Kolik stojí rodinu veřejná doprava ve Zlínském kraji? - zpět na článek

Počet komentářů: 120

  1. Stačilo by třeba vyhrát volby a problém vyřešit. Moc lidí problém takového druhu obvykle nebere. To by snad hlasovali nohama. Leda snad, že by jim vadilo i něco jiného.

    1. Myslím, že Vaše otázka je už vyřešena.

      Minulá krajská vláda ČSSD+KSČ+Zemanovci v zásadě prodlužovali status quo=vyháněli cestující. Žádný integrovaný dopravní systém, žádný tlak na dopravce (ČD), aby přestali nasazovat prehistorické soupravy, žádné navazování spojů.

      A názor voličů? Partaj jejíž zástupce řídil dopravu (KSČ) ztratila víc než 50%. Partaj která dopravu ovlivňovala jako dominantní koaliční krajská vláda (ČSSD) ztratila cca 2/5.
      https://volby.cz/pls/kz2016/kz21?xjazyk=CZ&xdatum=20161007&xkraj=12

      1. V blogu chybí detaily tak posílám

        – popis současného (tragického) stavu- prehistorický interiér i vlak http://www.fotodoprava.com/460_foto5.htm, a řešení cca za 3 roky https://en.wikipedia.org/wiki/Alstom_Coradia_LINT.

        – řešení jak odstranit vendor lock ČD (konečně někomu přišlo normální, že se líp vybírá, když oslovím víc dodavatelů=výsledek Arriva)

        – udržet náklady na uzdě -(prý) vysoká pálka za provoz regiosharků, protože dotační podmínky na pořízení regiosharků nedávají krajům možnost volby (=tuhle chybu udělala koalice ČSSD/ODS).

        https://zdopravy.cz/zlinsky-kraj-pred-zeleznicni-revoluci-jak-se-ma-promenit-provoz-od-pristiho-prosince-20972/ https://zdopravy.cz/nastup-arrivy-do-zlinskeho-kraje-se-odklada-zastupitele-material-posunuli-21009/#comments

        A zdůvodnění proč se navrhuje revoluce v dopravě ve Zlínském kraji https://zlin.rozhlas.cz/soukrome-vlaky-misto-ceskych-drah-a-300-milionu-navic-pro-zeleznici-zastupitele-7719972

  2. Miluju tyhle nářky, kdy se zadek z auta přenese k PC, aby jeho majitel vyplodil, kolik stojí veřejná doprava a jak strašně moc na ni doplácí. Takže milí zlatí, veřejná doprava stojí naprostý pakatel proti tomu, kolik nás všechny stojí individuální automobilová doprava, a to i když člověk vůbec nejezdí. Když to všechno shrneme, tak státní přerozdělování související s automobilismem je srovnatelné s rozpočtem celého důchodového systému. Chce to trochu vystrčit hlavu z pr****, abyste se k tomuto údaji dopočítali, ale tak to prostě je. Automobilismus je státem zřízená sociální služba, daleko víc socialistická než celá veřejná doprava. Automobilismus primárně považuji nikoli za přepravní systém, ale převládající politické uspořádání. Je to forma komunismu. Jestli někdy auto mělo být symbolem svobody, tak dnes se svobodným stane ten, kdo svůj život dokáže alespoň částečně odpoutat od každodenní závislosti na autech. A pro zdejší mistry ještě dvě krátné informace – na kole nejezdím a veřejnou dopravu neobhajuji – sám bych byl radši, aby doprava byla komplet v soukromých rukou, stejně jako třeba potraviny a jídlo.

    1. Technická – můžete svá tvrzení jakkoliv dokázat? Děkuji.

      1. Můžu, ale nyní to dělat nebudu.

        1. A kdy tedy?

          1. Super článek,dík

      2. On má asi pán na mysli ten nový argument, že do automobilismu se musí započítat i cena údržby silnic a cena zastavěné plochy a zdravotní dopady a tak dále.

        1. A dopady toho, že s novejma možnostma dopravy se spolunastartovala průmyslová revoluce a ve vyspělém světě tak skutečně skončil středověk, což zapříčinilo zněkolikanásobení populace, dramatický zlepšení životní úrovně i délky dožití atd. atp., to chce vyčíslit jak? Ty kecy tady trolí už dekádu a zatím nepřelezl stádium, kdy z něj mají všichni prdel :)

          Já se teda fakt na úroveň kozomrdů s velbloudama (u nás teda hlavně koňma) vracet nehodlám, děkuju pěkně…

          1. Já to říkám také tak. Všichni chtějí bůhvíjaké kokotiny z Číny, jíst chtějí biobrambory a bioblbiny z free a fairtrade farem z Afriky a Jižní Ameriky a chtějí to dotáhnout až domů, protože mají moc velkou uhlíkovou stopu. Tahače jsou fuj, chtějí místo jedné 40 tunové soupravy 12 dodávek místo jedné soupravy. A tohle všechno ideálně za cizí peníze.

            1. Hele ale běda jak ti ta dodáfka zaparkuje kolem na chodníku, už jsou u tebe buzeranti. Lidi jsou na palici, všechno až do postele nejpozděj včera, ale kurva ani to v těch starejch uličkách stavěnejch desítky a stovky let zpátky není kama dovézt.

              1. Copak chodník, to je jeste v pohode, na 5 min. se to neposere.
                Ale když mi dementní vohnout s dodávkou rozryl trávník na plácku pře domem, proříznul jsem mu pneumatiku. Předzahrádku mám řádně označenou cedulí jako kráva „Soukromý Pozemek“. Čekal jsem tam na vysvětlení skoro půl hodiny. Hrozné.

                1. A je snad nejaky duvod kazdy soukromy pozemek, ktery zjevne nevypada jako vozovka, oznacovat ceduli? Budeme zit mezi cedulemi? Nebo narizuje to nektery z tech tisicu zakonu snad?

                  1. Ano, ten důvod je právě to parkování. Nevím kde se v lidech vzal pocit, že můžou auto postavit kamkoliv a zabrat kdykoliv 10m2 místa. Já také nejsem příznivcem cedulek, natož plotů. Sousedi to řešili různě, ploty, kameny, kolíky… Výsledek je značně nesourodé místo.

                    1. (Zdaleka nejen) v této zemi existuje dlouhodobá tradice a tichá dohoda, že kdekoli, kde není parkování výslovně zakázáno, nebo kam není vjezd nějak technicky omezen, může parkovat kdokoli kdykoli. Vlastníci takových pozemků tuto službu (jež je stojí jen zcela zanedbatelné náklady) poskytují tak nějak z dobré vůle, s tím, že sami totéž využijí na dovolené někde jinde/někdy jindy/u někoho jiného.

                      Odtud ten pocit, a proto je zcela správný. Vždy to tak fungovalo (před existencí automobilů se přesně týmž způsobem parkovávaly různé bryčky a jiné kočáry), a já jen doufám, že to tak bude fungovat i nadále, přinejmenším tak dlouho, dokud se neodeberu do penálu.

