že už asi od roku 2008 zdejší diskuze za nějakou zásadní péči ani moc nestojí, sorryJako. Z tohoto pohledu pak jejich případná zhoršená funkčnost (kterou jsem nepozoroval) právě ukazuje na dobré porozumění realitě a ekonomii. :o

      1. Můžu, ale nenabídnu.

        Pokud jsou diskuse k ničemu, pak to chápu.

        Já jen nabídl pohled a argument, který velice často úspěšně proti nesmyslnému anarchokapitalismu používám – velice úspěšně. Urza – vzhled feťáka, jím spravované weby – vzhled chudobince, a jakýkoli web propagující anarchokapitalismus – nejsou sto dát do bezproblémové funkce. To mluví samo za sebe o celé myšlence.

        Mimochodem jsem pochopil, že jsou dva druhy humanitních pracovníků. Jedni, kteří mají IQ – a pak vystudují třeba matfyz či techniku, ale to stejně nemění nic na jejich nepoužitelnosti a na dětských mileniálnských názorech. A pak ti, co nemají IQ, a ti vystudují nějakou tu andragogiku, sociální práce, atd.

        1. Jo vy budete henten pan ájtý, co nainstaluje WP, stáhne do toho generickou šablonu, dá tam pár barviček a fotek a řekne si desítku za web na míru, žejo? Aby to pak nikdo nikdy nezaktualizoval a za pět let to nějakej bot nahackoval a narval tam péčko. To se chlubíte, jo? ᗡ-:

        2. Nech už má Urza názory a vzhľad aké len on chce – ma to netrápi, lebo je to jeho vec. Že jeho weby vyzerajú ako chudobinec? Sú jednoduché, prehľadné a zjavne sa ľahko a rýchlo udržujú vo funkčnom stave. Asi svoj voľný čas venuje niečomu na čom mu viac záleží – šíreniu anarcho-kapitalistických myšlienok formou prednášok, článkov či najnovšie tej knihy ktorú dal / dáva dokopy. Že nieje nejaký web plný farieb, zvukov, vzruchov a nemení sa jeho vzhľad s každým ročným obdobím ešte neznamená, že je zlý. A len tak pre moju zvedavosť – nalinkuj tu nejaký odkaz na tebou raz-dva vytvorený web, ktorý je plynulý a krásny.

          1. Tak to víte, to je henten dnešní podnikadel. Eště ani neví co má dělat, ale hlavně musí mít vymakanej web (kterej je ve skutečnosti tak na píču, teda na ty patladla (tzn. na píču), na desktopu skoro nepoužitelnej) a Logo, to je nejhlavnějšejší, žejo!

    3. Plynulý, to jako ňáký ty univerzální šablony co mají 3000 deklarací stylů na všechno, co by kdy i jen možná mohlo na tom WP webu být? Tak jo.

  3. „Takže to shrňme: Podle miléniálů je již vše vymyšleno (ale to řekl ředitel jednoho nejmenovaného patentového úřadu už v roce 1889), silnice a železnice se postaví samy, žrádlo vzniká kondenzací v hypermarketech a na práci máme východňáry. Technické studijní směry jsou nahovno, důležité je mít především humanitní vzdělání. Ekonomika je perpetuum mobile, funguje sama od sebe a peníze si každý zaslouží i za dobře napsanou esej. A když se nám rozbije zásuvka nebo ucpe hajzl, koupíme si raději novej barák, kterej si vytiskneme na 3D tiskárně…“
    Mrzí mne, že na DF lidi píšou už jen z pocitu že „se vybrečeli“, protože „ty mladý, to je na hovno“ a to „bych mlátil“… Sorry, ale je pravda, že dost ‚mileniálů‘ směřuje do piči, ale generalizovat to tímhle způsobem je mnohonásobně horší…

    1. Jo, ta generalizace mě taky štvala skrz celým článkem.

      1. Me se zase libi jak tady milenialove funkaj jak je to nespravedlivy takhle generalizovat. To se fakt bavim. A co je na tom nepravdiveho? Ano, tato generace jako celek o nejaky ten stupen proste zhloupla. Ale chapu, ze kazdej levicackej neschopnej milenial ma tudletu osobnost a kritizovat se nesmi, nebo vam tatinek vyhlasi valku.
        Me teda prijde horsi to zhloupnuti nez to, ze o tom nekdo napise clanek a dovoli si, fujky, generalizovat.

        1. Ale to se za nás říkalo taky.

          1. Přitom jde doba pořád dopředu a technologie taky. To jsou paradoxy :)

          2. Říkají se různé věci. Otázka je, jaká je realita.

    2. „Ty mladý, ty dneska stojej za hovno, furt se serou a táhnou blbě vodspoda. Láďóóó, přines ještě jednóóó.“ :-)

      1. shane : mladez stoji za hovno / vis shane, kdybys nebyl uplny debil, tak bys vedel, ze vyrok „mladez stoji za hovno“ neni kritika mladeze, protoze mladez je je vzdycky stejne lina, stejne manipulovatelna, stejne nezodpovedna, vyrok „mladez stoji za hovno“ je ale zejmena kritikou predchazejici generace, ze si s tomto vecnym problemem nedokazala poradit.

        Coz je nesmirne zajimave tema, kdyz teda vis, kde si najit zdroje a odkud vitr vane. Jinymi slovy, globalni korporace zamerne vychovavaji z lidi debily, aby z nich pak meli dozivotne konzumenty a zapadni deticky dostavaji ty spravne konzumentske navyky uz v dobe, kdy chcijou do plin a neumeji mluvit, ale uz tehdy rozlisuji mezi znackovymi hrackami a no-name napodobeninami.
        Nakonec to ma skoncit tak, ze cela planeta skonci na „universal income“, coz je momentalni modla levicovych neomarxistu, jen co se podari doresit drobne nepodstatne problemy, treba jak to zafinancovat pri soucasnem absurdnim zadluzeni a uvadajici ekonomice.