                    2. Pri jednom honu, ktery byl v dobe, kdyz jsem byl v Brne, si kolegove zaparkovali sva auta na moji louce, aniz by mi to racili nejak predem sdelit, nebo se treba optat. Pritom jak je znam, tak pres jejich louky se jezdit nesmi. Vysledkem jsou doted viditelne koleje, ktere se budou muset zcela zbytecne najare srovnat. Samozrejme spolek dokopu, at si to da doporadku sam. Vyhodou budiz to, ze vim, kdo to byl.

                      Rozhodne nemam ve zvyku poskozovat neci majetek a taktez ocekavam, ze bude takto cineno me. Neni problem v pouziti pozemku, alebrz ve faktu, ze malokdo se zajima o to, aby to po jeho odjezdu vypadalo, jakoby tam nikdy nebyl. Ja jsem stary zalesak a tak, jako jsem vzdy i kazde hovno zakopal, tak si davam pozor, abych nenechaval po sobe stopy na cizim.

                      Vzhledem ke zkusenostem, ktere, a to zejmena s Cechy, mam, rozhodne nechci, aby mi nekdo odkladal nejaky svuj bordel na moje pozemky.

                    3. Ten pocit není zcela správný. Na dohodu musí být minimálně dva, a nikdy jsem o něčem podobném neslyšel. Stejně tak není relevantní tvrzení, že když to tak bylo vždy, tak je to správně. A ty doby na které odkazujete, bylo v nich vůbec povolenou osobní vlastnictví? Přijde mi spíš, že je to pozůstatek z dob komunismu, kdy „všechno bylo všech“. Proto se lidi neštítí poničit cizí majetek. Navíc já na svém pozemku parkování nepovoluji, a to dávám na vedomí cedulí „Prosím neparkujte, soukromý pozemek“. Tím jsou pravdila hry jasně daná.
                      Přijíždějící řidič proto může, ale také nemusí daná pravidla respektovat. V případě že se rozhodne pro to druhé, nemůže ale očekávat nic jiného než potíže.

                    4. Ne, ta tichá dohoda je opravdu mnohem starší, a platila dávno před bolševikem. Lze ověřit např. srovnáním v literatuře, jak a kde a s jakou samozřejmostí parkoval Tygr pana Boška, Hanzelka se Zikmundem, a mnozí další.

                      Je-li tam ovšem taková cedule, pak samozřejmě není co řešit, a parkování tam naprosto nepřipadá v úvahu. Resp. parkuje-li tam někdo*, je nutně bezohledný hulvát, a zasloužil by pár po hubě.
                      ___
                      * Aniž by se s Vámi zkusil domluvit, že se nalézá v krajní nouzi, protože — dejme tomu třeba — se mu to auto rozbilo, široko daleko kdekoli jinde by bylo to parkování ještě horší, a nechá je tam jen tak dlouho, než přijede plaťák. Nebo tak něco.

                2. To jste taky pěknej kretén.

                3. To: Aris
                  Jezdim s dodavkou, kdyz vezu nekomu cokoliv, nebo kdyz jedu kamkoliv nalozit, mjsi si zabezpecit vhodny misto na zaparkovani 8mi metrovyho auta. Stejne jako nekoho na nalozeni pripadne slozeni nakladu. Uz nekolikrat jsem odjel od zakaznika bez nakladu, ja jsem placeny za prepravu a ne za hledani mista k parkovani, nedejboze za manipulaci s nakladem.

      3. Jo, z vybranejch v průměru cca 120 miliard se zpátky do silniční infrastruktury (včetně údržby) dává asi tak půlka, zbytek jde zase znova na stavbu a údržbu socky, vodní dopravu (ehm) a zyklouny, to tak může dokázat, trotl :D

    2. Na tenhle komunistický blábol a odmítnutí jej podpořit fakty (jak typické pro jedince vašeho ražení) odpovím tímto: https://krabice.wordpress.com/2017/09/14/fakta-dotuje-stat-auta-nebo-auta-stat-aneb-kdo-plati-blanku%CB%9D/.
      Až mi stát zajistí rychlou a pohodlnou dopravu z místa, kde bydlím, do místa, kde pracuju (vzdálenost cca 50 km) bez přestupů za cenu a čas srovnatelný nebo nižší, než mne stojí provoz auta mezi těmito místy, pak milerád začnu jezdit veřejnou dopravou. Do té doby finger, milý Pirathe, já mám silnice předplaceny.

      1. CzechDave: Ještě jste zapomněl na DPH z prodeje automobilů a jejich částí a DPH z oprav automobilů, dále zásadní vliv na umělou zaměstnanost. Ve výsledku je silniční doprava pro stát požehnáním, kdyby lidi a firmy nějakým zázrakem masivně snížili silniční dopravu a vrátili se k železnici jako to bylo před 100 lety, bylo by to pro stát horší.

    3. Ano, necht je hospodareni s mym autem plne v mych soukromych rukou. Ja vedel, ze se shodneme. Podotykam, ze vubec netrvam na udrzbe silnic, ani asfaltu. Klidne se mohou silnice vratit do 16. stoleti s tim, ze nebudu statu platit DPH na aute, ani palivu a taktez dan spotrebni, plus povinne ruceni a STK.

      Ja do toho jdu. Kdy zacneme?

  3. Ale aspoň na zlínsku už pár let mají klimatizované autobusy. To jsem zíral. Protože na vyprahlé stepní jižní moravě si o tom jen můžeme nechat zdát. A ještě máme dražší předplatné kupóny než pražáci.

  4. Mrdám ti Zlínskej kraj do ucha pizdo, ale CO ŘÍKÁTE NA hodiny na ministerstvu dopravy, prej tikají takto: „TIK, TAK, ŤOK“ odvolá ho Babiš nebo ho neodvolá? Já si myslím, že ne.
    Nejvíc se mi líbí ten kec, jak tu firmu nemůžou vyhodit dřív než se to posere, že to byla stará smlouva. Dopiče ale když se nabídli japonci že to postaví, tak né, honem se udělalo konzorcium, aby penízky tekli těm správným kapsičkám než do japonska. Kurva tahle planeta by měla být zbavena lidí kurva už.

    1. Tok za rok 2018 postavil 4 km dalnic. Nemuzeme mu uprit jeho zasluhy.

      1. Ale to přece ne. Já dnes slyšel Bábu jak povídal, že se musí započítat i opravené km D1, které se musely přece dělat „úplně vod znova“ :))
        BTW: celkem by mě zajímalo čím Ťok šéfa drží za kouli…

        1. A můžou si to znova vopakovat, několik těch jejich slavnejch novejch úseků už se vlní jak moře…

        2. Baba tam nechce pustit nekoho jinyho a nema lepsiho. Je to takovy dost blbej duvod, proc byt ministrem, ale je to tak :D Ja se spis divim, ze pri takovy konstalaci tam leze =)

      2. Zas jako vopatrne… Musi naredit svuj megavykon, kdy z 31.12.2015 na 1.1.2016 poridil za jedinou noc otevrit pres 400km novejch dalnic. Takhle ne soudruzi, to bysme ty normy pokurvili moc, musime zvolnit, prumer trosku stahnout….