        Ale- sory shane – to by se tvuj mozek s IQ trepky pravdepodobne nafoukl a prasknul, kdyby mel takove mnozstvi informaci vstrebat a vyhodnotit.

        https://www.zerohedge.com/news/2018-03-12/school-daze

        1. Jiz starorimske korporace… No, jesteze mame tebe a tvuj brilantni analyticky mozek. Bude te skoda az chcipnes na ozareni. A nebo radsi ne. Nebude te skoda. I jaderná apokalypsa ma svoje světlé stránky. Haleluja.

    3. Ze mladez stoji za hovno a v prdel se obraci vedeli uz stari Rimane.
      Podobny kydy jako pise Pako tvrdila generace jeho rodicu o jejich. Vim to, jsem taky husakovo dite. A je mi jasny ze generace mejch dedu picovala na nase fotry, ze si niceho nevazej, makat se jim nechce a valku a Hitlera na ne, aby si vazili toho co maj.

      1. Moji rodiče taky pičovali, že my mladí stojíme za hovno, ničeho si nevážíme, makat se nám nechce a všecko co jde, tak ojebeme. Ale dali si s náma tu práci a naučili nás, co uměli oni, protože my se ještě učit chtěli. Tyhle mileniálové maj pocit, že díky formálnímu vzdělání už se nic učit nemusí /a taky neučí/ a že všechno vědí nejlíp, protože je to tak naučili ve škole. Snahy něčemu užitečnému je naučit naprosto ignorujou, protože „táto ale dyť ty na to vůbec nemáš vzdělání, tak jak mě chceš něco učit?“ – a je to.

        1. Hele, tohle je kus od kusu. Mam ctyricitku za sebou, takze uz muzu celkem hodnotit svoje vrstevniky a mame tam plus minus stejny procento lemplu a debilu jako nasi otcove. Nekteri spoluzaci to dotahli hodne vysoko, nekteri mene, nekteri jsou postradatelny hovna a filcky. Vetsina je tak nejak prumer. Ale taky si pamatuju, ze na stredni a VS jsme byli vsichni prudce chytry a meli pocit ze vsemu rozumime lip a pamatuju se, jak se na nas tvarili tehdejsi ctyricatnici s dlouholetou praxi.
          Ale je fakt, ze sebevedomi navenek a prubojnost moji generaci jeste z velke casti chybela. Mezi sebou jsme byli sebevedomi az az, ale dat to najevo svetu byl problém. Dnesni mladi ten problem zjevne nemaj a myslim, ze prave to sere lidi nejvic.

          1. Ono se totiž někdy stává,že to vysoké sebevědomí není podloženo nějakými schopnostmi. Což vypadá docela směsně, když je to sebevědomí vlastně jedinou věcí, kterou dotyčný nabízí světu, i když umí hovno.

            1. Takže jestli teda není problém v tom, že dřív šlo celkem snadno rozlišit s kým se člověk baví zatímco dneska jsou díky vyzařování předúspěchu a sebevědomí tak nějak všichni méně čitelní. Když vezmu těch pár teda asi mileniálů co znám, tak osobně mě vadí to, že ani jednou za čas nejsou schopný vstát v 5 ráno a být někde na druhém konci republiky na 8mou ráno. Protože prostě práce začíná v 8, tak vyjedu v 8. Pak to končí tak, že zatímco člověk už ve 4 kouká kde mu visí klobouk, tak ten mladý teprv začíná zjišťovat někde v tramtárii co je za problém a samozřejmě vám telefonovat. Ale nevím jestli to dělají všichni, nebo jenom těch pár co znám.

              1. Ono na tom spis sere to, ze starsi tak nejak podvědome ocekava ze mu mladi budou projevovat uctu a mlcet a soupat nohama kdyz mluvi „dospelej“ a kdyz to nedelaj tak ho to sere. Zvlast kdyz mu pripada ze ty mlady umej a znaj hovno. I kdyz to nutne nemusi bejt pravda, je spousta starejch lemplu co maj pocit ze celej zivot vystacej s tim co se pred 25 lety naucili ve skole. Ale tenhle generacni konflikt se tahne tisice let. Ted je to umocneny tim, ze svet se zmenil a furt se meni a rychlejc nez driv. My jsme jeste zili podobne jako nasi fotri v nasem veku. Dnesni mladi uz ne, svet se prilis zmenil. A spousta starsich uz to neni schopna vstrebat

                1. Že se žerou staří lempli s mladejma lemplama je už jen na kávičku. Ale dyž se vám do věcí serou oba, tak to je teda pěkný…

              2. problem je v tom, ze obrovske nadnarodni korporace maji zajem vychovat globalni tupe nesvepravne stado spotrebitelu, kteri by se nechali dojit, ovlivnovat a manipulovat. Pritom nadnarodni korporace maji veskere trumfy, tj. ministerstva skolstvi, dezinformacni kanaly a vsudevlezlou reklamu na US zivotni styl.

                Skoro bych rekl, ze se to korporacim povedlo az do te miry, ze nynejsi generace americkych politiku uz nerozlisuje mezi tim, co byla puvodne propaganda a co je skutecna pravda, tedy stali se obeti vlastnich propagandistickych lzi o sve nadrazenosti a svet si predstavuji asi tak, ze existuji vyjimecni americani, kteri bez problemu nebudou nic delat, zkonzumuji drtivou vetsinu celosvetovych zdroju a jen budou ze svych vysin blahosklonne kynout vsem ostatnim menecennym narodum, ktere je budou jen obdivovat za jejich uzasny demokraticky prinos lidstvu a velebit az na veky.

                Vysledkem tohoto modelu je upadek USA na jedne strane a globalni armada milenialu, kteri se v teto ideologii shledli. Co uz ale vicemene nepochopili je skutecnost, ze zit v ponziho schematu na dluh neni zrovna udrzitelny stav. Za kazdy rok tohoto snu budou v lepsim pripade splacet dekadami otrockych praci pod cinskym bicem, pokud to teda nevyresi WW3.

  4. No booze. Neni to tak dlouho, co nam zde pohadky o vyhodach sluzbove ekonomiky kazal sam Imperator Vaclav II Narcisistni. Zkratka ze spinavou vyrobu presuneme na Vychod a misto toho budeme vytvaret pridanou hodnotu cistymi dzoby jako prodavani hypotek, zdravotni peci (je utirani prdeli nemohoucim cisty dzob?), hostenim turistu ci nekonecnym vzajmenym vzdelavanim.

    K jeho cti vsak slouzi, ze Imperator take jako jeden z prvnich pochopil, ze je to cesta do pekel a s temi kazanimi zase prestal…

    1. Většina politiků poté co přijde o mandát zázračně zmoudří.

      Nebo je spíše tím, že jako politik prostě hlásají co je výhodné, i když si myslí něco jiného. A pak, když už je to jedno, a nehrozí jim ohrožení koryta a pozice, tak řeknou to, co si mysleli od začátku, jen pecunia non olet.

  5. „No, přeci to malé procento lidí, co nemá dost inteligence na to „studovat“.“, takže jste se dobře sešli. :-) Jinak vůbec si nemyslím, že by nebylo uplatnění pro zmiňované humanitní obory, míst existují mraky – EU, velkopodniky, ouřady, neziskovky, co by ne.

    Víte, jaká je nejčastější otázka absolventa humanitního oboru? – „Joudo z technického oboru, co se musí živit prací, odešli mi ten vyplněný dotazník o úrovni multikulti na pracovišti ASAP, nebo bude pomrd!“ :o Což je pravý opak toho, co si lidé z technik celé studium naivně mysleli, když se těšili na ten výlet do KFC. :o

    1. A zase, odkud to pochází?

      Západ už dávno pochopil školy jako podnikatelské subjekty. Narážel ovšem na to, že ne každý má v palici od Boha dáno. I dali markeťáci brainstorming, jak zmonetizovat i ty hloupé. A přišli na to: Na znalostech nezáleží, důležité jsou soft dovednosti. Nezáleží na faktech, důležité je umění diskutovat. Nemusíte mít mindráky, že jste blbí, naučíme vás, jak všechno zkritizovat a ztrhat, i když na to nemáte – a nazveme to kritické myšlení. A pak vám napumpujeme ego. Nemusíte znát fakta ani realitu ani mít žádné znalosti – naučíme vám mít vlastní názor. (Zdravím 12letou Viki ze školy svaté Voršily, jinak vnučku Jiřího Drahoše.)

      Výsledek se podařil. Studuje i ten, kdo na to formálně nemá. Podařilo se na univerzitách monetizovat i hlupáky, co by jinak skončili na zvláštní škole. Neviditelná ruka trhu našla řešení, jak monetizovat každého zájemce o titul – i mentálně retardovaného.

      Pokud americký trh potřeboval odborníky, tak je prostě přijal jako imigranty ze zemí, kde jsou školy mnohem lepší. Dost mu pomohl Adolf Hitler, kdy musela do USA zdrhnout prakticky ta nejlepší sorta lidí, pokud nechtěli skončit v koncentrácích.

      Díky tomu USA nemělo zpětnou vazbu. Školy sice mají na exkrement, ale odborníci jim chodili ze zahraničí. Ještě se musí prosit o zelené karty a povolení.

      No a dnes kopírujeme západní a americký vzor školství – takže výsledek je ten co je.

      1. Neviditelná ruka trhu se prostě natáhne a vezme si absolventy z těch škol, které bude považovat z jejího pohledu za kvalitní/dostatečné.

        1. lachta: To ale nemění nic na tom, že neviditelná ruka trhu zmrvila systém školství. Žáci/studenti jsou pro podnikatele klienti, kterým se musí maximálně podkuřovat a zkasírovat je. A to přivedlo věci tam, kde jsou.

          Následně budou podnikatelé řvát, že na trhu není dostatek odborníků, a ať s tím vláda něco dělá.

          A aby to nebylo málo, tak mezi zájemce o zaměstnání a firmu vrazí 20letou personalistku, která o oboru či technice nemá ani šajna. Takže na místa odborníků a techniků vybere lidi s dobrou řečí těla působící sebevědomě, zároveň posuzuje muže podle svého citu jak by si vybírala samečka bez ohledu na vhodnost pro danou práci. Větší firma totéž, jen to přehodí na personální agenturu. Takže skutečné odborníci nakonec skončí v zahraničí. Tak dopadne výběr absolventů podle české neviditelné ruky trhu, přesněji už asi 20 let dopadá.

          1. A sakra. Šel jsem na Defense a skončil asi na Hovínkách.

            1. Takže nevadí, že jsem pracoval asi v 5 různých státech přes 20 let? A že jen popisuji své zkušenosti? A mimochodem pracuji v technických oborech.