  5. Je to sice hezké rétorické cvičení, nicméně poněkud pomíjející základní premisu, že kdyby těchto výdajů nebylo, nikdo by se jaksi nikam nedostal.

    1. Převážná většina tak nákladnejch staveb jako železnice byla v počátku soukromá v mnoha zemích světa.

      1. A stát jim to pak sebral, když zjistil, že se tak dají dobře vozit vojáčci.

  6. Takhle plkat umí každý, představit realistické řešení jak se budou bez státem organizované a dotované veřejné dopravy dostávat do školy, do práce, do obchodu a k doktorovi lidé kteří řídit nemohou anebo nemají na auto finance, prakticky nikdo.

    Z veřejné dopravy plyne užitek alespoň nějaký, nesmí se zapomínat na obnovitelné zdroje, které stojí jednu rodinu 10 000 Kč ročně ze státního rozpočtu a 1500-5000 Kč na faktuře a užitek z toho není vůbec žádný. Dále tu máme dotace na biopaliva, což je asi 2000 Kč ročně na rodinu, opět bez užitku. A mnoho dalšího.

    1. Právě. To že se podříznou autobusy, to je hned vidět, to se dá udělat snadno a bez investic a beztak to v lokálním měřítku nemá žádný rejžovací potenciál. Ale pak tu jsou ty různé energetické dotace a platby a proti tomu nikdo seriózně nepodnikne nic.

    2. Já jsem za veřejnou dopravu v podstatě rád. Využívám ji sice jednou za uherák, ale přeci jen je díky ní na silnicích alespoň trochu k hnutí. Kdyby všichni z vlaků a busů přesedli do aut, nedostaneme se nikdo nikam. A že ji nedobrovolně dotuju? Vadí mi to rozhodně míň, než že dotuju fotovoltaiku, větráky, smradlavou žlutou sračku jménem řepka a další hovadiny.

      1. Já jsem v hromadné dopravě pracoval a i když pro ní nemám využití, je moc dobře že ji tu máme. On každý nemá zdravotní stav na řízení. Což jsem považoval za diskriminaci už kdysi. A když se rozbije samohyb, tak je lepší přijet déle, než se táhnout do práce a k doktorovi pěšky.

        1. A nejde jen o zdravotní stav, někdy je to prostě výhodnější. Např. často jezdím do Olomouce. Autem trvá cesta z Prahy cca 3 hodiny, tedy pokud se nic na D1 nepokazí. Takže jen na cestě tam a zpátky to mám 6 hodin času, který jsem mohl použít na práci pro sebe. Když jedu Leo expresem, cesta trvá asi 2:10, a na 99% se s tím dá počítat. Ve vagonu je wi-fi, takže můžu po cestě pracovat, a doma můžu už jen odpočívat. To je bonus, za který bych si i připlatil. Jenže jízda vlakem vychází i tak o dost levněji. Za zpáteční jízdenku dám 480kč, zatímco jen na benzínu by mne to stálo 1400kč. Pokud započtu celkové náklady na provoz mého auta, částka se blíží 3000 kč. Když to jde, proč bych neušetřil čas a peníze?

          1. Praha Těšín potažmo Ostrava zásadně vlakem, pokud to není rodinná akce s pojížďkami po okolí a spoustou krámů nebo služební cesta s nutností auta pro pojížďky a převoz vercajku.

  7. A vite, kolik ja ateista prispivam na nas kostel? A vite, kolik prispivam divadlum, aby hrali umeni, kteremu nerozumim? A vite…

  8. Ne že by dotace do dopravy nebyly pitomost. Nicméně úplně stejná pitomost je tento článek. Kraj nevybírá žádnou „daň na dopravu“, ale jeho rozpočet je plně v rámci všudepřítomného přerozdělování a systému s minimální adresností čehokoli, ve kterém ani náznakem všichni neodvádějí srovnatelné částky. Takže už základní bod: „Sousede, tvoje rodina platí ročně xy na dopravu, organizovanou krajem“ na základě (odhaduji, v článku se to autor neobtěžoval rozvést) vydělení nákladů počtem obyvatel kraje je totální nesmysl.

    Dobrá rada na závěr: idioty, přisáté na státní cecek, nemají Svobdoní šanci oslovit. Tak by možná mohli zkusit nedělat prostřednictvím takto zjednodušených článků idioty z té přemýšející části obyvatel, u které pořád nějakou šanci mají.

    1. V článku hlavně chybí hodně.

      Například zapoměl na PARKOVÁNÍ. Když jedu do centra (i menšího) okresního města ve Zlínském kraji, tak nemá smysl plánovat že do 10 minut zaparkuji v docházkové vzdálenosti, zatímco vlak/MHD jezdí tak, že vesměs stihnu včas dorazit na schůzku, aniž bych musel plánovat spoustu minut jako vatu na stání v koloně/hledání parkování.

      Taky zapomíná na to, že kšeft musí být 2 – autor řeší pouze pohled kupujícího (kraje) a zapomíná na dodavatele. I kdyby SOUČASNÍ politici nic neměli, tak přesto by za vlakovou hromadnou dopravu se platilo víc. Protože ČD zdražili.

      viz zdopravy . cz/anketa-je-wifi-ve-vlacich-nutnost-zastupitelstvo-zlinskeho-kraje-resilo-75-haleru-21782/ – je tam obrázek s konkrétními nabídkami. Pozor, ale chybí tzv. soubor D (trať Kojetín-ValMez-Rožnov p.R.), kde je zdá se je zdražení ze všeho nejbrutálnější (protože ČD „vydírají“, neboť před několika lety na pořízení vlaků RegioShark dostali dotaci protože krajští politici ODS/ČSSD souhlasili – a podmínkou dotace je že vlak bude provozován. A ČD teďka šroubuje cenu že bude vlaky PROVOZOVAT, protože vratku dotace by asi platil krajský úřad. A proto krajský dopravní inženýr/radní Botek z KDU hledá někoho levnějšího. Detaily jsou v dalších článcích např. na webu zdopravy

      3. A navíc vlaky v některých částech krajech by vozili vzduch, protože PŘEDCHOZÍM vládnoucím politikům (hlavně KSČ/ČSSD) se podařilo vyhnat cestující z vlaků.

  9. Bohuzel je to tak. Verejna doprava je neefektivni, neprakticka a draha. Jenze je pravda, ze bez ni by bylo na silnicich jeste hur, zvlast ve mestech. Jak to ale udelat lepe?

    1. Veřejná doprava je naprosto v pořádku, žádoucí a smysluplná. Jen je třeba, aby ji nezajišťoval státní monopol, nýbrž soukromé, vzájemně si konkurující společnosti.

      1. Zde záleží na míře altruismu. Soukromé a navzájem si konkurující společnosti se budou snažit maximalizovat svůj zisk. Těm bude krajcvajc po tom, že se babička z Černé pod Bruchom nedostane k lékaři.

        1. Kdyby to bylo o nějakejch babkách s nákupem a doktorem, co vo tom furt všichni žvaní, tak na kraji koupí pár sedačkovejch dodávek a vozí je v dohodnutej čas na zavolání řidič na kraji zaměstnanej. Navíc nákup dneska obstarají Rohlíky a jiný teska s dodáním, maximálně si holt zaplatí něco za dopravu, šak ten bus ale taky nevozí zadarmo.