              Mimochodem, právě ta generace mileniálů a jejich vlastnosti jsou důsledkem neviditelné ruky trhu. Protože stejná generace mileniálů v oblastech méně postihnutých západním školstvím se chová drasticky odlišně. Vůbec byste neřekli, že je to stejná generace.

              Odhlížím od toho, že článek je poněkud jednostranný k té generaci, což už výše napsali jiní a dokonce opluskovali.

              Chápu, že jsem se ocitl na webu, kde prostě za všechno může stát, případně socialismus.

              Jenže když jsem v USA, potkám houslistu, který má velké renomé, a přitom skřípe jako já kdybych ty housle vzal před 5 minutami do ruky – tak chápete, že neviditelná ruka trhu tak funguje. Houslista si najal marketinkovou agenturu, a ta odvedlo virtuózní práci i s houslistou stojícím za exkrement. A USA citizens souhlasí, že houslista je kvalitní, protože vydělává tak strašně moc dolarů za rok, tak to je přeci známka kvality.

              To vás naučí, že mít znalosti není to primární kritérium, o co byste měli v životě ujišťovat, jste-li malý Američánek. A stane se z vás mileniál. To je celé.

              1. Nj, neviditelná ruka trhu nám zničila houslisty, ale co naděláte, lidi chtějí zábavu, žádný velký umění, prostě se chtějí bavit:
                https://youtu.be/M4FxnnhrEEk?t=47m20s :o

                1. No k tomu, abyste produkovali zábavu nepotřebujete být hluboký myslitel či znale, že áno? Tak pak nevím, proč si někdo stěžuje, že mladá generace (přesněji někteří z nich) to pochopila zcela správně, jak to chodí. A proč se tedy vůbec autor článku, pod kterým diskutujeme vůbec rozčiluje?

                  Po sametové revoluci se zde technici a odborníci platili suchým z nosu. Zejména zahraniční, ale i české firmy vyuižívaly vysokou kvalitifikaci řady Čechů a byli z toho nadšeni. A platili jim suché a nosu, zejména mimo Prahu.

                  Mladá generace vzkaz soukromého sektoru pochopila správně. Viděli odstrašující příklad techniků, odborníků a dalších kvalifikovaných lidí. I jak si s nimi management firem vytírá zadek, a zkouší si na nich hry na posílení ega a penisu majitelů a manažerů firem: „Jestli se ti to nelíbí, za rohem čeká dalších 10.“

                  Mladá generace tedy pochopila, že takové blby, kterých si nikdo neváží, nikdo nechce. A nechtěli dělat techniky, odborníky, atd. – a šli humanitním směrem. Zrodil se mileniál, nebo zmrd podle dfensovy teorie. Ale přitom jen mladá generace prokázala vysokou inteligenci. Správně vyhodnotila platy, renomé i zacházení s odborníky v českých zemích – a závěry uplatnila do praxe.

                  On ten mileniál nevznikl sám od sebe. Je výsledkem prostředí, ve kterém žil.

                  Dnes všichni řvou, že nejsou technici, odborníci, atd. Svádějí to na vysoké školy, na humanitní směry, na to, na ono. A přitom jen lidé, co se rozhodovali o své životní cestě pouze sledovali, jak soukromý sektor s nimi zacházel. A jak naproti tomu zacházel a zachází třeba s manažery, kancelářskými pracovníky a humanitně zaměřenými lidmi. A vybral si, kterou cestou jde. Já bych si jako mladík vybral stejně.

                  Dělal jsem toho technika s vysokými znalostmi. V ČR si se mnou soukromý sektor vytíral zadek. O to větší překvapení bylo, když jsem přišel do zahraničí, najednou jsem si připadal jako král. A odtud pramení ta mileniánská povaha a volba humanitních směrů.

                  1. +1
                    Skvěle napsáno.

                  2. S tím plně souhlasím. Vždyť hned po převratu se začal razit trend: „všechno nakoupíme/dovezeme ze zahraničí“. Technické profese hynuly na úbytě.
                    Nyní se to pomalu zlepšuje, ale opravdu pomalu.
                    Extra peníze mají jen ti opravdu nejlepší, standardní techničtí pracovníci jsou na tom stále ještě hůře než různí ouřadové, poradci a jiní kteří skutečné hodnoty netvoří. Jak je známo, ryba smrdí od hlavy – tolik byrokracie jako dnes nebylo nikdy v historii a to se hodně podepisuje na popisovaném stavu.
                    Samozřejmě ale hraje i svou roli to, že dnes už se lidem, a mladým zvláště, nechce makat rukama.
                    Dochází to do takových extrémů, že si někteří myslí, že na všechno lze napsat nějakou aplikaci a ono se to pak už udělá samo.

                  3. Já si tohle nemyslím. Techniků je pořád stejně jako bývalo – totiž relativně málo, protože málokdo na to má IQ, trpělivost, zvědavost a další atributy. Jenže teď nevymyslíte ani koště, aniž byste na to měli aspoň softwarového inženýra, takže jsou technici rozebraní, přebraní, na roztrhání a zcela podpultoví a to co se volně potuluje na trhu práce je už jen parodie :-)

                    1. pzkudk:

                      proč myslíte, že techniků je málo a jsou na roztrhání a podpultoví? Všude visí inzeráty na jiné profese, i když často související: pracovníky na linky, obsluhy strojů, prodavače, skladníky, řidiče. to podle mne odpovídá ekonomickému vývoji posledních let: boom spíše levnější výroby a s tím související nárůst výroby, dopravy, manipulace a prodejů v maloobchodě.

                      To máte jako s doktory: všichni brečí, že jich je málo. A při bližším pohledu spatříte spoustu klacků, co starší doktoři a nemocnice hází do cesty absolventům: několikeré atestace, povinné služby a pohotovosti, peníze bokem za přenechání ordinací. Takže není divu, že pak skutečně na trhu je nedostatek lékařů, který ovšem lékařský stav a stát sami vytvořili.

                    2. Chyba, špatně jsem to formuloval. Techniky jsem myslel souhrnně inženýrské profese (konstruktér, vývojář elektroniky, programátor, …) a střední level, jako bývali absolventi elitních průmyslovek. Třeba obsluha cnc stroje do té mé úvahy nespadá, i když jich taky není na trhu zrovna nadbytek. Na ty mnou míněné profese opravdu moc inzerátů není, tihle lidé se častěji shánějí na profesních serverech a sítích nebo přes známé. Ale myslím, že to není jako s doktory, aspoň nějaký ekvivalent „přenechání ordinace“ nebo „atestace“ tu nevidím. Doktoři to mají v tomhle složitější, těm technikům stačí jen umět a pak si mohou vybírat, pro kterou firmu budou pracovat a přijímací pohovor se leckdy obrací na „co uděláte pro to, abych byl u vás ochotný pracovat?“ (což je praktický projev onoho nedostatku).

                    3. technikům stačí jen umět a pak si mohou vybírat, pro kterou firmu budou pracovat a přijímací pohovor se leckdy obrací na „co uděláte pro to, abych byl u vás ochotný pracovat?“ (což je praktický projev onoho nedostatku).

                      Zrovna nedávno jsem to testoval. Zdejší pobobočce německé firmy jsem nabídl mzdu o 20 % nižší než v Německu a na pohovoru jsem myslel, že je budu křísit. V zásadě výběru funguje jako kdysi u Forda – Můžete si vybrat jakoukoliv barvu, pokud bude černá:-)

                    4. Marty…: a může se pak někdo divit, že raději jdete dělat do Německa a tudíž též efektivně zmizíte z českého trhu práce? :-)

                    5. no ty vole Cerny Mor. Lekaru je malo, protoze stara generace je v duchodu a mlada generace krom par vysoce profitnich oboru jako plasticka a esteticka chirurgie, dioptricke korekce oci laserem atd na to serou a jdou makat do zahranici, specialne do Nemecka, Rakouska a Svycarska, coz se nas bananistan snazi kompenzovat dovozem sester a doktoru ze Slovenska a Ukrajiny, ovsem oni to tu berou jenom jako pruchodak, nez zmizi tamtez, takze to vubec nic neresi.
                      A krasne je to videt na totalne akutnim nedostatku doktoru v nemeckem a rakouskem pohranici.
                      Ale klidne ver tem kecum Sobotky o atestacich a dlouhem studiu sester a podobne kidy.
                      Realita je takova, ze lekar po 11 letech studia a atestaci (kdy student vrazi temer nadlidske usili a stat nemale penize) nezustane s nastupnim platem 30tisic s vidinou nemocnicnich prescasu, kdyz muze jit do zahranici, do nesrovnatelne lepsich podminek, za minimalne 6000 Euro, pricemz horni hranice je takrka neomezena, napriklad platy pres 30.000 Euro mesicne jsou u specialistu naprosto bezne.

                  4. I kdyz mate pravdu, nebylo to jen o penezich. Hned po sametu bylo strasne „in“ byt manager nebo podnikatel, coz vydatne podporovala i politicka reprezentace, s Imperatorem Vaclavem II Narcisistim v cele. Sam si moc dobre pamatuji, kolik odbornych ucilist tehdy zrusilo cele technicke ucebni obory a misto nich zacali ucit ekonomii, management nebo se transformovaly na „rodinne skoly“.

                    Soucasne s tim zmrdi typu Smetky nebo Kozeneho chodili na jednani vlady, aby Imperatorovi radili, jak ma psat zakony pro „lepsi svobodu podnikani“. Tato „svoboda“ pozdeji vedla k tunelovani a krachu mnohych fabrik, coz perspektivu technickych oboru dale nabouralo. Nakonec to zde ze sracek vytahly paradoxne ty montovny, ovsem uz v rukou zahranicnich vlastniku. Vlastne to byl temer ukazkovy priklad americke neoliberalni ekonomie – politickymi zasahy znicit malou i velkou lokalni konkureci a pak populaci nahnat za par susnu makat pro horni 1%, ci spise 0,01%.

                    1. Bylo to o penězích. Ale trochu jinak nez tvrdi predrecnik. Tenkrat byl totiz obrovskej pretlak zaucenejch kvalifikovanejch delniku z krachlejch nebo orezanejch fabrik, ktery byli ochotni delat pomalu za polivku a na kazdej flek jich opravdu stalo venku deset. Plus gastarbeitri. Jak zamavali s platama ve stavebnictvi jsem videl na vlastni oci. Za tech podminek sel na ucnak jen zoufalec, jouda co zaspal dobu nebo nadsenec. Jeste tak na automechanika nebo slaboproud.
                      Vysokoskolsky vzdelani odbornici, zvlast pokud umeli anglicky nebo nemecky ovsem ani tenkrat nemeli spatny platy. Museli ovšem neco umet a jit stesticku naproti. Ne sedet v krachujici fabrice a vzpominat na zaslou slavu.
                      Jo, a podnikání tenkrat tahlo, protoze trh byl hladovej a dalo se slusne vydelavat.