          Situace kdy někde jezdí autobusy přervaný a jinde vozí lokálka vzduch, i když jezdí tak asi třikrát za den a i v nádražní boudě je zima jak v Rusku, myslím celkem jasně ukazuje, kde je problém. Nejsem zase tak starej, no zkušenosti napříč republikou v tomdle mám, že bych mohl vyprávět. Když by klesla daňová zátěž vo deset procent, nemuset todle platit, tak si s klidem zavolám ubera, až bych zase někde uvíz v nějaké řiti. Jenže i ten uber je div ne zakázanej, protože nenažranýmu režimu dělá konkurenci :D

          Že jsou zácpy je dáno kretenismem kriplů u koryt, kteří místo aby pojali to, že aut bude už jenom přibejvat, tak nějak za fakt, tak budou za jejich vlastní prachy všechny buzerovat a záměrně zdržovat a jinak se snažit z auta vyštvat, místo aby došlo k příslušnýmu zkapacitnění tahů a stavbě nových, a to jak okružních, tak příčných. Parkoviště dtto. Podíl samozřejmě mají i zelení mozci ze ziskovek a NIMBY (neboli Dagegen generazion). A když už se něco stavět začne, zpravidla je to stejně akorát průser a korupce, viz D1, sme si z toho dělali prdel že to tak bude a ve výsledku už jsou některý úseky skutečně zralý po otevření zase na rekonstrukci. Oficiálně je samozřejmě všechno v pořádku, ale na autě to poznám (a když vedlejedoucí dodáfka co je na tom eště hůř viditelně poskakuje jak čamrda…), takže tomu dávám rok, maximálně dva, až se ukáže, co to je za průser. Ten čurák už na miniserstvu nebude, takže si to vyžere někdo po něm, jako obvykle.

          1. Já jsem nepobral, co tím chceš říct.

          2. Hele, nerad ti beru iluse, ale u nas v prdelakove jezdi detskej autobusek. Vejde tam tusim 25 deti, je to neco mezi megadodavkou a autobusem, prej stal 3,5 mice. Neumis si predstavit, jakej horror je sestavit jen blbej fahrplan, aby to ty sviste umelo rano svizt z prdeli a odpoledne (kazda trida konci jinak plus decka maji druziny a zajmove krouzky) zase rozvozit po prdelich. 14 dni se to ladilo.

            Neumim si predstavit, ze by tohle resila nejaka spadova obec, nebo soukroma firma coby zcela asynchronni a nahodny proces podle toho, ktera babka kdy potrebuje kam jet. Statni autobus u nas jezdi rano do Susice a pozdni odpo zpatky. Pouze v pracovni dny, samozrejme. Bus je vetsinou tak z 1/4 naplnenej.

            1. Jo, já zažil odjakživa stejnej model.
              Po těch novohradských prdelích kde jsem vyrostl ty pokusy s dodávkama končily hodně rychle – a že jich v rámci obcí pár pamatuju.

            2. Babka si to domluví podle stanovenejch podmínek x hodin/dní/whatever předem. Nevidím problém. I řidičů Bčka je krapet víc jak autobusáků, už i DP některejch měst zjistily, že není třeba vozit pět drutěváků autobusem pro 100 lidí a mají tu službu přesně takle.

              Jinak v rámci inflace spousta těch doochodců, kterejm skokově vzrostlo dožití o 10-15 let a kteří už jsou třeba třetinu života v doochodě, si vybrala všechno do systému zaplacený někdy do konce 90. let, takže asi tak. Fakt si nejsem jistej, proč by jim těch stále míň ekonomicky skutečně aktivních (tzn. ne úředníci, ne cucáci dotací apod.) mělo platit kompletně celý živobytí a eště pro ně vést vlastní autobusovou linku, pokud se zatvrzele nechtějí přestěhovat, příbuzenstvo se nepostará atd.

              Největší černá díra rozpočtu je totiž právě důchodovej systém a ta část zdravotnictví, která drží při životě tydle důchodce. Právě tendle model kdy se musíme vo starý „postarat“ znamená, že si všichni rozmrdali rodiny, protože vo co de, stád se postará, a režim už todle přestává být schopen ufinancovat. Zatím bere na straně těch ekonomicky aktivních, takže se spirála roztáčí stále víc.

              Jenže až se to nakonec odstředivou silou celý rozletí na kousky a režim padne na držku a přestanou důchody chodit, tak je to dožene a tady ti důchodci pak pomřou ve velkým najednou. Nikdo do toho systému nechce šáhnout, protože to je „nepopulární“, však až dojde k libovolnýmu SHTF scénáři, tak se to vyřeší samo a nikdo nebude za nic moct, že? Todle je teprve opravdový svinstvo.

              1. Ono s tím důchodovým systémem ani nic dělat nejde. V podstatě existují tyto cesty
                a, zvýšit pojistné
                b, zvýšit věk odchodu do důchodu
                c, snížit důchody
                d, sehnat další lidi, kteří budou důchodového systému přispívat.
                A, je blbost, to pojistné už je dneska sakra vysoké. B, se dá udělat těžko. Zvlášť když si představím, jaká hysterie se strhla, když by lidi měli chodit do důchodu v 70 (v roce 2065 :-D) C, nikdo neudělá no a u D je problém, kde ty lidi vzít.

                1. Jízda na tygru.

                2. Ale jo, v principu by se nějaká řešení našla, a problém mají spíše politický než technický.

                  Jedna možná cesta je postupně rok od roku to šílené Bismarckovo ponzi omezovat, tak, že postupně každým rokem budou státní důchody nižší a nižší, právě pro ty, kdo tuto informaci měli alespoň po část svého aktivního věku, a tedy se mohli aspoň zčásti zabezpečit sami. To by byla cesta velmi plausibilní; ale je to na několik desítek let, což je samozřejmě v demokracii naprosto neřešitelný problém, protože po příštích volbách bude všechno jinak.

                  Další možnost je zrušit důchody jednorázově a každému zároveň vyplatit jednorázovou náhradu v adekvátní výši — odpovídající jeho aktuálnímu nároku na důchod, zbývající délce aktivního věku, atd. —, s níž si může dělat, co jen za vhodné uzná. Samozřejmě, aby toto stát mohl udělat, musel by získat velmi těžké peníze; kolega JJ tvrdí, že by to bylo možné v případě zásadní a rozsáhlé privatisace naprosté většiny současného státního majetku.

                  Já o tom mám jisté pochybnosti; ale pokud to je pravda, pak by to samozřejmě byla varianta naprosto optimální a prakticky dokonalá, s vedlejším bonusem velmi výrazného oslabení státní moci.

                  Což je ovšem z principu věci v demokracii taky politicky neprůchodné, takže… :/

                  1. @ocs 19:38:
                    Tedy se shodneme v tom, že na obzoru žádné řešení není a nebude. Ostatně, jsem přesvědčený, že kdybyste přišel s politickým programem typu „zruším důchody a stát vás bude okrádat méně na daních“, vyděsíte spoluobčany více, než kdybyste tvrdil, že odstartujete nukleární apokalypsu. V ultrakonzervativních Čechách nikdy nikdo starobní důchody rušit nebude.