            2. Stále více lidí má internet a stále více hovínkářů se vydává i mimo mateřskou náruč domény seznam.cz

              1. Na hovinkach maj totiz limit dva příspěvky denne. Tim to je. Takze se zhrzeny grafomani chodej vyblejt jinam.

                1. Dva prispevky pod jeden clanek max. Grafomani to resi tak,ze se jdou vyjadrovat k nejakemu clanku do diskuse pod jiny clanek. Pomerne oblibene to byva, kdyz jde clanek treba o Cikanech, kde se standardne diskuse neotevira. Takze za den muzes mit prispevku hafo, pokud je pul hafa clanku denne.

                  1. Pravda. Ale diskutovat se tak stejne nedá, akorát křičet do tmy. Klasický diskuze jeste prezily na idnes, ale i tam je to zapleveleny trollama a debilama.

                    1. Nekdy mam i dojem, ze ti trollove jsou pod vetsi ochranou cenzora, nez bezny diskuter. Snadno se pak veri teorii, ze fura trollu je virtualni a to jen proto, aby se diskuse hybala a reklamy blikaly.

                      Ale diskutovat se tak opravdu neda. Diskuse je o vzajemne vymene nazoru, obcas vedouci k nejakemu konsensu. Diskuse na hovinkach je je o vykriku do tmy, jak jsi napsal. A pokud te nekdo posle do p**ele (do prdele na hovinkach nesmi), tak mas druhou sanci mu na to neco napsat, pricemz on jeste muze mit posledni slovo. Diskuse v souladu s hodnotami EU.

                    2. Hehe, zkuste diskutovat podle ruských, běloruských nebo čínských pravidel. Blogy či nezávislé serveryjsou oficiálně likvidované nebo dokonce postihované, a když vyjdete diskutovat do ulic, že třeba Vladimír Vladimírovič táhne matičku Rus do pěkných sraček, tak vás zavřou. O víkendu sebrali celkem 1600 duší, před Uralem i za Uralem.

                      A Číňan, ten pro jistotu sítě jako Facebook rovnou blokuje.

                    3. Bez do Nemecka a napis tam, ze Mohamed je zmrd a ze slimaci do Nemecka nepatri. Az se jednou vratis, popovidame si o svobode slova.

                      Nedelej si velke iluse, ze cenzura funguje jen na vychod od nas. V noci jsem dostal SMS od francouzskeho dealera, ze mi nemuze poslat e-mail, tak posila SMS. Holt nekde na diskusi projevil svuj nazor na soucasnou vladni garnituru a je ted chvili bez Internetu, odstrihl ho provider.

                      To zatim u nas nezname.

                    4. …pokud jde o to zavirani demenstruantu, tak u nas se v mediich nijak moc nerozebirala ta akce minuleho tydne v Parizi, kterou tam vyprovokovali mistni odborari. Ze jsou odbory svinstvo, je jedna vec a ze se spis dozvime, ze zavreli oponenta Putina, je vec druha.

                    5. Jak znám francouzské protesty, tak asi něco hořelo, blokovalo se a bránilo ostatním ve normální činnosti; Frantíci uměj za socík protestovat dost divoce (stejně jako francouzští policajti a vojáci si toho tako moc líbit nenechaj).

                    6. Ve Francii se protestuje furt. To nikoho nezajima a ctenost a tim penizky z reklam to neprinese. Na to klikne akorat ten, kdo tam zrovna jede a potrebuje vedet co kde zas nebude fungovat.
                      Demoska v Rusku je jinsi kafe. Velky demonstrace tam jsou pomerne vzacny, lidi to zajima, ruska uderka ma za ukol zaspamovat diskuze, rusohateri jim to vracej a vsichni klikaj a klikaj, reklamni agentury si mnou ruce a penizky cinkaj.

                    7. Re: shane
                      7.5.2018 v 11:46

                      Jasne, bud se ve F nelita, nebo se necepuji PHM, nebo nekde hori nejake popelnice. A samozrejme, ze informace o techto vecech se toci bud okolo propagandy, nebo prachu za reklamu. Tak to je.

                    8. Jo. Kontroverze je nejlepsi tahak. „Zeman mi znicil detsvi, rika pan Celebrita“ titulek jako krava a v clanku noticka, ze neslo o Milose ale majora a ze ho dil Studna tak vydesil, ze se mu o tom dva dny zdalo. A lidi klikaj a klikaj.

                    9. kdyz chce clovek nejake aktualni zabery z izraelskych demonstraci, tak to aby sel rychle na youtube, nez to vsecko zabanuji.
                      Ze treba se tyden co tyden poradaji v Izraeli masove protesty proti netanyahuovi kvuli korupci , lzim a podvodum jako by neexistovalo.
                      To uz spise pusti do sveta neco o Palestincich, ale o odporu izraelcu proti jejich vlade nikde ani carka.

                      P.S> Sutrak versus dron

                      https://www.youtube.com/watch?v=-hNBpvYcLyU

                    10. :-)) To video je dobry. Vynecham prvotni dojem, ze jde o hladovou tlupu z paleolitu, ktera krepci po sestrelu jidla. Standardni model, kdy high-tech narazil na predpotopni zbran. To se ted na Blizkem vychode stava tradici, ci co.

          2. S tou 20-letou personalistkou to vidite zbytecne pesimisticky. Technicke firmy (vcetne molochu typu Honeywell) uz nejmene pred 10 lety pochopily situaci a vyber novych inzenyru probiha temer vyhradne formou „komisionelniho prezkouseni“. Tedy ze uchazec nabehne pred par stavajicich zamestnancu a ti si proklepnou jeho realne znalosti. Alespon to tak chodi ve firmach v Brne, ktere nejak blize znam.

            Ti skutecni odbornici konci v zahranici spise kvuli penezum, ne kvuli neschopnosti ceskych firem rozpoznat jejich talent.