                    PS: dojde samozřejmě k regulaci – ostatně, vznikne-li nárok na starobní důchod okolo 75 let věku pojištěnce, problém přestane být palčivý

                    PPS: z pohledu státního se mi jeví jako ideální plán podpora kuřáků a alkoholiků – odvádí obrovské peníze do rozpočtu už na spotřební dani a DPH a poklidně zemřou okolo šedesátky, aniž by zatěžovali státní záchrannou síť. Tyhle programy na dlouhověkost, kdy se blbnou organismy seniorů kloubními preparáty a vitamíny jsou z pohledu ministra financí jen pro zlost.

                    1. Ad Childeater:
                      Podpora kuřáků je nyní realisována tak fikaně, že díky vyhánění před restaurační zařízení i v tomto nečase si mohou vybrat, zda zemřou na rakovinu či zápal plic.

                  2. S JJ jsem o tom mluvil v létě a pokud jsem ho dobře pochopil, tak on byl pro privatizaci (tedy on samozřejmě pro privatiSaci) postupnou, protože kdyby se všechen státní majetek vrhl na trh najednou, mělo by to zásadní dopad na ceny, včetně cen majetků, které lidé drží nyní.

                    Mně se ten jeho nápad docela líbí, český stát má opravdu majetku nemravně mnoho. Navíc je to zajímavé tím prvkem „odváděli jste státu, tak teď dostanete z toho, co jste odváděli a ne z toho, co teď odvádějí jiní“. Ale vidím tam jeden potenciální problém – a to sice kdo by asi od českého státu kupoval. Privatizovat český státní majetek do rukou subjektů, ovládaných v lepším případě německou, v horším pak čínskou vládou mi nepřijde jako nějaké zvláštní terno.

          3. Behemot: Teoretické výmysly nemají cenu, Über a Rohlík jsou mimo velká města a okolí sci-fi, Jednota dávno zkrachovala a kdyby pošta a autobusy nebyly dotované, pak by tam nejezdily ani ty. Místní dopravci zajistí bez problémů dotovaný mikrobus pro 14 osob, v mnoha vesnicích už ho mají.

            Problém v dopravě je především v dementech na krajích, kteří dlouhé roky nedokázali sestavit solidní jízdní řád, ale pomalu se to začíná zlepšovat.

        2. Zatímco konkurence se postará o to, aby ta maximalizace zisku zůstala na reálně dosažitelném minimu a nepřesáhla je — jak se reálně děje v současné situaci, kdy to financuje státní mafie z nakradených peněz, z nichž jim větší část navíc uvízne za nehty.

          1. To sa moze stat – a ako Dachsmeiter naznacuje deje sa to na popularnych linkach. Pochybujem ze by k nejakej sialenej konkurencii doslo na lokalkach, ci uz zeleznicnych alebo autobusovych. Tam by boli v podstate len dve moznosti – velmi draha verejne doprava alebo nijaka. Konieckoncov, krasnych prikladov by sa naslo hafo tuto v Kanade. Pravda, tu nejde o vlaky, ale o lietadla. Letenky do nejakych prdeli na severe kde sa inak bud neda dostat alebo to trva dlho su drahsie ako letenky do Azie. Dokonca som zazil aj pripad ked moja economy class letenka do Yellowknife bola za cenu za aku sa dala kupit business class letenka do Pariza.

          2. To mě nezajímá, to je jasné, že je to takto.
            Ostatně, sám jste podotkl, že míra nakradených státních peněz je nepodstatná v debatě o např. občanských svobodách.
            Zajímá mě, protože mám jistou míru sociálního cítění, jak se postarat o staré, nemocné, studenty atd. prostě nízkopříjmové, kteří hromadnou dopravu potřebují a využívají? Ideálně samozřejmě na dobrovolné bázi. Pokud Vám jakékoli státní peníze smrdí zlodějinou, žijete ve špatném světě, c’est la vie.
            Já tvrdím, že určitá míra altruismu je nezbytná.

            1. Určitá míra altruismu spočívá v charitě, a je zcela zásadně odlišná od státního vyděračského systému — naopak, ten ji právě zásadně omezuje a ničí.

              Doporučuji nastudovat např. řadu excelentních historických studií pana Hynka Řiháka, např. (a zdaleka nejen!) od této kapitoly dále.

              1. Já chápu, co mi chcete říci, a pana Řiháka jsem kdysi i četl, děkuji. Dokonce jsem přesvědčený, že dobrovolná charita je násobně účinnější, než peníze státně ukradené, rozmělněné, podojené a pošpiněné pak následně neadresně znovu vydané pro blaho potřebných.

                Vy jste o několik levelů dále a výše.

                Já vám tvrdím, že zrušení monopolu státní hromadné veřejné dopravy by byl za daných okolností nesmírně ohavný čin, který by spoustu potřebných zbavil dopravního prostředku.

            2. Hlavne – v systemu, kde ti stari leta makali a krmili stat danemi, tezko jim najednou rict „hele sorac, odtedka nastupuje tvrdej kapik, takze se k dochtorovi proste dohrabete jedine stopem, protoze zadna firma sem jezdit nechce a nebude, ty se perou o Praha-Brno“.

              Jo, kdyby v zivote neplatili dane a vsechno si setrili, tak by treba davno v ramci nejake komunity vytvorili treba hasicsko-dopravni spolek, kterej by ekonomicky byl schopen se udrzet. Ostatne zrovna tady u nas, kdyz se dela nejaka mistni schuze hasicu, pozarniku, ples, fotbalove utkani, nebo jina chlastacka, tak lidi rozvazi hasicskym autem. Podobne, kdyz byl v rijnu detskej autobusek mesic v oprave (po tydnu zajizdeni noveho busiku mu vyhorela elektrika), tak deti svazeli do skoly mistni hasici.

              1. Český důchodový systém se dostane do deficitu v roce 2030 (Husákovy děti) a do roku 2050 se počet důchodců zvýší na dvojnásobek oproti dnešku a bez zásadní reformy zkolabuje.

                Tou dobou bychom měli celosvětově 2. nejvyšší náklady na důchody za Japonskem.

                Takže on ten okamžik „soráč, sice jste si platili sociální ale nedostanete nic“ nakonec přijde. Akorát že tohle se ví od roku nejméně 1995, v mainstreamu 2011, a moudří lidé v produktivním věku s tím počítají.

                1. Ta zásadní reforma je jednoduchá jako facka a bude podle potřeby aplikovaná. Prostě bude postupně rušeno zastropování věku pro starobní důchod. Pokud bude hranice okolo 75let, bude zreformováno.