            1. nevim jak elektrotechnicke obory, ale v IT to vypada tak, ze chodi i zcela zoufale mejly typu „vime, ze nejsi programator, ale to nevadi, my te to naucime, zaskolime te, staci jen, abys projevil zajem“.
              Uplne to vidim, jak se zanedlouho budou padesatileti haviri z Ostravy rekvalifikovat na techniky a programatory.
              Indie nas vzor, aneb porucime vetru desti…

              Mimochodem, dneska recruitment jednoho IT odbornika obnasi provizi cca 50-300tKc, takze se o jednoho „lepsiho“ uchazece navzajem pere treba i deset 20letych personalistek s VS titulem z Plzne, takze to s tim „proklepavanim“ nebude az tak uplne zhave. Dost casto totoalne neschopny clovek nastoupi a nekdy i prezije zkusebku a nez ho vyhodi a odejde s odstupnym, ma dalsich x nabidek, jen si zaktualizuje zivotopis, ze ma dalsi „zkusenosti“.
              Nez obejde celou republiku, tak je pomalu v duchodu, vysmaty jako leco.
              Ti skutecni odbornici jsou dost casto uz davno v zahranici, koho by to ale prkvapovalo, ze.

              1. Mně chodí nabídky programovat PLC do Německa a Rakouska. Kdybych nebyl líný se stěhovat (mám tady domek, kde se mi líbí a zatím slušně placenou práci za humny, takže motivace se stěhovat nebo dojíždět za prací do Německa zatím není). Každopádně s headhuntery se udržuji v kontaktu, protože jeden nikdy neví, kdy se co může hodit.

              2. jo pánové, když vidím, co se dneska uživí v konstrukci Škoda Auto, tak to by „stará garda“ teda čuměla!

            2. Tohle komisionelní přezkoušení jsem zažil. Nejprve si mne proklepla firemní personalistka – specialistka na technické profese, která opravdu věděla, o čem je řeč. Druhé kolo proběhlo před šéfem oddělení, kam bych po případném přijetí měl nastoupit a jeho zástupcem. Tam už jsme se bavili o konkrétních odborných věcech a aby si prověřili moje jazykové znalosti, probíhalo to v angličtině a němčině. Asi jsem obstál, protože jsem v té firmě pak strávil pět hodně zajímavých let a kdyby mi umožnili odbornou stáž v zahraniční matce firmy, byl bych tam ještě teď.

    2. A ten jouda z technického odboru, ak má aké-také sebavedomie, povie „no a čo ako má byť, vypíš si tam niečo sám“. Takto som sa vyprdol na koncoročné seba-hodnotenie, a nijaké konsekvencie to nemalo…

  6. Mimochodem o kvalitě amerického školství (důsledek neviditelné ruky trhu) a titulů, i sebevědomí a znalostí, které do vás nalijí, je velice poučné toto tříminutové video:

    https://www.youtube.com/watch?v=0ML6U4WQEOk

  7. Prostě jste dcerku vychoval na hovno a teď se vztekáte a nevíte jak z toho ven. Dvojnásobná blbost.

    1. A to zas ne. Ucelem vychovy je, aby se potomek dozil dospelosti a dokazal se o sebe postarat. Ne aby to byl nazorovy klon svych rodicu.

  8. Sorry, ale Ty asi taky nebudeš žádný myslitel. Na jedné straně napíšeš, cituji „Ke cti boyfrienda mé dcery musím uznat, že jde o člověka mimořádně inteligentního, jazykově vybaveného a s dobře placeným zaměstnáním …“ a v zápětí to celé naprosto zneguješ. Z mimořádně inteligentního člověka, by vživitě nevypadly takové kraviny jako z Tvého potencionálního zeťe, takže bych ho tipnul na klasického blbce kterého doma akorát málo řezali, že nechápe ani základní věci. Za druhé, to že má dobře placené zaměstnání, ještě neznamená, že je užitečný, to může být klidně lempl někde ze státní správy, tam jsou platy solidní, ale jinak jsou to lidi úplně k hovnu, stejní, které sám kritizuješ. Že by dělal něco užitečného vylučuji, když nechápe, že ta hrstka „méně inteligentních“ to zastane sama. A že je dobře jazykově vybaven … to se může zdát třeba jenom Tobě, kterého učili akorát rusky a to ještě blbě. Ono, když někdo napíše v článku tohohle typu slovo „boyfriend“, aby jako ukázal že je lingvista, tak to smrdí celkem průserem …. upřímně, pokud je ta Tvá dcera alespoň trošku k něčemu, tak už teď je mi jí líto …

    1. Ve statni sprave jsou platy na hovno, pokud nedelas nekde sefa odboru nebo vejs. A i tak to neni zadna slava ve srovnani s podobnejma postama v soukromu. Ty tabulky neni tezky najit.