      2. No jo ocs, jen si nejsem jist jak to bude vycházet v těch prdelákovech, kde dávají lišky dobrou noc a občan stále jeví ochotu jezdit do zaměstnání, školy, na nákupy či jen tak někam MHD.
        Obávám se, že ani dotovaná cena není konkurenceschopná, onehdy jsem jel několikrát s dětmi vlakem či autobusem trasy 20-120 km, a po každé to oproti autu bylo šul nul když srovnám i TCO, pokud jen benzín, pneu, údržby a najeté km, neb auto potřebuji tak jako tak a to dokonce v počtu 2ks na rodinu, tak je to drahý špás.
        Např. zpáteční lístek na vlak pro 2 dospělé a 2 děti (1 platící) do 17km vzdáleného města stál přes 120 Kč.
        2 x 17km x 4 Kč = 136 Kč by to stálo autem.
        Doba cesty od dveří ke dveřím 50 min.
        Autem 15 min.
        Nebo legendární výlet na chalupu do Jeseníků, 4:40 min vlakem včetně dopravy na kole na a z banhofu.
        Cena 280 Kč bo nějaká víkendová akce, s koly 380 Kč. Nebýt kol, tak pěškobusem 5:30 nebo další náklady na bus na a z nádru.
        Autem 1:40 za 480 Kč.
        Kolik by to stálo nedotované netuším.
        Ale na trati Ostrava Praha mě dotované ČD ždímaly desítky let, než přišel Jančura a Leoš a ceny spadly na ±300 Kč. Už jsem jel i za 99Kč s Leošem a za dvě kila s Jančurou a za 3 kila Pindolinem.
        Ovšem ne všechny tratě jsou tak atraktivní bych řekl…
        Dokážu si představit školní minibusy, obecní minibusy, spolujízdy, ale plnou konkurenci třeba na trase Horní Lomná – Apple city (Jablunkov) – Werkstadt (Třinec) už asi nebude taková prdel.
        A Mosty u Jablunkova – Hrčava to bude rito snů…

        1. Já vnímám hromadnou veřejnou dopravu jako formu sociální dávky.

        2. No a díky rozřezání drah na x subjektů (SŽDC…) ve výsledku se ani nikdo nedopočte, kolik to všechno stojí. Udržovat stávající tratě může být levný, nebo taky extrémně drahý, to je hodně individuální. Stálá obnova vozovýho parku stojí velký miliardy každej rok a stejně se to lepší velice pomalu (a průměrný stáří je furt desítky let, protože čas pořád letí). Každopádně odhad reálné ceny dnešního polostádního systému, když by se to nedotovalo nijak, je, že by to veřejnou dopravou stálo tak dvoj až desetinásobek, záleží jak kde. To by na to většina lidí ani neměla :D

          1. Behem vanoc jela v bedne komedie s Murphym, zena na to chvili koukala a ja jsem zrovna zaregistroval scenu, kdy Murphy se procpal kamsi do Kongresu USA, aby si nahrabal. I prisla za nim jeho volicka s tim, ze nad skolkou jejiho ditete a domy mnoha lidi vedou draty VVN a ze se vypozorovalo, ze je tam vysoky vyskyt ruznych rakovin. A ze at s tim neco dela. I Murphy zapadl do jakehosi kongresoveho vyboru pro energii, kde toto tema nadnesl a hned prvni protiargument znel „jasne, udelame prekladku VVN. To bude stat ranec a tem mistnim to rozpocitame do distribuce elektriny. Myslis, ze budou radi?“ Celkem pekny pohled z druhe strany.

            1. No jenže todle celý stále menší hrstka lidí udržuje při životě. Mimo vylhaný a jiný virtuální ukazatele je Evropa stále více v prdeli, nekonkurenceschopná, závislá na východu surovinově, výrobou a stále víc i know-how. Už i ECB musela na chvilku zastavit rotačky. Veškerá slavná ekonomika jede na dluh, kdy se natiskne bůhví kolikrát víc, než o kolik desetinek % pak výkon ekonomiky „stoupne“. Hádám už sami zjistili, že jsou na hranici superinflace, kdy ať tisknou kolik chějí, nikde se to neprojeví. Nakonec to padne na držku velice drsně a všechny ty výdobytky moderní socialistické společnosti včetně právě diskutované dopravy vozící vzduch a celkově udržování (nejen) důchodců při životě bůhví kde najednou přestane existovat, protože to nebude mít kdo platit. Aktuálně se to nejspíš v soft verzi začalo pomalu dít na francouzským venkově.

              Drsnější SHTF scénáře se jen u nás dají čekat s oběťma ve stovkách tisíc. Ostatně značná část obětí na Ukrajině v místech, kde zcela selhalo zásobování a sociální systém, jsou s největší pravděpodobností tito. A je už – těm mrtvejm – asi celkem jedno, jestli zemřeli hladem, nebo jim pak pomohly některý bandy (rabující, provádějící čistky…jen snad že v druhým případě to možná měli rychlej a celkem bezbolestně).

          2. Díky rozpadu na správce infrastruktury a operátory je výsledek konečně jasný. Díky tomu máme na kolejích konkurenci např. v nákladní dopravě, že?
            Průměrné stáří železničního parku je vyšší jaksi z definice (odolnost, menší opotřebení, možnost GO v cca polovině celkové životnosti) a v desítkách let se pohybuje všude. Netřeba kupovat novou pikslu co 4 roky jako u silniční dopravy.
            Na údržbě mnoha tratí má zájem i stát kvůi vojáčkům. Ojé, to by bylo křiku, kdyby se na to vybzdil a na zajištění logistiky pro teritoriální obranu úplně rezignoval!

            1. Na porážku místní srandmády stačí dvě vochcávky. Když sem se koukal na tu logistiku, kdy k transportu jedné brigády o tisíc kilometrů dál je dle plánu potřeba tak polovina aktivního sboru, tak nevim co přesně si jako nalháváte. Po dráze stejně nikdo soudnej nepočítá, že to pojede, a nevim co by vlastně srandmáda měla chtít transportovat, dyž nic nemá :D

              Cargo je možná nějakou náhodou (s ohledem na to fungování) jakž-takž v zisku, zato ostatní subjekty hrabou dotace najednou hned z několika zdrojů. Krade se tam eště víc, jak přetím, protože do těch všech subjektů nikdo nevidí a co se tam děje, škoda mluvit.

      3. ocs: Není třeba znovu vymýšlet kolo, osvědčený model je sestavování jízdních řádů a vybírání jízdného státem kontrolovanou organizací a poptáváním jednotlivých jízdných výkonů u soukromých společností, viz ROPID.

        1. U soukromých společností, jo? Aby to vyhrála ta jediná správná a nejmíň na 20 let dopředu? Kde už jsem to jenom viděl…

          1. Behemot: Opak je pravdou, právě zproštění břímě organizačních záležitostí jako sestavování jízdních řádů, vybírání jízdného a dalších umožní snazší vznik konkurence.

            1. Konkurence když všechno vyhrají ČSD (český socialistický dráhy) na desítky let dopředu, i když jsou nejdražší ve vesmíru? Tak jo :o)

              1. Behemot: Kontrakt na deset let je samozřejmě nesystémový nesmysl. Naštěstí těch 10 let letos vypršelo

                https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-trase-brno-bohumin-bude-nove-jezdit-regiojet-uspela-i-arriva/1693577

                1. Jen pro poradek, 10 let vam prijde moc nebo malo?

                  1. montagna: Moc.