      1. Jo ty ještě věříš na tabulky? Tak to pak jo … Nevím co přesně myslíš tím „platy na hovno“, takže abychom tomu dali jméno; průměrný, celorepublikový plat, je to, co by chtěli mít všichni (a těch je většina), co na něj ani omylem nedosáhnou. Tj. dneska nějakých 30k a to ti darmošlapové, o kterých já vím, mají naprosto bezpečně. Studovali tady Slezskou univerzitu i 7 let, na nějakém bizarním oboru, který ani neumím pojmenovat, takže prostě „státní správa“, nebo lázeňství, nebo nějaká jiná stupidita, blbé to je jak pučtok, chovat se to neumí, tak mu fotr zařídil flek někde na finančáku (jeden dělá dokonce u policie v jakémsi skladu vedoucího), nebo na nějakém jiném úřadě (néé, nemyslím dole na informacích nebo u přepážky na poště) a to jsou přesně ti „s vysokoškolským vzděláním, nadprůměrně inteligentní (bo dneska má VŠ titul kdejaké hovado, stačí se rozhlédnout jenom tady) a s dobrým platem“. Tož asi tak. Nesmíš věřit všemu co píšou v Blesku,m říkají na Nově a uvádějí na DFENSu, to jsou jenom doměnky, zbožná přání a demagogie …

        1. Takze vedouci skladu a druhej „ne dole“. A maj 30 hrubyho. Coz je zhruba to, co pisu. Ani jeden neni zrovna radovka a 30 hrubyho za vedouci funkci, to se na me nezlob, to neni zadny terno.
          Reditel MP Praha ma vcetne odmen asi 90k hrubyho. Nejlip placenej mestak v CR. To neni zly. Na druhou stranu, ma pod sebou 2500 lidi. A i radovky u MP Praha maj na policajtsky pomery velice slusny penize, plus minus ten prumernej plat. Myslis, ze by reditel firmy s 2500 zaměstnanci bral 90 hrubyho? V Praze, kde i skladnikum nabizej tricitku? I zkurvenej Amazon tamhle v polich tu tricitku pomalu dava taky?
          Jinak ty prumery ve statnim zveda to, ze je tam vetsi procento VS nez v civilu.

          1. Já jsem neřekl že má 30 „hrubýho“, já jsem řekl, že ten průměr, mají naprosto bezpečně a taky jsem (asi ne zřejmě dost jasně) uvedl, že lidem, co opravdu makají a jsoi užiteční, se o tomhle kolikrát nesní, to je jedna věc. Druhá věc, je ta vaše zasraná Praha, tam má průměrnou republikovou mzdu i hajzlbába v metru, Prahu do toho vůbec nemotej, to je úplně jiný svět a jiné mzdy za tutéž práci než jsou jinde v republice. Za třetí, o řediteli firmy s 2500 zaměstnanci tady vůbec nebyla řeč, protože toho nemůže dělat hovado s titulem Bc. z nějakého pofiderního oboru. Ředitel firmy pro kterou dělám (1500 lidí) bral 600 měsíčně a bylo mu to málo, tak šel kamsi do Kazachstanu za 4x tolik … takže nemel kraviny a drž se tématu, jsi úplně mimo … jako většina rozumbradů tady … ten nejvetší tady má dvě „vejšky“ (určitě taky nějaký užitečný obor s Bc. na začátku), chová se jak kdyby sežral Šalamounovo hovno a dělá někde cesťáka, taky je jazykově vybaven, taky je nadprůměrně inteligentní a taky má nadprůměrný plat určitě. Všechno záleží na úhlu pohledu ….

            1. No dobry, tak si se vyblil, ale ted nam jeste rekni, jak to co jsi napsal vyvraci moje tvrzeni, ze jakztakz slusny platy maj ve statnim akorat vedouci pracovnici, ale ze ani to neni ve srovnani s podobnejma flekama v civilu zadna slava. Zatim to totiz akorat potvrzujes, i kdyz teda pises jak prase, se svoji neschopnosti udrzet myslenku a preskakovanim z tematu na tema.

            2. Josef Vyskočil se opět dekompenzoval.

        2. ne vsude ve statni sprave je to hitparada

          napriklad soudni zapisovatelky, ktere krome zapisovani pri soudnim jednani prepisujou referaty a pripisy, rozsudky, pripravuji podani k odelsani (obalkovani), delaji lustrace na dat. schranky atd. mnoho cinnosti .. od soudcu busej data do ISASu  (Oracle db) a fakticky se za pracovni dobu ani na chvili nezastavi, furt jen pred nimi nekoncici hromada prace, nikoho nezajima co lze zvladnout

          „Při současném stavu na trhu práce je problematické získat uchazeče o pozici zapisovatelky, protože je požadována maturita, perfektní znalost práce na počítači a 300 úhozů za minutu

          http://www.ceska-justice.cz/2017/10/nedustojne-platy-administrativy-soudu-nejhure-jsou-na-tom-zapisovatelky/

          1. podotykam ze na takove spatne placene misto se v severnich cechach vypisuji vyberova rizeni kterych se ucastni prumerne skoro 100 zoufalkyn a berou jedinou …

            1. No trevore12 tak to by se mohli soudci podělit…
              Své navýšení věnovat zapisovatelkám…

              1. Zapisovatelky dostaly loni taky přidáno. A před tim taky. V posledních pár letech se tabulky valorizovaly celkem dost.

  9. Ona to valka zase srovna. Neni to poprve, co lidi zacali blbnout z rozezranosti. Kdyz tak obcas zajedu do Nemec a vidim zacinajici no-go zony, posprejovane pamatky a propriprchlenecke billboardy sorosovych neziskovek, tak si tak rikam, ze valka v Evrope nebude nijak vzdalena. A to jsou Nemci nejakou tu dekadu za Frantikama a Frantici zase nejakou dekadu za Skandinavii. My mame jedine stesti, ze jsme tak hospodarsky zaostali, ze se do nasich koniren nehrnou ani Iracane z tureckych uteceneckych taboru. Kdyby to tu klausovska mafie nerozkradla, mohli jsme uz mit stejne problemy, jako Reich a nasi milovani milenialove mohli narazit na smutnou realitu, ze jejich neziskovkovou praci humanitarniho zamereni dostal Ubumba z Keni a oni muzou leda tak zaskladnovat Tesco na part time job.
    Zatim k tomu jeste nedoslo, ale to je jen otazka casu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017