                    1. a na jak dlouho byste to videl? Z meho pohledu je problem spis v narychlo splacanych smlouvach a soutezich, takze dopravci nemaji dost casu na to poptat vozidla, a pak muze dochazet k takovemu slendrianu kdy mensi dopravci vyhraji vic soutezi nez kolik jsou schopni odjezdit, a pak to proste musi odjezdit CD, ktere jako jedine tu kapacitu maji a jsou tedy v luxusni vyjednavaci pozici.

                    2. montagna: Optimální délku neznám, nejsem odborník na dopravu, jakou hodnotu si představujete Vy?

                    3. Pod Haškem coby předsedou sdružení krajů žádná soutěž v na železnici neproběhla, ČD to dostaly automaticky a pak teprve některé kraje zjistily, že už nemají na autobusy. A bez komentáře je pak přerozdělování státních dotací, kdy 90% z celkové sumy dostal Jihomoravský kraj.

                    4. jak: vesmes proti 10letym kontraktum nic nemam, dle meho jde fakt spis o to, aby kraje mely tu smlouvu postavenou kvalitne a s dostatecnym predstihem, aby se dopravce mohl podle toho zaridit. Ted uz se v krajich soutezi smlouvy na provoz osobaku, nebo i rychliku objednavanych statem, ale nektere ty lhuty jsou podivne. Spis se ukazuje ze za cenu, za kterou to bylo bez souteze priklepavano CD, dokazou jini dopravci konkurovat lepsimi podminkami, respektive tedy stejnou sluzbu dodat levneji.

                    5. Aha, na zajištění vozidel (kde? na železnici to není jako u autíček) a financování provozu na 3 roky, to vám každá banka ráda zaúvěruje:)
                      Jedna věc jsou vlhké sny o neustálých soutěžích, druhá věc je ekonomická realita. Aby se vám takový projekt vyplatil, potřebujete kalkulovat s nějakou zajištěnou návratností, jinak je místo provozování vláčků lepší třeba vařit pivo nebo stavět soukromé školky. 10 let je tak akorát, sorry.

                    6. Pokud je to uzavřený hlavně rámcově, resp. s pohyblivou částí, snad. Za dekádu skoro přejdou dvě krize, kdy se o desítky procent mění potřeba dopravního výkonu, počty disponzibilních lidí a tomu odpovídající mzdy apod., na což takový zabetonovaný smlouvy nedokážou reagovat.

                    7. Pokud se bavíme o zajištění ZDO, tam by se poptávka přece měnit nijak neměla. Těžko někdo uzavře kontrakt a vezme úvěr/leasing na mašiny s tím, že mu kraj za dva roky řekne, aby půlku z nich postavil do kopřiv a splácel je z čeho chce. Pokud je poptávka v době konjunktury vyšší než potřeba zajistit ZDO, nikdo nikomu nebrání provozovat komerci na svoje riziko (Arriva to třeba teď dělá).

                    8. By mě teda mimochodem zajímalo, kdy se v době krizí mění o desítky procent potřeba dopravního výkonu v osobní dopravě. To naopak stoupá ochota lidí dojíždět za prací dál a déle.

                    9. Jenže ta práce není, takže sedí doma a moc nejezdí, protože na to nemají prachy. Nejezdí ani tolik za službama a zábavou, pže dtto, a nákupy dělají větší o to míň, opět tentýž důvod.

                      ZDO je otázka politické definice a samozřejmě tam poptávka po dopravě od ovčanů jistou nepatrnou roli hraje.

                    10. No nwm, v době krize začala spousta lidí dojíždět do Prahy třeba z Ústí nebo Pardubic, a právě vlakem.

                    11. podotek: O délce kontraktu a dalších podmínkách kontraktu se můžeme bavit. I kdyby to bylo 15 let tak to asi bude furt lepší, než ČD na věčné časy.

                2. No, potíž je, že vlak je docela drahá sranda a i když pořizovací cena dělá v TCO elektrické jednotky tak třetinu (zbytek je údržba a energie, tak abyste se vešel do rozumné ceny na ujetý km, musíte tu cenu rozpočítat v podstatě do celé životnosti vlaku (30 až 40 let*). Takže ty 10leté kontrakty jsou v podstatě nejkratší možné, aby do toho někdo šel.
                  Jinak souhlas, tendry je třeba vypisovat tak s 5letým předstihem.

                  1. icu: Je to tak. Ja jsem co se tohoto tyka trosku optimista, protoze na mnoha tratich je to poprve, co se ZDO takhle tendruje. Samozrejme, jsou tu veci k reseni jako sjednocene jizdne, vsechny ty opletacky s rezijkama a dalsi, ale za me po vstupu soukromych dopravcu skokove vzrostla kvalita cestovani vlakem, a nevidim duvod proc by konkurence i v krajich nemela prinest zlepseni.

                    1. (Tak ona ta kvalita cestovani spis vzrostla kvuli cerpani OP Doprava a dalsich, ale tim si ten hezky pribeh o konkurenci nebudeme kazit:)

                    2. Kde na Praha-Ostrava se cerpalo OP Doprava? Mimo uplnych marginalit?

                    3. My se bavíme výhradně o Pha-Ova? A co rekonstrukce a nákup vozů po celé síti?

                    4. Ja to tak pochopil, vzhledem k tomu ze jsem psal „po vytvoreni konkurence“, ktera poprve zacala fungovat na trati Pha-Ova nekdy v roce 2012.
                      Dotace na nova vozidla jsou neco jineho a netykaji se trate Pha-Ova.

                    5. montagna: Klesly ceny, ale kvalita se nezvýšila. Na ukázkové trati Praha-Ostrava ČD jezdí s novou dálkovou soupravou, Jančura s ojetinou odněkud z Rakouska a Itálie a Leo se světovým unikátem příměstským vlakem provozovaným na nejdelší trase na světě.

                      Dále prudce poklesla přívětivost cestování, neboť na banální cestu do Ostravy se nutno objednávat jako na letadlo do Austrálie, ta tam je možnost jet dalším vlakem, když se třeba protáhne jednání.

                    6. jak: Už jste do té Ostravy někdy jel, nebo jel někdy někam vůbec vlakem?
                      Na začátku ČD s koženkovými přeplněnými vlaky a předraženým Pendolinem a do toho Jančura s rekonstruovanou jedničkou z Rakouska za srandovní ceny, wifi, občerstvení v ceně? Vlaky má místenkové, ale vy byste ty tři hodiny stál? Přebukování je záležitost minuty a u ČD to dneska ani není potřeba, jízdenka platí na libovolný pozdější spoj.

                    7. cyklista: Samozřejmě, na rozdíl od Vás který prokazatelně jel vlakem naposledy tak před 30. lety.
                      Koženkové vlaky Praha-Ostrava zmizely hned v 90. letech, nejpozději od roku 2000 jezdily nové vozy IC a EC, Na Pendolino byl ze začátku příplatek 100 Kč, je pravda že konkurence ceny snížila. ČR nakupuje ojeté vozy také, ale jezdí s nimi to méně vyznamných lokalit.

                      Jančura jezdí s ojetinami od začátku a jízdné i občerstvení dotoval, teďka už mu došly chechtáky, tak kafe a občerstvení omezuje.

                      Nový vůz měl od začátku LEO, ale koupil příměstský vlak.

                      Přebukování v Pátek a v Neděli je problém, v pozdějších spojích už nebývají místenky.

                    8. Re:
                      jak 9.1.2019 v 21:34

                      Osobně jsem jel tuhle trasu několikrát koženkáčema v roce 2012.

                    9. Co mate na mysli tou novou dalkovou soupravou? 10 let stara pendolina? Jancura jezdi se stejnymi vagony co CD, ano jsou to ojetiny z Rakouska, no hadejte, kde mimo jine nakupuje CD:) S tim Leosem souhlasim, ale co jsem s nim jel, tak mi fakt ze je to tramvaj osobne nijak na komfortu neubiral. Jak psal cyklista, RJ a LE jdou prebookovat, u CD jde koupit nejaka akcni jizdenka na urcity spoj anebo klasicka otevrena. V jejich aplikaci jde posunout i ta akcni tusim.

                    10. montagna: Nejezdí, na trase Praha-Ostrava má Jančura jako jediný ojetiny.
                      Přebukování v Pátek a v Neděli problém u všech tří.

                    11. Ježíši, to je dement. Napsat, že na trase Praha-Ostrava je jen Regio s ojetinama chce už opravdu silnou dávku sleposti.

                    12. jak: Na to jste prisel kde? Nahodne kouknu na razeni: ranni ceskodrazni EC ze Ziliny do Prahy, 7 vozu, z toho 4 ojete od ÖBB. A takhle by se dalo pokracovat…
                      Mne jako cestujicimu je uplne jedno jestli je vagon z CR, ojetej a modernizovanej z Rakouska, modernizovanej z CR, je mi to egal. Jde mi jen o uroven.

                    13. montagna: Bavíme se o Praha-Ostrava, Žilinu si necháme na jindy.

                    14. jak: Mrknete radsi na mapu, jen pro poradek je to EC Ostravan. Tenhle vlak ze Ziliny jaksi jede pres Ostravu az do Prahy, z toho mezi Prahou a Ostravou na komercni riziko, tudiz je primym konkurentem LE a RJ. Mozna to pro vas bude prekvapeni, ale jen uplna hrstka vlaku zacina v Praze a konci v Ostrave, tedy ne ze by to bylo relevantni…

      4. ocs: pravdu má Childeater. Vaše představa konkurence je mimo města úsměvná. Výsledkem „tvrdě konkurenční soukromé MHD“ nebude to, co si představujete, ale urychlení exodu směrem k městům, protože jinde nepůjde žít. Možná si myslíte, že je to tak správně – však časy se mění, proč by měl někdo žít na venkově, ať se všichni přestěhují do měst nebo ať prostě sedí doma na zadku, pokud nemají dost peněz na auto.

        Já si netroufám říct, co je „správně“, dost záleží na úhlu pohledu, nicméně holt nemáte pravdu, že náhradou státní MHD je soukromá MHD. Náhradou státní MHD je v mnoha místech žádná MHD. Stát aktuálně nepovažuje tento stav za ideální a tak lidem na venkově dopravu dotuje.

        Jsou země, kde to tak není, třeba Japonsko. Pár kiláků vlakem nebo busem stojí řádově víc než u nás (one way třeba 150-300 kč), frekvence stejná jako někde v nejzapadlejším pohraničí (ve všední dny jeden dva spoje, o víkendu nic) a spousta míst nemá spojení MHD vůbec žádné, protože se to nikomu nevyplatí. Takže oproti v podstatě prázdnému venkovu Japonci řeší řádově větší problémy než my ve městech. Současně se vylidňují i dříve relativně zalidněné oblasti, protože (nejen toto, pochopitelně) přispívá k přesunu lidí to těch ještě zalidněnějších. Takže zatímco metropolitní oblast Tokia utěšeně roste, pobřežní města zvláště na severu Honšú řeší úpadek.

        Kdybych měl říct svůj názor, tak bych radši zachoval relativní diverzitu bydlení tím, že budu dotovat dopravu i do míst, kam se to ekonomicky nevyplatí než nechat trh, aby to vyřešil tak, že budu muset peníze utrácet za dražší problémy v přelidněných metropolích.

        Abyste totiž v případě implementace Vašeho návrhu nezjistil, že peníze se přesunuly do řešení odpadků, logistiky, vodovodní sítě, zásobování a rozvoje městské MHD (která je v JP logicky drahá, protože je převážně soukromá, „kupodivu“ není levná, když je tam ta konkurence) a že to ve finále stojí víc. Takže byste najednou psal příspěvky o tom, že by ta kanalizace měla být soukromá a ne státní, protože by tam mělo být vpuštěno víc konkurenčních společností, současně pokud nežijete ve městě, tak se nikam bez auta nedostanete a pokud v něm žijete, tak platíte za dopravu „trochu“ jiné peníze než tady.

        Jinými slovy, v širších souvislostech může být pro stát výhodnější dát X na dostupnou dopravu než dávat X+ na jiné věci související s důsledky její nedostupnosti.

        1. +1
          Budme radi ze zijeme v plus minus rovnomerne osidlene krajine.

        2. To už s

        3. To už se tu děje. Byl jsem v šoku jak pár desítek kiláků od Prahy jsou vybydlené vesnice kde se čas zastavil někdy v 60. letech.

          Co tam seškrtali jízdní řády na 3 autobusy denně a o víkendech žádný, tak v podstatě není důvod aby se tam kdokoliv stěhoval.
          Pak tam není dost lidí s trvalým bydlištěm dostatečně ekonomicky výkonných tak začnou chybět i peníze v rozpočtu obce a začne se vypínat veřejné osvětlení půl hodiny po odjezdu posledního autobusu.

          A řeknu vám, je to docela strašidelné. Návrat do poválečných 50. let. Možná i předválečných.
          A v Práglu si pak náplava navzájem šlape po hlavách a nájmy jsou dražší než v Mnichové nebo Hamburku.

          Tam jsme to dopracovali po 30 letech kapitalizmu bez přívlastků a bez morálky.

          1. Problém spočívá ve struktuře hospodářství nikoliv v kapitalismu. Po válce politicky, společensky i ekonomicky dával smysl přístup (obrazně řečeno) panelák do každé dědiny, tedy mít všude infrastrukturu a služby 21.století. V době kdy zemědělsky paběrkujeme není zejména ekonomicky výhodné tento trend držet. Míra je pochopitelně na úhlu pohledu a na oblasti jak bylo řečeno, ale asi není možné zajistit každému a vždy služby jako ve městě, tuplem ne když bydlení na vsi již není vázané prací obyvatel v místě, ale pouze historií případně pouze přáním. Koneckonců i po válce se poměrně dost lidí stěhovalo za prací a každá dekáda znamenala rozvoj někde jinde.
            Otázka zní zda je to automaticky špatně.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017